21Y Cruz wil opwaardering contract T Oorlog overschaduwt de vijfde titel 1 s 1 j? s Finale net zo duur als mijn seizoenkaart Baan: 'We zullen er alles aan doen om hem te behouden voor Feyenoord' Kalou voor twee duels geschorst 'Ik zit hier te balen in de Verenigde Staten' tweetje Rotterdams Dagblad Donderdag 8 april 1999 Vorige week is de 'run' op toe gangskaarten voor EURO 2000 begonnen. Miljoenen voetballief hebbers over de hele wereld din gen mee naar de 1,2 miljoen exemplaren voor het EK, dat vol gend jaar ook in Rotterdam wordt gehouden. Verslaggever Gert Onnink is een van hen en beschrijft zijn jacht op dè felbe geerde kaartjes. Harry Been, secretaris van de stichting EURO 2000, zei het nog zo nadrukke lijk. _JU kom je uit Kazachstan of uit Barendrecht, iedereen heeft kans op kaarten." Nu kom ik zelf oorspronkelijk uit Barendrecht, dus dat is alvast mooi meegeno men. Volgend jaar Europese topwed strijden in Nederland, met de Kuip erbij zelfs bij mij om de hoek. En eindelijk weer Feye- noorders bij Oranje. Dus welke voetballiefhebber uit Rotterdam wil er niet heen? Ik bevind me in goed, maar vooral omvangrijk ge zelschap. Met duizenden, mis schien wel miljoenen zullen wij, de echte liefhebbers, 'strijden' om de kaarten. Eerst maar eens het formulier in vullen, waarmee het allemaal moet gebeuren. Het kan op Inter net, al is dit JUIIOCrUZ. Foto Cor Vos Door Marcel van der Kraan moderne middel niet altijd het snelste. De duizenden mede-ge gadigden veroorzaken lange wachttijden op het net. Omdat pa pier geduldiger is, doe ik het op de ouderwetse manier. Met een pen. Verschil maakt het niet: wie het eerst komt, wie het eerst maalt, gaat niet op. Op het formulier zien we rode en groene wedstrijden. Heeft niks met politiek of met relgevoelig- heid te maken, maar met de be langstelling, Van de rode partijen wordt verwacht dat die zeker uitverkocht raken, maar ongetwijfeld ook 'overte- kend' zullen worden. Dat zijn de wed strijden van Nederland en België, de kwart-en hal ve finales en natuurlijk de finale. De ove- rige achttien ontmoetingen zijn groen, en voorlopig minder ge liefd. Vooral omdat nu nog niet bekend is wie daar straks zullen spelen. Kies je voor bij voorbeeld C3-C4 in Charleroi op 13 juni, dan kun je zo maar op een dinsdag- EURO avond bij pakweg Tsjechië tegen Letland terecht komen. Uiteraard ga ik voorde duels van Oranje en de finalewedstrijden. Ik zet ook in op de andere partijen in Rotterdam; groene ontmoetin gen waarmee ik mijn kansen bij de lastige rode duels weer wat op voer. Zoals iedereen bestel ik twee kaarten per wedstrijd, zon der nu al te weten wie er straks meegaat Ik geef de naam van een familielid, al moet deze dan niet net ziek zijn of plotseling met va kantie. Mocht ik met dat 'tweede' kaartje blijven zitten, wat ik uit sluit, dan zijn er talloze 'derden' die het felbegeerde papiertje voor een smakelijke prijs willen over nemen. Ik kies voorde goedkoopste cate gorie kaarten, achter het doel. De prijzen blijven daarbij onder de honderd gulden, met uitzonde ringvan de finale. Dan zal ik 160 gulden moeten dokken. Het duur ste kaartje in de Kuip gaat zelfs 525 gulden kosten, reserverings- kosten nog niet eens meegere kend, Dat is bijna net zo veel geld als mijn seizoenkaart van Feye- noord (vak N), maar die geldt voor achttien wedstrijden. Vorige week vrijdag heb ik mijn formulier de deur uitgedaan. Ruim op tijd. Nu maar hopen op de notaris. Eind juni weten we meer... Rotterdam—Julio Ricar- do Cruz heeft Feye noord gevraagd om een opwaardering van zijn huidige, nog drie seizoe nen doorlopende verbin tenis. De topscorer van de Rotterdammers hoopt dat zijn goede prestaties in het huidi ge seizoen op dezelfde manier zullen worden beloond als in het geval van Kees van Wonderen en Jean-Paul van Gas tel. Die internationals kregen eerder deze voetbaljaargang een verhoging van hun jaarsalaris om dat ze zich voortreffelijk manifes teerden. Cruz heeft zijn wensen kenbaar gemaakt via zijri Argen tijnse zaakwaarnemer Jorge Cy- terspiler, die speciaal uit Zuid- Amerika was overgevlogen en af gelopen week met bestuurslid technische zaken Rob Baan en voorzitter Jorien van den Herik om de tafel zat. De leiding van de Stadionclub is niet geschrokken van het verzoek van Cruz. Rob Baan zegt dat der gelijke ontwikkelingen en onder handelingen 'normaal zijn' op het moment dat eéiï speler zich bij een topclub goed ontwikkelt Fey enoord heeft Cruz nog geen ant woord gegeven en zal zich de ko mende tijd intern over de zaak buigen. „Maar laat het duidelijk zijn. dat Feyenoord op ditmomentheel ge lukkig is met Julio Cruz en dat wij er alles aan zullen doen om hem voor Feyenoord te behouden. Wat dat inhoudt, is nu nog niet te zeg gen. We willen zijn contract dat pas in de zomer van 2002 afloopt respecteren i en om die reden is het erg prematuur om nu al over ande- re zaken te gaan praten." Cruz heeft de afgelo pen weken zelf aange geven dat hij een ver lenging - tegen een aar dige salarisverhoging dus - wel ziet zitten. Bij Feyenoord heeft men die geluiden met plezier aan gehoord, vooral omdat de speler in zijn beginperiode moeilijk leek te wennen aan het Nederlandse voet bal. Baan: „De zaakwaarnemer van Julio, meneer Cyterspiler, komt elk halfjaar een keer naar Rotterdam. Dan praten we over alles wat met Juiio en zijn gezin te maken heeft. Dat hebben we nu ook gedaan. We hebben het over zijn vrouw gehad, die in verwach ting is, over de flat die zij bewo nen, over zijn toekomst en uiter aard over meer geld. Want dat kwam natuurlijk vanzelf in zo'n gesprek naar boven." Feyenoord gelooft niet dat er op de achtergrond andere belangen voor Cruz en zijn zaak waarnemer meespe len: een buitenlandse club die de spits op het oog heeft. Vorig jaar is er even belangstelling geweest van het Italiaanse Udinese, dat een in de ogen van Feyenoord te laag bod op de Zuid-Amerikaan deed, maar daarna heeft nooit meer een club aan de bel getrok ken. „Het woord spelletje neem ik daarom absoluut niet in de mond," zegt Rob Baan. „Julio staat bij Feyenoord ook zeker niet ter discussie. Integendeel, we wil len graag met hem verder." Zowel de leiding van de club als de technische staf heeft met ple zier de verandering van de mens en de voetballer Cruz gadegesla gen. „We zijn uitermate tevreden over hem," zegt Rob Baan. „Een jaar geleden constateerden we met elkaar dat het niet goed ging. Acht wedstrijden schorsing in een heel seizoen vormden een te grote smet op zijn prestaties. Maar als we nu zien hoe het dit seizoen gaat, dan is er duidelijk iets verbe terd." Cruz is met veertien doelpunten in de competitie de beste schutter van Feyenoord. Omdat hij door een schorsing uit het vorige sei zoen de eerste vier duels miste en hij bij Feyenoord geen strafschop pen mag nemen, is zijn scorings percentage (twee goals per drie duels) zelfs opmerkelijk hoog. Als de Argentijn dit jaar ook alle elf meter-trappen had mogen ne men, zou hij nu bijna op gelijke hoogte met Ruud van Nistelrooy hebben gestaan. Nieuwe woning Het feit dat hij de clubleiding van Feyenoord heeft gevraagd een nieuwe woning met een tuin voor hem te zoeken, geeft aan hoezeer hij zich thuisvoelt in Rotterdam en dat hij niet aan een vertrek denkt. Cruz zegt zelf dat de ma nier waarop hij zich in het veld presenteert veel te maken heeft met de wijze waarop hij zich er buiten voelt. Hij bemoeit zich veel intensiever dan voorheen met al les en iedereen binnen Feye noord, heeft vrienden in Rotter dam gemaakt en begrijpt - on danks dat hij het spreken nog moeilqk vindt - veel van de Ne derlandse taal. Niettemin realiseert Feyenoord zich dat er vroeg of Iaat toch een grote buitenlandse club kan ko men als Cruz ook in de toekomst als voetballer nog beter wordt en dat de Rotterdamse club niet kan opbieden tegen de miljoenenbe dragen die in Italië en Spanje wor den geboden. Baan: „Je weet hoe het werkt in de voetballerij. Maar nogmaals, we zullen er alles aan doen om hem te behouden." Zeist Feyenoord moet het in de komende wedstrijden tegen FC Utrecht (zondag) en Ajax (beker, woensdag 14 april) stel len zonder Bonaventure Ka lou. De 21-jarige aanvaller uit Ivoorkust is akkoord gegaan met het schikkingsvoorstel van de openbare aanklager in het betaalde voetbal. Dat voorstel hield een schor sing in van drie duels, waarvan één voorwaardelijk, en een proeftijd van een jaar. Kalou is gestraft wegens 'ernstig ge meen spel'. Hij kreeg afgelopen vrijdag in de uitwedstrijd tegen AZ' (0-2) in de slotfase de rode kaart van arbiter Bossen, na een harde charge op verdediger El Hadrioui. Trainer Leo Beenhakker rea geerde woedend op die beslis sing. ,.;'J Grand Prix van B SNTERLAGOS Lengte circuit: 4,325 km Lengte race: 72 ronden, 311,4 km-. pi Gem. snelheid: 193kmu Snelste ronde: 1 min 18.397sec; 197,08kmu J. Vitleneuva, 1997 Ferradura CvrvadoSot Is laatste race Ferrari" 1 Eddie Irvine 2 H.H. rrentzen Jordan Vo ÜÜÜTZZI O GRAPHIC NEWS/ 3 R. Schumacher Williams Rotterdams Dagblad Feyenoord, opgericht op 29 juli 1908, werd in de ruim ne gentigjarige geschiedenis dertien keer kampioen van Nederland. In de laatste we ken van de competitie 1998/ 1999 kijkt deze krant terug op die titels. Vandaag deel 5: 1940. Eerder verschenen: Deel 1,1924 (op donderdag 25 maart). Deel 2,1928 (op zaterdag 27 maart). Deel 3,1936 (op donderdag 1 april). Deel 4,1938 (op zaterdag 3 april). Door Sjoerd Bootsma Bijna geen dub domineer de het voetbal in de wes telijke eerste klasse zoals Feyenoord. Gepromoveerd in 1921 naar het hoogste niveau werd het in de daaropvolgende negentien seizoenen maar liefst twaalf keer kampioen van z'n af deling. De landstitel ging uitein- delijk'vijf keer naar Rotterdam- Zuid. Dat hadden er meer kun nen zijn als Ajax in dezelfde pe riode niet een gelijk deel van de buit had opgeëist. De Rotterdammers behaalden in 1940 hun laatste landskampioen schap bij de amateurs voorde in voering van het betaald voetbal in 1954, Een hoofdprijs die werd overschaduwd door de Tweede Wereldoorlog en de bezetting door de Duitsers. Feyenoord stond dat seizoen weer onder lei ding van Jack Hall. De Engels man, die in 1928 al een hand had Het elftal dat in 1940 landskampioen werd. Staand, v.l.n.r.: Ed Zaanen, ManusVrauwdeunt, Bas Paauwe, Gerard Kuppen,ChrisSmke,AriedeVroet,JanUnssen. Knielend, v.l.n.r: Advande Lely, Rein Scholtens, Joop van der Heide. Archieffoto in het kampioenschap, was de opvolger van Richard Dombi. Zijn elftal was superieur in de competitie. Alleen DFC trakteer de de opponent in Dordrecht op een nederlaag. Desondanks plaatste de club van Zuid zich met een grote voorsprong op stadgenoot Sparta (29 om 23 punten) voor de nationale titelra ce. Die jacht zou voor Feyenoord an ders lopen dan verwacht. Trai ner Jack Hall zag het naderende (oorlogs)gevaar en besloot met instemming van het bestuur om op 1 mei terug te keren naar En geland. Voorts moesten de Rot terdammers het ook nog doen zonder doelman Adri van Male en Puck van Heel. Zij besloten na het behalen van de afdelings titel te stoppen. Karei Kauf- mann, de bondstrainer van de NVB, nam het werk van Hall over. Rein Scholtens werd de nieuwe doelverdediger. Dat wa ren niet alle wijzigingen. Het stadion werd gevorderd door de Duitsers, waardoor de dub ge dwongen was om uit te wijken naar het Spartaanse Kasteel. Blauw Wit De kampioenscompetitie begon op 16 juni 1940 en duurde tot 18 augustus. Blauw Wit was de be langrijkste concurrent van de Rotterdammers. Beide clubs ze gevierden eenmaal, zoals ook Ju liana - één van de voorlopers van de Roda J{uliana) C(ombinatie) - in Spekhol2erheide Feyenoord versloeg. Een gelijkspel tegen het Groningse GVAV kon niet verhinderen dat de vlag, kort voor het aantreden van de legen darische voorzitter Cor Kie- boom, andermaal in top ging. Gerard Kuppen was één van de meest opvallende spelers in het elftal van Feyenoord. De Rotter dammer (geboren op 6 februari 1915 en overleden op 23 septem ber 1995) was beroemd om zijn Lange, uitschuifbare benen. Hij maakte zijn debuut op 23 juni 1935, maar zou in die eerste ja ren tussen het eerste en tweede elftal zweven. In 1938 had de spil inmiddels een vaste plaats ver worven. Kuppen was een kei hard en soms een heetgebakerd type. In 1942 werd hij zelfs voor vier. duels geschorst na uit het veld te zijn gestuurd. Een voor die tijd forse straf. De expeditieknecht, afkomstig uit de Rozemarijnstraat, maakte indruk op de keuzeheren en haalde zelfs hét Nederlands elf tal. Twee van de drie interlands volbracht Kuppen als speler van SittardIn 1942 ging hij bij de po litie en verhuisde in 1944 voor zijn werk naar Limburg. Gerard Kuppen speelde tot 1951 voor Sittard en besteedde daarna zijn tijd aan een café-restaurant, waarvan hij eigenaar was. M.m.v. Archief SC Feyenoord Opstelling Doel: Adri van Male; Achter: Ad van de Lely, Joon van der Heide: Midden: Bas Paauwe, Gerard Kuppen, Arie de Vroet; Voor Ed Zaanen, Manus Vrauwdeunt. Leen Vente, Chris Sinke. Jan Linssen. Eindstand Feyenoord8 5 1 2 11 19-14 Blauw Wit8 3 3 2 9 20-15 Heracles8 4 1 3 9 18-15 Juliana-_8 3 3 2 9 17-19 GVAV8 0 2 6 2 13-24 73 to s< 53 53 S3 73 "5? Oa 50 '43 O 73 53 <5ü Ben ik stom of niet? Na al die jaren op de tribune de wedstrijden van Feyenoord te aanschouwen, besloot ik om er een jaartje tussen uit te knijpen voor een avontuur in Amerika. Wat mijn vrienden al hadden voorspeld gebeurt: Feye noord wordt kampioen in 1999. Sorry jongens, ik hoop dat jullie het me kunnen vergeven. Ik beioof dat ik op de Coolsingel met jullie zal feestvieren als het eenmaal zo ver is, al heb ik dat niet echt verdiend. Ik zit hier in Amerika echt te balen. Frïso Wiegman, Baltimore (VS) Feyenoord stevent op het kampioenschap af, zelfs de dubbel ligt in het verschiet. Iedereen blij, maar toch... ïeyenoordfans kijken vaak jaloers naar Ajax. Naar die bijna volle Arena en de spelers die daar ge kocht kunnen worden. Maar Ajax heeft financiële armslag, omdat het stadion altijd vol zit. Ajax pres teert ook in Europese toernooien {nog meer inkom sten) en Ajax verkoopt zichzelf goed. Als Feyenoord- supporters willen zien dat Feyenoord ook die kant op gaat, moeten ze masaal seizoenkaarten kopen (zo'n 45.000). Luuk Westerhof, Orje (Noorwegen) Tien miljoen voor Cruz om tegen een bal te schop pen? Ik dacht dat deze waanzin alleen maar in Ame1; rika voor kwam, Welkom tot de club. Eduard van Gelder, Florida (VS) Het zou doodzonde zijn ais Sparta degradeert? want met zo'n mooi stadion moet je geen partijtje^ als (met alle respect) Sparta-Haarlem spelen. Dus:- Sparta: blijf in de eredivisie, Excelsior promoveer en; Feyenoord word kampioen! Als dit lukt kan ik u ook alvast vertellen wat de top-3 voor volgend seizoen wordt: 1, Feyenoord 2. Sparta 3. Excelsior. Kevin de Romph, Schiedam Ik hoop natuurlijk ook dat we zo snel mogelijk op de Coolsingel staan. Het kan bijna niet meer mis gaan, maar ergens heb ik als supporter toch nog die angst dat het ineens helemaal fout gaat. Halen we het, dan krijgen we een gigantisch ontlading, omdat er altijd nog spelers (R. de Boer) en trainers (Co Adri- aanse, Jurie Koolhof) zijn die Feyenoord en Rotter dam altijd in de hoek zetten. En dat terwijl er zoveel mooie dingen plaats hebben (finales, EK, nieuwe sta dions). Alex Maijcrs, Rotterdam Het ophemelen vanWillem U-trainer Co Adriaan- se neemt bizarre vormen aan. Co Adriaanse is, on danks zijn leeftijd. ll°g steeds niet volwassen. Hoe is het anders te verklaren dat hij alleen maar over Ajax, Cruijff en Van Gaal kan praten? Hij krijgt zijn salaris toch al een aantal jaren door Willem II gestort? Co wordt volwassen en laat je 'jeugd' achter je. Hij advi seerde tevens zijn spelers Kolkka en Van der Vegt om niet naar Feyenoord te gaan want alles is beter dan Feyenoord. Kolkka heeft al een hele goede dag als hy mag invallen en Van der Vegt weet niet eens meer hoe een scheidsrechter eruit ziet? Waarschijn lijk is Co aeen goede trainer, als carriere-adviseur zou ik hem echter niet willen hebben. Cees Punselie, Rotterdam Waarom zoveel angst dat het na de titel weer over zal zijn met Feyenoord? Iedereen weet het beter. Maar elke club heeft zijn ups en downs, zelfs die dub uit de hoofdstad. Laten we niet roomser dan de paus zijn. Als Feyenoord kampioen wordt, Sparta het vege lijf redt, Excelsior mooi blijft meespelen, en we hejj£ ben ook die prachtige marathon gehad, laten we daïv maar afwachten wat er in het jaar 2000 verder gÉ: beurt. Gewoon doen, want een feest op de CoolsingeL is mooier dan Koninginnedag, ik zie het al voor nfég honderdduizenden Feyenoord-supporters, dansend) en zingend, drinkend vol schuimendbier. Dat is Rot terdam voetbalstad sport, emotie en vreugde. Willem Stehouwer, Rotterdam Het is helemaal mis met de scheidsrechters. Daar hun vergoeding (salaris) aanzienlijk is, zou het deen slecht idee zijn om met een lagere standaard vergoe ding te beginnen en bij een goede maandelijkse pres tatie dit door middel van een premie te verhogen. Prestatieloon, dus. Tegelijkertijd zullen de heren in Zeist dan alle wedstrijden in het geheel moeten be kijken en niet alleen die van Feyenoord... John den Bakker, Poortugaal Zeg Nel, ~l Dat jij tijd hebt - en het geduld kan opbrengen - om naar zo'n voorstelling van FC Avondrood te kijken. Ik ben afgehaakttoen ik Piet Keizer na een seconde of f vijftien om een wissel zag vragen. Realiseerde zich kennelijk opeens dat hij ach zelfs voor deze gelegenheid was vergeten te scheren. Dat Marco van Basten f scoorde uit een pass van Cruijff zelf heb ik dan ook uit de krant. Maar ongezien weet ik dat het een 65 pius-pass moet zijn geweest. Het feestvarken zelf had genoten, hoorde ik hem gisteravond tegen Mart Smeets zeggen. Van die zeventig blije gezichten op hetveld en het enthousias- f, me op de tribunes. De directie van de Arena weet dus wat haar te doen staat: méér van dit soort fuifnummers organiseren. Erzittrouwensweiniganderaop, wantzodrahetom het echie gaat, blijven ze in f de hoofdstad danig in gebreke. Het stadion 'schoon' opleveren, dat wil zeggen vrij van reclameborden en rechten op business-seats, was vorigjaar bij de fina- t Ie van de Champions League al een probleem en is het nu bij EURO 2000 op- nieuw, De kans bestaat zelfs, heb ik me laten vertellen, dat drie van de vier wedstrijden, die Amsterdam waren toegewezen, naar de Kuip verhuizen; de vierde zou naar/\mfiem gaan. En dat voor een stad, die vond dat de finale van het EK alleen daar, en nergens anders, kon worden gehouden. Ais ze Youp van I 'tHek, Harry Mens enaldieanderenepsupportersnietheelgauwvan hun stoel I afjagen, krijgen ze nog geen voorwedstrijd. Geen comerbal. Dus Nel, als je toch aan het meedenken bent over activiteiten en feesten, die I het EK moeten opluisteren (wat dacht u van Europees kampioen worden, me- neerVanden Muijsenberg?), verzin dan meteen nog iets leuks voor de mensen in Amsterdam. Een gezellige stoelendans of 20. Zie je, Theo Poort -j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5