Schiedamse scholen massaal op Internet Rotterdams Dagblad Alcoholverbod op negen hangplekken in Holy Hongaars feestje rond winnend bouw-ontwerp Funderingsproblemen bij vierduizend huizen 'Breng een gevonden voorwerp nooit naar de politie' Gemeente stelt abonnementen beschikbaar Vlaardingse prenten zijn eindelijk 'thuis' ^Gratis aapjes ,JL kijker 125,- GOUDEN N AAM COLLIER S ATI VAR JUWELIERS 125,- Sieraden en geld uit woning Deel Finse school naar Sveaparken Aanhoudingen na schietpartij op Koemarkt [ëia, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement. De eerste twee H i weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand i i ihï'ljï i ggggggggjjii Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 9 april 1999 Door Daphne Groenendijk Schiedam Schiedamse scholen maken massaal gebruik van de geboden mogelijkheid om te gaan internetten. Van de 35 scholen hebben er zich 28 aangemeld voor een project dat vandaag officieel van start is gegaan. Leerlingen van zowel basisscholen als het voortgezet onderwijs kunnen via de kabel onbeperkt internetten. Het initiatief komt van de gemeente en CAI Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Wethouder Aad Wiegman van on- Hoewel al veel Schiedammers ge- denvijs gaf vanmiddag het start sein van het initiatief. De wethou der stuurde vanuit de openbare basisschool de Troubadour op het Bachplein een e-mail naar de an dere locatie op de Van Anrooy- laan. Vanaf dat moment konden de leerlingen zoveel over het net surfen als ze willen. De gemeente heeft voor het pro ject zoveel mogelijk scholen bena derd. Woordvoerder Langendoen van de Dienst Educatie Schie dam: „De Schiedamse scholen stonden over het algemeen wat huiverig tegenover het gebruik van Internet. Door de scholen te- gelijkby het project te betrekken, wordt de drempel om er óók aan mee te doen lager." Tot nu toe was het voor de meeste scholen financieel onmogelijk om van Internet gebruik te maken. Een aantal heeft wel een poging gedaan. Zij verkregen Internet via een provider en moesten tele foontarief betalen voor de Inter- net-mmulen De kosten liepen daardoor hoog op. Maar nu gaat het anders. Sinds oktober vorig jaar is het mogelijk om in Schiedam via de CAI-kabel gebruik te maken van Internet. bruik maken van deze dienst hap ten de scholen nog niet toe. Van daar het aanbod van de gemeente en het kabelbedrijf. Tot het jaar 2000 krijgen de scho len een kennismakingsaanbod voor 25 gulden in de maand. De andere helft van het abonne mentsgeld wordt betaald door de initiatiefnemers. Het aanbod is aantrekkelijk. „De kosten voor de scholen zyn nu beheersbaar. Dit bedrag kunnen ze wel missen op hun begroting," zegt Langen doen. De gemeente stelt maxi maal twee modems, met de daar bijbehorende abonnementen, per school beschikbaar. E-mail Met de komst van Internet op de basisscholen en in het.voortgezet onderwijs leren de kinderen om te gaan met dit nieuwe medium. Met behulp van 'kennisnet', de toe komstige provider voor het onder wijs, kunnen de leerlingen zoe ken naar informatie op Internet, actief bezig zijn met educatieve programma's en software en leren ze om te gaan met e-mail, electro* nische post. Het laatste punx vindt Langen doen belangrijk. „De leerlingen kunnen op deze manier commu niceren met leerlingen uit part nersteden in het buitenland. Het is een uitstekend hulpmiddel voor het uitwisselingsprogram ma." Internet is bedoeld voor alle leer lingen, dus ook voor de kleuters. „Na de schooltelevisie van Teleac en NOT kunnen ze interactief met de onderwerpen verder gaan. Naar aanleiding van de program ma's kunnen de kleuters bijvoor beeld met Internet kleurplaten maken. Het is een aanvullend programma," zegt de ambtenaar. Vorige week hebben 28 afgevaar digden van de scholen een ken nismakingsworkshop van de initi atiefnemers gehad. In de cursus leerden de leerkrachten om te gaan met Internet. De gemeente en het kabelbedrijf lieten moge lijkheden en nuttige Internetsites zien. Verder werden tips gegeven hoe de leraren een lesbrief op de computer kunnen samenstellen. Langendoen is blij met het initia tief. „Internet is een ondeiwijs on dersteunend middel. De scholen hebben vaak maar een beperkte hoeveelheid informatie in de bi bliotheek of documentatiecen trum. Met behulp van Internet is het aanbod van informatie veel groter." De ambtenaar vindt dat Internet op scholen bijdraagt aan de alge mene ontwikkeling van de leer lingen. „Je moet kinderen leren omgaan met de technieken waar mee ze later in het maatschappe lijk leven ook te maken kunnen krijgen." Vlaardingen Een biertje drin ken op de skatebaan aan de Am sterdamlaan; vanaf 1 mei is het verboden. Het Vlaardingse colle ge heeft deze week besloten dat het drinken van alcohol op deze en nog acht jongerenontmoe- tmgsplekken in de wijk Holy vanaf die datum verbodenis. Tie ners, die een geopend flesje of blikje met bijvoorbeeld bier bij zich hebben, nskeren ook een prent. Het verbod geldt, naast de halfpi- pe op de Amsterdamlaan, ook voor de jongerenontmoetings- plek aan de Olmendreef en voor het terrein rondom het jongeren centrum Europe aan de Brussel- seweg. Daarnaast gaat het ook op voor zes schoolpleinen waar de jeugd regelmatig te vinden is. Het plein bij de basisschool Het Anker aan het Kruidenpad wordt een 'no-alcohol'-zone, zo ook de pleinen bij basisscholen Het An ker/De Dolfijn, De Ark aan de Lissabonweg, De Dolfijn aan de Utrechtlaan, 't Kompas aan de Baamhoeve en De Hoeksteen aan de Olmendreef. De toenemende overlast, vorig jaar zomer op deze hangplekken, vormde de belangrijkste reden om het verbod m te stellen. Om dat de winkels in Hoty langer open blijven, wordt er volgens de politie sneller en vaker een bier tje gekocht. Door de rondslinge rende blikjes en kapotte flesjes, die de jeugd achterlaat, kunnen jonge kinderen niet meer veilig op deze plekken spelen. De ge meente, die het verbod op ver zoek van de politie en het wijkbe heer heeft ingesteld, hoopt dat de nieuwe regels preventief werken. De gemeente Maassluis kent al sinds 1992 zones, waar het drin ken van alcohol verboden is. In januari breidde Maassluis deze gebieden nog flink uit, met onder meer het terrein rond de Wethou- derSmithaL Het werd een Hongaars feest je gistermiddag in het kan toor van de Woning Stichting Maassluis. Het salonorkest Preda speelde volksmuziek, er werd gelachen en gep roost. Er was ook iets te vie ren. De Hongaarse architect Lasió Föides had een ont werpwedstrijd van WSM ge wonnen en zijn ambassadeur Andrós Gergely was naar Maassluis gekomen om dat heuglijke feit mee te vieren en het winnende ontwerp te onthullen. Een dikke vierkan te U. Dat is de vorm van de drie appartemententorentjes die in de Maassluise Bloe- menbuurt plaats moeten ma ken voor de twee Oleander- straat-fiats en wijkgebouwDe Groene Stip. De WSM scha kelde voor het bouwplan Hon gaarse architecten uit de partnerstad Hatvan in. Er werd een prijsvraag uitge schreven en uit drie ontwer pen is de keus gevallen op juist die uitwerking die het meest Hongaars aandoet. De U-vorm, met een binnengalie- rij, en de vele kleine ramen zijn zaken die opvallen. Naar verwachting wordt over een jaartje begonnen met de bouw. Foto Roel Dijkstra Door John Bunte Schiedam In de oude wijken in Schiedam hebben een kleine vier duizend woningen funderings problemen. Om daar afdoende maatregelen tegen te kunnen ne men heeft Schiedam zo'n 68 mil joen gulden extra van het rijk no dig. Eerder deze week stuurde de Schiedamse wethouder Adri Reijnhout (volkshuisvesting) sa men met zijn collega's uit Dor drecht, Gouda, Haarlem en Zaan stad (allen GSB-gemeenten) nog een brandbrief naar de vaste ka mercommissie met het verzoek om extra aandacht voor de zoge heten 'palenpest'. Extra geld De problematiek is niet nieuw. Al bij een eerder verzoek om extra geld voor stadsvernieuwing in ventariseerde bouw- en woning toezicht de funderingsproblemen en werd het aantal verzakte wo ningen in kaart gebracht. De vijf middelgrote gemeenten willen er nu echter extra geld voor krijgen en de te maken kosten niet uit de reguliere stadsvemieuwingsgel- den halen. Het gaat namelijk om zulke gigantische bedragen, dat wordt gevreesd dat anders de noodzakelijke stadsvernieuwing zal stagneren. Heel veel van het geld dreigt namelijk aan het op lossen van de funderingsproble- men op te gaan. De vijf gemeenten zeggen dat sinds 1990 al zo'n 130 miljoen gul den is uitgegeven aan het pro bleem. Ze verwachten dat er de komende jaren nog eens 750 mil joen nodig is. Om de reguliere stadsvernieuwing daar niet de du pe van te laten zijn is nu om 200 miljoen gulden als extra budget, naast de gelden uit het investe ringsfonds stedelijke vernieu wing, gevraagd- Schiedam Bij een woningin braak aan het Harkje Benthem- park in Schiedam zijn gisteren sieraden gestolen. Ook werd een onbekende hoeveelheid geld buit gemaakt en verdwenen enkele spullen die in de vensterbank van de woonkamer stonden. Er was een keukenraam geforceerd om binnen te komen.Het ongewenste bezoek doorzocht de huis- en woonkamer. De funderingsproblemen, waar de gemeenten in zo'n grote om vang worden geconfronteerd be perken zich niet tot de zogeheten palenpest, Dit verrottingsproces treedt op bij woningen waar op grenenhouten palen is gebouwd. De funderingen worden op grote schaal aangetast door een schade lijke bacterie, die ontstaat doordat de palen door de lage grondwater stand droog komen te staan. Andere funderingsproblemen be helzen betonrot in de zogeheten Kwaaitaalvloeren en verzakking door slappe grond. Met name in Schiedam speelt dat laatste in he vige mate. Hier is nauwelijks sprake van palenprest om de sim pele reden, dat vroeger nauwe lijks op palen, maar 'op staal' werd gebouwd. Het gaat hierbij om een groot deel van de vooroorlogse woningvoor raad, in totaal een kleine vierdui zend huizen in met name de wij ken West, Oost en Zuid en de bin nenstad. Er is inmiddels een plan van aanpak voor, maar elk budget ontbreekt. Per woning zou tussen de 45.000 en 60.000 gulden nodig zijn. Wethouder Reijnhout: „En je zult eerst die funderingen moeten herstellen, anders kun je ook niet aan het opknappen van de wonin gen beginnen." In Schiedam-Oostzijn de funderingsproblemen goed te zien. Huizen zijn verzakt en er Is heel veel geld nodig om dat aan te pakken. Foto Fred uboc&anVRoei Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Jarenlang stootten Vlaardingse archivarissen hun neus in het Delftse Gemeentear chief, maar dit jaar slaagde stads archivaris Harm Jan Luth erin elf daar bewaarde tekeningen aan te kopen. Gisteren kwam de Delftse wethouder M. P. Oosten in de Ou de Hal van het Vlaardingse stad huis de lang in zijn gemeente ge koesterde exemplaren overhandi gen. Dr. Ger Verhoeven, zijn gemeen tearchivaris, had reeds 30.000 gul den ontvangen om te besteden aan nieuwe aanwinsten voor de Topografisch-Historische Atlas van Delft. „Want, mets voor niets," benadrukte wethouder Oosten. Wel was hij en de Delftse gemeenteraad het met hun archi- varis eens, dat de betreffende te keningen beter passen in de Vlaardingse atlas. Het gaat om prenten van Vlaardingen, die twee a drie eeuwen geleden hier zijn getekend. Delft hield ze ech ter vast, als 'hoofdstad' van Delf land zich verantwoordelijk voe lend voor de vastlegging van de geschiedenis van het hele gebied. Tijden veranderen en zo ook ge dachten en werkwijzen. In het moderne beleid van het Gemeen tearchief van Delft, dat onder Ver hoeven als eerste de gehele bevol kingsadministratie van het verle den op een internet-website vast legde, die inmiddels al vele dui zenden bezoekers heeft geno teerd, past ook de verplaatsing van de Vlaardingse tekeningen naar het Plein Emaus m Vlaardin gen. Burgemeester Bert Stam van Vlaardingen zei gisteren, dat zon der de donatie van 10.000 gulden van het VSB-Fonds 'zijn' archiva ris Harm Jan Luth de aankoop niet had kunnen verrichten. Hij sprak over een aanwinst van kunstzinnige afbeeldingen, die de in 1911 gestarte Topografisch- Historische Atlas van Vlaardin gen verrijkt. De overgebleven his torische bebouwing is m Vlaardin gen te verwaarlozen, tekeningen uit het voor-fotografische tijdperk zijn dus een grote aanwinst voor het visuele geheugen van de stad. De nieuwe aanwinsten worden vanaf 13 april tot en met 1 oktober gezamenlijk tentoongesteld in het Stadsarchief, waar ze daarna op verzoek bekeken kunnen wor den. Pagina II: Stadsarchief kocht 'goud' van Gerrit Groenewegen Schiedam Het houten Finse schoolgebouw in de Schiedamse Schoolstraat zal slechts gedeelte lijk worden opgebouwd in de wijk Sveaparken. Een kwart van het houten gebouw, zo'n hondervijf tig vierkante meter, zal verrijzen op de grens van Sveaholm en Sveaburg. Het gebouw moet ui terlijk eind mei worden afgebro ken omdat dan in de Schoolstraat wordt begonnen met de nieuw bouw van de St Jozefschool Het geheel verhuizen van de Fin se school is een uiterst kostbare zaak. Met het demonteren en weer opbouwen is een bedrag ge moeid van ruim acht ton. Verder is er in Sveaparken ook niet de ruimte voor het gehele gebouw. Daarom wil de gemeente slechts een kwart verhulzen. Hierbij wordt het volgens de gemeente meest karakteristieke deel van het gebouw geselecteerd. Welke functie de kwart Finse school krijgt, is nog onduidelijk. Schiedam/Den Haag Wat moet je doen als je een fiets vindt (of iets anders waardevols) en je wil hem houden? Breng hem in ie der geval niet naar de politie, want dan loop je kans om de vondst kwijt te raken. Die les kan worden getrokken uit een zaak die een man uit Spijke- nisse heeft uitgevochten met de Schiedamse politie. Het draaide om een fiets die hij in een sloot had gevonden. Hoewel de man de fiets wilde hebben, verkocht de politie de fiets binnen twee maanden aan een opkoper. De Nationale Ombudsman mr. Oos- ting heeft de Spijkenisser in het gelijk gesteld en het gedrag van de politie 'niet behoorlijk' ge noemd. Bovendien wordt de poli tie betrapt op het doen van on juistheden. De man uit Spijkenisse bracht de fiets naar de politie, met de me dedeling dat hij de tweewieler graag zelf zou willen houden. De politie-agent antwoordde dat hij de fiets in het politiebureau moest achterlaten, omdat het karretje vermoedelijk gestolen was. De ombudsman stelt dat dit niet klopt, omdat het er volgens de vindersregeling in het Nieuw Burgerlijk Wetboek helemaal niet toe doet of het gevonden voorwerp (de zogeheten 'res nul- lius') gestolen is of niet. De vin der is wei verplicht om van het gevonden voorwerp aangifte te doen en hy mag het ding ook in bewaring geven bij de gemeente, maar dat hoeft niet. Houdt de vinder het voorwerp zélf, dan moet hij zorgen voor bewaring en onderhoud. Hij wordt na een jaar eigenaar van zijn aanwinst, ten zij de rechthebbende zich meldt. Een uitzondering op deze regel geldt voor zaken die minder dan duizend gulden waard zijn. Als de vinder zo'n artikel vrijwillig inlevert bij de gemeente, wordt hij niet automatisch eigenaar. De burgemeester kan het gevonden voorwerp dan na drie maanden verkopen of vernietigen. Houdt de vinder de zaak zelf, dan wordt hij wel eigenaar na een jaar. De ombudsman oordeelt dat de politie (namens de burgemees ter) ten onrechte werd verplicht om de fiets in te leveren, terwijl ook de verkoop van het rijwiel aan een opkoper niet toelaatbaar was. „Ook in de situatie dat.de verzoeker de fiets vel vrijwillig in bewaring zou he* ,ocn gegeven, zou de politie ni'.f juist hebben gehandeld," schrijft mr. Oosting. „De fiets had pas na drie maan den verkocht mogen worden. Dit is echter al na twee maanden ge beurd." Uit de stukken bij de uitspraak van de ombudsman blijkt dat de wetsdienaren uit Rotterdam en Schiedam zich in deze zaak heb ben schuldig gemaakt aan een foutenfestival. De juristen zijn de weg kwijtgeraakt in de ingewik kelde regelgeving omtrent de ge vonden voorwerpen, de politie verstrekte onjuiste informatie. Zo werd oorspronkelijk beweerd dat de fiets na drie maanden was verkocht (in werkelijkheid: twee maanden). Ook werd in strijd met de waarheid gemeld dat de man de fiets vrijwillig heeft afge staan. De korpsbeheerder heeft de fout van zijn agenten goedgemaakt door de inwoner van Spijkenisse een andere, gestolen fiets te ge ven. Was dat niet gebeurd, dan zou de ombudsman daar zeker op hebben aaugeüiöngen. Gedacht wordt aan een noodsu- permarkt, een ruimte voor kin deropvang, een clubhuis voor een vereniging of een kleine praktijk ruimte voor een tandarts, huisarts of dierenarts. Voorlopig gaat het gebouw echter even in de opslag tot het moment dat de plek waar het moet verrijzen, bouwrijp is. De Schiedamse school is een van de laatste overgebleven exempla ren van de in totaal 115 Finse scholen die tussen 1948 en 1950 in Nederland verrezen. De "bouw- paketteri werden gebruikt om het nijpende tekort aan schoolgebou wen in het naoorlogse Nederland in hoog tempo terug te dringen. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft de afgelopen nacht op de A 20 drie mannen in een auto aan gehouden, die ervan werden ver dacht betrokken te zyn geweest bij een schietpartij even eerder op de Koemarkt. Het trio is later weer vrijgelaten. Op de Koemarkt riepen twee mannen de h u1 van de politie in, omdat zy eve erder waren be dreigd en beschoten. Een van hen had een kogelwond in zijn rech- terbovenbeen. De andere man had schrammen op zyn gezicht, die zouden zijn veroorzaakt door een vuurwapen dat tegen zijn hoofdwas gehouden. Ze vertelden dat de daders waren weggereden in een rode Opel. Zo'n wagen werd even later door de politie gesignaleerd op de 's- Gravelandseweg en meteen werd de achtervolging ingezet. Op de rijksweg werd de wagen tot stop pen gedwongen en werden de drie inzittenden meegenomen naar het bureau. Daar bleek dat zij niets met het schietincident te maken hadden. De man met de schotwond is voor behandeling overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis. bij een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met t, automatische betaling op het Rotterdams HHBÈÏ' Dagblad en ontvang twee kaartjes voor Diergaarde Bi Ij dorp cadeau. j Naam: Voort:m/v j j Adres:.. - Nnf j Postcode: - Plaats: Telefoon: (i.vm. controle bezorging) I I Bank/gironr.:Handtekening: I Stuur deze bon m een envelop zonder postzegel naar; j Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service KI* Antwoordnummer 1.579, 3000 VB Rotterdam H*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1