10 otterdam Draagkrachtigen trekken weg uit stad Jaarlijks verhuizen honderden Rotterdammers naar groene buurten Kinderen zingen cd in voor jubilerend Rhoon Bouwen langs snelweg Overschie mogelijk, maar kritisch bekeken 'Meer banen nodig om groei beroepsbevolking op te vangen' Autodief ramt tien auto's Roeiers redden drenkeling Twijfels: directeur school vrijgesproken van ontucht Serviërs demonstreren met davidsster Rijksweg A20 deels dicht Nederlandse kinderen minder agressief dan Amerikaanse Pleidooi PvdA-voorzitters voor witte illegalen mfisd Vrijdag 9 april 1999 Rotterdam Draagkrachtige Rotterdammers tussen de 45 en 64 jaar verhuizen ieder jaar met honderden tegelijk om elders een prettiger woonomgeving op te zoeken. Jaarlijks verliest Rotterdam zo'n zeshonderd mensen uit deze leeftijdsgroep aan, vooral, omliggende gemeenten. De gemeente wil deze vertrekkers in de toekomst voor Rotterdam behouden door hen een woonomgeving aan te bieden die 'ruim, groen, veilig en netjes is, liefst in de buurt van voorzieningen'. Dat meldt de bestuursdienst van trekken' van het Centrum voor de gemeente Rotterdam in een Onderzoek en Statistiek (COS), ambtelijk stuk, dat is opgesteld Dat vorige maand afgeronde on naar aanleiding van het onder- derzoek is een aanvulling op de in zoeksrapport Vasthouden en aan- 1997 uitgevoerde studie 'Komen en gaan', dat de verhuismotieven van vesügers en vertrekkers in Rotterdam onder de loep nam. 'Vasthouden en aantrekken' is be doeld om uit te zoeken in hoever re er mogelijkheden zijn de draag krachtige Rotterdammers van middelbare leeftijd 'binnen boord' te houden. Veel is Rotter dam er aan gelegen om die groep in de stad te houden. Meer dan de gemiddelde Rotter dammer hebben de mensen uit die groep werk, een hoge oplei ding en een hoger inkomen. Voor al de zogenoemde passanten - zij die met hier werden geboren, hier we! kwamen wonen, maar de stad later weer verlaten - zorgen voor de verschillen. De vertrekkers uit de leeftijds groep 45-64 jaar voelen zich, 20 blijkt uit het onderzoek van het COS, niet meer thuis in de eigen buurt, vrezen de stadse criminali teit en ergeren zich aan de over last, die door andere buurtbewo ners wordt veroorzaakt. Buiten Rotterdam vinden zij het wonen veel prettiger. Over hun Rotter damse woning zelf hebben zij op zich niet veel aan te merken. Ver van Rotterdam wil het meren deel van de Rotterdammers ook weer niet terechtkomen. Deze groep vertrekkers voelt zich nog altijd 'Rotterdammer' en maakt nog met graagte gebruik van de grootstedelijke voorzieningen in Rotterdam. Volgens de gemeente is vooral de ze groep mensen op den duur, als het beleid op hen wordt afge stemd, bereid terug te keren naar Rotterdam. Wanneer de woning en woonomgeving in Rotterdam zou overeenkomen met hun wen sen, zouden zij ook niet zijn ver trokken, denkt, de gemeente Rot terdam. De gemeente denkt dat dan jaar lijks 380 huishoudens meer dan nu zullen besluiten in Rotterdam te blijven. En niet uitgesloten wordt dat dan jaarlijks in 350 huishoudens van ex-Rotterdam- mers nadrukkelijk een terugkeer naar Rotterdam wordt overwo gen. Rotterdam Tien beschadigde auto's op de Schieweg waren gis teravond het resultaat van 'carjac king' door een 25-jarige man. Even tevoren had hij in de Aert van Nesstraat in het centrum een 71-jarige Rotterdamse uit haar au to gesleurd, waarna hij er in volle vaart vandoor ging. Agenten trof fen hem later op de Schieweg aan. Toen zy op hem afliepen, sloot de mande portieren af en probeerde, ondanks een file, vol gas te ontko men. Bij de aanrijdingen werd niemand gewond. Nadat de auto dief was uitgestapt, werd hy inge rekend. De Schieweg moest een uur worden afgesloten. Rotterdam In de Brittanniêha- ven hebben twee roeiers gister avond een 26-jarige zeeman gered van de verdrinkingsdood. De 26- jarige opvarende van het zeeschip Lyra was bij het inhalen van de meertrossen door een slingerende staaldraad van boord gezwiept Roeiers die het ongeluk zagen ge beuren, waarschuwden de kapi tein van de Lyra, die meteen de schroef stopzette.-De drenkeling werd met behulp van een red- dingslijn weer aanboord gehesen. „Niet schuifelen met Je voe ten, niet kuchen en vijf se conden stii. Dan opnaaaame, en luisteren!" Kinderen van de Jullanaschooi In Rhoon kregen gisteren in de Mara- nathakerk duidelijke aanwij- zlglngen tijdens de eerste op namen voor de cd '800 jaar Rhoon'. Het zilveren schijfje maakt onderdeel uit van de viering van het 800-jarig be staan van het ooit zelfstandi ge dorp dat inmiddels onder deel uitmaakt van de ge meente Albrandswaard. Ook vandaag en morgen worden opnamen gemaakt voor het album dat op 12 juni feeste lijk zal worden gepresenteerd tijdens een straatmuziekfes tiva!. Aan de cd werken alle Albrandswaard se koren en muziekverenigingen, vier Rhoonse scholen en een spe ciaal voor de gelegenheid sa mengesteld kinderkoor mee. FotO Cor Vos Rotterdam De 43-jarige direc teur van een Rotterdamse school is gisteren door de rechtbank vrij gesproken van ontucht met een van de leerlingen. Volgens de rechter waren er te veel twijfels over de verklaringen van de leer ling, die het enige bewijs vorm den in deze zaak. „En twijfel leidt altijd tot vrijspraak," sprak hij. Het tweede deel van de dagvaar ding -onder meer het in bezit hebben van kinderporno- werd nietig verklaard. Het was naar de mening van de rechtbank onvol doende duidelijk in hoeverre de plaatjes, die volgens justitie door de verdachte van Internet waren gehaald, te maken hadden met seks. De officier van Justitie eiste twee weken geleden nog een half jaar cel tegen de verdachte. Het Openbaar Ministerie verweet de man dat hij seks had gehad met één van de minderjarige leer lingen, Dit in ruil voor giften en privileges. Tijdens de rechtszit ting, twee weken geleden, ont kende de aangeklaagde in alle toonaarden. Hij had z'n leerlingen wel regelmatig beetgepakt, maar nooit met seksuele bijbedoelin gen. Advocaat mr. Y.M. Schrevebus was bly met de uitspraak. „Het geeft mijn cliënt de gelegenheid om met rechte rug de rechtbank te verlaten," zegt ze. De raads vrouw stelt dat vooraf goed over leg was geweest met de behande lend officier van justitie. „Toen deze zaak speelde, had je juist die toestanden in Urk, dat mensen het recht in eigen hand namen. Dat was één van de rede nen om de zaak voor te laten ko men. En het dus niet in de doofpot te stoppen. Neemt niet weg dat het voor mijn cliënt een nacht merrie is geweest," De directeur zelf sluit uit dat hij zijn werk op de school voor kinde ren met leer- en opvoedingspro blemen weer oppakt. „Ik wil nog één dag teruggaan. Want ik heb me toch 21 jaar lang met m'n hele ziel en zaligheid voor die school ingezet," luidt zijn mening. Rotterdam Wonen en werken vlak langs de snelweg is mogelijk als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Dat blijkt uit on derzoek in onder meer Overschie. Er zijn voldoende technische maatregelen voorhanden om de geluidsbelasting terug te brengen en preventieve maatregelen kun nen ervoor zorgen dat de gezond heid en veiligheid van de bewo ners 'in de berm' niet wordt ge schaad. Dat concludeert de Wetenschaps winkelvan de Technische Univer siteit Delft in haar rapport over hët onderzoeksproject 'Milieunor mering in de compacte stad'. Het rapport is opgesteld op verzoek van verschillende milieucentra die over beoordelingscriteria wil len beschikken om het bouwen in 'hinderzones' in de stad te kun nen beoordelen. Angst In het verleden zijn bouwlocaties vlakbij de snelweg en op voorma lige bedrijfsterreinen vermeden uit angst voor milieuproblemen. Deze variëren van geluidsoverlast tot verontreiniging van het grond water. De behoefte aan die beoordelings criteria is ontstaan na het in wer king treden van de 'Experimen tenwet Stad en Milieu' op 1 janua ri van dit jaar. Deze wet geeft de mogelijkheid af te wijken van de huidige milieunormen. Voor het onderzoek heeft de We tenschapswinkel twee gebieden in Zuid-Holland onder de loep ge nomen. Eén daarvan is de deelge meente Overschie die de A13 en A 20 binnen de grenzen heeft. Er is gekeken naar de gevolgen voor de invloed van de luchtverontrei niging, de veiligheid en verkeers- en industrielawaai als er langs de weg wordt gewoond en gewerkt. Onderzoek In het onderzoek wordt de aanbe veling gedaan extra maatregelen te treffen die de leefkwaliteit in Rotterdam Overschie vergroten. Als hoofdopzet wordt gekozen voor woonbebouwing langs de westzijde van de A13 en bedryfs- bebouwing aan de oostkant van de snelweg in Kleinpolder Oost. De onderzoekers kiezen voor be drijven langs de oostzijde van de A13 omdat Kleinpolder Oost de meeste overlast van luchtveront reiniging ondervindt vanwege de overheersende zuid-westelyke windrichting. Bedrijven zijn min der gevoelig voor stankhinder en hebben een positieve invloed op de veiligheid van de omgeving. Het bedrijvenlint zorgt voor een afschermende werking voor het achterliggende woongebied. Als maatregel op korte termijn helpt de aanplant van groenstro ken langs de A13. Bepaalde struik- en boomsoorten helpen bij het tegengaan van luchtvervui ling. Verbetering De checklist van de Wetenschaps winkel geeft de milieucentra de mogelijkheid een bijdrage te leve ren aan het proces dat moet leiden tot een verbetering van de leef baarheid in de stad. Bouwen in de stad, bij voorbeeld op oude be- drijfs- of kazerneterreinen, voor komt dat er in de buitenruimte moet worden gebouwd. Dat zorgt voor een vermindering van de ecologische waarde. Een zo inten sief mogelijk gebruik van de be staande stad kan dat probleem te gengaan. Kritisch Bewoners en commissieleden ruimtelijke ordening en volks huisvesting (rov) van de deelge meente Overschie zijn voorlopig nog kritisch over het project Zij lijken er vooralsnog weinig voor te voelen milieunormen opzij te schuiven. „Zeker nu blijkt dat het wonen langs de A13 nog erger is en wordt in de toekomst," ver klaarde R.C. Hofman van de SP 'gisteravond tijdens een commis sievergadering rov, „Het is inderdaad lastig," erken de portefeuillehoudster H.W. Sut- terland-Holzhauer na afloop van de vergadering. „Het blijkt name lijk ook nog dat de mogelijkheden voor compensatie in Overschie heel beperkt zijn. Wil het aanplan ten van groen enig nut hebben, moet je een heel Kraiings Bos aanleggen en daar hebben we de ruimte niet voor." Toch wi] de WD-portefeuille- houdster nog alle mogelijkheden onderzoeken om toch te kunnen bouwen. Want Overschie, dat in gesloten wordt door infrastruc tuur als de HSL, Rotterdam Air- port, A 20 en de A13, kan geen kant op met nieuw te bouwen wo ningen. Een demonstratie ven ongeveer honderdvijftïg Serviërs in Rotterdam is gisteravond rustig vorie- pen. Do demonstranten liepen vanaf het clubgebouw van de Servische Vrfendschapsverenigïng aan de Rijnhaven in Rotterdam-Zuid naar het stadhuis op de Coolslngel en weer terug. Allemaal droegen ze een armband met daarop een davidsster waarin het woord 'Servië' was geschreven. Het Is de vierde heer dat Serviërs in de binnenstad van Rotterdam de straat op gaan om te pro testeren tegen de bombardementen van de NAVO op Joegoslavië. Daarbij is telkens vrij veel po litie op de been om ongeregeldheden te voorkomen. Ook dfi keer reed een aantal busjes van de mobiele eenheid mee. Een vestiging van McDonald's aan de Coolsingel kreeg extra beveiliging. Foto Fred Ernst Rotterdam Wegens werkzaam heden wordt de zuidelijke hoofd rijbaan van de A20 tussen het Kethelplein en het Kleinpolder- plein van vrijdag 23 april 21,00 uur tot en met maandag 26 april 05.00 uur afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. Rotterdam In vergelijking met leeftijdgenoten in andere landen, vallen Nederlandse kinderen in de leeftijd van 6 tot 17 jaar op door een slecht concentratievermogen, overbeweeglijkheid en impulsivi teit Op hun sociaal gedrag daar entegen valt weinig a<m te mer ken. Nederlandse kinderen zijn veel minder agressief en crimineel, dan bijvoorbeeld kinderen uit Puerto Rico en AmerikSTDe 'lief ste' kinderen komen uit Zweden, een land waar ouders hun kroost maar zelden slaan. Een en ander blijkt uit een onder zoek naar probleemgedrag onder kinderen dat A. Crijnen van de vakgroep kinder- en jeugdpsychi atrie van de Erasmus Universiteit Rotterdam en het Sophia kinder ziekenhuis onlangs verrichtte. De Rotterdamse jeugdpsychiater on derzocht het gedrag van 13.500 kinderen in twaalf landen. Hij deed dat met een uniforme vragenlijst die door de ouders werd ingevuld. Om een objectief resultaat te bereiken werden in al le landen vergelijkbare gezinnen geselecteerd. Crijnen, wiens onderzoek deze maand wordt gepubliceerd in The American Journal of Psychiatry, waarschuwt overigens voor al te boude conclusies: „Je moet nu niet meteen denken dat Ameri kaanse kinderen allemaal asoci aal en agressief zijn." Dat kinde ren uit de VS op dit punt zo slecht scoren, komt volgens de onder zoeker mogelijk voort uit de min der stabiele gezinssituatie in veel Amerikaanse huishoudens. In de regel zijn de geconstateerde verschillen in gedrag, volgens Crijnen, terug te voeren op dit soort 00: £aken. Factoren als de opvoeding en de kwaliteit van het onderwijs zijn van grote invloed. Daarnaast spelen genetische fac toren een rol. Opvallend is dat in landen met een vergelijkbare cul tuur en een vergelijkbaar onder wijspui, zoals Nederland, België en Duitsland, de scores ongeveer gelijk zyn. Crijnen signaleert dat agressief gedrag van kinderen afneemt naarmate ze ouder worden. Daar staat tegenover dat angsten en de pressies juist toenemen bij het ou der worden. Verder bevestigt het onderzoek nog eens dat kinderen in achterstandswijken eerder nei gen naar agressie, delinquentie en sociale problemen dan kinde ren in 'betere' buurten. Om dergelyk probleemgedrag aan te pakken heeft Crijnens vak groep in samenwerking met het Centrum voor Educatie en Dienst verlening (CED) en de Rotterdam se GGD een Taakspel voor groep vier van het basisonderwijs ont wikkeld. Deze methode is bedoeld om onrust en agressie onder scho lieren te verminderen. Ook beschikbaar is een opvoed- cursus voor ouders en een pro gramma waarmee onderwijs krachten met succes tussenbeide kunnen komen als hun leerlingen op de speelplaats gewelddadig ge- djag vertonen. Rotterdam—De dienst Sociale Za ken en Werkgelegenheid (SoZa- We) gaat zijn inspanningen om cliënten*aan werk te helpen ver der opvoeren. Met premies, kin deropvang en schuldsanering wil de sociale dienst de doorstroming naar de arbeidsmarkt bevorderen. Onwillige cliënten kunnen reke nen op strafkortingen.„De erva ring leert dat zij dan eerder bereid zijn werk te aanvaarden," zegt So- ZaWe-directeur M. Masthoff. Ongeveer 21.000 bijstandscliën ten - dat is 37 procent van het to tale aantal van 46.000 Rotterdam mers dat bij de sociale dienst staat ingeschreven- komen in aan merking voor toeleiding naar werk of een opleiding. Ruim drie kwart van deze groep heeft een zo grote afstand tot de arbeidsmarkt, dat actieve bemiddeling door de sociale dienst en het arbeidsbu- reaunodigis. Er is lang niet genoeg geld om al deze mensen aan een -al dan niet betaalde- arbeidsplaats te helpen. Met het arbeidsbureau heeft SoZaWe contracten afgeslo ten voor 1160 bemiddelingen in 1999. Daarbij komen door ver schillende regelingen zoals het project Onbenutte Kwaliteiten (vrijwilligerswerk met een pre mie) en Nieuwe Banen Rotterdam Werkt (de voormalige banenpool) nog eens 2080 individuele bemid- delingsplannen. Bij elkaar is er geld voor de bege leiding van ongeveer 320Q cliën ten. Dat betekent dat van de 12.500 nieuwe cliënten die de soci ale dienst dit jaar verwacht in te schrijven, slechts ongeveer één derde begeleid kan worden naar de arbeidsmarkt. Directeur Mast hoff verwacht dit aantal gemakke lijk te kunnen realiseren. Wethouder J. van der Tak hield de raadscommissie voor sociale za ken gisteren voor dat de gemeen te Rotterdam de komende jaren veel inspanningen zal moeten le veren om banen te scheppen. Volgens de jongste prognoses van Arbeidsvoorziening Rijnmond zal de beroepsbevolking tot het jaar 2010 groeien met 35.000 personen. Een groot deel van deze nieuwe arbeidskrachten zal bestaan uit laag opgeleide allochtonen. Het aantal banen voor ongeschoolden is de laatste jaren echter in rap tempo afgenomen. Hetarbeidsbu- reau dringt aan op maatregelen waardoor het mogelijk wordt vraag en aanbod op de arbeids markt dichter bij elkaar te-bren gen. RotterdamPvdA-afdelingsvoor- zitter D. van Dongen uit Rotter dam heeft samen met zijn collega partijgenoten uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht gepleit voor een ruimhartiger behandeling van witte illegalen. In een verkla ring stellen ze 'dat de overheid zelf in belangrijke mate verant woordelijk is voor het probleem van de witte illegalen' en dat om die reden soepeler opgetreden moet worden. De sociaal-democraten wijzen er op dat met de onlangs gevormde commissie van burgemeesters, die staatssecretaris Cohen moe ten adviseren, gekeken wordt naar uitzonderingen. De fractie leider vinden dat structulere op lossingen nodig zijn. In de verklaring wordt gesteld: 'Tot 1992 heeft de overheid aan de mensen over wie het gaat een so- fi-nummer verschaft. Met be hulp daarvan heeft de overheid hen aangeslagen voor het betalen van sociale premies en belastin gen. De overheid (en de Neder landse samenleving) heeft daar mee van de arbeidsdeelname van witte illegalen geprofiteerd voor de bekostiging van publieke voor zieningen'. Situatie Ook stellen ze dat de overheid voor de ontstane situatie mede verantwoordelijk is omdat jaren lang niet is opgetreden. 'De men sen die het betreft zijn jarenlang door de overheid gedoogd. Zij hebben gebruik kunnen maken van voor iedereen toegankelijke voorzieningen. Hun kinderen ge nieten onderwijs, zij huren een huis bij de woningbouwvereni ging, gaan naar de dokter. Ner gens op hun dagelijkse weg zijn zij een overheid tegengekomen die hun verblijf ter discussie stel de,' meldt de verklaring Verder wordt aangevoerd dat werkgevers illegalen aan een so- fi-nummer hebben geholpen en hen achtereenvolgens in dienst hebben genomen. Die hebben vol gens de PvdA'ers, voor een deel de witte illegaal doen ontstaan. De vier stellen tot slot: 'Op basis van bovenstaande argumenten vinden wij dat de politiek tot een eerlijke oplossing voor witte ille galen moet komen. Wat ons be treft moet zo snel mogelijk een definitieve verblijfsvergunning gegeven worden aan de mensen die aan de volgende twee eisen voldoen: witte illegalen die een ei gen sofi-nummer hebben en op 1 januari 1999 officieel in Neder land woonachtig zyn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2