BHBÈ Verbouwen van Stedelijk Museum goedkoopste optie !®l Generale Bank - Rotterdams Dagblad Verbouwing winkels Broersveld voor de bouwvak klaar 4 Woordkeuze gemeentesecretaris niet de onze' ..^11 u Jongen beroofd van bromfiets Winkeldiefje aangehouden Met slok op achter stuur Actie tegen bouw nieuw ziekenhuis Miljoenengat tussen renovatie onderkomen Hoogstraat en nieuwbouw op andere plek 'Station Schiedam Centrum is een puinhoop en ontoegankelijk' Wel bovenmaatse bloempotten, maar geen palmen op Stadserf X Jm 4 ij Of bel gratis Jj, ''ÜtiK Hernu Heezen Hettnyi Heezen Cateringservice Rotterdams Dagblad '-4K Ui Waterweg Woensdag 14 april 1999 Vlaardingen Een Schiedamse jongen (15) is gisterochtend in Vlaardingen van zijn brommer beroofd. Zijn tweewieler werd van hem afgepakt toen hij even stond te schuilen voor de regen. De Schiedammer was met zijn brommer onder een afdakje gaan staan en werd daar belaagd door drie knapen van rond de 1? jaar. Een van de drie trok de jongen van zijn bromfiets, stapte er zelf op en reed weg. Schiedam De Schïedamse poli- de heeft gisteren een jonge win keldief op het bureau gehad. Een 10-jange jongen had in een speel goedzaak aan de Hoogstraat een winkeldiefstal gepleegd. Het knulletje had geprobeerd een zakje knikkers te stelen. Na op het bureau vermanend te zijn toe gesproken werd hij met zijn moe der mee naar huis gestuurd. Schiedam Een 34-jarige Schie dammer is gisterochtend rond zes uur na enkele borrels op het poli tiebureau in zijn woonplaats te recht gekomen. De man was met een slok op achter het stuur ge kropen en werd op de Burgemees ter van Haarenlaan aangehouden. Ter ontnuchtering werd hij mee genomen naar het bureau. Schiedam De Vereniging van Huiseigenaren- -Wijk .-Spierings hock gaat actie ondernemen te gen de bouw van het fusiezieken huis, dat achter het Schiedamse politiebureau moet verrijzen. Te verwachten valt dat bezwaar schriften worden ingediend om in elk geval de bouw te vertragen. De vereniging van huiseigenaren vindt de plek voor het nieuwe zie kenhuis onacceptabel. Mede om dat verwacht wordt dat de nabij gelegen woonwijk geplaagd zal gaan worden door parkeerover last en onveilige verkeerssitua ties. „Er gaat absoluut overlast ont staan," zegt belanghebbende Harm Ruiter (36) die vanavond tij dens de informatieavond over het nieuwe ziekenhuis in De Vier Mo lens samen met het bestuur van de vereniging van huiseigenaren stelling neemt tegen de nieuw- bouwplannen. „De bewoners in de wijk nabi>het nieuwe zieken huis worden er de dupe van." „Het ziekenhuis," vervolgt Rui ter, „verwacht zesduizend bezoe kers per dag. Een pretpark zou er dolgelukkig mee zyn. Maar daar mee is het aantal parkeerplaatsen straks niet toereikend en zullen de bezoekers hun auto's in de wijk gaan parkeren. Die wijk heeft één ontsluiting (Laan van Spierings- hoek; red.). Bij calamiteiten kan dat gevaarlijke situaties met zich meebrengen en bovendien is de verkeersveiligheid voor de kinde ren dan ook ver te zoeken. En dan heb ik het nog niet eens over de geluidshinder en milieuvervui ling in dc wijk. Het aantal ver keersbewegingen daar wordt na de komst van het ziekenhuis naar verwachting hoger dan is toege staan." De vereniging van huiseigenaren van Spieringshoek meent dat in Schiedam, of net over de grens, veel betere plaatsen te vinden zijn waar het fusieziekenhuis geen overlast met zich meebrengt. Door Edwin Comelisse SchiedamHet verbouwen van het huidige onderkomen van het Stedelij k Museum Schiedam is altijd goedkoper dan nieuwbouw op een andere locatie. Tussen de twee mogelijkheden gaapt een gat van zo'n twintig miljoen gulden. Een nieuwbouw waarmee je als gemeente fatsoenlijk voor de dag kunt komen, is namelijk twintig miljoen gulden duurder dan het verbouwen van het huidige onderkomen. Deze conclusie wordt getrokken in de nota waarin verbouw en nieuwbouw van het museum tegen elkaar wordt afgewogen. Schiedam Het station Schie dam Centrum is door de werk zaamheden aan de metro bijna ontoegankelijk voor mensen die slecht ter been zijn. Zelfs gezon de mensen ondervinden grote problemen als ze de perrons wil len bereiken. Deze noodkreet bereikte wet houder Luub Hafkamp gister avond in de raadscommissie ruimtelijke ordening. Hennie Hagen slaakte de kreet. „Ik heb twee dames geholpen om op het perron te komen. Na de eerste trap kregen zij een hartverzak- king en na de tweede trap was ik toe aan een hartversterking. Dit is werkelijk te gek voor woor den," zei het GroenLinks-raads- üd. Ook andere commissieleden hadden de ellende aan den lijve ondervonden. Edwin Westen berg miste er zijn trein door en had een gevaarlijke ontwikke ling gesignaleerd toen hij stond uit te blazen op het perron. „Het kost veel meer tijd om de trein of bus te bereiken. Je moet door die omweg extra tijd uittrekken. Maar als je uit de trein komt en een paar minuten hebt om de aansluiting met de bus te halen, dan red je het niet als je geen sprint trekt. Ik heb al gezien dat mensen het sooor oversteken omdat dit veel korter is en veel minder tijd kost. Dat is natuur lijk levensgevaarlijk." Yorrick Haan (SP) was zover met eens gekomen. Aangezien de kroip- door-sluip-doorroute niet duide lijk is aangegeven, zag hij zijn poging om het perron te berei ken tot twee keer toe stranden. De wethouder had over de kwes tie al contact gehad met de RET en de NS, vertelde hij. Daarin hield hij de vervoerder ook voor dat er bij aanvang van de werk zaamheden is beloofd dat het sta tion goed bereikbaar zou blijven. Maar de RET zegt dat een andere mogelijkheid dan de route die over het perron en door de oude fietsenstalling loopt, op het mo ment niet mogelijk is. Hafkamp zou toch nog een keer proberen om een oplossing te zoeken voor de mensen die niet zo goed ter been zijn. Daarbij kan worden gedacht aan een andere, extra in gang. Lagere kosten betekenen echter nog niet automatisch dat renova tie en verbouwing van het voor malig St. Jacobs Gasthuis in de Hoogstraat gemakkelijk zal zijn. Voor deze aanpak zal ook altijd nog zo'n twintig miljoen gulden op tafel gelegd moeten worden. Een bedrag waarin weliswaar bij dragen geleverd kunnen worden door sponsors en de stichting Vrienden van het Stedelijk Muse um maar waarvan de hoofdmoot toch door de gemeente opgehoest moet worden. Varianten Met het op de politieke vergader tafel leggen van de nota waarin de toekomst van het Stedelijk Muse um Schiedam wordt besproken, geeft het college eindelijk een vervolg aan de discussie die eind 1997 stokte. Toen werd bekend dat een verbouwing fors in de pa pieren zou lopen. Hierop eiste de raadscommissie voor cultuur, sport en recreatie een nieuw on derzoek. De politiek was vooral benieuwd naar de kosten van nieuwbouw en naar goedkopere varianten van de eerder voorde- stelde verbouwing. Nieuwbouw pakt volgens de nota, die is opgesteld door museumdi recteur Diane Wind en die nu is gepresenteerd aan de poltiek, al tijd duurder uit dan verbouw/re novatie. Vooral omdat het St. Ja cobs Gasthuis na de verhuizing van het museum sowieso opge knapt moet worden. Het uit de achttiende eeuw stammende rijksmonument in de Hoogstraat kampt met veel achterstallig on derhoud. Met het wegwerken hiervan is 5,4 miljoen gulden ge moeid. Aan nieuwbouw kleven volgens de nota ook veel nadelen. Voor 21 mihoen gulden kan weliswaar een eenvoudig museum worden ge bouwd maar veel zal dit niet voor stellen „Het wordt een gebouw zonder eigenzinnig karakter, meer een alternatief op een doos- vormig gebouw. Wil de gemeente een nieuw museum voor moderne kunst bouwen en daarmee con curreren met de nieuwe musea en verbouwingsplannen van Boij- mans Van Beuningen in Rotter dam dan zal zo'n gebouw mini maal 40 miljoen gulden kosten," aldus directeur Wind. De muse umdirecteur ziet haar stelling on derstreept door musea als het Bonnefanten en het Groninger museumdie ongeveer vijftig mil joen gulden hebben gekost. Extra kosten Een ander nadeel is dat het nieu we museum niet in het hart van de stad kan worden gebouwd bij gebrek aan een geschikte plek. Hiermee zou een van de culturele attracties uit het centrum ver dwijnen en dat is in tegenspraak met de toekomstvisie voor de Schiedamse binnenstad zoals die is verwoord in de nota 'Een toe komst voor de oorsprong'. De plekken die het meest dichtbij lig gen zijn de kop van stadspark De Plantage en de tramkeerlus bij de ruine. Maar bouwen op deze plek ken brengt extra kosten met zich mee omdat ook een deel van de omgeving op de schop moet. Ook de optie van het Museum aan de Maas duikt zo af en toe op in de politieke wandelgangen maar vol gens Wind moet de gemeente dan wel bereid zijn meer te investeren dan de twintig miljoen gulden die men kwijt is met de renovatie/ver houw. Bovendien staat er dan een museum in een gebied waar voor de rest geen enkele culturele voorziening is, Verder moeter ook dan nog steeds die 5,4 miljoen gul den worden opgehoest voor de re novatie van het St Jacobs Gast huis. Pagina 15: Stedelijk Museum wil gewoon in de Hoogstraat blijven Schiedam Nog voor ze zyn ge plaatst, zijn het al de meest be sproken bloempotten van Schie dam. Voornamelijk in de politiek. De gemeente wil het Stadserf wat meer aankleding geven en heeft verzonnen dat er zes enorme be tonnen potten moeten komen in de hoek van het plein bij de Lidui- nabasiliek. Deze ruimte, voor de gelegenheid meteen maar omge doopt tot 'het balkon van het Stad serf, kan wel een beetje groen ge bruiken. Het liefst palmen, want deze zuidelijke zuurstofprodu centen sluiten qua sfeer goed aan bij de 'Mediterrane uitstraling' van het Stadserf. De leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening hadden hierover echter een andere opvat ting en namen gisteravond ruim schoots de tijd om eens uitgebreid een boom op te zetten over het in- gepotte groen op het Stadserf. Het idee om palmen te plaatsen op het plein kon veel commissieleden duidelijk niet bekoren. „Ik Vind het een beetje van: als we niet naar Aruba kunnen, halen we Aruba hierheen," zei Edwin Wes tenberg (PvdA). Hennie Hagen (Groenlinks) sloot zich daarbij aan. „Lk geef de voorkeur aan heesters. Palmen is mij een beetje te Caribisch." Catelijne Raaphorst verwoordde het nog wat duidelij ker. „We zijn m Nederland en dan willen we iets Nederlands. Dat subtropische gedoe zien we niet zitten." Wethouder Luub Hafkamp trok na een dik uur debatteren over potten en planten de conclusie dat, wat de commissie betreft, de potten er mogen komen maar dan wel voorzien van een heester in plaats van een palm. Tegelijker tijd met de potten worden er ook twee bankjes geplaatst in de hoek van het Stadserf. Deze zijn van hout met een gietijzeren onder stel. Ze zijn bovendien van eenS- paans ontwerp. Daarmee is dus de Mediterrane insteek van het colle ge toch nog een beetje overeind gebleven. Door Edwin Comelisse Schiedam De verbouwing van de Nieuwe Passage-winkels aan het Broersveld moet voor de bouwvak klaar zijn. Deze week begint de aannemer met de voor bereidende werkzaamheden voor het gedeeltelijk overkappen van de winkelstraat, het naar voren halen van de winkelpuien, het bouwen van een nieuwe trap en het herindelen van de winkel ruimten. Nieuwe huurders zijn ook al gevonden. Hallfords ver huist van de Hoogstraat naar het Broersveld. Verder zijn er verge vorderde onderhandelingen met winkelbedrijf Xenos die interesse heeft voor een Schiedamse vesti ging. Met het op de schop nemen van de winkels op de begane grond van winkelcentrum de Nieuwe Passage is een investering ge moeid van zo'n drie miljoen gul den. Eigenaar/beheerder Amvest neemt met de grootschalige ver bouwing aan het Broersveld defi nitief afscheid van de winkelfor mule van de versstraat. Een straat met allerlei verswinkels zoals een bakker, slager, groenteboer en een specialiteitenwinkel heeft geen bestaansrecht aan het Broersveld, zo is gebleken. De ene na de andere winkel moest door gebrek aan klandizie de deuren sluiten. Bakker Bart sloot vorige week zo'n beetje als laatste de deuren. Amvest heeft deze ontwikkeling aangegrepen om dewinkelruimte van de Nieuwe Passage aan het Broersveld voor te bereiden op een totaal andere koers. Grotere winkelruimte en namen van for maat, is nu het beleid van de eige naar van het winkelcentrum. De huidige veertien winkeltjes wor den verbouwd waarna negen gro tere winkels overblijven. Hier naast worden de puien, die nu nog verscholen gaan achter de pila ren, zo'n drie meter naar voren ge haald. De winkelgalerij van het Broersveld is daarmee verleden tyd. Nu een straat, waar alleen de uithangborden nog doen herinneren aan een kort stondig verteden als Vers- straat'; maar straks moet het Broersveld rondom de Passage een bmlsend deel van de Schiedamse binnen stad Zijn. Foto Roéi Dijkstra Verder zal de winkelstraat gedeel telijk worden overdekt. Deze gla zen overkapping bestaat uit een constructie van stalen balken waarop glasplaten rusten. Dit moet de winkelstraat een meer in tieme uitstraling geven. Verder wordt er bij de loopbrug over het Broersveld een extra trap ge bouwd die het winkelend publiek rechtstreeks naar de winkels be neden voert. Glazen luifel Aan de andere zijde van het win kelcentrum wordt ook gewerkt aan het opknappen van De Nieu we Passage. Een grote glazen lui fel boven de ingang aan de Broersvest moet duidelijker mar keren dat het hier om de ingang van het winkelcentrum gaat. De luifel, een waaiervorm die op het breedste punt drie meter is, wordt op een speciale manier verankerd waardoor er geen steunpalen no dig zijn en het lijkt alsof hij zweeft boven de ingang. Als de eerste grote werkzaamhe den achter de rug zijn, wordt be gonnen met de verhuizing van een paar winkels. Zo verhuist de dierenwinkel naar de andere kant van de straat en gaat Expo naar de leegstaande winkelruimte boven in het winkelcentrum. De Gall en Gall en de traiteur blijven op de oude plek. Xenos Nieuwkomer is Hallfords dat de winkelruimte in de Hoogstraat verlaat en de nieuwe buurman wordt van de Gal* en G«U. Amvest heeft op het moment ook verge vorderde besprekingen met Xe nos die interesse heeft voor de ze venhonderd vierkante meter win kelruimte op de hoek van het Broersveld/Boomgaardstraat. Amvestmanager J. Forsch ver wacht dat alle werkzaamheden in het winkelcentrum na de Bran dersfeesten klaar zijn. Dan moet ook het laatste gedeelte van het Broersveld zijn herstraat. De ge meente is nu voorlopig gestopt bij de Boomgaardstraat totdat de werkzaamheden op de begane grond van het winkelcentrum zijn afgerond. „Eind september heb ik een volle bak aan het Broersveld," zegt Forsch optimistisch. „Dan. zullen ook de laatste lege panden bezet zijn." Het aftellen is begonnen Nog dagen Vlaardingen - Het college neemt openlijk afstand van de negatieve uitlatingen van gemeentesecreta ris Jan Brinkman over de Vlaar- dingers-in het Rotterdams Dag blad. In een schriftelijke reactie op de vragen '-_n GroenLinks over die uitspraken, stellen b en w dat de woordkeuze van hun secre taris niet 'de hunne' zou zijn ge weest. Brinkman is binnenskamers flink over het interview aan de tand ge voeld, blijkt uit de brief, waarmee het Vkardingse dagelijks bestuur GroenLinks opvallend snel van een antwoord voorziet. In het stuk, dat per kerende post werd verstuurd, rept het college over 'een uitvoerige discussie', die 'zich niet in een brief laat samen vatten'. In het krantenartikel typeerde Brinkman Vlaardingen als 'kan- kerstad', 'waar de burgers bij het protesteren altijd vooraan staan'. GroenLinks stoorde zich dermate aan die negatieve kwalificaties, dat de partij er vorige week schrif telijke vragen over stelde. Fractie voorzitter Ben van der Velde maakte zich vooral zorgen over het effect van Biiiikuidiis uitspra ken op de wil van de Vlaardingers deel te nemen aan het Stadsde bat. De gemeentesecretaris gaf het interview in het kader van die grote publieke discussie, die 21 april officieel van start gaat Mocht de partij geen genoegen nemen met de openlijke distan tiëring van het gemeentebestuur, dan bestaat nog de mogelijkheid de secretaris in de gemeenteraad zelf aan de tand te voelen, In hun brief schrijven b en w dat Brink man zyn handelswijze 'desge wenst' zal toelichten. Met de OZB-uitspraken van wet houder Henk Roijers, die in de zelfde Gioeiilinka-vragen aan de orde werden gesteld, heeft het col lege geen moeite. Ro'yers nam in het ledenblad van de Industriële Kring Vlaardingen de tariefdiffe rentiatie van de onroerend-zaak- belasting op de hak. GroenLinks vond dat bevreemdend, omdat de maatregel per collegebesluit was uitgevaardigd. Omdat de wethouder zich in de gemeenteraad al publiekelijk te gen de maatregel had gekeerd, vinden b en w het niet bezwaarlijk dat Roijers zyn mening nogmaals in het openbaar ventileert. Als het raadsbesluit maar wordt uitge voerd, mag een collegelid best ui ting geven aan zijn tegenzin om een maatregel uit te voeren, oor delen Roijers' medebestuurders. ri|M j- ,,y op h«t Rotterdam* Dagblad Neem nu een kwartaalabonnement met. automatische betaling op bet Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor dg topper Feyenoofd-FC Ttoenta I pJZlla, noteer mij voor zo'n kwartaalabonnement De eerste twee j II weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand j 1 Naam: Voorl: m/vl s Adres: Nn 1 Postcode: Plaats: I Telefoon: 1 Bank/gironr.: ti.v.m. controle bezorging^ Handtekening: j I j Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: J1 II Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service rq'l 1 Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam ||j l| - - -• Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor leder feest of party! Tijsjesdijh 63-65 3161 CW Rhoon Telefoon 010-5019391/0653-504 580 Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder feest of party!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3