14 Erasmus Universiteit moet muren om rookzones zetten Andere woning na overlast wasserij CMI in hoger beroep Rechtbank behandelt toch Grondige opknapbeurt voor De Boezem 'Tabaksrook kan ook voor niet-rokers schadelijk zijn' Jom-haShoa: 'De kracht die zij toonden moeten wij doorzetten' Ouders blijven vechten voor aangereden zoon vier jaar oude moordzaak Studenten redden vrouw Brute overval in woning Pernis Buit vier gulden Gias in gêzicht Eenrichting verkeer in Brainparkl Rotterdams Dagblad Woensdag 14 april 1999 Door Paul Smits Rotterdam De mensen die woonden boven een wasserij aan de Oude Binnenweg in Rotter dam hebben een andere woning toegewezen gekregen van het Wo ningbedrijf Rotterdam (WBR). Vorig jaar hebben Monique van Voorden (31) en haar zoontje hun plek op de eerste verdieping ver laten op advies van de GGD. Er werd «ren hoger gehalte gemeten van het chemisch goedje per- chlooretheen (per) dan wettelijk is toegestaan. Met de definitief ge worden verhuizing per 1 april komt een einde aan een situatie die leidde tot een uitgebreid on derzoek van de DCMR Milieu dienst Rijnmond naar chemische wasserijen onder woningen De vrouw en haar kind op de Ou de Binnenweg kampten met hun gezondheid. Ze haddden bijvoor beeld vaak hoofdpijn. Er werd vermoed dat de wasserij onder hun woning hiermee te maken kon hebben. En zo kwam een vrij onbekend fenomeen aan het licht In de woning werden tweemaal hogere waarden van het reini gingsmiddel perchlooretheen ge meten. De gezondheidsnorm van per ligt op 2,5. Toen er bij Monique van Voorden 2,85 werd gemeten, acht te de GGD het in juni niet langer verantwoord haar en zoon er te ia- ten wonen. Bij langdurige bloot stelling aan per kan het centraal zenuwstelsel worden aangetast. Hoofdpijn en misselijkheid kun nen de gevolgen zijn. Het spui is ook kankerverwekkend De installatie van de wasserij aan de Oude Binnenweg werd verze geld zodat de dampen met meer door het plafond naar boven kon den. Dacht men. Want toen ge> beurde er iets raars. In de inmid dels lege woning werd bij meting maar liefst een per-gehalte van acht gemeten, ruim driemaal de gezondheidsnorm. „Het gebeurde toen er niet meer chemisch werd gewassen," zegt woordvoerder R. Knijper van de DCME. ,,De ruimte onder de wo ning viel op dat moment niet Rotterdam Drie studenten heb ben gisteravond een 27-jarige vrouw uit het water van de Nieu we Maas gered. De studenten za gen vanuit hun flat aan de Wilhel- minakade op de Kop van Zuid hoe de vrouw vanaf de kade in het wa ter sprong. Zij aarzelden geen mo ment: één bleef achter om 112 te bellen, drie anderen renden naar buiten. Een van hen sprong zon der aarzelen in het water. Zijn vrienden op de kant wierpen hem een touw toe, waarna politie-agen- ten de vrouw en de 26-jarige stu dent uit het water haalden. De vrouw werd in een ziekenhuis op genomen. Rotterdam Drie gemaskerde mannen hebben gisteravond een gezin in Pemis in hun eigen wo ning aan het Schilhoeckpad over vallen. Het drietal klopte aan en gaf de 57-jarige man die opendeed onmiddellijk klappen met een knuppel en bedriegde hem met een vuurwapen. Eenmaal binnen- grdrongen werden de 47*jarige echtgenote en haar 18-jarige dochter gesommeerd op de grond te gaan liggen. De vrouwen wer den vervolgens vastgebonden. De overvallers namen sieraden en een bankpas mee. De 57-jarige bewoner moest in het Zuiderzie kenhuis worden behandeld. Rotterdam Vier gulden. Dat was de totale buit van een hardhandi ge beroving gisterochtend in de Diergaardetunnel in Blijdorp. Twee scholieren van vijftien jaar werden daar door een drietal jon geren beetgepakt, tegen de muur en de reling van de tunnel ge drukt en bedreigd. Een van hen had geen geld bij zich, de ander niet meer dan het schamele be drag van vier gulden. Rotterdam In een café aan het Tiendplein in het Oude Westen heeft een 38-jarige Rotterdammer gisteravond een 40-jarige stadsge noot meteen gebroken glas in het gezicht geslagen. De man liep ernstige snijwonden op en moest naar het Dïjkzigtziekenhuis. De dader is aangehouden. meer onder de milieuwet Er is ge wassen goed opgeslagen, daar was mks op tegen. Maar de venti latie was ook uitgeschakeld, die altijd draaide als er werd gewas sen. Kennelijk heeft dat wasgoed uitgedampt. Bij uitblijven van ventilatie is vervolgens per in de woning gekomen." De perikelen zyn voor het WBR reden geweest de bewoners een andere woning toe te wijzen. „Voorlopig zijn er te hoge concen traties. We zetten er nu ook geen nieuwe bewoners in." licht woord voerster H. Oude Brunmk to?. Voor de DCMR was het voorval aanleiding bij enkele andere che mische wasseryen metingen te verrichten. Omdat de resultaten verontrustend waren, is besloten alle woningen onder chemische wasserijen te onderzoeken. Deze studie wordt binnenkort afge rond. Rotterdam Binnen zes maanden moet de Erasmus Universi teit Rotterdam ervoor zorgen dat rookgedoogzones afgeschei den worden van ruimtes waar niet gerookt mag worden. Rechtbankpresident J. Mendlik oordeelde dat gisteren in het kort geding bij de Rotterdamse rechtbank in een zaak die was aangespannen door de niet-rokersvereniging Clean Air Ne derland (CAN) tegen de universiteit. De universiteit hoeft geen dwang som te betalen nu beloofd is dat het bestuur zich aan de veroorde ling zal houden. Volgens de niet-rokers van Clean Air Nederland doet het bestuur van de Erasmus-universiteit ai ja ren bitter weinig om ervoor te zor gen dat de geldende rookverbo den werkelijk worden nageleefd. Waarom, zo zei de advocaat S. Vuyk begin deze maand, wordt overtreders van de rookverboden niet gewoon de toegang tot uni versiteitsgebouwen ontzegd. En waarom zijn er geen goede rook vrije ruimtes binnen de gebou wen? Clean Air Nederland maakte tij dens de zitting ook bekend verre van gelukkig te zijn met de ro- kershoeken in de zogenoemde pauzeruimtes in de universiteits gebouwen. Volgens de niet-rokers ontbreken meestal de wettig ver plichte afscheidingen, wat tot ver velende overlast voor niet-rokers leidt. Het universiteitsbestuur kwam tijdens de zitting met opinie-on derzoeken voor de dag waaruit bleek dat liefst driekwart van de mensen in deumversiteitsgebrui- fcen tevreden is over het rookbe leid. Er waren vorig jaar ook maar vijf klachten bronengegekomen over rookoverlast. Bovendien zou men wel zijn uiterste best hebben gedaan het rookverbod af te dwin gen. Huismeesters en bewakers zagen daar op toe. En actieweken en spe ciaal geplaatste uitmaakbakken moesten ook de laatste overtre ders over de streep trekken, zo had de universiteit gedacht. De rechter vond dat, zo blijkt nu. geen sterke argumenten. De Ta bakswet was heiltg voor recht bankpresident J, Mendlik. „Uit gangspunt van de Tabakswet is, dat tabaksrook ook voor de met roker die daaraan wordt blootge steld schadelijk kan zijn." De rechter zag geen reden om voor de universiteitsgebouwen een uitzondering te maken, zoals die er is voor wachtruimten, kan tines en recreatiezalen. De rook gedoogzones moeten daarom op de juiste wijze voor niet-rokers worden afgeschut. pri^"4orrriT-c5 rn;1 yffB eft ém u 'n i1 Ui.i inv? rate- ffipyïfe; pn ilaw yus ur- -jracsftt rite? .TftmW-jrc tom" waterte:*? ert rryri-Jys riste tyrny ag.'?r-^tT Tim,"* 'S r'v-v Bij de indrukwekkende herdenkingsdienst in de kapel van de joodse begraafplaats aan bet Toepad werd gisteren ook aandacht gevraagd voor de verschrikkingen van hét conflict in Kosovo. FctoJaapRmema/RottertlaimDagWBd Rotterdam De kapel van de joodse begraafplaats aan het Toe pad zat gisteren tijdens de jaar lijkse Jom-haShoa, de herden king van de holocaust, bijna hele maal vol Iprfwen dik in de ias. dat wel, want het weer was guur en de regen had van de paden op de begraafplaats een modderig boeltje gemaakt. In de kapel de geur van natte jassen. Keppeltjes met regendruppels. „Maar als het weer het toelaat, kunnen we straks misschien toch even naar buiten voor de kaddïsh," aldus H. Bonnewits van de joodse begraaf plaats. Eerst de korte, indrukwekkende herdenkingsdienst binnen. „Ui teraard denken wij ook aan de verschrikking van het conflict in Kosovo," zei rabbijn Vorst vooraf gaand aan zijn toespraak. Daarin benadrukte hij niet alleen de ver schrikking van de holocaust, waarin zes miljoen joden het le ven lieten, maar ook onze plicht als nabestaanden om het leven zo goed we kunnen voon te zeilen en wat hun werd ontnomen, pro beren in te vullen. In hun nage dachtenis doen wij ons best als jo den te leven De kracht die zij toonden, moeten wij doorzetten.' Even later, in de regen op de be graafplaats, staan de mensen on der paraplu's bij de gedenksteen. Een nauwelijks door de wind be roerde vlam, die alleen op Jom- hiShva brandt werpt een zacht schijnsel over de met kruipend groen begroeide voet van de steen. De rabbi ze^t de kaddish, een uit het Aramees afkomstig heiligingsgebed (Bonnewits: „Voor niet-joden vergelijk ik het meestal met het Onze Vader") en beëindigt de dienst Handen wor den geschud. Een jongetje met Nike Airs aan zijn voetjes kijkt vanonder een verregend blauwfluwelen keppel tje zijn moeder aan: „Mam, is het nu afgelopen?" RotterdamHet is nu ruim een halfjaar geleden, maar voor de de ouders van Sander den Bree- jen (8) beheerst het ongeluk dat hun zoon op 29 september 1993 in Hoogvliet overkwam nog steeds het dagelijks leven. San- der, toen 7 jaar oud, werd op het woonerf Lijster aangereden door een vrouw op een fiets. Zijn elleboog schoot uit de kom en hy brak zjjn bovenarm op twee plaatsen. De jongen werd twee keer ge opereerd, maar zonder het ge wenste resultaat. Hij zal zijn rechterarm nooit meer goed kunnen bewegen. De fietster reed door. Haar identiteit is, ondanks re cherche-onderzoek en getui- genoproepen door de familie Ben Breejen zelf, nooit vastge steld Het onderzoek staat 'op een kiertje'. „Maar zodra er nieuwe aankno pingspunten zijn, gaan we er di rect mee door," zegt voorlichter J. van der Hor van de Rotter damse politie. De ouders van Sander nemen daar geen genoe gen mee. 2e willen opnieuw een getuigenoproep, desnoods, als de politic het niet wil doen, via de media. Fouten Volgens hen heeft de politie 'een hoop fouten gemaakt' en 'houden ze iets achter'. Zo zou den bijvoorbeeld tips die door de Den Breejens zelf verzameld waren niet door de politie zijn nagetrokken. Mevrouw M. F. J. den Breejen-Lans: „We hadden zelf een getuigenoproep ge plaatst in onder meer huis-aan- huisbladen, en via de PTT had den we een vanger gekregen, zo'n ding waarop je het nummer van degene die jou opbelt kan zien. Op een gegeven moment meld de zich een vrouw die allerlei bedreigingen aan ons adres op de band slingerde en zei dat ze 'de fietsende kinderen op het woonerf goed zat was' en dat ze 'binnenkort wel terug zou ko men om haar werk af te maken'. Later meiddé zich dezelfde da me nogmaals, nu onder ventiel- dingevanidé naam Annet van ,;det Meer, en zei ze dat ze de zaak goedwiide maken. Daarna hefchêo we niks meer van haar vernomen, maar de tapes waar haar stem op staat zijn zorgvul dig bewaard. De politie weet wie zeis." Politieman Van der Hor. „De persoon die op de band staat, is door ons aan de tand gevoeld. Maar ze had een zodanig ver haal dat we niet kunnen bewij zen dat ze de dader is." Het echtpaar Den Breejen pro beerde ook via TV Rijnmond een hernieuwde getuigenop roep te doen uitgaan in het pro gramma De Politie. Maar, na overleg met de politie, besloot Rijnmond dat niet te doen: er zou nog 'muziek in de zaak zit ten'. Emotioneel Van der Hor: „Hun verzoek is emotioneel te begrijpen. Ik ben zelf eenvaderalsje begrijpt wat ik bedoel, maar rationeel gezien hadden ze daar niets aan gehad. Niet na al die publiciteit van het onderzoek, en de getuigenop roep van de politie, én niet te vergeten hun eigen oproepen... Het zou een beetje te veel van het goede worden." Als de Den Breejens, zo meent Van der Hor, de politie al op een fout hebben kunnen betrappen dan is het de 'fout' dat recher cheur H. Manifarges, die de zaak onder zijn hoede had, al langere tijd ziek is. Van der Hor: „Een goede politieman heeft veel belangrijke informatie «n zijn hoofd en in zijn opschrijf boekje, Die zetten, net als jour nalisten, niet altijd alles meteen in de computer, zodat anderen er ook bij kunnen. De over dracht van al die gegevens kan wat stroef verlopen zijn." Binnenkort hoopt men wat' klaarheid in de situatie te scheppen door middel van een gesprek tussen het echtpaar Den Breejen en vertegenwoor digers van de Rotterdamse poli tie. Mevrouw Den Breejen:Ja, daar hebben ze maandag en dinsdagmiddag nog over ge beld, Maar mijn man wil alleen maar praten ids afn advocaat er- b(j is, en die is pas woensdag weer bereikbaar.' Van der Hor:Jammer dat Den Breien de publiciteit nu al zoekt, zonder eerst de resulta ten van d« gesprek af te wach ten. Het. is namelijk geen zaak Den Breejen le gen de dblitie, zoals liet nou een Beetje lijkt. Hoe dan ook, het liefste vrat we willen is die'men sen -voor zover dat nog kan in hun ellende- helpen. En dat kunnen we alleen door het op sporen van de dader." Rotterdam Directeur R. B. van het voormalige bedrijf CMI gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank die B. in maart veroordeelde tot een boete van een kwart miljoen gulden. Zijn bedrijf CMI moet van de rechtbank 350.000 gulden beta len wegens schuld aan de ge ruchtmakende brand op 29 febru ari 1996. B. en zijn bedrijf CMI moesten z.ich vorige maand voor de Rotterdamse rechtbank ver antwoorden voor de grote brand die woedde in een ioods aan de Keilestraat, waarin chemicaliën stonden opgeslagen. Door de brand ontstonden enorme gifwol- Rotterdam „Wat een heldere bouillon had moeten worden, daar heeft het Openbaar Ministerie erwtensoep van gemaakt." Raads man G. Szegedi had gisteren voor de Rotterdamse rechtbank geen goed woord over voor de manier waarop het OM met een vier jaar oude moordzaak is omgegaan. Volgens Szegedi is zijn cliënt, de 27-jarige Rotterdammer H.D., ernstig in zijn belangenen ge schaad. De rechtbank oordeelde evenwel anders. Verdacht D. wordt ervan verdacht dat hij op 24 maart 1995 een man met een koord heeft gewurgd. Dat zou zijn gebeurd in een auto die op weg was van Rotterdam naar Oostflak- kee. Het slachtoffer zat voorin op de passagiersstoel, de vermeende dader achter hem op de achter bank. De Rotterdammer werd pas begin dit jaar in de oude moord zaak gehoord, omdat een van de andere inzittenden van de auto was gaan praten. De raadslieden Szegedi en Ar- kestein vroegen de rechtbank gis teren om het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verklaren m de moordzaak. Het OM zou aller lei regels met voeten hebben ge treden en bovendien zouden te gen D. twee procedures tegelij kertijd hebben gelopen, iets wat wettelijk niet is toegestaan. Ver der zou het OM de raadslieden in formatie hebben onthouden. Slordig Officier van justitie mr.M.B.G. Bode erkende dat er slordig met de zaak is omgesprongen, niet in de laatste plaats omdat een groot deel van de processtukken spoor loos is verdwenen. Niettemin zag Bode voldoende redenen om de zaak gewoon voort te zetten. De verdachte is dan ook niet in zjjn belangen geschaad, meende Bode. Rechtbankpresident mr. H.C.D. Kbrvmus oordeelde uiteindelijk dat het onderzoek naar de ver dachte wordt terugverwezen naar de reehter-commissaris. Die zal op verzoek van de verdedigingen een aantal getuigen horen, Korvi- nus gaf daarnaast aan er rekening mee te zullen houden dat de ver dachte zich vier jaar na dato niet aiies van ue zaak i<a. kunnen her inneren. „Het is lastig om na zo'n lange tijd verdediging te voeren. Dat zal worden meegwogen," zei Korvinus. De moordzaak zal over uiterlijk drie maanden opnieuw voorko men om inhoudelijk te worden be handeld. „Wanneer ze begonnen zijn? Z*s jaar gelejeï" Piet de Ronde heeft in eerste instantie geen hoge pet op van het tempo waarin de werkzaamheden in en om de Boezem voortgang vinden. En hij kan het weten, want hij werkt in het aan de Boezem gelegen truck- stopcafé De Waterklerk van uitbater P. de Vos. Pal 'voorde deur* van het truckershonk startte in opdracht van deelgemeente Kra- lingen-Crooswijk eind vorig jaar het baggeren. Inmiddels worden palen voor nieuwe aanlegsteigers ingevaren en wordt de bodem van de Boezem met nieuwe 'zinkmatten* bekleed. Dat zijn plastic matten met riet erop, die met grind worden afgezonken. De mat ten moeten de basis gaan vormen voor waterplanten en andere bodembedekkers. De werkzaamheden moeten eind april zijn af gerond. Foto Jaap RazemaiTtotteftarm Dagblad ken die voor veel paniek zorgden. Bewoners van Hoogvliet, Spyke- nisse, Heijplaat en Pemis werd gewaarschuwd deuren en ramen te sluiten. Onderzoek bracht aan het licht dat tal van chemische producten en halffabrikaten in de CMHoods door elkaar stonden. Voor sommi ge spullen had CMI geen vergun ning en bovendien was niet pre cies bekend wat er stond. Daar door had de brandweer grote pro blemen bij het blussen. De rechtbank oordeelde dat 8, stelselmatig en bewust nalatig is geweest. Daarom werd hij schul dig geacht aan de brand en de daardoor ontstane miiieuvervui- ling. De officier van justitie had eerder tegen B. een boete van een kwart miljoen gulden géést, tegen zjjn bedrijf CMI 350.009 gulden Ook wilde justitie B. een jaar in de gevangenis laten opsluiten. Die laatste eis werd door de rechtbank verzacht tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar. B. werd wel schuldig geacht aan alle telastegelegde feiten. - Om de ontslui- ting van BrainparkT en de verkeersveiligheid te verbete ren, wil de deelgemeente Kra-1 Ungen-Crooswijk in het be drijvenpark een proef met eenrichtingverkeer starten. Slaagt de proef niet, dan wil de deelgemeente parkeerver boden instellen. Ondernemers klagen over de slechte ontsluiting van Brain- park I, zo blijkt uit een enquê te van de Vereniging Brain- park Rotterdam (TOR). Er is onvoldoende capaciteit vuur een goede verkeersdoorstro- ming en het (fout)parkeren aan beide zijden van de toe gangswegen -vaak door stu denten van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam - leidt tot opstoppingen in de spitsuren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4