12 Ook leerstraf voor kinderen tot twaalf jaar Scholen: 'Meer geld is de enige oplossing' 'Je mag geen loser zijn als je RandstadRail gebruikt' Fons Nijpels strijdt nu tegen roken in De Unie en rechtbank Bureau Halt komt met Stop Hertrouwde vrouwen krijgen stembiljet op verkeerde naam rallsop Toch tuchtzaak tegen vrijgesproken advocaat Vrouw kan man bestellen voor avond uit (geen seks) I f?*' RRV RZ Rottardams Dagblad Donderdag 15 april 1999 Rotterdam Vrouwen die geen zin hebben om alleen op stap te gaan, kunnen in Rot terdam sinds kort gebruik maken van een datingbureau voor vrouwen. Tegen betaling kunnen zij bij Gentle Men een man huren om mee te gaan naar ondermeer zaken&iners of een dagje uit Het initiatief voor het eerste datingbureau in Nederland komt van twee jonge vrou wen, Heieen Mascini (23) en Jaqueline Hieter (24). In En geland .zagen zij dat er een markt was voor dergelijke bu reaus en meenden dat dat in Nederland ook het geval zou kunnen zijn. De twee vrouwen richten zich volgens eigen zeggen met na me op de buitenlandse zaken vrouw. Maar ook voor andere vrouwen is het bureau be schikbaar. Een dagje winke len in Amsterdam behoort ook tot de mogelijkheden. Alleen is seks uitgesloten, zegt Mas cini. „Want we zijn geen es cortbureau." Toch blijken veel mensen als ze horen van Gentle Men di rect een verband te leggen met seks. „Helaas is dat on vermijdelijk, maar we doen er alles aan om duidelijk te ma-" ken dat het daar niet om gaat," aldus Mascini. Inmiddels werken 25 mannen voor het bureau. Gemakkelijk is het niet om voor de twee vrouwen aan de slag te gaan. De werknemers moeten vol doen aan een aantal voonvaar- den. Ze moeten minstens een HBO-opleidmg hebben genO- ten, er verzorgd uitzien, be schikken over era vlotte bah-, bel en" vallen in de leeftijds groep van 25 tot 50 jaar, Vooral leraren, vindra de baan inte ressant, ze#.Mascini: „yeel sollicitantes, zijn docratra,: maar waardoor .dat komt, zou ikmetwetóu"' Rotterdam Bureau Halt Rotterdam breidt de doelgroep uit met kinderen onder de 12 jaar. Hoewel deze groep formeel niet in aanmerking komt voor een alternatieve straf, wordt niettemin volop gewerkt aan de .ogeheten Stop-verwijzing. Het betreft een nieuwe aanpak van 12-minners die zich schul dig maken aan lichte vormen van criminaliteit. De bedoeling is dat de Stop-reactie i"ieindeiyk ook landelyk. wordt inge voerd. Reden voor de nieuwe leerstraf is een toename van het aantal kin deren dat de afgelopen jaren in aanraking kwam met de politie. In 1998 werden in het Rijnmond gebied in totaal vijfhonderd 12- minners in de kraag gevat door agenten. Afgelopen jaarwisseling werd in Rotterdam-Zuid, Al- brandswaard, Barendrecht en Ridderkerk al geëxperimenteerd meteen alternatieve straf voor 10- en 11-jarigen die te vroeg vuur werk afstaken. Maar 12-minners blijken zich lang niet alleen schul dig te maken aan vuurwerkover tredingen. Veel jonge kinderen houden zich ook volop bezig met (winkei)diefstal, vernieling en baldadigheid. Dat gebeurt dan vooral in groepsverband. In een aantal gevallen is volgens Bureau Halt sprake van opvoe dingsproblemen en een proble matische gezinssituatie, maar het is niet duidelijk hoe groot dit aan deel kinderen is. In geval van pro blemen thuis vindt er geen Stop- verwij zing plaats. Onduidelijk is nog hoeveel van de vijfhonderd kinderen die vorig jaar een misstap begingen, later dit jaar wel in aanmerking zullen komen voor een Stop-afdoening. Wanneer ze eraan mogen deelne men, en dat kan evenals bij een Halt-verwijzing voor jongeren maar één keer, moeten ouders daar wel eerst toestemming voor geven. Door Yvonne Kennen RotterdamHet hoogheemraad schap van Delfland heeft per on geluk een paar honderd stembil jetten voor de waterschapsver- kiezingen verstuurd waar de ver keerde achternaam op staat Het ging fout bij vrouwelijke kiesge rechtigden die voor de tweede keer zijn getrouwd. Zij kregen een stembiljet op naam van hun ex-man of overleden eerste echt genoot. Een compulcrfout is voor een groot deel de oorzaak van de ver keerde verzending, zegt Anke Blummer van het hoogheem raadschap Delfland. „Bij het kop pelen van bestanden van de ge meente en van onszelf is ergens iets fout gegaan, al weten we nog niet precies wat" Volgens Blum mer gaat het om een relatief klei ne groep: een paar honderé" op meer dan een miljoen kiezers. ,JDat neemt niet weg dat we de fout ten zeerste betreuren. Het heeft de nodige telefoontjes op geleverd en dat vinden we niet meer dan normaal. Overigens zjjn niet alle bellers boos. Er bel len ook vrouwen die weliswaar zijn hertrouwd maar die trots zijn op de naanr van hun overleden eerste echtgenoot, zeker omdat de kinderen zo heten," zegt Blummer. Aanpassen Het he igheemraadschap van Delfland, waartoe onder meer een deel van Rotterdam-West, Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland beho ren, gaat de computerbestanden aanpassen zodat dezelfde fout over vier jaar niet nog een keer wordt gemaakt. De mensen die een klacht hebben ingediend krijgen een excuusbrief thuisge stuurd. Bovendien zfjn in kran ten advertenties gezet wa^n een en ander wordt uitgelegd. Maar niet alleen het hoogheem raadschap van Delfland heeft te kampen met fouten in de adres sering. Bij verzending van de stembiljetten in heel Noord- en Zuid-Holland is uitgegaan van adresbestanden van januari. Mensen die daarna overle den, staan nog steeds op de ver zendlijst waardoor in een enkel geval een biljet naar een overle dene is gestuurd. Ook is het voor gevallen dat mensen door ver huizing een stembiljet van het verkeerde waterschap in de bus hebben gekregen. Verder is verwarring ontstaan over de adressering van stembil jetten aan echtparen en stellen die samenwonen. Het gaat daar bij specifiek om diegenen die een eigen huis (categorie gebouwd) of eigen grond (categorie onge bouwd) bezitten. Zij krijgen veel al een biljet thuisgestuurd op naam van de man des huizes, iets wat als erg ouderwets wordt erva ren. „Het is absoluut niet de bedoe ling om onderscheid te maken tussen man en vrouw," zegt woordvoerder Tjebbe Will van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. „Er is ge makshalve gekozen voor één van de eigenaren. We baseren ons op gegevens uit het kadaster er ne men de eerste naam die daarin is opgenomen. Maar op het stembil jet staat duidelijk vermeldt dat ook een ander dan een geadres seerde een stem mag uitbren gen." Klachten zijn daar volgens Will echter nog niet over binnengeko men. Wel bellen mensen naar het zuiveringsschap met opmerkin gen over de grote hoeveelheden papier die in h et kader van water schapsverkiezingen zijn ge stuurd. De metste vragen komen echter binnen over de kandida ten. „Anders dan bij politieke verkiezingen wordt niet gestemd op politieke partijen, maar op personen. Veel mensen kennen de kandidaten niet." Of Will een advies voor hen heeft? „Ik raad ze aan om te kij ken welke achtergrond die men sen hebben. Kandidaten die al langer in het waterschap zitten beschikken natuurlijk over meer ervaring dan nieuwkomers. En waarom niet eens op een vrouw stemmen?" Want zoveel vrou wen zitten er over het algemeen niet in de van oudsher mannen- bolwerken die w?ter-, hoogheem raad- of zuiveringsschap heten. Door Bemadette Neelissen Rotterdam De Rotterdamse middelbare scholen zien niets in het plan van minister Hermans en staatssecretaris Adelmund om mensen zonder lesbevoegdheid in te zetten in de strijd tegen het le rarentekort Bovendien is het plan oud nieuws, want op bijna al le middelbare scholen in de Maas stad en in de andere grote steden staan al lang onbevoegden voor de klas. Ook vergroten scholen soms de klassen, passen ze de les roosters aan of laten ze docenten overwerken. Rector F. J. M. van 't Hof van S.G. Slinge (vbo/mavo) in Zuidwijk: „Een noodoplossing, ontstaan door een gebrek aan nor maal beleid." Op S.G. Slinge «taan volgens Van 't Hof overi gens geen mensen zonder lesbe voegdheid voor de klas. „Wél geeft een beperkt aantal le raren les in vakken die niet hun eigen vak zijn. bijvoorbeeld ie mand met een biologie-bevoegd- heid die gezondheidsleer geeft Maar we laten geen docent Frans wiskunde geven, hoor." Van 't Hof zegt nu nog 'beperkt gebruik' te maken van die moge lijkheid, die hy vergelijkt met een potje schaken. Hy vreest dat in de toekomst echter steeds meer te moeten gaan doen. De 'moeilijke' of 'tekortvakken', vakken waar voor met name op zwarte scholen vrijwel geen docent te vinden is, zjjn op Slinge (en de meeste ande re midelbare scholen) natuur- en scheikunde, Duits, Nederlands, wiskunde en economie. Hoe nu verdere afkalving van het docentenbestand te voorkomen, en 'verse' krachten aan te trek ken? De oplossing van Hermans, een toeslag voor leraren die op zwarte scholen in de Randstad werken en bonussen voor leraren in tekortvakken, ziet Van 't Hof niet zitten. „Een schijnoplossing. Zo krijg je alleen maar scheve gezichten," meent hij, „Docenten zijn gemak kelijker vast te houden door bij voorbeeld de werkdruk te vermin deren en kleinschaligheid te sti muleren. Hoe kleiner de school, hoe betrokkener de docent." Gelijkluidende taal komt van rec tor R. Fens van openbare scholen gemeenschap Wolfert van Borse- len (Blijdorp). „Een onverant woorde noodsprong, geboren uit wanhoop," is zijn eerste reactie op het plan van Den Haag, Volgens Fens is er in de afgelopen vijfjaar enorm geknaagd aan de compo nent vakdidactiek in de leraren opleidingen. „Een inconsistent beleid. Leraren hoeven vakinhoudelijk steeds minder te weten, als ze maar we ten hoe ze het moeten doceren. Maar ieraar zijn heeft ook met vakdeskundigheid te maken. En met gezag. Toen ik van de lera renopleiding kwam was ik 19 jaar en had niet meer over didactiek gehad dan één boekje van 38 pagi na's. De cultuur van vandaag is dat je twee jaar full-time pedago giek moet doen, anders kun je het niet. Hoezo uitersten?" Fens laakt de struisvogelpolitiek van Den Haag, dat 'altijd heeft ontkend dat dat lerarentekort be stond en nu de nood hoog is in eens 180 graden draait'. „Ik vind dat op z'n minst merkwaardig. Hou me ten goede, ik heb de op lossing óók niet En gelukkig ben ik er tot nu toe altijd in vrij goed geslaagd m'n vacatures vervuld te krijgen. Wij hebben het ook relatief mak kelijk, onze International School of Rotterdam is toch iets bijzon ders (de Wolfert van Borselen do ceert in het Engels aan kinderen die vanwege het werk van hun ou ders geen vaste woonplaats heb ben). Onze laatste vacature bijvoor beeld... (lacht)., is vervuld door ie mand uit Nieuw Zeeland. Maar het wordt steeds lastiger. Onbe voegd lesgeven komt in toene mende mate voor. Ook bij ons, al valt het nog mee. Op de 175 man personeel hier een stuk of zes. De ze mensen voldoen prima, maar ongebreideld gebruik van onbe voegde krachten veroorzaakt een zeephelliug-effect." Directeur J, Doom van het Olym pus College reageert cynisch op de plannen van Hermans en Adel mund: „Nood leert bidden. Dit is natuurlijk geen goede oplossing. Het kan hooguit een overbrug gingssituatie zijn. Op Olympus maken we geen ge bruik van onbevoegde leerkrach ten. Wel laten we mensen uit het laatste jaar van de HR&O-leraren- opleiding voor de klas staan, de zogeheten 'lio's', leraren in oplei ding, Die worden dan als part-ti me docent betaald. Maar dat le vert niet de aantallen op waar Hermans het over heeft." Doom maakt ook gebruik van le raren met een rteelbevoegdheid of 'aanleun^.-jegdheid' (bijvoor beeld een docent metaaltechniek die ook een paar lessen installa tietechniek geeft). „Maar relatief weinig. Ik denk niet meer dan twee, drie procent. En dan bedoel ik mensen met een deelbevoegd- heid, die eigenlijk 'buiten hun vak' lesgeven." Volgens Doom is de enige oplos sing het leraarschap zeker op op impopulaire scholenbeter te honoreren. „Meer geld. Heel sim pel. Scheve gezichten? Welnee! Het is toch een algemene econo mische wet dat je voor schaarse goederen betaalt! Misschien krijg je zo ook meer economie-studen ten naar de lerarenopleidingen." Het Is en blijft millimeter werk, het aanleggen van een stukje rails. Zo ook op de Sta- dlonweg, tussen de Kuip en de Verende, we ar over een poosje de TramPfus voorbij moet razen. Vóór EURO 2000 wel te verstaan, het grote voetbaltoernooi dat volgend jaar zomer In onder andere Rotterdam wordt gehouden. Aan het einde van de week moet het werk al klaar zijn. Foto VJctMvan Ömukaien. Rotterdam De door het ge rechtshof in Den Haag vrijgespro ken advocaat Van S. dreigt via een omweg alsnog gestraft te worden. De Deken van de Orde van Advo caten heeft tegen Van S. een tuchtzaak aangespannen bij de Raad van Discipline. Het hof sprak in februari de Schoonhovense advocaat geheel vrij. Volgens justitie had Van S. hand- en spandiensten verleend bij het witwassen van crimineel geld door enkele cliënten. Dat zou zijn gebeurd in de zogeheten Iglo- zaak. Het Openbaar Ministerie werd door het hof echter niet ontvanke lijk verklaard omdat de Rotter damse officier van justitie Zwane- veld Van S. had laten afluisteren. Dat was onrechtmatig, oordeelde het hof, omdat de advocaat nog geen verdachte was en er boven dien geen toestemming was ge vraagd aan het college van procu reurs-generaal. Volgens het nof heeft de officier doelbewust de positie van de raadsman misbruikt om bewijs materiaal te verzamelen tegen de verdachten van de import van duizend kilo cocaïne. Behalve Van S. zijn tijdens het onderzoek ook andere geheimhouders, zoals artsen en notarissen, afgeluisterd. Hoewel Van S. ook door de recht bank in Rotterdam werd vrijge sproken, probeerde de Deken van de Orde van Advocaten, mr. H. Knyff, op grond van de wet open baarheid van bestuur (WOB) het dossier in handen te krijgen. Knyff wilde het dossier om te zien in hoeverre Van S. de advocatuur schade heeft toegebracht. Dc De ken wilde eventueel een tucht zaak tegen de advocaat starten. De Rotterdamse rechtbank stak er vorig jaar een stokje voor dat hoofdofficier van justitie De Wit het hele dossier aan de Deken gaf. De Deken mocht de verslagen van de afgeluisterde gesprekken met ontvangen, aldus de rechtbank, Hij kreeg wel andere delen van het dossier. Raadsman mr. Ong van Van S. ts tegen deze uitspraak een bodem procedure begonnen, gericht op de minister van Justitie omdat die formeel verantwoordelijk is voor het besluit stukken vrij te geven aan de Deken. Ong vindt dat de Deken geen inzage in het dossier mag hebben. Hoewel deze procedure nog niet is afgerond, heeft Knijff op basis van delen van het dossier die hy al had gekregen een eigen onder zoek ingesteld. De resultaten hiervan heeft Knijff onlangs aan het tuchtcollege voor advocaten, de Raad van Discipline toege stuurd. Die buigt zich binnenkort over de zaak. Ong is verbolgen over deze gang van zaken. „De Raad van Discipli ne mag zich niet op basis van de dossierstukken een oordeel vor men. Volgens de wet moet na het arrest van het hof alles vernietigd worden." De raadsman heeft de rechtbank nu gevraagd het OM te gelasten alle dossierstukken by de Deken in te vorderen, in af wachting van het definiteve resul taat van de bodemprocedure. Door Gert Onnink Rotterdam RandstadRail zit in uitstekend vaarwater, sprak pro jectleider J. HiUen gisteren tegen de geïnteresseerde marktpartijen in het World Trade Center in Rot terdam. Volgens de tijdelijke voorman kan het vervoersysteem tussen Rotterdam, Den Haag en Zoeter- meer uitgroeien tot een succes nummer, een belangrijk middel tegen de verderfelijke files die het westen van het land zo vaak lam Door Peter Louwerse RotterdamDe slag om de Eras mus Universiteit Rotterdam is ge wonnen, maar de oorlog om een rookvrij Nederland gaat onver minderd door. Fons Nijpels, woordvoerder van de niet-rokers- vereniging CAN, rust niet op zijn lauweren nu de Rotterdamse rechtbank de universiteit heeft verplicht om de pauzeruimtes rookvrij te maken. Strijdvaardig: „Een fantastisch resultaat. Nu gaan we andere instellingen aan pakken." De overheidsinstellingen die het niet nauw nemen met de handha ving van de Tabakswet kunnen hun borst natmaken: café De Unie aan de Mauritsweg, de Rot terdamse rechtbank, de Universi teit Leiden en het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam vinden een zeer gemotiveerde Nijpels tegenover zich, De recht bank ging al overstag. Om een proces van de CAN te voorkomen, is het hele zittingsgebouw rook vrij verklaard. Volgens de Tabakswet mag er in openbare ruimtes in overheidsge bouwen niet worden gerookt. Het inrichten van een rookvrije zone is niet voldoende, zo bleek tijdens het kort geding dat CAN heeft aangespannen tegen de Erasmus Universiteit Rotterdam. Roken mag alleen in afgesloten ruimtes, zodat met-rokers er geen last van hebben. Nijpels is daarover met café De Unie al in een fel debat verwik keld. „De Unie kan het eerste rookvrije café van Rotterdam wor den," zegt de CAN-woordvoerder opgetogen. Volgens hem mag daar niet meer gerookt worden omdat café annex zaal eigendom zijn van de Rotterdamse Kunst stichting, een overheidsinstel ling. Dat De Unie vervolgens wordt verpacht, is niet van be lang, voert Nijpels aan. „Wij heb ben over De Unie een klacht inge diend bij de Inspectie voor de Ge zondheidsbescherming. De Unie is het uiteraard niet met ons eens. De horeca is buitengewoon hard nekkig en hardleers op dit ge bied." Ergernissen Exploitant Joost van de Braak schrikt bij het horen van de naam Fons Nijpels. „Wat krijgen we nou weer?" is zijn eerste reactie. „Wij hebben vaker trammelant met de ze meneer gehad. Hy steekt een dagtaak in zijn ergernissen. Ik heb hem er al eens uitgezet, want hij werd lastig. Vanmiddag heeft hij hier trouwens nog koffie ge dronken." Nijpels was één van de mensen die vorig jaar januari pro testeerde tegen de zogeheten 'kunstkanonade', een serie scheldwoorden die op de ruit van De Unie werden aangebracht door kunstenares Milou van Ham. Over het roken zegt Van de Braak. „Er mag hier gewoon gerookt wor den. Wij zijn gewone hore ca in een pand waar van de verhuur der toevallig de Kunststich ting is." Het volgende doelwit van Nijpels' da dendrang is het Acade misch Me disch Centrum in Amsterdam. In de grote hal daar wordt gerookt, zegt Nij pels. „Dat is niet alleen in strijd met de wet, maar patiënten in de kamers daarboven hebben daar last van," betoogt hij. „En dat uit gerekend in een ziekenhuis!" Als het AMC volhardt, wordt het net als de Erasmus Universiteit voor de rechter gesleept Het medisch centrum uit Amster dam is niet scheutig met informa tie over deze zaak. „We kunnen al leen bevestigen dat we een brief hebben gehad van die meneer," zegt een woordvoerster kortweg. „We willen er verder niet op in gaan." Stress Ook was Nijpels van plan zijn pij len te richten op de Rotter damse rechtbank, waar nog volop wordt gepaft in de ruimtes bij de liften. Vooral advocaten en journalisten steken daar tij dens schorsin gen van langdu rige rechtzaken een sigaretje op in een ruimte waar in volgens de bordjes 'beperkt roken' is toege staan. Dit tot groot ongenoegen van Fons Nijpels: „Toevallig heb ik veertien dagen geleden, tijdens het kort geding, kunnen constate ren dat daar in strijd met de Ta bakswet wordt gehandeld. Dat is zeer kwalijk in voor een recht bank." Woordvoerster M. van Hulst van de arrondissementsrechtbank er kent dat Nijpels gelijk heeft. „We beschouwen de ruimte voor de lif ten als een gedoogzone," verfeit ze..Maar strikt genomen is dat in stryd met de wet, omdat de men sen er wel doorheen moeten lo pen." Daarom, zegt Van Hulst, wordt er gezocht naar een bouw kundige oplossing die wel recht doet aan de wet. Een gedocgplek voor rokers blijft gehandhaafd, zo luidt de toelichting. „Rechtsza ken gaan gepaard met veel span ningen en stress. We willen daar om een ruimte voor rokers creë ren," Niet veel later blijkt dat de arm van Nijpels ver rijkt. De' woord voerster belt terug met de mede deling dat in het zittingsgebouw van de rechtbank met ingang van vandaag een aigeheei rookverbod geldt Of de gedoogzone er komt, wordt nog bekeken. Over de Universiteit Leiden is Nijpels ook allerminst tevreden. Vooral de letterenfaculteit wekt zijn toom op. „Daar geldt een al gemeen rookverbod, maar ik krijg signalen dat het niet wordt nage leefd." Een woordvoerster van de univer siteit bestrijdt dit. „Er wordt niet gerookt in openbare ruimten. De Tabakswet wordt gerespecteerd." Door dit antwoord laat Nijpels zich echter niet uit het veld slaan. „Ik wil graag naar de Leidse uni versiteit komen om de vele plaat sen aan te wijzen waar het niet deugt," klinkt het militant Bioscopen als Pathé worden voor lopig door Nijpels en de zijnen met rust gelaten, hoewel de foyers in filmzalen gekende rookholen zijn. „Bioscopen zijn geen over heidsgebouwen licht de CAN- woordvoerder toe. „Ik heb er wel bezwaar tegen dat daar gerookt wordt, maar ik kan er niets tegen doen, omdat de Tabakswet alleen geldt in overheidsgebouwen." „We zijn al blij dat Pathé geen zo geheten service-zalen heeft, waar wel gerookt mag worden. Maar we hopen dat de Tabakswet ook in dat soort bedrijven gaat gelden." En dan hebben we het nog niet eens gehad over de talrijke buurt huizen in Rotterdam, waar wordt gerookt. Dat mag niet, zegt Nij pels. Als er maar één bar is, moet die rookvrij zijn." Deze zaak laat de CAN voorlopig maar rusten. „Me dunkt dat het zo wel eventjes genoeg is." De Rotterdamse wethouder H. van den Muijsenberg (verkeer en vervoer) rekende voor dat het aan tal reizigers op de Hofplemlyn door RandstadRail flink zal toene men. Nu gebruiken dagelijks 10.000 mensen het wat vervallen spoor tussen het Hofplein in het centrum van Rotterdam en Den Haag Centraal Station: Wanneer straks het metronet in de Maasstad 'fysiek is gekoppeld' aan RandstadRail en de nieuwe lijn tussen Rotterdam en Zoeter- meer is aangelegd, stijgt dat aan tal naar 68.000 per dag. In 2010 moeten er iedere dag niet minder dan 100.000 passagiers in de light- rail-voertuigen zitten. Maar voordat die veelbesproken koppeling van systemen er daad werkelijk is, worden in Rotterdam de stations Hofplein en CS door een tijdelijke oplossing met el kaar verbonden. Van den Muij senberg duidde het door velen verfoeide plan voor een overdekte loopbrug gisteren aan als een 'aantrekkelijke overstap'. De Rotterdamse wethouder, die ook portefeuillehouder verkeer en vervoer is in de Stadsregio Rot terdam, verwees verder naar de ingrijpende aanpak van het Cen traal Station, waarop straks niet alleen RandstadRail maar ook de Hogesnelheidslijn (HSL) wordt aangesloten. Het aantal reizigers op CS stijgt daarmee van 140.000 per dag nu naar 230.000 reizigers bij de afronding van de twee pro jecten. Stroomversnelling Wanneer onder meer de Hofplein- lijn flink is opgekalefaterd, kan RandstadRail een vervoersys teem worden met snelheid, com fort en uitstraling, hield de Haag se wethouder H. Meijer (verkeer en vervoer) zijn gehoor in Rotter dam voor. „De plannen komen langzaam maar zeker in een stroomversnelling," sprak de voorzitter van de stuürgroep RandstadRail. Hij erkende dat er een strakke tijdsplanning is. „We kunnen de overheden laten aanbesteden, maar we willen meer. We hopen dat de marktpartijen zullen zor gen vooreen meerwaarde." Ook naamgenoot J. Meijer, bij het vervoersysteem verantwoordelijk voor de infrastructuur, onder streepte het moderne imago dat RandstadRail straks moet heb ben. „Laat ik zo zeggen: je mag geen loser zijn als je RandstadRail gebruikt." Berkel en Rodenrijs Tijdens de eerste fase van Rand stadRail, waarvoor de Tweede Ka mer eind vorig jaar bijna 1,3 mil jard gulden heeft uitgetrokken, wordt er ook nog een lijn richting Berkel en Rodenrijs aangelegd. Deze extra verbinding moet zor gen voor openbaar vervoer van en naar de nieuwe Vinex-woonwy- ken Noordrand II en Hl. Bij de Boterdorpseweg in Berkel komt een nieuw station. Woordvoerder S. Renzema van de RandstadRail-plannenmakers liet de marktpartijen weten dat het project waarschijnlijk niet winstgevend zal zijn. De korte af stand, lage tarieven en hoge fre quentie (minimaal iedere 7,5 mi nuut een voertuig), is de kans klein dat er veel geld te halen is uit het systeem. Een zegsman van bouwer NBM Amstelland zei ervoor te vrezen dat bestaande gebruikers en sta tionseigenaar NS toch een voor keurspositie zullen krijgen. „Dat zet een rem op onze creativiteit," sprak woordvoerder H. Vink. De inschrijving voor de marktpar tijen sluit op 30 april. Deze zomer moet minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat een pro- jedbesluit nemen. De gunning is eind volgend jaar. De eerste wa gens moeten in juni 2003 rijden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2