313 Patrick Sang: sport boven geld of glorie |e| Generale Bank Mórótkoitfytterdm Softbalsters Schiedam mikken op hoofdklasse Voormalig steeple topper debuteert voor plezier in Rotterdam marathon W I Pu Het aftellen is begonnen Nog 3 dagen Gerard Kemkers hoopt op vertrouwen twijfelaars Boriceanu gaat DWS trainen Zweintop op gala in Dordt Coach: 'Om talent vast te houden, moeten we de titel veroveren' Hoekse Boys heeft al zin in derby's in derde klasse Rotterdams Dagblad Hes f V'-&3 Donderdag 15 april 1999 Een debutant van 35 jaar oud. Verwacht van Patrick Kiprop Sang in de 19e Rotterdam Marathon zondag dus geen wonderen. Maar Sang is wel een naam. Tien jaar lang behoorde hij tot de wereldtop op de steeple chase. Nu is h^j wegatleet voor het plezier, voor de schoonheid van de atletiek. 'Lopen doe je tot je met één been in het graf staat'. Een ontmoeting in Kenia met een bijzonder mens. Patrick Sang heeft een hart van goud, een gulle lach, twee snelle benen en een kritische geest De Keniaan Patrick Sang, hiergaflankeert doorzijn landgenoten Mathew Birir (links) en Bernard Barama- sai, was tien jaar lang een wereldtopper op de steeple chase. Zondag loopt hij op 35-jarige leeftijd In Rotter dam zijn eerste marathon. Foto Ptm van Esschoten/GPD Door Pim van Esschoten Eldoret Het is een uurtje ryden van Eldoret naar Eldama Ravine. De weg slingert zich langs heu vels en dalen, langs keuterboer tjes in rieten hutjes, eenvoudige huisjes en dorpjes waar houten schuurtjes namen als 'Kuwayt Inn Hotel' dragen. Hier, dicht langs bij de immense Rift Valley, mengt het dagelijks overleven zich met het zorgeloze 'akuna matata'. Zoals veel chauffeurs in Kenia lijkt ook Patrick Sang een extra zintuig te hebben om de vele, die pe gaten in het asfalt te ontwij ken. Evengoed heeft hij nog een hand over om op een heuveltop te wijzen. „Dawel Komen werd daar geboren." Later volgen zo de na men van Wilson Kipketer, Moses Kip tan ui en Bernard Barmasai. De laatste langs deze route is Mat thew Birir. In zijn schuur van golfplaten staat een molen waar boeren uit de omgeving hun maïs brengen. Het bedrijfje heet 'Bar celona', naar zijn olympische goud op de steeple chase. „No hard feehngs," glimlacht Sang bij het passeren. Hij won er het zil ver, net als tijdens de WK's van 1991 (Tokio) en 1993 (Stuttgart). Het Keniaans magazine 'The Athlete' noem de hem dit vooijaar 'Mr, Sxlver'. „Nee, echt leuk is dat niet. Maar vooruit..." Voorafgaande aan Barcelona '92 tramde Sang met Birir en William Mutwol. De samenwerking bleef tot twee kilometer ir. de finale. „Daarna zou ieder zijn weg gaan." Voorbestemd het goud te winnen het Vrouwe Fortuna hel op dat moment bij hem afweten. Patrick .§ang raasde tien jaar lang over de mondiale pistes, nooit kwam er een gouden kroontje. Er is geen wroeging over de ge miste kansen. Hij accepteert zijn verleden. Evengoed mag hij trots zijn over z'n rol in de atletiek. Het wemelt in Kenia van de mondiale kampioenen, weinigen hebben het respect en de faam van Pa trick Kiprop Sang. „Omdat ik me zelf ben gebleven," denkt hij. Kansen Een uitzonderlijk mens, die de sport zélf boven geld of glorie plaatste. Wars van materialisme, dankbaar voor de kansen die het leven hem boden. Ook al was dat leven soms wreed voor hem. Vier jaar was hy, toen zijn vader over leed. Z'n moeder bleef met zeven kinderen achter in de strijd tegen de armoe. Later zorgde de dorps gemeenschap van Kapsisiywa voor het geld om hem in Texas te laten studeren. „Ik ging niet voor mezelf daar stu deren, maar voor het land, het Afrikaanse continent. We waren heel idealistisch in die tijd. Kenia was sinds 1963 onafhankelijk, we waren vol van het idee ons land op te bouwen." De armoe en corruptie hebben Kenia nog altijd in een wurgende greep. „Mijn hart bloedt als ik mensen in nood zie.." Maar wat kan hij doen? Sang zucht: „Het is niet makkelijk. Ik heb veel ge reisd, zag landen met allerlei soci ale programma's. Hier niet. Hier betalen mensen ook belasting, maar ze krijgen er niets voor te rug, Je wilt helpen, maar je kunt nooit meer doen dan wat mogelijk is. Ik kan niet zoveel weggeven dat ik volgend jaar niks meer heb. Dan heb ik ook niks om weg te ge ven." Het idealisme heeft hem niet ver laten en uit zich in praktische za ken. Twee huizenprojecten voor mensen met weinig inkomsten, jaarlijkse schenkingen aan een weeshuis. Sang is atleet én zaken man, bezit een aantal winkels m provinciestad Eldoret, een boer derij daarbuiten. „De boerderij heeft vrijwel geen rendement, omdat de mensen die er werken er ook niet mee, bezig zijn," Het zit in de cultuur gebak ken. „Vandaag is vandaag, God is er foor morgen. Je ziet dat fatalis me terug by een probleem als aids. We weten echt wel van het nut van condooms, maar niemand gebruikt ze. Je gaat toch dood, zeggen we, of het nu vanwege Aids is of iets anders..." Systemen Eén been in het Westen, één mid den in Afrika? „Ik haal het beste uit twee systemen. Ik heb lang in Zurich gewoond en als Zwitser geleefd. Ik kwam thuis en nam het goede van elders mee. Ik rij zélf mijn truck om de winkels te bevoorraden. Ook het laden en lossen doe ik zelf. Ik zou dat hier als baas moeten laten doen. Maar als je behoort tot de 'haves' wil dat nog niet zeggen dat je niets doet Je moet werken, meedoen, het voorbeeld geven." De avond daarvoor nog ging Sang met de truck op weg. Hij vertelt hoe een jochie, een lymsnuiver, hem plotseling hielp by het inladen en ver volgens onge vraagd in de truck stapte. „Ik wees op die lijm en vroeg waarom. Het leven is miserabel, zei hij. Hij hielp me later by het uitladen en ik stopte hem wat shillings in z'n hand. Ik vroeg hem geen lijn, maar een goede maaltyd te kopen. En hij lachte. Die lach maakte mijn dag." Voor een mens met een bloedend hart, lacht, Sang opvallend veel „Omdat je dan veel vriendelijk heid terugkrijgt. We zijn geboren met mets. We werkten hard, maakten lange dagen en aan het eind van de dag hadden we nog niets. Ik heb nu een comfortabel leven door mijn succes als atleet, maar er komt een dag en dan vraagje je af wat de betekenis van het leven is. Dat is niet het geld." „Met kerstmis heb ik veertig mensen uit mijn oude dorp hier thuis uitgenodigd. Later zijn we naar allen naar het ziekenhuis ge gaan om de patiënten eten te ge ven. Dat is toch de beste manier om 'thank yon' tegen die mensen te zeggen. Kerstmis met die men sen uit mijn dorp, dat maakt me gelukkig. Dan lach ik, dat ben ik," Helpen En hoe zegt een atleet 'thank you' tegen al die mensen die hem in de atletiek hebben geholpen? Door een toegewijd atleet te zijn. En een coach, die op zijn beurt weer atleten helpt, „Ik geloof dat het de beste manier is," Tientallen jonge atleten sluiten zich dagelijks spontaan bij Sang aan ais hij traint. „Ik was ooit zoals zij en dat wil ik ook uitstralen. 'What comes up, that comes doum'. Ik was niks en zal ooit weer geschiedenis zijn. Die kids kwamen naar mij toe. Het kost me niks en geeft me een hoop plezier. Je deelt wat met ze, helpt ze." Coach Sang wil ze leren dat atle tiek vooral geduld is. „We deden het vroeger voor het plezier, nu is hel voor velen business. Veel atle ten willen snel resultaat. Ze zien succesvolle atleten m grote auto's rondrijden en dat is wat ze ook willen." Maar voor Sang represen teren die rijke atleten slechts de illusie. „Niet iedereen kan im mers rijk worden in de atletiek." „In myn cultuur wordt veel voor geld gelopen. Hebben atleten suc ces en dus geld, zijn ze 'rolmo- dels'. Niet om dat wat ze preste ren, maar om wat ze ^itten, Toen hij als 18-jarige vt» «Je naar Texas, was Sang in de atletiek een 'nobody'. Pas in de VS ging hij met sprongen vooruit. Toen vier jaar later de 'big bucks' kwamen, die hij verdiende op de Europese atletiekpistes, kon hij zijn ver volgstudie 'city planning' op Iowa State Univei sity bekostigen. Voordeel Sang verbleef uiteindelijk zeven jaar in de VS, wat meteen het ver meende voordeel van trainen op hoogte in perspectief plaatst. „Na die zeven jaar trainen op zeeni veau liep ik mijn persoonlijk re cord van 8.06,03. Als we hoogte moeten uitleggen als voordeel, dan is dat omdat we hier opgroei den. Tegla Loroupe traint nog zel den op hoogte, Wilson Kipketer verblijft ook al jaren in Denemar ken. Hoogte helpt op een of ande re manier, maar dat alleen kan het niet zijn." Na zijn zilveren jaren slaagde hij er niet in zich voor de WK van Go- teborg (1995) en de spelen van At lanta (1996) te plaatsen. Sang zag dat zijn beste jaren voorbij waren en stelde zichzelf nog één doel: nog één keer onder de 8.10 lopen. Leeuwarden De KNSB heeft Gerard Kemkers be noemd tot bondscoach. De voormalig schaatser heeft een contract getekend, dat hem tot en met de Olym pische Winterspelen van 2002 aan de schaatsbond bindt De 32-jarige Kemkers krygt één van de twee nog te vormen gemengde kernploegen onder zyn hoede. De andere wordt geleid door de huidige bondscoach Henk Gemser. Gemser en Kemkers vallen onder topsportcoördina tor Ab Krook, onder wiens leiding Kemkers in 1992 al werkte als assistent-bondseoach. Kemkers is op dit moment nog directeur Topsport van de provincie Groningen. Zijn contract loopt daar door tot 30 juni. „Ik moet het nog met mijn huidige werkgever be spreken, maar dat wil ik zo goed mogelijk afhande len," aldus Kemkers. De Drent gaat het liefst zo snel mogelijk aan de slag by de KNSB. Eerder gaf hij al aan met tevreden te zyn over het feit dat zijn doel stellingen in Groningen financieel niet haalbaar ble ken. De schaatsbond liet afgelopen seizoen al doorsche meren gecharmeerd te zijn van de trainer Kemkers, die als schaatser zelf zeven seizoenen deel uitmaakte van de kernploeg. Onder leiding van Henk Gemser veroverde Kemkers bij de Olympische Winterspelen van 1988 een bronzen medaille op de 5000 meter. In 1989 werd Kemkers tweede achter Leo Wisser bij het Europees en wereldkampioenschap allround. Hij moest zijn carrière begin jaren negentig vroegtijdig beeindigen door zijn beruchte zwabbervoet'. Tot en met de Olympische Winterspelen van 1998 in Nagano was hij coach van de Amerikaanse schaatsers. Volgens Kemkers kleeft aan het aannemen van de baan als bondscoach een zeker risico. „Als we straks niet genoeg schaatsers blijken te hebben, dan zyn er misschien trainers overbodig." Over de invulling van de twee kernploegen is nog weinig bekend, aldus Kemkers. Het 'driejarenplan' dat de KNSB naar de Olympische Winterspelen van 2002 heeft opgesteld, hangt voor een groot deel af van het aantal schaatsers dat de bond trouw blijft. Op dit moment hebben onder anderen Annamarie Thomas en Tonny de Jong nog niet bijgetekend. „Ik hoop dat degenen die nog niet getekend hebben genoeg ver trouwen in ons hebben om toch voor de KNSB te kie zen," aldus Kemkers. „Be wil dat iedereen op de plek zit die het beste voor haar of hem is. Als ze liever in een andere ploeg zit ten, even goede vrienden. Ik zou het alleen kwalijk vinden als ze kiezen op basis van de muntjes." Kemkers wil dat zijn team zo sterk mogelijk wordt. „Met een flink aantal toppers. Mijn team moet qua kracht in balans zijn met het team van Henk. Ik kan ook best met dne schaatsers werken, als dat moet, maar mijn maximum is acht." De Eeldenaar ziet er naar uit om een collega van Gemser en Krook te worden. „Je kunt het werken met Gemser en Krook misschien wel als een droom zien. Ik heb voor hen altijd een groot respect gehad." Gecharmeerd De schaatsers waren al langer gecharmeerd van Kemkers. In 1994 wilden de meeste rijder van de mannenkernploeg Kemkers als bondscoach. Toen negeerde de bond die wens en koos de KNSB voor Wopke de Vegt. Ids Postma, het boegbeeld van de KNSB, juicht de komst van Kemkers toe. „Ik heb goede dingen over hem gehoord," zei de Dearsumer. Postma is ervan overtuigd dat de band met zyn huidige coach Gem ser intakt blijft. „Ik wil door Henk begeleid worden en dat gebeurt ook. Maar ik weet nog niet precies wat zyn rol wordt" Volgens Postma is het mogelijk dat er volgend sei zoen niet twee, maar - zoals tot en met het afgelopen seizoen gebruikelijk was - drie kernploegen worden samengesteld. Dat hangt volgens hem af van het aan tal schaatsers af dat de bond trouw blyft of de samen stelling van een nieuwe sprintkemploeg. „Ik denk niet dat Henk en Gerard alle specialismen tegelijk zullen trainen," aldus de wereldkampioen allround van 1997 en 1998. Niet uitgesloten is dat Gemser een 'overkoepelende' rol gaat vervullen. Schiedam Nicoleta Boriceanu volgt aan het einde van het sei zoen Zsigmund Makay op ais trai ner van de vrouwen van handbal vereniging DWS. Boriceanu, ex- Roemeens en ex-Nederlands in ternational it. nu nog speelster van DWS. Makay, die de vrouwen drie jaar onder zijn hoede had, heeft nog geen nieuwe club. Dordrecht Voor het zesde Staal Unie Zwemgala zaterdag komt de nationale zwemtop naar zwembad Aquapulca in Dordrecht. Naast het Zwemgala, dat 's morgens met series en finales voor junioren be gint, wordt 's middags de finale van het nationaal circuit top- zwemmen afgewerkt. De finalisten uit de regio bij de vrouwen zijn: Sabrina Fortes, In ge de Bruijn, Astrid Koert, Bren- da Starink, Bente Fhnterman, An nie Buitelaar, Renee Snoek, Wil- ma van Hofwegen en Thamar Henneken. Voor de mannenfinales komen aan de start: Jeroen Volkerink, Arnold van Bavel, Henk Dege- ling, Martijn Zuydweg, Stefan Aartsen, Michiel Kamphuis, Pa trick Blom en Sebastiaan Touw slager. De finalisten starten res pectievelijk om 13.45 en 16.45 uur Sportagenda Tips voor deie rubriek kunt u doorgeven aan de sporlredact ie van dne krant, post bus 373,3100 AJ Schiedam. De sportredac tie is overdag telefonisch bereikbaar on der 010-27 32700 (rjac 010-4265227). DONDERDAG 15 APRIL VOETBAL. Zondag eerste klasse B: 18 45 Leoiudas-SWSMC- Vierde klasse D: 18 45 Hoek van Holiand-Quintus Vierde klasse G: 1845 VFC-Ursus, l845MSV7!-Aeolus, 19 30 VOC-DRGS (restant gestaakt durf) Door Nick van der Sluis Schiedam—Een van de aardigste eigenschappen van Leo Buiteman is de spraakwaterval waarmee hy bezeten over softbal kan en wil praten. En daar is aanleiding toe, omdat komende weekeinde de landelijke competitie begint, Schiedam daarin in de eerste klasse een prominente rol gaat spelen en de coach één doel voor ogen heeft: kampioen worden en promoveren naar de hoofdklasse. Aan ambities heeft het de Schie- damse honk- en softbalvereni- ging nooit ontbroken. De sportie ve belangen werden duidelijk over de twee takken van sport ver deeld, maar dit seizoen is er op het sportcomplex Bijdorp plotseling een kentering. Na de leegloop uit de honkbalselectie moet die tak van de grond af worden opge bouwd. Schiedam timmert voorlo pig alleen aan de weg met softbal. De honkbalproblemen van Schie dam zijn (bijna) volledig aan Leo Buiteman voorbij gegaan. „Ik heb 'gewoon geen tijd om me daar ook mee te bemoeien, Bovendien, ik ben aangetrokken als coach en trainer van het eerste softbaiteam en daaraan heb ik mijn handen vol Wat de Ha genaar niet be let nog pitcher- straiper te zijn van Jong Oranje, waarin een aantal speelsters van Schie dam zijn opgenomen. Favoriet Schiedam start dit seizoen als fa voriet voor de titel en promotie. „Een noodzaak," legt Buneman uit, „omdat een aantal speelsters (en vooral die van Jong Oranje, bedoelt de coach; red.) duidelijk toe zijn aan een uitdaging m de hoofdklasse. Met name Elske ten Hoope, een van de grootste pit- Leo Buiteman, coach van de softbalsters van Schiedam, is lovend over dementalltelt van zijn selec tie: 'Een groep meteen mentale hardheid, die bereid is te knokken voor resultaten'. Foto peter Molken- boer cherstalenten uit de vaderlandse softbalwereld, moet volgend sei zoen op hoofdklasse-niveau spe- len. En om haar voor Schiedam te behouden, moeten we dus promo veren. Anders moet ze ergens an ders gaan spelen. Zo ligt het ge woon." Waarmee Buiteman nadrukkelyk wil onderstrepen aai talenten moeten doorstromen naar het hoogst mogelijke niveau en dat het de clubs eigeniyk niet past daar een ander beleid in te voe ren. „Wy hebben in het recente verleden speelsters als Sandra Baart en Laura van de Berg hier opgeleid, nu behoren die speel sters, buiten Schiedam, tot de pit cherstop van Nederland." Uit de selectie van het vorige seizoen ver dwenen slechts Pauline van Leeuwen (te rug naar Birds in Zoetermeer), Gerda de Keyzer (zwanger) en Es ther van de Berg (terug naar het tweede, maar als pitcher stand-by) Vier nieuwkomers kon de coach aan zyn selectie toevoegen. Jenni fer Weber (van UVWUtrecht) kwam de pitchersstaf versterken, Ellen Venker (van AIphians/Al- phen a/d Rijn) werd als catcher aangetrokken, Marieke Hassink (uit Twente, maar studerend in Rotterdam) als' outfielder en Stephanie ten Hoope bleek een degelijke allrounder. „Onze, nee mijn filosofie is om zo veel mogelijk met eigen speel sters successen neer te 2etten en met afhankelijk te zijn van vreemde (lees: vooral Amerikaan se; red.) inbreng. Die is altijd maar tijdelijk en neemt speeltyd weg van de eigen opgeleide speel sters. Nieuwkomers bij Schiedam komen altyd uit eigen beweging en dat zal het komend seizoen on ze kracht zijn. We zyn niet afhan kelijk van die speelsters, zy zyn een nuttige aanvulling op het be staande." Lovend is Leo Buiteman over de mentaliteit van zijn selectie. „Een groep met een mentale hardheid, die bereid is te knokken voor re- Indeling Softbal Eerste klasse B: Hoofddorp Pioniers, SCHaarlem, Robur '58 (ApeldoornX-Run '71 (Oldenzaal), Schiedam, Sparta/ Feyenoord, TlW/Survivors (Dïe- men). Wassenaar Selectie Schiedam; Pitchers: Els ke ten Hoope, Moniek Verdoet, Jennifer Weber. Infielders: Mijke Debets, Vanessa van Duuren, Martien Zoetmulder, Chantal Hartman, Gyselle Karpel, Stepha nie ten Hoope, Ellen Venker. Out fielders: Inge Dikkeboom, Mar- loes Pameijer, Monique Deuze, Desiree Ouwerkerk. Competitie: Schiedam begint de competitie zaterdagmiddag (17.00 uur op sportcomplex Bydorp) met de dubbel tegen Run '71 uit Ol denzaal, een tegenstander uitge rekend, die door coach Leo Buite man is betitled als de enige moge lijke concurrent voor de titel sultuten. We hebben in de voorbe reiding tien wedstrijden ge speeld, tegen hoofd- en eerste kiassers, en daarvan maar één duel verloren. We hebben een bre de pitchersstaf en zijn in het slag- perk sterker geworden. Niet meer afhankelijk van een aantal speel sters die goed kunnen slaan maar vooral in de breedte is de aanvals- kracht gegroeid." De competitie valt voor Schiedam in twee delen uiteen, omdat een aantal speelsters met Jong Oranje voor het WK naar Taiwan zullen afreizen. Leo Buiteman verwacht dat er zeker vier speelsters uit zijn selectie aangewezen zullen wor den. „Dat is misschien het enige wat ons als ploeg in de weg zou kunnen staan. Want," orakelt de Scniedamse coaen maar even m de toekomst, „hoe komen die speelsters terug na zo'n loodzwaar toernooi? Zijn er blessures, komt er een terugslag en hebben we voldoende speelsters om dergelij ke tegenslagen op te vangen?" Hoek van Holland „Het is volkomen terecht dat we kampioen geworden zijn en volgend jaar weer in de derde klasse spelen," vindt oefenmeester Louis Knipscheer van Hoekse Boys, „We waren de beste in de vierde klasse en ik ben ervan overtuigd dat we een rol van betekenis gaan spelen in de derde." Na een éénjarig verblijf in de vierde klasse is Hoekse Boys weer terug in de klasse waaruit het vorig sei zoen via een beslissingswedstrijd degradeerde. Na een jaar wedstrijden te hebben gespeeld tegen dubs waar geen enkele Westlandse voetballer warm voor loopt, kunnen de rood-zwarten zich weer gaan opma ken voor een aantal Westiandse derby's. „Toch wel iets waar de jongens naar uit hebben geke ken. We hebben dit seizoen een aantal uitwedstrij den gespeeld, waarin het er verschrikkelijk hard aan toe ging. Sommige tegenstanders deinsden niet te rug voor verbaal en fysiek geweld. Maar met aanval lend voetbal en altijd een positieve spelopvatting hebben we ervoor kunnen zorgen dat we dat volgend seizoen niet meer mee hoeven te maken." „Kampioen worden was vanaf het begin al de doel stelling," vertelt Knipscheer, die komend seizoen zijn vierdejaar als coach ingaat. „Want zeg nou zelf, het is voor geen enkele ploeg een pretje om een jaar in een dergelijke klasse te bivakkeren. Bovendien is er genoeg kwaliteit in de spelersgroep aanwezig om geen modderfiguur te slaan in de derde klasse." Handhaving is dan ook niet het voornaamste doel van de 'Boys'. Een periodetitel behoort misschien tot de mogelijkheden: „We gaan zeker niet de derde klasse m als 'grijze muis'. We willen geen anonieme rol spelen en puntjes bij elkaar gaan sprokkelen om maar niet te degraderen. Dat ligt niet m de aard van de groep. Ik eis van de jongens dat ze er komend sei zoen voor gaan om het beste eruit te halen. Maar dat zie ik wel zitten, want de sfeer en teamspirit zyn dit seizoen erg goed en iedereen kykt al uit naar de Westlandse derby's van komend seizoen. We willen laten zien dat we goed kunnen voetballen. Ik durf dan ook te zeggen dat we best bij de eerste vijf kun nen eindigen," is Knipscheer optimistisch. Knipscheer denkt dai hij met het huidige elftal goed in de derde klas kan verschijnen, maar een paar ver sterkingen zouden niet misstaan. „In de breedte zit ten we niet zo ruim. Dit seizoen hebben we niet ex- tieem veel blessures gehad en ook met de schorsin gen viel het mee. Maar als dat tegen zit moet je toch kunnen terugvallen op capabele vervangers. Dat is nu nog niet optimaal. Voor de basisopstelling zou ik ook nog wel twee versterkingen, met name in de voorhoede, willen hebben, maar als dat riet gaat luk ken, dan heb ik alle vertrouwen in het huidige elftal."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5