Marathon 'Bartlehiem-punt' staat centraal in marathonfestival Ziekenhuizen zijn zondag goed te bereiken Zondig 18 epril 1999 Bedrijven draven weer massaal mee 'Verkoop je loop' voor bestrijding asbestkanker MMBSjSgfefèWiijft ipjiiwi rtrriiMr» ^Mpö^^i^enextra' Hoogteverschillen in het parcours (in meters t.o.v. nap) 5-km punt met Ie verwachten eerste en laatste doorkomstti|d [SKM] 12-15.10 f H 2.35.301 CSBjj NS-statron ca Metrostation Erasmuslijn Metrostation Calandli}n CENTRAAL ST&ION fjnIsh] 14.08.00 17.00.001 40 KM 14.01.20 16.44.00 START II 2.00-00 25 KM 13.15J» 114.57.30 20 KM 13.00.40 |142200 5 KM 12.15.10 [12.35.30 Zuidplein! 10 KM 12^0.20 13.11Q0 15 KM 124530 13/4630 Gegaarde PÖiii p, Mhil - M 'fc'ILM "W^wwwii Ti". ..^v ujjyuuwu ^0».:lite%®2anbad: Is&fes' ^1tün'"luito AwtigSpjde1 $stèg Rotterdams Dagblad Donderdag 15 apnl 1999 Door Loet van Schellebeek Rotterdam Het promotionele belang van de marathon voor Rot terdam wordt in de stad niet altijd even goed begrepen. De kritische woorden waarin stichtingvoorzit ter Joop Franken vorig jaar zijn teleurstelling verpakte, zijn niet overal en by iedereen even goed gevallen, vandaar dat de voorma lige voorzitter van de deelge- meenteraad Charlois ditmaal be gint met het roemen van 'de fan tastische medewerking van de ge meente.' Maar hij houdt vol dat er meer, veel meer is te doen met het feno meen marathon, dat nu ai bijna twintig jaar lang elke keer weer vele duizenden mensen 'van bui ten' naar de Maasstad lokt. Fran ken heeft het gevoel dat sommige instellingen uit de - zeg maar - culturele hoek ('instellingen die ook subsidie krijgen van de ge meente,' bedoelt hij) nu nog wel eens de neus ophalen voor het loopevenement. Zo van: 'Dat ia sport, da's niks voor ons.' „Nonsens," vindt hij. In zijn op tiek is met name de zaterdag ui termate geschikt voor wat hij noemt 'het verder uitbouwen van het marathonthema,' Franken denkt daarbij aan schaak- en/of dammarathons, een cabaretmara thon naar het voorbeeld van de ca baretestafette, een dansmara- thon, enz. enz. „Een programma, kortom, dat niets met het lopen op zich van doen heeft, maar dat toch bijdraagt aan de sfeer in de stad." Directeur Mario Kadiks voegt daar nog aan toe dat „de infra structuur - de podia en andere voorzieningen - er toch al is. De kosten zijn gemaakt. Doe er dan iets mee." Joop Franken en hij hebben hun hoop voor jubileumjaar 2000 en de jaren daarna gevestigd op de per 1 april aangestelde directeur pro motie en marketing van de ge meente. De eerste gesprekken met deze Wim Hamming gaven beide marathonmannen reden tot optimisme. „Natuurlijk is het waar dat wij de aankleding van de marathon, het hele randgebeuren nu zelf beta len en dat wij hopen dat de ge meente die kosten, of een deel daarvan, voor haar rekening wil nemen." Joop Franken windt er geen doekjes om. „Maar waar het ons op de eerste plaats om is te doen, is het ontplooien en stimu leren van initiatieven. Ais meneer Hamming op dat gebied iets van de grond krijgt, zijn wij dik tevre den." Bartlehiempunt De nadruk van de festiviteiten rond de 19e Generale Bank Mara thon Botterdam bgt ook zondag weer aan de voet van de Erasmus- brug. 'Het Bartlehiempunt' noemt Mario Kadiks de plaats waar de lopers zondag drie keer voorbijkomen. Het beroemde bruggetje uit de Elfstedentocht laat zich qua uiterlijk vanzelfspre kend amper vergelijken met de trotse Zwaan, maar het zou Ka diks Co heel wat waard 2ijn als de kruising van Schiedamsedijk, Vasteland, Boompjes en Wil lemsplein net zo'n markant her kenningspunt wordt van hun eve nement als het bruggetje van Bartlehiem dat is in de Friese schaatsmarathon. Op het plein onderaan de brug, gratis toegankelijk vanaf 11.00 uur zondagmorgen, is net als vo rig jaar een dorp ingericht, waar een groot videoscherm staat, waar gegeten en gedronken kan wor den, waar 's middags optredens zijn van onder anderen Lee To wers en het spektakeltheater Lee Hayes, en waar ook de kinderen zich niet zullen vervelen. Marathon Festival, Wil- lemsplein. 14.07-15,30 u: Lee Towers 15.30-16.00 u: Nationale Postcode Loterij 16.00-16.15 u: Spektakeltheater Lee Hayes 16.15-16.45 u: Vervolg Nationale Postcode Loterij 16.45-17.00 u: Spektakeltheater Lee Hayes 17.00-17.45 u: Vervolg Nationale Postcode Loterij. Na het optreden van Lee Towers op het festivalterrein (de zanger heeft eerder, zes minuten voor de start op de Coolsingel, ook de deelnemers al in de sfeer ge bracht met zijn lijflied Ton'11 ne ver walk alom') begint het pro gramma van de Nationale Postco de Loterij met de BmgoShow, een reizend spelprogramma, geent op het gelijknamige televisiepro gramma. Deelnemers worden ge- recrateerd uit de bezoekers van het marathonfestival. Er zijn veie prijzen te winnen. Het festivalplein is te bereiken met een speciaal voor deze gele genheid gebouwde baileybrug, die schuin over het kruispunt is gelegd. Wie vanaf de Schiedamse dijk (westzijde, dus aan de kant van de winkels en de GG en GD) het Wiilemsplein nadert, kan ook gebruik maken van de vaste trap pen. Hetzelfde geldt voor dege nen die vanaf Zuid de Erasmus- brug afdalen. Het 'volksfeest' speelt zich voor een groot gedeelte af op de as Coolsingel, Churchillplein, Schie damsedijk, Vasteland, Wil lemsplein. Daar, maar ook elders langs de route zorgen looporkes ten voor de muzikale omlijsting. Voorts is op de Pendrecbtseweg en rond het 35 km-punt aan de Kralingse Piaslaan weer van alles te beleven. l'Alped'Huez Op de Pendrechtseweg is de tradi tioneel drukbezochte braderie en in Kralingen geeft Eric-Jan Broe- delet weer zijn jaarlijkse feestje 'voor 250 van mijn meest intieme vrienden.' Dat (door de marathon- organisatoren van harte toege juichte) particuliere initiatief is nu zelfs in een stichtingsvorm ge goten. TAlpe d'Huez aan de Plas' is de naam. Dick van Maaren van de mara thon is gaan vragen of Broêdelet c.s. op enigerlei wijze hulp nodig hadden. „Maar dat was niet zo," weet directeur Kadiks. „Ze hoef den geen geld, maar ze wilden ook geen inmenging. Ze kunnen zich heel goed zelf redden, zeiden ze, en daar hebben wij het volste ver trouwen in." Parcours Looprichtmg £7 Sponsposl Verzorgmgspost meiers NAP 20 10 O Omdat het parcours van de 19e Generale Bank Marathon Rotter dam slechts in detail afwijkt van dat van vorig jaar, hoefde de poli tie bet draaiboek voor marathon zondag 18 april niet of nauwelijks aan te passen. Belangrijk verschil met vorig jaar is wel dat het St. Claraziekenhuis nu beter bereikbaar is dan des tijds, toen er op de Stadionlaan wegwerkzaamheden aan de gang waren. De bereikbaarheid van de ziekenhuizen is gewaarborgd en in z'n algemeenheid goed te noe men. De verlenging van het parcours op de Abraham van Rijekevorsel- weg tot aan het Kralingseplein heeft geen extra consequenties voor het verkeer. Ziekenhuizen De ziekenhuizen in Rotterdam rijn als volgt te bereiken St. Claraziekenhuis. Vanaf rijks weg Aló alleen via de Stadionweg. Na het stadion volgt men de gele borden naar rechts de Randweg op naar de Laan op Zuid. Vanaf de A15 volgt men de Vaanweg, Stre- velsweg en Beijerlandselaan- Vanaf de rechter Maasoever via de Maastunnel, Pieinweg en Stre- velsweg. Na de Strevelsweg de ge le borden volgen via de Beijer landselaan naar de Laan op Zuid. Op de Laan op Zuid de eerste af slag rechts de Olympiaweg op. Zuiderziekenhuis. Bereikbaar vanaf de A15, Vaanweg en Vin- kenbaan. Vanaf de rechter Maas oever te bereiken via de Maastun nel, Pieinweg, Zuidplein, Motor straat en Dordtsestraatweg. Ikaziaziekenhuis. Te bereiken vanaf de A15, Vaanweg en het Zuidplein. Vanaf de rechter Maas oever via de Maastunnel, Plein- weg en Zuidplein. Dijkzigt- en Sophia Kinderzie kenhuis. Vanaf de A2Q via Ktein- polderplein, Stadhoudersweg, Statenweg, Tunneltraverse tot aan de Rochussenstraat. Vanaf de A15 via het Vaanplein, Vaanweg, Pieinweg naar de Maastunnel. Oogziekenhuis. Vanaf de A20 op dezelfde manier als Dijkzigt Van af de A15 via het Vaanplein, Vaan weg, Pieinweg naar de Maastun nel, verder via de Rochussen straat, het Eendraehtsplein en de Westblaak. Havenziekenhuis. Om 11.15 uur worden de Boompjes, de Maas boulevard en Abraham van Rij- ekevorselweg afgesloten tot 17.30 uur. Vanaf het Oostplein blijft het Havenziekenhuis altijd bereik baar. St. Franciscus Gasthuis. Via de gebruikelijke routes bereikbaar. Het verkeer vanaf Zuid wordt ge adviseerd gebruik te maken van de A16, de A20 en het Schieplein. Ussellandziekenhuis. Via de ge bruikelijke routes te bereiken. Zoals elk jaar met de marathon is de rijbaan van de Coolsingel aan de kant van het Stadhuis lus sen zaterdagmiddag 14.00 en zon dagavond 24.00 uur afgesloten. Op de andere rijbaan is dit het ge val op zondag tussen 09.00 en 20.00 uur. Toeschouwers worden toegelaten op de tramrails tussen beide rijbanen, maar een paar mi nuten voor de start worden de hekken onverbiddelijk gesloten, Daarnaast kan de Coolsingel al leen via de Koopgoot en het me trostation Beurs worden overge stoken. Erasmusbrug Ook de Erasmusbrug wordt dit jaar weer volledig door de lopers benut. Dit betekent dat de Wilhel- minapier zondag vanaf 11.00 uur tot aan de passage van de laatste starter (12.45 uur) moeilijker be reikbaar is. Daarna wordt de rech ter rijbaan (vanaf de stad beke ken) weer vrijgegeven. Ook tram lijn 20 gaat dan weer rijden. De linkerbaan öiijft dicht tot circa 15.30 uur, omdat de lopers via die baan terugkeren van hun route door Rotterdam-Zuid. Het Noordereiland en de wijk Feijenoord zijn tussen 11.45 uur en ongeveer 15.30 uur uitsluitend te bereiken via de Willemsbrug. Omdat de Billelaan vrij blijft van verkeer totdat de laatste loper voorbij is (rond 12.35 uur) is Ka- tendrecht tijdelijk met te Derei ken. Brandweer en EHBO zijn daar wel paraat. Bewoners krui nen gebruik maken van de door laatpost ter hoogte van metrosta tion Rijnhaven. Voor meer informatie is de politie bereikbaar onder nummer 010- 2745678. Dat kan vandaag en mor- gen tot 16.00 uur, zaterdag van 09.00 tot 22.00 uur en zondag van af 08.00 tot 18.00 uur. De omleidin gen zijn ook aangegeven op bor den langs het parcours. Radio Rijnmond (93.4 FM) geeft de hele dag actuele verkeersinformatie. genomen. Doorkomsttijden marathon 1999 De gemiddelde snelheid van de eerste loper, uitgaande van een tijd van 2 uur en 8 minuten Is 19,8 knVu. De gemiddelde snelheid van de laatste loper, uitgaande van een tijd van 5 uur Is 8,5 ion/u. straat CootsingeJy start Dorpsweg/Wo Iphaertsbocht Olcleaaarda/Unganliorst Spl nozawefl'Pytha gora sweg StadJonweg'vtedutó Maasbou te va rd/Oost mo ten werf Boszoom/Lagetandsepad Kralingse Plastaan/Plaszoom Boompjes/Willemsbrug Cool singel/finish Atleten die na de aan gegeven tijd voor de laatste loper plaatsen aankomen, worden zon der pardon erp it de afstand 1e loper laatste loper Okm 12.00 uur 12.00 uur 5km 12.15 uur 12.36 uur 10 km 12.30 uur 13.11 uur 15 km 12.45 uur 13.47 uur 20 km 13.01 uur 14,2? uur 25 km 13.16 uur 14.S7 uur 30 km 13.31 uur 15,33 uur 35 km 13.46 uur 16 08 uur 40 km 14.01 uur 16,44 uur 42 km 14.08 uur 17.00 uur Rott»rf«m» D«^blad/DFtJJ Vijf minuten later beginnen met de Radio Rijnmondloop maakt het mogelijk, dat dit jaar meer dan tweehonderd teams meedoen aan de Business Esta fette Marathon. Twee jaar geleden nog maar moest de inschrijving worden gesloten bij 160 teams. Meer ruimte was er gewoonweg niet op het parcours. Vorig jaar smokkelden de organi satoren al een beetje en lieten ze 173 viertallen (van 82 bedrijven) van start gaan. Toen al hadden ze gemakkelijk tweehonderd teams kunnen inschrijven. Nu de start van de 10 kilometer vijf minuten later is dan andere jaren, is er wat meer ruimte (lees: tijd) om de ma rathondeelnemers te 'lossen' op de Coolsingel. Toch heeft Margreet van Over- beek, die op het marathonbureau de aparte disciplines coördineert, op een bepaald moment opnieuw 'tot hier en niet verder' moeten roepen. Vol is vol - en met 268 deelnemende teams aan de Busi ness Estafette en nog eens 74 aan de Business Marathon is de Cool singel vol. Overvol, Bij de estafette, waarbij vier lo pers ieder een kwart van de 42,195 km afleggen, zijn in totaal 116 be drijven uit Rotterdam en wijde omgeving betrokken; aan de Bu siness Marathon nemen 34 bedrij ven deel. Het eerste estafetteteam van de Nederlandse Spoorwegen verdedigt de titel due het twee jaar achtereen in de wacht sleepte. KPN is de te kloppen ploeg tij dens de Business Marathon. De meeste tegenstand zal wel weer komen van de als altijd serieus voorbereide ambtenaren van de gemeente Rotterdam. Een apart klassement wordt opge maakt voor de meedravende ha venbedrijven. De Haven Trophy is in het beizt van Esso. Het is een doei, een goed doel ook, maar vanzelfsprekend niet hèt goede doel. De stichting Verkoop je loop' wil in het der tiende jaar van haar bestaan de totaalopbrengst van de actie bo ven de twee miljoen uittillen. Maar belangrijker dan het dich ten van dat gaatje (52i00 gul den) is dat er straks een veel voud van dat bedrag kan worden aangewend voor de bestrijding van wat wel wordt genoemd 'de kanker van de vooruitgang', as bestkanker. Op dit moment worden jaarlijks 350 mensen in Nederland getrof fen door deze ziekte die samen hangt met de blootstelling aan asbeststof en dus het meest voorkomt in streken waar vroe ger asbest werd verwerkt. Rot terdam en Zeeland zijn haarden van asbestkanker vanwege de aanwezigheid van scheepsbouw en zware industrie Omdat de ziekte (een kwaadar- dig gezwel op de longvliezen of het buikvlies) zich pas na ver loop van jaren openbaart, zal de stijging van het aantal gevallen naar verwachting doorgaan tot 2015. De 350 patiënten per jaar zullen er 700 wordea Inmiddels is de invoer en verwerking van asbest in Nederland verboden. Asbestkanker heeft een snel en dodelijk verloop. De Stichting Asbestkanker steunt de ontwik keling van een nieuw middel waaraan momenteel hard wordt gewerkt in laboratoria in Rotter dam en Philadelphia. Bij proe ven zijn al goede resultaten ge boekt. Om in Nederland het on derzoek te kunnen voortzetten is minimaal een miljoen gulden nodig. Vorig jaar brachten de lopers 200.000 gulden bijeen voor het nieuwe Kankercentrum van de Dr. Daniël den Hoedkliniek. De stichting Verkoop je loop' onder voorzitterschap van Hans Buyse hoopt dat ook de 19e editie van de Rotterdam Marathon veel lo pers ertoe zal aanzetten hun ki lometers te verkonen aan fami lieleden, vrienden en kennis sen. Ook de bijdragen van de deelnemers aan de Radio Rijn mondloop zijn uiteraard van harte welkom. Net als vorig jaar geeft zanger Lee Towers het - zeer op prijs gestelde - goede voorbeeld door de gage voor zijn optredens voor en na de marathon af te staan aan de actie. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6