Het recht baren nder Zij die het weten kunnen dat öntnem iïsJS! Verloskundigen en gynaecologen keren zich tegen ruggenprik Brandweer takelt paard uit mestput Satelliet verhindert hard rijden in Tilburgse wijk Zaterdag 1? april 1999 Over pijn bij een bevalling: wordt ook veel gesproken door 'ervaringsdeskundigen', vrouwen die het hebben mee gemaakt. Een greep uit de re acties op het Internet-forum Ouders Online: Tussen de weeën in kon ik me niet meer ontspannen, ik lag alleen maar te klappertanden, Met drie centimeter ontslui ting begon ik ook met overge ven. Ik wilde nog maar een ding: naar het ziekenhuis en een héle grote verdoving. Door de Pethidine kon ik me einde lijk ontspannen. Toen mijn dochter Bo op me lag had ik geen emoties, ik was alleen maar moe. En om nou te zeg gen datje alles vergeten bent als je baby op je ligt, nou nee. Mocht ik ooit nog een keer gaan bevallen, dan wil ik een ruggenprik. Marij Ik woon in België en daar is met een epidurale verdoving bevallen de gewoonste zaak. Ik heb daar dus ook voor geko zen. Heel raar. Er gebeurt van- alles in je lijf en je weet er niks van. Ik zou het dus nooit meer zo doen. Ik heb er lang een on prettig gevoel aan overgehou den, zo van: ben ik nou moe der, ben ik nou echt bevallen? Ik wist nog niet eens dat mijn zoon er al uit was. Sverra Liever een paar uur hevige pijn dan 12 uur (of nog langer) iets minder hevige pijn. Ek was blij dat ik er met een paar uur vanaf was en dan ben je die pijn meteen weer vergeten. Bij de pijn stelde ik me voor dat mijn baarmoeder telkens iets verder open ging en dat ik dus goed aan het werk was. Het is in mijn herinnering een fijne bevalling geweest. Susanne Mijn bevalling was een hdM? heeft drie dagen geduurd en toen ze me uiteindelijk/een ruggenprik aantyxieiri omdat ik nog steeds 'éénoèhtimeter ontsluiting had na al dietijdeiu buitëhbewustzijn raató^Lhaw ik binnen een half uur volledi ge ontsluiting. Ik heb echt géén mooie herinnering aan de geboorte van mijn dochtertje, het is eerder een trauma. In een land waar je bij de tandarts al een verdoving kan krijgen voordat ze ook maar geboord hebben, vind ik dit echt bela chelijk. Chava ïn het Belgische ziekenhuis waar ik beviel van mijn tweede kreeg je bijna standaard een ruggenprik. De bevalling duurde slechts drie uur, zon der beetje pijn, maar ik had ge woon liggen wachten tot ons kind vanzelf uit me floepte. Ik kick niet bepaald op pyrt, maar dit was tegennatuurlijk. Het euforische gevoel dat ik bij de eerste had, ontbrak volledig! Bij de derde ben ik tegen Bel gische gewoonte in naar een zelfstandige vroedvrouw ge stapt en gingen we voor een thuisbevalling, puur natuur. Een bevalling doet pijn, maar in niks te vergelijken met als je bij voorbeeld je been breekt Je weet waarmee je bezig bent en elke wee brengt je dichter bij je kind. Naar mijn gevoel hoort pijn by een bevalling. Macbield Ik had een bijzonder pijnlijke en ellendige bevalling, maar ik denk gewoon: wat is nou één dag pijn op een mensenleven. Stel je wordt 65, dan leef je 23725 dagen, Mag daar dan niet één verschrikkelijke dag bij zitten? Met die gedachte re lativeer ik de pijn die ik toen die ene dag gehad heb. Bernadette •ÏÏJet de pijn is redelijk goed te leven en dat hoeft dan ook nog maar heel even. Op het mo ment dat het kindje eruit kwam, was de pijn weg en was ik klaarwakker. Geweldig. Be vallen is nou niet bepaald iets een hobby van memaar ja, als de baby er dan toch uit moet kun je je er maar beter aan overgeven. Ik riep altijd, het is er in gekomen, dus het kan er ook weer uit.. Én die nuchtere houding heeit me voor mijn gevoel wel geholpen. Xandra Bron: www.oudersJÜ 'Als ie kind eenmaal op je buikligtbenje alles verge ten, wordt vaak gezegd. veel vrouwen denkendaar anders over. FOtO ANP Door Carel van der Velden Rotterdam Een tandarts is niet te beroerd de pijn van een behan deling te bestrijden met een plaat selijke verdoving. Bij een beval ling hoeven vrouwen in Neder land niet op een dergelijke cle mentie te rekenen. PvdA-Kamer lid Marjet van Zuijlen vindt het volstrekt achterhaald dat vrou- wen al pijnhjdend hun kind moe ten baren. Zij eist het 'recht op de ruggenprik' op en gaat 'de.'yroed- vrouwenmaffia^anpakken!. Maar die vindt het^stechtidee. Van Zuijlen/32,- (nog) tjnderloos en aanstaand echtgenote, meent dat vrouwen recht-hebben op de regie over hun bevalling, Ze vindt het prima dat vrouwen net als nu thuis willen bevallen zonder me dische hulpmiddelen. Vrouwen met de voorkeur voor een minder pijnlijk alternatief staan volgens Van Zuijlen in Nederland echter in de kou. Dankzij een ruggenprik kunnen vrouwen min of meer pijnloos be vallen. De zwangere vrouw kan daartoe echter niet zelf beslissen. Tijdens een bevalling wordt er slechts verdoofd als er een medi sche of psychi sche noodzaak is. De arts be slist. Van Zuy- len vindt dat de vrouw die rol verdient. Het is haar lijf, het is haar pijn. „Ais een vtouw zegt dat ze wil worden verdoofd, moet de arts haar niet uitlachen, maar het verzoek honoreren." Beatrijs Smulders, de bekende verloskundige en oprichter van het Geboortecentmm in Amster dam, noemt de oproep van Van Zuijlen 'een emotionele oproep van een leek'. Op zich begrijpe lijk, maar wat Van Zuijlen niet be seft, is dat pijn een belangrijke veiligheidsfunctie heeft om een bevalling normaal te houden. - Smulders: „De hormonen die ten gevolge van pijn worden geprodu ceerd, houden een bevalling op gang. Zonder pijn verstoor je het hormonale proces en daarmee de bevalling. Het is een van de groot ste vergissingen van de moderne, westerse wejeid óm te denken dat je pijn straffeloos kunt weghalen bij een bevalling. Veel meer ingre- .pen zijn er vegvSgOTPfldffi^om x het "kind tgjbrengea Terwijl le risico voorritöe^;mictnd Ver groot. Veiligheid iS tenslotte het belangrijkste aspect Vahlëen be valling." Geen ziekte Vree-voorzitter Rafaël van Crim- pen van de KNOV, de beroepsver eniging van verloskundigen, deelt de visie van het Kamerlid evenmin. „In kleine kring is dit een veelgevoerde discussie. Een bepaalde groep feministen heeft al eerder aandacht gevraagd voor dit thema. Maar een zwanger schap is geen ziekte, een beval ling is een volstrekt natuurlijke Dankzij een ruggenprik (lumbale punctie) kan een vrouw vrijwel Ipljnloos bevallen. Alleen de arts kan beslissen tot deze verdoving als er een medische of psychische noodzaak is. .verve/kanaal ruggenmerg- vhezen bindweefsel- stroken Voor een kunnen twee houdingen worden aangenomen: wervel De naald js houdingen komen, door de gebogen rug, de ruggen-, wervels iets uit elkaar te liggen zljiigging, benen opgetrokken armen rond de knièén - }j r Een dunne holle naald wordt laag In de rug tussen Iwee wervels ingebracht Een ruggenprik wordt gegeven door een anesthesist. Via de holle naald Worden medicamenten ingespoten. Daarna worden doorlopend pijnstillers toegediend via een pompj'e. zittend op het vertosbed, voorovergebogen - M'i -"f gebeurtenis. Debaringspijnen ho ren daarbij, Zij hebben een signa lerende functie. Ze dwingen de vrouw om zich terug te trekken en zich volledig op de bevalling te richten. Het opvangen van de pij nen hoort erbij, net als de weeën hun gang laten gaan. Het volbren gen van een bevalling is een top prestatie, vergelijkbaar met het lopen van een marathon. Het geeft vrouwen een enorm zelfver trouwen. Wil je hen dat ontne men?" Ingeleid Op haar beurt vindt Kamerlid Van Zuijlen het spijtig dat er geen al ternatieven zijn voor zwan gere vrouwen die geen trek hebben in een dergelijke top- prestatie. Met O#,,1 'V;' een schuin oog kijkt zij naar de verlosprak- tyk in Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en nog een aantal ont wikkelde landen. In het zieken huis wordt de bevalling veelal op afspraak in het ziekenhuis inge leid. Dankzij de verdovende prik in de rug voelt de vrouw niet of nauwelijks pijn. Het Kamerlid vindt echter ook al geen steun bij de gynaecologen. Secretaris P.J. Roodenburg van de NVOG, de beroepsvereniging van gynaecologen: „Deze praktijk zou tot een volstrekte medicalise- ring van de bevalling leiden. Het toedienen van een prik is niet zonder gevaar en moet daarom in het ziekenhuis plaatsvinden. Een anaesthesist moet de prik geven. Als gevolg van de prik kan de bloeddruk dalen. Bij verkeerd prikken kan een zeldzame com plicatie zijn dat een vrouw tijde lijk verlamd raakt. Je hebt dan on middellijk een infuus en beade mingsapparatuur nodig om dit op te vangen." Niet alleen de verloskundigen en gynaecologen keren zich tegen de angelsaksische bevalpraktijk, zegt Van Crimpen, die zelf ook als verloskundige werkt. „De finan ciers van de gezondheidszorg lo pen ook niet bepaald warm voor dit idee. De financiële gevolgen zouden gigantisch zijn. In Neder land bevalt nu nog een op de drie vrouwen thuis. Als zij allemaal in het ziekenhuis belanden, rijzen de kosten de pan uit." De Tweede Kamer en het ministe rie van Volksgezondheid gunnen de medische sector tot dusver een redelijk grote beleidsvrijheid. In de wet is slechts geregeld dat zwangere vrouwen recht hebben op 'goede zorg'. De .werkwijze wordt in goed overleg gere geld tussen het ministerie, huisartsen, verloskundi gen, anaesthe- sisten en gy naecologen. In mei resulteren de afspraken in een nieuw Vade mecum Verloskunde Hierin wordt opnieuw bevestigd dat de ruggenprik slechts bij een medische noodzaak aan een zwangere vrouw wordt gegeven. In de praktijk is de situatie min der zwart-wit dan Kamerlid Van Zuijlen voorstelt, zegt woordvoer ster P. J. Roodenburg van de gy naecologen. „Ook om sociale re denen besluiten artsen tot het ge ven van een ruggenprik. Als tij dens een bevalling blijkt dat een vrouw een lage pijngrens heeft, kan om psychische redenen wor den besloten de ingreep toe te staan." Beatrijs Smulders benadrukt dat zij op zich ab soluut niet te gen pijnbe strijding is. „Als het gaat om abnormale baringspijn, moet de pijn worden bestre den," vindt zij, „maar het moet niet standaard worden. Elke ingreep tijdens de bevalling kan de veiligheid van moeder en kind in gevaar bren gen. De meest veilige bevalling, blijft de bevalling zonder ingre pen." Trots Het idee van Van Zuijlen lijkt ko ren op de molen van de spedalis- ten. In de huidige visie, waarin de bevalling in de eerste plaats als een natuurlijk proces wordt ge zien, verrichten de verloskundige en eventueel de huisarts het meeste werk rond de bevalling. Als vrouwen massaal voor de rug genprik zouden kunnen kiezen, betekent dit meer werk voor me disch specialisten als gynaecolo gen en anaesthesisten. Tocb spreekt dit vooruitzicht Roo denburg niet aan. „Wij zijn trots op het unieke Nederlandse sys teem. Ik moet er niet aan denken dat de eerste üjnszorg wegvalt en zwangere vrouwen direct in het ziekenhuis belanden. Wy zouden meer werk krijgen, maar specia listen zitten daar beslist niet op te wachten. Er is werk genoeg, er is zelfs een tekort aan gynaecolo gen. Het aantal opleidingsplaat sen is vergroot, maar daar pluk ken we pas over een paar jaar de vruchten van." De betrokkenen ontkennen in koor dat de Nederlandse filosofie van het natuurlijke bevallen ach terhaald is.„In Amerika eisen pa tiënten op straffe van een recht zaak een ruggenprik," zegt woordvoerster Van Crimpen van de verloskundigen. „Daardoor is een defensieve vorm van genees kunde ontstaan. Maar is het sys teem daarmee beter. In Amerika bevalt twintig procent van de vrouwen middels een keizersnee. In Nederland ligt het percentage twee keer zo laag." Ook in Engeland begint volgens haar het besef door te dringen dat de verdoofde bevalling ook niet alles is. „Daar was thuisbevafien tot voor kort verboden, maar de regering begint er op terug te ko men. Men 2iet dat het Nederland se systeem veel voordelen heeft Er is nu zelfs een overheidscam pagne, Changing Child Birth, die het natuurlijke bevallen bevor dert." Een takelwagen van de Schiedams© brandweer moest er gisteren aan te pas komen om een paard van Ma nege Spalandmtters uit een mestput te bevrijden. Het paard sloeg door nog onbe kende oorzaak plotseling op hol en wurmde zich onder een hekwerk door waarachter de mestput zich bevond. Het dier gleed de twee meter diepe put in en zakte steeds verder weg In stro en paardenmest. Bij de val raakte het paard ook gewond aan een been. De gealarmeerde brandweer kwam met acht man en twee wagens naar de manege in Schiedam-Kethel. Het lukte niet het dier overeind te krij gen, elke keer zakten de be nen weer weg. Na een opera tie van ruim een uur lukte het uiteindelijk met de takel. Foto Roel Dijkstra WS6EYT Tilburg Hard scheuren door de wijk wordt voor een aantal Tilbur- gers vanaf I oktober onmogelijk. Satellieten houden het verkeer in de wijk Campenhoef vanaf deze datum in de gaten en houden de auto's -wanneer zij te hard drei gen te gaan rijden - elektronisch in bedwang. Stellen de satellieten eenmaal vast dat de voertuigen zich binnen het betreffende woon gebied bevinden, dan wordt langs mechanische weg het gaspedaal als het ware geblokkeerd. De 'on zichtbare ingreep van boven' geldt voorlopig als een proef, maar als het experiment slaagt, worden drempels, plateau's en an dere snelheidsremmers overbo dig. Aan de Tilburgse proef doen voor lopig honderdvijftig personen mee. Twintig auto's worden elek tronisch zo aangepast dat de satel lieten het signaal van deze wa gens oppikt wanneer zij het proef gebied binnenrijden. Dit zogehe ten Global Positioning System (GPS) is een experiment van het ministerie van Verkeer en Water staat. In Nederland is het de eerste keer dat het autoverkeer op deze ma nier zal worden gecontroleerd en in goede banen geleid. In Zweden maakt men al langer gebruik van GPS. Uit het experiment daar bleek dat automobilisten deze 'stille ingreep van boven' beter waarderen dan drempels en ande re verkeersremmers. Bovendien bleken de Zweedse chauffeurs die aan het experiment deelnamen beter op hun medeweggebruikers te Ietten. Parkeermeters GPS zou op den duur niet alleen het hardrijden onmogelijk ma ken, het zou ook parkeermeters uit het straatbeeld kunnen ver dringen. De satellieten kunnen namelijk ook andere signalen op pikken. Als een auto bijvoorbeeld een bepaalde tijd in een bepaalde gebied niet van zijn plaats komt, dan merkt de satelliet dat en schrijft het de verschuldigde par keerbelasting automatisch af van de in de auto aanwezige chip kaart. Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat zal de Tweede Kamer aanstaande dins dag schriftelijk informeren over Global Positioning System en de proef in Tilburg-Campenhoef. Diezelfde avond, 20 april, worden de Tilburgse gemeenteraadsle den over het systeem en het expe riment geïnformeerd door het col lege van burgemeester en wet houders. Bus In Almelo werkt men overigens sinds vorige maand met een afge leide van GPS. In Twente niet om de snelheid te controleren, maar om de verkeerslichten op groen te zetten voor de bussen. De bussen zijn in Almelo met een computer uitgerust, via een satellietsignaal zorgt de computer er voor dat de verkeerslichten op groen sprin gen. Dit systeem kan ook signale ren of een bus op schema rijdt of vertraging heeft. Ook het Rotter damse openbaar vervoersbedrijf RET toonde belangstelling voor dit systeem.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1