'Ik weet hoe mooi het is om kampioen te worden* 13 Een 'hot season', waarin de vlammen der geestdrift hoog op zouden laaien... Scout Frans Bouwmeester bezig met het Feyenoord van de toekomst 'Of Feyenoord Van Gastel kan behouden? Dat ligt helemaal aan hemzelf 'Als Feyenoord zo Europa in moet, houd ik mijn hart vast' Sen - tmetje Rotterdams Dagblad Door Marcel van der Kraan BredaAls linksbinnen van Fey enoord werd hij in de jaren zestig drie keer kampioen van Neder land. In de historie van de Rotter damse dub zijn er weinig spelers die hem dat hebben nagedaan. Zijn liefde voor de Stadionclub ontstond toen hij als jeugdspeler van NAC met zijn twee oudere broers op de Maastribune zat om met 35.000 man naar een vriend schappelijke wedstrijd van Feye noord te kijken. NAC was zijn tweede liefde. Frans Bouwmees ter speelde er bijna acht seizoe nen in het eerste elftal en nog al tijd woont hij op een steenworp van het stadion. Als scout van Feyenoord snakt hij net als de spelers en het legioen naar de laatste landstitel van deze eeuw. „Ik ben zó betrokken bij de club. Voor de hele club, voor de hele organisatie is het zo belang rijk dat we nu weer een succes boeken. In Feyenoord lopen jon gens (Van Gastel, Van Gobbel), die ik al ken vanaf hun jongste jeugd, die ik hier zelf heb binnen gebracht en die nu heel erg be langrijk voor de club zijn gewor den. Voor die gasten vind ik het prachtig, dat ze zo ver zijn geko men en dat ze dit kampioenschap gaan meemaken. Daarom gun ik het de ploeg zo ontzettend en daarom hoop ik ook dat Feye noord NAC verslaat. Hoe eerder de titel binnen is, hoe beter." Triest Toch zou hij liegen als hü zou zeggen dat het verval van het Bredase voetbalbol- werk hem geen pijn doel. Als oud-speler zou hij het triest vinden als NAC eruit vliegt. Waar de Rotterdam mers reikhalzend uitzien naar het moment waarop zij worden toege zongen op de Coolsingd, vecht NAC een ware doodsstrijd uit om met een miljoenenbegroting in de eredivisie te blijven. „Ik ben in Breda geboren, heb zeifin het eer ste gespeeld, mijn twee broefe hebben voor NAC gevoetbald en mijn hele familie is bij die club be trokken geweest. Alleen moet je natuurlijk wel vaststellen dat NAC het een beetje aan zichzelf te wijten heeft." Het aan- en verkoopbeleid van de Brabanders heeft Bouwmeester elk seizoen versteld doen staan. „Er is zoveel meer van die dub te maken. Er zijn veel verkeerde spelers aangetrokken. Ze hebben de laatste paar jaar wel vijf, zes spitsen gekocht, terwijl de op bouw van een nieuwe ploeg toch echt achterin begint. Er wordt ge zegd dat er verschrikkelijk veel geld omgaat bij NAC. Als ik alle maal lees en zie wat hier gebeurt, dan geloof ik dat ook wel." Js er 71001I een beroep gedaan op uw kennis? Bouwmeester: „Aan mij is nooit iets gevraagd, terwijl ik toch met heel veel voetballers, trainer, scouts en dubbesluurders in de voetbalwereld praat. Nu hoeven ze mij niets te vragen, hoor. Ik heb het fantastisch naar mijn zin bij Feyenoord. Ik zie elke dag van de week een wedstrijd, volg elk ta lent dat er rondloopt en ben al weer met de toekomst van de club bezig. Maar ze hadden bij NAC zo'n zeven, acht jaar geleden na tuurlijk wél Kees Rijvers kunnen benaderen. Als je als bestuurslid een klein beetje verstand hebt, haal je zo'n man binnen. Kees was er na zijn trainerscarrière rijp voor, wilde zelf dolgraag en had echt iets moois kunnen neerzet ten. Kees heeft zo'n enorme ken nis, heeft bij PSV en het Neder lands elftal met zoveel sterren ge werkt, dat hij alleen daardoor al een grote voorsprong heeft. Hij zou hebben gedaan, wat ik ook zou hebben gedaan. Eerst een aantal goede spelers van grote clubs huren in plaats van miljoe nen uit te geven. Het bestuur van NAC hoefde Kees niet. Kees is wel eens lastig, hè. Als je dan met mensen te maken hebt die zelf nooit hebben gevoetbald, dan zien ze je niet graag komen. Maar goe de spelers en vakmensen zijn soms lastig, ik houd daar wel van." V heeft ook een heel eigen kijk op topvoetballen. „Ja, en ik geloof niet dat ik na zo veel jaar hoef te concluderen dat het een verkeerde kijk is. Nee, ik treed nooit op de voorgrond. Laat mij maar gaan. Gisteren was ik nog in Zeeland bij de Zeeuwse se lectie onder twaalf jaar. Hartstik ke koud, waaien, sneeuwen. Ik was de enige scout op de tribune, maar ik weet toch weer wat er rondloopt. Iedereen is bij Feye noord bezig met het kampioen schap, ik ben al weer bezig met het Feyenoord van de komende jaren. Van de honderd keer datje gaat kijken, ga je 99 keer voor niets. Maar je hoort of ziet altijd weer iets, dat je kan gebruiken. Kijk, de krenten uit de pap halen is niet zo moeilijk. Een goede spe ler op leeftijd kan iedereen aan wijzen. Maar het is juist mooi om er eentje uit te halen die anderen niet zien staan of aan wie de hele wereld twijfelt. Van Van Gastel hadden ze ook niet verwacht dat hij de top zou halen. Zelfs bij Fey enoord niet." Want u heeft moeten knokken om hem de Kuip binnen te lood sen. „Het gros van de mensen bij Feyenoord zei: "Wat moeten we met die jongen?' De mees te journalisten dachten er ook zo over, hoor. Feyenoord aar zelde, ik weet nog goed dat Van den Herik 's nachts om half twee na Ajax-Fey- enoord zei: 'Oké, we doen het'. Als we een dag langer hadden gewacht, had-ie bij PSV gezeten. Daar zaten ze te slapen. Later zeiden ze dat ze JP op een lijst hadden staan, maar dat was onzin. Ze waren bang om hem te nemen. Mijn voordeel was dat ik JP al vanaf z'n eerste voetbaljaren kende. Ik wist hoe brutaal hij is, hoeveel inzicht en techniek hij heeft. Ik wist ook dat hij zich nog heel ver kon ontwikkelen. Alleen zijn traptechniek al was een lust voor het oog." Doet Van Gastel u aan uzelf in de glorieperiode van Feyenoord den ken? „Zijn trap en zijn inzicht wel. Maar ik was links en hij heeft een veel betere tackle. Hij is ook agressie veren emotioneler. Soms loopt-ie met de hechtingen op zijn scheen been van het trainingsveld. Zozit- ie in elkaar, hè. Hij heeft de per fecte mentaliteit. Ik kon zulke tackles echt niet maken. Als ver dedigende middenvelder heeft hij een hoog niveau bereikt, maar nog is de rek er niet uit. Ik zie hem in het Nederlands elftal nog verder komen. Hij weet altijd blindelings waar de bal heen moet en als er een vrije trap is, moet ik altijd lachen. 'Hup, iedereen weg wezen', zegt-ie dan. En daarna is het 'boem'... Prachtig, woensdag avond in de Arena zat-ie er weer fantastisch in." Kan Feyenoord Jean-Paul Van Zaterdag 17 april 1999 Gastel behouden? „Dat ligt helemaal aan hem zelf. Ik heb een goed contact met hem, ik weet dat-ie be paalde ambities heeft. Maar die moet iedere topspeler hebben. Voor Feyenoord^ hij in elk geval héél belang- j rijk geworden. Hij laat an deren beter functione ren. Het is geen toe val dat aanval lers als Emie Stewart en Yassine Ab- dellaooui minder pres teren nu ze JP niet meer hebben met de lange pass." Voor Ulrich van Gobbel heeft u ook een zwak. „Heb ik altijd gehad en zal ik al- Frans Bouwmeester 'Het isjuist mooi om er eentje uitte halen die anderen niet zien staan of aan wie de hele wereld twijfelt.' Archieffoto John de Pater kom je hem nooit voorbij. Zelfs Ronaldo zei twee jaar geleden dat hij er een bloedhekel aan had om tegen Uli te spelen. Het feit dat al le ciubs op zoek zijn naar een goeie back en die met kunnen vinden, bewijst ook dal hij nog steeds tot de besten hoort. Hij heeft zoveel snelheid en zoveel kracht, dat niemand er langs komt. Met Uli erbij zou Feyenoord ook nooit van Ajax hebben verlo ren. Mensen die hem toch bekriti seren snappen er niets van." Glaucio en Denis Khoejev hebben het bij Feyenoord met gehaald. „Van Klioejev was ik helemaal gek en dat ben ik nog. Erie Gerets vond hem een fantastische speler, Hans Kraay noemde hem in Stu dio Sport na een paar wedstrijden de beste aankoop van het jaar. Maar hij is in de verkeerde perio de bij Feyenoord gekomen. Ieder een kwam en ging. Arie Haan zet te hem een keer linksback-en dat pakte ongelukkig uit, terwijl heel Feyenoord die dag dramatisch was. Daarna is-ie uit beeld ge raakt- In het geval Glaucio was ik overtuigd van zijn kwaliteiten, maar ook al is een speler nog zo fantastisch, de laatste stappen naar de top moet hij toch zelf doen. Op het karakter en de men taliteit van een speler heb je als scout geen vat." Financiële kwestie Feyenoord heeft geen miljoenen om te investeren, maakt dat het werk van een scout in de Kuip nog moeilijker? Absoluut, Het is tegenwoordig alleen nog maar een financiële kwestie. Ik ben naar het interna tionale toernooi van Toulon ge weest. Schreef ik zes spelers op. Maar voor mijn neus op de tribu ne zaten Real Madrid, Barcelona en Inter. Als Beenhakker tegen mij zegt dat ik op die en die posi tie moet gaan kijken, dan weet ik bij voorbaat dat Feyenoord niet al leen aan het speuren is. Dan zijn er altijd andere grote clubs die bij dezelfde wedstrijd zitten. Die ha len ook de beste speler eruit en kunnen veel meer geld bieden. En als zo'n jongen dan elders vijf ton meer kan krijgen, hoeft hij niet lang na te denken. Er zijn er maar weinig die zeggen: Wat is die Kuip toch prachtig, daar wil ik ten koste van alles voetballen'. Ze kijken alleen nog naar de centen. Zelf zat ik anders in elkaar. PSV wilde me graag hebben, maar ik wilde alleen naar Feyenoord. Myn broers zaten in NAC I en als ze me meenamen naar de Kuip, zei ik steeds: 'Hier wil ik nog eens spe len'. Ik heb het volgehouden en kan met plezier terugkijken op die beslissing. Mijn broers waren dertig, ik twintig toen ik naar Fey enoord ging. Drie keer kampioen geworden, een keer zelfs op mijn veijaardag op 19 mei. Het is prachtig, zo'n landstitel. Echt, ik kan het weten." tijd houden. Uli is een verhaal apart. Soms speelt-ie fantas tische partijen en soms doet-ie ook domme dingen. Maar juist daarom heb ik zoveel sympathie voor hem. Met al zijn beperkingen blijft hij een van de beste verdedi gers van Nederland. Als aanvaller Feyenoord, opgericht op 19 juli 1908, werd in de ruim negentigja rige geschiedenis dertien keer kampioen van Nederland. In de laatste weken van de competitie 1998/1999 kijkt deze krant terug op al die titels. Vandaag deel 9:1969. Eerder verschenen: Deel 1,1924 {op donderdag 25 maart) Deel 2,1928 (op zaterdag 27 maart) Deel 3,1936 (op donderdag I april) Deel 4,1938 (op zaterdag 3 april) Deel 5,1940 (op donderdag 8 april) Deel 6,1961 (op zaterdag 10 april) DeeU, 1962 (op donderdag 15 april) Deel 8,1965 (op vrijdag 16 april) Door Hans Reismann MET DE BESTE voorne mens bezield en op volle toeren gebracht dcor een strijdbewuste en -beluste coach Ben Peeters en manager Guus Brox stortten de rood-witte 'Matadoren van de Maas' zich op zondag 18 augustus 1968 in de bruisende stroom van hun aller mooiste bedoelingen: deze com petitie afronden met het kampi oenschap van de eredivisie.' De fraaie volzin staat te lezen in 'topclub Feyenoord, jaarboek no.i' van de hand van de toenma lige administrateur Phida Wolff, die vel overgave het verhaal heeft opgeschreven 'van de inspannin gen, de schuivers, de schoten en de doelpunten van de Golden Boys; het verhaal van een 'hot season', waarin de vlammen der geestdrift hoog op zouden laaien, De kampioenen van het seizoen'68-'69 In de bloemen. Staand vlnr: manager Guus Brox, trainer Ben Peeters, Ruud Geels, Cor Veld hoen, Eddy Pieters Graafland, Piet Romeijn, Rinus Israel, Guus Haak, Eddy Treijtel en verzorger Gerard Meijer. Knielend vlnr:Theo Laseroms, Henk Wery, Ove Kindvall, Wim van Hanegem, Wim Jansen, Coen Moulijn en Frans van der Heide. ArchieffotoRotterdamsDagbiad Het landskampioenschap van [l 9(j tfj waarin ook de wind der teleur stelling zou waaien. Een seizoen nochtans met een adembene mende climax...' Die ontknoping vond plaats op de 26ste mei 1969 in het Diekman- stadion in Enschede, waar een geprikkeld FC Twente - even eerder uitgeschakeld voor de titel - wachtte, in elk geval erop uit om het ongeslagen thuisrecord te handhaven, Feyenoord bofte dat de Twentse topscorer Dick van Dijk wegens een schorsing ont brak, maar de Tukkers brachten desondanks een ploeg binnen de lijnen die je om een boodschap kon sturen. De namen spreken, vandaag de dag nog, voor zich: Piet Schrijvers, Epi Drost, Isy ten Donkelaar, Henk Houwaart, Ed dy Achterberg, Jan Jeuring en Theo Pahlplatz, om een 'greep te doen. Feyenoord won zijn voorlaatste competitiewedstrijd met 1-6 dankzij een doelpunt van (wie an ders?) Ove Kindvall, de onverge telijke spits uit Zweden, die dat seizoen afsloot met 30 goals in 33 wedstrijden en daarmee op gelij ke hoogte kwam met genoemde Dick van k. De voormalige Gouwenaa n middels overle den, mocht zich evenwel topsco rer van het land noemen omdat hij een wedstrijd minder had ge speeld dan Kindvall. Feyenoord had het die middag in Enschede overigens zwaar te ver duren. Phida Wolff schreef in zijn boek: Wery faalde vervolgens een koe van een kans in een doel punt om te zetten, maar dat deed ook Jeuring, die, alleen voor Ed dy PG verschenen, ongezouten Twentse godslasteringen moest incasseren toen zijn schot in de ruimte verdween.' En: 'Ondanks de hel waarin de Feyenoorders het vuur zo duvels na aan de schenen gelegd kregen, bleef het 0-1.' Ruud Geels Henk Wery (ex-DOS) kreeg in die dagen als rechtsbuiten meesten tijds de voorkeur boven Ruud Geels, liefkozend de 'jeune pre mier' van het Feyenoord-team genoemd toen hij op 18-jarige leeftijd zijn opwachting in de Kuip maakte. Geels had al eerder tegen de concurrentie van Paja Samardzic moeten opboksen en in '70 hield hij het dan ook voor gezien in Rotterdam-Zuid. „Ze zeiden toen." aldus Ruud Geels (50) nu, „dat het niet kon: Kind vall en Geels samen in de spits. Maar het kon heel goed: we scoor den aan de lopende band." Zelf kwam de Haarlemmer in het kampioensjaar '68-'69 tot tien doelpunten, evenveel als Henk Wery en vier minder dan num mer twee op de lijst Wim van Ha- negem. Geels herinnert zich de beslissen de wedstrijd in Enschede nog heel goed, of beter gezegd: de thuisreis. Geels: „We reisden des tijds regelmatig met de trein, in een gereserveerde coupé, meest al eerste klas. Het feest was in de kleedkamer al goed op gang ge komen en in de trein deden we het nog eens dunnetjes over. Wat heet! Het mooiste vond ik de re actie van Coen Moulijn. Coen was zo blij dat hij op een gegeven mo ment allemaal tientjes uit het raam gooide. Zo maar naar bui- .ten! Coen was echt door het dol le." Het succes van Feyenoord, dat drie jaar achtereen als tweede was geëindigd achter Ajax, werd deels op naam geschreven van Ben Peeters, de Haagse coach, die ook bij de jeugd van Feye noord tal van triomfen vierde. Onder Peeters behaalde de Stadi onclub in 1969 zelfs de dubbel door PSV in de bekerfinale te ver slaan, waarvoor twee wedstrijden nodig waren. In de eerste werd het 1-1 na verlenging. Drie dagen later gingen de twee ploegen op herhaling, weer in de met ruim 56.000 toeschouwers gevulde Kuip: 2-0 voor Feyenoord. Eddy Pieters Graafland, Eddy Treij tel, Piet Romeijn, Theo Laseroms, Ri nus Israel. Cor Veldhoen, Guus Haak, Frans van der Heide, Wim Jansen, Jan Boskamp, Wim van Hanegem, Henk Weiy, Paja Samardzic, Ruud Geels, Ove Kindvall, Coen Moulijn. 1. Feyenoord34-57 (73-21) 2. Ajax34-54 (90-34) 3. FC Twente3447 (69-38) 4. Go Ahead3445 (63-34) 5. PSV3444 (54-36) (5 Kort. na de halve finale, moet ik mijn woede uit spreken over Luinge, Hoe kan het anno 1999, dat er nog zo'n arbiter in Nederland rondloopt? Oliseh kwam met twee benen in op Cruz en er werd niet eens gefloten, laat staan een kaart voor gegeven. Rood was op zijn plaats geweest en dan zou het duel zeker anders zijn ver lopen. Witsehge mocht overtredin gen blijven maken, en krijgt pas op het einde geel. Gyan werd wel het veld uitgestuurd. Bosvelt raakte Wamberto niet, maar toch weer geel. Luinge gokt volgens mij bij het zelfde gokpaleis als Jol? Rob Wassink, Spijkenisse Natuurlijk ben ik als supporter blij dat Feyenoord weer kampioen van Nederland wordt, maar tegen Ajax heb ik me groen en geel geër gerd. Eigenlijk is het voetbal al maanden niet best. Door de aartsrivaal werd de vinger op de zere plek ge legd. Als Feyenoord zo de Champions League in moet, houd ik mijn hart vast. Spelers als Komejev worden op de bank gehouden, Cruz kampt met een vormcrisis, Cairo kan het niveau (nog) niet aan en Henk Vos is al jaren niet goed genoeg voor de top. Feyenoord zal heel goed in moeten kopen willen we volgend seizoen weer mee draaien in de competitie en in Europa. Tim van Diest, Rotterdam Met stomheid heb ik zitten kijken naar de halve fi nale van de beker. Leert Feyenoord het dan nooit? Elke keer als Ajax niel draait dan helpt Feyenoord die ploeg weer op het paard. Ik kan mij niet voorstel len dat de heer Beenhakker zijn team zo verdedi gend laat spelen. Het eerste half uur alleen maar te rugspelen op de keeper. Dat kan als je kampioensas piraties hebt. Laat Feyenoord lering trekken uit PSV en Vitesse die wel gewoon met aanvallend voetbal Ajax verslaan. Charley Ormskirk, Rotterdam De dubbel halen zou mooi zijn geweest, maar van de na Cambuur-Ajax opgestarte Ajax-lobby win je nooit. Daar past een scheidsrechter als Luinge per fect bij. Maar er zijn ergere dingen als ik het wereld nieuws volg. Op naar het kampioenschap. En Leo, ook Cruz mag vervangen worden als hij geen bal raakt. Komejev is toch geen verkeerde! Dick Fransen, Capelle a/dIJssel Even eeaberichtje uit Australië. Ook hier worden de presaties van Feyenoord op de voet gevolgd en ik moet zeggen dat het zelfs hier, aan de andere kant van de aarde, een heerlijk gevoel geeft om heer en roeester te zijn in het Nederlands voetbal. Ik zal dan ook op maandag na ons kampioensfeest midden in Sydney mijn Feyenoordshirt aandoen en met een vlag naar mijn werk gaan. Hand in Hand over de hele wereld, iedereen leeft mee om Feyenoord weer kam pioen te zien worden. Henk van Diggele, Sydney (Australië) Hier, in zonnig California, is het schitterend om el ke dag het Rotterdams Dagblad op Internet te lezen. Het ziet er allemaal prachtig uit, helemaal nu er zo veel over Feyenoord op staat De laatste keer dat ik Feyenoord heb zien spelen, was in de jaren zestig. Toen woonde ik nog in Rotterdam. Ik ben de dub meer dan dertig jaar blijven volgen en vind het heer lijk om weer ouderwets de verslagen te lezen. Arie van Vierzen, Califonrië Leuke rubriek! Als geboren Rotterdammer kijk ik elke dag even naar uw krant op Internet en ik uiter aard bezoek ik de thuiswedstrijden als die tenminste 's middags worden gespeeld. In de avonduren blijft het te gortig om de afstand Den Helder-Rolterdam en terug te overbruggen, J.L Swarte, Den Helder Vorig jaar wilde Feyenoord alle jeugdelftallen in de Kuip huldigen onder begeleiding van Queen's TVe are the champions'. Sneu voor de kleine kampioe nen. In plaats van applaus kregen zij een striemend fluitconcert, omdat de ceremoniemeester een 'be smette' plaat (gekoppeld aan de successen van Ajax) uitkoos. Dus Feyenoord: draai geen Queen als we straks kampioen zyn, voor de rest staat niets meer een geweldig feest in de weg. John Bestebreur, Oud-Beijerland Zeg Nel, Ik weet met hoe het met jou is, maar ik word langzamerhand knap neerslachtig van al dat aftellen. Aftellen naar 2000, aftellen naar de marathon, aftellen naar de titel. Nog 259 dagen, nog vijf punten, nog één nachtje slapen. En telkens ben ik weer een daagie ouder. Ondanks al die lonkende festiviteiten maakt dat mij er met vrolijker op. Hoewel, ik kan altijd nog naar PSV. Vraag maar aan Jan Hemtze. Wat lees ik: zijn de Rotterdamse vuilntsmannen van plan volgende week het ve gen te staken? Ze zijn boos, 2eggenze, over het uitblijven van de CAO. Mooi ver haal. De boys zien natuurlijk de bui al hangen. Morgen de marathon, volgende week zondag de huldiging van Feyenoord, twee keer een enorme klerezooi. Ja Nel, het blijven natuurlijk wel ambtenaren... Als jij morgen Opstelten ziet by de marathon (hij lost voor het eerst het startschot, dus bukken allemaal)vraag dan meteen even of hij volgende week zondag vnj houdt. Dat hij met ergens gaat staan kokkerellen of zo. En als hij dan toch per se iets huiselijks wil doen, laat hem dan zelf even het bordes aanvegen. De Roteb doet het met voor hem. Ik sprak gisteren nog even met een wereldreccrdhoudster, Tegla Loroupe. Ze ver klapte me dat ze zich ditmaal niet laat hazen. Ze loopt de marathon op eigen kracht, tussen de vrouwen. Geef ze eens ongelijk. Ik ga ook liever een blokje om met een mooie meid als Susan Chepkemei dan met lelijke Heeren, eh... man nen. Hetwordt een mooie marathon morgen, ikvoel 'taan m'n water. Maar met het contracteren van de Japanner Shimizu begeeft de organisatie zich volgens mij toch op glad ijs. Je zultzien, die houdt er morgen na 500 meter gewoon mee op. Zie je, Theo Foort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3