26 Marathon 1999 Óp het tandvlees naar de finish Hans Bos, als een duveltje uit een doosje 'Voor de marathon ben je nooit te oud, hè ma?' Snelste Born to Run-atleet blijkt geheime wapen van Rotterdam Atletiek a Martine Lust grossiert in Born to Run Trophies 'Het loopt heel lekker in een Feyenoord-shirt' Groninger de snelste student Rotterdams Dagblad Maandag 19 april 1999 Door Jan van den Bos Rotterdam Verrassing en onge loof streden na de finish om voor rang op het witte, gepijnigde ge zicht van Hans Bos. Hij met 2.33.01 de beste atleet uit het ge bied groot Rijnmond? Hü de win naar van de Bom to Run Trophy? Wat was er dan met al die andere coryfeeën gebeurd? De Coolsin- gel tolde op dat moment voor zijn ogen. Camera's klikten, lensen zoomden op hem in. Hij snapte er niets van. Tot zijn maatje Ad On- nink om rdjn nek viel. Toen pas begreep-ie het. Toen pas gingen de armen omhoog. „Tot het laatste toe was ik in het ongewisse," vertelde de atleet, eenmaal wat bekomen van alle commotie. „Ik was ook daas van uitputting. Het laatste stuk heb ik nogal geleden. Nou ja, geleden klinkt wel erg dramatisch, maar ik zat er goed doorheen. De laatste twee kilometer dreigde de kramp steeds toe te slaan in mijn benen. Daarom durfde ik niet aan te zet ten op de Coolsingel. Ik moest heel voorzichtig lopen. En daar baalde ik wel van, want op de 'veertig' zat ik op dezelfde tijd als vorig jaar. En je wilt natuurlijk al tijd je eigen record verbeteren, he?" Hans Bos is zeker geen onbeken de in de Rotterdamse regio, maar door zijn bescheidenheid eigen lijk een man die zelden de aan dacht trekt. „Mijn grens lig hoog uit rond de 2 uur 30," meent hij. „Natuurlijk had ik sneller gewild dan mijn record van 2.32.44 van vorig jaar. Tot de 'dertig' was ik sneller dan in 1998, maar na de 35 ben ik gaan inleveren," Constante loper Bos is een constante marathonlo per. Zoals zoveel lopers heeft hij een Voetbalverleden' waaraan in 1987 een eind kwam. Als "wilde' loper debuteerde hij in 1989 al ge lijk met 2.43. Een ongeslepen «ha- mant dus. „Ik werd dat jaar mara thonkampioen van Charlois," her innert hij zich lachend, „Het was de gewoonte om de kampioen met ee n Rolls Royce naar het raadhuis te brengen. Maar niemand wist op dat moment dat ik de snelste was. Dat bleek pas veel later. Op konin ginnedag werd ik, zeg maar post- huum, gehuldigd." Hans Bos kan er nog smakelijk om lachen. Inmiddels heeft de Rotterdammer veertien mara thons afgewerkt, waarvan elf in de Maasted. „Vanaf 1988 heb ik ze allemaal gelopen, met uitzonde ring van één jaar. Een blessure gooide toen roet in het eten. Sinds 1991 ben ik met sprongen vooruit gegaan, tot 2.34.02. Vorig jaar ver beterde ik dat ineens. Vandaag werd ik jamroer genoeg geremd door een dreigende kramp." Bos had toch wel opgezien tegen Rob van der Want, die zich de laat ste maanden steeds vaker mani festeerde bij de wedstrijden in de regio. Zo imponeerde hij met een zege in de Rotterdams Dagblad Bruggenloop. „BÜ Rob ging het licht uit, op kilometer 33 haalde ik hem in. Hij zat er helemaal door heen, h|j moest zeker vier minu ten op zijn eindtijd prijsgeven doordat zijn tempo terugzakte naar 4 minuut 30 per kilometer. Maar het belangrijkste is dat ie mand van Rotterdam Atletiek heeft gewonnen. RA heeft weer gescoord!" Van der Want was niet sneller dan 2.37.42, hetgeen een vierde positie opleverde bij de Rijnmond-mannen. Michel de Maat Een bijzondere plaats werd giste ren ingenomen door Michel de Maat. In dienst van Irma Héeren, die hij als gangmaker begeleidde, ging de 'Rijnmond-wedstrijd' ge heel langs hem heen. Samen met Coes Kraaijeveld verleende de blonde Vlaardinger hand- en spandiensten voor Nederlands snelste atlete, waardoor zijn tijd niet verder kon reiken dan 2.35.53, één tel voor Heeren. Het betekende voor hem toch een tweede plaats binnen de Rijn mond. De Maat, nog geheel met zijn 'hazenwerk' in het achter hoofd'. „Bij de dertig ging het niet meer met Irma. En daar kan ik dan helemaal niets aan doen. Hooguit wat aanmoedigen om haar naar.de finish te loodsen. Na tuurlijk, ais ik voor mezelf had ge lopen was er een heel andere tijd op de klokken gekomen." Waar- Hans Bos kan lachen. Hij werd tot zijn eigen verrassing winnaar van de Bom to Run Trophy. Maar het laatste stuk zat ik er goed doorheen.' mee hij onbewust refereerde aan zijn tijd van vorig jaar, toen hij met 2.16,25 de snelste Rijnmon- derwas. Ed van Dijk bleek de verrassing van de de dag binnen de regio. De 32-jarige atleet uit Poortugaal kwam tot 2.36.44, goed voor het brons. Al bij de Binnenmaasloop, de zaterdag voor Pasen, gaf de korporaal-machinist bij de Ko ninklijke Marine blijk van zijn goede vorm. Met 1.12.18 trok hij toen de halve marathon naar zich toe. „Het was toen al een indicatie dat ik goed zat," analyseerde hij na afloop. Mijn doel was 2.35. Ik kon het tempo goed vasthouden. Maar ik begrijp niet dat ik de der de plaats heb veroverd. Want waar rijn al die snelle jongens eigenlijk gebleven?" Een interessante vraag, die lang bleef hangen bij de regio-atleten op de Coolsingel. Was het de man met de hamer die gisteren huishield? mara- thondrama- simpele menloop van omstandighe den? Wouter van Kleef lik te zijn won den: al natiën kilometer Spark-atleet af. En Am- :rï$, G^praw Door Jan van den Bos Rotterdam Martine Lust heeft de Bom tot Run Trophy langza merhand verheven tot een 'collec tors item'; driejaar achtereen viel ze in de prijzen en gisteren eiste de Brielse - net als in 1997 - op nieuw de hoogste eer voor zich op. Bij haar heerste ongeloof over haar eerste plaats, net als bij Hans Bos. „Met die tijd de snelste?! Met 3.16.55?!" riep ze na de finish uit. „Ik ben helemaal niet in vorm. Maar ja, het is maar net wie er meedoen," meende ze in alle be scheidenheid. Toch dolgelukkig, daar op de Coolsingel. En er werd gelijk een stevig feestje gebouwd, met Loek van der Lans, haar man die in 2.55.26 was gefinisht en haar had opgewacht. En al snel bleek dat het feest een vervolg kreeg, want het dolgelukkige stel wachtte met spanning op Martines moeder, die niet lang op zich liet wachten. Hu- guette Deelerq, 53 jaar jong, stormde na 3.21.24 over de streep en sloot haar kinderen in de ar men. Er werd geknuffeld en ie dereen riep uit hoe trots-ie wel op de ander was. „Er komt dit jaar een moeder-dochter wedstrijd," glunderde Martine. „Als we wat zijn uitgerust gaan we in training. Voor een race over vijftien kilo meter, later dit jaar in Brugge." Wereldreis „Ik was gestart met de weten schap dat er vandaag geen super- tijd inzat," vertelde de winnares. „De trainingen hebben geleden onder de wereldreis die Loek en ik hebben gemaakt, pas op 18 de cember zijn we thuisgekomen van onze trip van drie maan den. Net voor de Kerst. We heb ben ons eerst lekker volgege ten voor we in januari met de voorberading Rotterdam begonnen.-Trai nen tijdens de reis was er nau welijksby.Maar er zijn veel meer leuke dingen m Het feest Is compleet. Martine Lust geniet na in gezelschap van baarmoeder Huguette Deelerq (m) en echtgenoot Loek van der Lans. Stuk voor stuk brachten ze 'Rotterdam' tot een goed einde. Foto jaap Rwema/Rotterdams Dagblad flVsmtRotterdam Atletiek, nier pur sang, hij liep op schoenen die nog naar de winkel roken... We waren vijf weken imNepafwc zijn door het Himalaya-gebergte getrokken en daarna naar het tro pische noorden van Australië ge gaan. We hebben oerwouden be zocht en gesnorkeld bij het Grote Barrière-rif. We hebben vreselijk genoten. Je verruimt je blik en leert relativeren. Je ziet dat er meer in het leven bestaat dan top prestaties in de sport." Levensgenieter Lust (33) bedreef in haar jonge jaren jeugdatletiek, maar ontdekte al gauw de ge neugten des leven en liet de sport voor wat-ie was. „Door mijn moe der ben ik weer gaan hardlopen. Ik was inmiddels 27 en ma stimu leerde me. Je moet echte wedstrij den lopen, niet van die fun runs adviseerde ze me. En zo ben ik dus bij Voome Atletiek geko men." Gisteren ontdekte Lust dat uit bundig vakantievieren zijn tol eist. „Normaal gesproken pak ik bet zo weer op, maar ik heb nu de grootste moeite om weer in top conditie te komen. Ik heb ook wat last van bronchitis. Be loop met een hartslagmeter en ik moest steedsjangzamer gaan lopen om dating beneden de 165 slagen per minuut te houden. Mijn om slagpunt ligt tegenwoordig op 175, daar moet ik zo'n tien slagen onder blijven, ander loop ik de kans te verzuren. Vandaag gingen mijn benen by de dertig vreselijk pijn doen. Bij de 35 nog meer, maar ach, je loopt gewoon door. Dat heb ik van mijn moeder ge leerd." Toen Martine er achter kwam dat haar moeder op een haar na haar persoonlijk record van 3.21.09 miste, gaf ze de veterane, die haar zeventiende marathon liep, er van langs. „Je had veel harder ge kund. Waarom ging je niet snel ler?" Moeders lachen dan maar eens. „Ik ben banketbakster van beroep. Elke dag om vier uur op en veel staande werk." Martine, die ook de Belgische nationaliteit bezit, 'slikte' het excuus van haar Vlaamse moeder met graagte en zé trots: „Ik hoop datik altijdkan blijven rennen. Net als mijn moe der. Voor de marathon ben je toch nooit te oud, he ma?" Perikelen Cony Bolk (38) bezette met haar 3.19.48 de tweede plaats in het BTR-klassement. De Rotterdam se, die onlangs de halve marathon van de Rotterdams Dagblad Brug genloop won: „Ondanks de peri kelen van onderweg ben ik dik te vreden. Het leek of ik een lichte flauwte kreeg. By het Kralingse Bos had ik zelfs even het plan door te lopen naar huis. Maar ik hoorde mensen mijn naam roe pen en toen wist ik het zeker: niet neervallen maar doorlopen naar de Coolsingel. Tussen de 35 en 40 km voelde ik me weer beter. Toch denk ik er aan om me even te la ten onderzoeken door een dok ter." De Rotterdamse, eigenares van een kapsalon in de Witte de With- straat, wordt nog steeds begeleid door haar vroegere trainer Dick van Santen. Ook zij heeft een spe- éale hardlooprelatie met haar moeder, die haar steevast bege leidt op haar eenzame duurlopen. „Mijn moeder zegt dat ik weer net zo loop als vroeger. Mijn record op de marathon is 3 uur 9. Je wilt dat altijd verbeteren, maar ik ben vandaag toch best tevreden. Ze ker als je mijn inzinking in aan merking neemt." Tri-atlete Joke Ritman uit Schie dam veroverde het brons. De voormalig tennisspeelster liet 3.25,36 noteren. Door Hans Schelling Rotterdam Iedereen die Feye- noord een warm hart toedraagt droomt al maanden van het kam pioensfeest op de Coolsingel, Maar eerst was het de beurt aan de atleten om bezit te nemen van het centrum. De negentiende edi tie van de Rotterdam marathon was weer een waar volksfeest met de meest uiteenlopende taferelen, niet in de laatste plaats op de laat ste meters op de Coolsingel, waar krampaanvallen worden afgewis seld door vreugdekreten van lo pers en toeschouwers. Meer dan ooit passeerden lopers met een Feyenoord-shirt de fi- nishstreep. „Maar dat loopt ook heel lekker," benadrukte Henk Baeten uit het Brabantse Alphen. „Je krijgt constant positieve reac ties uit het publiek en dat helpt gewoon. Ook de 0-1 tussenstand bij NAC-Feyenoord gaf mij een stimulans. Het 'hand in hand de kameraden' heb ik regelmatig ge hoord." Mark Lelievelduit Leidschendam staat zondag op de Coolsingel om het kampioenschap te vieren, maar zijn voorliefde voor de voet balclub uit Zuid bleek gisteren al leen uit zijn speciale Feyenoord- sokken. „Ik durfde het niet aan om in een Feyenoord-shirt tegaan lopen. Dat is de goden verzoeken. Rotterdam is een wereldstad met een wereldmarathon. De sfeer is gewoon g DonDiego Poeder lijdt zïehtbaarpijn De marathon is zwaarder dan een par tiJtJe boksen. Foto Jaap Rozama/ Rotterdam Dag Michel Valke Daar weet Michel Valke inmid dels alles van. De oud-speler van Sparta, PSV, Feyenoord, Olympi- que Lyon en Dordrecht '90 debu teerde in '95 op de marathon, na dat hij enkele maanden daarvoor na een onschuldige botsing op de training zijn voetbalcarrière had moeten beëindigen. De inmiddels 39-jarige Dordtenaar bleek na een onderzoek sinds zijn geboorte over slechts één nier te beschik ken. Gisteren verbeterde hij zijn beste tijd met ruim twintig minuten tot 3.02.05, „Met zo'n progressie hoor ik over vier jaar by de toppers," lachte Michel Valke, die ooit in Lyon de bijnaam 'marathonman' kreeg, „Ik had ongelooflijk hard getraind. Ik probeer jaarlijks twee marathons te lopen. De omstan digheden met nauwelijks wind waren perfect. Ik had het ideale tempo te pakken en liep op een vlak schema. De tijd van wande len tijdens een marathon is voor bij. Met deze tijd ben ik absoluut zeker de snelste oud-internatio naal." Ook Schiedammer Stephen Veld hoven sprak over een 'supertijd'. De 32-jarige Bl-speler uit het Rot terdams Dagblad Tenniscireuit debuteerde met een tijd van 3.14.16, „Daar kan geen zware driesetter tegenop. Ik ben gestopt met tennisles geven, omdat ik een andere baan heb. Op een gegeven moment woog ik 95 kg. Ik heb mijn hele leven gesport en vertik het om een dik vet varken te wor den. Daarom heb ik besloten om een marathon te gaan lopen. Deze eindtijd had ik nooit verwacht Vrouwen klagen wel eens over een zware bevalling, maar dit is erger. Alles doet gewoon pijn." Poeder De pijngrens van Don Diego Poe der werd bij zyn marathondebuut flink getest. De 27-jarige profbok ser lag n a afloop (4.16.10) uitgeteld op de Coolsingel. Strompelend be reikte de Rotterdammer de drankpest en. „Na 31 km ging ik bijna dood. Ik kreeg last van krampaanvallen, maar ik moest en zou 'm uitlopen. De marathon is zwaarder dan een partijtje bok sen. Met mijn sportervaring wist ik dat ik de marathon kon uitlo pen. Na een sprintje op de laatste honderd meter ging het gewoon even niet. Ik had even geen con trole meer. De medaille is de her innering dat ik het heb gehaald, maar gelijk het bewijs dat ik nooit meer een marathon zal lopen." Ook Vlctorina Zwanziger gooide er op de Coolsingel een eindsprint uit. Het was nodig, want zij pas seerde precies na vijf uur de fi nish. De 46-jarige inwoonster van Zaanstad werd officieel de laatste vrouw. „Ik móest de marathon een keer lopen. Altijd stond ik in Rotterdam langs de kant om mijn man aan te moedigen. Nu waren de rollen omgedraaid. Het lopen van een marathon is een prachti ge ervaring, maar wel voor eens en nooit meer." Rotterdam De Groninger stu dent Gerard van Rijn is nationaal kampioen' marathon bij de stu denten geworden. Bij de vrouwen was Warry Kooistra van de Universiteit Utrecht de snelste. Beiden kregen gistermiddag in studentensocië teit Gaudium te Rotterdam door rector-magnificus prof, dr Akker mans de Erasmus Runners Cup uitgereikt. Van Rijn liep de marathon in 2.31,27, ruim twee minuten snel ler dan de nummer twee, Sahet Yousef van het CIOS Heeren veen. Derde werd Wichard Hendriks, sinds kort afgestudeerd econoom aan de Erasmus (2.40,48). Warry Kooistra liet als tijd 3.39,47 note ren. Tweede werd hier Margriet Flier (3.42,05), derde Lenie van der Vegt in 3.52,23. Door Jimmy Holterhüës Rotterdam„Kom op! Je kan het, jongen. Ga door!" Hé publiek juicht en joelt als 'Aad t Bruynzeel de Oldegaarde opdraait Alsof hij - - èen ereronde maakt, zwaait de Rotterdammer -naér "de mensen achter de bekken. Na zeven kilometer heeft Bruynzeel het al zichtbaar moeilijk, maar hé geklap van het publiek doet hem even harder lopen. Het is zijn eerste marathon van Rotterdam. „Ijja, en dan gelijk al achteraan, hè, Maar volgend jaar doe ik weer mee," zegt Bruynzeel fier. Aad Bruynzeel was een van de duizenden anonieme lopers die gisteren deelnamen aan de negentiende Rotterdam Marathon. Nietde winnaars, maar de lopers in het achterveld bepaalden het succes van' dit prestigieuze evenement Voor hen klapte het publiek de handen stuk. v Zo ook voor Henk Mollema (58). De Inwoner van Almerë loopt sinds enkele jaren de mara thon op klompen. Mollema doé dit niet om op te vallen. „Ik loop .voor Child Development Trust een organisatie die geestelijk en licha melijk gehandicapte kinderen in Roemenië 1 helpt Pijn in mijn voeten heb ik daar graag voor over." Van opgeven heeft Mollema nog noedt gehoord.Jkbëb zo'n 155 marathons ge lopen eri ben nog nooit uitgestapt'! Na enkele kilometers vallen de eerste lopers uit'Ed Rietdijk (45) 2it achterin de bezemwa- gen.-Hij had zich meer. voorgesteld van zijn "zesde Rotterdam Marathon. ,Jk wilde mijn persoonlijk record met vijf minuten verbete ren, maar helaas moest ik door kramp in mijn kuiten na tien kilometer afhaken. Het ging gewoon niet meer," zegt Rietdijk met zachte stem. Met vijftien collega-lopers van ailetiek- verening TAS '82 uit Schagen was hij gister ochtend naar Rotterdam afgereisd om een sportieve prestatie neer te zetten. Rietdijk: „Je hoort er bij ons niet bij als je de marathon van Rotterdam niet loopt" Op de Stadionweg komt Nico de Borst (41) in beeld. De fervente Sparta-supporter loopt al enkele jaren lange afstand-wedstrijden voor goede doelen. Zo steunt hij onder meer een kindertehuis in het Roemeense Co stanza, een zusterstad van Rotterdam. Ondanks dat hij weinig getraind heeft doet De Borst toch mee in de Maasstad. „Ik heb een actie op touw ge zet voor mensen in Kosovo. Dat zou ik trou wens ook doen voor mensen uit Joegoslavië, die hebben het ook zwaar te verduren. Samen met een andere Spartaan haal ik vandaag geld voor hen op. Alleen daarom al wilde ik. dit niet laten schieten,''' By de aanblik van de Kuip heft De Borst de Sparta-mars aan. „Eén ding is zeker, ik sta eerder op de Coolsingel dan Feyenoord, haha." Met spandoeken, bordjes, ratels, toeters en bellen, op allerlei mogelijke manieren probe ren de toeschouwers de aandacht te trekken van de lopers. Sommige mensen delen bana nen of stukjes sinaasappel uit Gretigpakken -« *«*b tan Hetkarwelztterop, metde metro gaatde eenzame loporzwijgend op huisaan. Wat valt Gf ook nog te zeggen? Foto MSctel BlörtiuUerVCorVos binnen. „Krijg ik nog een medaille als ik na dé lopers de stukjes fruit aan. Elk beetje vita mine is welkom. Dat sport ook verbroedert bewijzen een don ker meisje en een oudere man. Hand in hand lopen zij over het parcours. „Ik ken haar hele maal niet, maar ik heb haar gewoon op sleep touw genomen," zegt de man vrolijk. Om half vier sloffen enkele vermoeide lopers naar een bezembus op de Kralingse Zoom. Ook voor Paul Stegenga (47) zit het erop. ,Jk kreeg last van kortademigheid. Ik realiseerde «c ook dat ik hé nié meer zou halen, maar ik heb geweldig genoten." Op het 35 kilometer-punt op de Kralingse Piaslaan wordt om 16.15 uur alles afgebroken. Lopers die na dit tijdstip binnenkomen wordt aangeraden niet meer verder te lopen. Som migen stappen in de gereedstaande bus, an dere lopen verder. Een hevig zwetende man komt de EHBO-post vyf uur binnenkom?" vraagt hij bezorgd. „Nee? Dan loop ik 'm uit voor mezelf!" roept hij fel Onder luid gejuich van het publiek vervolgt hij zijn weg. Bij de eindstreep op de Coolsingel worden de laatste lopers rond vijf uur als helden binnen gehaald. „Kom op, nog een paar meter," klinkt het uit tientallen kelen. Met de steun van het publiek persen zij het laatste stukje energie uit hun lichaam. Nico de Borst komt om kwart over vijf ton nen. „Onderweg kwam er nog zo'n busje naast me rijden. Of ik nietliever in wilde stap pen, vroeg die gozer. Maar daar heb ik geen moment aan gedacht Ik heb dit puur op ka rakter gedaan om de jongens van Sparta te la ten zien datje diep moet gaan," zegt een trot se De Borst Met zyn actie voor Kosovo heeft hij enkele honderden guldens opgehaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 10