9 Blokkade in strijd tegen sluipverkeer li Bewoners polderwegen geven actieplan aan gemeentebestuurders Misstanden en geneugten uit Branders verleden belicht Veel voordeel bij samengaan milieudiensten Schiespoor in de prijzen Man steekt echtgenote Met drank op over de kop Evacuatie na woningbrand y U jggtó 'Harreweg niet afsluiten' Ot bel gratis 0800-0642 sasfc. Vlaardingen Een fusie van de Stadsreiniging Vlaardingen en ONS Milieu levert een financieel voordeel van miljoenen guldens op. De meeste winst wordt be haald door het vrijkomen voor nieuwe activiteiten van de plek waar nu nog de Vlaardingse mi lieudienst, aan de rand van het Oranjepark, is gevestigd. Dit is een van de conclusies uit het haalbaarheidsonderzoek naar een fusie, waarvan de resultaten vanmiddag zijn gepresenteerd. Volgens de verantwoordelijk wet houders Kees van der Windt en Aart Kool {Vlaardingen) en Aad Wiegman (Schiedam) is een fusie 'mogelijk, haalbaar en profijte lijk'. In de nu gekozen opzet kan het nieuwe bedrijf al op 1 januari 2000 van start. Al het personeel gaat mee naar het nieuwe bedrijf, dat voorlopig nv Irado (Interge meentelijke Reinigings-, Afvalin zameling en DienstverleningsOr- gamsatie) gaat heten. Door het samengaan ontstaat een onderneming van 200 personeels leden met een omzet van 40 mil joen gulden. Vestigingsplaats wordt de Schiedamse Van Heek straat. Alle activiteiten worden in een geschoven en vandaaruit ge daan. Dit levert meteen al een be sparing op van vijf procent, die volgens de betrokken wethouders structureel zal blijken. Alle betrokkenen gaan de fusie- voorstellen de komende maanden verder uitwerken. Al het perso neel gaat over naar de nieuwe nv. Dit gebeurt met behoud van de huidige rechtspositionele ni veaus. Gesprekken daarover met de vakorganisaties moeten echter nog worden gestart. Schiedam/Rijswijk De Schie damse modelspoorvereniging Schiespoor is het afgelopen week einde meermalen in de prijzen ge vallen bij de Nationale Rallhobby Dagen 1999 in de Darling Market in Rijswijk. Volgens de bezoekers gaf Schie spoor van alle deelnemende ver enigingen de beste service. Bij de wedstrijd voor de presentatie van de mooiste spoorbanen eindigden de Schiedammers op de tweede plaats. Vlaardingen -- Een 44-jarige Vlaar dingse vrouw is gistermiddag na een ruzie met haar echtgenoot in het Holy Ziekenhuis terecht ge komen, Ze werd door hem met een mes gestoken en moest met spoed worden geopereerd. Na de steekpartij zocht de gewon de vrouw hulp by de buren die de politie inschakelden. In de nabij heid van de woning aan de Dirk de Derdelaan werd haar 50-jarige man aangehouden. Vanwege een storing aan de lift moest de brand weer het slachtoffer via het bal kon naar de ambulance brengen. Maassluis—De Maassluise politie heeft het afgelopen weekeinde een automobilist op de bon geslin gerd omdat hij met een slok op achter het stuur zat. De 22-jarige Maassluizer reed ook zijn auto in de vernieling en kreeg een boete van 700 gulden. De man raakte op de Rozenlaan de macht over het stuur kwijt na dat hij de stoeprand geraakt had, reed tegen een lichtmast en sloeg vervolgens over de kop. Hij werd voor controle naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek dat hy geen verwondingen had opgelopen. De Rozenlaan is als gevolg van het ongeval enige tijd afgesloten ge weest. Maassluis Door onbekende oor zaak is gisterochtend in een wo ning aan de Maassluise Esser- straat brand ontstaan. Omdat er veel rookontwikkeling was, wer den de bewoners en de directe bu ren geëvacueerd. De brandweer heeft met twee auto's het vuur ge blust. Door Danielle Hermans Schiedam De bewoners van de Kerkweg, Kandelaarweg en Schieweg hebben zaterdagmiddag letterlijk en figuurlijk de noodklok geluid. Ze pikken het niet langer dat deze wegen tussen Delft en Schiedam/Vlaardingen in de spits massaal worden gebruikt door sluipverkeer. Daarom dringen ze eens gezind aan op fysieke afsluiting van de polderwegen in de ochtend en avond waardoor spitsverkeer niet meer mogelijk is. De ongemakken die daaruit voortvloeien, de woningen zijn dan niet meer vanuit twee richtingen bereikbaar, nemen de bewoners voor lief. Voorop staat dat er een einde komt aan de toenemende ver keersdrukte en de daarbij ge paard gaande agressie en onveili ge situaties. Zodat ze weer met een gerust hart hun kinderen op de fiets naar school durven te stu ren. En niet langer meer in de file staan op weg naar huis en tijdens de spits normaal de straat kunnen oversteken. De volharding van een groepje ac tieve bewoners bracht in ieder ge val de verantwoordelijke bestuur ders van Schiedam, Vlaardingen, Schipluiden, Delft en Overschie op hun vrye dag naar het kerk plein. Daar kregen ze, staande op een versierde oplegger met wat balen stro, het actieplan van de bewoners uitgereikt. Even.daarvoor, terwijl de klokken van de Jacobuskerk nog licht nag almen, blokkeren bewoners de Kerkweg met enkele strobalen. Al snel staat aan weerszijden van de ludiek bedoelde afsluiting een rij auto's. Het geduld van de automo bilisten wordt een half uur op de proef gesteld. Kalm De meeste mensen ondergaan de vertraging kalm of een beetje mokkend. „Als ik dit van te voren had geweten, had ik wel een ande re weg genomen. Ik kom van de Makro af en woon verderop in Spaland. Dan is het toch logisch dat ik binnendoor over deze pol derweg rijd," voert een oudere be stuurder ter verdediging aan. Hy heeft, net als een andere chauf feur, best begrip voor de actie van de omwonenden. „Tsja, het is hier in de spits inderdaad erg druk. Daar probeer je wel rekening mee te houden. Maar ja, wy wonen hier aan de overkant, dus we ma ken vaak gebruik van deze weg. Logisch toch? Ik ga toch niet om rijden?" In een paar gevallen moet de opgetrommelde politie man enkele ongeduldige bestuur ders kalmeren. De één klaagt over honger terwijl de ander zeer veel haast heeft De actievoerders heb ben de blokkade niet voorniets op een rustig tijdstip gepland. „We willen niet op voorhand al kwaad bloed zetten bij de automobilis ten. Het is de bedoeling dat de door ons gewenste maatregel een zo groot mogelijk draagvlak krijgt. En niet alleen onder de be woners," licht J. Korpershoektoe, In 1982 toen ook al een poging is ondernomen om de Schieweg en de Harreweg af te sluiten voor spitsverkeer, bestond er nog weerstand bij sommige bewoners. Zij tekenden bezwaar aan met als gevolg dat de Raad van State het besluit van Gedeputeerde Staten om de genoemde wegen af te slui ten, vernietigde. Het tij is nu echter gekeerd door de alom heersende ergernis over de forse toename van het sluip verkeer, Tussen 1986 cn 1993 steeg het aantal personenauto's op de A13 met 29 procent, op de A 20 met 19 procent. Volgens prognoses van Rijkswaterstaat komt tot het jaar 2010 de stijging uit op 32 procent. Door de vele files op deze wegen, wijkt steeds meer verkeer uit naar de polderwegen in Midden-Delf land. Daarnaast veroorzaken nieuwbouwprojecten als het Schiedamse Sveaparken in de toekomst nog meer drukte op de smalle sluipwegen. Bij de bewoners groeide meer en meer het besef dat de betrokken gemeenten op korte termijn maatregelen moeten nemen. En verkeersbelemmerende obstakels zoals drempels, bulten en paaltjes in de weg zetten volgens hen geen zoden aan de dijk. Werkgroep De verschillende gemeenten heb ben inmiddels een ambtelijke werkgroep ingesteld die deze maand met een voorstel moet ko men. In plaats van dit plan af te wachten, maakten de bewoners samen met de plaatselijke actie groepen zelf een voorstel. Het plan dat de vertegenwoordigers zaterdag ontvingen, wordt door de actievoerders simpel, maar zeer doeltreffend genoemd. Plaats een slagboom ofverzinkba- re paal op alle doorgaande polder wegen zodat automobilisten tus sen 07.00 en 10.00 uur en tussen 16.00 en 19.00 uur niet door kun nen. rijden. Aansluiten in de file op de A13 is dan voor deze groep het enige alternatief. Bewoners, bestemmingsverkeer en hulp diensten krijgen in ieder geval een pasje waarmee zij altijd door ganghebben. De actievoerders kunnen best be grip opbrengen voor automobilis ten die de files willen vermijden. Daarom pleiten ze voor alternatief vervoer tussen de regio Rijnmond en de regio Haaglanden. Er is slechts sprake van één spoorver binding tussen Schiedam en Delft/Den Haag. Ook zou er een directe busverbinding moeten ko men tussen de regio Rijnmond en Delft, al was het maar in de spits. Verder kan de tramlijn van Schie dam Noord worden doorgetrok ken naar Delft Zuid. Een ander al ternatief is natuurlijk de aanleg van de A 4, hoewel dit niet de voorkeur van de actievoerders heeft. Huiskamer Dit laatste alternatief kreeg, tij dens een nabespreking in de huis kamer van een van de bewoners aan de Kerkweg, toch ook geringe bijval. De eveneens aanwezige wethouder Kool van Vlaardingen gaf schoorvoetend toe dat die A 4 inderdaad het enige alternatief is om een 'beetje lucht te krijgen' op de wegen. Maar hij voegde hier BQuflCAAHO GESTREMD meteen aan toe dat de gemeente Vlaardingen en de gemeente Schiedam nou eenmaal van ouds her tegen deze weg zijn. De heren bestuurders lieten vervolgens, aangemoedigd door enkele actie voerders, verschillende alterna tieven de revue passeren. Reke ningrijden, de aanleg van meer treinrails, fietspaden en bussen. Geen enkele suggestie bleek dé ultieme oplossing te zijn voor de verkeersdrukte op de wegen. Iedereen in de hulskamer was van mening dat er iets gedaan moet worden aan de fileproblema- tiek en het toenemend sluipver keer op de polderwegen. Maar de hamvraag bleef: hoe. „De mensen zijn nou eenmaal niet uit hun auto te branden. Ze denken nog steeds dat ze met de auto eerder op de plaats van bestemming zijn dan met het spoor. Dat idee zit vastge roest in het hoofd, dat is iets psy chologisch," verklaarde de verte genwoordiger uit Delft. Psycholo gisch of niet. De bewoners van de Kerkweg, Kandelaarweg en Schieweg willen maar één ding en dat is afsluiting van de polderwe gen tijdens de spits. Hoewel wet houder Kool dit laatste als 'moei lijk verkoopbaar aan mijn inwo ners' bestempelde, beloofde hij het rapport goed te zullen bestu deren. De bestuurders hopen medio mei het eigen concept-plan voor te leg gen aan de colleges van burge meester en wethouders. Spandoeken en strobalen bij de Kerkweg in Schiedam-Kethel. De bewoners zijn de overlast van sluipverkeer zat. Foto Roei Dijkstra Door Danielle Hei mans Schiedam Het scheelde niet veel of de nieuwe tentoonstelling in het Stedelijk Museum had de naam 'Snikken en grimlachjes' gekregen. Maar de 'r' in grimlach jes werd een T om het geheel niet al te somber te maken. Niet dat historisch conservator Roelie Zwikker van het museum aan alle misère in het 19de eeuwse Schie dam voorby wilde gaan. Naast plezierige zaken komen de treuri ge sociale leef- en werkomstan digheden in het Zwart Nazareth van toen eveneens aan bod in de kelder van het museum. Na 'De Gouden Eeuw van Schie dam' en 'Twee vrouwen van Schiedam' werd daar afgelopen zaterdag de derde en laatste ten toonstelling over de geschiedenis van de Brandersstad geopend. Historicus Han vart der Horst hield een inleiding en vertrek kend gemeentearchivaris Charles Jeurgens onving het eerste exem plaar van 'Scyedam'. De Histori sche Vereniging Schiedam, die net als het Gemeentearchief mee werkte aan de tentoonstelling, wijdde haar nieuwe nummer aan 'Snikken en glimlachjes in het 19de eeuwse Schiedam'. De titel is duidelijk bedoeld als knipoog naar de bekende bundel van Piet Paaltjens uit 1867. Achter deze naam ging de sociaal bewogen Francois HaverSchmidt schuil. Deze gevierde spreker was lange tijd dominee in Schiedam en pu bliceerde verschillende werken. Eén daarvan, 'Familie en Kennis sen', maakt prominent deel uit van de tentoonstelling. In de vitri ne ligt naast deze bundel met ver halen en voordrachten, ook het ontwerp voor de omslag van Abra ham Frans Gips. Laatstgenoemde was de zoon van Comeiis Gips, de tekenleraar aan de Rijks-hbs in Schiedam. Conservator Roelie Zw k- ker: 'Een compleet overzlchtisïn deze beperk te ruimte on mogelijkFo to Roei Dijkstra De net afgestudeerde kunsthisto rica vond het overigens heel span nend om op de zolder van liet mu seum te snuffelen. Tijdens haar ontdekkingstocht kwam ze objec ten tegen die nog niet waren gere gistreerd. Of moest 2e juist lang speuren naar gewilde voorwerpen omdat de gegevens op de kaart niet meer actueel waren. Ze heeft vooral naar typisch Schiedamse objecten uit de periode van de ne gentiende eeuw en de eeuwwisse ling gezocht. De spullen moesten passen in één van de categorieën zoals de economische, bestuurlij ke, religieuze, culturele of steden bouwkundige situatie van de stad. Samen geven de geselec teerde oudheden een sfeerbeeld van enkele aspecten uit de ge schiedenis van de stad. „Het is nou eenmaal niet mogelijk om in deze beperkte ruimte een com pleet overzicht te presenteren," verklaart Zwikker. Desondanks wist ze voor elke ca tegorie, naast de geijkte voorwer pen, ook enkele opmerkelijke za ken op te duiken. Zoals een ont werptekening van Gips junior voor een zilveren theeservies. Dit servies, met daarop het wapen van Schiedam, is ook werkelijk in 1900 vervaardigd bij de Firma C. J. Begeer in Utrecht. Het unie ke theeservies mocht het Schie damse museum lenen van de hui dige eigenaar, museum Boijmans vanBeuningen. In de vitrine ernaast schittert het in 1996 verworven kostbare Ro zenburg servies van eierschaal- porcelein, In het decor van paars blauwe tulpen en groene bladeren is het stadswapen van Schiedam, het monogram JJV en de datum van de schenking verwerkt. „Naar mijn weten is het de enige en eerste keer dat de Aardewerk fabriek Rozenburg in opdracht een stadswapen en monogram in een servies heeft verwerkt," aldus de conservator. Het was een geschenk van het Schiedams gemeentebestuur aan het raadslid Julius Vurtheim, die rond 1902 druk doende was met de aanleg van de eerste Schie damse tramlijn. Medio september van dat jaar reden de eerste zes rijtuigen vanaf het Stationsplein, via de Singel, Broersvest en de Koemarkt naar het eindstation op het Hoofdplein. Waterleiding Lang duurde het ook voordat Scliiedam een eigen waterleiding net kreeg. Dat gebeurde pas in 1886 terwijl de mensen m Rotter dam al in 1875 zuiver water dron ken. Alle aandacht ging in die tijd uit naar de belangen en nieuwe ontwikkelingen in de jeneverin- dustne. In de tentoonstelling zijn echter nauwelijks objecten te zien die daarop betrekking hebben omdat de meeste spullen zijn ver huisd naar het jenevermuseum. Wel is er aandacht voor bedrijven die onafhankelijk van de bran dersindustrie opereerden zoals de Stearine- en Kaarsenfabriek Apol lo en de ijzergieterij van Nolet. Een druk op de knop zet een zwart-wit filmpje m beweging over de werkzaamheden in de glasfabriek. Net als in de vorige tentoonstel ling eist de Schiedamse stadshei- lige St. Liduina wederom een be langrijke plek op. In 1890 werd haar openbare verering goedge keurd door Paus Leo XIII. Dit was een absoluut hoogtepunt voor de katholieken in Schiedam, toen ruim veertig procent. Naast een geleend schilderij uit de basiliek kreeg Roelie Zwikker ook een 'spannend' kistje met drie sloten in bruikleen met daarin de origi nele processtukken in het latyn over deze gebeurtenis. Hoewel het zwaartepunt van de tentoonstelling wordt gevormd door kunstobjecten, komt het bloeiende verenigingsleven ook ruimschoots aan bod. Verschillen de vaandels, waaronder die van mannenkoor Orpheus, zijn te zien. Net als de oprichtingsakte van Musis Sacrum m 1842, een particulier initiatief dat tot doel had de 'fraaie kunsten en weten schappen te bevorderen.' De van staal geconstrueerde looproute m de kelder brengt de bezoeker ook in contact met voorwerpen uit het dagelijkse leven. Zoals een fiets met een reusachtig voorwiel, giet ijzeren lantaarnpalen en een offi ciële kennisgeving van burge meester en wethouders uit 1868. Daarin wordt aangekondigd dat de jaarmarkt en de kermis in juli voorlopig is afgelast. Dit in een poging om de cholera-epidemie die dat jaar was uitgebroken, in te dammen. Uiteindelijk bezweken 251 Schiedammers aan de be smettelijke ziekte. De tentoonstelling Snikken en glimlachjes tn het 19de eeuwse Schiedam is tot en met 9 jantian te zien. Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat in Schiedam is van dinsdag t!m zaterdag van 11,00 tot 17.00 uur geopend en op zon- en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. Schiedam In tegenstelling tot een aantal bewoners aan de pol derwegen snapt Schiedam Noord-bewoner Marcel Hout kamp niet waarom ook de Har reweg zou moeten worden afge sloten voor het spitsverkeer. Houtkamp vindt de Kerkweg en Kandelaarweg net als de bewo ners niet geschikt om veel foren senverkeer te verwerken. Maar de Harreweg daarentegenis bre der, minder bochtig en effiggen nauwelijks woningen direct aan de weg. „Automobilisten die deze routes gebruiken, kan niets worden verweten," schrijft het burger- raadslid voor D66 in een reactie op het plan van de bewoners. „Voor hen is geen redelijk alter natief beschikbaar. Het open baar vervoer naar de Haagse re gio vanuit Schiedam-Noord fs ronduit waar d eloo s." Ook de ontsluiting van Schie dam-Noord noemt hij slecht. Ze ker nu buslijn 54 in de spits van NS-station Schiedam-Centrum naar Spaland/Woudhoek door de RET is afgeschaft Tramlijn 1 komt niet by het station en de via een ruime omweg te berei ken A13 staat dagelijks vol met files. „Veel forensen naar Delft, Rijswijk en Den Haag hebben trouwens niets aan de A13, ook als er geen files zouden zijn," al dus Houtkamp. Volgens hem staat het verkeer op de Harreweg nooit vast en is één incident met een agressieve automobilist een slechte reden om afsluiting te bepleiten. Hij vindt dat afsluiting niet aan de orde kan zijn zolang forensen uit Schiedam-Noord geen ande re mogelijkheid hebben om hun werk In een deel van de Haagse regio te bereiken zonder absur de reistijden per auto of met het openbaar vervoer. „De beste oplossing is nog steeds hoogwaardig openbaar vervoer richting Haaglanden, ook vanuit Schiedam over het tracé van de A 4, omdat de re gio's Rotterdam en Haaglanden in feite één stedelijk gebied zijn met Midden-Delfland als Cen tral Park. Zolang die oplossing er niet is, moet de Harreweg open blijven." n vast abonnement op het Rotterdams Dagblad Neem nu een voordelig abonnement met automatische betaling op het Rotterdams Dagblad en ontvang twee kaartjes voor de topper Feyanoord- FC Twente cadeau. KJ J3, noteer mij voorzo'n voordelig abonnement. De eerste twee j weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand I Naam: Voort: m/v j Telefoon: Bank/gironr.: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer ±579, 3000 VB Rotterdam (i.vjn. controle bezorging) I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1