Kosgei weet niet wat verliezen is mmmma Opstelten: 'Een gouden evenement' W" Rousseau terug in Rotterdam, nu als fotograaf 1 T a #~*brste Keniaanse winnaar op Coolsingel komt volgend j aar terug voor wereldrecord VA' Marathon ook op Internet i K De volledige uitslag van de marathon Rotterdam 1999 is, behalve in deze krant, ook op Internet te raadplegen: wwwjotterdamsdagblad.nl Maandag 19 april 1999 Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad En masse over de Maas. De Erasmusbrug als markant décor voor de marathon. Voor de derde keer alweer, maar echte schoonheid verveelt nooit. Foto Victor van Breukeien Rotterdam Kam iel Maase was niet de eerste haas die de finish haalde. Bert van Vlaanderen deed het in 1991 in hetzelfde Rotter dam en werd daarmee de onver wachte Nederlands kampioen. En ook de Belg Vincent Rousseau deed het, in 1993. „Ook in de eer ste groep, maar niet zo snel als Rousseau keerde gisteren terug op de Coolsingel. Niet als atleet, want die tijd is geweest. Wel als fo tograaf voor een persagentschap in Brussel en een aantal magazi nes in Frankrijk. „Ik heb het al tijd willen doen. Het geeft me veel plezier." De terugkeer in Rotterdam was er een met gemengde gevoelens. De Waalse marathonman won 'Rot terdam' in 1994 in een prachtige tijd van 2,07,51 uur. „De mooiste foto die ooit van mij is gemaakt, was toen. Hier op de finish." Tegenover die mooie herinnering, staat de teleurstelling van een jaar later. „Vooral door de reacties in de Belgische pers." Rousseau besloot luttele minuten voor de start in 1995 niet van start te gaan. Het was warm die dag. Te warm, dacht Rousseau, die daar altijd angst voor heeft gehad. „Had ik een kilometer gelopen en was dan uitgestapt, had ik mijn startgeld gehad. Nu kreeg ik niets." Waar om de pers in zijn land toch boos was? „Bedenk omdat ze voor niets naar Rotterdam waren gekomen." Achteraf, zegt hij ook, had toen toch moeten starten. „Maar het zat toen ook een beetje in mijn hoofd." In 1996 liep hij, ondanks zijn vrees voor temperaturen bo ven de vijftien, zestien graden, nog 'warme' en vochtige mara thons in Berlijn en Londen. En snel ook. „Het was in Londen zelfs 25 graden bij de finish." Het was meteen zijn laatste mara thon. Hij lrgeg daarna last van een spoierblessure in het scheenbeen, en had het niet zo op de lange af standslopers, die verdacht snel zijn. Misschien wel door het ge bruik van EPO, heeft hjj zich al eens laten ontvallen. Rousseau (36} loopt nog hooguit drie keer in de week, voor de lol. Misschien dat hij ooit terugkeert in wedstrijden, maar nooit meer een marathon. Door Loet van Schellebeek Rotterdam—Eigenlijkmochthetgeenverrassingheten dat Jap- het Kosgei gisteren de negentiende Rotterdam Marathon won. De Keniaan werd over de eigen landsgrenzen nog nooit geklopt in een wegwedstrij d, en ook de twee marathons, waarin hij vorig jaar van start ging (Venetië en Turijn), schreef hij als vanzelf sprekend op zijn naam. Vier weken geleden liet Kosgei in Lissa bon de hele internationale elite de hielen zien in eenhalvemara thon die als laatste test geldt voor de voorjaarsklassiekers in Londen, Rotterdamen Boston. Zijntijd daar (1 uur en I seconde) hadbij de volgers eenbelletje moeten doenrinkelen, maarzelfs na zijn zegetocht van gisteren durfde iemand hem nog 'een on bekende Keniaan'te noemen. Japhet Kosgeüachte inzijn vuist je toen hij dat hoorde. Jos Hermens moet worden nage geven dat hij de Keniaan en diens landgenoot Simon Biwott (vierde uiteindelijk) twee dagen voor de marathon al als dark horses, als gevaarlijke outsiders aanmerkte. De 'race-regisseur' ging er toen nog vanuit dat Fabian Roncero zijn overwinning van vorig jaar zou prolongeren op de Coolsingel. En inderdaad scheelde dat niet zo heelveeL Maar de Spanjaard, geplaagd door steken in de zij, moest de ontke tende Kosgei in de laatste kilome ter laten gaan. Iets verderop - op de Coolsingel, maar al wel in ge slagen positie - gaf Roncero zo waar nog een herhaling ten beste van de gedenkwaardige rek-en- strek scène die hem een jaar gele den het wereldrecord kostte. Kosgei finishte in 2.07.09 uur, de tweede snelste tijd van 1999. Al leen de Zuid-Afrikaan Gert Thys was medio februari in Tokio eer der 'thuis'. Diens 2.06.33 zou, wie weet, nog serieus zijn bedreigd, indien Jos Hermens zich eerder met de Afrikaan had kunnen ver staan over met name de lichame lijke ongemakken van Fabian Roncero. Maase met gemak Maar in de fase rondom de 37ste kilometer, daar waar de marathon zich meestal van zijn onplezierig ste kant laat zien, werd het ma nusje van alles op de motor te zeer in beslag genomen door de ver richtingen van twee landgenoten in de kop van het veld. Twéé land genoten, jawel. Want waar de aan wezigheid van Greg van Hest bij de besten wel min of meer was verwacht, daar verbaasde 'heel' Nederland zich over het ogen schijnlijke gemak waarmee Ka- miel Maase zich tussen de toppers handhaafde. Een tempoma- ker die doet of zijn naam 'haas' is en ijs koud de mara thon uitloopt - het was in Rot terdam al eer der vertoond door Vincent Rous seau en Bert van Vlaanderen. Maar Hermens had er toch even zijn handen aan voL Toen Maase eenmaal voor zichzelf had beslo ten het rondje Rotterdam vol te maken ('Ik liep onder de 2.08, dan zou ik toch 'n lui zijn geweest als ik niet was doorgelopen?') en het met Van Hest ook nog steeds naar wens ging, kon de regisseur ein delijk weer zijn aandacht gaan richten op de koplopers. Te laat, realiseerde hij zich ach teraf. „Had ik me eerder met de strijd aan kop kunnen bemoeien, dan had ik Kosgei kunnen vertel- Voor Japhet Kosgei is win nen de ge woonste zaak van de wereld. Maar nadat hij op de Coolsin gel de snel ste van vorig jaar, Fabrian Roncero, van zich.had af geschud, was de Keni aan netzo blij als elke an- derenummer 1. Foto Fred Ernst/Reuters len dat Roncero steken in de zij had. Dan zou hij ongetwijfeld eer der zijn vertrokken en was hij vast en zeker onder de 2.07 uitge komen. Nu hebben ze elkaar lo pen aankijken en daardoor te veel tijdverloren," Japhet Kosgei - wiens tweede naam eigenlijk Kipkorir ('bij zonsopgang geboren') luidt, maar dat geldt voor zo ongeveer de helft van de Keniaanse bevolking - zat op het eerste gezicht niet in de put over die gemiste kans.„Als u mij volgend jaar weer uitnodigt," richtte hij zich tot Hermens en marathondirecteur Mario Kadiks, „dan beloof ik u een wereldre cord." Nu had hij, net als Roncero, on derweg wat last van zijn maag ge kregen. „Te koud water gedron ken," vermoedde hijzelf. Maar hij liet in het midden of hij anders wé! 's werelds snelste was gewor den - van dit jaar of aller tijden. Onbekend Dc eerste Keniaanse winnaar ooit in Rotterdam legde uit hoe het kwam dat hij, hoewel niet meer de jongste (31), tot voor kort relatief onbekend was in het loperswe reldje. Talent zat, maar geen tijd en geen mogelijkheden om het te ontwikkelen. „Daar waar ik woon, in de buurt van Eldoret. is geen at- letiek-accommodatie. Pas toen ik naar mijn broers in de stad ging om werk te zoeken, kon ik trai nen. Daar was wel een baan. Dr. Rosa (stuwende kracht achter de Keniaanse wegatletiek, red,) zag meteen dat ik aanleg had en hij gaf me geld om van te leven, zodat ik zo vaak als ik wilde kon trai nen. Daarna zijn de resultaten vanzelf gekomen." Kosgei is een nummer 1 waarmee Rotterdam voor de dag kan ko men. Zoals de hele race er één was om van te dromen, straalde Mario Kadiks. „Vijf man onder de 2.08, tien man onder de 2,10, een gewel dige wedstrijd vol onverwachte wendingen en spanning en dra matiek tot op de Coolsingel, wat wil je als organisator nog meer?" Een wereldrecord misschien, bij de mannen of bij de vrouwen? Kadiks: „Tuurlijk, maar die krijg je niet op bestelling. Tegla Lorou- pe zei toen ze over de streep kwam: 'Sorry dat het me niet is gelukt.' Maar wat moet je zo'n meisje nou verwijten? Ze had het vanaf het begin stervenskoud, maar heeft desondanks lang op het schema van het wereldrecord gelopen. Daar kun je alleen maar grote bewondering voor hebben." Het Afrikaanse lachebekje kwam op de Coolsingel twee minuten te kort, maar is met 2.22.50 wel de nieuwe nummer 1 van deze jaar gang. In Londen zou die prestatie haar gisteren een bonus van 80.000 pond, om en nabij de 275.000 gul den hebben opgeleverd. Want zo veel was het de organisatoren daar waard als de tijd van de Roe meense Lidia Simon (2.23.24, Osa ka) uit de boeken werd geschrapt. Sinds Loroupe vorig jaar de Noor se Ingrid Kristiansen beroofde van haar (en Londens) wereldre cord, wordt men in de Engelse hoofdstad niet moe de 'kunstgre pen' te kritiseren, waarmee de lo pers in Rotterdam aan een snelle tijd worden geholpen. Hazen, een man als Hermens op de motor die de tactiek bepaalt, mannen die de vrouwen uit de wind en het ge woel houden, ze vinden het in Londen allemaal maar niks. 'Event' In dat klaagkoor heeft zich nu ook Chicago gemeld, Rotterdam zou geen wedstrijd zijn maar een 'e vent', een evenement dat van be gin tot eind is geregisseerd.Alle maal kinnesinne," vindt Kadiks. „Typisch anglo-saksisch gelul," haalt Hermens de schouders op. „Als ze het dan allemaal zo zuiver willen houden als ze zeggen, dan mogen we straks zeker ook geen drinken meer geven onderweg? Hoe vaak kunnen toppers als deze een marathon lopen in hun leven? Tien keer misschien. Mag je ze dan alsjeblieft de best mogelijke omstandigheden bieden?" Zeker tegen deze achtergrond deed het het duo Hermens-Ka- diks extra veel genoegen dat ook de 19e Generale Bank Marathon Rotterdam die van Londen weer verra in dp schaduw stelde De 2.07.58, waarmee Abdelkader El Mouaziz op de stoep van Bucking ham Palace won, zou op de Cool singel 'slechts' goed zijn geweest voor een zesde plaats. Rotterdam Het was zijn eer ste Rotterdam marathon en burgemeester Opstelten ge noot. Op de manier waarop Rotterdam hem de afgelopen weken heeft ieren kennen: van begin tot eind. Wat zijn voor ganger, burgemeester Peper, nooit in de zinnen had, deed Opstelten wel: hij volgde de hele wedstrijd per auto van be gin tot eind. Twee uur later: „Het was een schitterend, zo voor de troep uit te kunnen rijden. Heel fees telijk. Er stonden echt heel veel mensen langs de kant. Wat een prachtig parcours ook, je ziet de fraaiheid van de stad als op weinig andere momen ten." Opstelten was onder de indruk van de wijze waarop het evene ment georganiseerd was. „Zo'n eerste keer kun je altijd wat objectiever kijken. Maar ik heb niets gezien waarvan ik dacht: dat zouden ze anders kunnen doen. Een absoluut gouden evenement, in een top- bezetting met toptijden." Een vergelijking met Utrecht of Londen? „Utrecht heeft ook een marathon, maar die is niet te vergelijken met deze. Veel kleinschaliger. En Londen? Rotterdam is sneller, blijkt. Het is altijd goed dat er compe titie is tussen twee grote ste den." Volgende week wederom een volle Coolsingel? „Be hoop het van ganser harte. En dat het dan net zo vlekkeloos mag ver lopen als nu. Dit was in ieder geval een geweldig voorproef je." 19e marathon Rotterdam. 18 aprilt 999. .«gj 10.250 inschrijvers,-/® 7.315 finishers, 'm Weer: half bewolkt^ droog, WNW-wind 4 mis, temperatuur 10 graden. 0 Kosgei (Ken) O Roncero (Spa) Rey (Spa) 0 Biwott (Ken) 0 Kim (ZKo) 0 Ojima (Jap) 0 Serrokh (Mar) 0 Mereng (Ken) 0 Cortes (Spa) Lopuyet (Ken) Van Hest (Ned) 0 Maase (Ned) 0 Aitnafa 0 Visser Krotwaar Van Damme 0 Smits 2.07.09 2.07.24 2.07.38 2.07.43 2.07.50 2.08.48 2.09.01 2.09.37 2.09.42 2.09.51 2.10.07 2.10.10 2.15.50 2.16.24 2.17.17 2.17.22 2.21.25 0 Loroupe (Ken) 0 Chepkemei (Ken) 0 Aionso (Spa) 0 Mallo (Fra) 0 Olivera (Chl) 0 Hovdenak(Noo) 0 Rodriquez (Spa) 0 Heeren (Ned) Le Gallo (Fra) Nauer (Zwi) (f) Hijman Rustidge 0 Kwak 0 Hans Bos 0 Michel de Maat 0 Ed van Dijk 2.22.50 2.26.40 2.29.56 2.31.50 2.32.25 2.33.27 2.35.29 2.35.53 2-37.00 2.37.22 2.45.02 2.50.00 2.54.18 2.33.01 2.35.53 2.36.44 0 Martine Lust 0 Corry Bolk 0 Joke Ritman 3.16.55 3.19.48 3.25.36

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9