14 Rotterdam Politie trekt verloven in tijdens EURO 2000 Bij eeuwwisseling minder patiënten in ziekenhuizen 'Hoe leg ik mijn demente moeder uit dat ze nog een jaar moet wachten?' De Reiger wordt paradepaardje van Croosboot raas Jackie Chans loflied op architectuur Rotterdam Zwemtocht Feyenoord-fans wordt Kampioenstiuik ^Vachten minder chloortreinen Maand lang inzet van 79.000 mensuren per dag Vooruitgang in de grote steden Dinsdag 20 april 1999 1 Demente ouderen dood door gebrek aan zorg. Twee deskundigen van de Bavo RNO-groep, belast met de zorg aan dementerenden, kwamen twee weken geleden met dit onthutsende nieuws naar buiten. Op de Vrachtlijsten voor verpleeghuizen staan 160 mensen „die gisteren al opgenomen hadden moeten worden". Het nieuws heeft inmiddels ook in de Rotterdamse gemeenteraad voor beroering gezorgd. Maar wat betekent het in praktijk? De Rot terdamse Coby Berkhof zorgt al jaren voor haar moeder, die lijdt aan de ziekte van Alzheimer. Nu staat moeder Bcttie, na een jaar lang leu ren langs allerlei instanties, op de juiste wachtlijst en moet ze nóg een jaar wachten op een plaats in een verpleeghuis. Rotterdam Ongeveer zes jaar geleden merkte Coby Berkhof dat haar toen 72-jarige moeder slech ter voor zichzelf ging zorgen. Het bleken de voortekenen van de mentie, veroorzaakt door de ziek te van Alzheimer. „Een glijdende schaal, waarin je langzaam mee groeit vertelt Berkhof, „en waar in de omvang van mijn zorg voor haar groeide, groeide en groeide." Haar moeder is inmiddels zo ang stig en in de war dat ze 's nachts de straat op gaat Het water staat Coby Berkhof aan de lippen. „Mijn moeder is op haar twaalfde het huis uitgegaan om dienst meisje te worden in een villa in Kralingen. Tot haar zeventigste heeft ze gewerkt als huishoudelij ke hulp bij mensen thuis. Mijn va der was alcoholist. Je kunt je een beeld vormen van de gezinssitua tie in de jaren vijftig en zestig. Maar mijn moeder heeft een ge zond lijf. Ze is nooit in een zieken huis opgenomen geweest en heeft nauwelijks van andere zorgvoor zieningen gebruik gemaakt Ze heeft alleen maar gesappeld om rond te komen. Aan het werken voor anderen ontleende ze voor een groot deel haar zelfrespect." „Het begon ermee dat ze geen boodschappen meer ging doen, het huis niet meer schoon maak te, haar kleding niet meer waste, de huur niet meer betaalde, haar spullen kwijt raakte en ga zo maar door. Wij hebben die zaken van haar overgenomen en gedurende een aantal jaren leek het allemaal goed te gaan." De moeder van Coby woont, sinds haar vader achttien jaar geleden overleed, alleen. Samen met de thuiszorg schipperde Berkhof in de zorg. Maar anderhalfjaar gele den ging haar moeder achteruit Wanen en achterdocht werden steeds sterker en maakten haar ongelukkig, angstig en boos. „Je kon haar moeilijk bereiken en we merkten dat haar plezier in het le ven sterk verminderde. We reali seerden ons dat opname noodza kelijk zou worden. In wat voor in stelling wisten we als leek niet. In april 1998 zijn we begonnen met indicatieprocedures." Procedure Een lange weg volgde. De .huis arts vond haar nog goed genoeg voor opname in een verzorgings huis. Berkhof vroeg deze indica tie dan ook aan. Na een procedure van enkele maanden volgde in september 1998 een atvhjzing: men vond de psychiatrische pro blematiek van dien aard dat moe der Bettie niet geschikt werd be vonden vooreen verzorgingshuis. Terug naar af. Een afspraak op de afdeling geriatrie van ziekenhuis Dijkzigt volgde eind november. De uitslag luidde half januari: de ziekte van Alzheimer. Begin fe bruari voerde Coby het eerste in- dicatiegesprek met Riagg Oude ren voor opname op de afdeling psychiatrische geriatrie in een verpleeghuis. Na een hoop tele foontjes werd ze begin april van dit jaar op de wachtlijst van ver pleeghuis Antonius geplaatst; nummer 28 op een lijst van dertig. Wachttijd ongeveer een jaar. Zelfs voor de dagopvang bestaat een wachtlijst van vier maanden. „Het heeft dus een jaar geduurd voordat mijn moeder eindelijk op de juiste wachtlijst stond. En nu moet ze nóg een jaar op opname wachten. Intussen staat de de mentie niet stil Integendeel. Ze gaat per week, zelfs per dag ach teruit. Myn moeder kan bijna niets meer zelf. Als je een boter ham voor haar neus zet, komt ze niet op het idee dat ze die op moet eten. Ze poept in de douche in plaats van op het toilet. Met aan- en uitkleden en naar bed gaan moet ze worden geholpen. Ze gaat aangekleed met televisie en lich ten aan op bed liggen wachten tot er iemand komt. Ze weet niet wat er een uur geleden is gebeurd en wat er het komende uur gebeuren gaat." Verdrietig „Maar het ergste van alles vind ik dat ze zo verdrietig is omdat ze al leen is. Ze is dag en nacht bang. Ze zegt het zelf. Ik wil niet meer alleen zijn. Ze huilt vaak als ik bel, of als ik wegga als ik bij haar ben geweest" „De laatste maanden kom ik min stens twee keer per dag bij haar: oveidag en 's avonds om haar te knuffelen en in bed te stoppen. Sinds een week is dat niet meer voldoende. Ze gaat steeds haar huis uit. Ze wil weg. Op zoek naar mij of haar echte huis. Sinds twee dagen gaat ze ook 's nachts de straat op. De thuishulp vindt haar dan buiten." Coby Berkhof maakt zich zorgen, want haar moeder woont vlak bij een hectisch verkeersplein. Wan neer ze de doktersdienst belt, krijgt ze het advies een kopje thee te zetten voor haar moeder. „Zij weten niet dat ik er al duizenden heb gezet. Komen doen ze niet. Ze verwijzen me naar het Riagg en dat wijst weer op de wachtlijst." De thuiszorg, meent Berkhof, doet haar best, Hulp by het aan kleden, uitkleden, medicatie, avondboterham. De zorg is mini maal, maar goed geregeld. „Mijn moeder lijdt en wordt langzaam helemaal onbereikbaar. Dat doet pyn. Maar die pijn moet ik weg stoppen omdat ik iedere dag van af zeven uur _s ochtends tot sa- vonds laat bezig ben met zorgen, bellen, schema's maken, andere mensen inschakelen, smeken om meer zorg, wassen, sleutels in jas zak naaien en ga zo maar door." Veilig „Maar ik wil het allerliefst dat ze zich weer een beetje veilig en fijn kan voelen. Gelukkig durf ik al niet eens meer in de mond te ne men. We proberen ook om zoveel mogelijk leuke dingen met haar te doen. Naar de marathon, een wandelingetje, naar het zondag ochtendconcert in De Doelen." „In Rotterdam heeft iedereen de mond vol van kwaliteit van leven. Waar is de kwaliteit van mijn moeders leven? Ze lijdt aan een ongeneeslijke ziekte met dodelij ke afloop, waarvan het belangrijk ste-kenmerk is: de grote angst die ze elke dag doormaakt. Een angst die elke minuut van haar leven beheerst," De zorg in Rotterdam schiet te kort, vindt Coby. Want zorg bete kent meer dan hulp bij het aan- en uitkleden. Zorg en kwaliteit van leven betekent ook voor demente renden dat ze niet jaren moeten wachten op een veilige plek om de laatste fase van het leven door te brengen. „Die plek is er. Ik ben er met haar gaan kijken. Mag ik hier echt gaan wonen, vroeg ze. Maar hoe leg ik uit dat ze nog een jaar moet wachten terwijl haar begrip van tijd de reikwijdte van een minuut niet te boven gaat? Ik vergelijk het wel eens met iemand die ern stig lichamelijk letsel oploopt. Die laten we toch ook niet een jaar langs de kant van de weg liggen?" De namen zijn omwUe van de pri vacy gefingeerd. Voorzitter DirkAa Ij van stichting De C oosbootblj de voor 100.000gulden grondig verbouwde en aangepaste rondvaartboot De Rei ger. 'Het is een eenmalig risico, maar we hebben daardoor wel een goede zomer nodig.' Foto Peter de Jong/cor vos Rotterdam Drie nieuwe tante, motoren gereviseerd en een brandblusinstallatie ingebouwd, de nieuwste Croosboot De Reiger heeft al snel een tweede opknap beurt gehad. Deze aanpassingen moesten plaatsvinden, omdat het schip niet meer onder de Duitse scheepvaartinspectie va»t, maar onder de Nederlandse. Én die stelt hogere eisen. „Maar anders hadden we het ook gedaan," ver zekert de 58-jarige D. Aajj van stichting De Croosboot. „Het was nodig." Het seizoen gaat weer van start voor de toeristische attrac ties in Rotterdam. Ook voor de rondvaartboten. Stichting De Croosboot vaart sinds zaterdag weer zes dagen in de week met Nieuwerk^k aan den Ussel -Het leek een perfecte manier om het kampioenschap van Feyenosrd te vieren: zwemmend de Nieuwe Maas over. Maar het Gemeentelij ke Havenbedrijf vindt de tocht te gevaarlijk en vooral de kosten van een miljoen gulden te hoog. Initi atiefnemer "Willem Bezemer uit Nieuwerkerk aan den Ussel heeft zijn plan daarom veranderd, en wil het nu houden bij een Kampi oensduik. Die staat voorlopig ge pland voor 28 april, de woensdag nadat de titel is behaald. Zwemmend de Nieuwe Maas oversteken wordt sterk afgera den, zo laat het Gemeentelijke Havenbedrijf weten in een reactie op het plan van de Feyenoord-fan. Bezemer wilde met zo veel moge lijk mensen van de Kralingse Es- ch naar De Kuip zwemmen. Volgens het Havenbedrijf is zo'n zwemtocht gevaarlijk. Bovendien moet het scheepvaartverkeer er voor worden stilgelegd, wat weer tot enorme kosten zou leiden. „Veel mensen hebben al gebeld, omdat ze mee willen zwemmen," zegt de nog altijd enthousiaste Bezemer. „We houden het nu bij een duik in De Maas. Daarna zwemmen we zo ver als we kun nen, zonder het scheepvaartver keer in gevaar te brengen en dus zonder extra kosten. Ik denk dat er zo ook nog veel meer mensen mee zullen doen. Zo kan ook het goede doel dus worden onder steund. Iedereen die mee wil zwemmen betaalt tien gulden voor het Ronald McDonaldFonds. Dat is toch hartstikke mooi?" Den Haag—De poging van de mi lieubeweging om snel het aantal chloortransporten in Nederland te verminderen is mislukt. Dat blijkt uit een beslissing die de Raad van State gisteren openbaar heeft gemaakt. Vooral de nachtelijke chloortrei nen, naar Akzo Nobel in de Rot terdamse Botlek, zyn de milieu beweging een doom in het oog. Reden voor Greenpeace, Natuur Milieu en de Zuidhollandse Mi lieufederatie om de Raad van Sta te te vragen het aantal chloortrei nen, snel te verminderen. Volgens de milieubeweging is chloor niet alleen gevaarlijk voor het milieu, maar bij spoorongeval- len of lekkage ook een voor de directe omgeving. Eerder heeft de provincie Zuid- Holland aan Akzo Nobel een uit breidingsvergunning gegeven. Met deze uitbreiding hoopt het bedrijf aan de toenemende vraag naar chloor te voldoen, waardoor minder chloortreinen van de Twente-vestiging naar Rotterdam hoeven te rijden, ïn de uitspraak volgt de Raad van Statedeze redenering. Niet alleen is de milieubeweging te laat met de bezwaren tegen de nieuwe ver gunning, want deze is inmiddels definitief goedgekeurd. Maar de uitbreiding van Akzo Nobel zal op termijn ook het aantal chloor transporten verminderen, aldus de Raad van State. drie boten naar de Rottemeren en Delfshaven. Waaronder De Rei ger, die het paradepaardje moet worden van de stichting. April vorig jaar werd de van oor sprong Duitse bóót al feestelijk gedoopt. HeA vaartuig was opge knapt tot eer. rheepje dat van al le gemakken was voorzien. Dat De Reiger opnieuw is opgeknapt voor maar liefst 100.000 gulden, heeft volgens vooizitter Dirk Aajj niets te maken met onvolledig heid van de werkzaamheden in 1998. „Vorig jaar hadden we gewoon geen tijd," zegt hij. „Daarom is in het voorgaande jaar besloten ons te beperken tot wat noodzakelijk heden om ermee te kunnen va ren. Van oktober tot vorige week hebben we de boot de grote beurt gegeven die hij nodig had." Dat de kosten van de verbouwin gen en aanpassingen hoog zijn, weet de oud-machinist maar al te goed. „Het is dan ook een eenma lig risico. Het valt te hopen dat de zomer ons goed gezind is, want een goede zomer is gewoon nodig. Anders hebben we een pro bleem." Gevolgen voor de consument heb ben de maatregelen niet, verze kert de voorzitter van de stich ting. „De toegangsprijzen kunnen niet omhoog. Puur omdat we het initiatief tien jaar geleden hebben opgezet met het idee dat we ook bereikbaar moeten zijn voor de mensen met een kleine beurs. Ie dereen moet ervan kunnen genie ten." Rotterdam Hoeveel politiemensen ingezet moeten worden tijdens EURO 2000 is nog niet te zeggen, maar duidelijk is al wel dat personeel van het korps Rotterdam-Rijnmond tijdens de Europese Kampioenschappen voetbal van volgend jaar slechts bij hoge uitzondering vrij kan nemen. „Het zal bijzon der moeilijk worden om -in elke geval waar het executief personeel betreft - in de periode van 5 juni tot 7 juli 2000 ver lof te nemen," schrijft korpschef B. Lutken in een brief aan al le districtschefs en hoofden van regionale diensten. Lutken baseert zijn verwachting naast de Kuip ook een bezoek zul- op het projectplan EURO 2000 dat politiemensen speciaal voor het voetbalevenement hebben opge steld. Daarin wordt ten tijde van het voetbalkampioenschap uitge gaan van een inzet van 79.000 mensuren per etmaal. Dat is on der meer inclusief de inzet van de Mobiele Eenheid, de recherche, 'een speciale regionale meldka mer die 24 uur per dag bereikbaar is en een vliegende brigade v vb 155 agenten die inzetbaar is in de hele regie. Want hoewel er in totaal vijf - naar verwachting uitverkochte en risicolvolle - wedstrijden in de Rotterdamse Kuip plaatsvinden, zal extra politie-inzet lang niet al leen nodig rijn rond het Feyen- oord-stadion. Op de elf dagen van het toernooi, dat niet in de Maas stad wordt gespeeld, worden door de gemeente in de stad ook elf evenementen gehouden om de supporters te vermaken. Verder wordt er vanuit gegaan dat veel supporters van het EURO 200Q meteen hun zomervakantie maken. Dat betekent dat veel voetballiefhebbers zullen uitzwer men naai notels en campings die vooral aan de kust liggen. De poli tie Rijnmond verwacht dan ook vooral in de districten De Eilan den (Oostvoome, Rockanje en Ouddorp' Waterweg (Hoek van Holland) een enorme toeloop van dagjesmensen en kampeerders. Maar ook in Rotterdam wordt ge rekend op veel dagjesmensen die len brengen aan bekende attrac ties zoals de Spido, de Euromast of diergaarde Blydoip. By mooi weer verwacht de politie dat de terrassen in dè stad zullen uitpuilen en er wordt rekening mee gehouden dat tijdens de Rot terdamse wedstrijden honderden, zo niet duizenden, supporters ver maakt moeten woiden omdat zijn geen kaartje konden krijgen. Verder wordt gerekend op veel drukte op de (snel)wegen, omdat heel wat supporters zich naar ver wachting op één plek stationeren om vervolgens wedstrijden in ver schillende Belgische en Neder landse steden te bezoeken. De grootste afstand, die tussen de speelsteden te maken is, bedraagt immers nog geen driehonderd ki lometer. Rotterdam Ziekenhuizen in de Rynmond zijn van plan rond de eeuwwisseling minder patiënten op te nemen. De maatregel loopt vooruit op het verwachte millen niumprobleem. Inmiddels ligt bij de meeste ziekenhuizen een noodscenario klaar of is dat prak tisch gereed. De directies zijn over het algemeen optimistisch gestemd over -loop van de eeuwwisselir Het wordt c uyker om te gen het eind van het jaar terecht te komen in het ziekenhuis. Voor spoedeisende gevallen is in ieder geval plek, maar bij de meeste zie kenhuizen wordt geprobeerd om de zalen zo leeg mogelijk te hou den. Dit om problemen te voorko men, is de veel gehoorde toelich ting. „We proberen niet al te vol te Door Marc Floor Rotterdam De hoogbouw van Nationale Nederlanden-flat is het hoofdkwartier van de NAVO, het Nedlloyd-gebouw aan de Boom pjes dat van de CIA, en de 'Koop- goot' is een Zuid-Afrikaanse win kelstraat. In Jackie Chans lang verwachte film Who am I' is Rot terdam naast de Aziatische super ster de belangrijkste hoofdrolspe ler. Jackie Chan raakte tijdens een bezoek aan het International Film Festival Rotterdam twee jaar ge leden zo verslingerd aan de stad, dat hij besloot er zyn volgende film op te nemen. Het resultaat is de actiefilm Who am I', die al sinds enige tijd in Azië draait en na Chans succesvolle vuurproef 'Rush Hour' vanaf 20 mei ook in de Nederlandse bioscopen te zien zal zijn. Who am F is een film volgens de typische Jackie Chan-formule. Een simpel verhaaltje dient als kapstok voor dc acrobatische ca priolen van de Hongkongse ster, die, na een mislukte poging de op volger van Bruce Lee te worden, op het Aziatische continent de ab solute sterstatus heeft verworven met zijn zelf uitgevonden slap stick-martial artsfilms. Chan is in Who am V een com mando van de internationale strijdkrachten, die tijdens een missie in Zuid-Afnka zijn geheu gen verliest. Een woestijnvolk lapt hem op en geeft hem de naam die hij na uit zijn coma te zijn ge raakt zo vaak roept: Whoami' CWiebenik'). De rest van de film gaat Chan op zoek naar zijn ware identiteit en naar de oorzaak van zijn geheugenverlies, die uiter aard zijn oorsprong in een crimi neel complot heeft. Die zoektocht speelt zich gedu rende het eerste deel van de film af in Zuid-Afrika en wordt in het tweede deel voortgezet in Rotter dam. Maar Chan was blijkbaar zo gecharmeerd van de Maasstad, dat hij het Zuid-Afrikaanse deel al rijkelijk doorspekt met allerlei Rotterdamse locaties. Zo belandt hij bij een achtervol ging per auto zo maar in de Koop- goot, om na »en P331 honderd me ter de kranen van een weer au thentieke Zuid-Afrikaanse markt omver te rijden. Voor de film is wat dat betreft een huzarenstukje op de montageta fel geleverd, want iemand die nooit in Rotterdam is geweest, zal de Nederlandse stadsbeelden niet snel uit het Zuid-Afrikaanse deel weten te halen. Het past bij de grillen van Jackie Chan, die als groot-aandeelhouder van de pro ductiemaatschappij Golden Har vest een film volledig naar zijn hand kan zetten. Vandaar dat tijdens het schieten van Who am F in Rotterdam het script voortdurend moest worden bijgesteld: Chan ging in de pauzes tussen de takes steevast aan de wandel, en propte iedere stadsto- catie die zkh in zyn bewondering mocht verheugen vervolgens ge woon in het filmverhaal. Who am I' is dan ook een loflied op de Rotterdamse architectuur geworden. Bijna alle in het oog springende bouwwerken hebben de film gehaald: van de Nationale Nederlanden-toren tot het Ned- Uoyd-gebouw, van de kubuswo ningen tot hst Maastheater en van de Willemsbrug tot de Eras- musbrug. Maar nog veel meer Nederlandse elementen konden de Aziatische filmster bekoren. Niet alleen geeft een batterij Nederlandse soap- en sitcórasterren gestalte aan belangrijke filmpersonages, ook beweegt Chan zich voort op een ligfiets en slaat hij met een partij oer-Hollandse klompen de schurken van zich af. Als actiefilm is Who am I' op zich weinig bijzonder. Het verhaal stijgt niet uit boven dat van een gemiddelde aflevering van het A- teara, de acteerprestaties zyn van bedroevend niveau, en de clichés niet van de lucht Jackie Chan heeft zijn eigen logica, die zyn films de diepgang van een stripal bum meegeeft. Wat de films van Chan, inclusief Who am F, toch zo aardig maakt om naar te kijken, is het prachtige vecht- en stuntwerk. De choreo grafie van de karatestènes is zo als altijd weer adembenemend en Chan kan met geboeide handen nog leniger prestaties leveren dan een chimpansee. De beelden van de filmster die op de vlucht voor een leeuw in twee seconden in de top van een tien meter hoge boom klimt wil je graag nog eens zien. Daarbij is de film voor Rotterdam mers een feest van herkenning, die waarschijnlijk tijdens dó plaatselijke vertoning voor ru moerige bioscoopzalen zal zorgen. Who am F zal in ieder geval draai en in Rotterdam en Den Haag, en waarschijnlijk ook in Amsterdam. En wat Jackie Chan betreft, daar zijn we in Rotterdam nog niet van af. De filmster heeft in ruil voor l gratis medewerking van het Ne derlandse leger aan zyn film be loofd naar de stad terug te keren indien zijn medewerking aan lief dadigheidsacties wordt gevraagd. zijn," zegt directeur J. Versloot van het Hcazia-ziekenhuis in Rot terdam. „Wat uitstelbaar is, zal uitgesteld worden. Een operatie bijvoorbeeld die maanden tevo ren gepland kan worden, zal niet worden uitgevoerd rond de eeuw wisseling." Versloot voegt er uitdrukkelijk aan toe dat alles in overleg zal ge beuren met de patiënt. Hij is hoopvol gestemd over het verloop van de eeuwwisseling. Het noods cenario ligt er in ieder geval. „De tests die we met de apparatuur hebben gedaan zyn allemaal vlek keloos verlopen. Nogniet één pro cent waardoor we ons zorgen zou den moeten maken. Ik denk dat het wel goed komt" Op 21 april vindt ertussen alle zie kenhuizen in de regio Rynmond overleg plaats. Dan zal wederom gesproken worden over het mille- niumprobleem. De maatregelen worden nauw- keurig met elkaar besprokenzegt D. J, F. M. van Oostrum, directeur zorg van het Sint Clara-zieken- huis in Rotterdam. „Het beleid wordt afgestemd. In ieder geval zal ieder ziekenhuis tijdens de feestelijke gebeurtenis aan het eind van dit jaar open zijn. We spreken goed af welke ziekenhui zen in de regio's Ryrimond-Zuid en Noord voor extra opvang kun nen zorgen," aldus Van Oostrum. Opname Niet voor ieder ziekenhuis staat al vast dat er minder patiënten op genomen worden, al is het wel waarschijnlijk- Directeur L. van Atteveld van het Ruwaard van Putten-ziekenhuis in Spijkenisse; „Het is nog niet officieel besloten, maar de verwachting is dat de niet acute zorg zal worden beperkt" D. Roza, directeur van het IJssel- land-ziekenhuis, kan nog geen uitsluitsel geven, maar denkt wel dat het dezelfde richting op zal gaan als bij de meeste andere zie kenhuizen. „We hebben het voor deel dat de mensen zelf toch ook in deze tijd thuis willen zijn bij de familie. Tijdens Kerst en nieuw- - hebben ziekenhuizen het al ueirekkelyk rustig. Maar we zul len waarschijnlijk wel maatrege len nemen om het aantal bedden dat bezet is, zo laag mogelijk te houden." Er is geen reden voor zelfvoldaan heid, schrijft Peter Laman in een tussenrapportage over het grote- stedenbeleid in Rotterdam. Er gaan veel zaken goed, maar... te veel mensen profiteren nog niet van de positieve ontwikkelin gen. De veiligheid op straat schijnt iets te verbeteren, maar straatrovers domineren nog steeds de persberichten van de politie. En toch - de overlast door crimi naliteit neemt iets af, er is een ver schuiving. Overlast door rumoeri ge jongeren wordt nu een groter probleem gevonden. Daar moet met een uitgekiende wijkaanpak iets aan te doen zijn. Op een aan tal pleinen in Rotterdam merkje dat 't lukt dankzij nauwe samen werking tussen scholen, welzijns werk, politie en omwonenden. Het grote-stedenbeleid is niet zonder succes. De werkgelegen heid groeit en zelfs veel harder dan gedacht werd, Rotterdam loopt nota bene zyn achterstand in ten opzichte van de landelijke ontwikkelingen. Vooral in Hoog vliet-Noord en Bospolder-Tussen dijken wordt voortgang geboekt met economie en arbeid. En er is, evenals in het Oude Noorden, Hil- lesluis en Oud-Charlois, een ster ke daling van het schoolverzuim. Dat wil zeggen, er staan nu meer leerplichtige jongeren ingeschre ven. De spijbelaars zijn tenminste bekend. Kennelijk was er een si tuatie dat de instanties er onvol doende zicht op hadden. Nu de re gistratie verbeterd is, blijkt echter dat het probleem vooral in Hoog vliet en Charlois groter is dan ver ondersteld werd. Er zyn hardnek kige spijbelaars en ze schroeven het verzuimpercentage flink op. Dat lijkt eventjes een achteruit- gang, maar dat is betrekkelijk. Er is nog een pluspuntje. I meente Rotterdam merkt dat er bij bewoners en ondernemers in de vijf wijken, waarvoor het grote- stedenbeleid geldt, een zekere te vredenheid is ontstaan overzicht- bare verbeteringen, vooral in Nieuw-Engeland (Hoogvliet) en het Oude Noorden. Nu is het ern stig de vraat of dat voor tien on dernemers geldt of voor honderd, duizend zullen het er zeker niet zijn, en massa's wijkbewoners merken mets van stedenbeleid, dus de betrokkenheid moet niet overdreven worden. Toch is de in teresse in de vijf wijken hoger dan het Rotterdamse gemiddelde. Om nog even positief te blijven: by de wijkaanpak zullen meer geldstromen worden gebundeld, waardoor meedenkende burgers beter zicht krijgen op diï moge lijkheden met stedelijke vernieu wing, wykeconomie en sociaal in vesteren. De kansen kunnen vol gens Laman beter worden benut Maar wees voorzichtig, waar schuwt hij. De Rotterdamse pro jectleider GSB ziet nog veel groe pen aan de zijlen staan. „Het is bovendien te vroeg om te spreken van een structurele verbetering, zeker nu het economische kli maat aan het omslaan is," aldus Laman. Zijn tussenrapport zal zeker voor wijkactivisten, opzoomeraars, be trokken ambtenaren en opbouw werkers opbeurend zijn. Prettig om te weten dat er in de grote stad nog dingen goed kunnen gaan en datje het allemaal niet voorniets doet Problemen kunnen blijk- baar overwonnen worden. Maar endat staat niet in het rapport -1 er is beslist ook kritiek mogelijk. In de gemeenteraad van Rotter dam bleken Els Hellwig (CDA) en Bert Cremers (PvdA) zich grote r zorgen te maken, of de regering wel met voldoende middelen voor sociaal beleid over de brug komt, In december 1998 tekenden de vier grote steden een stuk, dat er op neerkomt dat ze samen met de rijksoverheid doorgaan met het grote-stedenbeleid. Later dit jaar zullen alle 'grote steden', ook Schiedam en Dordrecht, conve- nanten sluiten over de tweede fa se van het stedelijk herstelbeleid. Maar in de betrokken steden be ginnen ze knap zenuwachtig te worden. Het departement van grote-stedenminister Rogier van Boxtel stelt niet geringe eisen. Zo moeten er stadsvisies tot 2Ö1Ö met heldere plannen op tafelkomen. Ondertussen doen enkele minis ters te weinig om hun departe menten duidelijk te maken dat de grote steden prioriteit moeten krijgen. Van Boxtel heeft veel zendingswerk te verrichten. Over de afloop zijn de gemeentebestu ren nog allesbehalve gerust

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6