11 il Toth wil via rechter sloop Villa Kakelbont afdwingen 'Het woord is nu aan de Vlaardingers' iotterdaiiis iagblad Bomen weg bij Visbank Artoteek mikt in nieuw pand op verdubbeling van de kunsiluitleen Eigenaar: Als Vlaardingen geen bebouwing in tuin toestaat moet alles plat Vluchtelingen in Parkweg-villa Tweeduizend Vlaardingers krijgen beetje OZB terug Automobilist met slok op maakt brokken Aangehouden na winkeldiefstal Vlaardingse jongen beroofd Of bei gratis Mode t/m maat 60 Eindeloze mode in eindeloze maten DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING - Oostdijk 56 - Oud-Beijerland - Tel. 0186 - 6410823 f -Jnéè Rotterdams Dagblad i, 'I Waterweg Donderdag 22 april 1999 Door Befje Oomen Vlaardingen - De eigenaar van Villa Kakelbont, de Schiedamse ondernemer George Toth, stapt naar de rechter om sloop van het pand af te dwingen. Dit kondigde Toth gisteren aan, nadat een meerderheid van de raadscommissie voor stedelijke ont wikkeling en beheer, tegen zijn protesten in, toch instemde met het voorstel het pand, de tuin en het tuinhek aan de Vlaardingse Parkweg 2 voor te dragen als rijksmonument Volgens Toth, die het pand via zijn bedrijf G-trade heeft aange kocht, rest hem nu geen andere optie, dan het afdwingen van een sloopvergunning. Het perceel aan de Parkweg, hoek Julianasingel valt anders niet rendabel te ma ken, meent de Schiedammer, die vooral handelt in onroerend goed. Toth, die zijn zaak in het stadhuis kwam bepleiten, reageerde furi eus op het oordeel van de commis sie. 'Alles' had hij in het werk ge steld, om tot een redelijk compro mis te komen, zei hij. „Ik sta hier maar met een witte vlag te zwaai en, maar jullie gaan nergens op in." Met die uitspraak verwees hij naar zijn gesprekken met de ge meentelijke dienst Stadswerk over zijn plannen voor nieuw- bouwop het perceel, om zo een re novatie van het oude pand moge lijk te maken. Ambtenaren van een ontwerp laten tekenen. De verhuur van deze moderne villa zou volgens Toth zoveel geld op brengen, dat hij uit eigen zak de restauratie van het pand zou kun nen bekostigen. Voor het reepje grond achter Kakelbont had hij overigens ook plannen voor 'klei ne' nieuwbouw, een aanbouw of een garage bij de oude villa. Door niet alleen voor het pand, maar ook voor de tuin en het tuin hek een rijksmonumentenstatus aan te vragen, hebben de commis sieleden deze plannen getorpe- Stadswerk hadden hem tijdens die discussies overigens geen toe zeggingen gedaan, omdat ze wis ten dat er een monuroentenproce- dureliep. In Toths nieuwbouwscenario zou in de tuin van 'Kakelbont' -zo'n duizend vierkante meter groot - een nieuwe kapitale moderne vil la worden opgetrokken, Voor zo'n luxueuze woning heeft Toth de Vlaardingse architect Wijnand al deerd. Als ook het aan het pand grenzende grasveld een be schermde status krijgt, mag daar immers geen bebouwing plaats vinden. Omdat alleen nieuwbouw volgens Toth genoeg geld ople vert voor restauratie van de 'oud bouw', gaat de ondernemer 'dan maar' voor het juridisch gevecht om een sloopvergunning. En moet de boel maar helemaal plat. „Ik ben een ondernemer. Ik ga er geen geld op toeleggen. Als het pand er niet meer staat, kan ik tenminste de grond nog goed ver kopen." Het idee van de gemeente, dat hij met een monumentenstatus ge noeg subsidie voor renovatie kan krijgen, noemt Toth 'een lacher tje'. Hij rekende de commissie voor, dat hij hooguit tien procent van de bruto aanneemsom kan claimen. Voor renovatie van het pand, dat hij voor ongeveer een miljoen gulden beeft gekocht, zou hij slechts één ton overheidsfond- sen ontvangen. Een fundamente le renovatie gaat volgens de on dernemer echter minstens zes ton kosten. Grootste kostenpost vormt herstel van de kapotte fun dering. Volgens een onderzoek van Toths aannemer is die in drie stukken gespleten, wat een zeer kostbare restauratie nodig maakt. Dat een rijksmonumentenstatus hem fiscaal in de kaart speelt, wijst Toth ook pertinent af. „Ik moet er eerst geld aan verdienen, dan pas kan ik rekenen op belas tingaftrek. En voorlopig moet ik er nog alleen maar op toeleggen." Pagina 13: 'Monumentenstatus voor een stuk gras is overdreven' DoorEefje Oomen Vlaardingen 'De molen ge sloopt?' De gemeente-ambtenaar, die de eerste Stadsdebatposter onder ogen krijgt, schrikt 2ieh rot. Op het affiche prijkt een groot projectontwikkelaarsbord vóór het voor Vlaardingen zo typeren de monument. 'Sloop molen, ten behoeve van woontoren' staat er op het billboard. Pas als de ambte naar de poster beter bekijkt, krijgt hy door, dat het allemaal maar fantasie is. 'Oplevering me dio 2020', staat er geschreven, 'prijzen in euro's'. Tegen zijn col lega: „Oh, het is maar een gein tje." Fictie of ooit eens werkelijkheid? De posters, die de discussie over de toekomst van de stad aan moe ten zwengelen, maken deel uit van de promotiecampagne rond het Stadsdebat Gistermiddag werd die campagne door de ge meente gelanceerd, met een rond je folders uitdelen door 'pro- mokids'. De eerste ontvangers, twee da mes. reageren verbaasd. „Stads debat? Waar gaat dit over?" Het blonde 'promo-meisje' schurkt haar schouders. „Ja, weet ik ook niet, hoor. Wij zijn gewoon folders aan het uitdelen." Als één van de vrouwen aandringt, komt er toch nog een timide antwoord, „U moet uw mening laten weten, over de stad over twintig jaar." Het meisje zelf heeft wel een vi sie. „Nou, ik denk dat er dan meer rijtjeshuizen zullen zijn en min der flats." De kinderteams zullen tot en met 27 mei nog verschillende pro morondjes houden. De brochure 'Denk mee over de toekomst van onze stad'waarin bewoners zich aan kunnen melden voor een ge sprek over hun stad, kan ook wor den afgehaald bij het stadhuis en bij de bibliotheek. Ze worden niet huis aan huisverspreid. Gemeen tesecretaris Jan Brinkman bij de presentatie: „Dat werd ons toch wat te duur." Om alle lagen van de bevolking te bereiken, organiseert de gemeen te wel een aantal discussiebijeen komsten. In de tweede helft van mei trekt een Stadsdebat-kara vaan de wijken in. Op een geïm proviseerd terras kunnen alle buurtbewoners hun grieven luch ten en hun wensen uiten. Voor de stadstafelgesprekken in de eerste helft van juni ontvangen actieve Vlaardingers een uitnodiging. De ze gesprekken vinden plaats op bijzondere plaatsen, in de toren kamer van flat De Bolder bijvoor beeld. Gemeentevoorhehter Ad de Regt: „Vandaaruit heb je mooi zicht op het onderwerp van ge sprek." Belangenorganisaties mo gen zich verbaal weren op een speciale discussiedag op 23 juni. Pas op 18 september komen de politici weer aan het woord tijdens hètfmale stadsdebat. Burgemees ter Bert Stam benadrukte giste ren nog eens dat het 'werkelijk' de bedoeling is dat alle bestuurders Kinderen delen folders uit, waarin Vlaardingers worden geattendeerd op de start van het Stadsde bat De gemeente Is benieuwd naar de mening van de burgers over de stad In 2020. Foto Roei Dijkstra en raadsleden zich tot die tijd niet in de discussie mengen. „De ko mende maanden is het woord aan de bewoners." Om de overvloed aan discussies enigszins te stroomlijnen, heeft de gemeente het debat in een aan tal thema's geknipt. 'Vele Vlaar dingers, één huis', is één van de onderwerpen. In het boekje Vlaardingers over morgen' komt de vraag voorbij, of Vlaardingers liever eenzijdige of veelkleurige buurten hebben. Alle culturen bij elkaar in één wijk? Binnen het thema Verweven met de regio' wordt bewoners gevraagd naar de relatie met de buurgemeente. „Gebruiken we de A 4 om Vlaar dingen en Schiedam tot één stad te laten samengroeien?" Onder het kopje Van alle gemakken voorzien' prikkelt de gemeente de bevolking met de vraag over de winkelfunctie van de Hoogstraat. „Mag die straat in de toekomst een andere bestemming krijgen? Alle ongenoegens en verlangens van de bewoners belanden dit na jaar in een ontwerpversie "Staas- visie'. Na een officiële inspraak ronde volgt begin volgend jaar dan het definitieve beleidsstuk. Bewoners, die meepraten, zullen hun eigen mening in dit stuk ove rigens niet meer terugvinden. De gemeente vat alle opinies samen en maakt er één nota van. Vlaardïngen/SchledamHet ju ridisch gevecht om een sloop vergunning voor de villa aan de Vlaardingse Parkweg kan nog jaren in beslag nemen. In de tussentyd staat dat gebouw leeg. Zonde, vindt eigenaar George Toth. De Schiedamse speculant heeft dan ook al een voorlopige bestemming voor het pand aan de Parkweg 2 in gedachten. Hij gaat er onder dak bieden aan enkele van de vluchtelingenfamilies, die nu zijn ondergebracht in het voor malige Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappert- laan in Schiedam. Zijn overeenkomst met de Schiedamse gemeente voor tij delijke huisvesting van de cir ca veertig afgewezen asielzoe kers, zogenoemde Dublinclai- manten, in het vroegere sport fondsenbad loopt af per 1 sep tember. Toth heeft het interi eur van de Vlaardingse Villa Kakelbont inmiddels zo opge knapt, dat al in juli een paar fa milies er hun intrek kunnen nemen. De andere families uit het Schiedamse sportfondsen- bad wil hfj onderbrengen in panden aan de Overschiese- straat in Schiedam. De actie, waarbij vorig jaar' Dublinclaimanten werden on derbracht in het voormalige zwembad, bezorgde Toth de aandacht van de landelijke media. Niet in de laatste plaats omdat vooraf geen enkel over leg was geweest met de omwo nenden en de gemeente Schie dam. De twee partijen moesten het nieuws vernemen via de media en ze voelden zich dan ook overvallen. Na moeizame onderhandelingen werd echter een compromis bereikt. Vlaardingen De gemeente Vlaar dingen heeft aan tweeduizend ei genaren van garages, carports of parkeerplaatsen teveel onroeren- de-zaakbelasting opgelegd. Deze groep OZB-betalers zal nog voor de zomer worden gecompenseerd. Vlaardingen maakte de belasting- fout, door over bepaalde particu liere parkeerplekken het OZB-ta- rief van 'niet-woning' te bereke nen. Het ging dan om parkeer plaatsen die niet in, of bij een woonhuis liggen. Het rijk maakt echter geen onderscheid tussen boxen, die wel of niet dichtbij een huis liggen. Over beide categorie- en mag slechts het 'woning-tarief worden berekend. Dat ligt een stuk lager dan dat voor 'met-wo ningen'. Vanaf dit jaar zal Vlaardingen de parkeerplekken in de juiste cate gorie in de computer invoeren. Vanwege de fout, die vorig jaar ge maakt werd, kan een particulier, die in 1938 een garagebox van bij voorbeeld 20.000 gulden huurde, acht gulden terugverwachten. Wie eigenaar is van eenzelfde soort parkeerplek, krijgt een tien tje terug. De OZB-betalers, die zo wel eigenaar zijn van zo'n box en die ook zelf gebruiken, krijgen achttien gulden terug. Schiedam Een 28-jarige Schie dammer is afgelopen nacht van zijn bed gehaaid, omdat hij met een slok op achter het stuur van zijn auto was gekropen en een aanrijding had veroorzaakt. De politie kreeg even na midder nacht de melding dat een automo bilist op de Groenelaan een aan rijding had veroorzaakt en was doorgereden. Eenmaal ter plekke troffen agenten een beschadigde, geparkeerd staande auto aan en op de grond de spiegel van een an dere wagen. Getuigen verklaar den dat de daderwas doorgereden naar zijn woning even verderop in de Gorzen. Daar vond de politie de auto zon de spiegel. De man bleek al in bed te liggen, maar werd naar het poli- tietbureau gesommeerd. Een blaastest daar leverde een alco holpromillage van 1.95 op. Boven dien was de man niet in bezit van een geldig rijbewijs. SchiedamDe plannen voor de nieuwe Ar toteek Schiedam liggen klaar. In juni al wordt het nieuwe onderkomen aan de 's- Gravelandseweg betrokken. Enkele maan den later, op de landelijke Dag van de Kunstuitleen, volgt de officiële opening. De artoteek trekt in het voormalige winkel pand van slijterij Dirk III op nummer 802. Twee panden verder is ook de voormalige slagerij overgenomen. De bloemenwinkel tussenin blijft gewoon op zijn oude stek. De verhuizing betekent een omslag voor de Schiedamse kunstuitleen, die nu nog haar onderkomen heeft in de voormalige kleu terschool aan het Bachplein. „Ik heb het ge voel dat we een nieuwe toekomst tegemoet gaan," zegt coördinator Julia Snikkers. „Een toekomst met een nieuwe uitstraling en andere mogelijkheden. En over de nieu we locatie: „Het is onpraktisch, zo met die bloemenwinkel er tussenin." Maar voegt daar meteen aan toe 'van de nood een deugt te willen maken' door bijvoorbeeld twee deuren verderop tentoonstellingen te gaan houden. „We zitten boordevol toekomst plannen." Het heeft even geduurd voordat daadwer kelijk het startsein voor de verhuizing van de artoteek kon worden gegeven. Gesprek ken over de oplevering van het pand waarin een slagerij was gevestigd, zorgden voor vertraging, zegt Snikkers. En voor venvar- ring. Zo vond de Schiedamse afdeling van het CDA het nog steeds een goed idee de ar toteek naar de Opstandingskerk in Nieuw- land te laten verhuizen, terwijl de plannen voor de 's-Gravelandseweg al lang en breed op tafel lagen. Verschil van mening over de verhuizing van de artoteek is er echter al lerminst, benadrukt de coördinator. „De politiek is het erover eens dat de artoteek aan het Bachplein geen Hns van slagen heeft. Het is excentrisch, heeft geen uitstra ling. We willen juist groeien en vaker open" Aan plannen geen gebrek. Naast ruimere openingstijden ('We willen elke dag open') en een betere serviceverlening door leners een abonnement met spaartegoed aan te bieden en werk aan huis te laten bezorgen, krijgt de artoteek een nieuwe huisstijl en brochure. Snikkers hoopt dat daarvoor het aantal formatieplaatsen kan worden uitge breid. Internet Verder worat alies gedigitaliseerd en kun nen leners via Internet de catalogus bekij ken en zien wat er in huis is. Volgens Snik kers is het de bedoeling dat leden van de ar toteek in de toekomst thuis al kunnen kij ken of hun favoriete werk binnen is. Na tuurlijk kunnen leners het kunstwerk ook in het echt zien, want dat blijft volgens de coördinator toch het belangrijkste. Het kan ineens een heel ander licht werpen op een werk. Steeds wisselende tentoonstellingen wordt een ander vast onderdeel van de artoteek. Exposities van plaatselijke kunstenaars, rondom een bepaald thema of gewoon een deel van de collectie. Nu herbergt de arto teek aan het Bachplein incidenteel een ten toonstelling. Met de Dag van de Kunstuit leen bijvoorbeeld of laatst Leentjebuur, met werk van scholieren uit het basis- en middelbaar onderwijs. Snikkers: „Het is voor kunstenaars nu niet aantrekkelijk om hier te exposeren want we zyn maar twee dagen open." De coördinator verwacht dat het aantal le den, dat al een licht stijgende lijn vertoont, na de verhuizing nog meer omhoog gaat. Het doel is het ledenbestand van 260 parti culieren en 28 instellingen, die met elkaar zo'n zevenhonderd werken in huis hebben, in vier of vijf jaar ie verdubbeien en uit te breiden met bedrijven die kunst gaan le nen. Verder wil de Artoteek Schiedam een nieu we markt aanboren: kinderen. Snikkers denkt aan een speciale ruimte voor jonge bezoekers en aparte openingstijden waarin kinderen een kunstwerk kunnen lenen, voor een aangepaste prijs natuurlijk. Meer aandacht voor educatieve projecten be hoort ook tot de plannen. Zo wordt komend schooljaar het vak culturele en kunstzinni ge vorming voor havo- en vwo-scholieren verplicht. Het idee is om middelbare scho lieren een tentoonstelling te laten samen stellen rond een bepaald thema met werk uit de artoteek. Snikkers bestempelt de nieuwe locatie aan de 's-Gravelandseweg als 'een mooie plek'. Niet ver van het centrum, het stadskantoor in de buurt en, ook niet onbelangrijk, goed bereikbaar en voldoende parkeerruimte. „Het nieuwe pand biedt ongekende moge lijkheden," zegt de coordinator. Zoals de ruime etalage waar werken uit de collectie tentoongesteld kunnen worden. Het object van de maand: Snikkers ziet het al hele maal voor zich. Eerst maar eens de uit- schuifrekken met kunstwerken en tentoon* steliingssehotten op een praktische en toch mooie manier neerzetten. Want dat is vul- gens haar al een klus op zich. Pagina 13: 'Het leuke van de artoteek is dat je kunt experimenteren' De Visbank werd de afge lopen jaren meer en meer aan het zicht onttrokken - door de grote platanen die er stonden. En ook bewo ners van de nabijgelegen flat klaagden er al over. En dus ging de dienst Stadswerk van de gemeen te Vlaardingen op zoek naar een ander piekje. Die werd even verderop gevon den op de Blokmakers plaats, waar aan het begin van het Uesveidvladuct een middenberm Is aange legd. In het najaar verhuls- den er al twee bomen daarheen en gisteren wer den de drie resterende ver plaatst. Daarvan ging er ook eentje naar de Oostha- venkade. De politie assis teerde bij het korte trans port. Op de nieuwe plekken kun nen de platanen onge stoord verder groeien. En de Visbank, waar rondom ook opnieuw is bestraat, is nu weer voor ledereen van af elke plek in volle glorie te aanschouwen. Foto Roei Dijkstra Schiedam De Schiedamse poli tie heeft gistermiddag in de Hoog straat een 46-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats aan gehouden, die even eerder uit een winkel een beauty-case had weg genomen. Bovendien bleek zij in bezit van een eerder in een Rot terdamse lingeriewinkel gestolen bikini. Rotterdam/Vlaardingen Een 13- jarige Vlaardingse scholier is gis termiddag op het plein van zijn school in de Bethemstraat in Rot terdam bcioofd. Een groep van acht knapen omsingelde hem en verlangde geld. Eerst gaf hij een rijksdaalder, maar daar werd geen genoegen mee genomen. Uit zijn portemonnee werd nog een tientje gehaald. eon vast abonnement op het Rotterdam» Neem nu een voordelig abonnement met automatische Dagblad en ontvang twee kaartles voor de topper Feyenöord - FC Twents cadeau. p" i a Ja, noteer mij voor zo'n voordelig abonnement. De eerste twee weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand I Naam: l Adres: Postcod Voorl: Nr: m/v Plaats: Telefoon: |i.vm controle bezorging)! Bank/gironr.: Handtekening: j I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: j I Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service |?]i j Antwoordnummer X579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1