14 Winkelpersoneel leert omgaan met agressieve klanten Santing is bio boer om 'echt boer' te blijven 'Geef wat gevraagd wordt en wees niet zuinig' Europese communicatiegigant staat in steigers i 8 ffSk W7t; i K H rfcS '-3 Europa's' computerketen nr 1 HP Officelet TIO ExpandingIPdssibilities van voor a vi WlrfW w - Principe akkoord over fusie Duitse en Italiaanse Telecom Rotterdams Dagblad 5 iii f~j Uii sv s rt G'%, "4 l> 3M(* Donderdag 22 april 1999 Winkels worden steeds meer geterroriseerd door overvallen, maar ook door agressieve klanten. Terwijl ondernemers och het hoofd breken over de juiste beveiligingssystemen en brancheorganisa ties samen met justitie en politie op asoek zyn naar een 'keurmerk veilig ondernemen', blijft het personeel gewoon de klappen opvan gen. Een cursus moet uitkomst bieden. «Lieve mensen, geef wat ge vraagd wordt, wees niet zuinig en hang nooit de held uit" Door Eelco van der Linden Rotterdam Ze was vele malen gewaarschuwd, dacht het aan te kunnen en toch gaat het mis: de vrouw die werkt in een Rotterdamse juwelierszaak en slachtoffer is geweest van een gewapende overval, slaat de handen voor dé ogen en laat tra nen de vrije loop. De zaal is ontdaan, collega's troosten. De 'le vensechte sketch', hoogtepunt van de cursus 'lastige klanten, weet met ze om te gaan', was haar duidelijk te veel. die in Sliedrecht in een babyzaak staat. Hoewel de aard van de win kel anders zou doen veronderstel len, is ook hier de situatie vaak ge- „Het zijn acteurs, iedereen weet dat het gaat gebeuren, maar toch hakt het er vreselijk in." Ari van Os betreurt uiteraard het gebeur de en ontfermt zich uitgebreid over de vrouw, maar constateert voldaan dat de door hem ontwik kelde en vanavond ook door hem zelf gegeven cursus effect heeft „Mensen herkennen situaties, gaan bij zichzelf te rade. Wat doe ik op zo'n moment, is de vraag waarover we vanavond moeten nadenken," In het zaaide van het Rotterdam se zalencentrum van Engels in het Groothandelsgebouw zitten 27 personen. Het merendeel is vrouw en werk zaam als bedien de. Bazen en ba zuinen zijn dun gezaaid. „Ze zien nog niet al tijd het nut in van de cursus, vooral niet als ze nog geen echt ernstige situatie in de zaak heb ben .meege maakt," zegt Margreet Jansen van FNV Bond genoten, samen met het Hoofdbe drijfschap Detailhandel initiatief nemer van de cursussen. Ze vindt het jammer, „want ondernemers kunnen met personeel dat goed is voorbereid op geweld en agressie lang ziekteverzuim en zelfs de WAO voorkomen," Bedienend personeel, in de hele detailhandel ruim 500.000 in ge tal, blijkt wel degelijk geïnteres seerd. Na het succes van de eerste 50 cursussen eind vorig jaar, is be sloten een nieuwe reeks te organi seren. „De agressie is toegeno men, je fungeert steeds vaker als bliksemafleider," zegt een vrouw spannen. „Lange levertijden van bijvoorbeeld kinderwagens -be stel die zodra je zwanger bent - maar ook producten die niet ge ruild kunnen worden, vormen steeds vaker een bron van agres sie." De vrouw wil zien of ze zich beter kan wapenen en daarom is ze hier, samen met een collega. Ook de man die overdag in een grote doe-het-zelf-zaak werkt hoopt wat op te steken. „Je doet heh nooit goed. Men sen vragen advies, den ken het toch beter te we ten en ko men terug om verhaal te halen als de klus met lukt," zegt hij met een gnjns. Een overval heeft hij al een keer meege maakt en dat ging goed mis. „We hadden alle deuren afge sloten, maar dan heb je dus wel voor je het weet een gijzeling." Een door ac speelde sce ne geeft win kelpersoneel uitleg over hoe zij moet optreden bij bedreigende situaties. Foto Ftlll Nijfiuls/GPD De overvalthermometer Het aantal geregistreerde oveivallen in Nederland 1995"~199B Geldinstellingen aJaw» *"$174 ProfcMioneèbdaldtfa ParticuTiSöaeldtransport Winkels Tax 's Overige bedryven fe Woffirtoen Soft De cursus, benadrukt An van Os, begint altijd 'soft'. De twee ac teurs spelen eerst een scène waar in een buurman klaagt over voor zijn deur geparkeerde winkelkar retjes. Daarna volgt er een met een klant die zijn Rolex uit de re paratie terug wil, maar geen bon meer heeft en tot slot is er de hy- peragressieve klant die de (lage re) prijs wil betalen voor een pro duct dat in het verkeerde schap lag. Van Os onderbreekt telkens de scène om het publiek via een stemkastje te laten oordelen over het gedrag van de winkelier. De scène wordt overgespeeld volgens suggesties die volgen op de stem ming. De formule werkt. De zaal is ge concentreerd en gaat snel en en thousiast over tot discussie. Van Os stuurt en suggereert: .Jon gens, denk aan het benoemen van de emotie van de klant, blijf rus tig, toon begnp, maar laatje niet beledigen of afzeiken." Voor die laatste gevallen stelt Van Os datje iets persoonlijker moet worden. „Zeg: ik kan op deze wijze niet met u praten. Hierdoor confron teer je de agressor met zijn agres sie. ffij schrikt daar doorgaans zelfvan en bindt in." Agressie Van Os stelt dat de inzichten om trent agressie zijn veranderd. „Kijk maar naar de horeca. Vroe ger stond een uitsmijter een tijd oog in oog met de lastige klant, waardoor spanning en agressie al leen nog maar stegen. Nu zegt hij: u heeft twee opties. Of u verlaat nu de zaak of over enkele minu ten staat hier de politie om u te vergezellen. Vervolgens draait de uitsmijter zich om en gaat hij weg. Door de man te laten kiezen en hem alleen achter te laten, haal je druk van de ketel. In de winkel werkt dat ook." Als het moment van de overval aanbreekt, is de spanning te snij den. Er is vele malen uitgelegd wat er precies gaat gebeuren - man met bivakmuts valt sigaren zaak binnen en dwingt eigenares se geld uit de kas te geven - en toch schrikt iedereen zich wild. Het komt door de harde schreeu wen en vloeken, maar ook door de gewelddadige onrust die de over- valler uitstraalt. „Besef altijd dat de overvaller ze nuwachtiger is dan jij. De adrena line giert door zijn lichaam," legt Van Os uit na een minuutje huive ren. Hij introduceert het 'RAAK- pnncipe': Rustig blijven, Accepte ren, Afgeven en Kijken (voor een signalement). De leraar drukt zijn gehoor op het hart nooit heroïsche daden te overwegen en altijd te kiezen voor zei (behoud. Dat kan door alles te geven waarom de overvaller vraagt maar ook door zijn orders na te zeggen. „Ik heb met ze gesproken m de gevange nis en weet dat dit rustgevend werkt," zegt Van Os Tips Hij geeft nog een serie tips over 'het afromen' van de kas, openen en sluiten van de winkel en infor meert over het nieuwe protocol van de politie, die nooit meer tij dens een overval 2al binnenval len. Na te zijn gealarmeerd belt de politie terug. Pas als iemand van het personeel opneemt en dus als de overvaller weg is, zal de politic binnen komen. „Je voorkomt schietpartijen en gijzelingen," do ceert Van Os. De zaal is unaniem tevreden. .Je wordt wakker geschud en aan het denken gezet," luiden de ervarin gen, „Ik voel me iets zekerder." Maar van Os maant tot voorzich tigheid „Mensen, het is een op- stapcursus, een eerste kennisma king Geef in je bednjf er een vervolg aan." zegt de leraar voordat hy zijn gehoor met een certificaat de donkere avond in stuurt richting Centraal Station en balorige junks iedereen doen terugkeren naar de realiteit. Het aantal boeren in ons land dat overschakelt op biologische en eco logische landbouw stijgt snel In 1997 waren het er nog 746, vandaag heeft de duizendste die stap gezet: Jan Santing in RavenswoutL Hij behoort daarmee echter nog slechts tot een kleine groep die naar een natuurlijke bedrijfsvoering overgaat. Door Willem Stegenga RavenswoudJan Santing en zijn vrouw Jennie hebben al geruime tijd toegeleefd naar de definitieve bio-status voor hun bedrijf in Ra venswoud Het doel is voor beiden hetzelfde, hun argumenten lopen niet helemaal parallel. Eindelyk is er weer eens een stukje land bouw dat niet krimpt, maar groeit, Nederland heeft met één procent nog wat in te halen ten opzichte van het buitenland. In Duitsland gaat het om 2,1 procent van het to tale landbouwareaal, in Denemar ken om 2,4 procent en in Oosten rijk zelfs om tien procent. Het groeitempo in Nederland ligt re- 8W 1200 dpi enhanced kleurenscanner jKwfpi optisch) fo Hiestmeif (optioneel) •"•IrieHidid tot 5jj.jj.ip.; 4, "4 *'C* ■■'V^kteijiw/jfargroten'25% iot 400% *>ca^|ntoaSré-mail. J 50 faiic i^kiestoetee^l-v'ï.''^ fa ug '_n voor 50 pagina's inclusief;tel^fei^ennihgssoftware WJncteés Jè atóSt-Vy (Actie alléén geldig op zaterdag 24 april). BIJ AANKOOP HP OFFICEJET 710 GRATIS EEN KLEURENPRINT VAN Superstore Rotterdam Goudsesingel 2S4, tel.: OIO 275 90 OO Uit voorr.iéd toverb.ur bij Vobis Superstores on op hostelling bij Vobis winkels delijk hoog: 16 procent over de af gelopen jaren. In Friesland steeg het aandeel van de biologische landbouw de afgelopen twee jaar van 1,1 naar 1,3 procent Koploper in ons land is Flevoland met 5,3 procent. Santing is van oordeel dat de groeiende vraag bij de consumen ten naar biologische producten een voldoende fundament onder zijn bednjf zal leggen. Hij levert straks zyn melk af bij de bio-fa- briek Henk Brouwer in Drachten. Die garandeert hem een paar jaar een dubbeltje per kilogram meer dan wanneer hij gangbaar boer zou blijven. Geen fabriek Er is echter meer. „Een boerenbe- drijf moet een boerenbedrijf blij ven. Het moet geen fabriek wor den." Hij heeft een quotum van 300.000 kilogram en vindt dat mooi genoeg.Je kunt wel melk quotum bijkopen en uitbreiden tot 500.000 kilogram, maar wie ga randeert mij dat het quotum blijft? Ik zie dat niet zitten. Als het quotum eraf gaat heb je niks." Bovendien vreest hij dat straks el ke boer er een mineraienboek- houding op na moet houden. „Om dan tot de conclusie te komen dat ik ook maar een dubbeltje heffing zou moeten betalen, dat zou ik al veel te veel vinden." Voor zijn vrouw Jennie gelden nog andere motieven. „Voor ons gevoel doen wij het nu beter voor mens en dier. Je gaat ook heel an ders denken over boeren. Het dreigt allemaal niet zo natuurlijk meer te worden, het is allemaal wat te ver doorgeslagen. Wij wil len juist dichter bij de natuur staan." Wat haar aanspreekt is dat het HET VOORDEEL VAN DE GROOTSTE ABe gtnotfwfc prezee zijn votocpadmesp^aK*, m guldens»d 17.5* 8IW Zolang ds wocraad strekt Aanbieéngen jgn at Hodtfcamorl»4735BSOO Vote BBS 034? 37 34 62(2 nadw) Vd»sltilCTetIityi/*ww.»[ibi&nl OpcrwggijdeB-flM 1i Boer Jan Santing: 'Een boerenbedrijf moet een boerenbedrijf blijven. Het moet geen fabriek wor den.' Foto J*n de Vrfw/GPD voortaan wat rustiger wordt. Niet in bet werk, „maar vooral meer in je gedachten. Steeds maar weer groter moeten worden. Je ziet al lemaal mensen met allergie en stress om je heen. Begrijp wel: wij doen werk zat, oh ja, maar nu an ders." Jan Santing:„Ik denk wel dat ik de eerste tijd nog best op de tenen zal moeten lopen. Je wilt je quo tum volmelken met niet te veel koe'en. Tja, dat is toch je stre ven." Bio-boeren gebruiken geen kunstmest en geen bestrijdings middelen. Het toepassen van anti biotica by het droogzetten van de melkkoeien is bovendien tot het uiterste beperkt. Hij heeft al een tijdje proefgedraaid en dat viel niet tegen. Akkoord, de boeren hebben twee groeizame jaren achter de rug. Mocht het dit jaar anders worden dan heeft hy al vast een voorraad je kuil opgespaard. Bovendien ge bruikt hij effectieve micro-orga nismen die de grond en de mest verrijken. Wageningen' heeft het resultaat beoordeeld en kwam tot de conclusie dat de voedingswaar de van het gewas niet was terug-, gelopen. Soms grijpt de natuur ook zelf corrigerend in. Santing heeft op een stukje land last van emelten, rupsen van de langpootmug die aan de wortels van het gras kna gen. Zijn vrouw heeft vastgesteld dat juist op die luttele vierkante meters een zwerm meeuwen is neergestreken. Nu maar hopen dat die die emelten lekker vinden. Er moet ook op een andere manier aandacht aan de koeien worden besteed. Ze moeten allemaal een stal hebben om uit te rusten. Er mag geen groepje gedoemd zijn neer te strijken op de roosters op het gangpad. Santing: „Het vee wordt bij bio-boeren doorgaans ouder. Ik denk dat wij dan ook wat minder jongvee zullen aan houden.' De boerderij is piekfijn opge ruimd en niet omdat minister Hayo Apotheker op bezoek komt Er ligt geen strootje over dwars. Op de stal prijkt een certificfaat dat de boer voldoet aan de nor men van Keten Kwaliteit Melk. Dat houdt in dat hij heeft geïnves teerd m een hygiënische bedrijfs voering, die periodiek wordt ge controleerd. Door Hans Geleijnse Rome De megafusie tussen de voormalige staatstelefoniebedrij- ven Telecom Italia en Deutsche Telekom Ujkt op een oor na ge vild. De Raad van Bestuur van het geprivatiseerde Italiaanse bedrijf ging gisteren akkoord met de fu sie nadat de Duitse regering per brief had beloofd zich niet met de bedrijfspolitiek van de nieuwe gi gant te bemoeien. Deutsche Tele com is nog voor 72 procent in staatshanden. Volgens Italiaanse beursdeskun- digen zal de fusie, die in markt waarde gerekend 's werelds groot ste communicatiebedrijf oplevert, tot stand komen via een aande lenruil, waarbij voor ieder aandeel DT drie aandelen TI worden gere kend. Details hierover zyn giste ren echter nog niet bekendge maakt. Dat de Italianen akkoord gingen kwam als een verrassing. Van Duitse zijde kon namelijk nog niets concreets worden toegezegd over de Italiaanse regering geëis te verdere privatisering van DT. Volgens het persbureau Bloom berg wordt dit veroorzaakt door Duitse wetgeving die het de rege ring zou verbieden zijn meerder heidsbelang voor het jaar 2000 op de aandelenmarkt af te stoten. In de brief van het Duitse ministe rie van Financiën wordt beloofd dat geen gebruik zal worden ge maakt van de stemrechten die 72 procent van de DT-aandelen opleveren. De Italiaanse re gering, die niets wil weten van een Duits meerderheids- Duitse contro le over een strategische industrie, liet gisteren in het ongewisse of zij de fusie goedkeurde. Vice-premier Mattarella zei in het parlement slechts dat de regering de gang van zaken op de voet volgt. De Italiaanse regering heeft een gouden aandeel (van 3,4 pro cent) in Telecom Italia, en kan daarmee elke fusie of overname blokkeren. Premier D 'Alema had zich twee maanden geleden voor stander getoond van overname door het zeven keer kleinere, maar Italiaanse Olivetti. Het me- gabod van zo'n 130 miljard gulden van de voormalige schrijfmachi- nefabrikant leverde een nu al twee maanden durend gevecht op met de Tele com Italïa-top. President-di recteur Bema- be wilde het vijandige bod eerst pareren met een eigen sanerings- en investerings plan, maar kreeg daar voor geen meerderheid van de Tl-aandeel- houders. Ook zij kunnen nog roet in het eten gooien. Het Telecom- bestuur heeft aangekondigd dat op korte termijn een speciale aan deelhoudersvergadering zal wor den belegd om over de voorgeno men fusie te beslissen. Ook de Europese anti-kartelwet- geving kan nog voor complicaties zorgen. Karei van Miert, de Euro pese Commissaris voor concur rentieverhoudingen, zei eerder deze week dat de fusie tal van vra gen opriep. Een van de voorwaar den die hij meteen stelde was dat Deutsche Telecom het partner schap met France Telecom - geba seerd op een aandeel van twee procent in eikaars ondernemin gen - zal moeten opgeven. De Duitse en Franse Telecoms hebben gezamenlijke belangen in andere buitenlandse communica tiebedrijven, waarbij ook het Itali aanse Wind (landtelefome) en Global One horen, waarin Duit sers en Fransen samenwerken met het Amerikaanse Sprint. De fusie veroorzaakt dan ook irri taties by France Teleeom en de Franse regenng. Aanvankelijk werd nadrukkelijk gesteld dat de Duitsers zich aan hun afspraken met de Franse partner moesten houden en de fusieplannen daar mee onverenigbaar waren. De Franse media betitelden de voor- genomen fusie zelfs als verraad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4