9 Hooglanders moeten grazen op giftige grond - M Breder gebruik gymzalen slaat aan Visitatiecommissie Brinkman neemt Schiedam onder de ïoep Volop nieuwbouw in Schiedam Oost Rotterdams Dagblad u&êmè&ï-m Bouw van nieuw Hoeks politiebureau vertraagd 125,- GOUDEN NAAM COLLI ER S ATI VAR JUWELIERS 125,- Laatste dag Kosovo-actie ri. n Vlaardingen neemt grote gezondheidsrisico's voor runderen in de Broekpolder voor lief fa Ja, noteer mij voor zo'n voordelig abonnement. De eerste twee 1 Of bel gratis Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 23 april 1999 Vlaardingen De acties voor de vluchtelingen uit Kosovo lopen ten einde. Morgen is de laatste dag om goederen in te leveren bij de Vlaardingse PTT Post aan de Taanderystraat. De organisatoren hopen in totaal tien trailers vol te hebben voor de vluchtelingen. Het initiatief komt van drie Vlaar dingse postbodes. De behoefte om wat te doen voorde vluchtelingen in Kosovo was groot. In een snel tempo wisten zij vrijwilligers bij elkaar te trommelen. Twee weken geleden ging hun actie van start. Met een mailing brachten zij de Vlaardingers op de hoogte en rie pen hen op kleding, schoeisel, de kens, en speelgoed in te leveren. Er werd van alles gegeven. Een medewerken „Mensen brengen ook kaarsen, luiers en toiletarti kelen. Er zaten zelfs twee pakjes condooms by." De PTF-actie is bij lange na niet de enige in deze regio. Zo kunnen morgen via Mensen in Nood bij al lerlei kerken tussen tien en één uur zakken met kleding worden ingeleverd. En op het Maascollege in Vlaardingen is vanmorgen een gesponsorde lesmarathon voor Kosovo van start gegaan, die nog doorloopt tot morgenochtend acht Alleen ais de runderen voortdurend onder dokterscontrole blijven vindt de Veterinaire Inspectie van de Volksgezondheid het verantwoord om Schotse Hooglanders In de Broekpolder te laten gra zen. Archieffoto Rotterdams Dagblad Door Eefje Oomen Vlaardingen De tien Schot se Hooglanders die de ge meente Vlaardingen een plek wil geven in de Broek polder, moeten grazen op zwaar verontreinigde grond. Ondanks de te verwachten gezondheidsproblemen voor de runderen, heeft het colle ge inmiddels besloten dat de dieren er kunnen komen. De fractie van D66 had hier al meermaals om verzocht. De gemeenteraad moet er vol gende week over beslissen. Uit het onderzoek van de Veteri naire Inspectie van de Volksge zondheid blijkt dat de dieren gro te gezondheidsrisico's lopen. De Inspectie vraagt daarom de ge zondheid van de Hooglanders ge durende enige jaren continu te controleren. Daarbij moet van de dieren die overlijden onmiddel- lijkhet cadmiumgehalte in de or ganen worden gecontroleerd. Cadmium is een zwaar metaal, dat ond-.r meer in batterijen voorkomt. Voorts stelt de dienst dat het vlees van de Hooglanders nimmer voor consumptie mag worden gebruikt Alleen als aan al die voorwaarden, wordt vol daan, mogen die beesten van de dienst worden uitgezet. Pijnlijk is het dat de runderen worden geplaatst om dit stukje natuur in de Broekpolder 'aan trekkelijker' te maken. 'Doel is om door het uitzetten van grote grazers de aftractiewaarde van het gebied te verhogen', schrijft het Vlaardings gemeentebestuur in het bel' Isstuk dat het naar de raad stuurt Wonderlijk is het ook, dat het college met het uit zetten van de grote grazers het stuk giftige groei een 'natuurlij ker' uiterlijk wil geven. Door de begrazing van de grond, zou er een grotere variatie aan planten ontstaan. Daarmee is al eerder in Nederland ervaring opgedaan. Het betreffende stukje grond is, net zoals andere delen van de Broekpolder, opgespoten met specie uit de Rotterdamse ha vens, in de periode tussen 1S58 en 1976. In 1995 is erdoor de DC- MR onderzoek gedaan naar de kwaliteit van de gewassen, het slib en het water. Aan de hand van deze resultaten heeft de Ve terinaire Inspectie het onderzoek verricht naar het begrazingspro- ject. De discussie over het uitzetten van de runderen sleept al sinds 1997. Bij het debat vorig jaar no vember over de begroting van 1999, besloot de Vlaardingse raad om er geen jaarlijkse bijdrage voor beschikbaar te stellen. Ove rigens had dat besluit niks te ma ken met de verontreinigde grond, maar had de raad er ge woon het geld niet voor over. Voor het starten van het project is een investering nodig van 3,5 ton. Daarbij kost het dan nog 45.000 gulden per jaar voor het toezicht, onderhoud en begelei ding. Omdat er inmiddels meer spon sorgelden zijn geworven, hoeft de gemeente er minder aan bij te dragen. Recent heeft de Rabo bank toegezegd om ';oor de duur van drie jaar de exploitatielasten van de gemeente over te nemen. Tot de overige sponsors behoren het VSB-fonds en het fonds DOP- NOAP. Het laatste fonds wordt beheerd door het recreatieschap en de reconstructiecommissie Midden-Delfland. Ook is een zo geheten 'groene subsidie' aange vraagd bij de provincie Zuid-Hol land. Die aanvraag loopt nog. Van de gemeente wordt nog een bijdrage verwacht van 70.000 gul den. Daar moet de raad zich vol gende week over uitspreken. In het begrazingsproject wei kt de gemeente Vlaardingen samen met het recreatieschap Midden- Delfland en de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten. Het plan gaat uit van een gebied van ongeveer 160 hectare. Door Edwin Comelisse Schiedam De visitatiecommis sie onder leiding van Elco Bnnk- man neemt vandaag het bestuur lijk en organisatorisch reilen en zeilen van de gemeente Schiedam onder de loep, De vierkoppige commissie onder leiding van de voormalig minister en CDA-voor- man is in de Brandersstad om te bezien met weke specifieke grootstedelijke problemen Schie dam kampt Daarbij richt ze haar aandacht op het ambtelijk appa raat het college, de gemeenteraad en allerlei organisaties en instel lingen. Leidraad is vernietigende zelfanalyse die de gemeente Schiedam enige tijd geleden over zichzelf heeft geschreven. Het bezoek van de commissie Brinkman is een onderdeel van de deelname van Schiedam aan het grolestedenbeleid. De stad mag meeëten uit deze goedgevul de subsidieruif van het rijk omdat wordt erkend dat Schiedam welis waar kleiner is dan grote broer Rotterdam maar dat met de stede lijke problemen niet wordt onder gedaan voor de Maasstad. Proble men als verpaupering, werkloos heid, criminaliteit en schoolver zuim houden niet op bij de Hoge- banweg, de grens tussen de twee gemeenten, maar teisteren Schie dam net zo hard als Rotterdam. Om mee te mogen doen met het grote stedenbeleid moet Schie dam echter stevig met de billen bloot, Eerder is al de verplichte zelfanalyse gepresenteerd en la ter moet een stadsplan volgen. Dit is een soort blauwdruk hoe Schie dam zich de komende jar«&moet ontwikkelen in de ogen van het bestuur. Het stadsplan wordt ge schreven op basis van de eerder gepresenteerde zelfanalyse, aan gevuld met de bevindingen en aanwijzingen van de visitatiecom missie. Naast Elco Brinkman be staat deze uit Dick Dees, oud- staatssecretaris en lid van de Eer ste Kamer voor de WD, Farina Tjon a Ten, algemeen directeur by Werk en Scholing en gespecia liseerd in de relatie tussen min derheden en onderwijs en Ed Berg, lid van de Raad van State, oud hoofddirecteur van de VNG en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. De weinig flatterende zelfanalyse is de leidraad voor de gesprekken van de visitatiecom missie. Schiedam komt daarin naar voren als een gemeente die kampt met fikse problemen bin nen het ambtelijk apparaat en het dagelijks bestuur. Op de werk vloer van het Stadskantoor heerst verwarring, gaat veel kwaliteit en ervaring verloren, is er een ge brek. aan.continuïteit en «en ge mis aan'daadkracht Het college weet vodet on voldoende als een- Beid te functioneren en de lokale politiek neemt veelal ad hoe be slissingen waarbij de rode draad en de effecten op langere termijn uit het oog wordt verloren. Gisteravond heeft de commissie Brinkman, met de zelfanalyse in de hand, gesproken met burge meester Reinier Scheeres, wet houder Aad Wiegman en de amb telijke top die betrokken is ge weest bij het opstellen van de zelf analyse. Vanmorgen vroeg zijn de gesprekken hervat, dit keer met het voltallig college. Later volgde de bevraging van het ambtelijk Visitatiecommissieleden Elco Brinkman (m) en Dick Dees (I) praten met burgemeester Reinier Scheeres. Folo Roel Dijkstra management team en de ambte naren die sectoren en/of projecten onder hun hoede hebben. Van middag zijn in de Aleidazaal de le den van de gemeenteraad aan de beurt, gevolgd door een lange ses sie met mensen uit alle geledin gen van de stad. Ook de vertegen woordigers van De Erker krijgen daarbij de gelegenheid om hun kritiek en opmerkingen te spui en. Het wijkcentrum voert op het moment een strijd met de ge meente om zelfstandig te blijven. De gemeente wil De Erker laten opgaan in de Stichting Welzijn Schiedam maar het wijkcentrum vreest dat daarmee het einde van het succesvolle wijkcentrum wordt ingeluid. Na de sessie in de Aleidazaal volgt nog een borrel en informeel sa menzijn met dezelfde club. De commissie Brinkman wil zo men sen te spreken krijgen die terug deinzen voor spreken in het open baar. Om half zes trekt de com missie zich terug om het rapport cijfer op te maken en de eerste conclusies en aanbevelingen op te stelle-). Om zeven uur volgt dan een gesprek met het college waar in het eerste oordeel over het rei len en zeilen van de Brandersstad wordt meegedeeld. Binnen een maand volgt een rapport waarin uitgebreider wordt ingegaan op stad van zaken in Schiedam en hoe het beter kan. Door Sander Sonnemans Schiedam De dienst educatie van de gemeente Schiedam streeft naar meer gezamenlijk ge bruik van gymnastieklokalen en het samenbrengen van scholen met andere instellingen opéén lo catie. Het breedschaliger gebruik van gymzalen is enkele jaren ge leden 'voorzichtig' opgezet en lijkt een schot in de roos te zjjn. Er staan meer soortgelijke projecten opstapel. Op het Frans Halsplein in Schie- dam-West is niet zo lang geleden al een gymzaal geïntegreerd in een nieuwbouwcomplex dat be staat uit een school, kinderdag verblijf en seniorenwoningen. Volgend jaar nemen de tafelten nisverenigingen NOAD en De Ko renbeurs een nieuwe gymnastiek zaal aan de Dr. Kuyperlaan in ge bruik, samen met de basisschool De Wegwijzer. „In het verleden waren de gymza len niets anders dan blokkendo zen, waar verder niets mee ge beurde," zegt zegt Gerrit Kruyt, directeur van de dienst educatie. „Door het bredere sociale gebruik worden het levende objecten. Daarnaast willen we ook graag scholen gaan combineren met an dere dingen. Het is, om een voor beeld te noemen, de bedoeling dat in de nieuwbouwwijk Sveaparken een basisschool wordt gecombi neerd met een kinderdagverblijf. Onze insteek is ook dat als we in een wijk iets neerzetten, dat een meerwaarde moet hebben voor die wijk." In de wyk Spaland is het geza menlijk gebruik van een gymzaal aangeslagen. Drie jaar geleden Foto Roel Dijkstra verrees daar de sportschool Sport Fit Land, inclusief een grote gym zaal waar leerlingen van de nabij gelegen scholen De Vlinder en De Violier dagelyks op de vloer te vinden zijn. In de avonduren kan de sportschool over de zaal be schikken. Goede huisvader De zogenoemde PPP-constructie (Public Private Partnership) die werd aangegaan door de lokale overheid en sportschool-eigenaar Gerard Vroegh (50), werkt voor beide partyen naar voïie tevre denheid. De gemeente liet het pand neerzetten en vond sport schoolhouder Gerard Vroegh als pachter. Hij huurt het gebouw niet alleen, hij beheert het ook. Dl gemeente heeft er dus geen om kijken naar. „Die constructie," meent Vroegh, „is in deze regio vrij uniek. Ik be taal een huursom en probeer de hele accommodatie als een goed huisvader te laten draaien. Kijk, als deze constructie niet zou wer ken, dan had de dienst educatie de uitbreiding van Sport Fit Land nooit gestimuleerd natuurlijk." De sportleraar doelt op de nieuwe vleugel die er momenteel woidt aangebouwd. De fitnessruimte is door het almaar stijgende bezoe kersaantal te klein geworden en wordt in oppervlakte verdrievou digd. De gemeente betaalt, Vroegh doet de rest. En hij ziet de toekomst zonnig m. „We hebben de huidige uitbrei ding nodig omdat we 's avonds aan ons plafond zitten. Dan zit het hier echt vol," aldus Vroegh. „Met de bouw van Sveaparken ver wacht ik nog meer sporters. Dat heeft ook weer te maken met het feit dat steeds meer mensen voor individueel sporten kiezen. In de nabije toekomst willen we het ac cent gaan leggen op bedryfssport en herstelprogramma's voor ge blesseerde sporters." Door Sander Sonnemans Hoek van Holland De bouw van het nieuwe .politiebureau in Hoek van Holland loopt aanzienlijke vertraging op. De eerste paal had al lang en breed geslagen moeten zijn, maar die officiële handeling laat voorlopig nog even op zich wachten. De vergunningen voor de bouw werkzaamheden zijn rond. Daar ligt het niet aan. Oorzaak van de vertraging is de touwtrekkerij van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam en het Bisdom over de verkoop van de grond. De partijen kunnen het niet eens worden over de prijs van het perceel. Het ter rein aan de Harwichweg en Cor- desstraat is van de St. Ëgbertus- kerk die straks het nieuwe bureau als buurman krijgt. Overigens verhuist de brandweerkazerne, momenteel ook al gelegen naast het huidige politiebureau aan de Rietdykstraat, eveneens naar de nieuwe locatie. Nieuwbouw is voor de politie geen overbodige luxe. Het pand, met daar bovenop nog de oude dienst woningen, is sterk verouderd. Bo vendien zijn de cellen afkeurd. Ze mogen niet meer worden gebruikt om arrestanten vast te zetten om dat ze niet voldoen aan de moder ne eisen. Lieden die langer dan een dagdeel moeten worden 'op geborgen', worden naar het poli tiebureau in Maassluis of eventu eel in Vlaardingen overgebracht. In het huidige Hoekse bureau, dat dateert van 1965, zijn negentien politiemensen werkzaam. Ir» ver band met de soms matige bezet ting is de 'politiepost', zoals chef basiseenheid Hans Volker (55) het zelf noemt, ook wel eens gesloten. „Maar," benadrukt Volker, „we zijn wel altijd bereikbaar. Ais bij het gesloten bureau wordt aange beld word* men automatisch doorgeschakeld naar de auto die dan op straat is. De auto is dan ei genlijk ons mobiele politiebu reau." Zakelijker karakter Het nieuwe bureau, dat in de loop van volgend jaar moet zijn verre zen, krijgt een zakelijker karakter dan de huidige politiepost. „Je hebt hier geen aparte ingang, dus iedereen komt door de zelfde deur naar binnen en staat gelijk mid den in het bureau. Men loopt hier dus eigenlijk vrij makkelijk naar binnen," zegt Volker. „Maar in een politiebureau moet je niet op plaatsen kunnen komen waar in formatie te kijk ligt die niet voor je bestemd is. Bovendien hebben de mensen hier onvoldoende pri vacy als ze bijvoorbeeld aangifte komen doen. In het nieuwe bu reau krijgen we een centrale balie en aparte units waar niet iedereen zo maar even naar binnen loopt." Om het politiepersoneel te ontlas ten komt aan de centrale balie een receptioniste te zitten, die ook aangiften op moet kunnen ne men. Volker zegt dat uit praktisch oog punt en voor een betere uitstra ling de Hoekse politie niet om een nieuwe bureau heen kan. Na de verhuizing worden het huidige bureau, de brandweerkazerne en de bovengelegen woningen ge sloopt om, vermoedelijk, plaats te maken voor een hotel. Schiedam Ir. Schiedam Oost lijkt de sloop- en bouwwoede niet te stuiten. Op steeds meer plek ken in het stadsdeel wijken oude woningen voor nieuwbouw. Aan de Tweede Tuinsingel/Sin- gelstraat worden op het moment 59 woningen gebouwd. Volgende maand komen hier nog vier wo ningen bij omdat twee panden in de Tweede Tuinsingelstraat bin nenkort een afspraak hebben met de sloopkogel. Verder worden aan de EdisonpleinyAmpere straat der tig appartementen gebouwd en aan de Proféssor Kamerling On- neslaan/Teijlerstraat acht appar tementen. In de Galileistraat wor den zogenoemde schoolwoningen gebouwd. Dit zijn leslokalen die met een paar eenvoudige ingre pen zyn te verbouwen tot appara- tementen. Sinds kort is daar wéér een plan bijgekomen. Woningbouwvereni ging Schiedam gaat namelijk ook aan de slag in Oost. Dit bouwplan omvat in totaal 31 woningen op drie locaties: hoek Oosterstraat/ Franklinstraat, hoek Ooster- straat/Franklinstraat/Van Leeu- wenhoeckstraat en de hoek Van Leeuwenhoeckstraat/Stephen- sonstraat. Op de hoek van de Oosterstraat en de Franklinstraat is een appar tementengebouw met vijftien se- niorenwoningen gepland. Deze driekamerwoningen worden aan pasbaar gebouwd, wat inhoudt dat ze ook goed te betreden zijn voor mensen die slecht ter been zyn. Zo wordt er bijvoorbeeld een liltinstallatie gebouwd voor de bo venste verdieping. De gemiddel de huur zal ongeveer 850 gulden zijn. Op de andere twee plekken zijn in totaal zestien ruime eengezinswo ningen en drie riante stadsvilla's gepland. Het gaat hier om wonin gen in de koopsector. De wonin gen krijgen een ruime tuin van zo'n veertien meter diep. De stadsvi'la's hebben een vloerop pervlakte van 150 vierkante me ter en zijn bijzonder geschikt voor mensen die hun beroep aan huis uitoefenen. De villa's hebben geen tuin maar een serre of een balkon. De koopprijzen zijn nog •niet-definitief vastgesteld maar worden geraamd op gemiddeld 265.000 gulden. Bij het ontwerp van de 31 wonin gen heeft het architectenbureau Van der Leur Vermeer uit Naald wijk geprobeerd om zoveel moge lijk rekening te houden met de stijl, vormen en kleuren van de woningen in de directe omgeving. Zo krijgen de nieuwe woningen uitgetimmerde dakranden, dak kapellen, erkerkozijnen en ver fraaide voordeuren. Voor de bouwkranen opgebouwd worden, zal eerst op de drie bouw locaties flink met de sloopkogel worden gezwaaid. In totaal 45 be staande huurwoningen worden gesloopt. Het gaat hier om huurwoningen die halverwege de jaren tachtig niet konden worden gerenoveerd vanwege de slechte fundering, maar die voor een periode van vijftien jaar in stand werden ge houden. Deze termijn is nu voor bij en de WBS heeft besloten dat de woningen in het najaar tegen de grond gaan. De woningbouwvereniging ver wacht dat begin van het volgend jaar kan worden begonnen met de nieuwbouw. De oplevering is eind 2000 gepland. weken zijn gratis daarna betaal Ik automatisch 31,98 per maand bij eon vort abonnement ©p hét Rotterdam* Da£Mad Neem nu een voordeligabonnement met automatische betaling op het Rotterdam» Dagblad en ontvang twee kaartjes voor de topper Feyenoord - FC Twente cadeau. v p Voori: m/v Telefoon: Bank/gironr.: {J.viTT. controle bezorgfogjf Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service I Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam]

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1