Monopoly voor ontwikkelaars f Staat of geen staat, Palestijnen blijven in Israels houdgreep Kampioensfeest Oorlog (25) Oorlog (26) Disco onder vuur li Wat 'n Verwijten Rotterdams Dagblad Dinsdag 27 april 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotterdam (E-mail: digitaal@rotterdamsdag- blad.ni). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaat sing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en telefoonnummer (onder uw brief in de krant ko men alleen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rot terdams Dagblad uw mening deelt, Beste ouders, als uw rotzoontje zondagavond op de Cooisingel heeft meegevochten, wilt u dan zo vriende lijk zijn hem thuis ooknogeven in elkaar tetremmen? Met de hartelijk dank van alle echte supporters. L.M. van Bekkum, Heinenoord Tot mijn verbijstering begint Nederland nu ook kri- tiekte uiten opde UHNCR, de internationale hulpver lening. Geven kunnen we goed, want we zijn rijk en ons geweten speelt toch een rol. Maar daarnaast vin den 'wij' dat die hulpverlening niet snel genoeg gaat. Zo zeggen we met een pilsje m de hand... Ik heb dagelijks contact met een kamp bij de Macedo nische grens. Zo'n 35 jonge mensen van UHNCR wer ken daar twintig uur per dag. Hun frustratie is dat de Macedonische regering geen grond vrij geeft voor de vluchtelingen, dus gaat er veel tijd verloren met on derhandelen. Weer staan er 5000 mensen te wachten. Bedenk Nederland, dat ook de UHNCR hier niet op voorbereid was en dat al die mensen zich rot werken om dat kleme beetje te doen wat gedaan moet worden. Hebt u kritiek? Ga er heen en help mee. B. Feith, Rotterdam De afgelopen weekzijn de berichten dat er grondtroe pen ingezet gaan worden in Kosovo steeds veelvuldi- ger. Ik heb zelfs iemand horen praten over het over de weg vanuit Albanië naar Kosovo oprukken en ik was enorm verbaasd, toen er bij gezegd werd dat er maar één echt b egaanbare weg is tussenbeiden landen. Een weg, diedoor de Albanese Alpen loopten aan weerszij den uit rotswanden en/of ravijnen bestaat. Dit alles doet me sterk denken aan de planning voor Operatie Market/Garden in september 1944. Tijdens het maken vande krijgsplannen bleek datMontgome- ry de artillerie langs één weg wilde laten oprukken, een weg die aan weerszy den werd begrensd door dras sige weilanden en velden. Nederlandse officieren in het Enge'se legerwezen op de gevaren hiervan. Bij de te verwachten aanval dooi de Duitsers 2ouden de tanks en het geschut geen enkele kant op kunnen. Zij zouden vastkomente zitten in de natte klei van de wei landen. We weten allemaalwat er is gebeurd. Montgo mery sloeg de adviezen in dewind. De colonne is meer dere malen aangevallen en mei succes lange tijd te gengehouden, waardoor-men te laat op de plaats van bestemming aankwam: de brug over de Rijn bij Am- hem. De Duitse wraak op de Arnhemse bevoking was ontzettend. Ik zie grote overeenkomsten met de plannen die nu misschien gemaakt worden voor een inval in Kosovo. Eén enkele weg gebruiken, dat is vragen om enorme problemen. Hoewel ik vierkant tegen elke vorm van geweld ben, kan ikbegrijpen, dat men denktde zaakte kunnen versnellen door het inzetten van grondtroe pen. Is hetnietmogelijk ommet Bulgarije, Roemenië, Hongarije en de Russen af te spreken dat zij Servië binnenvallen, terwijl de geallieerden dat doen vanuit Albanië. Via alle weggetjes die ze daar kunnen vin den? Verder vraag ik mij af waarom moeten er bommen ge- góoid worden op onschuldige burgers in Servië? Nie- niandkan mij ervan overtuigen dat nog meer mensen "in de ellende moeten komen in het kader van een 'goe- -de-zaak'. Er bestaat geen zinvol geweld!. Ik hoop voor al die mensen daar, de Albanezen, Serviërs en wie dan ook, dat deze ellende zo snel mogelijk voorbij kan zijn. LM. Lembeck, Rotterdam Zelfs het vooruitzicht op een gevangenisstraf van twintig jaar weerhoudt gefrustreerde discogangers niet om op de ingang van de door hen eens zo geliefde 1 disco te schieten. Hetisaan desnellehandelwijzevan deaanwezigeportierstedankendathetdelaatstekeer goed is afgelopen. Ik weetdat er in en buiten disco's al- - tijd een bepaald spanningveld heerst, waarin slechts één verkeerd woord door wie dan ook zaken kan doen escaleren. Door een teveel aan drank en drugs zijnbe- zoekers vaak niet meer toerekeningsvatbaar. Als zelfs een gevangenisstraf van twi nti g jaar mensen al niet meer afschrikt, dan begin ik te denken aan nog zwaardere straffen; aan levenslang of misschien zelfs aan de doodstraf. De doodstraf is een zwaar middel, maar alsikziemethoeveelminachtingdaderste werk 'gaan komt de gedachte aan zo'n straf welbij mij op. Het istamelijkhypocrietom de daders de hand boven het hoofd te houden en de belangen van de slachtof fers en hun dierbaren naar mijn meningteblijven ne geren. Waarom zouden we derollennieteensomdraai- en? Dirk Tempelaar, VlaardLngen Theo Gootjes Door Herman Moscoviter Het is een gat in de stad. Al ja ren. Tussen de Admiraliteits kade en de Oostzeedijk, achter FOKA Het kaalgesla gen stuk grond zal nu eindelijk bebouwd worden. Maar wie over zijn schouder terugkijkt in het verleden naar het eigenaarschap van dit stuk grond, ontkomt niet aan de gedachte dat het spelsitua ties uit Monopoly zijn. Ooit zat hier het bedrijf Econosto, Even verderop aan de Admirali teitskade ontwikkelde projectont wikkelaar Cook (Coroco) een kan toorgebouw, Een monster met blauwglas dat er nog steeds ponti ficaal staat. Bouwer was de BAM, architect Ben Hoek. Coroco zat zelf in dat gebouw en had grootse plannen. Een daarvan was het in 1990 begeleiden van de verhui zing van het even verderop aan dezelfde Admiraliteitskade gele gen bedrijf Eeonosto dat naar Ca- pelle wilde. Projectontwikkelaar Coroco kreeg de Econosto-grond in handen. Maar het liep niet goed met Coro co. Het bedrijf ging op in een En gelse projectontwikkelaar Mountieigh, die later, volgens de verhalen van ingewijden, failliet ging. De voormalige Econosto- grond (analoog aan Monopoly's Dorpsstraat, Ons Dorp) kwam voor het grootste deel in handen Wan bouwer BAM. Die had een realiseringsplicht op gelegd gekregen van de gemeen te. Ofwel: er moest daar op een ge geven moment gebouwd worden. Desondanks bleef het terrein ja ren en jarenlang onbebouwd. Een gapend gat in het gebit van de Oostzeedijk. Weliswaar werden er plannen gemaakt, maar die haal den het niet. Het bouwblok dat voor 9/IQde was afgebroken moest zich richten naar de hoogte van de bestaande bebouwing aan de Oostzeedijk, naar de overgeble ven bebouwing van FOKA (de 1/ 10de die er nog stond) en mocht één enkele hoge toren hebben, met woningen. Verder kon er kan toor- en winkelruimte worden ge realiseerd, behalve aan een stukje Oostzeedijk. De BAM bouwde niet. Slechte tijden, matige plan nen. Om in Monopoly-termen te blijven: kennelijk gooide de BAM steeds te lage ogen met de dobbel stenen. Hoge ogen De zaak kwam weer in beweging toen in een veiling een stukje grond op de hoek van de Admira- Het gat aan de Oostzeedijk. Al jarenlang doom in het oog van de omwonenden. FotoCees Kuiper/RotterdamsDagblad liteitskade naast FOKA verkocht werd aan een andere projectont wikkelaar, HD Projecten. Die te kende met eigen architect en te kenaars een toren op die hoek en diende het plan in. Dit werd afge keurd om schoonheidsredenen. Daarop schakelde men architect Frits van Dongen van de Architee- tenCie in. Die gooide wel hoge ogen. In principe kon die woonto ren verwezenlijkt worden. Van Dongen maakte en passant ook een visie voor het hele gebied. HD Projecten had voor de inrit van de parkeergarage BAM-grond nodig. De BAM, alert geworden, diende daarop voor de andere hoek ook een plan met een toren in. Maar daar er maar een toren gebouwd mocht worden en HD Projecten als eerste een bouwver gunning had verworven, greep de BAM ernaast. Die verkocht daar om de rest van de grond aan HD Projecten, waarop Ons Dorp, de Dorpsstraat helemaal van hen was en het hele project kon wor den geraliseerd. Wat doen project- ontwikkelaars liever dan Monope- Iy spelen om huizen te bouwen of nog liever hotels? Bakstenen bouwblok Inmiddels zijn de plannen zover ontwikkeld dat het bijbehorende beeld kan worden geschetst. De toren op de hoek van de Admirali teitskade en -straat wordt vanaf de vijfde laag een woontoren van zo'n 90 meter hoog, met 62 koop woningen. Op de bovenste laag komt een penthouse van 240 vier kante meter. Het woontorendeel springt iets uit voor de rest van de wand, die verder op straatniveau een arcade krijgt van twee lagen hoog. Op de hoek met de Infirme- riestraat is het bouwblok iets ho ger met een deel kantoren, die te herkennen zijn aan verticale ra men, waar volgens het Louver- deurtjesprincipe schuine glas strips voor worden gezet. Een in novatieve en aardig ogende extra warmte-isolatie op het zuiden. Het tussendeel krijgt ramen die uit de gevel 'springen'. Lang gewacht Door dit soort details als versprin gingen, ander metselwerk, ander raamritme, horizontaliteit en ver ticaliteit wordt het grote bouwvo lume behapbaar. De buitenzijde is geheel van baksteen en glas, waarbij met name op de bagene grond extra aandacht wordt be steed aan het soort steen, omdat men daar het gebouw het sterkste beleeft. Wanneer het hele complex er in 2002 er staat is er 20.000 vierkante meter kantoor- en bedrijfsruimte gerealiseerd. In het hart van het bouwblok ligt een vier lagen tel lende parkeergarage, waarvan twee ondergronds. Bovenop die garage komt (net als Van Dongen deed in een van de 'Zeeschepen bouwblokken' die hij op de Kop van Zuid mocht realiseren) een tuinlandschap. Dan zal eindelijk een gebied dat zo lang heeft moeten wachten op nieuwe invulling zijn vorm en nieuwe bestemming hebben ge kregen. Voor de bewoners van de Oostzeedijk en dat deel van Kra- lingen zal het wennen rijn dat er opnieuw een torenhoog gebouw zijn lange schaduw werpt richting oude bebouwing, De bewoners van deze reus zien aan de ene zij de het oude Kfalingen aan hun voeten liggen en aan de andere kant de Nieuwe Maas met het scheepvaartverkeer. Door prof. dr. AB. Ringeling Met veel vertoon werd vo rige week het rapport over het onderzoek van de enquêtecommissie naar de Bijl merrampopenbaarDe commissie deelde in de voomalige vergader zaal van de Tweede Kamer met veel aplomb de verwijten mee. Voormalige minister van Verkeer en Waterstaat, me vrouw Jomlsma (WD), had herhaaldelijk de Kamer verkeerd en veel te laat ingelicht. Een verwijt dat ook haar voorgangster mevrouwMay (CDA) gold. De mi nister van Volksgezondheid, mevrouw Borst (D66), had nagelaten een diepgaand onderzoek in te stellen naar de gezondheidsklachten van bewoners van de Bijlmer en degenen die bij de hulpverlening na de ramp waren betrokken. De minister-president, de heer Kok (PvdA), had nagelaten actie te ondernemen om zijn kabinet op een adequate manieropdenasleep van de ramp van het El Al-toestel te laten reageren. De subjectieve gevoelens van de bevolking waren vol strekt genegeerd. De overheid had gefaald. Ambtelij ke diensten hadden hun taak veel te beperkt opgevat. Er was sprake van een verkokerde overheid, zei de voorzitter van de enquêtecommissie. Dat had het on derzoek aangetoond. Onmiddehjk deden de meestejournalisten wat na een enquête gebruikelykerschijnt te worden. Zij vroegen zich af wie de meest ernstige verwijten naar het hoofd kreeg geslingerd. Zij gingen na wiens positie het meest onhoudbaar was geworden. Wie zou er moeten aftreden? De nationale afrekencultuur werd zicht baar. De positie van het kabinet stond op het spel. AHe grote partijen waren betrokken. Als gevolg van de ver wijten van de commissie waren belangrijke vertegen woordigers van die partijen in het geding. Zou het ka binet niet een gebaar moeten maken en opstappen? Daarmee zou mogelijk het vertrouwen in de politiek weer wat kunnen worden hersteld.- De opwinding onder Haagse kaasstolp was vorige"* week heel groot, maar het is de vraag waar die opwjn- ding op berustte. Misschien mag de publieke discus sie ook eens gaan over de kwaliteit van het rapport. Verwijten moeten welgebaseerdzijnop eendiepgdan- de en evenwichtige analyse van wat zich heeft afge speeld. Daarover heb ik mijn aarzelingen, om hetlp Haagse termen te zeggen. Want het rapport van deen- quêtecommissie lijkt te behoren tot de zwakste rap porten van alle enquêtes de afgelopen vijftien jaar. De hoofdreden voor mijn oordeel is dat de commissie niet blijkt om te kunnen gaan met wijsheid achteraf. Ik weet niet hoe het met u rit, maar achteraf kan ik al tijd heel goed beargumenteren waarom ik een bepaal- de beslissing neem en nieteenandere. Ikweetdatach- teraf beter dan tijdens het moment zelf. Sterkei nog, achteraf bedenk ik er vaak nog een hoop redenen waarom het zo verstandig was om die beslissing te ne men. Zeker als die beslissing goed is uitgepakt. Veel kennis die wetenschapsbeoefenaren hebben is van hetzelfde type, wijsheid achteraf. Daar moetje mee om leren gaan. En veel mensen aan de universi teit hebben dat geleerd. Ze weten dat beslissingen er achteraf anders uitzien dan als je ze moet nemen. En zeverbinden daar een consequentie aan. Als zeonder- zoek doen, proberen zij zich te verplaatsen ïn de be- slisingssituati e van degen en die zich voor een bepaald probeleem geplaatst zagen en een beslising moesten nemen. Zij bouwen de beslissingssituatie na. Dat is lastig, maar als jeiets wilt begrijpen van de beweegre denen van beslissers is een dergelijke terugblik on vermijdelijk. De commissie had zich ten doel gesteld aan waarheidsvinding te doen. Maar zij lijkt rich niet te kunnen verplaatsen in de situatie waarin beslissers zich bevonden toen zij moesten beslissen. Dat geldt in nog sterker mate over wat als hét pro bleem wordt beschouwd. De commissie formuleert dat probleem als de wijze waarop de overheid met de nasleep van de ramp is omgegaan. Alleen al door de formulering is dat een aanduiding van het probleem achteraf. Wantin de afgelopen zes jaar is dat nooit het probleem geweest. Het probleem van de Bijlmerramp is in de loop van de tijd omschreven als het aantal do den datbij deze vreselijke ramp viel, als het probleem hoe dit ongeluk heeft kunnen gebeuren, als het pro bleem of er misschien constructiefouten aan de jum bojet kleefden,of het onderhoud van het toestel welin orde was, wat de lading van het toestel was, of er ge vaarlijke lading aan boord was en of die lading mis schien gevolgen kon hebben voor degenen die by de ramp betrokken waren. Op al die vragen hebben overheidsorganisaties in de loop van de tijd geprobeerd antwoorden te geven. Ik zeg niet dat die antwoorden steeds correct waren. Dat kan ook niet, want dat waren rij niet Maar misschien waren het wel de beste antwoorden die gegeven de in zichten van datmoment gegevenkonden worden. Aan de vraag of dat zo was. komt de commissie niet toe. Sterker nog, de enquêtecommissie veroorzaakt tij dens de openbare verhoren zelf grote maatschapplij- ke onrust over de lading op basis van verkeerde infor matie. Wie zuiver met de subjectieve gevoelens van betrokkenen wil omgaan, zou voorzichtiger hebben moeten zijn. Maar in het rapport van de commissie bhjktdaarweinigvan.Politiekeafrekeninglijkthetin haar rapport te hebben gewonnen van een deugdelij ke analyse. Daarmee komen des ubjeetieve gevoelens van betrokkenen, die de commissie bij herhaling als kernpunt van haar onderzoek noemt, pas echt in de kneL (Prof. dr. A.E. Ringeling ts hoogleraar bestuurskunde aan de faculteit der Sociale Wetenschappen van de Erasmus Universiteit Rotterdam) Ad Bloemendaal (De grote nationale uitdaging' noemen de Pa- lestijnen hun streven naar een eigen staat. Hoe groot die uitdaging is, zal deze week blij ken in Gaza, waar de Palestijnse Centrale Raad antwoord moet geven op de vraag wat er moet gebeuren op 4 mei. Op die datum ver strijkt de vijfjarige interim-periode van het Os lo-proces, zonder dat een serieus begin is ge maakt met onderhandelingen over een defini tieve regeling voor het Israelisch-Palestïjnse conflict. 'Als Oslo afloopt, roepen we een onafhankelij ke staat uit,' heeft Yasser Arafat steeds be weerd. Hij gebruikt het dreigement om vooral het westen duidelijk tc maken dat hij niet eeu wig wil blijven onderhandelen. De afgelopen maanden heeft hij meer dan twintig hoofdste den bezocht en over het resultaat zal hij niet ontevreden zijn. De Europese Unie wil over een jaar overwegen een Palestijnse staat te er kennen. Washington gaat minder ver, maar Clinton wil proberen door 'versneld onderhan delen' binnen een jaar tot een afronding te ko men. Arafat kan de leden van de Centrale Raad nu vertellen dat geduld beloond zal worden. Het is een koud kunstje volgende maand soevereini teit uit te roepen, zal hij zeggen, maar wat ko pen we ervoor? Zo'n staat zou op dit moment niet worden erkend door de belangrijkste lan den: de Verenigde Staten en de Europese Unie. En de bezetting blijft gewoon bestaan, ook al wordt de Israëlische premier Netanyahu niet moe te roepen dat 95 procent van de Pales tijnen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever al worden bestuurd door mede- Palestijnen. Dat lijkt prachtig, maar m de onderhandelin gen geldt maar één valuta en dat is land. Van de Gazastrook is ruim zestig procent in Pales tijnse handen, maar op de Westelijke Jordaan oever beheersen Arafats bestuur en veilig heidstroepen een vier procent. Zelfs als Ne tanyahu de door hemzelf getekende Wye-ak* koorden volledig zou uitvoeren, zou dat laatste percentage oplopen tot niet meer dan 18,2. Het gaat daarbij om een groot aantal dichtbe volkte eilandjes - door de Palestijnen laatdun kend aangeduid als 'bantoestans'- geschei den door Israëlische nederzettingen. De inwo ners kunnen niet reizen zonder vergunning en de economie wordt grotendeels beheerst door Israël, net als de energie- en watervoorziening. De Palestijnen hebben nog altijd geen eigen zeehaven. Het internationale vliegveld in de Gazastrook en alle grensovergangen staan vol ledig onder Israëlische supervisie. Als Arafat zonder Israëlische toestemming een staat uitroept, kan Israël al die duimschroeven nog eens aandraaien. Netanyahu heeft al laten weten dat hij zich het recht voorbehoudt de ge bieden die nog onder volledig Israëlische be stuur staan, te annexeren. Net als het uitroe pen van een Palestijnse staat zou zo'n besluit voornamelijk symbolische betekenis hebben. Het is dan ook de vraag of Israël bereid is bet nadeel - ernstige negatieve gevolgen voor zijn relaties met Egypte, Jordanië en andere lan den - voor hef te nemen. Toen onder het bewind van Yitzhak Rabin en Shimon Peres de Oslo-akkoorden werden ge formuleerd, leidde Joel Singer de juridische afdeling van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij steunt de opvatting van de huidige Israëlische regering dat een eenzijdige verklaring van een Palestijnse staat een schending betekent van 'Oslo'. Op grond van de tekst meent hy dat de Palestijnen ook na het verstrijken van de interim-periode geen eenzijdige stappen mogen nemen. Singer heeft nog een argument. Een van de ju ridische voorwaarden voor de vestiging van een staat is dat deze vrij is van vreemde over heersing en dat kan niet worden gezegd van de Westelijke Jordaanoever. Al sinds 1967 vormt Israël het gezag in de bezette gebieden, met in begrip van de delen waar de Palestijnen nu zelfbestuur uitoefenen. Zelibestuur is immers geen staat. Dat betekent volgens Singer dat formeel gezien per 4 mei de bevoet Ineden die Israel voor de interim-periode van vijfjaar had overgedragen aan de Palestijnen, weer in han den komen van het Israëlische militaire gezag. Israel mag dan volgens Singer juridisch m zijn recht staan, het heeft er geen belang bij de zaak op de spits te drijven zolang Arafat geen staat uitroept. Dore Gold, de Israëlische am- bassadeurbij de Verenigde Naties, heeft secre- tans-generaal Kofi Anan al laten weten dat de regering na 4 mei alles bij het oude zal laten. Het Palestijnse Bestuur, de Wetgevende Raad (het voorlopige parlement en de andere Pales tijnse instituten die waren bedoeld voor de in terim-periode, kunnen gewoon blijven be staan. Ook Arafat zal na 4 mei waarschijnlijk de sta tus quo handhaven, omdat hij vanaf die datum al rijn stappen nauw zal coördineren met de Amerikanen en de Europeanen, in de hoop dat die over een jaar de Palestijnse staat zullen er kennen. De kans dat hij binnen twaalf maan den met Netanyahu of, als de Arbeiderspartij de verkiezingen wint, met Ehud Barak over eenstemming bereikt over een definitieve re geling van het conflict, is miniem. Zelfs als de partijen 24 uur per dag zouden onderhandelen. Arafat is vooral bang voor een eeuwigdurende autonomie. Dat was wat de Israëlische premier Menachem Begin voor ogen stond toen bij in 1979 de Camp-Davidakkoorden sloot En Ne tanyahu houdt er dezelfde opvatting op na. Daarom is de Palestijnse president er zo op ge beten van de internationale gemeenschap een einddatum te horen voor de onderhandelingen over de definitieve status.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1