15 c Maassluis wordL&ap voor stap toeristischer Schiedamse jongerenwerkers gooien het over een andere boeg Stevige borrel genda 'Mensen moeten hier niet alleen komen omdat het elders vol zit' Vlaardingse wethouders heropenen Tsjechisch bejaardenhuis Gemeenteraad neemt afscheid van hoofdbode Abonn&eService Rotterdams Dagblad Dinsdag 27 april 1999 Wandelen. Veel wandelen. Dat was het medisch advies na mijn her nia-operatie ten behoeve van een voorspoedige revalidatie. Zwem men. Dat ook. Maar vooral veel wandelen. Vandaar dat de stadswan deling van de VW door Schiedam in mijn eerste weekenddienst, op een zonnige zondag in begin april, mij wel kon bekoren. Helaas', deelde Ruud Pillard, de directeur van de VW mij mede, „de wande ling gaat niet door. We hebben geen aanmeldingen. Jij bent de eni ge." Ik had de stadswandeling warempel als hoogtepunt van het weekein de beschouwd en ik zal u vertellen waarom. Voor 13,50 gulden zou de wandeling, waaraan een bezoek aan de tentoonstelling 'Gerrit van Kapel, stadswandelaar' gekoppeld was, beginnen met een jenever bonbon in het Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel. En na de trip stond een proeverij in dat zelfde museum op het pro gramma. Ik houd zou nu en dan wel van een borrel en voor het geld hoefde ik het al helemaal niet laten. Bovendien, de krant betaalt in dit soort gevallen. Maar goed, geen stadswandeling met jenever na, die zondag. Een grootscheepse alcoholcontrole in Hoek van Holland werd mijn week end klus. Drank en wandelen hebben kennelijk iets met elkaar. Ster ker nog, er wordt wat afgelopen en er wordt wat afgezopen. De histo rische wandeling door Maassluis, die afgelopen week werd geïntro duceerd, werd afgesloten met een borrel voor burgemeester en wet houders, gemeenteraad en andere meelopers. Cola, om een voor beeld te noemen, werd er niet geschonken. De wandeltour langs de 'kleine Vlaardingse ongenoegens' van acti vist Peter de Jong had als eindpunt het café, waar ongetwijfeld een flinke borrel zal zijn geschonken om de ellende weg te spoelen. In Schiedam kunnen ze er helemaal een houtje van: zuipen. Vooral de afgelopen weken. De ene na de andere (hoge) ambtenaar wordt ge ruisloos het stadskantoor, met of zonder een vergulde handdruk, uit gestuurd of trekt zelf aan z'n stutten. Het afscheid wordt steevast 'ge vierd' met een receptie en, geloof me, daar wordt een stevige borrel gedronken. Het stadsbestuur lijkt elke gelegenheid aan le grijpen om de jajem op tafel te zetten. Ook de visitatiecommissie van EIco Brinkman kreeg afgelopen vrijdag nadat die het bestuurlijk en organisatorisch beleid onder de loep had genomen, een borrel aangeboden. Foute zet. In dat soort gevallen kan je maar het beste nuchter blijven. Want met een dronken harses wordt de vernietigende zelfanalyse die de ge meente over zichzelf schreef, er echt niet fraaier op. SteTker nog, met een kater in je kop, bonkt de bestuurlijke chaos alleen maar harder. Dus mijn advies: minder schenken, wat vaker helder denken. Dan drinken we straks als we als 'grote stad' een flinke zak subsidie van het rijk hebben gekregen een borrel op de goede afloop. En daarna nemen we er eentje op al de mooie projecten die we er mee van de grond gaan tillen. Bij de opening ervan slaan we er nog eentje achter over en dan nemen we nog een flinke lel bij het afscheid van wethou der Reijnhout Zie je wel: er wordt te veel gezopen in Schiedam. SANDER SONNEMANS Dinsdag 27 april SCHIEDAM Dc Oost. Patchwork, 13.30-15.30u. en bingo. 14.00- 16.00u. Dc de 4 Molens. Modeshow Van der Klooster mode, lO.3O-12.00u. Wc de Erker. Eten rondom de we reld. Podium Caf Jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Dc Soeuda. Huisvrouwenorkest De vrolijke keuken, 14.O0U. Holy Ziekenhuis. Herhahngsles reanimatie, 20.00 u. Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg51. Urba- nus, 2O.O0U. Restaurant Holy Ziekenhuis. Informa tie-avond 'Bevallen in het ziekenhuis', 20.OO-22.00u. Woensdag 2S april VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, Urbanus, 20.00u. ROTTERDAM Ahoy' 14.00-22.00 Bedrijven Kontaktdagen. Rotter damse Schouwburg kl zaal 20.30 Appetite. Hist. Mu seum'Schlelandshuis'10.00-17.00 Kanonnen, klok ken en kandelaars. Blijdorp Huid en Haar. Galerie Ron Mandos 10.30 peuters; 14.30 4-7jr. TheaterWest 16.00-17.00 Stemworkshop voor kinderen. 14.30 De wurm in de ketel. 19.30-21,30 Koor: Spelen met je stem. Speel-Ö-Theek De Speeldoos 14.30Kikkeris kikker. Bibliotheektheater 20.15 Margie Bermejo. Lantaren/Venster 20.30 Luistermuseum. 20,30 Quar- tett. Luxor 20.15 Anatevka. Odeon 20,30 Live Jazz in OdevC. Prinses Theater 20.15 Impropicana2: De Na zaten van Prins Hendrik. 14.00 Wereidprogramma i.s.m. Stichting Dunya. Nighttown Theatercafé 23.00 Fresh Up, Bioscopen Van do.22apr. t/m woJMapr. Cinerama 1: 'Shakespeare in love' (al) dag. 12.30- 15.30-18.30-21.30. Cin.2: 'La Vita Bella1 (al) dag. 15,45-18.30-21.15do.vr.ma.di. ook 13. Cln.3:'Babe: pig inthecity'(al)dag. 18.45-21.15, do. vr.ma,di. ook 13.30- 16. Cin.4: 'Patch Adams' (al) dag. 12.40-15.40-18.40- 21,30. Cin.5: You've got mail' (a!) dag. 15,15-18. 'Mes sage in a bottle' (12) dag. 12.15-20.45. [max Theater: 'Whales' (al) dag. (beh. do.ma.di.wo.) 14-16-19, do.wo. alleen 19, ma. alleen 14-16, di. alleen 14. 'Everest' (al) dag. (beh, do.di.wo.) 15. "Thrill ride' (al) dag. (beh. do.di.) 13-20, do, alleen 20, di. alleen 13. 'Babe in de grote stad' (al) dag. (beh. do.ma.di.) 17, za- .zo, ook 11. 'Saving private Ryan' (16) dag. (beh. di.) 21. Venster 1: 'My name is Joe'(16) dag. 19.30-21.45 (ma. niet om 21.45) vr.zo.wo. 15, zo. ook 12.30. Sneak pre view ma 22. Ven.2: 'Central to Brasil' (al) vr.za.zo. 19.30, vr.wo. pok 15. 'Dancing images' (16) do. 20. 'Apriie' 16) do. t/m zo. 21.45. 'Boccaeio '70' 16} ma.di- ,wo. 19.30. 'Bebe schrijft een opstel' (al) zo, 15, Ven.3: Testen' (16) dag. 19.30, vr.wo, ook 15, zo. ook 12.30. 'La vie rêvée des anges'(16)dag. 22, zo, ook 15.Ven.4: 'El viento se Ilevo lo que' (16) dag. 20-22.15, Moviezo- ne: 'First strike' (16) vr. 15.30. Lumière 1: 'I still know what you did last summer' (16) dag. 13-16.45-18.30-21.15. Lum. 2: 'Bride of Chucky' (16) dag. 13.15-16.30-19-21.30. Lum.3: 'Pay- back'(16)dag. 13.15-15.45-21. 'Another day in paradi se' (16) dag. 18.30. Lum. 4: 'Arlington road'(16) dag. 12.45-18.30-21,15, do.vr.ma.di. ook 15.30. Pathé 1: 'Arlington road' (16) dag. 11.55-15.10-18.15- 21. Pat.2: 'Holy man' (al) dag. 11-13.35-16.10-18.50- 21,30, di. niet om 21.30. Sneak preview: 'Raw hide de butant' (16) di. 21.30. Pat.3: '8mm' (16) dag. 15,40- 18,30-21.20, do.vT.ma.di. ook 11.50. Pat.4: 'Asterix en Obellx' (al)dag. 19-21.40, do.vr.ma.di.ook 11.10-13.50- 16,30. Pat.5: 'Messageinabottie'(12)dag. 11.30-15,20- 18.25-21.20. Pat.6: 'The faculty' (16) dag. 16.30-19- 21,40, do.vr.ma.di. ook 11.40-14.10. Pat.7: 'Rush hour' (16) dag. 16.40-19.10-21.50, do.vr.ma.di. ook 11.40- 14.20. Kinaermatinees: Cin.2: Abeitjé tal) za.zo.wo, 13.15. Cin.3: 'Babe in de grote stad' (al) za.zo.wo. 13.30-16. Ven.4: 'Karlsson van het dak' (al) zo. 13. 'G.V.R.' (al) zo.wo. 15. Lum.4: 'Een luizenleven' (al) za.zo.wo. 15.30. Pat.3: 'Een luizenleven' (al) za.zo.wo. 11.10- 13.25. Pat.4: 'Asterix en Obelix' (al) za.zo.wo. 11.10- 13.50-16.30. Pat.6: 'Missing link' (ai) za.zo.wo. 11.40- 14.10. Pat.7: 'Babe in de grote stad' (ai) za.zo.wo. 11.40-14.20. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comellsse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariètte Olsthoom, Eefje Oom en, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Leo leichten berg van de Stichting Pro motie Maas sluis: 'Het moet een leu ke binnen stad worden waar het voor de toerist en de consu ment goed toeven is,' Foto Roel Dijkstra Door Jos van Nierop Maassluis—Toerisme en Maassluis. Als je een paar jaar terug die combinatie legde, werd je zowat uitgelachen. Maassluis had niet eens een VW, telde nauwelijks ovemachtingsadres- sen en ontbrak in de folders. De Stichting Promotie Maassluis (SPM), bestaand uit een aantal ondernemers, begon daar een paar jaar geleden verandering in te brengen. Stapsgewijs pro beert men nu Maassluis weer in beeld te brengen. Niet om de stad tot een grote toeristische trekpleister te maken, maar om te zorgen 'dat het knus wordt'. „Dat het een leuke binnenstad wordt, waar het voor de toerist en de consument goed toeven is," aldus de optimistische SPM-voorzitter Leo Leichtenberg. Met de officiële ingebruikname van de historische wandeling zet te Maassluis vorige week weer een stapje om dat te bereiken. Een proces dat eigenlijk zo'n drie jaar geleden begon. Als alterna tief voor het verbannen VW-kan- toor, startte Leichtenberg in ziyn bloemenzaak toen een informa tiepunt van waaruit de SPM aller lei initiatieven opstartte. De ge meente, musea, de horeca en de historische vereniging: alle be langrijke partijen werden bü de plannen betrokken. Zo ook de VW-Rotterdam waardoor het Maassluise informatiepunt een officieel steunpunt werd van gro te broer Rotterdam. Het resulteer de er in dat de stad weer volledig in hun folders ging meedraaien. Van groot belang', meent Ad de Mooij van de Rotterdamse VW, die aangeeft dat een belangrijke doelgroep voor de regio Rotter dam juist de bewoners uit die re gio zijn. „Ik denk dat er ontzet tend veel Rotterdammers zijn die nog nooit in Maassluis zyn ge weest. Ze weten gewoon niet dat cr meer te doen is, dat de stad niet alleen maar steen en beton is." Nog nadrukkelijker dan voor gaande jaren staan Maassluis en ook de andere Waterweggemeen ten vermeld in de Rotterdam- gids. Een uitgave die De Mooij omschrijft als Rotterdams belang rijkste voor zowel de grote VW- kantoren in Nederland als die in de buurlanden Duitsland, Frank rijk, Groot Brittanniëen België. En Leo Leichtenberg-ervaart door de folders inderdaad een toene mende interesse voor de eerste stad aan de Waterweg. „Pas kreeg ik nog een telefoontje uit België. 'Waar kan ik overnachten, we wil len naar het Sleepvaartmuseum', werd me gevraagd." Driejaar ge leden zou de Maassluizer amper raad weten met zo'n vraag. Het aantal bedden was minimaal en mensen moesten bijvoorbeeld naai- het Ibis-hotel in Vlaardingen worden doorverwezen. Maar tegenwoordig is er 'bed broodje', de Maassluise variant op bed breakfast' overnachten bij particulieren. Zo'n tweehonderd mensen maakten er vorig jaar ge bruik van, waarbij het overigens, geeft Leichtenberg toe, niet al leen om toeristen ging. Wel ver wacht de toerisme-promoter dat de animo dit jaar weer zal toene men. „Tot nu toe was het vaak zo dat als Hoek van Holland en Rot terdam vol zaten, men naar het achterland ging en ook bij ons te recht kwam. Nu moeten we in een situatie geraken dat men al eer der komt." Want Maassluis zit in de lift, er vaart Leichtenberg tevreden. „In de zomer loopt er vooral op vrij dag en zaterdag veel vreemd volk. Met daarbij veel fietsers die Maas sluis aandoen." Als levend bewijs ziet hij de drukte op de terrasbo- ten die in de vlieten liggen. Na de Zuidvliet en de Noordvliet ligt er sinds kort ook eentje bij restau rant Camelot aan de Veerstraat, Het vreemde volk vult niet alleen de straten en de vlieten, ook bij voorbeeld het Sieepvaartmuseum telde in 1998 meer bezoekers dan het jaar ervoor. En aan de vorig jaar geïntroduceerde dagtocht Maassluis namen 25 gezelschap pen deel. Een aantal dat Leichten berg dit jaar denkt op te krikken naar dertig a veertig. Rustieke karakter Ad de Mooij van VW-Rotterdam vindt de toenemende belangstel ling voor Maassluis niet 20 vreemd, „Het is een heel leuk plaatsje dat flink contrasteert met de havenbedrijvigheid. Als je op de Waterweg achterom kijkt, zie je daar de drukte." Het rustieke karakter, veel goed bewaarde piekjes, de Groote Kerk en de mu sea; het zyn zaken die er voor De Mooij uitspringen als het over Maassluis gaat. Gekoppeld aan de initiatieven van de SPM, ziet de VWer absoluut mogelijkheden. „Ze hebben een aardig pakketje in elkaar gezet. Heel positief. Neem de historische wandeling: dat is voor het publiek toch weer iets concreets." Grote verwachtingen heeft De Mooij daarnaast van Waternet, waarvoor ook aan het Maassluise havenhoofd een aanlegsteiger wordt geïnstalleerd. „De Nieuwe Maas wordt dan met de Waterweg verbonden, waarbij ook het ver voermiddel op zich een attractie is." De steigers, en de daaraan ge koppelde snelle boten, maken binnen enkele maanden hun op wachting in de Waterweggemeen ten. Het vervoer is speciaal bedoeld voor toeristen. De Mooij: „Dan kun je combinaties maken zoals we in Rotterdam ai doen met een Spido-rondvaart en een bezoek aan de Euromast. Je kunt bijvoor beeld iets gezamenlijks doen met Rotterdam, Schiedam en Maas sluis. Of een bezoek aan Maas sluis en aan de Stormvloedke ring." Als groot voordeel ziet hij dat de toerist dan een heel con creet product kan worden gebo den. Oude ankers Bij de SPM speelt men alvast in op het watervervoer. Niet voor niets is één van de twee informa tiepanelen voor de historische wandeling bij de Koe-paardbrug aan het Havenplein geplaatst. Het moet een verbindend element worden tussen de Watemet-stei- geren de te bezoeken binnenstad. Een beeióenroute met bijvoor beeld oude ankers, maar vooral ook horeea-geiegenheden aan de haven ziet Leo Leichtenberg als andere, routebepalende punten. Ze moeten de toeristen naar de binnenstad loodsen zodat het daar weer wat drukker wordt, on derstreept de ondernemer. „De mensen moeten niet allemaal blij ven pimpelen bij café 't Veerhuis totdat de volgende boot komt. Daar schieten we geen fluit mee op." Om een bezoek aan het centrum van de stad voor vreemden maar ook voor Maassluizers echt inte ressant te maken, is sfeer nodig. Vooral 'overdag-horeca' speelt daarbij een belangrijke rol. Ook de gemeente ziet dat in, en gaf en kele maanden geleden toestem ming voor een terras op de Markt. Gedurende zes maanden gaat dat ten koste van acht parkeerplek ken; eind deze week zetten de ei genaren van NasNas en Hommel hof voor het eerst hun tafels, stoe len en stellingen midden op de Markt. Met de terrassen is Maassluis weer een stapje verder, conclu deert Leichtenberg. Buiten de al op poten gezette initiatieven heeft hij nog veel meer noten op z'n zang. Enthousiast verhaalt hij over verhuur van kano's, over een jachthaven die de Waterweg met het Delfland moet verbinden en over het project Westhoek van Zuid-Holland waarbij verschillen de gemeenten brainstormen over het toerisme in de regio. „Toeris me is een groeimarkt, en Maas sluis groeit daar weer in mee," on derstreept Leichtenberg. En, ideeën hebben ze bij de SPM nog genoeg. „Oh ja, de literaire wan- aehng over Maarten t Hart. Dat zit ook nog in de pk v.." Door Sentina van der Meer Schiedam Wat er tot nu toe is ondernomen voor de Schiedamse jeugd heeft weinig zoden aan de dijk gezet. De activiteiten sluiten niet aan bij de belevingswereld van de jongeren. Kortom: het roer moet om. Er moet de Schiedamse jeugd alternatieven worden gebo den zodat ze niet meer op straat rondhangen en voor overlast zor gen. De twee nieuwe jongeren werkers die begin mei in de Schiedamse wijken aan het werk worden gezet, zullen met deze boodschap in het achterhoofd aan de slag gaan. „Het zijn vooral de jongste tieners waarop de jonge renwerkers zich richten. Zij zoe ken hun vertier op straat." zegt Fred Berkien, de coördinator van het Schiedamse jongerenwerk. Berkien weet uit ervaring waar hij over praat. Hij is zelf jongeren werker en gaat samen met de twee nieuwe medewerkers over een poosje zo'n zestig uur per week in de wijken aan de slag. Voor de zomervakantie is alvast 240 uur gereserveerd zodat goed met Jeugdland samengewerkt kan worden. De afgelopen tijd is er een inven tarisatie gemaakt van liet huidige jongerenwerk, „Het is duidelijk dat de activiteiten die nu worden ondernomen, niet aansluiten bij de belevingswereld van de jonge ren," zegt Berkien. Er wordt wat gedaan vanuit de wijkcentra, maar dat is volgens de coördina tor jongerenwerk onder de maat. „Wat moet een 13-jarige met een cursus koken," vraagt Berkien zich af als hij naar een lijst met ac tiviteiten wijst. „Een aantal jonge ren vindt dat misschien leuk, maar de meesten zitten daar niet op te wachten." Berkien en de twee nieuwe jonge renwerkers gaan zich richten op de jongste tieners. „Diegenen die tussen het servet en het tafella ken zitten," zegt hij. „Ze zijn zo oud dat ze bij wijze van spreken wel de straat uitmogen, maar niet de wijk uit gaan. Ze zijn niet zo mobiel en zelfstandig als een zes tienjarige met een brommer, die zijn vertier in de stad kan zoe ken." Volgens de coördinator is het de moeilijkste groep jongeren. Ze zijn volwassen aan het worden, maar zijn toch nog heel jong. Ze weten heel goed wat ze willen en wat ze wel of niet leuk vinden. Maar aan de andere kant zijn ze ook grillig en volgen ze nauwge zet de laatste mode. „Het zijn net ongeleide projectielen," zegt Ber kien. Dat laatste wordt volgens de coor dinator goed geïllustreerd door üe inventarisatie van de jeugd in de wijk Kethel. In de wijk in Noord hebben de jongeren geruime tijd vol enthousiLsme gevoetbald en aan andere sportactiviteiten ge daan, Ze hielpen zelfs mee met het organiseren. Maar van de een op de andere dag vonden ze het niet meer leuk of was het niet meer stoer. „Dus alles valt dan in elkaar," zegt Berkien. Kethel is echter niet het grootste aandachtsgebied van de coördina tor en de twee nieuwe jongeren- opbouwwerkers. De wijk. met zo'n 450 jongeren tussen de 10 en 19 jaar, ondervindt wel wat ge luidsoverlast van rondhangende jeugd, maar het valt mee vergele ken met wijken als Groenoord, Nieuwland en Zuid. Deze drie wij ken hebben momenteel de mees te aandacht nodig, stelt Berkien. Niet dat andere wijken geen aan dacht krijgen. Maar in Groenoord moet bijvoorbeeld snel iets gebeu ren omdat dc tegenstellingen in de wijk enorm groot zijn. Het is de meest vergrijsde buurt van Schie dam - 35 procent is 65 jaar of ou der- en tegelijkertijd hangen steeds meer jongeren op straat rond. „Niet bewust om vervelend te doen," benadrukt Berkien, „maar omdat ze daar de ruimte krijgen. Misschien iets te veel. Maar mis schien ook niet, misschien moet er meer tolerantie komen tussen jong en oud." Daarom zijn er vol gens Berkien in januari galerij- gesprekken gestart in samenwer king met de huurdersbelangen vereniging. Want bijvoorbeeld bij het Bart Verhallenplein leek de si tuatie vorige zomer te escaleren. „Groenoord is een wijk waar na tuurlijk ook veel meer aan de hand is," zegt de jongerencoördi- nator. „Niets voor niets is de ge meente bezig met een plan om de wijk samen met de woningcorpo ratie op te knappen. Daar kan het jongerenwerk weer makkelijk in mee liften." Zo ligt cr op het moment ook een mooie kans bij de Jozef Oreliosin- gel. Hier wordt een soort parkje gemaakt en daarmee kun je me teen voor de jeugd aan de slag. „Door inspraak en activiteiten," zegt Berkien. „Door te zorgen dat er een plek voor ze komt waar ze niet direct voor overlast zorgen." De coördinator jongerenopbouw- werk zou het liefst zien dat er een skate-voorziening en een trap veldje komt. Krappe straten In het dicht bebouwde Zuid is het juist weer lastig om zoiets te reali seren. Jongeren zorgen in de krappe straten al gauw voor over last. Zoals op het Dwarsplein, het sport- en hangveidje tegenover Kluphuis Zuid, dat overigens moet wijken voor woningbouw. „Het grote probleem is nu ook: waar vinden wc een nieuwe plek," vraagt Berkien zich af. Jongeren hebben wel ideeën aangedragen bij de gemeente voor een zogehe ten jongerenontmoetingsplek (JOP). Tot nu vond de gemeente echter nog geen enkele locatie ge schikt. Het is de bedoeling dat Berkien en de twee nieuwe jongerenwer kers als een soort van ambulante hulpverleners te werk gaan. „Waar een vuurtje is in de stad gaan we blussen. Daarnaast gaan we proberen meer preventieve maatregelen te nemen. Net zoals de brandweer, om maar dezelfde termen te gebruiken, gebouwen controleert op brandveiligheid." West is weer een buurt waar het op zich best goed gaat. Wijkcen trum De Erker is populair bij een redelijk grote groep jongeren. ..En aan het Frans Halsplein heeft de buurt het leuk geregeld," zegt Berkien. Volgens hem is het een voorbeeld van hoe je een plein goed moet inrichten voor de jeugd. Ze lijken het daar naar hun zin te hebben. Bovendien is er weinig overlast van brommers doordat er hekjes zijn geplaatst. Maar het moet ook leuk blijven en daarom wil Berkien activiteiten met en voor de jongeren organise- Als Berkien en de twee nieuwe jongerenopbouwwerkers de ko mende maand aan de slag gaan, worden ze gevolgd door een speci aal stuurgroep. Hierin zitten poli tie, dienst Welzijn van de gemeen te, Stichting Welzijn Schiedam, hel buurt- en wijkbeheer, leer plichtambtenaren, het Integraal Veiligheidsbeleid en het jonge- renopbouwwerk zelf. Berkien: „De bedoeling is dat we tot een structurele aanpak komen." Vlaardingen - Wethouder Aart Kool en wethouder Kees van der Windt hebben afgelopen weekeinde in het Tsjechische Moraeska Trbova een bejaardenhuis heropend, dat met VÏaardings sponsorgeld kon worden gerenoveerd. Een Neder lands ziektenkostenverzekeraar had veertigduizend gulden ter be schikking gesteld voor het op knappen van het gebouw in de Vlaardingse 'zusterstad'. Met het geld zijn extra voorzienin gen aangelegd. Zo beschikt het seniorenhuis nu over een bubbel bad en een massagedouche. Het sponsorbedrag is ook gebruikt voor het opzetten van een activi teitenprogramma, waarbij de ou deren worden gestimuleerd om minder tijd op hun kamer door te brengen en meer 'naar buiten' te treden. Daartoe is ondermeer een spelletjesbegeleidingsprogram ma opgezet. In het gebouw wonen zo'n twee honderd ouderen. Het pand heeft echter ook een functie als ont moetingsplek voor bejaarden uit de wijde omgeving. Twee jaar geleden nog stelde Vlaardingen een bedrag van - 60,000 gulden ter beschikking aan de Tsjechische stad. Dat geld was toen bedoeld voor de wederop bouw, na de voor het Oost-Euro- pese land rampzalige rivierover stromingen. Moracskè Trbova telt zo'n 2Ö.ÖÖÖ inwoners. De 'zuster hand' tussen de haringstad en de Tjeschische plaats bestaat sinds acht jaar. Bij hun tocht naar Moraeska Trbova werden de beide wethou ders ondermeer vergezeld door GroenLinks-fractievoorzitter Ben van der Velde. Schiedam Eigenlijk wordt donderdagmiddag zijn officië le afscheid gehouden maar de leden van de Schiedamse ge meenteraad konden gister avond de kans niet onbenut voorbij laten gegaan om af scheid te nemen van hoofdbo de Leo Menke. Een bode die een dienstverband kent van 21 jaar en drie burgemeester en talloze wethouders heeft ge diend. Maar nu is het welletjes geweest Eerdere mogelijkhe den om vervroegd met pensi oen te gaan heeft Menke niet gebruikt maar nu is het er dan toch van gekomen en maakt hij gebruik van een VUT-rege- ling. Voor Leo Menke was er voor gaande keren steeds een reden om nog even in gemeente dienst te blijven. De nieuw bouw en inrichting van het nieuwe Stadserfcomplex bij voorbeeld. „Maar het laatste stukje van mijn dienstverband was wat minder en toen dacht ik: Leo, je moet gaan," zo zei Menke gisteravond in zijn be- Daarvoor was hij overspoeld met complimenten van alle po litieke partijen die hij in de af gelopen jaren van koffie, ko pieën, stoelen en repliek heeft voorzien. Want dat laatste deed hij ook, zelden verbaal maar veelal non-verbaal. Zijn ge zichtsuitdrukking sprak vaak boekdelen. De lijst met positie ve karaktereigenschappen die hem werden toegeschreven door de woordvoerders van de fracties was om verlegen van te worden: discreet, punctueel, standvastig, flexibel, beschei den, hulpvaardig. De lyst was zo lang dat Menke er zelf maar een grapje over maakte: „Ik wist niet dat ik zo goed was. Anders had ik er wel misbruik van gemaakt." Donderdagmiddag vanaf vier uur kan afscheid warden geno men van hoofdbode Leo Men ke tijdens een receptie in het Proveniershuys, Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 13.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5