13, m Villa-opvang vluchtelingen doorkruist plannen gemeente J 'Zonder maatregelen verpaupert Groenoord' Rotterdams Dagblad Verzet tegen komsË Hooglanders groeit =11 f KEUKENSTUMO KONI.INfNm.IK BAKNCPECHT ONS haalt bezem door Nieuwland en Oost Maassluis onderzoekt legionella Moord op Maassluise 'gevolg van kortsluiting' bij verdachte Schat wil spelen op oudste plek Schiedam ImrnirmmÊÊmtÈRssss&ÊL- \\E Mishandeld en beroofd Bromfietsers op de bon Amokmaker aangehouden Burgemeester niet blij met plan Toth: 'We kunnen er niets tegen doen' -ikr Abonneeservice '6 weken voor K<Hl*rdams tfe temt ht«w*ko» 14 0800-0642 Rotterdams Dagblad UI Waterweg Woensdag 28 april 1999 Vlaardingen Een groepje man nen heeft gisteravond op de Ach terom in Vlaardingen een Rotter dammer (20) m elkaar geslagen en beroofd. Het slachtoffer werd met de nodige verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis. De man had rond acht uur een ta toeagewinkel verlaten en werd op straat door vijf a zes mannen mis handeld en vervolgens beroofd van zijn koffer. Daarin zaten fo to's tekeningen, een tatoeagema chine en geld. De politie zoekt ge tuigen van de beroving. SchiedamZestien bekeuringen. Dat was het resultaat van een bromfietscontrole die gisteren ochtend op betHazepad in Schie dam werd gehouden. De politie controleerde van kwart over zeven tot half elf op het dra gen van een helm, de juiste papie ren, het vermogen van de brom mers en de verlichting. Een snor fiets die een te groot vermogen en geen achterlicht had, werd voor technisch onderzoek overge bracht naar het politiebureau. Vtaardlngen De politie van het district Waterweg heeft vannacht in Vlaardingen een gewapende amokmaker opgepakt. Openbare dronkenschap en het in bezit vormden de aanleiding voor zyn aanhouding De 2?-jarige man had bij een snackbar aan de Ambonlaan ruzie gemaakt en werd door de politie naar huis gebracht. Even later verliet de Vlaardinger zijn woning met een mes richting snackbar. De agenten die uit voorzorg in de buurt van de woning waren geble ven, overmeesterden de man en brachten hem naar het bureau. Schiedam 'Ons pakkie-an' is de naam van het project dat een schoner en veiliger Nieuwland en Oost moet opleveren. ONS Milieu en de Schiedamse wïjkservice- teams gaan hierin samenwerken met de gemeente en politie. Doel is om met extra inzet en aandacht in de twee wijken te komen tot een betere woon- en leefomgeving en een grotere betrokkenheid van de bewoners. Het project duurt van mei tot en met september en zal anderhalve maand worden on derbroken in de vakantieperiode. De wijkservicepunten zullen een centrale rol spelen in de grote schoonmaak van de twee Schie damse wijken.' Het wijkservice- punt in Oost zal bovendien, als het gemeentebestuur hiervoor toestemming geeft, dienst gaan doen als centraal meldpunt voor klachten uit de wijk op het gebied van beheer, onderhoud en veilig heid. De wijken worden in delen aange pakt. Een opknapbeurt duurt drie weken per deelgebied. Vooraf gaande aan de poetsbeurt houden de veiligheidsassistenten een in spectieronde om alle gebreken en te verbeteren plekken in kaart te brengen. Daarna gaan het wijk- serviceteam, milieucontroleurs en reinigers met politie en moge lijk gemeente aan de slag. Die werkzaamheden bestrijken het herstellen van bestrating, bank jes, verkeersborden, het schoon maken van de straten, het wegha len van onkruid en zwerfvuil en het snoeien van het openbaar groen. Het project valt of staat volgens de ONS met de medewerking van de bewoners. Het niet parkeren van de auto's tussen 7.45 en 16.00 uur op de dag dat de schoonmaak ploeg langskomt, is bijvoorbeeld een vereiste. Maar de bewoners wordt ook gevraagd geregeld zelf de bezem ter hand te nemen om de stoep schoon te houden en het huisvuil niet op de stoep te zetten wanneer dat zo uitkomt Huis-aan-huis zal een speciale fol- uei worden verspreid waarin valt te lezen welk gebied op welke da tum onder handen wordt geno- Door Eefje Oomen Vlaardingen Als het aan de gemeente Vlaardingen lag, zou Villa Kakelbont niet gebruikt mogen worden voor de opvang van vluchtelingen. Burgemeester Bert Stam zegt er echter 'helaas' niets tegen te kunnen doen. Volgens hem zijn de pro blemen rond deze groep afgewezen asielzoekers het 'pakkie- an' van de landelijke overheid en heeft Vlaardingen er niets over te zeggen. Volgens Stam biedt ook het be stemmingsplan voor de omgeving van de villa aan de Parkweg 2 geen uitkomst, omdat er voor dat gebied met zo'n plan bestaat. „Het is een witte vlek in de stad", aldv,c' de burgemeester. Vorige week kwam de eigenaar van de villa, de Schiedamse on dernemer George Toth, met het plan voor de plaatsing van een aantal vluchtelingenfamilies aan de Parkweg 2. Deze families vin den nu nog een onderdak in het voormalige Sportfondsenbad in Schiedam. Per 1 juli moeten ze daar weg, omdat er in de vakantie periode geen vrijwilligers meer zijn om voor de opvang te zorgen. Burgemeester Stam vreest voor negatieve reacties vanuit de Park weg-buurt. „De reacties van de Schiedammers, die rond het Sportfondsenbad wonen, waren toentertijd immers ook niet mis," Overigens liet een deel van de Vil la Kakelbont-omwonenden giste ren in het Rotterdams Dagblad echter al weten geen bezwaren te gen de plaatsing van vluchtelin gen te hebben, 'mits de opvang maar goed geregeld is en de men sen niet aan hun lot worden over gelaten'. Volgens de burgemeester moet het de bewoners echter duidelijk worden dat ook deze opvang bui ten de bevoegdheden van de ge meente valt. „Het initiatief daar voor moet komen vanuit particu liere organisaties als Stichting In- lia." Diezelfde stichting heeft gisteren een dringende oproep gedaan aan Schiedammers, Vlaardingers en Maassluizers, om zich te melden als vrijwilliger voor de opvang van deze zogenoemde Dublin-clai- manten. Mensen, die er voor voe len kosteloos zorg te dragen voor begeleiding van de vluchtelingen, kunnen zich melden bij of de Schiedamse Raad van Kerken, bij de Pauluskerk in Rotterdam en bij Stichting Inlia te Groningen. Vrijwilligers hoeven geen eerdere ervaring te hebben opgedaan met de opvang van vluchtelingen. Training kan volgens Inlia-direc- teur John van Tilborgh worden verzorgd door de ervaren begelei ders, die betrokken rijn bij op- vangprojeeten in de Pauluskerk. Het particuliere vluchteling-initi- atief van Toth doorkruist de ge meentelijke plannen voor een asielzoekerscentrum op het be drijventerrein De Vergulde Hand. Op dit moment wordt door Vlaar dingen en het COA (Centrale Op vang Asielzoekers) onderzocht of het stuk grond geschikt is voor de opvang van zo'n vierhonderd asielzoekers. Op deze plannen hebben de omwonenden overi gens wel woedend gereageerd. Dat bleek nog eens op de in spraakavond eind februari, waar de burgemeester bestookt werd met uiterst negatieve reacties. Zo'n centraal geregelde opvang op het industrieterrein heeft ech ter nog steeds de voorkeur van de gemeente. Burgemeester Stam wijst er op dat de Vlaardingen al tijd al voor 'centrale' opvang was, ook toen de discussie losbarstte rond het 'armoedige' tentenkamp in Ermelo. Andere gemeenten als Rotterdam boden toen aan asiel zoekers in gewone woningen on der te brengen. Vlaardingen is volgens hem bewust niet met zo'n aanbod gekomen. Maassluis De gemeente Maas sluis denkt er over plaatselijk on derzoek te verrichten naar de le- gionella-bacterie. Wethouder Le- ny Wesenhagen van volksgezond heid maakte dit gisteravond in de raadsvergadering duidelijk na vragen van Mieke Iiandsbergen van de PvdA Landsbergen wil met een onder zoek, of in ieder geval de positieve uitslag daarvan, eventuele onge rustheid bij de Maassluizers weg nemen. Ongerustheid die zou kunnen ontstaan vanwege de re cente dodelijke slachtoffers door een te hoge concentratie van de bacterie. Zo'n onderzoek zou moeten wor den uitgevoerd in onder meer de douches van gymzalen, fitness centra en sporthallen. Of ook zwembad Dol-Fijn daarby betrok ken moet worden, vond de soci aal-democraat van minder belang. De leiding van dit sport- en recre- atiebad besteedt immers al veel aandacht aan dit aspect van de volksgezondheid, had Landsber gen uitgezocht. Een conclusie die werd bevestigd door het college vanbenw. Door John Bunte SchiedamAlleen met ingrijpen de maatregelen is de wijk Groenoord te redden. Gebeurt dat niet, dan zal het gebied verpaupe ren. Een neerwaartse spiraal dreigt vervolgens. Daarom zal het in sommige gevallen ook het bes te zijn om tot sloop over te gaan. Dit stelt directeur Fenny de Graaf van de woningbouwvereniging Schiedam (WBS). Zij heeft zitting in een werkgroep, die rich sinds enkele jaren over de herstructure ring van Groenood buigt Naast de WBS rijn ook de woningstich ting Noordvest en de bewonersor ganisaties hierin vertegenwoor digd. De werkgroep verwacht ko mende maand het eindrapport (de wijkontwikkelingsvisie) te kun nen presenteren. De afgelopen weken zyn bewo ners al op bescheiden schaal geïn formeerd over de voorlopige in houd. Dat leidde tot de nodige pa niek omdat sloop van een aantal flats als een serieuze optie wordt genoemd. Het gaat, zo hoorden bewoners van Groenoord Midden, concreet om vijf flats aan de Peter van Anrooylaan, de Eduard van Beinumlaan en de Willem An- driessenlaan. Het gaat er om de w'jk een goed perspectief te biedei., aldus De Graaf. „Er moet een toekomst waarde worden gewaarborgd. En daarom moeten er woningtypes worden geboden waar nu en in de toekomst vraag naar zal zijn." Ze noemt in dat verband woningen voor ouderen, eengezinswonin gen en koopwoningen. In '96 werd tot de ontwikkeling van een langere termijnvisie voor de naoorlogse wijk besloten om dat al werd voorzien dat er proble men zouden kunnen ontstaan door een te eenzijdige bevolkings opbouw. Dat was in de tijd ook al gebeurd met de wijk die voor Groenoord werd gebouwd: Nieuwland. Hier zyn inmiddels portiekwoningen gesloopt en ver vangen door laagbouw. „Een deel van de woningen in Groenoord voldoet niet meer aan Voor dit stukvan Groenoord Midden ziet de WBS sloop als beste remedie. Het gaat hierbij om vijf flats aan de Eduard van Beinumlaan, de Willen Andriessenlaan en de Peter van Anrooylaan. Foto Roei Dijkstra de eisen van deze tijd," consta teert De Graaf. „Er is minder vraag naar portiek- en galerijwo ningen en juist dat type komt heei veel voor in Groenoord. Daardoor is de concurrentiepositie van de wijk ten opzichte van andere woongebieden verslechterd. Het gevolg is dat de bevolkingssa menstelling verandert en in om vang afneemt. Die ontwikkeling is nu al merkbaar en zal als er geen maatregelen worden geno men de komende jaren alleen maar doorzetten. Dat zal er ver volgens toe leiden dat mensen er minder plezierig wonen. Er zijn minder sociale contacten, de over last neemt toe, noem maar op. Het gevolg zal zijn dat mensen ver sneld vertrekken," Dal laatste moet worden voorko men, aldus de WBS-directeur. Ze wijst erop, dat de gemiddelde woonduur in Groenoord elf jaar is. In Schiedam zijn alleen inwoners van Kethel nog 'honkvaster'. De Graaf trof maandagavond al veel verontruste buurtbewoners aan, die op voorhand fel gekant zyn tegen sloop. Zeker als het al snel moet gebeuren. In de voorlo pige plannen wordt er vanuit ge gaan, dat de flatwoningen al over drie jaar tegen de vlakte zouden kunnen gaan. Eduard van Bein- umlaan-bewoner Arjen Diele- mans: „Het zijn kwalitatief goede woningen, die acht jaar geleden nog zijn gerenoveerd. We wisien dat er een herstructurering van de wijk zou plaatsvinden en dat er gesloopt zou worden, maar nie mand was er vanuit gegaan dat dat al zo snel zou kunnen gebeu ren." Volgens hem komen andere delen van Groenoord veel meer in aan merking voor sloop. „Er wordt ge zegd dat er eensgezinswoningen op de rand van de wijk komen. Maar daar staan onze flats hele maal niet. Laat hen naar Groenoord Zuid kyken, Daar heb je ook flats van vier hoog en de woningen daar zyn kwalitatief ook een stuk slechter." Naasi sloop en vervangende nieuwbouw voorzien de plannen ook in de aanleg van een duidelij ke groenstructuur, het verbeteren van woningen voor ouderen, het bijplaatsen van liften, het vergro ten van woningen en het te koop aanbieden van de huurwoningen. De werkgroep wil de komende maand nog volop overleggen met alle betrokkenen. In juni zou dan een eerste bespreking in de be trokken raadscommisie voor stadsvernieuwing moeten plaats vinden. „uCII UtCi -«II UC Wuilll!£Cil ill il(UiUl.l WUI1CI1. CaI 44JII Ui IC J«di Lc^cll UC Vldivlc ZUUUl.il lllfla I I11UL. Luidl. ilt.Il llddT «LdUaYCT UtCUWLllg fUUdcIL piddLü" Groenoord voldoet niet meer aan minder sociale contacten, de over- kunnen gaan. Eduard van Bein- Groenoord Zuid kyken. Daar heb vinden. Door Sander Sonnemans ren kwam dat er niet van. De zaak aan de Hoogstraat in Maassluis op agenten het ontzielde en behoor- bedraagt twaalf jaar. Bij moord werd aangehouden omdat het zichzelf was gaan wonen. De lijk toegetakelde lichaam aan op met voorbedachte rade kan een Rotterdam „Een goeie vent. Be- psychiatrisch onderzoek in het vrouw kreeg zaterdagavond iaat aanwijzingen van P.. die zichzelf maximale straf van een aantal ia- Rotterdam „Een goeie vent. Be leefde kerel. Hij komt uit een goed nest, er was niks mis met rijn opvoeding. Een strafblad? Nee, hij heeft nog niet door het ro de licht gereden." Er kwam gisterochtend voor de deur van de meervoudige kamer in de Rotterdamse rechtbank niets dan goeds uit de mond van advocaat mr. G. Stolk over diens cliënt, de 21-jarige Schiedammer P.P. Maar wat dreef hem dan in de nacht van zaterdag 23 op zondag 24 januari van dit jaar tot de moord op zijn twee jaar oudere in Maassluis woonachtige nicht? Het motief? Daarover bestaan louter vraagtekens. Gf ue raads man van de verdachte 'bewaart' dat voor later als hij P., kok van beroep, moet verdedigen. Giste ren kwam dat er niet van. De zaak werd aangehouden omdat het psychiatrisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum in Utrecht, waar de Schiedammer verblijft en wordt onderzocht, nog niet is af gerond. Voor advocaat Stolk, voormalig politie-agent, staat het in elk ge val vast dat zijn cliënt uit zijn dak is gegaan als gevolg van het ge bruik van drugs. „Niet dat hij ver slaafd is, hij experimenteerde er mee en kreeg die avond een aan val. Zijn daad is, zeg maar, het ge volg van kortsluiting in zyn bo venkamer. Ze zyn nu in het Pieter Baan Centrum aan het uitzoeken wat er mis ging tussen zijn oren en of er gevaar op herhaling be slaat." Zeker drie messteken maakten een eind aan het leven van de 23- jarige vrouw, die pas in de woning aan de Hoogstraat in Maassluis op zichzelf was gaan wonen. De vrouw kreeg zaterdagavond laat haar neef op bezoek nadat hij zijn komst telefonisch had gemeld. Ze dronken een spa-tjeen babbelden over koetjes en kalfjes. Toen P. na een klein uur aanstal ten maakte op te stappen, sloegen bij hem de stoppen door. Vlak voor de buitendeur ontstond een handgemeen waarna de Schie dammer by zijn nicht een stuk touw om haar nek deed en het strak aantrok. Eenmaal in de huiskamer stak hij met een mes enkele malen op haar in. Hij liet het levenloze lichaam achter op de grond tussen de zitmeubelen en ging naar huis. Buren van hei slachtoffer ver klaarden de volgende dag niets te hebben gehoord of gemerkt. Die zondagochtend troffen politie agenten het ontzielde en behoor lijk toegetakelde lichaam aan op aanwyzingen van P., die zichzelf die ochtend had aangegeven bij de politie. Het touw of snoer waar mee gepoogd werd de Maassluise te wurgen, werd niet gevonden. Ook een speurtocht in de omge ving en langs de rijksweg van Maassluis naar Schiedam naar het mogelijke bewysmateriaal le verde niets op. Blijft de vraag wat er gebeurde in de gang toen de Maassluise haar neef voor ging naar de buitendeur om hem uit te laten. En of het slachtoffer met voorbedachte ra de van het leven is beroofd of dat haar neef in een opwelling han delde. Dat laatste is mede van be lang voor de uiteindelijk ie hame ren strafmaat. De maximale ge vangenisstraf die in het geval van doodslag opgelegd kan worden bedraagt twaalf jaar. Bij moord met voorbedachte rade kan een maximale straf van een aantal ja ren meer worden geëist. Officier van justitie mr. P. Noote- boom legde P., die overigens niet ter zitting verscheen omdat al vaststond dat de behandeling van de zaak zou worden opgeschoven naar een latere datum, primair moord ten laste. Mocht dat niet bewezen kunnen worden, dan houdt hij het op doodslag. Mr. Stolk zegt het te betwijfelen dat zijn cliënt al van plan was zijn nicht om het leven te brengen toen hij die zaterdagavond naar Maassluis reed. „Ik ga er vanuit dat hij heeft gehandeld in een op welling. Door het geèxperimen- teer met drugs had mj zichzelf waarschijnlijk niet in de hand." De zaak is voor maximaal drie maanden aangehouden. Vlaardingen Hoewel de Vlaar- dingse fractie van Groenlinks eerder vóór het plan van de Schotse Hooglanders in de Broekpolder stemde, trekt de partij op het laatste moment toch haar steun in. Reden voor deze plotselinge omslag is de sterk afwijzende brief die de Landelijke Dierenbescherming afgelopen maandag naar het Vlaardingse college stuurde. De dierenorganisatie vindt het on verantwoord dat de tien runde ren op giftige grond worden ge plaatst. Volgens GroenUnks- fractie voorzitter Ben van der Velde heeft het standpunt van de Die renbescherming 'nieuw licht' op de zaak geworpen. „Hoewel we eerder het gevoel hadden dat het allemaal goed ondeczocht was, heeft de dierenorganisatie ons toch anders over de zaak la ten denken. Het is inderdaad nogal gek dat we de dieren hier naar toe halen om ze op veront reinigde grond te laten grazen." Omdat de partij vindt dat het standpunt van de Landelijke Dierenbescherming serieus moet worden bekeken, heeft Groenlinks het college ge vraagd de bespreking van het onderwerp uit te stellen. Het Hooglander-project staat voor vanavond op de agenda van de gemeenteraad. Het bestuur wijst zo'n 'vertrap ging5 in de besluitvorming®^^ ter af. Wethouder Kees var^^^ Windt zegt dat er uftvoerigiöB^ derzoek is gedaan naar de pES&t^ sing van de runderen. „We zyn heel zorgvuldig met het omgegaan." Ook i hij dat de Vlaardingse meester en de Veterinaire,'In spectie er hun toestemming-, voor hebben verleend. „Ookz^'' hebben echt wel oog voorTïèt welzijn van de dieren." Dat de zaak niet helemaal 'pluis' is, blijkt volgens de Dierenbe scherming echter uit de drie voorwaarden die de Veterinaire Inspectie voor de plaatsing van de runderen heeft gesteld. De dieren moeten van de Inspectie in ieder geval regelmatig wor den gecontroleerd.Als er gega?* risico was, dan zou dat niet hoe-T ven te gebeuren", zo redeni^^r Niels Dorland van de Diererifc-V. scheming. ,y Volgens wethouder Van der - Windt is,deze controle er 'voor de zekerheid' en niet omdat wordt vermoed dat er iets mis zou kunnen gaan. Van der Windt benadrukt ook dat er al op dit moment al een grote variëteit aan flora en fauna is in Broekpolder en dat daar i mee aan de hand is. irieien SchiedamIn de nieuwe produc tie gaat Stichting Schat Produc ties 650 jaar terug in de tijd om in het nu weer uit te komen. Gewone Schiedamse families komen voor bij, een geslacht van kunstenaars, generatie op generatie. Alles ge concentreerd bp het oudste plekje van Schiedam, bij café Zeeman aan de Oude Sluis. De bedoeling is dat het publiek vanaf een pon ton in de Schie de voorstelling kan volgen. Het nieuwe stuk van het Schie damse amateurgezelschap dat on der professionele begeleiding voorstellingen maakt, moet nog geschreven worden, maar het the ma staat al vast. En als de omwo nenden van de historische plek in de binnenstad er niets op tegen hebben, is ook de locatie van de openluchtvoorstelling zo goed als zeker. Omwonenden zijn inge licht, de vergunningen aange vraagd. En volgens Sehat-be- stuurslid Hans Hoogerwerf is ie dereen tot nog toe 'zeer positief. In mei 2001 moet het allemaal plaatsvinden. Nancy Mac Gillavry èn Winfred van Buren, die het stuk ook gaat regisseren, hebben er een jaar de tijd voor, dan moet het script op tafel liggen. De geschiedenis van een plek door de eeuwen heen. daar gaat de voorstelling over. „We proberen vast te leggen hoe die plek er uit heeft gezien," licht Van Buren toe. „Met een histori sche lyn als een soort stamboom door de eeuwen heen, De plek is de verbinding en vormt een af spiegeling op de inhoud van het stuk," Aan de Oude Sluis bij café Zee man is de geschiedenis van Schie dam ontstaan. In vroegere tijden was het de rand van de stad, waar maar de plek blijft hetzelfde. Hui zen komen en gaan, ambachten bloeien en verdwijnen, mensen leven, vermenigvuldigen en ster ven. Zeshonderdvyftigjaar lang." Het thema kleur wordt de rode draad in de openluchtproductie waarin gewone Schiedammers de hoofdrol spelen. „Het kleurden- ken, dat vanuit de Middeleeuwen heel belangrijk is geweest, is door te trekken naar het nu," zegt Mac Gillaviy. Daarbij denken de schrijvers aan kleurrijke ambach ten als de schilderkunst, delaken- industrie, en aan allerlei beteke nissen die in de loop der jaren aan kleur zijn gegeven. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 'mWf¥/Si3 m ne^erttpp^ Ja, noteer ml] voot zo'n voordelig proefabonnement <6 weken voor slechts f 29,-)- Naam:;-., j* Adres:..;-.. Vborl:.,m/v „„.i.Vr.Ntt ZL.. .1... i,f Telefoon: controle beaoqdng) f Bank/gironr.: .L;, ...Handtekening:. Stuur deze bon ïn een envelop zonder postzegel jnaar: J_ Rotterdams Dagblad, AM. Abonnee Service Antwoordnummer 11579»SOCOVBRotterdsm DORPSSTRAAT 174 2992 AS BARENDRECHT BU DE WATERTOREN TEL 0180^11100 MAANDAG GESLOTEN - VRUDAC KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3