'M Het vernietigingskamp moet worden bewaard. Voor altijd. Om zo de slachtoffers te gedenken giSMks lm Politie is op alles voorbereid Rotterdams Dagblad B oemen in Birkenau. Op verschillen de plekken hebben on bekenden een bosje ten. Zoals deze bij een wissev ak voor het per ron van het vemieti gingskamp. Foto Marrel Pot Dagblad Auschwitz en Birkenau. Dieper kan een mens niet zinken. Ook In 1999, op het randje van de 21ste eeuw, valt nauwelijkstebevattenwatzich op dit kleine stuKfe aarde, vlakbij het Poolse Krakau, heeft afge speeld. Het toont in de meest ex treme vorm waartoe het beest in de mens In staat is. Met man en macht wordt gewerkt om deze herinnering aan de miljoenen slachtoffers van de Holocaust ook in de volgende eeuw levend te houden. De resten van het vernietigingskamp als ge tuigenis uit het verleden. Ausch- witz-Birkenau als boodschap. Door Marcel Potters Net voorbij crematorium en gas kamer V -althans wat daarvan nog over is - slingert een paadje zuidwaarts, tussen de bomen door. Je zou het een parkje kun nen noemen, met al dat ontlui kend groen, ware het niet dat me ters hoge hekken, het prikkel draad dat ooit onder stroom heeft gestaan en een belendende hou ten wachttoren dit stukje natuur een uiterst onvriendelijk, maca ber karakter geven. En zoals over al op het immense terrein van het vernietigingskamp Birkenau, vlakbij Auschwitz, geeft een zwar te marmeren steen tekst en uit leg. Hier, valt te lezen, moesten groep jes joden wachten. Tussen de bo men, in het gras. „Ze moesten wachten, omdat op dat moment de gaskamers volwaren.Erbo ven een foto, in zwart-wit Vrou wen, kinderen, de Davidsterren goed zichtbaar op de kleding. Een meisje kijkt met grote, donkere ogen recht in de camera. Ze heeft iets in de handjes geklemd, al is niet goed zichtbaar wat. Nog misschien enkele minuten, nog misschien een kwartier, een half uur, en dan zou het haar beurt zijn. Dan zou ze samen met haar moeder, haar broertjes en zusjes verderop in dat bakstenen, onooglijke gebouw worden gedre ven. De deur zou op slot gaan, het zou pikdonker worden. De Zyk- lon-B-kristallen zouden hun werk doen. Ze zou de longen uithoes- ten, schreeuwen om hulp, huilen van angst. Om uiteindelijk, net als die hon derdduizenden anderen, een el lendige verstikkingsdood te ster ven. En te worden verbrand in het belendende crematorium, haar as weggestopt in een smerige kuil in de grond. Anoniem. Het meisje kijkt in de camera. Photo taken by SS, 1944, luidt het onderschrift. Birkenau 1999. Er bloeien bloe metjes tussen het gras, vlak naast de treinrails op het kampterrein. Paars onkruid naast de houten ba rakken, gele en witte kelkjes tus sen de stenen gebouwen, Wie be weerde dat op deze plek -door een SS-er ooit Anus Mundi (het achterwerk der aaide) genoemd - nooit vogeltjes zingen, heeft het mis. Een zwaluw heeft het hoog ste lied, tientallen meters boven het vrouwenkamp in het westelijk deel van het terrein. Groepen mensen lopen zwijg zaam over de paden. Stoppen soms op plekken waar een detail, een stukje Holocaust, wordt toe gelicht. Bij barak 31 bijvoorbeeld. Tn deze barak,' valt te lezen, 'wer den door SS-dokterMengele jood se kinderen gehouden, voor zijn criminele medische experimen ten'. Of barak 28, inmiddels afge broken: 'Hier werden vrouwen en baby's gedood door een injectie fenol in het hart', Zoveel leed, zoveel angst, zoveel gruwelijkheden, haat het valt voor een hedendaagse sterveling met te bevatten. Vierenvijftig ja ren hebben de tastbare sporen weüswaar niet geheel uitgewist, de werkelijkheid is verdwenen. Niemand zal ooit kunnen ervaren hoe groot het lijden van de gevan genen hier was, behalve dan dege nen die het hebben overleefd, zij die als door een wonder uit de klauwen van de Nazi's zyn ont snapt. Het is slechts een handje vol, enkelingen op miljoenen. Auschwitz-Birkenau. Het diepte punt van de eeuw. De toegangspoort is als op de fo to's. Een stukje roestig spoorrails dat kaarsrecht een breed, smal ge bouw doorklieft. Roodbruine bak stenen, een zwart hek met schar nieren. De entree tot de dodenfa- briek. Erbovenop een soort uit kijkpost. die door het beklimmen van enkele betonnen trapjes valt te betreden. Voor velen een eerste kennismaking met deze lugubere plek. Het uitzicht. Enkele tientallen meters verderop twee wissels. Die verdelen de binnenkomende rails eerst in tweeën, om de rechtse vervolgens nogmaals te splitsen. Daarnaast een lange rij houten loodsen, de zogeheten quarantai nebarakken. Slechts een twintig tal, van de overige resten alleen de kachels en schoorstenen. Links de stenen verblijven; van deze gebouwen staat ongeveer de helft nog overeind. Bij het binnengaan van één van de houten barakken lijkt het ge luid van buiten te verstommen. Schots en scheef staan links en rechts enkele tientallen krakke mikkig ogende, houten construc ties, die vermoedelijk voor stapel bed moesten doorgaan. Voor- en achterin de loods een voormalige paardenstal, zo valt te vernemen staan kachels, met er tussen een stenen tunnel als verbinding. Herdershond In gedachte zie je al die uitgemer gelde mensen, op elkaar gepropt op die paar planken. Een plaatje van hologige wezens, uit wie al het menselijks lijkt te zijn ver dwenen. Murw gebeukt door de bij voorbaat verloren strijd tegen een oppermachtige vijand. De ge zonde, goedgetxamde SS-er, met zijn bijtgrage, blaffende herders hond. Of z'n handlanger, de Kapo, die alles deed om in het gevlij bij z'n meerdere te komen. Wie goed kijkt, ziet nummers. Zwarte cijfers, op een ronde, witte achtergrond: 16,17 en verderop, bijna uitgewist, nog een paar. Gék waren die Duitsers op cijfers, tel len, administreren. Uren stonden de weerlozen bij de barakken in de houding, wachtend tot de ge tallen ook die keer weer zouden kloppen. Birkenau valt m delen uiteen. De hekken, met om de paar palen een aan 'n gebogen staaf verbonden lampenkap, zorgt voor een verde ling in kleinere eenheden, de rails de dodelijke verbinding met de buitenwereld eveneens. De wis sels werden met de hand bediend, getuige de stalen contructies mét hendel ernaast. Wie hanteerde die? Had die man een geweten? Er ligt een bosje bloemen op een biels. Verderop, op het perron, waar werd beslist over leven en dood, liggen er nog meer. En er staan tientallen, houten bordjes. Ter nagedachtenis aan een man, vrouw of kind. Of voor hele fami lies. De slachtoffers. Vooralle kin deren die hier stierver,tijdens de Holocaust, meldt zwart viltstift op gebleekt hout. Een volgende, ook in het zwart: 1,5 miljoen kinderen. Het waxme-liehtje ernaast is ai- lang opgebrand.. 'Ons is het zeldzaam geluk ten deel gevallen te leven tn een land, waar een teder volkomen vrijheid van mening en van Godsverering wordt toegestaan' (Spinoza, tekst in de Hollandse barak, Auschwitz 1) Conservator Witold Smrek heeft zijn werkkamer in barak 12, net binnen de hekken van Auschwitz I. Vlak voor de deur staat één van de wachttorens ingepakt in blauw plastic. Verderop, op een steen worp afstand van gaskamer en crematorium nummer I, wordt er net eentje verbouwd. Werklui la ten balken en planken zakken met behulp van een stuk touw. Ze hebben geluk: het is droog en de zon schijnt. Hij leunt achterover en steekt een sigaretje op. Achter hem, aan de muur, hangen de plattegronden van Auschwitz en Birkenau. De rechthoekige barakken, sommige voorzien van een kleurtje. Een grote, zwarte kast bedekt de wand recht tegenover hem. Er bovenop staan koppen van etalagepoppen, voorzien van helmen van solda ten. Een Staklhelm, 'n hakenkruis op de zijkant - een gasmasker mét slurf bedekt het gelaat. Zijn taak is makkelijker gezegd dan gedaan. Hij moet, samen met z'n medewekers, ervoor zorgen dat Auschwitz én Birkenau be houden blijven. Een klus van je welste. Smrek zwart jasje, donke re snor, groene das heeft er een dagtaak aan. „In 1947 al," luidt de uitleg, „besloot de toenmalige re gering dat het kamp moest wor den bewaard. Voor altijd. Om zo de slachtoffers te gedenken." Hij gaat er eens goed voor zitten. Z'n sigaret heeft inmiddels plaatsgemaakt voor een pen. Auschwitz en Birkenau, da's sa men 191 hectare; respectievelijk 20 en 171. Na de bevrijding, in 1945, werden bijna alle houten ba rakken in het vernietigingskamp gesloopt. De armoede was groot, de planken werden gebruikt voor de bouw van nieuwe huizen of simpel om te verbrandea De twee voorste rijen bleven staan. Prikkeldraad Toen die in 1962 op instorten ston den, werden ze ook afgebroken. Het materiaal dat nog goed ge noeg was werd gebruikt om één serie te herbouwen. Ze staan er nog steeds. En zo begon de strijd tegen het verval. De tand des tijds knaagt niet alleen aan het hout, maar ook aan de betonnen palen met prikkeldraad, het prikkel draad zelf, het metaal. Het groen rukt op, een tapijt van gras en mos, bomen wortelen op een ter rein waar nieuw leven lange tijd niet was gewenst. Behouden komt neer op het zoe ken naar compromissen, is zijn mening. Uitgangspunt is altijd om zoveel mogelijk van het origi neel te bewaren. Maar als het niet anders kan, dan worden onderde len toegevoegd, Zoals in het geval van de houten wachttorens in Auschwitz. De theorie is zoals overal elders op de wereld: zo lang mmder dan vijftig procent van iets is vervangen, heet het nog ori gineel te zijn. „Neem nu de betonnen palen waaraan het prikkeldraad vast zit. Na vijftig jaar begonnen ze sim pelweg te verbrokkelen. Elke dag ging dat verder. Nog een paar jaar en er zou er niet eentje meer over zijn. We hebben enkele universi teiten en technische hogescholen om hulp gevraagd. Er werd recent zelfs een conferentie over gehou den. En ze hebben nu iets gevon den. Als het werkt, dan kunnen al le 3070 palen op die manier wor den behandeld." En dat zijn dan nog de grote pro jecten buiten. Want wat te denken van het conserveren van alle waardevolle documenten, die sinds de oorlog zyn opgedoken? Vocht en een verkeerde tempera tuur kunnen ftinest zijn voor het tere papier. Binnen afzienbare tijd zou van dit onvervangbare materiaal slechts stof resten. Na tuurlijk, alles is al gecopieerd of staat op micro-film, maar de au thentieke spullen moeten ook ko mende generaties bereiken. Inmiddels zijn maatregelen geno men. Het klimaat in de 'archiefba rak' 24 is dusdanig, dat het papier werk voorlopig veihg is. Periodiek gaan bundels documenten naar Warschau, waar ze worden gecon serveerd. Smrek: „Als ik moest kiezen tussen behoud van de wachttorens of documenten? Dan zou ik - heel praktisch - de docu menten nemen. Omdat die zo snel vergaan. De torens houden het langer uit. Bovendien, we hebben er veel van. Zo'n toren is niet cru ciaal." Toch zyn nog niet alle problemen opgelost. De twee ton haar bij voorbeeld - door de Duitsers van de hoofden van de gevangenen geschoren om te gebruiken voor de fabricage van touw, kleding en matrassen- dreigt eveneens te verdwijnen. Het wordt grijs, ver pulvert. Tot dusver heeft nie mand hiervoor een oplossing we ten te vinden. De zoektocht naar een juiste behandeling van dit deel van de permanente expositie gaat echter door. Gelukkig is geld niet het pro bleem in het hedendaagse Ausch witz. Tot 1990 werd het werk in het kamp geheel door de Polen zélf betaald. Daarna kwamen er externe financieringsbronnen. Donaties van particulieren en fondsen. En van regeringen. Duitsland schonk 10 miljoen Mark, waarmee de aanleg van centrale verwarming werd be taald. Duitse deelstaten doneerden een-, zelfde bedrag. Daarmee wordt nu de 'sauna', tussen de crematoria III en IV, opgeknapt en gereed ge maakt voor een tentoonstelling. Verder wordt het geld gebruikt voor het behoed van de barakken 10,11 en 26. Er kwam geld uit Oos tenrijk. Griekenland. Frankrijk. België, Luxemburg én Nederland. „Het bedrag uit Holland werd on der meer gebruikt voor een trans portbus, reparaties aan de brand- alarmering, waterleidingen en blusmateriaal," vertelt hij. Soms duiken bij verbouwingen nog wel eens waardevolle items op. Elke plek waar werkzaamhe den plaatsvinden, wordt minuti eus afgezocht. Het 2orgt voor een bijna constante stroom van nieuw materiaal, dat voor onderzoek bij de conservator wordt afgeleverd. In zijn kantoor, onder meer. Russisch Smrek beent naar een schoenen doos en wat plastic zakjes met pa pier. Een brum stukje envelop, van de SS Feldpost. Een flard zwart uniform met twee knopen. Papier met gepriegel in het Rus sisch. Een blad met op de voor kant het magere, kille gezicht van Heydrich, de in mei 1942 door Tsjechische agenten geliquideer de Nazi. Plus de nog goed leesba re voorpagina van de Oberschlesi- sche Zeitung. Al tientallen jaren wordt onop houdelijk gestreden voor het be houd van Auschwitz en Birkenau Opdat de bezoekers kunnen 2ien hoe het was, ervan kunnen leren, anderen erover kunnen vertellen en waarschuwen. Als het aan de conservator ligt, zal de 'boodschap van Auschwitz' ook de volgende eeuw nog klinken. Hij weet het zelfs zeker. „Neem nu de begroeiing. Begin jaren '90 werd dat een groot pro bleem. Alles raakte overwoekerd, er ontstonden hier en daar hele bosjes. Een aparte sectie zorgt er nu voor dat al die struiken worden gekapt, het gras gemaaid. Birke nau is nu weer schoon. Vorig jaar zijn we begonnen met het met chemicaliën verwijderen van gras op de funderingen. We wisten al leen niet wat het effect zou zijn, op de bakstenen en beton. Die moch ten tenslotte niet worden aange tast. Achteraf viel het mee. Bleek dat ze hetzelfde spul hadden ge bruikt in Pompeï. Kom vanavond met verhalen hoe de oorlog is verdwenen, en herhaal ze honderd malen: alle malen zal ik wenen 'Leo Vroman, tekst in de Holland se barak, Auschwitz I) Barak 31 in Birkenau, Mengeles kinderbarak. Het is er donker en doodstil. Benauwd. Opgebrande waxine-Uchtjes. Vuile raampjes die een wazige gloed doorlaten. Verdorde bloemen. Pleisterwerk op de grond, stof, spinnewebben. Hoeveel kinderen lagen hier op die beestachtig simpele britsen, twaalf planken breed? Hoe moes ten ze zich wassen in die krappe ruimte achterin, met die gore, ge le tegeltjes? Er is niemand die antwoordt. Een schoolklas raast er doorheen Ze drinken Cola Light en babbe len honderduit. De leraar of gids had nog getracht hun aandacht te vangen, maar slaagde daar slechts deels in. Een minuut, hooguit, en ze zijn gevlogen. Na hun vertrek is het alleen nög maar stiller. Geen vogel die hier haar nestje bouwt voorjaar of niet. Spinrag heeft zich als een soort engelenhaar op de balken vastge zet. Een bordje: May yourest in peace. We will keep the flame alive. De dood is van baksteen en beton. In januari 1945, met de Rassen in aantocht, bliezen de SS-ers de gaskamers en crematoria op, in een haast naïeve poging hun wan daden uit te wissen. Het resultaat ligt er ook nu nog, in 1999, Gaska mer en crematorium II. Door de explosie is het betonnen dak inge stort, en ligt nu als een deken in de ondergrondse ontkledings- ruimte en de 'douches', de gaska mer. Nummer II is een buitenaards ge drocht, een lelijke puist in het landschap verwrongen staal draad, bakstenen en hier en daar een steunpilaar die overeind wist te blijven. Ook hier veel bloemen, houten bordjes en lichtjes; een en kele brandt zelfs. Herkenbaar zijn de korte stukjes rails, waarover de stalen karretjes met lijken reden. Herkenbaar is ook de trap naar beneden. Hier zagen ze dus voor het laatst de buitenwereld, wel licht de koude ogen van degene die hen naar binnen joeg. Bezoekers lopen in gedachten rond de puinhopen. Staan soms stil. Ze zoeken, maar vinden niets. Hetzelfde geldt voor gaskamer III en de verbrandingsovens, een. spiegelbeeld van II. Geen stem men, geen schimmen. Wel een bordje: 'Honderdduizenden man nen, vrouwen en kinderen wer- r den vermoord'. Op de bijbehoren de foto is het crematorium volop in bedrijf. Een groep vrouwen en kinderen, op weg naar hun af schuwelijke einde. Birkenau is in alles de overtref fende trap. Onmetelijk leed, on telbare doden. Na een groep ba rakken volgen er altijd méér. Ach ter elke wachttoren staat een vol gende. Onder een rooster ligt niet één van de joden gestolen lepel of schaar, maar er liggen er duizen den. Vier gaskamers, veel meer ovens. En nog was het allemaal niet genoeg. Een bord legt uit dat de Duitsers al bezig waren met een nieuwe uitbreiding van het vernietigingskamp, genaamd Mexico, Het is voorjaar in Birkenau. Kin deren die aan de hand van hun ouders het kamp bezoeken, pluk ken bloemetjes en maken er bos jes van. Ze liggen her en der ver spreid. Aan de andere kant van het hek sprinten jongens op hun fiets op een denkbeeldige finish af. Ze passeren het spoor, waar over ooit treinen vol onschuldigen het kamp binnenkwamen. Het laatste stuk van het traject wordt nog bijgehouden, er liggen zelfs verse kiezels tussen de bielzen. Maar verderop in de richting van Auschwitz, waar de rails in een flauwe bocht de akkers in gaat, is hij al volop begroeid. Volgende week: Auschwitz in de toekomst. De politie Rotterdam-Rijn mond is begin vorig jaar al be gonnen om eventuele millen nium-problemen in de eigen organisatie in kaart te bren gen. Eerst is er een uitgebrei de analyse gemaakt van waar dit euvel zou kunnen optre den, en welke apparaten hier voor gevoelig zijn. „En dat va rieerde van brandstofpompen tot auto's en automatiserings systemen," zegt commissaris P. van den Hengel, die het '2000-project' bij de politie leidt. Waar dat nodig was, zijn in middels maatregelen geno men, „En we hebben een ste vig noodscenario achter de hand. Want ook wij zijn afhan kelijk van bijvoorbeeld stroom. En we kunnen niet achter elke portofoon een ag gregaat zetten. De politie kan m elk geval minstens een dag doorwerken, mocht de nood aan de man komen. In de tus sentijd kan dan een oplossing worden gevonden." Gebouwen, verlichting, liften - alles is getest. Voor het be dienen van onder meer de deuren van cellen, is er in de bureaus noodstroom. „Uiter aard wordt zo'n aggregaat niet gebruikt voor de magnetron, om de oliebollen op tempera tuur te houden. Verder heb ben ook wij te maken met ex terne factoren. Als het hele te lefoonnet plat gaat, dan heeft dat ook gevolgen voor de poli tie," Daarnaast moet het korps, sa men met andere hulpverle ners, paraat zijn als elders problemen opduiken. „Er is uitgegaan van een doomsce- nario," legt hij uit, „al is dat scenario niet erg waarschijn lijk." Sowieso zyn er al meer agenten op de been omdat er meer feesten en partijen plaatsvinden dan tijdens an dere jaarwisselingen. En, als bijkomend aandachtspunt, ook bij zo'n evement kan zich een millennium-probleem aandienen. Van den Hengel: „Sprinkler installaties die spontaan in werking treden, het .licht dat uitvalt. Of een brug die met meer dichtgaat. We moeten er rekening mee houden dat we een meer dan gemiddeld aan tal mensen moeten inzetten. Of alle verloven worden inge trokken? Nou, we hebben ge zegd dat over vrije dagen nog geen besluit wordt genomen. Dat gebeurt pas als we helder hebben wat we allemaal kun nen verwachten." Hij rekent er op dat waak zaamheid gedurende een lan gere periode is geboden. Ap paratuur van Japanse of Ame rikaanse makelij is immers anders ingesteld. „En hou er rekening mee dat er een weekend achteraan komt. Veel mensert zetten 's maan dags pas hun computer aan. En, dat vooral, we kunnen vooraf natuurlijk niet alles traceren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3