33 Ragfijn spel maakte Dordrecht in 1299 even hoofdstad van Holland 'De DC-3, een prachtige Op weg naar m <*>sr m m ■r ..tm iwnfofks fWwt najttmmmm -9, Vliegtuig van de eeuw - Gevangenissen zwijgzaam over millenniumprobleem Rotterdams Dagblad Zaterdag 1 mei 1999 zt 'ïs-za Duizend jaar, tien eeuwen. Nog een poosje en het millennium is voorbij. Een tijd waarin de Rljnmondtot volle wasdom isgekomen. Zonder dat alle sporen van het verleden zijn wegge vaagd. De dijken en polders herinneren aan de voortdurende strijd tegen het water. Er zijn de oude, statige panden In het centrum van steden als Brlelle, Vlaardlngen en Schiedam, er staan beelden van de helden van vroeger, straten zijn naar hen genoemd. Hetmlllennlumteldetien eeuwwisselingen,van het jaarlOOOtot en met 1900. Wat brachten die eeuwwisselingen ons? Aflevering 4:1300, Dordrecht als middelpunt van'wereldpolitiek'. Velen zullen het niet met me eens zijn, maar in het jaar 1300 kreeg het huidige Holland zijn beslag. Met de goede, inmiddels tot lagere rang gedaalde, stad Dordrecht als middelpunt. Eind 1299 kreeg Dordrecht van de toen 15-jarige gTaaf Jan van Holland (zoon van de driejaar eerder vermoorde Floris V) het 'stapelrecht'om vrijwel al le handel vanuit Duitsland en de rest van het achterland te ontvan gen, te coördineren en te belasten. Dat was mede uit dank aan de burgers van Dordrecht, die graaf Floris tot diens gewelddadige verscheiden in 1296 door dik en dun hadden gesteund in zijn ver overingen en onafhankelijkheidsstrijd. Door Arnoud Riethof De Duitse, Franse en Engelse ko ningen,Vlaanderen, Gelre en de bisschop van Utrecht hadden alle maal een oogje op het uiterst stra tegisch gelegen Hollands-Zeeuw se kustgebied. Deze eikaar ook onderling bevechtende spelers waren desondanks vaak door bloedbanden met elkaar verbon den. Floris V heeft ooit eens (met 23 anderen) aanspraak gemaakt op de Schotse troon, en zijn zoon Jan was al op 12-jarige leeftijd uit gehuwelijkt aan de Engelse ko ningsdochter Elisabeth. De ge dachte bruidsschat was een een deel van Floris' Hollandse bezit tingen. (West-) Nederland had dus, nu in 19D9, evengoed een Engels graaf schap kunnen wezen. Of een Duitse deelstaat. Als koning Al- brecht van Duitsland, die als op perste leenheer van Holland zelf de opvolging van Floris wilde re gelen, niet in 1300 bij Nijmegen met de staart tussen de benen was gevlucht voor de nadering van een Hollands leger. Albrecht zette zich „op sienen peerde ende reet te lande, al dat hi moehte", zoals een tijdgenoot het uitdrukte. Het Duitse Kijk was vanaf dat jaar al leen maar in naam opperleenheer van Holland. Door een ragfijn spel, met hier en daar een moord, een oorlogje en een huwelijk, wisten de toenmali ge Hollanders, onder aanvoering van Dordrecht, zich rond 1300 een zodanige positie te verwerven dat ze drie eeuwen later door middel van de Tachtigjarige Oorlog het buitenlandse juk voorgoed van zich konden afschudden. Zoals gezegd, waren de Dordtena- ren hoofdrolspelers. Uiteraard uit goed begrepen eigenbelang. Dor drecht lag daar zo fraai aan de Merwede, aan het einde van Maas en Lek, op de grens van Holland en Zeeland, dat pas in 1287, en al leen in naam, direct eigendom van Floris V werd. Ook het rijke Vlaanderen was uit op het bezit van Zeeland boven de Wester- schelde, maar door zich te verbin den mei Vlaanderens grootste te genstander, de Franse koning, wist Floris in 1296 ook in werke lijkheid zijn macht over het Zeeuwse eilandenrijk te vestigen. Tot genoegen van Dordt, dat con currenten Zierikzee en Middel burg graag inz'n macht kreeg. Koggen De Engelse koning had Floris wat dat betreft in de steek gelaten, en toen deze ook nog in 1295 het sta pelrecht van Engelse wol van Dor drecht naar Mechelen verplaatste, moest Floris wel in actie komen. De stad, met zijn handel op Enge land, met de eerste echte zeesche pen (de koggen) die Denemarken richting de belangrijke Oostzee konden ronden, en met z'n wijn en houthandel uit het Duitse ach terland, was van levensbelang voor de Hollandse graaf. Dordrecht had mede Floris' ver overingen in Kennemerland, West-Friesland, in Utrecht en z'n oorlogjes in Zeeland gefinancierd en van manschappen voorzien. Grafelijke schuldbekentenissen in het archief van Dordrecht to nen aan dat de stad een belangrij ke borg en tussenpersoon was voor het benodigde grafelijke ka pitaal. Als tegenprestatie gaf de graaf uitbreiding van de Dordtse privileges op verzoek van de stad, nadat de burgers van de stad hem een kant-en-klare tekst hadden voorgelegd. Afromen De graaf moest wel monopolies, zoals het alleenrecht op bepaalde markten, aan de stad verstrekken om de zo ontstane rijkdommen te kunnen afromen. En daarbij gaf hij ook nog stukjes zelfstandig heid, zoals het recht om zelf recht te spreken, weg aan de stedelin gen. Dordrecht profiteerde aan het eind van de 13e eeuw alle kan ten van de investeringen die het in de graaf van Holland en Zee land deed. Het was dus niet vreemd dat toen het bericht van Floris' verschei den (op 27 juni 1296 bij het Mui- derslot) te Dordt binnenkwam, de roep om wraak direct weerldonk. Het waren lagere edelen, zoals he ren uit het roerige Zeeland en bij voorbeeld die van "Woerden, Am- stel en Velzen, geweest die Floris hadden gedood. Hun macht was de afgelopen jaren afgebrokkeld, omdat de graaf de oude privileges van zijn vaak toch al straatarme onder-leenheren had overgehe veld naar de rijke steden. De ede len hadden hem, waarschijnlijk ook op verzoek van de Engelse ko ning en diens bondgenoten de hertog van Brabant en de graaf L' t iy-'rx. -1r.VtfiraSskfl feKÉBUNCC van Vlaanderen, naar Engeland widen ontvoeren. Maar omdat een groep Gooise boeren hun geliefde Floris wilde ontzetten, werd de op zijn paard vastgebonden graaf laf met een zwaard doorstoken... De wraak waar Dordrecht op zin- de, kon echter niet komen van Floris' zoon Jan. Die was pas 12 jaar, en zat sinds 1291 aan het En gelse hof voor zijn opvoeding. Twee dagen na de moord werd vanuit Dordrecht wel een brief ge schreven aan de Engelse koning om hem van het gebeurde in ken nis te stellen en om hem te vragen Jan naar Hodand te zenden. Je moest in naam toch een nieuwe graafhebben? Maar de koning antwoordde niet meteen. Hij wist dat de houding in Holland anti-Engels was. Bo vendien was daar de figuur van graaf Jan van Avesnes/Henegou wen, stiefbroer van Floris en dus oom van zoon Jan. Deze tweede troonpretendent had de steun van de Franse koning en werd in Dor drecht al snel ais 'de wreker' ont vangen. Jan van Avesnes trok met een leger naar Den Haag om de orde te herstellen. In Zeeland, Jan 1(1284-1299) en Jan II (1247 -1304), twee 'Dordtse' graven van Holland. Afbeeidingar- chlef Rotterdams Dagblad waar vele edelen aan de Vlaams- Engelse kant stonden, werd hij vrijwel alleen gesteund door Wol fert van. Borselen. Deze Zeeuwse edele, nu vooral in Rotterdam bekend vanwege de naar hem vernoemde penning en scholengemeenschap, had ook een oogje op het graafschap van Holland. Hij bracht het nog twee jaar lang tot voogd van de jonge Jan, maar was als bestuurder wei nig populair in Dordrecht. Wolfert was te Vlaams- en Engels-gezind (wat voor de Dordtenaren bete kende dat hij heulde met de moor denaars van Floris) en wilde zich ook niet schikken in het feit dat sinds kort in Dordrecht schepe nen burgers dus - recht spra ken. Van Borselen gebruikte ech ter zij n 'voogdijschap' over de jon ge graaf Jan om zich tegen de Dordtse burgerrechten en -privi leges te verzetten. Dordrecht bereidde zich in de zo mer van 1299 al voor op een beleg door de graaf, toen bleek dat ook de rest van Holland (inclusief sommige lagere edelen) Wolferts bloed wel kon drinken. Wolfert poogde samen met graaf Jan I vanuit Den Haag naar Zeeland te vluchten, waar zijn achterban nog sterk was. Maar hij werd door te genwind op de Maas bij Vlaardin- gen achterhaald en gevankelijk naar Delft gebracht. Daar werd Wolfert van Borselen op 1 augus tus 1299 door een 'volksgericht' gelyncht. Vriendjes Dordrecht zorgde er wel voor dat adellijke vriendjes van Wolfert ook werden uitgeschakeld, en liet meteen naar de inmiddels weer naar Henegouwen teruggekeerde Jan van Avesnes vragen. Die kon niet snel genoeg naar Zeeland en Holland reizen. Nog in augustus zou hij samen met de jonge graaf Jan I van Holland zijn toekomsti ge graafschap bezoeken. De twee graven brachten de maand oktober van '99 door in Dordrecht, dat toen éven de hoofdstad van Holland was. Na nog even snel uit dankbaarheid het stapelrecht aan Dordrecht te hebben gegeven, stierf Jan I op 10 november 1299 in Haarlem aan buikloop. De zich nu Jan II van Holland noemende Avesnes/Van Hene gouwen werd daarop uitgebreid gehuldigd in alle Hollandse ste den, inclusief Dordrecht Inhuldi gingen van nieuwe Hollandse gra ven vonden de eeuwen daarop bij na altijd plaats in 'eerste stad van Holland', Dordrecht. Maar dat was meer omdat het nu eenmaal de eerste stad was waar je, komend vanuit Zeeland, in die tijd aankwam. In deafgelopan eeuw gebeurde erop maatschappelijk, technisch en poli tiek gebied meer dan In alle eeuwen daarvoor. Conflicten die de wereld verscheur den, vindingen die de aardbol een ander aanzien gaven, Ideeën die tientallen Jaren later nog nagalmden. Ontwikkelingen volgden elkaar In razend tempo op. Zonderde pretentie compleet tezijngeeft het Rotter dams Dagblad wekelijks een overzicht van die ontwikkelingen, produc ten, uitvindingen, hoogtepunten en niet In de laatste plaats belangrijke mannen en vrouwen van de afgelopen eeuw: op weg naar het jaar 2000. Door Hendri Beltman Er is geen enkele Nederlander die zo'n grote algemene kennis van de burger- en militaire luchtvaart heeft als Thijs Postma. I» zijn huis in Hoofddorp bevindt zich het grootste privé-lucbtvaartar- chief ter wereld: meer dan een miljoen foto's, artikelen en me morabilia. Ook om een andere reden is Thijs Postma in luchtvaartkringen be roemd: hij wordt beschouwd als 's werelds beste schilder van alles wat met vliegen te maken heeft. Alle Nederlandse luchtvaartmaat schappijen hebben in een direc tiekamer wel een of meer van zijn kleurige gouaches hangen en me nig NAVO-luehtmachtgeneraal is bij diens afscheid verblijd met 'een echte Postma'. Een goede reden om Thijs te vra gen naar hét vliegtuig van de eeuw of liever gezegd de twéé vliegtuigen van de voorbye hon derd jaar: een civiel en een mili tair toestel. Wat die laatste catego rie betreft: de F-117A, beter be kend als de Stealth, wordt het in elk geval niet. „Wat is die lelijk, hè?" zegt Postma met enige af schuw in zijn stem. Een toestel uit de Fokkerfabrieken, Neerlands trots van weleer, gaat echter wat Postma betreft evenmin met de eer strijken. „Wat bij de burgerluchtvaart het eerst bij me opkomt is de DC-3, de Dakota dus. Die heeft een ongelo felijk grote rol gespeeld. In de Tweede Wereldoorlog had de Dakota een beslissend aandeel door het transport van militairen en materieel. Bovendien heeft dit vliegtuig voor een omwenteling gezorgd in het personenvervoer. Door de komst van de DC-3 werd massaal personenvervoer moge lijk," aldus Postma. Tal van lucht vaartmaatschappijen, waaronder de KLM, konden na de Tweede Wereldoorlog hun vleugels letter lijk en figuurlijk weer uitslaan, omdat ze de beschikking kregen over de DC-3's uit de oorlog. Douglas De eerste DC-3 verliet op 17 de cember 1935 de Douglas-fabrie- ken in Zuid-Califomië. Het toe stel met z'n karakteristieke staartwieltje was de opvolger van - de DC-1, waarvan er slechts één was gebouwd, en van de DC-2, die niet echt voldeed. Directeur Don Douglas had echter alle vertrou wen in de DC-3. En terecht, zo bleek. In totaal zijn er ruim 14.000 gebouwd, Don Douglas heeft zich dan ook wel eens hardop afge vraagd of er ooit een toestel is ge produceerd dat zo'n grote impact heeft gehad op het maatschappe lijk verkeer. De Amerikaanse pre sident en voormalig oorlogsgene- raal Dwight Eisenhower dacht er net zo over: „De bulldozer, de jeep, de tweeënhalf tons truck en de Dakota zijn het belangrijkste geweest voor de geallieerde suc cessen in Europa en Noord-Afri- ka." Thijs Postma:JUles wat daarna 3s ontworpen, kun je eigenlijk zien als voortborduren op die DC-3. Dat geldt zelfs voor de DC-8 en de Boeing 747. Ook qua ontwerp vind ik de Dakota trouwens een prachtige kist. Erg mooi en esthe tisch. Er zit eigenlijk geen lelijk plekje aan," By de nominatie voor het militaire vliegtuig van de eeuw twijfelt Thijs Postma of de eer wat hem betreft gaat naar de Amerikaanse B-17 bommenwer per (het 'Vliegend Fort') of de Brit se Spitfire, een jachtvliegtuig. Beide vliegtuigen hebben in grote mate bijgedragen aan het beëindi gen van de Tweede Wereldoorlog en hebben door hun suprematie in de lucht nogal wat slachtoffers op hun naam staan. De door Boeing in Seattle ge bouwde B-17 was de eerste bom menwerper die door zijn vlieg hoogte van bijna 12 kilometer vij andelijk geschut kon ontwijken. Daardoor konden ook overdag massabombardementen op de Duitse doelen worden uitgevoerd. En dat gebeurde ook massaal. In totaal werden meer dan 12.700 van deze Vliegende Forten ge bouwd. Op het hoogtepunt van de productie, in juni 1944, verlieten dagelijks 16 B-17's de productie- hallen. Ze waren uitgerust met 11 boordmitrailleurs en konden 6800 kilo aan bommen meevoeren. De voor die tijd razendsnelle Spit fire (657 km/u) zorgde luchtvaart technisch voor een omwenteling. Postma: „Het was het eerste vlieg tuig dat eindjaren dertig—een geheel metalen romp had en was voorzien van een intrekbaar lan dingsgestel. Bovendien had het vanaf het begin enorm veel moge lijkheden om te worden dooront wikkeld." En dat gebeurde ook. De motor van meer dan 1700 pk had een dusdanig grote trek kracht, dat dit zelfs voor ervaren vliegers wel eens een probleem vormde. Maar mede door die mo tor „een beest," aldus Postma en de wendbaarheid konden grote hoeveelheden vijandelijke Eigenlijk gaat er niets boven gevangenissen als de Madison County Jail in de Verenigde Staten. Alle criminelen verdwij nen op ambachtelijke wijze in het cachot. Met de sleutel wordt het slot dichtgedraaid. In het gebouw spelen computers geen enkele rol in de beveiliging. Ne derland moet zich in het licht van de miUenniumwende gro tere zorgen maken. Hier staan de modernste gevangenissen ter wereld. In sommige gebou wen zijn alle deuren computer gestuurd. Als het systeem erui zou klappen, springen alle deu ren open en kunnen de gevan genen zo hun vrijheid tegemoet lopen. Projectleider gevangeniswezen Ren 's Jacob van de Rijksge bouwendienst is zich terdege bewust van de keerzijde van de technische vooruitgang in de wereld van justitie. Hoe moder ner de gevangenis, hoe groter bet risico dat er bij de wisseling van het millennium iets fout gaat. „In sommige gevangenissen is de situatie betrekkelijk eenvou dig," zegt hij. .Alleen de bui tendeur en de deuren van de di verse afdelingen worden elek tronisch aangestuurd. Stel dat ze als gevolg van het millenni umprobleem zouden open springen, dan is er nog niks aan de hand. De cellen blijven in het slot, ze worden met de hand bediend. De zaak ligt anders in de penitentiaire inrichtingen waar ook de celdeuren met de computer worden bediend. In theorie zouden de gevangenen kunnen ontsnappen." 's Jacob heeft echter een gerust stellende mededeling voor mensen die vrezen voor hun hachje. Hij voorspelt dat in Ne derland geen gevangene zal kunnen profiteren van het mil lenniumprobleem. „Wij steken zeer veel tijd en energie in het tackelen van het millennium probleem. Eerst zijn alle syste men geanalyseerd, waarna waar nodig aanpassingen zyn gepleegd. Als alles in theorie klopt, doen we een test in de praktijk. Dat gebeurt in alle ge vangenissen. Minister Pronk van VROM meldt maandag dat alles volgens schema verloopt." Noodgedwongen geeft de Rijksgebouwendienst informa tie op hoofdlijnen. Gezien het veiligheidsrisico wil het minis terie van Justitie niet dat er wordt- bericht over de situatie in individuele gevangenissen. Aan die richtlijn houdt ook de directie van penitentiaire in richting De Schie, de modern ste van Nederland, zich. „Wij doen hier geen mededelingen over," zegt de secretaresse van directeur Doorduin. Het millenniumprobleem wordt niet alleen met het oog op de veiligheid getackled, zegt de woordvoerder van de Rijksge bouwendienst tot slot. „We moeten ook denken aan hst welzijn van de gevangenen. In de gevangenis hebben ook de klimaatcentrale, de brandbe veiliging en de intercom onze aandacht. Dat alles wordt com putergestuurd."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5