11 B 'Leegstaande woningen voor vluchtelingen' Regiegroep gaat Nieuwland aanpakken Rotterdams Dagblad Zonder 24 uursalarm blijft centrumlift buiten dienst Twee vrouwen winnen verkiezingen waterschap Gebroken neus na kopstoot Tegen boom en over de kop Waspoederdief aangehouden Agressieve automobilist Invalidenwagen in de kreukels Mishandeld bij zwembad GroenLinks doet beroep op gemeentebestuur Spoetnik krijgt pakketten niet meer Oekraïne binnen Vlaardingen heeft nu ook Beste Buren Schiedams Theater draait in eerste jaar boven verwachting 6 weken voor 29 Xtte, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 4 mei 1999 Schiedam Een vrouw uit Rotter dam (48) heeft een opmerking over dierenmishandeling gister middag moeten bekopen met een gebroken neus. Ze werd opgenomen in het Schie- land Ziekenhuis. De vrouw had op de hoek van de Korte Singelstraat en de Singel in Schiedam een opmerking ge plaatst tegen een man 'M zijn twee honden aftuigde. Hij reageerde met een scheldka nonnade en een kopstoot waar door de vrouw haar neus brak. De politie zoekt getuigen van het Vlaardingen—Mogelijk als gevolg van het nuttigen van te veel alco hol heeft een 41-jarige Vlaardin- ger gisteravond met zijn auto vreemde capriolen uitgehaald. De man reed op de Marnbdaan in zijn woonplaats in de berm en verloor de macht over hel stuur. Eerst knalde de bestuurder tegen een boom waarna de auto over de kop sloeg. Omdat de politie het vermoeden had dat de automobi list onder invloed van alcohol was, werd bloed afgenomen voor een onderzoek. SchiedamPersoneel van een su permarkt aan de Snelliussingel in Schiedam heeft gisterochtend een 46-jarige Rotterdammer be trapt op. een winkeldiefstal. Hij had geprobeerd vijf pakken was- poeder te stelen. De man werd overgedragen aan de politie en overgebracht naar het bureau. Daar bleek dat hij nog openstaande boetes had voor het reizen met openbaar vervoer zon der geldig plaatsbewijs. Vlaardingen De politie van het district Waterweg heeft gister avond een agressieve automobi list gearresteerd. De man, een 24- jarige Vlaardinger, had zich op de Spoorsingel misdragen. Hij was met zijn auto tegen de richting in gereden en bedreigde vervolgens een voorbijganger die daar iets van had gezegd. Gillend liep de bestuurder met een stuk pvc-buistop de voorbij ganger af, maar tot klappen kwam hetniet. Later op de avond werd de agres- - èieveling gearresteerd. Tegen de Verdachte is proces-verbaal opge maakt. Schiedam Een 44-jarige Schie dammer heeft gisteren aangifte gedaan van vernieling van zijn in validenwagen. In het karretje zat een deuk en een portier was ont zet en kon niet meer dicht. De man had het voertuig zondag avond geparkeerd op het Dr, Wi- bautplein in Schiedam. Toen hij de volgende ochtend naar buiten keek, zag hij de invalidenwagen opz'n kant liggen. Nadat de wagen rechtop -was ge zet, kwam de schade aan het licht. Schiedam De politie van Schie dam heeft gisterochtend vroeg een gewonde Belg in het bureau over de vloer gehad. De 26-jarige man had diverse ver wondingen aan zijn gezicht en zijn handen. De bebloede Belg verklaarde na bij zwembad Groenoord te zijn mishandeld met een mes. De toe dracht van de steekpartij is de po litie nog niet duidelijk. Het slachtoffer werd met een doorgesneden pees en een diepe vleeswond in zijn gezicht per am bulance naar het" Schieland Zie kenhuis overgebracht. Of de man, afkomstig uit Antwer pen, door één persoon of meerde re mensen is toegetakeld, weet de politie tot op heden nog niet. Nader onderzoek zal daar helder heid over moeten verschaffen. Schiedam De Schiedamse fractie van GroenLinks wil dat het college van b en w ui terste inspanningen pleegt om een geschikte tijdelijke plek te vinden waar Kosova- ren opgevangen kunnen wor den. Het college moet er bij de Schie damse woningcorperaties en an der instellingen op aan dringen leegstaande woningen tijdelijk ter beschikking stellen aan het Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) voor de opvang van vluchtelingen uit Kosovo. De vluchtelingenkampen in de buurlanden van Kosovo zitten op het moment bomvol. Daarom wordt dan ook een dringend be roep gedaan op andere Europese landen, waaronder Nederland om de oorlogsvluchtelingen op te vangen. De Nederlandse regering heeft daar recent gehoor aan ge geven en de eerste groepen vluch telingen zijn inmiddels in ons land aangekomen. Het COA heeft vervolgens een dringend beroep gedaan op ge meenten en woningcorperaties om woonruimte aan te bieden waar ae Kosovaren tijdelijk kun nen worden gehuisvest. Daarbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan hotels en leegstaande woningen. GroenLinks schrijft in het ver zoek aan het Schiedams college dat de Brandersstad in het regu liere beleid ruimschoots voldoet aan de opvang van vluchtelingen, „Maar gezien de noodsituatie die nu op Europees grondgebied is ontstaan, ligt een extra inspan ning voor de hand," schrijft de fractie in haar verzoek aan het col lege. Vlaardingen Buurgemeente Vlaardingen heeft inmiddels al informatie ingewon nen bij het COA over de opvang van vluchtelingen uit Kosovo. Daaruit bleek dat het COA vooral op zoek is naar grotere ruimten en die zijn op het moment niet be schikbaar volgens de gemeente Vlaardingen. Het gemeentebe stuur heeft bovendien ook niet echt de tijd om zich intensief be zig te houden met het verzoek om dat ze druk bezig is met de voor bereidingen voor de bouw van een groot asielzoekerscentrum op be drijventerrein De Vergulde Hand. Hier moeten straks vierhonderd vluchtelingen worden gehuisvest. Verder volgt er binnenkort moge lijk ook nog opvang van zoge noemde Dublinclaimanten in vil la Kakelbont aan de Parkweg. Ei genaar George Toth maakte dit plan onlangs bekend. In Maasluis wordt niets onderno men om vluchtelingen uit Kosovo op te vangen. Volgens de gemeen te voldoet ze ruimschoots aan de landelijke verplichtingen voor de opvang van asielzoekers en zal op het moment geen actie worden ondernomen voor extra opvang. Vlaardingen— De Vlaardingse Stichting Spoetnik heeft de am bassadeur van Oekraïne in een brief verzocht om een coulanter beleid voor het toesturen van voedsel- en andere hulppakket ten. Deze oproep doet Spoetnik, na de mededeling van de FIT, dat er geen pakketten meer naar dit land kunnen worden gezonden. Volgens Spoetnik-voorzitter Bcja Kluiters heeft de PTT geen ver klaring gegeven voor deze wijzi ging in het beleid. Ze benadrukt wel dat de douane in Oekraïne im mer 'zeer moeilijk' doet over de import van artikelen, ook als het om hulpgoederen gaat. Spoetnik verstuurt pakketten namens Oe- kraïners die in Nederland wonen en die familieleden in hun ge boorteland met huishoudelijke ar tikelen, kleding of schoeisel wil len ondersteunen. Stichting Spoetnik voelt zich ex tra gedupeerd, omdat de kleine koeriersfirma Prefect ook heeft medegedeeld dat er geen levens middelenpakketten mogen wor den verstuurd. Voor al dit soort ar tikelen zou steeds een doktersver klaring moeten worden gezon den. Volgens voorzitter Kluiters is dat onmogelijk. „Je kan niet voor elk blikje vis of pak koffie zo'n pa pier gaan halen." Degenen die het pleidooi bij de Oekraihse ambassadeur willen ondersteunen, kunnen zich nog melden bij Spoetnik. De stichting zal alle steunbetuigingen naar de ambassade, die in België geves tigd is, doorsturen. Vlaardingen Het gebeurde met enige vertraging, maar Vlaardin gen heeft ze nu ook: Beste Buren. Het echtpaar Priem van de Ek- steriaan vertegenwoordigt Vlaar dingen volgende maand bij de landelijke verkiezingen. Bij de organiserende afdeling van Humanitas waren vier nomina ties binnengekomen. Volgens de vereniging sprong het echtpaar Priem er echter uit. „Ze vangen zieke mensen op, gaan met hen naar arts en ziekenhuis, kinderen van buren worden naar school ge bracht en afgehaald en honden worden uitgelaten. Ze cijferen zichzelf weg voor anderen," aldus Humanitas. Fijn dat er een lift is om van en naar het Liesveld te komen. Maar mensen, dieergebruikvan willen maken kijken lelijkophun neus. De lift is nog steeds niet in gebruik en dat blijft voorlopig ook nog zo. Foto robi Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen—Hagelwitte pijlen in zwarte stoeptegels verwijzen rol stoelers in het centrum van Vlaar dingen naar een openbare lift. Dag en nacht kunnen ze in het hart van het winkelcentrum Lies veld afdalen of opstijgen, geven andere symbolen in de tegels aan. De werkelijkheid is vooralsnog anders. Alleen tijdens de openingstijden van C&A kunnen, op ruime af stand van de busstations, rolstoe lers en andere moeilijk ter been zijnde centrumbezoekers in het confeetiewarenhuis het niveau verschil tussen Hoogstraat en winkelcentrum Liesveld met een lift overbruggen. Tegels in de om geving van de Bloementrappen verwijzen naar die mogelijkheid. Aan de andere zijde van het via duct biedt de lift van de parkeer garage een alternatief. Centrumbezoekers die de pijlen met de toevoeging '24H' volgen stoten echter hun neus. Als ze voor de glimmende roestvrijsta len deuren in het midden van het nieuwste deel van de winkelgale rij op de bedieningsknop druk ken, licht de mededeling op 'Bui ten dienst'. En dat is ai wekenlang zo. De liftverbinding tussen het wan delgebied en de bushaltes op het daarboven druk bereden viaduct is al meer dan een maand aanwe zig. Hij is kant en klaar en ook al goedgekeurd door het liftinsti- tuut, vertelt een woordvoerder van Muwi Rotterdam, onder wiens toezicht het karwei aan de Hogewerf is uitgevoerd. Toch wordt de lift naast de entree van het appartementengebouw voor lopig nog niet vrijgegeven door de gemeente. „Klopt allemaal," reageert Carl den Ouden van de Facilitaire Dienst van de gemeente Vlaardin gen. „Op zich doet de lift het, maar ik zal niet zeggen dat hij kant en klaar is. Er ontbreekt na melijk nog een adequaat alarm systeem en daar wachten we op." In de lift is wel een alarmknop aanwezig en wie daarop drukt slaat ook luid en duidelijk alarm. Er klinkt dan namelijk buiten een belsignaal. Den Ouden van de ge meente zegt: „Dat belsignaal vin den wij echter niet voldoende. De ze lift is zeven dagen in de week, 24 uur per dag, in gebruik en dus moet iemand, die in de lift alarm slaat, ook op elk moment gehoord worden. Met zo'n belletje loop je de kans dat in de nacht het sig naal niet doorkomt. Ér is een tele foonverbinding nodig met een meldkamer met 24 uursbezetting. Hieraan wordt nu door ons ge werkt. Ik venvacht dat binnen zes weken de zaak is geregeld." Op de vraag of er niet eerder aan die alarmregeling gedacht had kunnen worden, antwoordt De Ouden voorzichtig: „Natuurlijk had dat gekund. De kwestie is dat de bouw van de lift tussen de pro jectontwikkelaar en een afdeling van de Dienst Stadswerk is over eengekomen en afgehandeld. Na de oplevering is er met ons over het beheer gesproken. Bij onze eerste inspectie kwam het ontbre ken van de alarmopvolging aan het licht. Pas als dat geregeld is zal de lift in gebruik kunnen wor den genomen." Over de terugkeer van het bussta tion naar het midden van het Liesveldviaduct is de gemeente nog druk in overleg met de RET. Daarin is inmiddels vertraging ontstaan door de ambtenarensta- klngsacties. Een dinsdag geplan de vergadering is in verband hier mee door de deelnemers van de zijde van het vervoersbedrijf ge schrapt. Het gemeentelijke plan gaat uit van lang gerekte busper rons aan beide zijden van de weg, door fietspaden gescheiden van de trottoirs. „We zyn afgestapt van het oor spronkelijke plan om een geheel overdekt busstation te bouwen. De RET zal op die perrons abri's plaatsen, waarschijnlijk enkele grote, omdat we op deze plek te maken hebben met veel wind en dus ruime behoefte aan beschut ting," vertelt de verantwoordelijk ambtenaar van de dienst Stads werk, Peter Garden. „We moeten hierover nog tot afspraken komen met de RET. Ik ga er wel van uit dat voor de bouwvakantie de zaak geregeld is. Tegelijkertijd zal dit deel van het viaduct opnieuw ge asfalteerd worden." De bouwkeet en materiaalcontainer van IBC Muwi zullen een dezer dagen van het viaduct worden verwijderd. Schiedam Om nu eindelijk meer vat te krijgen op de sociale problemen in Nieuwland is er een Regiegroep Sociale Wijkaanpak opgericht. In de groep zijn zoveel mogelijk organisaties en instan ties verzameld, die op de een of andere wijze op het sociale vlak in de Schiedamse stadsvernieu- wingswyk actief zijn. In juli is de regiegroep van plan een stuk voor te leggen aan de gemeente, waar in zij aangeven hoe zij denken dat het verder moet met de wijk. „We moeten allereerst vat krijgen op de structuur. Daarom zo'n re giegroep," licht Dirk Seherpenis- se, projectleider Sociale Wijkaan pak Nieuwland, toe. De Tussen Rapportage Nieuwland, die vori ge maand uitkwam, maakte dui delijk dat er de afgelopen jaren te weinig is gebeurd om de sociale problemen in de wijk aan te pak ken. Dat zou mede komen door dat er geen structuur was. Door de reorganisatie bij de gemeente en fusies bij de welzijnsinstellingen was er namelijk onvoldoende in mensen en tijd geïnvesteerd. Nachtkaars Ambtenaren kwamen regelmatig achter een ander bureau terecht of verlieten de gemeente voor een andere baan. Projectleiders wis selden om de zoveel maanden. Er was geen centrale regie op de ont wikkelingen van de activiteiten en daardoor geen continuïteit. Projecten werden opgezet om ver volgens als een nachtkaars uit te gaan. Naast meer structuur moet er vol gens Scherpenisse, die namens het opbouwwerk in de regiegroep zit, snel meer mankracht komen. Meer investeren in mensen en tijd dus. „We hebben het lange tijd moeten doen met één op bouwwerker. Dat is veel te weinig als je de sociale problemen in de ze wijk wilt aanpakken. Nu heb ben we er een tweede bij. Die is echter maar aangesteld voor 16 uur in de wijk. Dat is natuurlijk belabberd weinig." „Maar eerst de structuur," gaat de projectleider verder. „Vervolgens bekijken wat we willen met Nieuwland en dan kunnen we duidelijk aangegeven bij de ge meente wat we nodig hebben. Hoeveel extra mankracht bijvoor beeld." In de regiegroep zitten de wijk wethouder Peter Groeneweg, ver tegenwoordigers van huisartsen, thuiszorg, GGD Nieuwe Water weg Noord, bewoners- en migran tenorganisaties, politie, opbouw* en welzijnswerk, kerken en ga zo maar door. Iedereen die maar iets op het sociale vlak doet in Nieuw land. „Het is belangrijk dat men van el kaar weet wat men doet," zegt Scherpenisse. „Maar begrijp met goed: het is ook niet de bedoeling dat we elkaar in de weg gaan lo pen. Teveel met elkaar gaan be moeien. Laat vooral duizend bloe men bloeien." Denktank De regiogroep komt drie a vier keer per jaar en zij moeten in kaart brengen wat er allemaal ge beurt in Nieuwland. ..Als een pro ject goed loopt, prima, gewoon de betrokken instantie mee verder laten gaan. Maar mocht het min der goed gaan, dan kan de regie groep aan de slag. Het moet een soort denktank worden om pro jecten die dreigen vast te lopen weer op gang te krijgen. De men sen die erin zitten, zijn mensen met enige invloed op wat voor ma nier dan ook. Ze hebben een groot netwerk en kunnen bijvoorbeeld instanties en organisaties bij el kaar brengen zodat een project wel gaat lopen." Al twee maal is de regiegroep bij elkaar geweest. Zij is momenteel bezig met het plan dat zij in juli wil voorleggen aan de gemeente. Scherpenisse: „Een stuk waarin de problemen van Nieuwland worden benoemd, wat de regie groep vindt hoe we verder moeten met de wijk en wat daar voor no dig is." Schiedam Met het nieuwe thea terprogramma richt het Schie damse Theater a.d. Schie zich net als in het eerste jaar van haar be staan op een breed publiek. Het nieuwe theaterseizoen biedt zelfs een nog gevarieerder programma met maar liefst 22 verschillende genres, van het populaire cabaret tot opera, dans en amusementsto neel. Namen als Golden Earring, Hans Teeuwen, De Vliegende Panters, Toneelgroep Amsterdam en Scapino Ballet Rotterdam staan voor 1999/2000 geboekt. Bo vendien wordt het totale aanbod van de Schiedamse theaters uit gebreid van 130 voorstellingen naar bijna 150. Theater a.d. Schie heeft er een ge slaagd eerste jaar op zitten. Ruim 50.000 mensen kwamen op de voorstellingen af, waarvan drie kwart afkomstig uit Schiedam. Uitgegaan van een aantal van 35.000 is dat volgens theaterdirec teur Paul van Oort meer dan hij 'ooit had durven dromen'. Van Oort: „Zo'n eerste jaar is vreselijk spannend. Je weet niet wat je kunt verwachten en probeert van alles uit. Je bent toch steeds bezig opnieuw het wiel uit te vinden." Maar het publiek wist volgens de directeur het theater aan het Stadserf in grote getale te vinden. Zowel voor de voorstellingen als andere activiteiten zoals verhuur aan culturele verenigingen en het bedrijfsleven. Vooreen eerste sei zoen was dat veel, zegt Van Oort, waardoor het personeel door gaans een stap harder moest lo pen. „We zijn niet ontevreden waar we nu staan. Het gaat zeker niet slecht met het theater. Dat gaan we in de toekomst verder uitbouwen." Met het nieuwe programma-aan-, bod onderscheidt het theater aan het Stadserf zich niet van andere theaters in het land. Volgens hoofd programmering Peter Mul der zijn er zo veertig steden op te noemen met een vergelijkbaar programma. Veelzijdigheid is het kenmerk van het Schiedamse theater, dat in de jaren die komen een eigen gezicht zal ontwikke len. Paul van Oort: „Nu, na een jaar, beginnen we een beetje te voelen welke kant het opgaat. Nu hebben we handvaten waarop we het programma kunnen stabilise ren, waar we eigen accenten gaan leggen. Pas na een jaar of vijf kun je zeggen welk profiel er is ge groeid. Dat wil ik nu nog niet be noemen." j Pagina 13: Schiedams theater zoekt in het tweede jaar publjek buiten de stad WaterwegDe verkiezingen voor het waterschap Delfland, waaron der ook Maassluis, Hoek van Hol land, Vlaardingen en Schiedam resorteren, kenden in de omge ving van Den Haag, Delft en het Westland een opkomstscore van ruim 23 procent. Plaatsvervan gend dijkgraaf P. Ressenaar noemde dat gisteravond 'niet ge ring'. Het nieuwe algemene verkie zingssysteem bood voor het eerst een kans aan individuele kandi daten, zonder enige achterban, om in de eeuwenoude water schapsbesturen te komen. In deze regio is dat verscheidene gegadig den gelukt. De winst bij Delfland ging naar twee vrouwen, die voor de eerste keer meededen. De vrouwen uit Delft, een biologe en een verte genwoordigster van de milieube weging, hebben met kop en schouders de verkiezingen ge wonnen bij het Hoogheemraad schap van Delfland. De 39-jarige Tineke van der Ploeg, docente wa terbeheer bij de TU" Delft, eindig de met grote overmacht als eerste in de strijd om de 19 zetels die mochten worden verdeeld door de 'ingezetenen' (alle inwoners bo ven de 18 jaar). Een afgetekende winst was er ook voor de 31-jarige Ingridter Woorst, die les geeft aan de Agrarische Hogeschool in Delft. Zij presenteerde zich als kandidaat van dc milieubewe ging. Ook Ter Woorst belandde royaal op een eerste plaats. Zij deed mee aan de race om negen zetels die binnen het water schapsbestuur zijn gereserveerd voor huiseigenaren. De opkomst bij de verkiezingen, die afgelopen twee weken zijn ge houden, bedroeg voor Delfland ruim 23 procent. Het was voor het eerst dat iedereen boven de 18 jaar mocht stemmen. Tot nu toe was dat recht voorbehouden aan huiseigenaren, boeren, tuinders, het bedrijfsleven en aan gemeen teraadsleden. Opvallend in de gisteravond ge presenteerde einduitslag was het zeer grote aantal blanco stem men. Bij de ingezetenen waren dat er 7400. Zoveel stemmen zou den goed zijn geweest voor een vierde plaats van de negentien ze tels. Onder de huiseigenaren wa ren 3.546 blanco stemmers. Dat zou in die categorie zelfs een tweede plaats hebben opgeleverd Bij waterschap Delfland wist men gisteren niet te verklaren waarom zoveel kiezers bewust geen naam hebben ingevuld. Onvrede onder duizenden hertrouwde vrouwen, die in de Haags/Delftse regio tot hun ergernis een stembiljet kre gen met de naam van hun vroege re man erop, zou een reden kun nen zijn. Naast stemrecht voor iej dereen was er afgelopen weken nog het nieuwtje van telefonisch stemmen. Daarvan heeft slechts tien procent van de kiezers ge bruikgemaakt. Bij de eerste algemene verkiezin gen voor het Hoogheemraad schap van Delfland zijn drie afge vaardigden uit het Waterwegge bied rechtstreeks in dit eeuwen oude bestuur gekozen. Bij de 'in gezetenen' werd een zetel in de wacht gesleept door F. de Vos uit Maasland (CDA), J. de Jong uit Maasdijk (WLTO) en mevrouw L. van Duijn-Cammferman uit Maassluis (D66). oiVtcptWt Miami \V;' -X.'(6weken voorslechts:ƒ29;-); - - Adres:!, •Postcode;:!; Telefoon:..;.^; Bank'/glrönr.: vVoqri:,! ".'JTj/Vi Plaats:! (Lv.tr*.controle bezorging) f.j.Handtekening: Stuur deze bon in een envelo p zonder postzegel naar Rotterdams Dagblad. Afd.Abonnee Service Antwoordnummer I&79, 3000VB Rotterdam i I IBI Cateringservice Henrtii Heezen Tijsjesdijk 63-65 3161 CW Rhoon Telefoon 010-5019391/0653-504580 Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder feest of party! Henm/ Heezen Cateringservice

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1