13 ié Overvaltraining voor winkeliers is voltreffer Vluchtelingen leggen krans Rotterdams Dagblad Schiedamse Lange Haven straks één grote bioscoop Vlaardingse invalidenparkeerkaart voldoet niet meer Renovatie Componistenbuurt morgen feestelijk van start Centralisatie gemeentediensten Schiedamse politie bereidt nieuw project tegen winkeldiefstallen voor SATIVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Schaftkeet uitgebrand Gewonde bij frontale botsing Of bel gratis II0800 - 0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 5 mei 1999 Door Sander Sonnemans Schiedam De overvaltraining voor winkeliers waarmee de 1 Schiedamse politie in februari van dit jaar van start is gegaan, is volgens de initiatiefnemers een 'gigantisch succes'. Het project is opgezet naar aanleiding van de golf overvallen waar de Schiedamse binnenstad eind vorig jaar door werd over spoeld. Al ruim tweehonderd personeelsleden uit de midden stand hebben deelgenomen aan de training die hen leert hoe te handelen bij een overval. Eens per week wordt telkens in een andere Schiedamse winkel een overval in scène gezet. Zo'n twintig personeelsleden volgen dan de instructies van de politie die later eventueel in de praktijk gebracht moeten worden. Nog zo'n driehonderd winkelbedien den staan op de nominatie voor een overvaltraining. Tot eind sep tember zit de speciale training van de politie volgeboekt. Zolang de aanmeldingen binnen blijven stromen, worden de trainings avonden voortgezet. Tijdens de nagespeelde overval len kijken ook mensen van slacht offerhulp mee en wordt getracht meer begrip te kweken voor de werkwijze van de politie. „Met die trainingen," zegt Rinus Bakx, bri gadier en tevens wijkcoördinator van het politiedistrict Schiedam, „wordt het winkelpersoneel ge leerd dat een overval niet altijd kan worden voorkomen. We leren de mensen wél wat ze moeten doen in een dergelijk geval. Ook de baliemedewerksters van het stadskantoor, om maar een voor beeld te noemen, hebben zich aan zo'n training onderworpen." Winkeldiefstallen Bakx ziet de overvaltraining als een 'tussenvorm', want er wordt verderop in het jaar nog een ander project gestart. „Het is de bedoe ling dat we de mensen dan gaan trainen hoe ze moeten handelen bij winkeldiefstallen. Daarbij ko men de inrichting van de winkel, de manier van handelen bij een diefstal en het opnemen van een signalement aan de orde. Heel veel winkeliers hebben op de deurpost inmiddels een sticker op 1.75 meter hoogte geplakt. Zo kan makkelijk de lengte van de win keldief worden bepaald als hij het pand verlaat. Het is een gegeven dat tegen Sinterklaas en de kerst het aantal winkeldiefstallen aan zienlijk toeneemt Vandaar dat we daar tegen het eind van het jaar het accent op gaan leggen." In het verleden ontplooide de Schiedamse politie ook al een plan om het stijgend aantal win kelinbraken en overvallen tegen te gaan. Onder het mom van 'Stop overvallen samen' kregen de win keliers allerhande tips toege speeld. Het project ging samen met een posteractie waarmee de deelnemende middenstanders de winkeldieven konden aangeven degelijk te zijn voorbereid op dief stallen. Dat project bloedde als ge volg van gebrek aan mankracht na enige tijd dood. Dit jaar nog wordt het in een andere stijl nieuw leven ingeblazen. Pagina 15:'De Nieuwe Passage is bet grootste zorgenkindje' Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Natuurlijk legden Suleyman Barov uit Macedonië en de Kosovaar Müsli Bajraktari de bloemenkrans op het Ver- ploegh Chasséplein in Vlaardin gen voor de gevallenen uit de oor log. Maar hun gedachten gingen uit naar familieleden in hun va derland. Naar Macedonië, dat wordt overspoeld door vluchtelin gen en waar de sfeer steeds meer gespannen raakt. En naar familie in Kosovo, waarmee al het contact is verbroken. Namens Vluchtelin genwerk Vlaardingen waren Ba rov en Bajraktari gisteravond met bestuursleden, medewerkers en vrijwilligers aanwezig bij de do denherdenking in Vlaardingen. Na de stille tocht vanaf het stad huis naar het Verploegh Chassé plein en de twee minuten stilte las Noortje Nusteleijn van de viool- groep van Scouting Vlaardingen een gedicht voor. Naast vluchtelingenwerk legden onder meer de Bond van Neder landse Militaire Oorlögs- en Dienstslachtoffers en leerlingen van de Openbare basisschool De Maatjes een bloemenkrans bij het monument. Jan Anderson hield een toespraak waarin hij opriep niet alleen de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog te herden ken, maar ook de slachtoffers van de oorlog in Kosovo. Samenwer kingsverband Kunstvlam presen teerde later op de avond in de Harmonie een stuk van Ger van Veen in het teken van de 4 mei herdenking. In Schiedam vond de herden kingsbijeenkomst plaats aan de Plantage. Maassluis herdacht de gevallenen bij het verzetsmonu- ment in het Prinses Julianaplant- Door John Bunte SchiedamHet was op een mooie avond en de schemering viel net in. Scheepsrestaurateur Nico van der.List hees aan de Lange Haven dcuseden van zijn boot Actief Schiedam toen theatermaker Frans Huisman aan de andere kant.van het water passeerde. „Ik was toen net klaar met het stuk Jason, waarin ik veel met dia-pro jecties had gewerkt. Ik zag dat grote zeil en dacht: dat is fantas tisch. Hier moet iets mee worden gedaan." Van het een kwam het ander. En zp lag er niet veel later het idee om van de Lange Haven eens een grote open luchtbioscoop te ma ken met de zeilen van enkele bo ten als filmdoeken. Van der List, die al veel langer met allerlei plannetjes rondloopt om de Lange Haven voor het publiek aantrek kelijker te maken: „Toen was het eigenlyk zoeken naar het juiste moment en dat hebben v;e nu ge vonden: de 29e mei, de dag dat molen De Walvisch weer in ge bruik wordt gesteld." Het moet die dag groot feest wor den in Schiedam en het bijzonde re filmfestival, dat als naam 'Schiedam uit de Doeken' heeft gekregen, moet daar de feestelij ke afsluiting van worden. Moni que Suttorp van de organiserende stichting Schippersbelangen: „Aanvankelijk waren weervanuit gegaan om kwart over negen te kunnen beginnen. Volgens de al manak zou het dan donker zijn, maar dat hadden we niet hele maal goed begrepen. Op dat tijd stip gaat de zon onder en dan duurt het nog een tijd voordat de duisternis echt invalt. Nu begin nen we op dat tijdstip gewoon met het heisen van de zeilen. Dat is ook een heel spectaculair gezicht. Het sluit nu perfect aan op een grote lampionnenoptocht, die die avond ook wordt gehouden." Frans Huisman is de afgelopen maanden druk Bfezig geweest met het verzamelen van materiaal. Daarbij werd nauw samenge werkt met het gemeentearchief, dat zich meteen bijzonder enthou siast toonde over het initiatief. Gisteravond werd al even proefge draaid voor Sen edamult de Doeken op 29 mei. Er waren op het van Nico van dor LJst on- bee den te zien van de nog volop In bedrijf zijnde werven. Foto Roel Dijkstra Het zijn vooral historische opna men in zwart-wit van vaak vele ja ren geleden. Zo is te zien hoe de koninklijke fa milie in 1923 een bezoek aan Schiedam bracht, is er een im pressie van het leven in de Bran- dersstad in de jaren twintig, is te zien hoe de grootste walvisvaar der ter wereld in 1936 goederen loste in de Schiedamse haven, zijn er opnamen uit de glorietijd van de scheepswerven Wilton-Fij- enoord en Gusto, wordt uit de film scheepsrampen een ontploffing op de WF-werf getoond en zijn er de oorspronkelijke (en nooit aan het publiek getoonde) opnamen van de Haanstra-film Glas. Omdat de Walvisch die dag in Schiedam centraal staat zal ook diverse ma len de laatste brand in de molen op het doek worden getoond. Het is de bedoeling, dat de 29e op vier plekken aan beide kanten van de Lange Haven (tussen Ap- pelmarktbrug en Korenbeurs) films en dia's worden getoond. De vier zeilboten, die daarvoor wor den gebruikt, worden door de or ganisatie al 'de bruine vloot' ge noemd. Elk filmdoek biedt een programma van zo'n anderhalf uur en heeft een eigen thema. Huisman: „Ik heb ook een oproep geplaatst voor 8 mm-films uit pri- vé-collecties. Daar zitten allerlei oude familie-tafereeltjes tussen. Ook hardstikke leuk'om te zien natuurlek. Het moet echt een feest voor het oog worden." Van beide zijden en vanaf de Appel- marktbrug kan het publiek straks de schermen bekijken. Het za! heel bijzonder worden, weet de or ganisatie. „Want het is voor het eerst dat een dergelijk filmevene ment op deze schaal in Nederland wordt gehouden." Gisteravond werd al even 'proef gedraaid'. Dat gebeurde op dc plek waar de boot van Van der List normaliter ligt, pal voor de Havenkerk. In een loods aan de overzijde staat de projector opge steld. Er wordt getest welke lens het best te gebruiken is. Aanvan kelijk zijn de beelden veel en veel te groot. Niet alleen de 85 vierkan te meter zeil wordt gevuld, maar ook nog een stuk van de Haven- kerk. Dat moet dus een stuk klei ner en vervolgens blijken de beel den ook een stuk scherper. Bovenraam „Hé, dat zijn nog wat beelden die van ons komen. Dat is een filmpje van het Produktschap Gedistil leerd," zegt distillateur Rein Mel- chers, die ook een kijkje is komen nemen. Hij is onder de indruk. „Met zulke beelden maak je een prachtige koppeling met het Ge distilleerd Museum. Het museum gooit als het ware naar buiten wat er allemaal binnen is te zien. Het moet de mensen uitdagen ook binnen een kijkje te nemen," al dus een van de drijvende krach ten achter de start van het muse um De Gekroonde Brandersketel. Vanuit een bovenraam van het museum aan de Lange 'Haven wordt de 29e de projector gericht op de dan aan de overkant gele gen boot van Van der List, Een openluchtevemenent staat of valt veelal met het weer. Plenst het, dan is dat natuurlijk fataal voor de publieke belangstelling. En hoe staat het met de wind. Moet het een beetje waaien om het zeil goed strak: te houden. Van der List: „Alsjeblieft niet teveel wind. Bij windkracht 8, storm dus, zouden de zeilen eigenlijk naar beneden moeten. Maar dan laat ilf het toch gewoon doorgaan. Want dit is veel te bijzonder." Vlaardingen - De plaatselijke inva lidenparkeerkaart moeten wor den omgezet in een landelijke kaart. Dat vindt de Vlaardingse WD-gemeenteraadsfractie. Vol gens deze partij voldoet de lokale vergunning niet meer, omdat in validen er bijvoorbeeld niet bij ziekenhuizen in buurgemeenten mee terecht kunnen. Nu al mogen houders van de loka le vergunning niet parkeren op de invalidenvakken bij bijvoorbeeld het Schieland-ziekenhuis in Schiedam, of het Dijkzjgtzieken- huis in Rotterdam. Met de plan nen voor het nieuwe hospitaal in Schiedam zal de kaart dan ook steeds ontoereikender blijken, denkt de WD. Vee! Vlaardingers zullen immers naar dat grote nieuwe ziekenhuiscomplex wor den doorgestuurd. De raadsfrac tie vraagt het college dan ook de kaart om te zetten, vóór de ope ning van het nieuwe complex. Ondanks de voordelen van het grotere bereik van zo'n landelijke parkeerkaart, kan een eventuele omwisseling echter ook verkeerd uitpakken voor Vlaardingers, Omdat de plaatselijke kaart rui mere voorwaarden heeft dan de landelijke, zullen sommige invali den buiten de boot vallen. De plaatselijke kaart wordt immers al afgegeven, als een invalide nog driehonderd meter te voet kan af leggen. Een landelijke wordt daarentegen pas verstrekt, als de invalide niet meer dan honderd meter kan lopen. Om te zorgen dat een bepaalde groep invaliden niet direct al hun parkeerrechten verspeelt, stelt de WD voor de plaatselijke versie voorlopig nog naast de landelijke versie te laten bestaan. Door bij nieuwe aanvragen slechts lande lijke vergunningen af te geven, verdwijnen de lokale kaarten dan langs geleidelijke weg. De Vlaardingse liberalen vragen het gemeentebestuur ook om meer controle op het parkeerbe leid voor invaliden. Oneigenlijk gebruik van de invalidenvergun- ning komt volgens de partij bij voorbeeld nogal eens voor na overlijden van een kaarthouder. De vergunning wordt in zo'n ge val niet automatisch terugge vraagd door de gemeente en komt dan wel eens in handen van vrien den of familie. Maassluis Met het hijsen van vlaggen, enkele toespraken, drankjes en hapjes krijgt de start van het groot onderhoud in de Componistenbuurt Noord in Maassluis morgen een feestelijk karakter. De renovatie behelst een flinke opknapbeurt voor 126 flatwoningen en de bouw van 28 zogenoemde optopwoningen. De woningen op het dak van de flat krijgen drie kamers met een ter ras en worden verhuurd. Naar verwachting worden de werk zaamheden eind dit jaar afge rond. Het karwei aan en op de twee flat gebouwen op het Willem Pijper- plein en de Peter van Anrooijlaan vloeien voort uit het Elementunü- plan van de Woning Stichting Maassluis (WSM),de eigenaar van de flats. Het poot onderhoud omvat het aanbrengen van twee liften by elk flatgebouw, de vervanging van de collectieve verwarming door indi viduele c.v. en verbeteringen in de woning. Ook het trappenhuis en de entree worden aangepakt. Verder wor den de balkons vergroot en wordt aan de flatgebouwen een nieuw uiterlijk gegeven. De bewoners, van wie er morgen twee de eer hebben by wijze van startschot de vlaggen te mogen hijsen, kunnen bovendien ook nog kiezen voor verschillende in dividuele verbeteringenir, de wo ning? Daar staat wëï één huurver hoging tegenover die kan varië ren van 60 tot en met 105 gulden per maand. De overige vier flatgebouwen in de Componistenbuurt Noord wor den eind dit jaar gesloopt. Op de vrij komende plek worden een ap partementengebouw en ruim honderd eengezinswoningen ge bouwd. Opdrachtgever is de Wo ning Stichting Maassluis. Beide projecten bevatten uitsluitend Vlaardingen - Het Vlaardings colle ge wil laten onderzoeken, of alle gemeentediensten onder één dak kunnen Worden samengebracht. Zo'n centralisatie zou de gemeen te volgens het bestuur een. stuk slagvaardiger maken Al langer leeft de wens om de diensten, die over verschillende plekken in de stftd verspreid zijn, op dezelfde plek te huisvesten. Die wens wordt acuut, nu een aan tal gemeentepanden op de sloop- iijst staan. 2o worden de com plexen aah de Hofiaan 21 en de Hoflaan 27 neergehaald, om het terrein rond het Buizengat vrij te maken voor nieuwbouw. Op Hof- laan 21 zit nu de gemeentelijke af deling Automatisering, in het an dere pand is de dienst Stadswerk gehuisvest. Andere huisvesting is ook nodig, omdat een aantal gebouwen niet meer voldoet aan de eisen, die de Arbeidsomstandighedenwet stelt. In het gemeentepand aan de Hof- laan 43 laat het werkklimaat te wensen over, zo ook in het ge bouw aan de Westnieuwland 6. Het college wil een particulier bu reau inschakelen voor het huis- vestingsonderzoek. Dat bureau moet een onderscheid maken tus- sen de diensten, die veel contact hebben met de burgers, en de diensten, die meer 'op de achter grond' werkèn. De eerste zogehe ten 'front offices' moeten over ba lies beschikke% de andere *back offices' niet. Welk bureau wordt ingeschakeld en hoeveel het onderzoek gaat kosten, is nog niet duidelijk. De partijen in de gemeenteraad moe ten zich nog over het huisves- tingsonderzoek uitspreken. Vlaardingen Aan de Watersport weg in de Vlaardingse Broekpol der. is gisteravond een houten schaftkeet van de gemeente in vlammen opgegaan. De brand weer had het vuur snel geblust, maar kon niet voorkomen dat het gebouwtje totaal verloren ging. De politie houdt er rekening mee dat de brand is aangestoken. Schiedam Bij een frontale bot sing op Havendijk in Schiedam is gisteren in de vooravond een 17- jarige Schiedamse gewond ge raakt. Zij zat in een auto, waarvan de be stuurder de bocht te ruim nam en frontaal op een tegenligger botste. De jonge vrouw schoot tegen de voorruit en werd met nek en hoofdletsel naar het Holy Zieken huis vervoerd, waar ook nogcens een gebroken arm werd geconsta teerd. Beide auto's werden totaal vernield. ËjJdjj noteer mij voörzo'n voordelig proefabonnement ^"'Éaafr (6 wekon voor slechte 29;} '..Voort:. m/v •i-S ;f-v :,s .-:pöstcodê:'i^$f.4 Telefoon:,,,'".u „V.v-..Jfj.v.rn; controlebu6rtfng)< i- - v v, 1 ;-,ri Stüur dezebonln een envelop zonder postzegel naa'r.v>; Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Ahtwoordnummer XS793000VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3