14 Rotterdam RET gaat maandag weer plat Mannenbolwerk waterschap steeds vrouwelijker Vorderingen slachtoffers opïichtster toegewezen Actie buiten de spitsuren ontziet reizigers openbaar vervoer Mental Theo en zijn bad in de Hollywood Music Hall Justitie: 'nieuwe wegen' om rellen te voorkonièn Afwezigheid op Internet schadelijk voor omzet Betrokkenen schietpartij Barocca kwamen terug 1 "115 Aangehouden na schietpartij RW RRV RZ Rotterdams Dagblad j Woensdag 5 mei 1 Rotterdam De opïichtster W. R. (33) is door de rechtbank veroordeeld tot drie jaar cel vooroplichtingop grote schaal Daarnaast moet ze de slachtof fers van haar handelen een half miljoen gulden betalen. Het is uitzonderlijk dat derge lijke hoge schadedaims in een strafzaak worden toegewezen- De praktijken van R. zorgden voor een hoop ophef. Ze slaag de erin met behulp van tussen personen armlastige mensen te doen geloven dat haar orga nisatie op een snelle manier schulden wist te saneren^ Zo moesten er door betrokke nen nieuwe leningen wonden aangegaan en nam R zoge naamd de oude schulden over. De aan R. doorgesluisde bedra gen van de nieuwe leningen zouden handig worden belegd, zodat de klanten van R. snel hun schulden konden aflos sen. Het liep echter anders: men- Sen bleven zitten met de oude schulden, waar bovenop de nieuwe schulden kwamen. De vrouw heeft vermoedelijk bh het gokken tonnen verspeeld. Volgens officier van justitie mr. T.a W. Stein zijn hon- - derdvyftig bezoeken aan het casino op haar naam geregi- streerd. - De vrouw kwam tijdens de in- houdelykel behandeling van haar zaak niet opdagen. Ze wil de: dei confrontatie .-met^de - slachtofrén'hlef aangaah/Jfte waren in groten getale naar de Rotterdam—Het Rotterdamse openbaar vervoersbedrijf RET gaat voigende week maandag (10 mei) mogelijk opnieuw plat. Er zijn plannen om te gaan staken van 's morgens tien tot 's middags twee uur. Daarmee ontzien de actievoerders de men sen, die tijdens de drukke spitsuren moeten reizen. Op de Coolsingel zal tussen tien en vier uur een demonstratieve bij eenkomst worden gehouden. De acties zijn een gevolg van het stukgelopen overleg over de CAO voor gemeenteambtenaren. De onvrede daarover leidde vong jaar eerder al tot een 24 uurspro test. Toen werd de hele dag ge staakt door het tram-, bus- en me- tropersoneel De busonderne ming ZWN reed toen wel, maar pikte in de stad geen RET-reizi- gers mee. Het Stadsvervoer Dordrecht staakt volgende week ook De 24 uursstaking in de Merwestad is net als m Rotterdam op maandag 10 mei en met dinsdag 11 mei, zo als gisteren m een van de edities van deze krant is gemeld. Ook de meeste veerdiensten in de regio Drechtsteden blijven maandag aan de wal. De acties by het Dordtse stadsvervoer beginnen m de nacht van zondag op maandag om 02 00 uur. De RET-acüevoerders mogen gra tis openbaar vervoer niet als actie- middel gebruiken. Dat heeft de rechtbank indertijd verboden. De staking van volgende week was eind apnl al aangekondigd. On duidelijk was alleen op welke dag de acties gevoerd zouden gaan worden. RET-stakmgsletder J. van Schyn- del heeft verklaard dat ditmaal het spiisverkeer bewust wordt ontzien. Dat gebeurt vanuit de ge dachte dat de reizigers met te veel tegen de stakers in het harnas moeten worden gejaagd. Roteb Ook de Rotterdamse reinigings dienst Roteb komt volgende week in actie, zo maakte actieleider T. Heuser vanmorgen bekend. De veegdienst en de dienst Rotter dam Schoon hebben voor dinsdag 11 mei een staking uitgeroepen. De afdeling lease, die het wagen parkvan verschillende gemeente lijke diensten beheert, legt vol gende week van maandag tot en met woensdag het werk neer. De afdeling ontsmetting van de Ro teb blijft volgende week woens dag langs de kant. De riooldienst heeft voor vnjdag 14 mei een actie opgezet. De Rotterdamse rechtbank ver bood vonge week nog de staking van de Roteb op de Koninginne dag, omdat dat de openbare orde in gevaar zou brengen. Door Niels Dekker dedaim^kracht hij te zétten. staf geëist plus hei terugbeta len van 643.^%ipen"aah'de1i slacht^^^gÖ^g^^ank",z r- i-om hog wat van hun een te-ziem Aan deze - wezen,'. r Drie anderen hadden zelf een schadeclaimringediend. Van; ditdrietaliSslechts eentje ont: vankelrpt "verMaard. HK kan lOLOOOJ^ulden tegemoet tien vandenplicbtster. .Tevens* jhoëtjtirveroördeelde vróuw de advocaatkosten beta len van de slachtoffers,IZe is - twee" keer, eerder wegens op-' lichting veroordeeld. RotterdamEen special ingerich te hoek, twee omgebouwde toilet ten om te biechten en een bad midden m de dance pianet-zaal De Hollywood Music Hall in Rot terdam staat deze maanden ge heel in het teken van het pro gramma The bassment' van de muziekzender The Music Factory (TMF). Een jaar lang zal presentator Theo Nabuurs, beter bekend als Mental Theo, daar om de vnjdag opna men maken voor het programma. Hij zegt bewust te hebben geko zen voor de discotheek aan de Delftsestraai. „De mentaliteit van de bezoekers en de sfeer van Hol lywood zyn relaxed. Die combina tie heeft mijn keuze bepaald." Het is een rare gewaarwording. Een bad midden m een grote dis cozaal. Ook de bezoekers, vooral in de leeftijdsgroep 18 tot en met 25 jaar, kijken een beetje ver baasd als ze de zaal binnenlopen en een kale man in duikerspak, getooid met microfoon, in het wa ter zien zitten. Er is vanavond in Hollywood dan wel een beach-par ty, maar een bad met daarin Men tal Theo hadden ze blykbaar niet verwacht. De presentator.van TM® aal voor de gasten echter een vaste ver schijning worden in de disco theek. Om de vrijdag vinden hier de opnamen plaats voor The bassment'. De deuren gaan daar om op deze dagen twee uur eerder open. Toegang vanaf acht uur in plaats van tien uur. Het lijkt er echter op dat niet ie dereen al weet dat dat het geval is, want het wordt pas drukker als de klok 11 uur heeft geslagen. Vol gens Theo Nabuurs en eigenaar Fred Diaz van Hollywood is dat lo gisch en zal het de komende tijd wel drukker worden. „Het is pas de tweede keer dat er opnamen plaatsvinden. Als het algemeen bekend is, zal het wel komen," zeggen ze.Tussen de opnamen door vertelt Nabuurs dat hij be wust heeft gekozen voor deze lo catie, maar dat hij bij toeval op In The bassm ent-Hoek' Is Thep Nabuurs (Mental Theo) druk In gesprek met twee bezoeksters van the Hollywood Music Hall. Om de vrijdagvinden in de discotheekde opnamen plaats van Nabuurs' programma The bassment' dat op zaterdagmiddag wordt uitgezon den op The Music Factory. Foto Ingrld van Beek Hollywood is gestuit. Dat lijkt een beetje tegenstrijdig. „Nee hoor," zegt Nabuurs. „Met het idee om in een disco het pro gramma op te nemen, liep ik ai langer rond. Ik kwam echter in Oostenrijk toevallig Fred Diaz te gen. We raakten aan de praat. Op dat moment kende ik Hollywood nog met eens. Een aantal weken later ben ik hier eens langs ge gaan. Dat beviel me heel erg goed," vertelt hy. „Ik werd heel relaxed ontvangen, zonder tam-tam. Geen speciale behandelingof zo. Ik werd met als bekende Nederlander gezien, maar gewoon als mens. Daarnaast beviel my de mentaliteit van de mensen die hier kwamen. Het ge voel dat ik hier kreeg, was goed, Het balletje ging vervolgens rol len. Met Fred heb ik besproken hoe we het aan zouden pakken. De manier waarop hy dat wilde doen, sloot perfect aan op mijn ideeen. En aangezien onze doel groep dezelfde is, besloot ik hier het programma op te nemen." Om kwart over elf zit Nabuurs ge tooid met badhanddoek fhet bad was koud man!') tussen vjjf da mes m. Twee medewerksters van Hollywood en dne bezoeksters die ietwat overdonderd lijken, want veel zeggen ze niet. De be langstelling is redelyk. Veel mensen die Hollywood bin nenkomen, kijken naar wat zich afspeelt in de hoek. Daarbij wor den ze wel op een afstand gehou den door een van de veiligheids mensen van de disco. De 18-jarige W. Biesheuvel staat ook te kijken. Ze is voor het eerst in Hollywood. Helemaal uit Wad- dinxveen overgekomen om te zien wat er gebeurt aan de Delftsestraat. Ze is een fan van Theo en vindt het wel leuk. „Het is wel grappig ja, om het van dichtbij te zien. Meen komt het op tglevisie leuker over." Eigenaar Fred Diaz is vanavond ook aanwezig. Voor hem heeft het veel voordelen dat 'The bassment' in zijn discotheek wordt opgeno men, zegt de Rotterdammer. „Het belangrijkste is echter dat we op deze manier meer landelijke be kendheid krijgen," zegt hij. Binnenkort wordt begonnen met nog twee onderdelen van het pro gramma. Zo wordt er een soort douche in de disco neergezet waar mensen elkaar in kunnen in- schuimen. Daarnaast zal Nabuurs op vrijdagavond in een limousine gaan rondrijden en mensen op pikken die vervolgens gratis mee kunnen naar Hollywood. Al te diep nadenken over het pro gramma moet men niet, zegt Na buurs. „Het gaat om entertain ment. Gewoon lekker veel onzin nige dingen doen." Door Yvonne Keunen Rotterdam Waterschappen, hoogheemraadschappen en zui veringsschappen mogen dan de oudste bestuursorganen van ons land zijn, op het gebied van de emancipatie lopen de dijkbewa- kers bepaald met voorop. Toch is een kentering gaande. De man- nenbolwerken van weleer bieden steeds meer plaats aan dames m hun bestuur. Bij de afgelopen wa- terschapsverkiezmgen is het aan deel vrouwen behoorlijk vergroot, met het hoogheemraadschap van Schielandvoorqjp. Vyftien procent is het streefcijfer voor vrouwen in waterschapsbe sturen dat het ministerie van Ver keer en Waterstaat voor het jaar 2002 heeft geformuleerd. Van de vier waterschappen die m Rotter dam, Albrandswaard en de B-drie hoek actief zijn, hebben er drie dat streefgetal afgelopen maan dagavond -toen de uitslag be kend werd - al overschreden. Het waterschap IJsselmonde bleef op dertien procent steken. Dat neemt met weg dat IJssel monde, dat droge voeten garan deert aan bewoners van onder meer Albrandswaard en Rotter dam-Zuid, het aantal vrouwelijke bestuurders zag verviervoudigen. Een van die vier vTouwen is Branka Vos-Wallenburg uit Rhoon. Voor het waterschap IJs selmonde was al snel duidelijk dat ze tot het bestuur zou toetre den omdat ze een van de zes agra rische kandidaten was voor pre cies evenveel zetels. Daarnaast werd de docente bo demkunde met een eigen boeren- Rhoonse zich laten installeren tot hoofdingeland (een algemeen be stuurder, vergelijkbaar met een raadslid), maar voor het zuive ringsschap reiken de ambities verder. Vos-Wallenburg denkt er hard over om een gooi te doen naar het heemraadsschap, een functie die te vergelijken is met die van een wethouder. „Met zo'n overweldigende meer derheid winnen, schept verplich tingen vind ik. Bovendien is het belangrijk dat er een agrariër in het dagelijks bestuur zit. Ais het om vervuihng van het water gaat hebben de boeren het natuurlijk In het waterschap IJsselmonde is Branka Vos-Wallenburg uit Rhoon (links) een van de gekozen vrouwen. Ze werd ook nog eens dé winnaar bij de verkiezingen voor het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Niels van de» Hoeven bedrijf onverwacht ook nog eens dé grote winnaar hy de verkiezin gen voor het zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden. Positief „Landbouworganisatie WLTO heeft een positief stemadvies voor mij gegeven, dus m die zm heb ben zij voor mij campagne ge voerd," zegt Vos-Wallenburg. Hoewel ze nooit had gedacht dat de overwinning met bijna 13.009 stemmen zo overweldigend zou zijn, verwachtte de Rhoonse wei dat veel kiezers haar naam zou den aankruisen „Ik heb een agrarische stem en de waterschapsverkiezmgen spelen by agrariërs veel meer dan by bij voorbeeld inwoners van Rotter dam" Haar agrarische achtergrond was ook de reden om zich kandidaat te stellen, zegt ze „We hebben elke dag met de taken van een water schap te maken. Denk maar aan de hoge waterstanden en grote hoeveelheden regen Zeker de af gelopen jaren hebben we veel schade geleden door ondergelo pen land Voor het waterschap zal de Met Vos-Wallenburg werden nog vier vrouwen tot bestuurder vart het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden gekozen. Aangezien de verenigde vergade ring 29 verkiesbare plekken telt, betekent dat een percentage van zeventien. „Dat is geen slechte score," vindt woordvoerder Tjebbe Will. „Bo vendien hebben zich maar zes vrouwen kandidaat gesteld. Op een na zyn ze dus allemaal geko zen." Hoger Het hoogheemraadschap van Delfland scoort één puntje hoger als het gaat om het percentage vrouwen dat in het nieuwe dage lijks bestuurplaats neemt Onder de zes dames bevindt zich één Rotterdamse: M. Speksnijder. Maar het waren twee vrouwen uit Delft die met kop en schouders de verkiezingen wonnen by Delf land. Tineke van der Ploeg, docente wa terbeheer bij de TU Delft, eindig de met grote overmacht als eerste in de strijd om de 19 zetels die mochten worden verdeeld door de bewoners. Een afgetekende winst was er ook voor Ingnd ter Woorst, die les geeft aan de Agrarische Hogeschool in Delft. Zy presen teerde zich als kandidaat van de milieubeweging. Ook Ter Woorst belandde royaal op een eerste plaats bij de race om negen zetels die binnen het waterschapsbe stuur zijn gereserveerd voor huis eigenaren. Maar het hoogheemraadschap van Schieland spant uiteindelyk de kroon als het om dames gaat: sinds maandag bestaat maar liefst een kwart van het bestuur uit vrouwen. Daarmee komt het hoogheemraadschap aardig in de buurt by de in 1992 geformuleer de kabinetsstandpunt waarin wordt gestreefd naar een verte genwoordiging van dertig procent wouwen in bestuursorganen, „Van de in totaal 39 bestuurders zyn tien vrouw. Dat waren er zes. Met dat resultaat zyn we heel te vreden," zegt Inge Baltus, pro jectcoördinator van de verkiezin gen voor haar waterschap. Aange zien de kiezers op personen stem men in plaats van partyen, zoals in de politiek het geval is, hebben de meeste gekozen vrouwen een zekere mate campagne voor zich zelf gevoerd. „En dan speelt naamsbekendheid vaak een rol," zegt Baltus. Zoals by Micky Teenstia-Verhaar. De Rotterdamse is in de Maasstad geen onbekende aangezien ze ja renlang voor de VVD in de ge meenteraad zat. Rotterdam We waren ze al weer bijna vergeten, de voetbal rellen begin dit jaar na de vriendschappelijke wedstrijd Bayer Leverkusen-Feyenoord De herinnering eraan is wellicht weggewist door de veldslag in Rotterdam, op zondag 25 april Het onderzoek naar 'Leverku- sen' loopt echter nog, en wordt binnenkort zelfs afgerond. Ia Rotterdam. Om het geheugen op te frissen: na de door Feyenoord met 1-0 verloren wedstrijd zoekt een deel van het Feyenoord-legioen de confrontatie met de politie en jaagt het beperkte clubje Duitse agenten bij het stadion de stui pen op het lijf. Ras nadat uit de verre omgeving versterking is aangerukt, kan de meute wor den getemd. De Duitse politie laat er geen gras over groeien: alle suppor ters gaan op de foto. En omdat de rellen uitgebreid zijn ge filmd, is er materiaal volop om de relschoppers alsnog te vervol gen. Wat dus gaat gebeuren, hier of in Duitsland. Hoofdofficier van justitie mr. h de Wit vergelijkt de Duitse situ atie' met die in Rotterdam, waar enoord het feest uit de handliep. Ook hier'zullen videobeelden, door politiemensen gemaakt, de aanleiding zynom de komende tijd tientallen onverlaten 'op te. gaan halén'. Om alsnog voor de rechter te brengen. Beheersbaar Wat hem betreft, is het boek nog lang niet gesloten. De komende maanden zal hét Crisis Onder zoek Team (COT) de rellen met s een 'meer bük bekijken, wat moet leiden, tot een aantal aanbevelingen. In grote lijnen: hoe hou je groot schalige evenementen,53 SSbals een huldiging van Feyenooïd, beheersbaar? Het antwoord zal niet simpel zijn, zegt hij nu al. „Hoe'ontstaat dat beeld van zeven, acht vér- schillende geweldsuitbarstin gen, zoals die op de video-opna mes te zien zyn. Daainaarjnoe- ten we terdege kükenrfét éls naar het potitie^ptxédsm Hoe we dat moeten organiseren, meer flexibel, met meer Scena rio's. Hoe de informatie"*binnen komt We willen daar eên scher per zicht op krijgen." 4 •- Meer politie -het hlaüwlver ven' van de stad zoals ep Kbnin- ginnedag- is daarbij het funda ment. De Wit: ,Jk ben 's avonds in de stad geweest en sprak met politiemensen. Ze vertelden me een goed gevoel over de aanpak te hebben, ze waren'weer de baas op straat Ook deiburgers keurden dit piet Het centrum zal ook in tie "toe komst in Vakken' wOrper ver deeld, zodat er geenrinogelijk- heid is omrond te rói%en$ri de politie op verachiflthdrpfêkken te verrassen; #1 ^bewegin gen van mensen diejebpdie vi deobanden ziet Linksig rechts af. De ene straat in,'de andere straat in. De LynbfÜih: op, de Kruiskade, het Webnéi'Wemoe- ten zoeken naar creatieveteplos- ringen, steeds meerinricht krij-', gèn in deze pmblehatfeE Nieu we methodieken. YëëMéer ca- meraploegentOf we'flalttóèe al tijdens de bekerfirialCOrórtuna Sitiard-Ajax - fedlf-vaN; start- gaan? Kom maai Itijto Rotterdam Financiële dienst verleners, die geen eigen site op het Internet hebben, laten flinke omzetkansen liggen. Het relatief rueuwe medium blijkt voor be paalde groepen consumenten een belangryke bron voor informatie te zijn. Op basis van die informa tie worden besluiten genomen om tot een aankoop over te gaan. Dat geldt vooral voor de impulsieve koper. Tot deze conclusie komt Pauline Plasmeyer in haar proefschrift 'De invloed van Internet op ex- tem informatiegedrag bij de aan koop van financiële (flensten'. Zij promoveert daarmee op 20 mei aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Internet heeft ervoor gezorgd dat de traditionele wijze van informa tievoorziening sterk aan het wijzi gen is. In het pre-Internettydperk bepaalde het bedrijfsleven wat de consumenten over hun producten te weten kwam en op welke ma nier. Het initiatief ligt nu bij de koper. Zeker voor degenen die via Inter net hun aankoopbeleid vftllen be palen. 5 - „Als je niet op Interriet èanwezig bent, word je niét gronden en kun je dus ook niet verkopen," al dus Plasmeijer. Zij Onderscheidt in haar onderzoek vief typen in formatiezoekers. Het zijn: de ge fundeerde beslisser, de ongefun deerde beslisser, de eeüwig zoe kende beslisser en de impulsieve beslisser. De gefundeerde beslisser zoekt op gestructureerde wijze naar in formatie. Hij voelt zich Zeker en weet precies wat hy" weiten niet wil, De ongefundeerde beslisser is ontspannen, krijgt zynïhformatie min of meer in de schoot gewor pen en neemt vervolgens een be sluit. De eeuwig zoekendé beslisser zoekt zijn informatie ook,op ge structureerde wyze, maar hy twij felt en heeft altijd behoefte aan nieuwe mformatiestromen. De impulsieve beslisser is ongestruc tureerd en onzeker. Hij leunt zwaar op sociaje bronnen zoals vrienden en coffega's. Door Paul Smits Rotterdam De arrestatie van de twee Rotterdammers die betrok ken waren bij een schietpartij op 18 april bij discoboot Barocca in de Wijnhaven is mogelijk gewor den doordat het tweetal er vorig weekeinde was teruggekeerd. De portiers waarschuwden de politie, die de in een opvallende cabriolet rijdende mannen kon inrekenen. In de vroege zondagmorgen van 18 april werd door alert optreden van Barocca-medewerkers voor komen dat zy zelf of bezoekers ernstig gewond raakten. Een groepje mannen was de toegang geweigerd. Het daarop volgende dreigement 'we komen terug' bleek geen loze mededeling. Een van de mannen naderde op nieuw de ingang, ditmaal met een vuurwapen in zyn hand. Zijn schoten troffen niemand, omdat de portiers snel de kogelwerende deuren hadden dichtgetrokken. De schutter en zijn maten maak ten zich uit de celen. Enkele leden van het groepje lie ten zich in de nacht voorafgaand aan het kampioenschap van Feye noord weer zien by de drijvende discotheek. Het was min of meer een provocatie ten opzichte van het Barocca-personeel. De mede werkers van de boot herkenden de mannen van het incident en alarmeerden de politie. Agenten konden ze redelijk makkelijk tra ceren omdat ze in een vrij opval lende wagen met open dak réden. Het zijn twee Rotterdammers, 23 en 29 jaar oud. Eentje stond, be kend als een vaste bezoeker van Barocca. De politie betwijfelt me de daarom of het eenmalig weige ren van de toegang de enige reden is voor het schietinrideht De an dere arrestant is vermoedelijk de schutter. Er zouden nog twee vrienden van de Rotterdammers bij het schiet incident betrokken zijn. Üe poli tie hoopt die ook binnenkort te kunnen oppakken. Discotheek De Boot Barocca staat bekend als een zaak die pas ih de late uurtjes op gang komt.- De vei ligheidsmaatregelen zijn redelijk uitgebreid. Hoewel er camera's aanwezig zijn, waren er geen beel den van de schermutseling bij de ingang. RotterdamDe politie heeft twee 27-jarige Rotterdammers aange houden die ervan worden ver dacht betrokken te zyn by een schietpartij op 10 april m Den Haag. Een 19-jarige man overleed in zyn auto nadat hij was bescho ten. Drie andere mannen die eveneens in de auto zaten, raak ten gewond. Vlak na het incident hield de politie in Rijswijk ai vier andere verdachten aan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4