15» 'De Nieuwe Passage is het grootste zorgenkindje' Druk, druk, druk... Boerderij in Zuidbuurt herbergt heel bijzonder houten speelgoed Vlaardingse WD Wil 'zwarte lijst' onverzekerde verenigingen Bevrijdingsbal in Harmonie voor Kosovo Wijkteam Centrum kiest nadrukkelijk voor 'samenspel' bij oplossen van problemen Rotterdams Dagblad Woensdag 5 mei 1999 Denk mee over de toekomst van onze stad!, roept het Vlaardrngs ge meentebestuur my op. Ik moet nadenken over Viaardmgen :n het jaar 2020. Ditmaal worden 'geen plannen bedacht achter een tekenta fel of in een vergaderkamer', maar 'samen gaan we praten' over de vraag "Wat willen we met Vlaardingen?' Die gespreksronde draagt de fraaie naam 'Stadsdebat' en duurt tot 18 september. Ik ontleen deze informatie aan een folder met een hoog Sehoenen- reus-gehalte. Gelukkig is hij niet huis-aan-huis verspreid, want hij zou mij met zijn opgevallen tussen het reclamedrukwerk van Pri- mafoon, Bncorama, CM, Geldservïce Magazine, Schoenenreus, Dis cus, Kinorama, Lucardi, Karwei, Hoogvliet Bel Company, Kijkshop, Xenos, Bristol, Bart Smit, Auto Edison, Vroom Dreesmann, Kwan tum, Gamma, Lidl, T for Telecom, Radio Modem, NSN, Formido, Leen Bakker, A. Heijblom en Fabrieksverkoop (oogst van één dag). Ook de uitnodigende slogan zou mij niet zijn opgevallen tussen con currerende kreten als De Specialist, Super!, Prysplezier, Fantastisch voordelig, Lenend rijk worden, Om de prijs blijf je lachen, Vooij aars voordeel, Waanzinnige zomerkoopjes, Prijsspetter, Koningiimekor- ting, Bewezen de goedkoopste, U voelt zich prinsheerlijk, Voor avon tuurlijke moeders, De hit van 't jaar, Een grandioze voorjaarsshow, IJzersterk, Vorstebjk voordeel, Spring time!, Alweer een goede reden om naarte gaan en Gratis!. Maar goed, de folder is in mijn bezit en de vraagis: ga ik naar 'Het ter ras op tournee', doe ik mee aan het 'Stadstafelgesprek', Tie dag van de belangenorganisaties' of het (afsluitende) 'Stadsdebat' op 18 sep tember? Waag ik een kansje in de wedstrijden 'Ontwerp een ansicht kaart' en 'Schrijf een verhaal', vraag Ik de brochure Vlaardingers overmorgen' aan, ga ik mee op excursie in Vlaardingen en/of stuur ik de bon op met ideeën over onderwerpen 'voor de toekomst van mijn buurt en stad'? Omdat ik ook nog de vuilniszak moet buitenzetten, een kratje pils moetkopen, de cryptogram wii oplossen en naar de kapper moet, om nog maar met te spreken over het feit dat de vooijaarsschoonmaak wacht, mijn zomerkostuums dringend naar de stomerij moeten en het balkonhek wel een likje verf kan gebruiken, begrijpt u dat ik geen tijd heb om een column te schrijven. Dat is wel zo plezierig voor de voorzitter van de stichting Nationale Gedenkdagen Vlaardingen, die vrijdag tijdens de aubade op de Markt 'Prinses Beatrix1 feliciteerde met haar 90e verjaardag. DICK VAN DER LUGT Woensdag 5 mei VLAARDINGEN Harmonie Schiedamseweg, artiestengala stichting Spoetnik tbv Kosovo, 20 00u. ROTTERDAM Ahoy' 10.00-21.00 Bakkersvakbeurs. De Enk 11.00- 16.00 Plekzat-Speelland. Blijdorp Huid en Haar. TheaterWest 16.00-17.00 Stemworkshop voor kin deren. 't Kapelletje 14.30 Indianenverhalen. Wij kge- bouw de Focus 15 00 Ajasses de Doelen gr zaal 20.15 Rotterdams Philharmomseh Orkest. Odeon 20 30 La ve Jazz in Odeon. Rotterdamse Schouwburg gT zaal 20.15 Reigen, kl zaal 20.30 Ex. Casino 20.00 Ger Su- nng. Rotown 22,00 The Goldfish. Stedelijk Museum Schiedam aula 12 30-13.00 Lunchconcert, het voor malige V.O.C. gebouw 19.30 Biotexof zogezegd en al les II. Bonheur 21.00 Desert. Schellinks 19.00 Zzep. Galerie Kralingen 21.00 Premiere Mensen die ver- dwyen Lantaren/Venster 2100 Gorilla meets Bam- bnïuxor 20.15 Het Groot Niet Te Vermijden. O.T. Theater aMullerpier 20 00 De WoudduiveL Cen trum voor Theater 20.30 De anderen. Ro Theater 19.30 Anna Karenina. 't Kapelletje 20 30 Indianen verhalen. Grote Kerkplein Bevrijdingsfestival. Seni- orensoos Willebrord 14.00-16.00 Klaverjassen. Donder dag 6 mei SCHIEDAM Dc de Woudhoek. Bingo, 13.30u, Filmhuis, Nieuw- straat 12, Lola Rennt, 21.00u. Podium Café, Lange Haven 28. Marco Diamantatos sessie (kwahtertsmu- ziekspektakel), 21.30u. VLAARDINGEN Grote Kerk, Lunchconcert van Aad Zoutendijk, 12.45-13.15u, MAASSLUIS Groen van Prinstererkade. Visinstructiedag, 14.00u. ROTTERDAM Ahoy' 10.00-18.00 Bakkersvakbeurs. Lantaren/Ven ster 20,30 Extra Dry. 21.00 Gorilla meets Bambi. Wijkgebouw Het Peil 20.00 FlamencogroepTablao. Activiteitencentrum Zjaak 10.30 Kabouter Piere- lier. Blijdorp Huid en Haar. Maritiem Museum 12.00-16.00 Maak je eigen 'klomp met een zeiltje'. Recreatiebad Alexander 12.00-15.00 Schatduiken. Schuttersveld 11.00-16.00 Plekzat-Speelland. de Doelen gr zaal 20.15 Rotterdams Philharmomseh Or kest Casino 2100-01.00 Tropics Discotheek. De Vlerk 21.30 Vers uit de Maas Festival '99. Grote- of St. Laurenskerk 12,45 Lunchpauzeconcert. Baroeg 20.30 Tnstania. Prinses Theater 19.00 Club Hasjee. Bibliotheektheater 20.00 Reis van de lege flessen. Bonheur 2100 Desert Schellinks 19 00 Zzep. Luxor 20.15 Het Groot Niet Te Vermijden. Nighttown Thea tercafé 21.00 The Comedy Factory. O.T. Theater aid Mullerpier 20.00 De WoudduiveL Centrum voor Theater 20 30 Doodskopvlinders. Rotterdamse Schouwburg kl zaal 20.30 Ex. Ro theater 19.30 Anna Karenina. Casino 21.00-01.00 Tropics Discotheek Dodorama 20 30 Cafe Sonore op reis #2. Erasmus Universiteit zaal Al 16.00-17 30 De Oogst van een Eeuw. Rotown 22 00 Room 101 Redact/e Waterweg: John Bunte, Edwin Co melisse, Benvan Haren, Daniëlle Hermans, Mariëtte Olstboorn, Eefje Oomen. Sander Sonnemans wo.5mei. Cinerama 1: 'A Civil Action' (16) dag. 12 20-15.20- 18 20-21.200. Cin.2: Holy Man' (al) dag. 12.00, 15.00, 18.00,21.00. CiqJÏ: 'Blast from the pet*' (al) dag.12.40, 18.40, 21.40 Ciï.4: 'La Vita Bella' (al) dag. 15.20- 18.20-21.20. Cin.5: 'Still Crazy5 (12) dag. 12 40-15.40- 18.40-2140. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. 14-16 en 20 Eng. versie). Africa's Elephant Kingdom (al) dag.15.00- 19.00. Whales' (al) dag. 13.00. 'Saving private Ryan' (16) dag 21. Venster X: 'My nameis Joe' (16) dag 19.30-21.45 (ma. niet om 21.45) zo t/m.wo. 12.30-15.00. Ven.2: 'Door de wind gejaagd' (16) do.Vm.zo. 19.30-22.15, ma.t/m.woe. 15.00. 'Boccacio '70' (16) zo. 13.00, ma.diwo. 19.30. Ven.3: 'Journey to the sun' (al) dag. 19.45-22.00, zo \j m woe ook 12 30. Ven,4: 'Festen' (16) dag. 19.30. 'La vie rêvée des anges' (16) dag. 22. Lumière 1: 'I still know what you did last summer' (16) dag. 13-1545-18.30-21.15. Lum. 2: 'Bride of Chucky1 (16) dag. 13.45-16.30-19-21.30 'Dance with me' (16), zo. 13.30. Lum.3: 'Payback' (16) dag. 21. 'Ba be: pig m the city' (al) dag. 13 30-16.00-18 30 Luul 4: 'The faculty'(16) dag 1630-19 00-21.30. Palké 3; 'Ai ling ton ïoad' (16) dag 11.55-15.10-18.15- 21. Pat2: 'Shakespeare m love' (al) dag. 15 50-18 30- 21,10, di. met om 2110 Sneak Preview. 'Opposite Attsacks: FiregirT (16) di. 2130 Pat.3: '8mm' (16) dag. 1540-18.20-2120 Pat.4: 'Message ma bottle' (12) dag. 11.30-15 20-18.25-21.20. Pat.5: 'Blast from the past' (al) dag. 11 20-14.10-16.40-19.10-21.50. Pat.6: 'Rush hour (16) dag. 11.40-16.40-19.00-21.30. Pat.7: 'Astenx en Obelix' (al) dag 19-21.40 Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Manette Olsthoorn Vlaardingen - Ouders vallen voor het mooie blanke hout. Kin deren vinden dat maar saai. Die pakken altijd als eerste het rode speelgoed, of het blauwe. En dan nog het liefst van plas tic ook. Daarom is Margreet van Beurden ook zo blij met dat leuke gekleurde houten speelgoed van tegenwoordig. „Wij kunnen het wel mooi vinden, maar de kinderen moeten er uit eindelijk mee spelen." De eigenares van Bengel houten speelgoed is geen voorstander van kunststof speelgoed Nooit geweest ook. Als kinderen het in hun mond stoppen of erop gaan knagen, je weet nooit wat erop zit, zegt ze. Een rammelaar uit China zul je bij haar met zien. Want, is de verf wel gifvry? Of zit er lood in? In de houten speelgoedwinkel, gel eg m in een boerderij aan de Vlaaniingse Zuidbuurt, gaat het vooral om kwaliteit En dat in ver houding tot de prijs. Maar voorop staat natuurlijk of het speelgoed geschikt is voor kinderen, „Alles wat ik inkoop, probeer ik zelf uit," vertelt Van Beurden. „Dingen waar je op kunt zitten of in kan rij den, daar ga ik op staan. Ik weeg dan wel vijfenzestig kilo, maar als een kind erop springt, krijg je het zelfde effect" De verleiding moet groot zijn voor kinderen, maar de showroom van Bengel houten speelgoed is géén speelplaats Een groot bord bij de mgang waarschuwt klanten by het betreden van de omgebouwde oude stal. Ook mag er met worden gerookt, maar dat is logisch met al dat hout. Poppenkasten en hui zen, fornuisjes, stoeiyes, tafeltjes, loopwagens. Overal. De kinderen in bedwang houden, is met zo moeilyk, zegt Van Beurden. Maar de ouders. Waren die maar wat consequenter.Ais die zeggen dat het wel mag, dan sta je daar Over al aanzitten, datje an gewoon met, dan knjg je krassen op het hout Met als gevolg huilende kinde ren." De blikvangers in de showroom moeten de klanten trekken. De mooie dingen, waarvan ze weet dat zy ze nooit zal verkopen. Die spullen zyn „om over te praten, want zo krijg je toch mensen bin nen Zoals die vier houten kippen, die in het woongedeelte staan. Ge maakt door een kunstenaar en 'met te betalen'. En dat fietsje in het raamkozyn, van Kurt Naeff en 'zo mooi, dat het met te verkopen en eigenlijk ook geen echt speel goed meer is'. De rammelaars en muziekinstrumenten van dat merk worden vaak door architec ten en ingenieurs gekocht, weet de eigenares van Bengel. In de uitverkoop Je vindt ze onder an dere op 's werelds grootse speel goedbeurs in het Duitse Neuren berg. Het staat er allemaal zo schitterend bij daar, maar volgens Van Beurden is veertig procent praktisch met verkoopbaar. Houten speelgoed is nu zo inge burgerd, dat ze er gewoon in Ne derland aan kan komen Merken waarvoor ze vroeger naar Neuren berg moest, koopt ze nu gewoon via agenten m de jaarbeurs in Utrecht, waar maandelijks een kleine speelgoedbeurs wordt ge houden Zwabbers Dertig jaar geleden, toen ze nog in Maassluis woonde, was dat wel anders, herinnert Margreet van Beurden zich. Houten speelgoed voor haar eigen kinderen moest m die tijd uit Amsterdam worden gehaald. Toen die wat ouder wer den, ontstond het idee om zelf een winkel met houten speelgoed te beginnen. De Maassluise volgde cursussen in de speelgoedbran che en haalde haar vestigmgsdi- ploma, maar geen bank die toen al wilde investeren in houten speel goed. Het werd uiteindelijk een winkel met luxe kado-artikelen, in een voormalig vispakhuis aan de Haven van Maassluis, waar voorheen de firma Boog was ge vestigd „Het pakhuis was tot aan het pla fond volgestouwd met boodschap pentassen en de winkel stond tot aan de nok toe vol met huishoude lijke artikelen Ik heb drie part-ti mers in dienst genomen en we hebben de winkel helemaal ieeg- verkocht, op een doos met zwab bers na," vertelt Van Beurden. Naast de luxe kado-artikelen, die er volgens haar toen nog helemaal niet waren in Maassluis, ruimde ze een hoekje in met blanken hou ten speelgoed, uit Scandinavië. Ze woonde er ook met haar gezin, aan de Haven. En boven de win kel was ze samen met haar man een galerie begonnen. Maar ze misten 'een buiten', zo vanuit huis dv tuin in. Toen de boerderij aan de Zuidbuurt in de verkoop ging, besloten ze erop te reageren. En juist op het moment dat ze het eigenlyk alweer vergeten, kon de koop worden gesloten. Op voorwaarde dat de boerdery een culturele of kunstzinnige bestem ming zou krijgen. Zo ging in 1989 -30 april was dat precies tien jaar geleden- de boer derij van wijlen boer Staelduinen over aan de famihe Van Beurden. Haar dochter ging er een tijdje wonen om het pand kraakvrij te houden, waarna drie aannemers het pand onder handen hebben genomen. „En mijn man is archi tect, dus dat kwam ook mooi uit" Met z'n tweeen wonen opzo'n gro te boerderij is onmogelijk, dus „Op de zolder boven de winkel kwamen twee kunstenaressen te wonen en in de atelierwomng ach ter de stal heeft myn dochter, die ontwerpster voor de Eftefmg is, een tijd gewoond," vertelt Van Beurden. „Na Jeroen ter Brugge, die toen stadsarcheoloog was, is daar een antiquair gaan wonen. En boven de winkel woont nu Jiang Ne Liang, een Chinese kun stenaar. Nog ieder jaar hebben we met z'n allen een barbecue." Trend Houten speelgoed werd de trend. „Er is een groep die beter speel goed wil, en mmder,verklaart Van Beurden de populariteit van hout, „Niet elke week een stukje dat kapot gaat. Mensen willen er ook wat voor uitgeven, en ver wachten dat het langer meegaat." Toch zouden ouders wat haar be treft best wat bewuster speelgoed aan kunnen kopen. „Kinderen spelen m principe met alles, maar ze moeten er wel wat mee kunnen doen. Alleen een winkeltje, daar Margreet van Beurden: 'Kinde ren In bedwang houden is niet zo moeilijk, de ou ders wel'. Foto Roel Dijkstra heb je zo weinig aan. Daar horen spullen bij die de fantasie van het kind prikkelen en die je als ouder steeds uit kunt breiden." Daarom wordt in Bengel veel voorhehting gegeven Soms is de eigenares wel een uur met een klant bezig. „Ik heb wel zeven soorten duwwagentjes. Die mo gen natuurlijk niet kiepen. Dat soort dingen moet je ouders ver tellen, en dan zie je ze terugko men." Veel ouders van kinderen die rets mankeren kloppen bij Bengel aan. Kinderen met ge dragsstoornissen of een lichame lijke handicap. „Het voordeel van houten speelgoed is dat het stevig en stabiel is. Plastic is zo licht, als het kind eraan trekt, valt het over hem heen." Een timmerman zorgt voor eventuele aanpassin gen aan het houten speelgoed. Vergeleken met merkspeelgoed, betaal je volgens Van Beurden niets meer voor hout. Veel houten speelgoed komt tegenwoordig uit Polen en Rusland. Zoals dit pop penhuis, wijst Van Beurden, die inmiddels via het speeltuintje op het erf voor de boerdery in de win kel is beland. Daar hangen trek poppen aan de wand, mobielen aan het plafond, puzzeltjes, mu ziekinstrumenten, blokken, bijna alles is van hout. „Kost 130 gul den, nou daar kun je het zelf niet voor maken hoor," Toch komt het meeste speelgoed van Bengel vut Nederland. „De lijn is veel korter," verklaart Van Beurden. „Als er een wiel kapot is, heb ik binnen een week een an der. Bovendien scheelt een pop penwagen uit Nederland al gauw zestig gulden in prijs vergeleken met een uit Duitsland." VJaafdingen De Vlaardingse WD-fractiewil dat de gemeen te nagaat of alle door haar ge subsidieerde instellingen wel over een goede opstalverzeke- ring beschikken. Hoewel sub sidie-ontvangers ais sportclubs verplicht zijn - risico's als brandschade af te dekken, wordt die regel vaakniet nage leefd, volgens de WD. De par tij vreest dat Vlaardingen bij schade te vaak bij zal moeten - springen. r WD-fractievoorzitter Lepv] van Halteren Verwijst daarbij^ naar de recente (noodkreten'' van* hockeyclub - Pollux en showbrassbafjd Thalita. Beide" verenigingen" deden na een brand een beroep op'gelden v van de gemeente. In beide ge vallen is Vlaardingen ook over de brug gekomen. De hulp van deze niet goed ge noeg verzekèrde'clubs had Vol gens Van. Hal teren niet gewei gerd moeten. wOrdem.'.Als in? stellingen echt omhoog zitten, moeten wij Voor ze klaar staan", Zevreestechter .wel dat dergelijke bijdragen een 'précedent-wèriring' hebben) r „We moe^MkurbjKVborko^ men dat." instellingen Henkeii, dat we hoe dan bok wel bij zul? 1 Een inventarisatie van de ver- zekeringSpapieren vamaüe ge subsidieerde ihstellmgeri zou' 'duidelyk'.moeten maken, hoe groot 'het pröbleem is enboë groothet finahtóëlerismvÖGT de gemeente is.De Verenigin gen op de 'zwarte-lysf zoudért gemaand moéten worden hun' verzeker^ nóg snel te regen ten. Vlaardingen. kan-, een polis aP 'dwingen, onidatde,Gemeente- -^jeeivl^b^ehntvahger (Sei^ering'afte. hok voor,. i-1 «j. .Jt 7s.t „a.. ii» "t I Vlaardingen—Het Bevrydingsbal, dat vanavond in De Harmonie in Vlaardingen wordt gehouden staat voor een groot deel in het te ken van Kosovo. Stichting Spoet nik, Young Entertainment en wijkcentrum De Telder hebben een country-artiestengala op po ten gezet, waarvan de opbrengst is bestemd voor de vluchtelingen in Kosovo. Het Harmonie-perso neel werkt gratis. Vanaf acht uur vanavond treden, aangekondigd %oor Rita Young, op. The Southern Country Band, Annemieke van Dam, Nancy B, Martin Eden, Dennis Hillis en An gelina. Door Sander Sonnemans Schiedam Wijkcoördinator Ri- nus Bakx en chef basiseenheid Daan Kocks zyn de twee dry ven- de krachten van de basiseenheid Schiedam-centrum van het poli tiedistrict Schiedam. Als geen an der weten ze wat er m het stads hart speelt, waar de sociale knel punten liggen en waar dus de prioriteiten gelegd moeten wor den Vanzelfsprekend wordt het accent toegespitst op de veilig heid van de middenstanders en het winkelend pubhek In dat kader is De Nieuwe Passa ge, zoals Kocks dat zegt, 'het grootste zorgenkindje' Het win kelcentrum kent met name op de koopavonden het probleem van lanwezigheid van grote groe- rolal allochtone, jongeren. Ze oomamehjk afkomstig uit de landgemeenten en andere Sehiedamse wijken. Ze veroorza ken by het winkelend publiek en winkeliers gevoelens van onvei ligheid Vandaar dat agenten van het Wijkteam Centrum op koop avonden en koopzondagen in De Nieuwe Passage permanent aan wezig zyn „De toevloed van jongeren in De Nieuwe Passage is natuurlyk met vreemd," concludeert Daan Kocks, „want Schiedam is één van de weinige gemeenten in de ze regio met de koopavond op donderdag. Zo'n vijfentwintig procent van wat hier komt, is Schiedams, de rest komt van el ders. Soms praatje over een groep van rond de veilige gevoel alleen maar. Daar om is onze belangrijkste doelstel ling het vooikomen van samen scholingen Door elke week de zelfde surveillanten rond te laten honderd jon geren ,Meiden kij ken is eigen lijk het enige dat ze komen doen. Ze doen niks. maar toch voelt het publiek zich met veilig door die rondhangende, rokende jeugd Daardoor dalen de omzet ten en beginnen de winkeliers te kiagenen Het éen veroorzaakt het ander" Helemaal blauw Kocks geeft toe er van uit te gaan dat er soms wel eens iets gepikt wordt, maar de meeste jongeren zyn daar volgens hem met op uit „Ze kopen natuurlijk ook wel eens wat We willen en kunnen die jongeren daarom met weige ren We proberen daarom tot een samenspel met de jongeren en de winkeliers te komen. De Nieuwe Passage helemaal blauw maken met agenten of er met twee poli tiehonden gaan lopen, zien we niet zitten Dat versterkt het on- lopen, is er op den duur een zeke re herkenning De jongens wor den ook persoonlyk aangespro ken op hun gedrag." Het samenspel waarover Kocks rept, heeft al de nodige vruchtjes afgeworpen. Nadat klachten wa ren binnengekomen over jongens die naar beneden op het terras stonden te spugen, is door de poli tie bij de winkeliers geopperd plantenbakken bij de ballustrade neer te zetten zodat de jeugd er met meer kon staan Er werden plantenbakken gekocht en het probleem was opgelost „Een ander voorbeeld," vervolgt Kocks „Jongens keken van bene den by de roltrap by vrouwen on der hun rok. Daar zijn toen grote planten neergezet zodat dat dus ook met meer kon. Zo proberen we altyd, m overleg met de winke liers, een oplossing te vinden. Kijk, de raddraaiers flikkeren we er uit, maar het is de kunst die er uit te pikken. Het is ook geen vaste groep jonge ren die altyd m De Nieuwe Passage komt. Als dat wei zo zou zyn, dan konden we proberen hen anders bezig te houden Door ze by voorbeeld m een gymzaal te laten voetballen op donderdagavond.' Speerpunten Het samenspel op vele fronten is eén van de speerpunten van het activiteitenplan van het Wijkteam Centrum, dat elk jaar wordt opge steld. Het contact tussen de ge meente en het wijkteam is vol gens Koeks en diens collega Bakx perfect„Dat is ook wei eens an ders geweest," voegt Rinus Bakx er aan toe „Door elkaar vroeg over bepaalde zaken te informe ren, kom je tot betere resultaten. Daarom laten we de leden van het wijkteam ook gebiedsgebonden werken Zo voelen ze zich op den duur ook meer verantwoordelijk voor de wijk. De onderlinge be trokkenheid van de politie, ande re instellingen en organisaties is de kracht. Daar vaart de gemeen schap wel by." De aanpak van de politie zoveel mogelijk mensen bij de proble men te betrekken, is behoorlijk aangeslagen in het centrum. Vori ge maand werd dat duidelijk geet- aleerd na een bijeenkomst over de verkeersdoors troming in de bin nenstad en dan met name in de Boterstraat en de Lange Kerk straat. De politie bracht bewoners, de gemeente en winkeliers rond de tafel om de verkeerssituatie te bespreken. Bakx. „Het is niet alleen het pro bleem van de politie, maar ook van de burgers en de gemeente. De binnenstad wordt leefbaarder gemaakt; er wordt gesloopt, ge bouwd en dat brengt het nodige aan gewyzigde verkeerstromen met zich mee. Er moeten in het centrum heel veel belangen wor den gediend. Daarom hebben we ook de bewoners, winkeliers en andere belanghebben ingescha keld te helpen zoeken naar een oplossing. Soms kom je niet tot een voor iedereen optimale oplos sing, maar daar ontkom je nu een maal niet altyd aan. Het leuke was wel dat we na die bijeenkomst heel aardige reacties kregen. De bewoners zyn zeer tevreden over de wyze van overleg. Duidelijk heid hè. Ze willen weten waar ze aan toe zyn." Luisteren Maar ook op een ander vlak pro beert stimulator Rinus Bakx de mensen nader tot elkaar te bren gen in een poging tot een geza- menlyke aanpak te komen. Een voorbeeld. Iemand die klaagt over de buren, hoeft er niet altyd op te rekenen dat Bakx er gelyk op af vliegt. Nee, eerst wordt gepro beerd de klager zo ver te krijgen zelf naar de overlast veroorzaken de buurman te stappen om het probleem uitte praten. „De politie op de buurman afsturen, kan ook averechts werken," meent Baks. „Als men er helemaal niet uit komt, zijn wij er altijd nog. Weet je wat de grote kracht is? Met res pect iemand behandelen en goed naar de ander luisteren. Met dat laatste heb je al snel vijf tig procent van het probleem 'ge tackeld' Je moet m een vroeg sta dium by elkaar gaan zitten als problemen worden voorzien. Vaak alleen al door er met ande ren over te praten, kunnen ze wor den opgelost. Ik moetdaarby voor alle partijen de partner zijn. En met open vizier elkaar tegemoet treden hè. Dat is het beste."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5