12 Rotterdam RET wil snel meer veiligheid Stoepen vol huisvuilzakken Grootste 'verdwijntruc' op Goochelcongres komt van Opstelten EUR brengt voor Kosovo massaal serviesgoed terug Politie vindt schat aan 'hooli-videoV Waterschap leeft het meest onder agrariërs Lagere straf voor doden 'Candyman' Toezichthouders meer bevoegdheden geven in bus, tram en metro Gratis auto moet carpoolen in Zuid-Holland stimuleren Niertransplantatie Jordan (9) mislukt I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Donderdag 6 mei 1999 Rotterdam Het gerechtshof in Den Haag heeft S. T. (33) uit Rot terdam veroordeeld tot acht jaar cel. De straf is opgelegd voor haar aandeel in het doden van 'Candy man7 Die werd op 5 juli 1997 op de Soetendaalseweg in het Oude Noorden doodgeschoten. •Het vonnis van de rechtbank in Rotterdam was aanzienlijk slech ter uitgevallen voor T.: twaalf jaar cel. O. is vermoedelijk om het le ven gebracht in verband met een ruzie om drugs. Volgens het Openbaar Ministerie had de vrouw een Engelsman de op dracht gegeven O. te doden. Het slachtoffer zou haar ex-vriend hebben verraden tijdens de smok kel van cocaïne vanuit Suriname naar Parijs. Bovendien zou O. haar geld schuldig zijn geweest. Tegen betaling van vijfduizend gulden moest de Engelsman de gewraakte O. vermoorden. Politie en justitie meenden onder meer bewijs te vinden in afgeluis terde telefoongesprekken. Daarin vroeg de Engelsman T. hem 'een goede jacht' te wensen. Later kreeg T. te horen dat 'hij dood is'. Tevens zouden T. en de vermeen de huurmoordenaar 'Candyman' hebben geobserveerd in het Oude Noorden. Raadsman mr. J. Silvis vond het geen overtuigend verhaal Vol gens hem werd het slachtoffer door meer mensen naar het leven gestaan. Om deze versie aannemelijk te maken, wees Silvis op een verkla ring van een getuige. Die wist te melden dat 0. vlak voor zijn dood had verklaard 'dope' in bezit te hebben om geld te kunnen verdie nen. De raadsman bepleitte de on schuld van zijn cliënt Zelf barstte T. tijdens de zitting in tranen uit omdat ze bij een jarenlange ver oordeling haar kind kwijt raakt. De vermeende huurmoordenaar zit vast in Canada. Hij wacht op uitlevering naar Nederland. Hoewel het gerechtshof net als de rechtbank in Rotterdam het rne- deplegen van de moord bewezen acht, is er een lagere straf opge legd. De straf komt overeen met de eis van de procureur-generaal bïjtïeïhoïf De uitgebreide motivatie van het vonnis is nog niet bekend. Advocaat Silvis laat het er niet bij zitten. Hij is in de Hoge Raad. Rotterdam De openbaarvervoerbedrijven in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam willen neer veiligheid in bus, tram en metro. Daarvoor moeten de taken van toezichthouders worden verbreed. In een brief vragen zu minister Netelenbos van Verkeer en Water staat langdurig werklozen met een Melkertbaan meer verant woordelijkheden te geven zodat zy structureel kunnen worden in gezet in het handhaven van de veiligheid in de trams, bussen en de metro. Reizigers in het openbaar vervoer voelen zich de laatste jaren steeds onveiliger. De openbaarvervoer bedrijven in de grote steden heb ben daar al verschillende maatre gelen voor genomen. Toch is het volgens woordvoerder B, Douma van de Rotterdamse RET zaak meer te doen aan dat onveibgheidsgevoel van reizi gers. In de brief pleitten de drie bedrij ven voor het inzetten van Mel- kertbanen bij specifieke veilig heidstaken zoals het aanspreken van reizigers op wangedrag. Mo menteel is dat niet mogelijk om dat mensen met een Melkertbaan op beperkte schaal werk mogen uitvoeren. Het voorstel van de RET, de Am sterdamse GVB en de Haagse HTM voorziet in het uitbreiden van het takenpakket van de men sen met een Melkertbaan, ze meer verantwoordelijkheid geven en hen meer betalen. De drie vervoerbedrijven voeren aan dat de 'sociale veiligheid in de openbare ruimte' meer aandacht verdient. Ze schrijven in een ge zamenlijke verklaring: 'De bevol king geeft blijk van groeiende verontrusting over excessen van zinloos geweld en het voortschrij dend verval vcan normen en waarden. De roep om maatrege- lenweerklinkt'. Voor de RET, GVB en HTM biedt de voorgestelde Melkert-optie mogelijkheden. Mensen met een Melkert-baan werken al sinds 1995 bij de openbaarvervoerbe drijven. Dat zijn er ongeveer dui zend en de reacties van het pu bliek zijn positief, aldus de drie bedrijven. Ze zouden hun 'expressbrief met voorstellen aan het eind van de middag aan minister Netelenbos overhandigen. Den Haag Het carpoolen krijgt vanaf vandaag in de provincie Zuid-Holland een extra impuls met de inzet van tien gratis auto's. Groepen werknemers van bedrij ven in de regio's Rotterdam en Den Haag kunnen drie weken lang kennis maken met carpoo len. Het Leidsehendamse bedrijven terrein Forepark en bedrijven in Vlaardingen doen als eerste mee aan het project Initiatiefnemers zijn onder meer de Stadsregio Rotterdam en het Stadsgewest Haaglanden. De" instanties constateren dat mensen 'koudwatervrees' hebben voor carpoolen. Het project moet de vooroordelen wegnemen. Mensen denken dat het delen van een auto ten koste gaat van hun privacy en vrijheid," zegt woordvoerder B. Nieman van de stadsregio Rotterdam. Volgens hem raken mensen het negatieve beeld pas kwijt als ze zelf ervaring hebben opgedaan met carpoolen. Hij wijst op een soortgelijk project in Noord-Hol land dat positief uitpakte. „De meeste deelnemers zijn doorge gaan met carpoolen." Gedurende het project kunnen twee tot zes mensen een auto gra tis delen. Alleen de benzine komt voor rekening van de weggebrui kers. Elke drie weken worden ver-^ volgens nieuwe teams Samen gé-" steld. Nieman verwacht dat meer be drijven mee gaan doen. „We den ken onder meer aan het Botlekge- bied." Rotterdam De niertransplanta tie van het Bulgaarse nierpatiënt je Jordan Ivanova is mislukt. Dat heeft zijn behandelend arts dr. J. Nauta bevestigd. Het 9-jarig jon getje en zyn moeder kwamen be gin dit jaar in het nieuws nadat zij waren opgelicht door de nep-arts William W. die zich had uitgege ven als kinderarts van het Sophia - Kinderziekenhuis in Rotterdam. De moeder van het jongetje ver kocht haar huis en betaalde de 'arts' 27.000 gulden voor een ope ratie in Nederland, maar na aan komst in Rotterdam hoorde zij niets meer van de man. Een grote inzamelingsactie leverde 83.000 gulden op waarmee de niertrans plantatie van Jordan kon worden bekostigd- Hoewel een transplan tatie, inclusief de benodigde na zorg, tussen de 150.000 en 300.000 gulden kost, jegde het Sophia toe de rest van het bedrag kwijt te schelden. Het Sophia Kinderzie kenhuis voelt zich namelijk deels verantwoordelijk voor Jordan om dat een kinderarts van het zieken huis ook door de verdwenen Wil liam W. om de tuin is geleid. Hij geloofde, net als de moeder van het Bulgaarse jongetje, in de en thousiaste plannen van de pseu- do-arts. Er werd zelfs een stich ting in het leven geroepen en in een contract werd bepaald dat het Sophia Kinderziekenhuis voor 200.000 gulden aan operaties zou uitvoeren. Zodra duidelijk werd dat W. zich in Bulgarije voordeed als arts van het Sophia werden al le banden met hem verbroken. Kinderarts Nauta wil, op verzoek van moeder Nina Ivanova, niet al te veel kwijt over de toestand van Jordan. „Er is een transplantatie geweest, maar die is niet gelukt," zegt Nauta. Verder wil hij niets zeggen over de medische situatie van het nierpatiëntje dat voorlo pig nog in het ziekenhuis moet blijven. Over de kosten voor de operatie hoeven de mensen die begaan zijn met het lot van het Bulgaarse jongetje niet in te zetten, verze kert Nauta, „Er is afgesproken dat het ziekenhuis garant zou staan. De deal is dat wij hem behandelen totdat de nieroperatie geslaagd is." Of Jordan na de mislukte ope ratie weer onder aan de wachtlijst komt te staan, kon Nauta vanmor gen nog niet zeggen. Stadstafereel op bevrijdingsdag: vuilniszak: kén s<apo!enzlch op langs ca straten. Eén voorbijgang.i vraagt zich af waar Iset toch" - heen moet niet deze stad. Wat hij niét wist—t - j'on met hom'vele andere fêöttefdan9nora.%ys: idat dé Réteb gisteren mocht geniéten van^,; Bén snipperdag.gJk IDat leverde een aantal va rontmste telefoon-;- ijosop naarderein^ngsdiériflt.maar'ntët; meor dan normaal', voftelteen woordvoerder van do.vuilophaaldienst: ,4e hëbt afrijd mén- sen die niet weten da' - niet Wórdt Op ge- haald, zeg maar zo'n dertig procent van de .bevolking." i Hét huisvuil dat gisteren niet is opgehaald, wondt vandaag meegenomen, aldus da'Ro- teb-zegsman. Dé vullophalers draaien dan 'één - e dubbele ophaal'. Daarmee .moetende problemen verholpen z||n, J Mensen die hun KOMO-zakken ép.Bevrij- gerot, krijgen hiervoor geen boete: „Dat schijnt zo in de gemeentewet te staan." toto irigrid van Seek Rotterdam Het was voor de or ganisatie van het Nationaal Con gres voor de Goochelkunst 1999 een grote uitdaging. Een impo sante verschijning als burge meester I pstelten uit het lucht ledige tevoorschijn toveren op het podium van Theater Zuidplein. Dit had de officiële openingshan deling van het goochelcongres (van 14 tot en met 16 mei) in het theater moeten worden. Maar voordat de nationale en interna tionale sterren ook maar hun eer ste trucs hebben laten zien, heeft Opstelten al de show gestolen met 'zijn eigen 'verdwijntruc': de kers verse burgemeester van Rotter- 'dam schittert door afwezigheid. Er is ook geen tijd voor een kort voorwoord in het programma boekje, is te kennen gegeven. De organisatie moet bekennen dat het verzoek om een voorwoord vrij laat - enkele weken geleden - is ingediend. Wat de reden is voor de afzeggin gen? Goochelaar Paul Morak, voorzitter van zowel het congres comité als de Goochelclub Rotter dam, tast volledig in het duister. „Wij gaan niet uit van moedwil, maar we vermoeden dat het te maken heeft met de rellen na het kampioenschap van Feyenoord. Wellicht dat het ook te maken heeft met Hemelvaartsdag, waar- Goochelaar Paul Morak voorzittervan zowel het con gres-comlté als de Goo chelclub Rot terdam: een groot, lande lijk evene ment met een Internatio naal tintje verd ent een een officiële opening. Ar chleffoto Rotter dans Dagblad bij ambtenaren liever een vrij weekend hebben." Maar de rellen in de binnenstad waren anderhalve week geleden, Het verzoek om Opstelten de offi- ciële opening van het congres te laten verrichten, werd al enkele maanden geleden ingediend bij het Rotterdams Congresbureau. „Eigenlijk weten we pas sinds een week officieel dat hei allemaal niet door kan gaan." Op het verzoek om in ieder geval een voorwoord van de burgemees ter in het programmaboekje op te nemen, d geantwoord dat men op het stadhuis 'te druk' is. „Wij hebben de yerzoeken pas enkele weken geleden gezien," reageert de woordvoerder van Opstelten. „Dan wordt in de agenda gekeken of er al andere afspraken zijn. By het goochelcongres schikte het niet." Volgens de woordvoerder is het ook geen onwil van de burge meester, die overspoeld wordt met uitnodigingen. Bovendien moest een en ander op korte ter mijn geregeld worden. „Normaal gesproken doet hij zoiets wel. Maar door alle rellen en Konin ginnedag ontbreekt het gewoon aan tijd." De organisatie is in ieder geval te leurgesteld in de medewerking van de gemeente, Het goochel congres wordt al jaren gehouden op verschillende plekken in Ne derland, maar altijd was er bij de opening een burgemeester of an dere hoogwaardigheidsbekleder aanwezig. Zo werd het congres in Leeuwarden geopend door toen malig burgemeester Apotheker, thans minister van Landbouw. Vier jaar geleden werd het con gres ook al in het Theater Zuid- n'ein gehouden. Ook toen was er _n vertegenwoordiger van het college aanwezig. Uiteindelijk werd de opening verricht door een vertegenwoordiger van de deelge meente Chariois. „Het is uniek dat het in Rotter dam nfet gebeurt," zegt Morak. „Of het een trend of traditie is, weet ik niet. het is toch jam mer. We hac gerekend op de burgemeesit owe via een heel magisch gcbeuien tevoorschijn zouden toveren." Tijdens het Nationaal Congres voor de Goochelkunst treden zo wel nationale als internationale goochelaars op, onder wie de Rus sische wereldkampioen Ivan Net- cheporenko. Het concours levert uiteindelijk de Nederlands Kam pioen op. Morak: „Het is een groot, lande lijk evenement met een interna tionaal tintje. Dan wordt er ook een officiële opening verwacht." Volgens Morak wordt het belang van het goochelcongres door de gemeente onderschat En dat ter- wyl het goochelen in Nederland nog vrij populair is. „We hebben hetook niet over goochelen, maar over goochelkunst. Het is toch on derdeel van de kleinkunst. Het heeft alles met theater te maken." Zo is het traditionele goochelen achter een tafeltje, verleden tijd. Illusionist Hans Klok is daar een voorbeeld van. „Goochelen wordt geïntegreerd met andere theater vormen ais muziek, zang en dans. De kunst is een vorm te vinden tussen klassiek en modem. Het is moeilijk om die vorm te vinden." Dat de goochelkunst leeft in Ne derland, blijkt volgens Morak wel uit de drukbezochte optredens van Hans Klok en Hans Kazan. De Nederlandse Magische Unie telt momenteel circa 350 gooche lende leden. De Goochelclub Rot terdam is een van de grotere aan gesloten verenigingen met 45 le den. De organisatie beraadt zich nog op een 'creatief alternatief voor de opening van het congres. Het inhuren van de Rotterdamse nachtburgemeester Jules Deelder als stand in voor de echte burge meester, bleek financieel met haalbaar. De kans dat Opstelten alsnog uit een grote hoed geto verd wordt, is nihil. Er zal dan ook geen prominente figuur aanwezig zijn tijdens de opening. Morak: „We hebben ons erbij neergelegd. Maar het had toch mogelijk moeten zijn om of de burgemeester of een andere hoog waardigheidsbekleder voor een uurtje vrij te maken? Misschien doen we iets ludieks met de naam van de burgemeester. Daar zijn ook wel allerlei vormen op te be denken." Rotterdam Met een ludieke ac tie voor het goede doel heeft de vaste cateraar van de Erasmus Universiteit Rotterdam een groot deel van zijn lang vermiste bor den en bestek teruggekregen. Na de belofte van cateraar Holland Catering Specialisten (HCS) dat voor ieder 'teruggevonden' stuk eetgerei een dubbeltje op giro nummer 555 zou worden overge maakt werden in een paar dagen tijd 1500 tot 2000 lepels, vorken, messen, borden en soepkommen terugbezorgd in de diverse res taurants. Het idee voor de dubbeltjesactie was afkomstig van Robert Ver hoeven, namens HCS hoofd res tauratieve voorzieningen bij de Erasmus-universiteit. „Ik was zelf de voorraad aan het inventarise ren, toen die grote actie van de omroepen op stapel stond. ïk heb het personeel en de studenten toen een brief geschreven dat wij voor iedere terugbezorgde vork, lepel of kopje een dubbeltje over maken naar Kosovo. Achteraf had ik ook wel een gulden kunnen bieden." De actie op de Erasmus bracht bij na tweehonderd gulden op, een bedrag dat is verdrievoudigd tot zeshonderd gulden. Al zijn bestek heeft Verhoeven er niet mee te rug. „Maar wel veel. We hebben de mensen op hun verantwoorde lijkheid wallen wijzen en dat is ge lukt. Sommigen vonden dat deze actie niets met Kosovo te maken heeft, anderen vroegen of wij hen als dief zien. Maar daar hebben wij in de brief geen enkele uit spraak over gedaan," verzekert Verhoeven. „We hebben ook ge vraagd wie kan verklaren waarom er iedere dag zoveel verdwijnt. Daar is nog geen antwoord op ge komen." HCS heeft drie restaurants in de faculteitsgebouwen en een aantal kleinere verkooppunten. Dage lijks komen er vijf- tot zesduizend bezoekers. Over het meenemen van een kop soep of mes naar de eigen kamer wordt niet moeilijk gedaan. „Maar als dat niet terug komt, moeten wij het weer aan schaffen. Dan ontstaat er een dub bele voorraad en dat zou zonde zynf' schetst de cateraar. Ondanks het verdwijnen van be stek en servies heeft Verhoeven nooit overwogen plastic spullen aan te schaffen. „Met duizenden bezoekers per dag is dat niet te be talen, Bovendien krijg je een enorme berg plastic en dat is weer slecht voor het milieu." Rotterdam De politie is druk doende met het onderzoeken van de tachtig videobanden en al het andere (beeld-)materiaal, die in de woning van een gearresteerde Feyenoord-fan zijn gevonden. Volgens hoofdofficier van justitie mr. L. de Wit gaat het om een 'gi gantische hoeveelheid' spullen die bij het dertig man tellende re chercheteam terecht is gekomen. Het betreft voor een flink deel ge wone opnames van de televisie. Verder ook privé-opnames van ongeregeldheden rond voetbal wedstrijden. De banden zaten in een bood schappentas die in de kruipruim te onder de woning van de man was verstopt. Hij werd zelf aange houden op de Coolsingel na de huldiging van Feyenoord, op 25 april Op dat moment was hij eveneens aan het filmen. Zelf werd hij tij dens de schietpartij bij het stad huis in zijn been geraakt. De huiszoeking vond overigens plaats in het kader van het onder zoek naar eerdere rellen in Lever- kusen, begin dit jaar. Na de vriendschappelijke wedstrijd tus sen Bayer Leverkusen en Feye noord liep het rond het stadion uit de hand. Op verzoek van de Duitse justitie zullen binnenkort zestig suppor ters. die bij deze wedstrijd aanwe zig waren, worden gehoord. Volgens mr. De Wit zal het nog enige tijd. duren voordat al het materiaal is bekeken. De advo caat van de supporter, mr. F. van Ardenne, onthield zich van com mentaar. De politie heeft het de komende tijd sowieso druk met onderzoe ken naar supporters. Justitie ver wacht dat er naar aanleiding van de rellen na de huldiging nog en kele tientallen aanhoudingen zul len volgen. Dit op basis van onder andere video-opnames die de poli tie zelfheeft gemaakt. „Die zullen we zo snel mogelijk gaan opha len," meent De Wit. De meesten worden verdacht van openlijke geweldplegingen plundering. Dat supporters foto's en video-op names maken van rellen is overi gens niets nieuws. Verslagen van ongeregeldheden plus foto's zijn op diverse 'sites' op Internet te bezichtigen. Ook worden op deze manier rellen voorbereid. Daags voor 25 april, de dag dat Feyenoord kampioen werd, bespraken personen op In- temet al het plan om zondag avond na de huldiging van Feye noord te gaan 'winkelen op de Lijnbaan'. Rotterdam Het wel en wee van waterschappen leeft vooral bij agrariërs. Dat blijkt uit de op komstpercentages van de water schapsverkiezingen per categorie kiezers. Terwijl gemiddeld maar 24 pro cent van de inwoners van Zuid- en een deel van Noord-Holland en een kwart van de huiseigenaren hun stem uitbrachten, vulde wel de helft van de grondeigenaren het stembiljet in. Het kan dan ook nauwelijks een verrassing worden genoemd dat op het landelijke eiland Goeree- Overflakkee het hoogste op komstpercentage werd gehaald: 61,8 procent van de (veelal) boe ren bracht daar een stem uit. Maar ook de agrarische eilanden Alblasserwaard en Hoeksche Waard scoorden bij de landeige naren (categorie ongebouwd) hoog met respectievelijk 56,1 en 55,6 procent. De Brielse Dijkkring en Schieland volgden benedenge- middeld met percentages van 42,5 en 45,9. Op IJsselmonde hoefden geen verkiezingen te worden gehouden voor de bestuurszetels voor agra riërs. Land- en tuinbouwers van het dichtbevolkte eiland waarin de agrarische sector zwaar onder zware druk staat, schoven zelf zes kandidaten naar voren, precies evenveel als er zetels te verdelen waren. Het aantal inwoners en huiseige naren die in de verschillende ir<>- bieden een stem uitbrachten, liepen elkaar niet erg veel Al scoorden de eigenaren van onroe rend goed gemiddeld iets hoger. Wederom staat bij de categorie ge bouwd Goeree-Overflakkee bo venaan met 38 pr gevolgd door alweer de -sserwaard (32,2 procent) en Hoeksche Waard (25,7 procent). De overige water schappen en hoogheemraad schappen in Zuid-Holland scoor den lager tot beneden het gemid delde van 24,8 procent. De inwoners van de verschillende waterschapsgebieden moesten duidelijk nog wennen aan de ver kiezingen. Het was voor hen de eerste keer dat zy een stem moch ten uitbrengen, aangezien zij sinds enkele jaren ook belasting zijn gaan betalen. Droge voeten en schoon water rijn immers voor iedereen belangrijk, was de ge dachte achter de herverdeling van de belastingplicht. Toch scoorde bij de sector inwo ners alweer Goeree-Overflakkee het hoogste bij de verkiezingen met een ver bovengemiddeld op komstpercentage van 36,9. En ook de Alblasserwaard scoorde in ver gelijking met andere gebieden goed met 28,4 procent. De overige waterschapsgebieden zaten rond het gemiddelde van 22,7 procent, met ais dieptepunt het waterschap IJsselmonde met een opkomst van maar 19,7 pro cent. Het gemiddelde op IJssel monde wordt vermoedelijk vooral omlaag getrokken door een erg la ge opkomst in Rotterdam-Zuid, waar het waterschap veel minder leeft dan in kleine landelijke dor pen als Rhoon en Heerjansdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4