31F Hockeysters woedend maar eervol ten onder «s: 'Die zijn niet helemaal goed wijs' Aalbregt naar KOM 0 Jaco Bouwer uit goede hout gesneden Onderwaterhockey is eigenlijk alleen leuk voor de spelers zelf Superieure start Donk in Europa Cup Ritzege en trui :voor Ferrigato Van der Heeden trainer WOH Goedkope strafeorner einde kampioensdroom Rotterdam Gouwenaar imponeert in wielerronde van Vlaardingen Hoekers spelen zich in veiligheid Weer een concurrent minder voor SVDPW I RW Rotterdams Dagblad Donderdag 6 mei 1999 Moskou De waterpolosters van Donk hebben gistermiddag de eerste poulewedstrijd van het Eu ropese toernooi voor landskampi oenen in Moskou met 19-3 van Nancy gewonnen. Na de eenvou dige zege moet het Goudse zeven tal in de wedstrijden tegen Olym- piakus Pireus en MFP Moskou een ticket voor de kruisfinales 'veiligstellen. -Donk besliste de eenzijdige wed strijd in de eerste periode. Bij een 6-0 voorsprong gunde trainer Van Galen ook zijn wisselspeelsters speeltijd. Danielle de Bruin, met zes treffers topscoorster, liet haar vijfhonderdste Europese doel punt noteren. ,Voor een plaats in de kruisfinales ;is het duel van vandaag tegen de Grieken cruciaal. Moskou, de der de tegenstander in de poule, lijkt 'op voorhand een maatje te groot. ;De formatie geldt tevens als natio nale ploeg van Rusland. 'Moskou. Europa Cup 1. Poule B: Donk - 'Nancy 19*3 <6-0 4-2 5-0 4-1), Doelpunten ,Donk: De Bruin (6), Lindhout (5), Schram -<3), Megens (3), Op den Velde en Els- ■geestU). ,Boulogne-sur-Mer De Italiaanse wielrenner Andrea Ferrigato iheeft de tweede etappe in de Vier daagse van Duinkerken gewon- 'nen. De renner uit de Balian- ;ploeg nam ook de leiderstrui over Van zijn landgenoot Nicola Minali. [Ferrigato kwam na een rit over 176,7 km alleen aan in de finish- plaats Boulogne-sur-Mer. Hij ont snapte 30 km voor de streep uit het peloton en eindigde met een 'minuut voorsprong. De Rus Alexander Gontsjenkov werd tweede, de Italiaan Nicola Loda 'derde. •De Italiaan Giuliano Figueras ze gevierde in de eerste etappe van de Ronde van Romandië. De 23- jarige renner was in de 165,4 km lange rit van Genève naar Fleu- Tier in de sprint zeven medekoplo pers te vlug af. De Zwitser Niki 'Aebersoid van de Rabobankploeg werd tweede, de Italiaan Gabriele Missagiia derde, Missaglia, derde 'in de laatste Amstél Gold Race, is leider in het algemeen klasse ment. RotterdamJaap van der Heeden wordt de nieuwe trainer van de za terdag vierdeklasser WOH. Van Üer Heeden, momenteel by Spar ta in dienst als oefenmeester van de amateurs, volgt Leen van der Weel op, die zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt ziet zijn functie neer te leggen. Karlijn Petri, volgens de bondscoach Tomvan'tHek eenk assieke spits, brengt de Amster digmg ander maal in verle genheid Foto Olaf Kraak Door Sjoerd Bootsma Amstelveen Zo dicht bij de finale van de nationale hoc- keycompetitie en toch uitge schakeld. De één haalt troost uit zo'n prestatie, de ander kan de woede over de manier waarop maar moeilijk ver bergen. Caroline van Nieu-^ wenhuyze-Leenders, coach van de vrouwen van Rotter dam, beende direct na 'gol den goal' van Frederiek Grijpma naar scheidsrechter Wessei. F. ven moest dé Helle- voetse haar boosheid over zo veel onrecht kwijt, waarna ze al haar cu»n dacht op haar mei den richtte. „Een scheidsrechter mag een wedstrijd niet beslissen," vond Van Nieuwenhuyze-Leenders. „Zeker niet in dit stadium van de competitie. Tja, en dan de reden waarom ze de strafeorner gaf. Jan- neke Schopman zou de bal buiten de cirkel opzettelijk met haar voet hebben gestopt. De bal werd eer der te hoog ingespeeld. Onbegrij pelijk! Eén van de teams moest winnen, maar niet op zo'n ma nier" „Hoe kan een scheidsrechter zo iets doen?" mopperde een tranen de Eveline de Haan. „Dit is zo on verdiend en zo onterecht," besef te de keepster, die in het Wage- ner-stadion twee keer uit totaal vier strafcomers werd gepas seerd. „Wij," zo realiseerde mid denvelder Florien Comelis zich, „kregen kort voor het einde van de normale speeltijd, ook een ge weldige kans. Maar die strafeor ner ging er helaas niet in. Daarom is het al met al zo zuur. We waren er heel dichtbij." „Janneke Schopman maakte zichzelf na afloop verwijten," ver telde Van Nieuwenhuyze-Leen ders, „maar ik heb haar gezegd dat ze dat niet moest doen. Een half jaar geleden hadden we niet durven dromen dat we hier zou den staan, wat dat betreft hebben we toch een geweldige prestatie geleverd." Rotterdam leverde, gesteund door zo'n vijfhonderd luidruchti ge supporters, vanaf de eerste mi nuut strijd met de favoriet voor de landstitel. „Toch lieten we ons in dat eerste keer kwartier te ver te rugdringen," meende Van Nieu wenhuyze-Leenders, De coach kon zoals altijd in die moeilijke fa se een beroep doen op doelvrouwe Eveline de Haan, die haar team door die lastige momenten sleep ten. Het gaf de overige hockey sters het vertrouwen om ook op andere fronten brutaler te wor den. Langzaam wierp Rotterdam het Amsterdamse juk van zich af. De eerste de beste gevaarlijke te genaanval 1 everde direct een doel- punt op. Saray Lago de los Arcos sloeg een vrije slag vlot in de rich ting van Karlijn Petri, die meteen geweldige slag de bal in de boven hoek prikte: 0-1. „Een klassieke spits," roemde bondscoach Tom van 't Hek op de tribune en daar mee 2ei de keuzeheer geen woord teveel. Vijf minuten later deed de aanval- ster van Oranje andermaal van zich spreken. Een hard ingesla gen strafeorner was Clarinda Sin- nige te machtig, maar de paal Rotterdam Assistent-coach Robbert-Paul Aalbregt is volgend sei zoen alleen nog betrokken bij de jeugdopleiding van HC Rotterdam. Het aanbod om secondant te worden van mannencoach Ronald Hu- gers legde hij naast zich neer. Aalbregt gaat samen met Koen Pijpers dë mannen van hoofdklasser HDM trainen. Ook de speelsters Marilyn Agliotti en Anr.emarie Roozendaal verla ten de vrouwenselectie. Agliotti gaat zich met de Zuid-Afrikaanse se lectie voorbereiden op de Olympische Spelen. Roozendaal geeft de voorrang aan haar studie, De hockeyclub heeft wel een nieuwe hoofdsponsor. Emst&Young te kende een contract voor drie seizoenen voor beide selecties en volgt daarmee Volvo De Jong op. voorkwam een nieuwe voor sprong. De gelijkmaker lag im mers zestig seconden na de ope ningstreffer achter De Haan. De twee Amsterdamse hoekslag werd in een verraderlijke variant uitgevoerd en op het schot van Wendy Fortuin had niemand een antwoord: 1-1. Volwaardig De bezoeksters lieten zich ook in het tweede bedrijf niet in de hoek zetten. De meiden van de Beek- weg gaven volwaardig partij, al bleken de kansen andermaal schaars. Pas in de slotfase forceer de Rotterdam twee strafcomers. Spanning bleek op die momenten een te sterke opponent. Evenals zondag moest ook deze keer de verlenging of wellicht stxafb allen de beslissing brengen. „Daar rekenden we ook op" mij merde Van Nieuwenhuyze-Leen ders. Scheidsrechter Wessei be dacht het anders. „Een onterechte strafeorner," riep de Amsterdam se balvirtuoos Taco van den Ho- nert nog. Het mocht allemaal niet baten. Rotterdam won de strijd op de tribune, maar verloor 'm op het veld. Sudden death, met recht. Amsterdam-Rotter dam 2-1 (U) sudden death. 23, Karlijn Petri 0-1,24. Wendy For tuin (sc) 1-1,76. Frederiek Grypma (sc) 2-1. Strafcomers: Amsterdam vier, Rotterdam dm. Ro t erdam: De Haan; Martens, Schopman, Verheijden, Vermeulen; Comelis, Van den Broek, Verstem; Roozendaal, Pet i, Lago de los Arcos. Vliegen wissel: Marilyn Aglio- Door Hans van Houdt VlaardingenJaco Bouwer kwam niet helemaal vanuit het niets. Maar om nu te zeggen dat de 19- jarige wielrenner uit Gouda bij het publiek al een bekend coureur is, is te veel gezegd. De manier waarop Bouwer gisteravond de wielerronde van Vlaardingen won, belooft echter veel voor de toekomst. In de finale reed de Excelsior-ren- ner weg uit een kopgroep van ne gen vluchters, onder wie niet de minsten. De voorsprong behield Jaco Bouwer in de laatste meters op knappe wijze, waarna hij met een schelle kreet de eerste over winning bij de amateurs kon be groeten. De machtssprint van leeftijdgenoot Jean Pierre Ver straten reikte niet verder dan de tweede plaats. Ferry Bergwerf! mocht, vooral tot zijn eigen verba zing, als nummer drie ook voor het eerstop het erepodium plaats nemen. Bergwerf! was verantwoordelijk voor de beslissende ontsnapping. De renner uit Maassluis ging na een premiesprint door, hetgeen leidde tot de vorming van de uit eindelijke kopgroep. Voordien was thuisrijder Martin Schouten actief geweest, maar bij de beslis sende ontsnapping kwam hij net te kort om mee te gaan. Wie wel voorop zalen waren het Excelsior-duoJaco Bouwer en Bert Dekker, Perry Bothof, J.P. Verstraten, de Hagenaar Robert Koppers, Remeo Boonstoppel en na een achtervolging ook Bjom Schilperoord en Arno van der Veen. Het peloton stribbelde aan vankelijk tegen, de voorsprong van de negen liep er door terug en nadat een aantal Westlanders zich op kop van de groep had gezet leek het met de vluchters zelfs ge daan. Het zou anders lopen; de kop groep hield stand. Wat doorzetten had kunnen betekenen bleek in de slotfase, waarin Emiel van Dyk - zondag nog sprintwinnaar in de Theo Koomen memorial - Jan Goedendorp en Fulco van Gulik alsnog in de achtervolging gin gen. Zij verkleinden hun achter stand zienderogen, maar de actie kwam te laat om de kopgroe; nog te verontrusten. Verstoord Pas luttele kilometers voor de eindstreep werd de eendracht ver stoord. Tot tweemaal toe probeer de J.P. Verstraten te ontsnappen. Na hem ging Bjom Schilperoord op avontuur en in de laatste om loop sloeg Perry Bothof toe. „Op hem had ik zitten wachten," blik te Jaco Bouwer terug. „Ik weet dat die zoiets altijd doet." Met hulp van ploegmaat Bert Dekker werd het gat dicht gereden, waar- -3# na de Gouwenaar toe sloeg. Vóór de laatste uocht was hij er vandoor en niemand die hem nog terug kon pakken. Bij de eyclo's ging de zege in een massasprint naar Herman Bak ker uit Amsterdam, die thuisrij der John Brand van de overwin ning afhield, Ton Griep was de beste bij de veteranen. Net terug gekeerd van een trainingskamp op Lanzerotte was de Bergsehen- hoeker de snelste van een kop- groepvandrie. Amateurs: 1. Jaco Bouwer (Gouda), 2. Jean Pierre Verstraten (Roosendaal), 3. Ferry Bergwerf? (Maassluis). 4. Amo van der Veen (Meerkerk), 5. Robert Koppers (Den Haag). 6. Bert Dekker (Ouderkerk aM IJs- sel), 7, Peny Bothof (Zwijndrecht), 8. Bjom Schilperoord (Dordrecht), 9. Remco Boon- stoppel (Maarsenbroek). 10. Emiel van Dijk (Spijkenisse). 11. Jan Goedendorp (Ouden hoorn), 12. Fulco van Gulik (Rotterdam), 13. Xander Moerman (Lexmond). 14. Erik Kui per ('s-Gravenzande), 15. Theo Akkermans (Woensdrecht), 16. Kee: van Wageningsn (Arkel). 17. Marcel Meïjs (Warmenhuizen), 18. Jarco van de Stelt (Aalst), 19. Rutger van Stoppenhoef (Rhenoy), 20. tuit Blom (Ou dewater). Cyclosportieven: I. Herman Bakker (Mon ster), 2. John Brand (Vlaardingen), 3. Ben Vlaanderen (Maarssen), 4. Erik Nieuwerth fLekkerkerk), 5. Hans van Eijk (Hillegom), 6. Peter Jordaan (Maasland), 7. Henk Cee- len (Ouderkerk a/d IJssel), H. René Lems (Papendrecht), 13. Willem Buitendijk (Lek- kerkerk), 16. Ronald van der Wal (Vlaardin gen), 17. Pieter Stenger (Berkel), 19. René den Boer (Vlaardingen). Vet/recr: 1. Ton Griep (Bergschenhoek), 2. Ton van Eyk (Hillegom), 3. Cor Trommels (Rhoon), 4. Win Lugtenburg (Goedereede), 5. Rob Kroep (Hoek van Holland), 6, Hans Lap (HJAmbacht), 7. Jaco Mos (Rhoon), 8. Piet de Groot (Numansdorp), 9. Cor Vermaat (Rotterdam), 10. Govert Ver-'.' boom (Krimpen a/d IJssel), Jaco Bouwer kan zijn geluk niet op als hij, onbedreigd, over de meet gaat in Vlaar dingen. f Hoek van Holland Vierdeklasser Hoek van Holland had aan een punt tegen SVH voldoende om ook volgend jaar in deze klasse uit te mogen komen. Dat punt werd gisteravond gehaald (2-2), maar het was een zenuwslopende toe stand, „Het bleef lang gelijk. Daarom hinkten we op twee ge dachten," vertelde oefenmeester Johan Voskamp. „Moesten we gaan voor de zege of alles achterin dichtgooien? We waren zo bang voor een tegengoal. We zyn al vijf keer eerder dit sei zoen kort voor tijd 'voor gaas ge gaan'. Gelukkig liep het nu wel goedafvooions." Hoek van Holland gaf twee keer een voorsprong uit handen. Je roen Kramer nam op aangeven van André Sterrenberg de SVH- doelman onder vuur. Op het glad de veld had de keept: het nakij- 1-0. Op slag van rust werd het UA een vrijetrap 1-L 'Hoek' kwam op 2-1 uit een straf schop van Kramer nadat Sterren- berg onderuit was gehaald. Een minuut later was het opnieuw ge lijk. Barry de Man verspeelde de bal aan een tegenstander die me teen door kon naar het doel: 2-2. De thuisclub stapelde kans op kans, maar wist niet meer te sco ren waardoor de slotfase een ang stige werd voor de thuisclub. Na het laatste fluitsignaal volgde de ontlading en wist Hoek zich ver zekerd van lijfsbehoud. Sportagenda Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredactie van deze krant, post bus 371,3100 AJ Schiedam. De sportredac tie is overdag telefonisch bereikbaar un der 010-2132700 (fax: 010-4265227) en in de avonduren onder 0UM0O4310. DONDERDAG 6 MEI VOETBAL. Vijfde klasse B3:19.00 Oude- water-Demos. Vlaardings Voetbalkampi. oenschap (2e ronde): 19.30 Deltasport- TSB. Door Bart Boerop Vlaardingen Om nu te zeggen dat het een echte publiekssport is, nee. Het speelt zich onderwater af. Ais toeschouwer zie je niet meer dan geplons en gespetter. En spe lers die even bovenwater komen om gewisseld te worden, te jui chen na een treffer of om een hap lucht te némen en weer onder te duiken. Onderwaterhockey; hetis eigenlijk alleen aantrekkelijk voor de spelers zelf. De Vlaardingse Reddingsbrigade (VRB) heeft een onderwaterhoc- keyteam. Niet zomaar een team. Het is net kampioen geworden in de eerste klasse en mag over een week of twee in Zeist proberen een plaats in de hoogste afdeling, de hoofdklasse, af te dwingen. Niet wijs „Die zijn niet helemaal wys," was het eerste wat Marcel Romberg dacht toen hij in aanraking kwam met onderwaterhockey. Zes spe lers die het in een zwembad van vijftien by vijftien meter onder water tegen zes anderen opne men. Een duikbril op, een snorkel in de mond, zwemvliezen aan en een stick in de hand. Veel heb je er niet voor nodig. De stick moet aan een paar voorwaar den voldoen. Hij mag niet langer zijn dan dertig centimeter en hij moet blijven drijven. Ook mag ie niet te scherp zijn anders kan je je tegenstander ermee verwonden. Een beetje handige jongen zaagt en schuurt zijn eigen stick. Of meisje, want de sport wordt ge mengd beoefend. Op de bodem van het bassin ligt De onderwaterhockeyselectiezoals ze in een wedstrijd nletvaak tezienzijn: bovenwater. De Vlaardingse ploeg speelt binnenkort Om een plek In de hoofdklasse. Foto Peter Molkenboer een loden puck die in het doel (een soort regengoot van drie me ter breed) gewerkt moet worden. Een puck en een stick: dat hebben ze ook bij ijshockey. De twee sporten laten zich goed vergelijken, vindt Romberg. „In beide sporten gaat het om een, korte periode waarin je je volledig inzet. Dan laat je je wisselen om op adem te komen en vervolgens ha je er weer vol tegenaan." Gemiddeld blijven de spelers een halve minuut onderwater waarin ze een tegenstander trachten uit te spelen of de puck proberen over te spelen naar een speler die net een hap lucht heeft genomen en op weg naar de bodem is. Engeland Volgens de Vlaardingse selectie is de sport een jaar of dertig geleden overgekomen uit Engeland en Zuid-Afrika. Ook in Australië is de sport populair. Daar krijgen kinderen er zelfs les in op school. Nederland kan internationaal aar dig meedraaien. Romberg: „Het is eigenlijk net als het Nederlands voetbalelftal. Vooraf denken we altijd wereldkampioen te wonden, maar het lukt nooit." De Vlaardingers zijn ermee in aanraking gekomen tydens duik- lessen van de reddingsbrigade. „De sport was eerst een manier voor duikers om in de winter de conditie op peil te houden en is van daaruit gegroeid. Het is ook alleen een wintersport, omdat we in de zomer gewoon buiten gaan duiken," legt Romberg uit. Onderwaterhockey is geen harde sport, maar kan niet zonder scheidsrechters worden gespeeid. Er zyn er drie. Twee zwemmen met de spelers mee en volgen het spel onderwater. Wanneer zij een overtreding constateren, steken de arbiters een arm in de lucht. De scheidsrechter aan de kant slaat vervolgens op een ijzeren buis in het water of laat een harde zoemer afgaan. Voor de spelers is dat het teken naar de oppervlakte te ko men waarna de scheidsrechter de overtreding en de straf toelicht. De sport is zwaar, loodzwaar.Je hebt constant m.oken met een zuurstofschulti. Het is bovenwa ter snel herstellen en dan weer naar beneden. Conditie speelt een grote rol, maar inzicht nog meer. Daarom kun je als speler lang mee in het onderwaterhockey. Dat komt goed uit, want de sport is echt verslavend. Als je er een maal mee in aanraking bent geko men, wil je nooit meer stoppen," Kans op promotie De onderwaterhockeyers train den tot voor kort drie keer per week. Nu hebben ze een uurtje op zondagavond ('sinds jaren kun nen we weer eens Studio Sport kijken') ingeleverd. Het team denkt een redelijke kans te ma ken op promotie naar de hoofd klasse. De nummers één en twee uit de eerste klasse nemen het op tegen ie twee ploegen die als laat ste zijn geëindigd in de hoofdklas se. By sommige toernooien hangen er camera's in het water en kan het publiek op de kant de wed strijd via een beeldscherm vol gen. Meestentijds spelen de on derwaterhockeyers in volstrekte anonimiteit. Er is nog een manier om als toe schouwer het spel ie volgen. Dat is door een zwembroek aan te trekken, een duikbril en snorkel op te zetten en je langs de randen van het speelveld in het water la ten zakken en onderwater te kij ken. Dat is toegestaan, maar veel gebruik wordt er niet van ge maakt. Door Bart Boerop Schiedam Een half uur voetbalde SVDPW met ne-; gen man tegen elf van Jai Hind. Een half uur iang- werden de ballen rücksichtslos naar voren gerost en over de zijlijn getrapt. Mooi was het niet, maar het bleek voldoende voor de 2-1 winst. Een hele belang-" rijke zege voor SVDPW, want het staat nu bovenaan in de vijfde klasse Al. Een overwinning zondag op Nieuwerkerk betekent promotie naar de vierde Was- se, waaruit 'DPW vorig jaar degradeerde. Acht gele kaarten, waarvan twee voor SVDFWer Martin Vermeulen en ook nog een rode voor Hennie Rigters van de thuisclub. Dat doet een spijkerhard duel vermoeden, maar niets was minder waar gister avond op Harga. Scheidsrechter Oliveira had de kaarten dusdanig los in de zak zitten dat ze er al uit vielen ais een DPWer en een speler van Jai Hind naar elkaar keken. Daar werd de thuisclub na 70 mi nuten spelen de dupe van. Binnen twee minuten konden Vermeulen (tweede gele) en Rigters (rood) vertrekken. Met de rug tegen de muur maakte SVDPW de reguliere speeltijd en de ruim tien minuten extra tijd vol. Jai Hind kwam te rug tot 2-1 toen Paul Muis van dichtbij binnenschoot. De Rotterdammers slaagden er niet in gelijk te ma- keA en staan nu drie punten achter op DPW. De thuisclub kwam op 2-0 door een uiterst lepe eerste helft te spelen. De Schiedammers lieten Jai Hind het spel maken en kwamen er met messcherpe counters uit Dave van der Hurk ging er vToeg in de eerste helft vandoor, werkte zich het strafschopgebied bin nen en werd neergelegd: penalty. Hennie Rigters be nutte het buitenkansje. Na een half uur spelen ont snapte Jaco Verhoev aan de rechterkant. Zijn perfec te voorzet werd dankbaar in het doel gewerkt door spits Patrick Wöhler. „Jai Hind moest winnen, daarom voetbalden wij af wachtend," legde Rob van Vliet de tactiek uit. De oe fenmeester lijkt erin te slagen om de vorig jaar gede gradeerde club meteen weer omhoog te tillen. Dat is meestal een lastige klus. Kijk naar Ursus en DVO'32, die degradeerden meteen nog een keer. ,3X3 'DPW zijn de randvoorwaarden goed. We gaan regelmatig stappen, eten op vrijdag een hap;." gaan geregeld naar de sauna. Daardoor groeit h ectief. De jon gens vinden het echt leuk om k spelen, ook al krijgen ze geen cent Maar ik moet reëel zyn. Als we volgend jaar tegen de kapitaalkrachtige vierdeklas sers spelen, gaan we het lastig krijgen," keek de trai ner alvast op de zaken vooruit. Bij de thuisclub kregen ook Van der Hurk, Verhoev en Said Ozkan een gele kaart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7