iSpmh Fighting Nordin had het mooier willen doen Ba! na... o p 'JdumÉul As; dp k 0 'Standbeeld voor de enige Excelsior-fan' *r Profbokser houdt onbevredigend gevoel over aan gewonnen wereldtitelgevecht Van Gaal tegen Spaanse premier: 'Houd je bezig met regeren!' Visitekaartje Swtm&je Rotterdams Dagblad Maandag 10 mei 1999 Door Loet van Schellebeek Düssekiorf Een topscorer jokt als hij zegt dat een assist hem even veel voldoening schenkt als een treffer. Een knock-outer die slechts op punten wint blijft toch zitten met een onbevredigend ge voel. Op een tafel in de coulissen van de Düsseldorfer Philips- halle, binnen het bereik van Fighting Nordins linkse, lag zaterdagavond de kampi- oensgordel van de World Boxing Union als blinkend bewijs dat de prof uit Pur- merend had gedaan wat van hem mocht worden ver wacht. Hij had titelverdedi ger Norbert Nieroba uit Ah- len (Westfalen) voor eigen publiek verslagen en zou dus, goedbeschouwd, door het dolle heen moeten zijn. Iedereen deed ook zijn best hem daarvan te overtuigen. Trainer Michel van Halderen bijvoor beeld. „Als niet-puntenbokser winnen van een puntenbokser, dat is toch het mooiste wat er is?" Maar de nieuwe kampioen gaf 2ich niet zonder slag of stoot ge wonnen. „Natuurlijk is het hart stikke goed," zei hij, meer om zijn omgeving tegemoet te komen - zo leek het - dan dat hij het oprecht meende, „misschien besef ik dat later zelf ook wel. Maar als je praat over voldoening, puur voor mezelf - dat is een ander verhaal. Ek had het mooier willen doen." Op weg vaii de ring naar de kleed kamer had Nordin Ben-Salah - zo als de geboren Marokkaan voor de burgeUjke stand heet - trots en dankbaar de felicitaties van Rudi Koopmans in ontvangst geno men. „Dat is toch een naam, die heeft iets betekend voor het bok sen in Nederland." Maar de oud- Europees kampioen had er, récht voor zijn raap, zoals hij is, onge vraagd zijn bedenkingen aan toe gevoegd. „Het was tien ronden slecht, veel te gretig, maar de laat ste twee waren perfect." Koopmans overdreef, naar beide kanten. 'Perfect' is een groot woord voor wat Fighting Nordin in de slotfase liet zien, en zo slecht „Natuurlijk ben ik de beste af maker van Nederland Niet de beste spits. Dat is een uerscfciï. Michael Mols is een betere spits dan ik. Ik ben weer een betere afmaker. En neem nou die Crus van Feyenocrd. Als we tien keer in dezelfde positie voor de kee per komen, dan maak ik er meer. Daarvan ben ik over tuigd, Oog in oog met de keeper heb ik in Nederland geen gelij ke. Dat is geen verdienste, dat is aangeboren". FC Den Bosch-spits Harry van der Laan in Voetbal Totaal „Ik heb nog iets van: even die trainers laten zien dat ze er ei genlijk met 2'n allen geen ver stand van hebben. Gooi ze alle maal maar op een hoop, met die eigenwijze praatjes van ze. Allemaal weten ze het zoge naamd heel goed, maar ze laten Harry van der Laan ondertus sen wet zeven jaar tn de eerste divisie tikken". Idem „Ik heb er een zootje van ge maakt. En dat zootje moet je oplossen. Maar door de verha len die zijn geschreven leek het net also/ al mijn geld weg was. Dat ik raijn auto moest verko pen, mijn horloge eh dat mijn vriendin Manon bij me was weggegaan. Ik. zou alles hebben verspeeld, maar dat was niet zo". Voetballer en gokverslaafde Glenn Helder in Nieuwe Re- vu. „Mijn contract loopt het vol gende seizoen of, maar in de cember, januari lig ik straks slechter in de markt dan nu. Dan krijg je weer van die dom me uitspraken: zie je wel, hij kan het niet op het hoogste ni veau. Maar ik kan mijn spelers toch moeilijk opdragen de laat ste drie wedstrijden te verlie zen". Co Adriaanse in Het Parool „Ik ben zeer benieuwd of Wou ters en Blind de Ajax-cultuur zullen handhaven. Vkugelaxm- uallers zijn internationaal een zeldzaamheid geworden Is het ook voorAjax het moment om voorlopig met een of twee spitsen minder te gaan spele?t? Piet Keizer in Fysioscoop. De hooggesloten dekking van Norbert Nieroba (links) kan niet voorkomen dat Rgbting Nordin zijn rechtse 'thuis' brengt. Opmomenten, dat hijde rust bewaarde, hadde man uit Purmerend zaterdag in Düsseldorfzijn beste treffers. Daarop richttezich ook de kritiek van Rudi Koopmans (rechtsop de inzet). Hij prees diens karakter, maar vond dat hij te gehaast te werk ging. Foto's EdOwfenaardefVANp als hij het deed voorkomen, was het - met name in de eerste twee, drie ronden - zeker niet. „Maar het had beter gekund," gaf de winnaar grif toe. Fighting Nordin was in de met een kleine 4000 (waarvan 3200 be talende) toeschouwers gevulde Philipshalle de uitdager, en de voormalige kickbokser bleek zich maar al te goed bewust van de ver- plichtingen die dat met zich mee bracht. Bovendien wekt zijn boks- naam verwachtingen en die maakte hij van meet af aan waar. 'He came out fighting,' zouden ze in de Verenigde Staten zeggen en het kan nauwelijks toeval zijn, dat het Amerikaanse jurylid Eugene Grant naderhand op zijn punten brief^ de ruimste marge (zeven punten in het voordeel van Nor din) bleek te hebben. Ronduit schandalig was dat het Duitse jurylid zijn landgenoot als winnaar zag (235-232), want zelfs Nieroba's eigen aanhang moet hebben vastgesteld dat de titel houder bij lange na niet de gedre venheid aan de dag legde, die er bij de Nederlander wél afdroop. Los daarvan, de voormalig top- amateur (vijfvoudig Duits kampi oen) sprokkelde veel te weinig puntjes bijeen om enige aan spraak te mogen maken op de overwinning. ïtn dan te bedenken dat Nordin Ben-Salah vooraf had getwijfeld of het hem zou lukken de rechts- voorstaande 'pimtentikker' op zijn eigen terrein te verslaan. Die twijfels hadden alles te maken met zijn eigen onbekendheid met het boksen over de volledige af stand, twaalf ronden. Nooit in zijn 22 voorafgaande (gewonnen) ge vechten was Fighting Nordin voorbij de zesde ronde geweest „Ik wist dat ik het kon, maar toch houdt het je onbewust wel bezig," bekende hij achteraf. Waarbij ook de bij voorbaat gewantrouwde in breng van de Duitse ringrechter een rol speelde. „Daar heb ik me meer zorgen over gemaakt dan over mijn conditie," beweerde hij, ondertussen met een ijsblokje over zijn blauw uitgeslagen rech teroog wrijvend. „Qua conditie moest ik het aankunnen, die twaalf ronden. En anders wel met m'nhart." Aan karakter ontbreèkfhet dé bij- na 27 jaar geleden in Mouiau ge boren Nordin Ben-Salah niet, aan temperament evenmin. Een beet je minder van dat en wat meer ge duld - het zou zijn boksen ten goe de komen. Niemand hoeft hem dat te vertellen (zelfs Koopmans niet), hij is zich er maar al te goed van bewust. „Ik ben te gretig, te gehaast, ik zou wat meer tijd moeten nemen. Ik weet het en ik neem het me el ke keer weer voor. Maar eenmaal in de ring, vergeet ik alles en vlieg ik er weer als een gek in. Dat zit in m'n aard, ik kan het niet helpen." Bep van Klaveren Norbert Nieroba wist met wal hem overkwam in de eerste ron de, Aad Veerman dacht dat zijn idool Bep van Klaveren weer tol leven was gekomen ('Ik dacht: hij vreet 'm op'), maar na drie rondjes ging de storm liggen en na een ronde of zes, zeven leek Fighting Nordin zich geen raad meer te we ten met het Verkeerd' voorstaan van zijn tegenstan der. De kikker- sprongen waar mee hij zo nu en dan Niero ba te lijf ging, getuigden eer der van wan hoop dan van een welover wogen aan valsplan. „Het was frustatie," gaf hij toe, „ik was aan het zoeken, ik wist het even niet meer." Omdat de Duitser ang stig bleef bok sen en weinig of niets onder nam, liep de voorsprong van Nordin geen gevaar. 'En tóen hij'Nieroba in de elfde ronde met een rechtslinkse com binatie op het hoofd voor het eerst serieus 'aan' sloeg, deelden zijn talrijke supporters weer dezelfde plaagstootjes uit, waarmee zij in het begin van de partij de Duixse aanhang het zwijgen oplegden. 'Au/unederselin.'' en Alles ist uor- öeir' zongen ze, en ditmaal had den ze het bij het rechte emd, „Ik twijfelde geen moment dat ik had gewonnen," sprak de WEU- kampioen, opvolger van Regilio Tuur WBO) en Don Diego Poeder fWBU). Halverwege de twaalfde ronde had hij al - „provocerend," zei hij later - beide armen m de lucht gestoken. Het blinde chau vinisme van het Duitse jurylid maakte het nog even spannend, maar diens Britse collega Thomas had, net als de Amerikaan Grant, wél goed opgelet: 234-231 „Nu kunnen ze met meer om je heen," zei iemand in de euforie van het succes tegen Nordin Ben- Salah. Maar de prof kent inmid dels zijn pappenheimers. „Ze kunnen altijd om je heen," beseft hij. Misschien wel om beter be stand te zijn tegen die 'spelletjes' heeft zijn trainer Michei var. Hal deren een managerslicentie aan gevraagd én gekregen. Dat is op merkelijk. want de sportschool houder uit Purmerend heeft (nog) geen bokser onder contract. Zijn pupil Fighting Nordin behoort tot de 'stal' van de vrouw van Henk Ruhlmg, Edda, die wellicht om die reden enigszins geschrokken reageerde op de grappig bedoelde opmerking: „En nu nog een goede manager..." Voorlopig lijkt de toekomst van de supermiddengewichl in Duits land te liggen. De organisatie van Wilfried Sauerland heeft het goed met hem voor en mankeert hel, anders dan de promotors in Ne derland, niet aan middelen om re gelmatig profgala's te presente ren. „Maar we gaan wel meer in eigen hand nemen - op het ge bied van trainingskampen, spar ringpartners en zo," kondigde Van Halderen aan. Ook dat was een opmerking die het echtpaar Ruhling met enige argwaan zal hebben vervuld. Leo Beenhakker vertelde afge lopen week aan de internationals van Feyenoord dat iedere speler die na de competitie zou worden opgeroepen door Frank Rijkaard om met het Nederlands elftal mee te gaan naar Brazilië een weekje langer vakantie mag houden. Don Leo deed dat in het Nederlands. „Ja, en toen stond even later Julio ook by me op de stoep. Want me neer is natuurlijk niet gek, he? Slapen doet-ie 's nachts. Overdag is hij zo scherp als hij maar zijn kan. Hij verstaat diles, neem dat nou maar van mij aan. Hij wist precies wat ik die jongens had verteld en vervolgens legde hij uit dat er voor hem ook een interna tionale uitnodiging aan zat te ko men. Nou, dat bleek nog te klop pen ook, want een paar dagen la ter stond inderdaad de bonds coach van Argentinië op mijn ant woordapparaat thuis, Tja, en dan heeft Julio natuurlijk dezelfde rechten. Ik heb hem gerustge steld, hij mag ook een weekje lan ger op vakantie..." Bonaventure Kalou is door zijn zware schorsing (vier wedstrijden vanwege een rode kaart in het tweede elftal) tot aan het eind van de competitie min of meer werke loos. Maar voor Beenhakker is dat geen aanleiding om hem nu al op vakantie te sturen. „Nee, dat zou wat zijn zeg. Dat zou een door braak betekenen, krijg ik er me teen nog een paar op mijn dak. Kalou mag tegen de Suri-profs op 20 mei nog even aan de bak en hij mag ook nog zijn schoenen aan trekken voor die 'kermiswedstrij- den' die we na de competitie spe len." Jean-Paul van Gastel was giste ren 'man of the match'. Hij kreeg na afloop bloemen uitgereikt door Eenzaam en alleen stond htj zaterdag avond In vak 7 van het Oosterpark. Patrick van der Spek was de enige Excelsior-fan die de lange reis naar het Noorden had onderno men om zijn duppie aan te moedigen in de uitwedstrijd tegen FC Groningen. Twee sup poosten en drie veiligheidsmensen hielden de eenzame Excelslor-fan in vak 7 in de ga ten. „Dit heb Ik nog nooit meegemaakt," zei Gro- ningen-suppoost Juniën Bloem, die al zes Jaar de wacht houdt bij het voor de bezoe kende supporters gereserveerde vak 7 In het Oosterparkstadion. „Meestal komen ze toch In groepjes. Dit Is uniek. Ik heb maar even een praatje met hem gemaakt." „Meestal zijn er een man of twintig bij de uit wedstrijden van Excelsior," verklaarde de 19-jarige Van der Spek, die sinds een paar jaar trouw alle wedstrijden van rijn favoriete voetbalclub bezoekt. „Het dieptepunt dit sei zoen was tot nu toe vier." Waarom Van der Spek dan toch in z'n eentje afreisde naar het Oosterpark? „Ik kom oorspronkelijk uit Maassluis, maar sinds twee jaar woon Ik In Dedemsvaart, bij Zwolle, dus Ik reis meestal alleen naar de wedstrijden." Ook Excelsiors asslstentcoach Mario Been had de eenzame fan opgemerkt. „Ze zouden een standbeeld voor hem op moeten rich ten," zei Been. „Prachtig toch, zo'n vent!" Fo to GPO De Spaanse premier kan zich volgens Louis van Gaal beter be zighouden met regeren en niet met voetbal José Maria Aznar uit te op verkiezingscampagne in Va lencia kritiek op de grote clubs in Spanje. „Als voetballiefhebber is het moeilijk te begrijpen dat Spanje Europees en wereldkam pioen is by de jeugd en dat cte clubs wekelijks negen buitenlan ders en slechts twee Spanjaarden opstellen," zei Aznar. Van Gaal kon de kritiek van de premier niet waarderen. „Hij moet zich bezighouden met zaken die hem aangaan en niet met an dere dingen. Hij weet niets van profvoetbal. Hij heeft nooit iets over voetbal gestudeerd. Niets." „Ik praat niet over politiek," ver volgde de trainer van Barcelona. „Maar ik kan er wel in het alge meen over oordelen. Als Aznar een algemene mening heeft geuit dan heeft hij gedeeltelijk gelijk. Het is logisch dat mensen zich af vragen waarom er zoveel buiten landers spelen. Maar van een we reldkampioen onder de twintigen een Europees kampioen onder de zestien is het een erg grote stap naar de top." Het is niet de eerste keer dat een politicus de inzet van de vele bui tenlanders, in het geval van Bar celona de Nederlanders, bekriti seert Jordi Pujol, de premier van de Catalaanse deelregering, ging Aznar voor. Door Peter Ouwerkerk In een zijvakje van mijn parate geheugen heeft - maandenlang het 1 visitekaartje geze- j ten van een man die momenteel we- v reldnieuws is. Of, alles in proporties: wielerwereldnieuws. Ik heb het kaartje gekregen op 4 novemner 1993, in de lobby van een hotel m Epemay, op dat mo ment de schuilplaats van TVM- ploegieider Cees Pnem en soig- neur Jan Moors. Beiden verplicht berustend m het 'hotelarrest', op gelegd door de Franse justitie. De man was binnengewandeld toen de koude avond al was geval len. „Straks komt onze Franse ad vocaat ook," had Pnem gezegd, nippend aan een pastis, onderwyl gretig grijpend in het potje zure mosselen, dat ik voor hem had meegebracht. Een beetje thuisge voel voor een gevangen Zeeuw. De man droeg een lange camel winteijas. Het dreigde te gaan sneeuwen. Hij had een grof, maar niet onvriendelijk gezicht; gol vend, achterover gekamd haar; heel in de verte had hij wel iets van Feroandel. Hij leende sigaret ten, inhaleerde via een valse trek in de mond. De advocaat tastte het bezoek af: Hollandse journalisten, wat moes ten die? ,,'t Is goed," zei Pnem. Het maakte de man allengs los ser. Hy beantwoordde met alleen vragen, maar begon te vertellen uit zichzelf. Feitelijk, anekdo tisch, verwijtend. Van het Franse rechtssysteem ten aanzien van doping deugde niet veel. Waarom Pnem en Moors zo lang vasthouden? Omdat de on derzoeksrechter hoopt dat er net zo'n 2aak uitrolt als met Festina. Maar als er geen zaak is als met Festina, dan kun je ook geen zaak maken als met Festina. Het gaat bij TVM om een op zichzelf staan de 'trafiek' van 104 ampullen EPO. Pnem en Moors zijn onwe tend. Zei de advocaat. En waarom altijd de wielersport? Kende ik het verhaal van twee po litiemannen, die een postpakket je hadden ontvangen waarin am- feteminen bleken verstopt? Het werd ontdekt, de 'flics' kwamen eraf met een boete van 500 franc, 175 gulden. Zaak gesloten. Maar als het geen agenten maar ordi naire coureurs waren geweest, Ohlala... De advocaat maakte gri massen en blaasgeluiden waarop Fransen het patent hebben. Ik heb die avond niet alles ver staan wat de advocaat zei. Zo min als Cees Priem. Maar op 4 decem ber stond de cameljas op de stoep van het gerechtsgebouw in Reims mee te glunderen toen Priem, Moors en dokter Miehailov einde lijk permissie hadden gekregen Frankrijk te verlaten. Maitre Bertrand Lavelot, advo caat van legio renners en ploeglei ders. Van Cyrüle Guimard, Cees Priem tot en met Richard Vïren- que. Meestal op de achtergrond. Tot donderdagavond. Toen werd de advocaat zelf opgepakt. In zijn kantoor werden belastende docu menten, dopingprodueten, injec tienaalden en een handleiding tot effectief dopegebruik aangetrof fen, alsmede twee miljoen Belgi sche franc aan contanten. Maitre Lavelot gaf me zijn visite kaartje, als ik hem nodig had kon ik hem bellen. Ik gaf hem mijn vi sitekaartje in ruil. Misschien dat straks ik wordt gebeld. Door de Franse politie. Abeltje van de gelijknamige film. Abeltje droeg een Feyenoord- shirt van zijn idool, met rugnum mer vijf en de naam Van Gastel achterop. Geen wonder, want Abeltjes echte naam is ook Van Gastel. Feyenoord krijgt uit alle uithoe ken van de wereld op dit moment aanbiedingen om vriendschappe lijke wedstrijden en toernooien te spelen. Als de club wil kan men de nieuwe status van kampioen aar dig te geide maken, maar de tech nische leiding staat niet te trappe len om midden in het seizoen naar het verre oosten of Zuid- Amerika te vliegen. „Dat doen we alleen als we in de winterstop een heel goed trainingskamp kunnen organiseren, waarmee we net als dit jaar de basis voor de tweede helft van de competitie kunnen leggen," aldus Leo Beenhakker. Uud-Feyenoorder Peter Bosz is allerminst populair in Brcqa. In een enquete onder supporters be stempelde maar liefst 69 procent hem tot de grootste miskoop aller tijden. Vooral het feit dat Bosz veel geld opstnjkt (volgens het programmablad 7QO.OOO gulden) en weinig presteert was een reden voor zijn uitverkiezing. Nico Ja- link was met 14 procent een goede tweede. Het gaat niet alleen slecht met Sparta's hoofdmacht, ook de sup porters bakken er voetballend weinig van. Dat bleek zaterdag voorafgaand aan de confrontatie in het Fujifilm-stadion van Breda waar een rood-witte supporters formatie met maar liefst 7-1 - hoe zo een voorteken? - door NAC werd verslagen. Inzet van het duel was de Andro Knel-bokaal. Deze prijs werd ingesteld ter na gedachtenis aan de voormalige linksachter van Sparta en NAC, die op 7 juni 1989 met vele Suri naamse voetballers omkwam bij de vliegramp op Zanderij. Ge woonlijk wordt elk jaar een thuis- en uitduel gespeeld, maar door de verbouwing van het Kasteel kon er in Rotterdam niet worden ge speeld. Het was voor het eerst in zes jaar dat de Bredase supporters de trofee wonnen. Tinus Bosselaar vindt het niet erg dat de meeste Feyenoorders zijn vergeten dat de Spartaan een wezenlijke bijdrage leverde aan Feyenoords promotie naar de nieuwe eredivisie in het seizoen 1955-'56. Wel vindt de linksbuiten het jammer dat in het boek 'De kampioenen' zijn foto is geplaatst bij het artikel over Aad Bak. Hé Theo, Ik weet zo langzamerhand wat het is, niet helemaal lekker m je vel zitten. Dedtn- gen even met meer zo helder zien. Maar wat Arjan van der Laan zaterdagavond stamelde steekt mij aardig naar de kroon. Vijf-nul aan de broek by NAC, je mag wel zeggen dat hij het er Spartaans benauwd van had. Zijn commentaar gehoord in de microfoon van Studio Sport? We moesten er nog met van uitgaan dat het Het paard gezonken. Nou weet ik dat het beste blinde paard wel eens achter de wagen wordt gespannen en dan struikelt, maar geen kalf kan meer schade doen f dan een schtp. Of zoiets. Arme Arjan. Zelden of nooit een geJe kaart en dan zo vol ledig van zijn stuk. De ogen waren leeg, de spieren hingen slap als koordjes, Van der Laan ademde iets van totale ontreddenng en overgave. Sparta is een voetballende ploeg, hoorde ik Nico Jalrnk zondagmiddag zeggen, en dat maakt het extra moeilijk om de mouwen op te stropen voor de nacompeti- tie. Zelfs bij Jalrnk raakte ik nret echt overtuigd van zijn bedoelingen voor de ko- r' mende weken. Als het tenminste nog weken wordenIk begin eerlijk gezegd te vrezen dat de stekker er nog eerder zal worden uitgetrokken. Nog één tip voor Everse: haal eens wat zwartwit films boven van Sparta met Hans de Koning, Ad VerhoevenFreek van der lee, Joop Schop p»* V'sser. Over moutvcpstrapers gesproken. PS: Ik kon trouwens meer met volgen, afgelopen weekeind. Wat dacht je van de- ze: 1) Frank Vandenbroucke heeft bekend dat hij met bekend heeft dat hij doping heeft gebruikt. Of, 2) Frank Vandenbroucke heeft niet bekend dat hrj heeft be- kend dat hij doping heeft gebruikt Snappez-vous? Doei Nel van de Keeiering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 10