13, Pont Maassluis-Rozenburg ter discussie KORTN Rotterdams Dagblad Grand café voor ouderen bij verzorgingstehuis Thurlede Ooievaarspaar pronkstuk van opgekalefaterde eendenkooi Nieuwe 'uitkijkheuvel' 'Geen problemen rond financiering van AZC' Contract met exploitant aangepast en onderzoek naar toekomst oeververbinding Bestuurder uit auto gezaagd Nieuwbouw Aquamarijn Maassluis kost drie miljoen Meerkoeten onder de olie Vuilnismannen weggekieperd Jongeman valt politie aan Sanering NNPZ Maassluis vertraagd door bezwaren weken voor fTZ m*" Noe1,nu ^niwoefabora^one- RotterdairaDagfrladenontvan^ fwff wjjjiiiffiijatël* St wSit Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement Of bel gratis 0800-0642 125,- GOUDEN NAAMCOLLIER SATIVAR JUWELIERS 125,- Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 11 mei 1999 m •DeofEdwin Wendt Maassluis Steeds minder automobilisten maken gebruik van het veer Rozenburg-Maassluis. Het exploitatietekort, nu al 2,8 miljoen gulden per jaar, zal de komende jaren alleen nog maar groter worden, verwacht de provincie Zuid-Holland. Voor komend najaar staat een onderzoek op de agenda over vde toekomst van het veer. Vooruitlopend daarop is besloten hetcontract met de exploitant aan te passen. Al sinds 1930 verzorgt het Rotter damse bedrijf Van der Schuyt- Van den Boom-Stanfnes (SBS), onderdeel van Spido, de exploita tie van het veer. Steeds werd een driejarig contract afgesloten dat na afloop van de contractperiode werd vervangen door een nieuwe driejarige verbintenis. Maar nu per 1 januari 1999 het sinds 1996 lopende contract is afgelopen, wil de provincie een overeenkomst voor onbepaalde tijd afsluiten. Dat hjkt op het eerste gezicht mis schien zekerder, maar het komt er in de praktijk op neer dat de pro vincie sneller van de exploitant af kan, mocht de evaluatie van ko mend najaar dat nodig maken. „Deze constructie voorkomt de nadelen die zijn verbonden aan het aangaan van een overeen komst voor onbepaalde tijd, in de praktijk driejaren," erkennen GS m hun advies. Bij een contract voor onbepaalde tijd hoeft im mers alleen de opzegtermijn te worden uitgediend, en dat is een jaar. In het contract willen GS boven dien de bepaling laten opnemen dat de overeenkomst kan worden beëindigd als een van de partijen het met eens is met de formule ring van het contract. Eigenaar S. Heerschop van SBS erkent dat de penode totdat het onderzoek is afgerond een onze kere is. Maar hij bestrijdt dat de banden tussen de provincie en zijn bedrijf losser worden. „Inte gendeel, tot nu toe moesten we el ke drie jaar onderhandelen, dat hoeft nu niet meer." Dat de partij en via de opzegtermijn juist snel ler van elkaar af kunnen, is vol gens hem juist, maar dat speelt pas over een jaar of vier. „Dat gaat pas spelen na 2004 en dan alleen nog als de partijen niet met elkaar tot overeenstemming komen over het nieuwe contract." Hij baseert zich daarbij op stukken die hij zelf van de provincie heeft gehad. In het concept-contract zoals dat naar Provinciale Staten is ge stuurd, komt dat echter niet voor en in het bijgevoegde advies evenmin. Maar de bepaling dat SBS tot na het onderzoek geen vacatures meer mag opvullen met vaste krachten zal het vertrouwen toch met bepaald vergroten? Heer schop: „Dat klopt, daar zijn we niet blij mee. Maar onze handte kening staat er ook nog niet on der. En de sociale partners heb ben daar ook een stem in." De exploitant noemt het 'alleen maar gezond' dat de bedrijfsvoe ring van het veer onder de loep wordt genomen. Net als de pro vincie realiseert hij zich dat de te korten alleen maar zullen toene men als de werkwijze niet wordt veranderd. Gedeputeerde Staten waarschuwen daar expliciet voor m hun advies aan Provinciale Sta ten. „Ook de verdubbeling van de Beneluxtunnei zal een duidelijke weerslag te zien geven op het ge bruik." Het is met de pont eigenlijk al tob ben sinds 1981, het jaar dat de Botlektunnel werd geopend en de Beneluxtunnei tolvrij werd. Van 1,2 miljoen auto's per jaar ging het toen in een keer naar 700.000 stuks. Inmiddels worden nog maar 450.000 kaartjes per jaar ver kocht aan automobilisten. Alleen het aanbod langzaam verkeer is al die jaren vrij constant gebleven op anderhalf mihoen overvaarten per jaar. WC***!F*Vtf*; -,k> HN-FD 31 Op rijksweg A20 ter hoog te van de afslag Schiedam Noord moest de brand weer er gisteravond aan te pas komen om een au tomobilist uit zijn benarde positie te bevrijden. De man klapte door nog on bekende oorzaak tegen de vangrail en raakte zwaar gewond. De brand weer moest het dak van de auto zagen waarna het slachtoffer naar het Dijk- zigt Ziekenhuis kon wor den gebracht. Door het ongeluk onstond een file omdat twee rijstroken van de A20 enige tijd afgeslo ten moesten worden. Foto OlckSkfyter Schiedam Het Scbïedamse ver zorgingstehuis Thurlede krijgt een grand café. De horecagele genheid is onderdeel van de nieuwbouwplannen op de hoek van de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester Honnerlage Grete- 'aan. Bij het grand café moet vol gens de directie worden gedacht aan een 'Dudok voor ouderen', een horecaruimte met ruime ope ningstijden waargedronken, maar ook wat gegeten kan wor den. De inrichting van het grand café zal dusdanig worden uitge voerd dat het een sfeer oproept die doet denken aan de tijdsperio de van de jaren dertig tot en met de jaren vijftig. Het grand café is onderdeel van de nieuwbouw die verrijst tegen de uit 1968 dateren de flat van Thurlede in de wijk Nieuwland. Aan de kant van de singel, naast de tuin van het ver zorgingstehuis wordt een appar tementencomplex voor 65-plus- sers gebouwd met 48 aanleunwo ningen bovenop een hoge uitge strekte recreatie/horeearuimte. De woningen zijn bestemd voor 65-plussers die zelfstandig kun nen wonen maar die zorg en de voorzieningen van een stadcen trum binnen handbereik willen hebben. Deze kunnen ze inkopen bij het aangrenzende verzorgings tehuis. Het gebouw krijgt acht verdiepingen bovenop de begane grond en de eigenlijke eerste ver dieping. Deze twee worden sa mengetrokken waarmee ruimte ontstaat voor een zalencomplex met daarin onder meer een recre atieruimte, winkeltjes en horeca (restaurant en café) met openings tijden van acht uur 's ochtends tot tien uur 's avonus. Op de overige acht verdiepingen komen appar tementen. Per woonlaag komen vier woningen van ongeveer 90 vierkante meter en twee wonin gen van ongeveer 75 vierkante meter. De huurprijs zal tussen de 800 en 990 gulden per maand ko men te liggen. De uitbreiding zal worden opgetrokken in rood bak steen, glas en staal. Bij de opstel len van het bouwplan is er veel vuldig gekeken naar de grote In de nieuwbouwvan verzorgingstehu IsTTmrl ede zullen 48 appar tementen komen. De zalenrulmte op de begane grond moet uit groeien tot dé ontmoetingsplek voor ouderen in Nieuwland. illu stratie Benno Schildwacht/Bosman PartnereArchltekton trapsgewijs aflopende apparte mentengebouwen op de Kop van Zuid in Rotterdam. De gevel van de bovenste verdieping van de Thurlede-nieuwbouw zal terug springen en worden voorzien van een brede betonnen oversteek- dakrand. De verbinding tussen de nieuwbouw en de verzorgingsflat van Thurlede zal bestaan uit een enorme glazen gevel waarin de centrale lift wordt aangebracht en waar op elke verdieping een zit hoek met uitzicht over de stad wordt ingericht. Met de bouw van het appartemen tencomplex is een investering ven zo'n elf miljoen gulden ge moeid, De verwachting is dat de eerste bewoners van de uitbrei ding van Thurlede in het najaar van 2001 hun intrek kunnen ne men. Zie ook pagina 15: Bij nieuw bouw Thurlede vloeien vijf de cennia samen in een gebouw Maassluis— De uitbreiding en re novatie van de christelijke scho lengemeenschap Aquamarijn aan het Reviusplein in Maassluis gaat drie miljoen gulden kosten. Dat blijkt uit de kredietaanvraag van b en w aan de raadscommissie voor onderwijs. Die commissie vergadert vanavond over het col legevoorstel. Al eerder maakte het bestuur bekend het huidige schoolgebouw te willen vergroten tot een zogeheten 'unilocatie'Het pand aan het Reviusplein krijgt de naam 'uni\ omdat het na de uitbreiding ook plaats zal bieden aan de leerlingen die nu nog ge huisvest zijn in het gebouw aan de Burgemeester van Reesstraat De vergroting van het huidige ge bouw aan het Reviusplein moet voorkomen dat leerlingen en leer krachten steeds tussen twee loca ties moeten pendelen. De bouw kundige ingreep is ook noodzake lijk, omdat het Reviuspand niet meer voldoet aan de huidige eisen die worden gesteld aan onderwijs instellingen. De school is bedoeld voor vooral de Maassluise en Maaslandse leerlingen die voor Aquamarijn kiezen. Scholieren die naar het vwo of de havo gaan, zullen na twee of drie jaar nog steeds moeten verkassen naar Vlaardingen. Waarschijnlijk wordt eind deze zomer gestart met de nieuwbouw aan het Reviusplein. Het is nog niet bekend hoe de gemeente het perceel aan de Burgemeester van Reesstraat gaat benutten dat na overplaatsing van de leerlingen vrijkomt. Vlaardingen Als gevolg van een gescheurde brandstoftank van een vrachtauto zijn gistermiddag in Vlaardingen enkele meerkoe ten met olie besmeurd geraakt. Personeel van de dierenambulan ce ontfermde zich over de vogels. Diffank scheurde als gevolg van «fèri verkeerde manoeuvre tijdens t(parkeren. De vrachtwagen* ujTeur zag op de parkeerplaats ?en benzinestation op rijksweg n betonnen verhoging over 5fd. rhet lek liep een grote hoe veelheid dieselolie uit de tank en kwam via het riool m een verder gelegen slootje terecht. Schiedam —Twee vuilnismannen van de ONS hebben gisteren tij dens hun werk verwondingen op gelopen. De mannen werden in de Schimmelpenninckstraat met treeplank en al gelanceerd toen de bak van de kraakperswagen losschoot. Door de valpartij liep een vuilnis man een gekneusde knie op, zijn collega hield er nekklachten aan over. De arbeidsinspectie is een onder zoek gestart naar de oorzaak van het ongeluk. Schiedam Surveillerende agen ten van het district Schiedam zijn gistermiddag op de Laan van Bo- l'es aangevallen door een 16-jari- ge jongen uit Vlaardingen. De knaap werd aangehouden en meegenomen naar het bureau. De agei ten troffen de jongen lig gend aan en dachten dat hij onwel was geworden. Toen de politie mensen de jongen op wilde tillen en hem viuegeu wat el aan de hand was, vloog hij één van de dienders aan en probeerde hem te slaan. Daarna probeerde hij de andere agent een kopstoot te geven. Maassluis De sanering van de Maassluise Noord Nieuwlandse- polder Zuid (NNPZ), die eigenlyk rond deze tijd zou beginnen, is uitgesteld met zo'n driekwart jaar. De vertraging wordt veroor zaakt door twee bezwaren die zijn binnengekomen bij de DCMR Mi lieudienst Rijnmond, de uitvoer der van de sanering. Zolang er be zwaren liggen, wordt het op gang brengen van het saneringstraject tegengehouden, schrijft de DC MR in de brief die afgelopen weekend by alle bewoners in de bus gleed. De gemeente Maas sluis, het mimsiene van VRÖM, de Woningstichting Maassluis, Am vest (eigenaar van de flats in de wijk in Maassluis West) en de DCMR zijn het wel eens over de fi nanciering. Maar de handteke ningen kunnen nog met onder de samenwerkingsovereenkomst worden gezet zolang de bezwaren nog niet door de DCMR zijn afge wikkeld. Naar verwachting is dit eind deze maand wel het geval. Dan pas wordt begonnen met het opstellen van het plan waarin alle saneringswerkzaamheden uitvoe rig staan beschreven. Dit zal zo'n drie maanden in beslag nemen. Een zelfde penode moet worden uitgetrokken voor de aanbeste ding van de sanering. Aannemers hebben, volgens de Europese richtlijnen waaraan de DCMR ge bonden is, immers drie maanden de tijd om in te schrijven op het project. En dus kan, ondanks eer dere berichten, dit jaar nog geen start worden gemaakt met het verwijderen van de vervuilde grond. Een uitzondering geldt eventueel voor het gebied rond de vier Merellaan-flats aie in het ge bied staan. Eigenaar Amvest laat hier wellicht zelf de sanering uit voeren, hetgeen de procedure be kort. De verontreiniging in de NNPZ werd eind 1985 geconsta teerd. Het gebied strekt zich uit van het zuidoostelijk deel van de vogeibuurt tot en met de laag bouw in de eompomstenwyk. Op de plek waar nu zo'n 750 wonin gen staan, is in de jaren zestig baggerspecie gestort. Deze specie is afkomstig uit de Rotterdamse Laurenshaven en bevat onder meer zware metalen, minerale olie en pesticiden. Hoewel de ver vuiling als minder schadelijk wordt gezien dan die in de Steen- dij kpolder Zuid, heeft gelobby van de toenmalige wethouder Jan Storm er m 1996 voor gezorgd dat de NNPZ hoger op het prioritei tenlijstje van de provincie kwam te staanDe NNPZ is voor de sane ring in vier gebieden verdeeld. De velden ten zuiden van Konings hoek en by het station, de vier Merellaanflats, de laagbouw in het stukje vogelwijk en de compo- nistenbuurt inclusief de wonin gen ten zuiden van het stadhuis. Vlaardingen/Maassluls Wie de toekomstige Schotse Hooglan ders bij aankomst in de Broekpol der direct wil traceren, kan vanaf dit najaar een nieuwe uitkijkpost beklimmen. In de maanden au gustus en september wordt er een aarden heuvel opgetrokken, die tussen de zes en tien meter hoog zal zijn. De heuvel wordt opge bouwd met grond van het nog aan te leggen recreatieterrein by wddssluib-Ou&i. Daar wordt dit najaar gestart met het afgraven van de veelbesproken 'kanovij- ver'. Het plan voor die kunstmati ge plassen is twee jaar geleden ontwikkeld en gaat na de zomer vakantie van start. De kubieke meters grond, die in Maassluis vrijkomen, zullen direct worden vervoerd naar de Broekpolder. Een goede uitkijkpost stond al langer op het verlanglijstje van de Vlaardingse jagermeester Roel Blom. Hij heeft er al een plek voor op het oog, op de grens van de Aal- keetbuitenpolder en de Broekpol der. Wie vanaf dat punt op de heu vel staat, heeft een goed uitzicht over zowel hei iage Aaikeetter- rein, als het Broekpoldergebied, dat vier meter boven NAP ligt. Zie ook pagina 15: Over twee jaar al zo'n veertig Hooglanders in de Broekpolder Door Sander Sonnemans Schiedam Een stukje paradijs op aarde. Zo mag de eendenkooi aan de Groeneweg in Kethel wat Wim van der Burgh betreft gerust worden omschreven. Het is im mers een oase van rust, een pleis terplaats voor bijzondere vogels, een schitterend stukje natuur. Al leen het geluid van de zo nu en dan voorbijrazende trein is een storende factor in het geheel. Wat vier jaar geleden nog een door on kruid overwoekerd onbegaanbaar terrein was, is nu een stuk groen waar de echte natuurliefhebber graag mag vertoeven. Zo ook Van der Burgh (38). Hij heeft van de eendenkooi zijn levenswerk ge maakt. „Ja, dit is echt een plek waar je oud wilt worden." Hij voelt zich een Kethellapper, maar is van origine een Maaslan den „Een echte boer," zegt hy zelf. En zo loopt hij er ook bij: op klompen. Van der Burgh mag dan eigenaar van een schildersbedrijf zijn, zijn hart ligt in de natuur. Uit pure liefhebberij kocht hij vier jaar geleden een stuk grond met daarop de volledig verpauperde eendenkooi om 'm in oude luister te herstellen. Elke winter stak hij er al zijn vrye tijd in. En het resul taat mag er zijn. Daar aan de doodlopende Groeneweg ligt een stukje natuur van circa twee hec tare waar niet alleen passerende fietsers en wandelaars even halt houden maar ook talloze vogels graag neerstrijken. Het ooievaars- paar dat zich letterlijk en figuur- lyk heeft genesteld in een knot wilg vormt het pronkstuk van de eendenkooi. Klepperend meldt het mannetje zich regelmatig op de stek waar het vrouwtje zit te broeden. Van der Burgh kan in tens van het fraaie tafereeltje ge nieten. „Ik probeer de eendenkooi te be heren zoals het hoort," zegt hij. „Ik denk dat dit de enige ooievaar is die in Midden Delfland zit te broeden en dat al voor het derde jaar. Daarom schiet ik de nijlgan- zen van het nest als ik zie dat ze er willen gaan broeden. Nijlganzen mogen volgens de Jachtwet nog Natuurliefhebber Wim van der Burgh loopt in de opgeknapte een denkool langs de oude vangarm. 'Nog een winter werken en de kOOl iS toegankelijk VOOr publiek.' Foto Roel Dijkstra worden beschoten. Elke keer is het weer een mooi moment als ik de ooievaars zie komen. Hoewel ik hier nog één winter moet wer ken voordat de eendenkooi hele maal af is, zijn er nu ai mensen die er graag een kijkje willen nemen. Ik laat ze er nog niet toe om de ooievaars niet te storen. Daarom mogen mijn kinderen er ook niet spelen," Overwoekerde chaos Van der Burgh werd ruim vier jaar geleden getipt door een vriend die wist dat het stuk grond te koop was. De Maaslander zocht contact met de gemeente en de provincie en kwam de koop over een onder de voorwaarden dat hij de eendenkooi na de ingrijpende opknapbeurt zou openstellen voor publiek en aan de rand ervan een huis mocht bouwen. Nog een win ter wachten en de natuurliefheb bers kunnen in het idyllische groengebiedje terecht. Bij de en tree is een pandje neergezet dat straks dienst gaan doen als na- tuur-informatiecentrum. Ruim drie jaar heeft Van der Burgh zich elke winter bezigge houden met snoei-, plant- en zaag- werk om van de overwoekerde chaos een fraai stukje groen te maken. Nu nog de vangarm, die vroeger werd gebruikt om de een den voor de consumptie te van gen, herstellen en het laatste grootste karwei zit er op. „Nu zit hier van alles te broeden, dus ik kan alleen maar in de winter wer ken. Ik heb her en der broedkor ven van gevlochten wilgentenen en nestkastjes geplaatst en daar komt van alles op af. Zo zit hier een koppeltje boomvalken, broe den zomertalingen (soort eend; red.), vertoeven kuifeenden en ook zie ik wel eens een ijsvogeltje, Het water zit vol met snoeken. Ik moet er wat uithalen, anders vre ten ze alle jonge eenden op. Nog één winter en de eendenkooi kan open voor het publiek. Er moet nog wel het nodige gebeuren. Zo wil ik bijvoorbeeld nog een wan delpad aanleggen en een observa tiepost bouwen." Trots als een pauw stekkert Van der Burgh rond in zijn door vogels en eenden druk bezochte 'achter tuin'. Honderduit kan hij er over vertellen. Hij heeft immers zijn droomwens verwezenlijkt. „En dat in de wetenschap dat de re constructiecommissie van Mid den Delfland met dit stuk grond hele andere plannen had. Ze wil len een bos en moerasgebied kwe ken. Ja, ik ben hier echt trots op. Ik ben de gemeente en de provin cie dan ook dankbaar dal ik deze kans gekregen heb." Vlaardingen Het Vlaardings col lege ontkent dat er problemen zijn rond de financiering van het toekomstige asielzoekerscentrum op het industrieterrein De Vergul de Hand. Volgens b en w zijn de gemeente en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) nog steeds in 'goed overleg' met el kaar. Wel geeft een woordvoerder toe, dat het overleg langer duurt dan gepland. Vlaardingen gaat er dan ook vanuit dat de besluitvor ming wordt vertraagd. Het onder werp stond op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van medio juni. Waarschijnlijk wordt het nu pas juli voor er een raads- beslissing valt over de eventuele komst van een centrum voor zo'n vierhonderd vluchtelingen naar het bedrijventerrein. Vorige week meldden leden van het COA dat er tussen hen en de gemeente on enigheid was ontstaan over de verdeling van de kosten voor het centrum. De gemeente zou de kosten voor het ophogen van het industrieterrein niet op zich wil len nemen. Het COA vindt zo'n bijdrage aan de kosten echter re delijk omdat het opgeknapte per ceel na het vertrek van het cen trum nog gebruikt kan worden voor de ontwikkeling van indu strie. Het asielzoekerscentrum wordt na vijf jaar opgedoekt, zo hebben de gemeente en het COA steeds beloofd. Omdat het gaat om een "efcied van drie hectare dat 2.30 meter moet worden opge hoogd, lopen de kosten voor het bouwrijp maken waarschijnlijk in de honderdduizenden guldens. Het ophogen van een kubieke me ter grond kost meestal zo rond de vijftien gulden. De gemeente zou overigens in dit geval wel een kwantumkorting kunnen bedin gen. fr i (6 weken voor slechts 29r) Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Bank/gironr.: Voort: mA Nn console bezorging) Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service fy Antwoordnummer jjUSgj», 3QOQ VB Rotterdam /JMtwdam D«tU»4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3