12 Rotterdam Flats beveiligd tegen dampen Jobsveem komt vol technische snufjes Bejaarde buurvrouw drie ton afgetroggeld 'Ik moest dat racket van Krajicek gewoon hebben* Hoogbouw bij Witte Huis minder lomp, massief en hoekig Gevangenen Schie geven aan Roparun ENECO kan mechanische ventilatie gebouwen op afstand uitschakelen Panorama had reportage over auto Ajax-fan moeten staken Stankklachten vooral over industrie Politiehond en pistool bij aanhouding Rotterdams Dagblad Woensdag 12 mei 1 £2§ RotterdamWeekblad Panorama had de reportage over de 'Ajax-au- to' die pal voor De Kuip werd ge parkeerd, moeten voorkomen. Tot die conclusie komt de Raad voor de Journalistiek, die rich de afge lopen maanden boog over een klacht van het college van procu reurs generaal, de dagelijkse lei ding van het Openbaar Ministe rie. De klacht werd gegrond ver klaard. Een sanctie krijgt Panora ma echter niet opgelegd en het tijdschrift is niet verplicht om de uitspraak van de raad te plaatsen. Het is alweer 2,5 jaar geleden dat een met een Ajax-vaantjes ver sierde auto op het parkeerterrein van stadion Feijenoord werd ge parkeerd. Tijdens de in gelijkspel eindigende klassieker Feye- noord-Ajax -2-2 op 24 november 1996- brandde de auto volledig uit doordat er vuurwerk in werd gegooid. Vervolgens verscheen in Panorama een rijk geïllustreerde reportage. De wagen was speciaal voor het rellenverhaal aange schaft en in opdracht van Panora ma" in Rotterdam-Zuid gepar keerd. Dat gebeurde door J. van Z.yeen lid van de harde kern van Feyenoord, die bij chef Jan Dijk graaf van de Panorama-sportre dactie thuis werkzaam was als glazenwasser. De Raad voor de Journalistiek vindt het 'maatschappelijk niet onaanvaardbaar' dat de redactie van Panorama met een bepaald doel bewust een auto met 'Ajax- uiterlijk' voor de thuishaven van de tegenpartij parkeerde. „Dat zelfde geldt voor het in dit ver band benaderen van een lid van de harde Feyen oord-aanhang, mits deze als algemene vraagbaak dient en niet betrokken wordt bij de reportage." Maar dat laatste gebeurde uitein delijk wel: X van Z. was één van de supporters die de wagen volle dig vernielde. En dat schoot het Openbaar Mi nisterie, dat eerder een schikking trof met Panorama, in het ver keerde keelgat. Het weekblad heeft in de ogen van de procu- reurs-^eneraat'öatt^Jy vart' Z. de suggestie gewekt dat hij straffe loos de auto mocht vernielen. Bo vendien, zo vindt-het OM, r^ijn nieuwe risico's Van vergeldings acties door de supportersgroepen ontstaan." Panorama meent echter dat er geen sprake is van uitlokking. „Dal zou wellicht anders zijn ge weest indien Dijkgraaf geld zou hebben beloofd in ruil voor ver nielingen," luidt het verweer. Hoewel de Raad voor de Journa listiek de opzet van de reportage niet onaanvaardbaar acht, vindt zij dat wel van de publicatie. „Uit een telefoontje dat Dijkgraaf en kele dagen voor de bewuste ver nielingen met J. van Z. pleegde, bleek dat Van Z. op de hoogte was van de bedoeling en de strekking van de beoogde reportage. Dijk graaf had op dat moment de re portage moeten annuleren nu im mers voorzienbaar en voorspel baar was dat J. van Z. een actieve rol,zou gaan spelen bij de vernie lingen," meent de Raad voor de Journalistiek, tmcr Rotterdam Op de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijn mond zijn vorige maand 466 klachten over stank behandeld. Dat zijn 51 klachten minder dan in de maand april in 1998, Over bet hele eerste kwartaal van 1999 kwamen 2155 stankkiachten bin nen. Dat zijn er 559 minder dan in de eerst drie maanden van het vo rig jaar. Het was in april vooral de indu strie die voor overlast zorgde. De meeste klachten (81) kwamen bin nen naar aanleiding van een brand bij Kemira Agro in de Euro- P9pj$bij Rozenburg. Daarbij kwamen vette rookwol ken vrij die door de wind richting werden gedreven. Maar ook ontving de meldkamer 32 tele foontjes over de stinkende uitlaat gassen van de veerboot Discoveiy van Stena Line. Eind vorig jaar voerde het bedrijf een aantal maatregelen door om overlast te verminderen. De DCMR en Stena Line onderzoeken waarom het aantal klachten weer is toegeno men. De overige 353 klachten zijn op te delen in kleinere aantallen per be drijf. Of ze zijn toegeschreven aan een bepaald industriegebied, om dat bij de klachten geen bedrijf is gevonden dat de overlast heeft veroorzaakt RotterdamCorporaties in Rotterdam hebben een eenvoudig middel ontdekt om te voorkomen dat gevaarlijke stoffen door mechanische ventilatie flatgebouwen kunnen binnendringen, ENECO kan deze installaties uitzetten door een pulssignaal af te geven. Na een succesvolle proef bij drie woningcorporaties wil de Maaskoepel deze werkwijze by alle corporaties in de re gio Rotterdam invoeren. De apparaten voor collectieve me chanische ventilatie kunnen vaak niet worden uitgezet of werken soms op tijdschakelaars. Als er ge vaarlijke stoffen in de lucht zit ten, komen flatbewoners als rat ten in de val te zitten. Dat bleek bij de CMI-ramp in 1996 toen be woners van Hoogvliet, Spijkenis- se, Pemis en Heijplaat het advies kregen om ramen en deuren ge sloten te houden. De giftige dam pen werden intussen door de me chanische ventilatie hun wonin gen ingeblazen. J.W. van Eenennaam, directeur ontwikkeling en techniek van de corporatie Maasoevers uit Hoog vliet, zegt dat het idee voor het uitschakelen van mechanische ventilatiesystemen al oud is. „Er zijn altijd zat individuele huur ders die vinden dat zo'n ding uit geschakeld moet kunnen worden, bijvoorbeeld bij een brand. Het CMI-geval heeft de ontwikkeling wel versneld." Maasoevers heeft met de corpora ties Leeuw van Putten en Hoek van Holland deelgenomen aan de proef met het pulssignaal. „Een maand of wat geleden hebben we getest of het werkt," zegt Van Eenennaam. „En het werkt. We zijn nu bezig om het aan te leg gen. In Hoogvliet zijn we bijna Waar. Later komt Spijkenisse aan de beurt." De nieuwe werkwijze vergt slechts een simpele aanpassing van de elektrische installaties van flats, In een meterkast in de alge mene ruimte van de flat wordt een schakelaar aangebracht die op af stand bediend kan worden. „Je hebt een aparte groep nodig," zegt beleidsmedewerker N. M. de Heij van Maaskoepel. „Er wordt een relais in het kabelnet ge plaatst. ENECO kan de mechani sche ventilatie op afstand uitzet ten." De Maaskoepel zegt dat in Rotter dam en omgeving 1150 van derge lijke installaties geplaatst moeten worden. Het gaat naar schatting om 5000 woningen.-Enkele grote sociale verhuurders hebben nog niet gereageerd. In oktober moet duidelijk zyn waar de relais moeten komen. De - volgens Maaskoepel- geringe kosten van het aanbrengen en het onderhoud van de schakelaars worden betaald door de corpora ties. De bewoners van de betref fende flatgebouwen worden in de loop van het jaar geïnformeerd door de verhuurders. Door Jimmy Holterhuës Rotterdam—Vragend kijkt de vei lingmeester rond. „Driehonderd gulden is geboden voor de Feye- noord-bal door deze meneer voor aan. Kom op, zijn er geen Feye- noorders meer in de zaal? 320, 340, 360. Niemand meer dan 360 gulden? Verkocht aan die meneer achterin!" Naast een bal met handtekenin gen van de voltallige Feyenoord- selectie gingen gisteravond nog zo'n zestig andere sportattributen van bekende topsporters onder de hamer tijdens een veiling in Sportcafé De Uitdaging op de Kop van Zuid. De gele trui van Joop Zoetemelk, de bokshandschoe- nen van Regilio Tuur, de schoe nen van Patrick Kluivert, ja zelfs een ingelijste foto van bodybuil der Marlon Watson ging voor grof geld van de hand. De opbrengst van de veiling, zo'n 15.000 gulden, is bedoeld voor de Richard Krajicek Foundation (RKF), een stichting die jongeren in kansarme wjjken de kans wil geven om actief en serieus sport te beoefenen. De nieuwe eigenaar van de bal was dolblij met zijn verse aan koop. „Dit is een uniek item, ze ker omdat Feyenoord landskam pioen is geworden. Hij komt op de bovenste plank van mijn boven kast, Ik ben alleen bang dat de handtekeningen gaan vervagen in de zon..." Dat hij voor de bal aardig in de buidel moest tasten kon hem wei nig deren. „Ach, voor een week endje stappen, ben je ook heel wat kwijt. Ik vind het eerlijk gezegd nog een koopje." Sinds de opening van het sportca fé in februari van dit jaar konden bezoekers een deel van de te vei len attributen al bezichtigen. „Wij kregen zo veel spullen binnen, het leek ons gewoon leuk om daar iets mee te doen," vertelt eigenaar Jan de Gast van De Uitdaging. „We besloten een veiling te hou den en dat aan een goed doel, zo als de Richard Krajicek Founda tion, te besteden." De RKF gaat de opbrengst van de veiling gebruiken voor het opzet ten van sportprojecten en het sti muleren van de aanleg van 'playgrounds' in wijken waar sportbeoefening beperkt is. Vol gens Coen van Veen van de RKF start de stichting volgende week met projecten in de deelgemeen tes Delfshaven en Noord. „Omdat deze kinderen geen ten- nisaccommodaties in de buurt hebben, brengen wij die met net ten rackets, ballen naar hen toe. Op deze manier kunnen ze toch les krijgen en sportief bezig zijn." Straatproject Vorig jaar gaf Richard Krajicek zelf 250 scholieren tennisles tij dens de tweede editie van het 'Wimbledon op straat'-prcject en werd een verwaarloosd speelveld in het Haagse Regentessekwar- tier nieuw leven ingeblazen. Een gesigneerd racket van die zelfde Krajicek was het duurste item van de avond. Voor maar liefst elfhonderd gulden verwis selde het van eigenaar. Tennisfan Erik Paulis was speciaal voor de veiling van het racket naar Rot terdam gekomen. Zo'n zestig aportattii bu ten van be kende top- sporters gin gen gisteren onder de ha mertijdens de velling in De Uitdaging. De daarvan, zo'n 15.000gul den, Isbe- doeld voorde Richard Kraji cek Founda- tlontRKF), een stichting die Jongeren In kansarme wijkende kans wil ge ven om actief onserieus sportte beoe fenen. Foto Joop van der Pal/Rotter dam» Dagblad „Bij de opening van het café had ik hem al zien hangen. Ik dacht gelijk: "Die moet ik gewoon heb ben'. Onlangs ben ik weer begon nen met tennissen. Iedereen lachtte me uit omdat ik nog zo'n ouderwets racket had. Met dit nieuwe zal dat niet gebeuren. Ik hoorde trouwens dat het racket speciaal voor Krajicek is gemaakt Er zit lood in, zodat je er sneller door kunt serveren. Daardoor is het iets zwaarder dan normaal. Ik hoop niet dat ik er een tennisarm doorkrijg." Naast het racket kocht Paulis ook een short van Richard Krajicek. Het T-shirt en de pull-over gingen aan zijn neus voorbij, „lx begin een soort 'look-a-like' van hem te worden. Alleen zal ik mijn tennis spel ietsje moeten bijschaven, ha ha." Rotterdam Een politieman van de Hondenbrigade is gisteravond in de Jacob Catsstraat in het Oude Noorden tijdens een controle van een auto plosteling door de twee inzittenden belaagd. Tijdens de worsteling die ont stond, nam de hond het voor zijn baas op en beet de twee mensen. Eén van de mannen zag kans om te ontvluchten, terwijl de ander, een 28-jarige Rotterdammer, kon worden ingerekend. Toen mensen vanuit een café naar buiten liepen en zich met de aanhouding bemoeiden, moest de agent zijn vuurwapen trekken om hen op afstand te houden. Samen met inmiddels gearriveerde ver sterking werd de groep door de politie verspreid. De 28-jarige Rot terdammer werd na behandeling in een ziekenhuis voor nader ver hoor ingesloten. De tweede ver dachte wordt nog gezocht Rotterdam Het Jobsveemop de Rotterdamse Lloydpier, wordt verbouwd tot een ultramodern complex waar wonen, werken, re creëren en parkeren gecombi neerd worden met de allernieuw ste computer- en audiovisuele technieken. Onder de naam 'Imagebuilding', moet het monumentale gebouw een sleutelpositie krijgen in de nieuwe wijk die in' het gebied Sdüehaven-Müllerpier is ge pland. Bouwfonds Woningbouw, NT Stedelijk Wonen en architecten bureau MVRDV willen het pand gezamenlijk nieuw leven inbla zen. Burgemeester en wethou ders steunen het idee van deze particuliere ontwikkelaars, om dat het een belangrijke impuls kan geven aan de economische bedrijvigheid in het gebied. Het plan, dat als het beste van vijf in zendingen werd beoordeeld, wordt binnenkort voorgelegd aan de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Volgens het voorlopige ontwerp krijgt het gebouw een gemengde functie. De begane grond is gere serveerd voor publieksfuncties: horeca en vermaaksgdegenhe-' den met een sterk technologisch karakter, zoals een muMmedia- show, eon internetcafé en een au diovisueel atelier, waar bezoe kers met digitale snufjes kunnen spelen. De eerste tot en met vijfde ver dieping zjjn bestemd voor wonen en werken. De woningen worden voorzien van de modernste fcele- communicatiemiddelen, waar door werken aan huis mogelijk wordt Om datacommunicatie met de buitenwereld mogelijk te maken, krijgen alle woningen en be drijfsruimten een aansluiting op een geavanceerd IT-net Zoals het er nu naar uitziet, wordt het parkeersysteem een van de opvallende kenmerken van_het gebouw. De -elders in het gebouw geparkeerde- auto wordt door de gebruiker met de computer besteld en voorgere den in de autolobby. Op het dak van het Jobsveem komt mogelijk een ruimte voor sportieve recrea tie of een openluditbioscoop. Volgens wethouder H. Kombrink (ruimtelijke ordening) sluit de nieuwe bestemming van het veem goed aan bij de functie die- andere historische, gebouwen, in het Schiehaven-Müllerpierge- bied hebben gekregen'. Zo bieden de, Schiecentrale en j het 25KV-gebouw ondersak aan ondermeer de opnamestudio's van cbraedysehrijverChïem van/ Houweninge. Eerder weid hef- paud Jobsweg 30 verbouwd.tot"; een woon-werkgebouw voor gra fici en ontwerpers. De plannen voor het Jobsveem zijn-nog niet tot in "detail "uitge werkt Kombrink belooft dat*de gemeente er op zal toezien dat het definitieve ontwerp rekening houdt met het cultuurhistorisch karakter van het pand. Naar ver wachting zal in 2001 raetdebouw worden begonnen. De» Hsag®ottontemVoor het aftroggelen van een bedrag van drie ton is gisteren in hoger be- roep voor het Haagse gerechts hof tegen een 63-jarige Rotter damse een celstraf van dertig maanden waarvan tien voor waardelijk geëist Daarnaast wil procureur-generaal ntr. A. van der Schans dat de vrouw een be drag van 19.000 gulden terugbe taalt De Rotterdamse wordt ervan be schuldigd haar bejaarde over buurvrouw en haar gehandicap te dochter over een periode van twaalf jaar grote geldbedragen afhandig te hebben gemaakt Eerder wad rij hieTvoordoorde rechtbank veroordeeld tot een celstraf van 24 maanden waar van aeht voorwaardelijk en te rugbetaling van drie ton. De vrouw ging hoger beroep omdat zjj zegt onschuldig te rijn- Voor het gerechtshof werd de vrouw-echter geconfronteerd met eerdere verklaringen bij de politie, die door haar persoonlij ke ondertekend rijn. „Het klopt dat ik verkeerd herig ben ge weest en misbruik heb gemaakt van de goedheid van de over buurvrouw en mi zo drie ton heb toegeëigend," citeerde raadsheer J. van -Schellen het proces verbaal De vrouw ver klaarde in dehogerbereepszaak onder druk tc hebben getekend omdat de .ppUüe dreigdèJïau kinderen naar het bureau te la ten komen. De procureur-gene^ raai geloofde geen snars vamhet verhaal van de vrouw en adftttef de oplichting wettig en overtoil gend bewezen. „Het is buitenges woon ernstig een vrouw, dië'ira de laatste fase van haar levem niet meer zo sterk in de scheef nen stond, zo te behandelen," zei de procureur. „De verdachte stak zoveel geld in eigen zak dat voor het slacht offer nauwelijks iets over bleef om te eten. Toen zjj vlak voor haar dood op 21 november 1996 door de politie onderkoeld in haar fiat gevonden werd, leed zij aan langdurige, ernstige onder voeding." De procureur-generaal noemde het aftroggelen van het geld zo misselijk dat hij de straf van rechtbank te laag vond. „Bij een bankoverval van drie ton krijgt je ook een hogere straf," zei de" procureur. Wel stond hij op het standpüct dat de vrouw niet kon worde» veroordeeld tot terugbetaling van drie ton maar slechts l&föfc gulden, die de gehandicapte dochter afhandig waren ge maakt De wet voorziet niej veroordeling tot schadeva ding aan de erfgenamen het slachtoffer ten gevolgeün het misdrijf overleden is. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. Rotterdam Het was te lomp, te grof, te hoog, te massief, te hoekig en het detoneerde met de monu mentaal aandoende buurt Het ontwerp van het nieuwe woonge bouw, dat uiteindelijk een plek moet krijgen op de hoek Wijnha ven-Verlengde Willemsbrug, was eind vorig jaar het mikpunt van kritiek van Rotterdamse politici en werd verontwaardigd afgewe zen. Gisteren kreeg een aangepaste ontwerp alsnog de handen op el kaar van de leden van de raads commissie ruimtelijke ordening en grondzaken. Zodoende krijgt het monumenta le "Witte Huis in het Oude Haven alsnog een 'grote broer' naast zich: twee met elkaar verbonden gebouwen, waarvan er een ruim zestig meter hoog is. Om veel kri tiek weg te nemen wordt het wat minder grof en hoekig, blijkt uit het door de architect aangepaste plan. Het pand wordt ook twee la gen minder hoog en het woonge bouw wordt een kleine drie meter opgeschoven in de richting van de Verlengde Willemsbrug. Boven dien worden de ramen groter en wordt de gevelbekleding verge lijkbaar met die van de omliggen de historische panden, wat onder meer de stichting Cultuurgoed Wijnhaven genoegen deed. Ook wethouder Kombrink was te vreden, „Er moest weieens wat gebouwd worden. Het lag daar wel al erg lang braak, daar bij de Blaak," zei hij. De plek in het Oude Havenge bied, pal onder de Willemsburg, werd de afgelopen jaren voor het houden van manifestaties ge bruikt. In een bouwkeet was ook lange tijd een expositie oveï de wederopbouw van Rotterdam te bezichtigen. Voor dat soort zaken is geen plaats meer. De gemeenteraad liet gisteren blijken geen moeite meer te hebben met het bouwsel dat vorig jaar nog zoveel ophef veroorzaakte. De meeste partijen hadden hét liefst gehad dat 'ddarbij dé Blaak' het oude stadsbeeld wederom ge schapen kon worden, dat wel. Maar nu dat niet haalbaarblijkt; moet ook daar maar hoogbouw komen, vinden politici. De raadscommissie stemde daar om in met het plan. D66-raadslid P.J. Esselbrugge deed dat met lichte tegenzin omdat het hoge gebouw een nabijgelegen plein 's middags in de schaduw zal zetten. „Jammer, want er zijn al zo wei nig pleinen in Rotterdam waarop je in de zon kunt zitten." Een enkeling klopte zichzelf op de borst, omdat de kntiek vanuit de politiek toch mooi maar voor een aangepast plan hadden ge zorgd. CDA'er L. Bolsius: „Ik ben blij dat ik zo fel tegen het eerste plan was. Nu staat er iets beters. Ik heb de illusie dat ik aan die ont wikkeling heb meegewerkt." Anderen vroegen bij de verdere uitwerking van het plan nauw keurigheid met het oog op 4UE zaam bouwen, de kleurkeuzes („Daar moeten we ingetogen mee omgaan," vond de VVD) en düfëftt keerssituatie. Volgens O. Bayraktar (Pvd het gebouw binnenkort eeiifj waardeerde plek krijgen in'•'net silhouet van Rotterdam'. En Th^ Comelissen (SP) verwacht dat de Rotterdammers binnenkort met een mooie bijnaam voor het ge bouw op de proppen zullen ko men. Alleen M, Couwenberg (Stadspar tij) bleef haar bedenkingen hou den. „Ik vind het gebouw ijog steeds een massief blok, een ver schrikkelijk groot ding. Op deze manier pakken we historische stukjes Rotterdam in in grote ge bouwen." RotterdamDe gedetineerden in de penitentiaire inrichting De Schie hebben 940 gulden opge haald voor de Roparun. Toen ze hoorden dat het gevangenisperso neel voor de vijfde keer ging mee doen aan de estafetteloop van Rotterdam naar Parijs, hebben de gevangenen besloten geld in te zamelen voor de goede doelen waaraan de Roparun de op brengst schenkt De 245 gevangenen konden in de bibliotheek pennen kopen voor de Roparun, een actie die 115 gulden opleverde. Het overige geld werd ingezameld met een handteke ningenactie. Zo'n 130 gedetineer den hebben daaraan meegedaan. 1!^ De organisatie van de Ropariïri hoopt dit jaar 2,7 miljoen gultó binnen te halen. Dat geld wordt opgebracht door bedrijven, instét-' hngen en particulieren die de 122 teams sponsoren. De teams zelf betalen 2500 gulden inschrijfgeld. Daarvan kan de organisatie de kosten echter niet dekken, zegt Peter van der Noord van de Ropa run. Door onder meer de verhuur van advertentieruimte en ver koop van souvenirs wordt de be groting dekkend gemaakt „We werken met een eenvoudige formule," zegt Van der Noord: „Praktisch honderd procent van de opbrengst gaat naar goede doe len."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2