A tSporfe Schumacher lonkt naar eeuwige roem Bal na... 'Barney' zorgt voor opschudding in Eindhoven 0 P Sparta: een vulkaan die ineens confetti spuit Feyenoordfans ook bij NEC vindingrijk Duitser kan bij Ferrari na winst in GP Monaco niet meer stuk Met elf volle Kuipen azen op een kaartje Maandag 17 mei 1999 Raymond van Bameveld: winnaar van de eerste Brandstaff Masters in Eindhoven. Foto: JasperJuinerV Eindhoven Darter en volksheld Raymond van Bameveld zorgde er gisteren hoogstpersoonlijk voor dat het feest was in het (bij na) volgepakte Indoorsportcen- trumvan Eindhoven. De tweevou dig Embassy-winnaar schreef, ge heel volgens het scenario van z'n hoofdsponsor, de eerste editie van de Brandstaff Masters op z'n naam. Hij won in de finale met 54 van de Engelsman Martin Adams. Was binnen het 'sportpaleis' de spanning om louter sportieve re denen om te snijden, builen ont stond door toedoen van ruim hon derd 'supporters' van PSV een spanningsveld. De massaal aan wezige politie hield de hooligans in bedwang én buiten de deur. Zondag, tijdens de tweede dag van dit dartstoernooi, waren ook enkele Eindhovense voetbalfans in de hal aanwezig, onder wie een aantal met een stadionverbod. Na dat PSV z'n thuisduel tegen AZ (7- 1) tot een einde had gebracht rep te een grote groep zich naar het ïndoorsportcentrum om zich bij hun 'voetbalvrienden' te voegen. De organisatie sloot ijlings de deuren en de politie voorkwam er ger. Het publiek speelde tijdens de Brandstaff Masters sowieso een voorname rol, en te vaak een ne gatieve. Spelers klaagden steen en been over het gedrag van de luidruchtige toeschouwers. Van Bameveld greep zowel zaterdag als gisteren naar de microfoon om te proberen de massa de sportieve etikette bij te brengen. 'Barney' haalde na zijn marathon finale, die hem 7,000 gulden ople verde, opgelucht adem. Hij was het toernooi zaterdag moeizaam begonnen, al was hij de enige Ne derlander die de poulewedstrij den overleefde. Scholten, Stompé en Rotterdamse Francis Hoense- laar hoefden zondag al niet meer in actie te komen. Druk Er rustte een zware druk op 'Bar ney'. Vroege uitschakeling paste niet in het droomscenario van zijn sponsor. Van Bameveld begon zondag in de kwartfinales tegen Ronnie Baxter, zijn tegenstander in de Embassy-finale, begin dit jaar. Het werd een thriller, met 2-1 gewonnen door de Hagenaar. Van Bameveld werd vervolgens in de halve finales geconfronteerd met de Brit Ted Hankey, die in drie sets simpel opzij werd gezet. De finale werd een happening in 'Embassy-stijl'. Van Bameveld was opnieuw niet tevreden over het niveau, wel over de afloop. Hij won met 5-4 en pakte daarmee de eerste Bamdstaff-titel. Door Anaré Hoogeboom Monaco Michael Schumacher had de overtreffende trap ge vonden. „Rijden voor Ferrari is prachtig, races winnen voor Ferrari is fantastisch, maar de beste coureur ooit zijn, dat is absoluut top." Gisteren op de zonovergoten baan van Monaco schreef de Duitse coureur weer een nieuwe bladzij de in de geschiedenis van het le gendarische renstal. Hij won z'n zestiende Grand Prix voor Ferrari en dat is er al een meer dan de vo rige recordhouder, Niki Lauda, die in totaal 15 zeges boekte. Het moest allemaal nog even tot hem doordringen. „Nu zegt het me nog niet zoveel, maar later, als gestopt ben. Lijkt het mij toch een aardi ge statistiek." Schumacher heeft dan ein delijk het goede spoor te pakken. In zijn derde jaar voor Ferrari is het grote doel, de eerste wereldti tel sinds Jody Scheekter (1979), reëler dan ooit. De vroeger zo breekbare renstal heeft onder lei ding van de gepassioneerde cou reur de zaakjes goed voor elkaar gekregen. Het einde is zelfs nog niet in zicht. In totaal won Schumacher na gis teren al 35 Grand Prix, waarmee hij op de derde plaats staat achter Prost (51) en Senna (41). Als de Duitser nog een paar jaar door gaat maakt hij nog kans de groot ste aller tijden te worden. Eddie Irvine maakte het Ferrari- feestje in Monaco compleet. De Ier werd tweede achter zijn team genoot. waarmee de Scuderia voor het eerst op het stratencir- cuit van het vorstendom een dub belslag sloeg. Toch werd er niet uitbundig feest gevierd. Schumacher: „Straks in Barcelona moeten we er weer klaar voor zijn. Het is een mooie triomf, de hele ploeg heeft fantas tisch werk geleverd, maar het gro te feest zal moeten wachten tot we wereldkampioen zijn," Als Mika Hakkinen verliest, draagt hij de teleurstelling van heel Finland op zijn schouders. Ferrari diende McLaren een zwa re slag toe en dat was van het ge zicht van de verliezer af te lezen. Maar hij relativeerde snel: „Dit is een speciaal circuit, waarop de Ferrari's enigszins in het voordeel zijn. Gelukkig komen er nog an dere wedstrijden dit jaar." Schumacher onderstreepte het gelijk van de verliezer. „Straks in Barcelona denk ik dat de McLa rens weer in het voordeel zijn." De Mercedes-motor van Hakkin en en Coulthard levert meer ver mogen en heeft een hogere top snelheid, zoals in Monaco ook ai bleek. De snelste ronde was voor Hakkinen, en hij reed ook een ho gere topsnelheid. Maar niet alleen de auto verloor gisteren, ook de rijder was niet vrij te pleiten van schuld. Na de kwalificatie van zaterdag vond Hakkinen zich terug op pole-posi- tie. Uitbundig riep hij dat het team een bril jante prestatie had geleverd, maar zondag bij de start ver prutste de Fin al dat werk op een knullige ma nier. Hij ging weg met te veel wielspin, waardoor Schumacher hem al in de eerste bocht voorbij was. Dat was ook meteen de enige ge slaagde inhaalmanoeuvre van de hele race. Alle prestaties ten spijt, was Monaco in feite een saaie wedstrijd. Schumacher profiteer de op zijn speciale manier van Hakkïnens fout en spoot weg. „Die start'was doorslaggevend," zei Schumacher later. „En ik ben Uitzinnige vreugde bij de Ferrari-crew na de dubbel slag van de Italiaanse construc teurs n Mo naco: X Schu macher, 2 Ir Vine. Foto: Remy de la Mauviniere/AP blij dat Mika slim genoeg was om niet door de drukken, want had den we allebei aan de kant ge staan." Hakkinen nam zijn ver lies omdat hij nog altijd geloofde in een goede afloop. „Het zou een lange race worden én ik voelde me absoluut nog niet geklopt." Dat was hij weL Niet alleen door Schumacher, later ook door Irvi ne. Omdat Hakkinen nóg een keer in de fout ging. Hij ging rechtdoor in de Mirabeau-bocht, naar zijn zeggen omdat hij de olie van Takagi, die zijn motor had op geblazen, moest ontwijken. De wereldkampioen kwam weliswaar als tweede terug op de baan, maar moest nog een keer binnen ko men. Tijdens die stop"paèséërde Irvine hem en nam de tweede plaats over. Zo bevestigde Mona co weer zijn reputatie dat inhalen op het circuit vrijwel onmogelijk is. Ook op een ander vlak hield Monaco een traditie in ere: er kwamen slechts acht rijders over de finish. Door Louis Du Moulin Super-Spartasupporter Michel de Zeeuw heeft er om twee uur al een dag opzitten. Niet alleen als terreinhulp, maar ook op internet: als bezweerder van het dreigende oproer bij z'n roodwitte geestver wanten. "Want op de website van de Kasteelclub zijn na de giganti sche sof in Breda allerlei vrilde ac ties aangekondigd voor het geval deze middag de op een na laatste strohalm knapt. Ms we verliezen? Ik denk dat dan de derde wereldoorlog uit breekt," zucht de lange stekel, die alle snode plannen richting be stuur, spelers en trainers heeft ge pareerd met sussende woorden, puur om de goede naam van z'n club te beschermen. Daarom ook z'n zelfcorrectie er meteen achteraan: „Ach, mis schien valt het allemaal wel mee. Het is zo gemakkelijk om ano niem via internet iedereen op te jutten, 't Is een mooi middel om je frustraties af te reageren. Wie weet is dat voor de meeste van die teleurgestelde supporters al vol doende," De vulkaan die pakweg vanaf de tweede helft bij NAC (weer) op uit barsten staat, zijnde de harde kern van Castle Maniacs en West Side Pride, houdt zich op de Oost tribune van Woudestein tot aan het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Jack van Huiten rustiger dan ooit. Wat er aan ge rommel te horen valt heeft een po sitieve lading, maar overheersend is toch de sfeer van een heel pelo ton patiënten in de wachtkamer van een als grillig bekendstaande tandarts. ,,'t Hoeft geen mooie wedstrijd te worden, een lelijke die we met 1-0 winnen mag ook," verwoordt ex- voorzitter van de supportersver eniging Piet Groeneveld de alge mene tussen hoop en vrees-ge dachte. „Maar wie moet em dan maken? We creëren al amper kan sen en komen we een keer in een scoringspositie, dan breekt het gebrek aan zelfvertrouwen je op." Zijn 'realo-pessimisme' slaat om in 'n jubelstemming als Darren Ferguson in de achttiende mi nuut uit 'n vrije trap Fortuna- doelman Arno van Zwam pas seert. Voor het eerst dit seizoen is Sparta als gastheer op Woude stein tot scoren gekomen, of ster ker nog staat de ploeg van Jan Everse zelfs op voorsprong. Wie Sparta bank viert feest, de Sparta-tribu neook. Foto: Cees Kuiper/Rotter dams Dagblad l&SSSspf Moet kunnen weet rust er op de door vele Spar tanen slechts moeizaam geaccep teerde uitwijkmanoeuvre dan toch geen doem. Wanneer Ali Ekhattabi een paar minuten de marge verdubbelt gaat Groeneveld volledig mee in de complete bevrijding die als een krachtige stroomstoot het mini-le gioen tot maximale uitbundig heid activeert. Waar met het aller ergste (een derde kansloze neder laag op rij) werd rekening gehou den, blijkt het voetbalver-mogen plotseling dusdanig dat de Amstel Cupfinalist uit Sittard aan de lo pende band naar lucht moet hap pen. Zou die enorme domper van de Van Marwijkbrigade drie da gen eerder tegen Ajax in de Kuip dan toch nog doorwerken? Sssst, is effe niet van belang. De 3-0 die Krijgsman voor rust verzuimt erin te prikken, maakt hij erna wel. En hoe! Plus ook nog eens nummer vier. Waarop voor zanger in voor- en tegenspoed Ro bert iedereen meekrijgt met z'n 'Dennis, die moet blijven'. Ook een andere te verliezen zoon, Nico Jalink, krijgt zo'n beloning voor z'n 'wedergeboorte': 'Ja-Ja-Ja- link'. Zelfs Wouden mag zich plotseling populair wanen: als John den Dunnen hem na 65 minuten komt aflossen stapt de kleine linker spits met de handen boven het hoofd van het veld, zijn waarde ring voor het 'Romeo, Romeo' op de wijs van 'Volare'. Nog voor Ali z'n allerbeste optre den in het shirt der shirts zal be kronen met z'n tweede treffer (5- 0) wappert ineens de vlag van de Totodivisie voor ieders neus. De brand erin, luidt de eerste res pons. Maar nee, al gauw is een be tere bestemming gevonden. Het plastic dundoek wordt gebruikt om Regilio Simons (straks NAC) nog verder uit z'n ritme te halen... De Bredase vrienden kwellen de geest op afstand toch wel weer even, door uit tegen FC Twente een tweede maal de leiding te ne men, Maar de Enschedese gelijk maker leidt ook tot een nieuwe spontane yell: 'Twente', Twente'. Die warme aanmoediging brengt de Tukkers helaas niet meer ver der. Vandaar opnieuw een rijzen de benauwdheid, zodra de 2-2 als uitslag daar vaststaat. De onze kerheid blijft, maar de vulkaan die met oncontroleerbare lava ge vuld leek, heeft louter roodwitte confetti gespuwd. Over een stro halm van vijf-nul. Omdat het de bedoeling was dat zich in de bouwput van De Goffert geen Feyenoord-fans zou den ophouden had Feyenoord geen kaarten verkocht in de voor verkoop aan zijn vaste suppor- tersschare. Bij de ingang van de stad Nijmegen stonden boven dien ME-bussen dwars op de rijksweg opgesteld. De politie deed er alles aan om de rood-witte aanhang te weren bij Feyenoords laatste uitwedstrijd. Maar de fanatieke achterban van de kampioen is vindingrijk. In De Goffert zaten toch enkele honderden fans vrolijk achter het doel op de allernieuwste tribune van NEC. „Ach, ze gedroegen 2ich keurig, zo kan het dus ook," sprak een woordvoerder van de Nij meegse elub. De internationals van Feye noord weten nog niet of ze alle maal door Frank Rijkaard worden geselecteerd voor de oefentrip naar Brazilië. Voor een bezoek aan het Zuid-Amerikaanse land worden een paar weken van tevo ren injecties verstrekt. Konter man: „Ik heb nog geen naald ge zien..." 4 Vanavond is de complete selec tie van Feyenoord te gast op de boot van Radio Rijnmond voor de verkiezing 'Voetballer van het jaar' van de zender. Paul Bosvelt, gistermiddag: „Voor elk optreden van Feyenoord bereid ik me goed voor. Ik ga vanavond mijn rust pakken en voorslapen. Op die boot wil het wel eens laat wor den..." 4 Feyenoord opent het nieuwe voetbalseizoen in de Kuip defini tief tegen een topclub uit de Pre mier League. Alleen: tegen wel ke? Newcastle United, de club van Ruud Gullit. zou op zaterdag 31 juli naar Rotterdam komen voor de traditionele openingswed strijd. Newcastle viel gisteravond echter af omdat het op die datum om het Charity Shield speelt op Wembley. Gullit staat in de finale van de FA Cup immers tegenover Manchester United dat gisteren kampioen werd van Engeland. Daardoor is Newcastle zelfs bij verlies in de bekerfinale verze kerd van het duel om het Charity Shield. Liverpool is nu de belang rijkste kandidaat om met sterren als Michael Owen en Robbie Fow ler naar Nederland te komen. Jean-Paul van Gastel meldt zich vandaag in het ziekenhuis om zijn spierblessure verder te la ten onderzoeken. De Oranje-in ternational wil daarna eventueel met de medische staf van de KNVB beslissen of het zinvol is dat hij met het Nederlands elftal naar Brazilië gaat, De selectie van Sparta ver maakte zich opperbest tijdens het trainingskamp op Papendal. Ook de technische staf had het prima naar de zin gehad. „Of er spelers nog langs de regenpijp naar bui ten zijn geklommen? Weten we niet. Wij zijn naar de film ge weest!" aldus Dolf Roks, inha kend op een vorig trainingskamp, waar de trainers een avondje naar de film aan de spelers overlieten. 4 Burgemeester Ivo Opstelten was gistermiddag een aandachtig en meelevend toeschouwer op Woudestein. „Kom op Sparta!" brulde Rotterdams burgervader, die ook het clubbiied onder de knie heeft. Excelsior wil niet ach terblijven en hoopt dat Opstelten straks tijdens de nacompetitie ook het clublied van de Kralin- gers uit het hoofd kent. „Wie denkt dat ik mijn mond roer om de aandacht van grote clubs te trekken, snapt er niets van." Willem n-trainer Co Adriaanse in Vrij Nederland „Wat mij betreft pakken m de relschoppers op en ruilen we ze wit tegen Kosouaren. In het lege Kosovo kunnen hooligans mooi puinruimen en helpen aan de wederopbouw. Dit zal wel ver gaanmaar laten we ze voortaan zo hard straffen dat het niet meer loont om tijdens de huldiging van een voetbalkampioen agen ten aan te vallen of een winkel te plunderen." Nogmaal Co Adriaanse in Vrij Nederland „Hij heeft alles van Louis van Gaaldat maakt hem zo irritant. Reken maar dat er hoven zijn bed een poster hangt van een trainer die tijdens de Champions League-finale een karatesprong maakt." Columnist Auke Kok over Co Adriaanse in HP/De Tijd „Mensen die de watersnood ge- kend hebben, vallen niet meer om- van een tegenslag in het leven." TVM-manager Cees Priem in Elsevier „We hadden een keer een een lan ge vlucht. Moesten we overstap pen. Zag ik een Russische hitik- stapspringster het vliegtuig uit stappen en die zog er uit als een man. Terwijl ze normaal heel erg opgemaakt vaas en er vrouwelijk uit zag. Nu droeg ze geen make up en een snor. Heel raar." Voormalig atlete Ellen van Langen in Sportweek Zeg Nel, Je zult het we! laf van me vinden, maar ik had gistermiddag totaal geen zin om naar Romeo Woudenstein te gaan. Ik had er absoluut geen vertrouwen in dat Sparta ook maar één punt zou pakken tegen Fortuna. Ikben nietgek: ik ga mijn vrije middag met laten verzieken door een stelletje van die watjes. Ik had voor de tv gekozen. Middagje heerlijke vanasport darts met Barney, tennis met Rafter, formule I-scheuren met Schumi en fietsen opSiciiiê. En, ik heb weer genoten van die showmen/pijltjesgooiers. En ook dat wachten op een stuurfout m het prinsdom van Rainier bevalt me wel - m iedere man schuilt immers een sadist. Die massasprints m Italië - ik vind maar weinig onderdelen van het wielrennen spannender dan een spnnt; zeker als hij uit de lucht wordt ge filmd. Jij had gisteren de beelden moeten zien van die vechtende Leoni met Ivanov: - Ivanov, die zijn kopman Biijlevens moest beschermen, tegenover Leoni die perse in het wiel van Biijlevens wilde kruipen. Maar dat werd belet En toen die Rus een paar beuken begon te geven. De mafia op twee wielen. Mooi, maar eruit met die Leoni! Bij het tennis echter werd ik een beetje onpasselijk van die kleurenbroekvan Raf ter. Was hij soms aan het beach-tennissen? Toen dacht ik: dan tiet Sparta er toch beter uit in dat stoere rood-en-wit. Hoewel je aan het uiterlijk niet kunt aflei den hoe sterk iemand is. Maar ondertussen loerend naar de tussenstand in Kra lingen kreeg ik toch lichte wroeging. Van 1-0 naar VIJF-NUIJ Laatste Spartanen van de eeuw, waarom hebben jullie ons zo lang in de rats laten zitten? Natuurlijk, rechtstreekse degradatie kan nog altijd en de nacompetitie is nog lang. Maar waar leven is is hoop. Zeg, nu PSV Jan Heintze terughaalt maakt Toon Bmsselers ook nog wel een kans. Hoewel ik altijd gedacht heb dat dertigers bedoeld waren vooreerste divi sieclubs. Zie je, Theo Poort Ruim een week geleden sloot de ter mijn waarop voetballief hebbers zich konden in schrijven voor EURO de eerste gangsbewijzen van EURO 2000, het Europees kampioen schap dat volgend jaar in Neder land en België wordt gehouden. Bij de 31 wedstrijden kunnen in totaal 1,2 miljoen bezoekers te recht, maar EURO 2000 liet vori ge week al tevreden weten dat de vraag het aanbod flink zal over treffen. Verslaggever GERT ONNINK is één van de gegadigden en be schrijft zijn jacht op de felbe geerde kaartjes. WE ZIJN dus met ruim honderdduizend. Wij, de échte voetballiefhebbers die volgend jaar een of meer wed strijden van EURO 2000 willen zien. De organisatie van het toer nooi maakte vorige week bekend dat de teller is gestopt bij 110.000 aanmeldingen. Dat wil zeggen: 110.000 formulieren, binnengeko men per post of internet, waarop een supporter maximaal 27 duels kon aankruisen. Volgens EURO 2000 moeten we hij een. gemiddeld document re kenen op vijf ontmoetingen, zodat er zeker 550.000 aanvragen voor toegangsbewijzen binnen zijn. Om dat aantal helder te maken: met elf volle Kuipen azen op een kaartje. Exacte hoeveelheden per wed strijd kon de organisatie nog niet geven, maar we kunnen er in ie der geval van uit gaan dat Neder land en België voor volle stadions zullen spelen. Uiteraard zal ook de finale in de Kuip uitverkocht zijn. Nadat mijn formulier vorige maand bij EURO 2000 op de Kop van Zuid veilig in de kluis was op geborgen, bleef het toernooi volop in het nieuws, zonder dat dat ove rigens gevolgen had voor de aan meldingen. Allereerst waren er de problemen met de Amsterdam Arena. De 2200 certificaathouders, onder wie ook Rob Cohen, Harry Mens en Youp van't Hek, dreigden roet in het eten te gooien. De 'patje- peeërs' piekerden er niet over 'hun' 6000 plaatsen in de evene mentenhal af te staan. EURO 2000wil vasthouden aan de hoofdstad, maar tot op de dag van vandaag is er nog geen akkoord. Rotterdam zegt aan Amsterdam als speelstad te hechten, maar is ook al klaar om wedstrijden over te nemen. Alleen een tweede kwartfinale zou op moeilijkheden stuiten, reageerde de Rotterdam se organisatie. Maar ook deze stad heeft zo zijn problemen. Nadat als supporters verklede vandalen het kampi oensfeest van Feyenoord hadden verziekt en in Rotterdam enige uren complete anarchie heerste, vroeg iedereen zich af of'wij' een dergelijk evenement eigenlijk wel aan kunnen. We moeten dit als een incident zien, sprak de politie, verantwoor delijk voor de openbare orde. Ook EURO 2000, die gaat over de gang van zaken binnen de stadions, wenste niet te wijken: het feest moet gewoon doorgaan. De echte supporters hoeven dus niets te vrezen, stelde de organisatie. In mijn jacht op kaarten moetik het opnemen tegen Nederlandse en buitenlandse voetballiefheb bers, Dankzij internet kwamen 4D.00Daanmeldingsformulieren bij EURO 2000binnen, 70.000 fans deden het document op de post, Onder de intemet-supporters zit ten vooral veel Engelsen, al weten die nog niet eens of hun land wel op het EKzal uitkomen. Uiteraard ook Duitsers, die als zij zich plaat sen één van de vier groepshoof- den worden en dan ook zeker een keer in Rotterdam zullen spelen. Alle formulieren krijgen straks een nummer, waarmee begin vol gende maand met behulp van een computer wordt geloot Bij die lo terij wordt duidelijk of ikNeder- land echt aan het werk kan zien en of er ook in de Kuip een plekje voor mij wordt ingeruimd. Voor 30 juni krijgt iedereen per brief uitsluitsel, dus tot die tijd zitten ook wij in een soort exa- menspanning...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 12