6 Rel schoppers aangepakt 'Stenen gooien en vechten met politie niet tolereren' Vleggeert saneert nu Philharmonisch Orkest Bloedbad in Duits- Frans grensgebied 1 GRATIS! Gewelddadige Kosovo-babbel Dode man in Dordtse Kil Vondelingetje net op tijd gevonden Abonneeservice Mensen Centraa! Fred Lorsheijd bottelt m Zuidland zijn Chateau DeAgthuysen parta kan indeüjk eer eens ichen Hoe abstract is de beleving van het geloof 20 Man in woning in Schiedam doodgeschoten 'Tweestrijd' om premierschap Israël is in voordeel Barak 'Naakte vrouw voor tuin' van Picasso vernield Oppositie Indonesië vormt machtsblok Hoofd conducteur m/v iets voor jou lRë^ö"i6wr'**ICuHuury'»"B'arbmêtéirib"yêcóno'm^i Amerikanen laten krijgsgevangenen vandaag vrij Numiner2498 Maandag 17 mei 1999 Rotterd Rotterdam De politie is op zoek naar vier jongens van rond de twaalf jaar die de vluchtelingenstroom uit Koso vo aangrijpen om bejaarde mensen op te lichten. Twee slachtoffers hebben aangifte gedaan, maar de politie ver moedt dat de vier meer men sen hebben opgelicht met hun babbeltruc. Een 89-jarige bewoonster van de Arrheniusweg in Ommoord werd vrijdag in haar huis door de vier knapen van haar porte monnee beroofd. Ze belden bij haar aan met de vraag of ze geld voor Kosovo wilde geven. Nadat de vrouw dit gegeven had werd haar gevraagd om een formulier in te vullen. On dertussen ontfermde een van de jongens zich over de porte monnee. Wat later haalde vermoedelijk hetzelfde viertal dezelfde truc uit bij een 90-jarige man in een Hat aan de Debijeweg. De jon gens waren hier de woning binnengedrongen en hadden het slachtoffer tegen de grond gewerkt. Een buurman die poolshoogte kwam nemen, zag dat het slachtoffer werd be roofd, Hij kon één van de jon gens beetpakken, maar die pakte een broodmes uit de keuken en bedreigde de man. Toen deze het mes wilde afwe ren, werd hij in zijn duim ge sneden. Hierop renden de jon gens weg. Dordrecht In de Dordtse Kil is zaterdag het stoffelijk overschot gevonden van een 49-jarige man uit Dordrecht. Een schipper zag het lijk in de rivier tussen Dor drecht en 's Gravendeel drijven en waarschuwde de politie. Het is nog met duidelijk onder welke omstandigheden de man is over leden. Vandaag vemcht de politie sectie op het stoffelijk overschot. Eindhoven Een vondelingetje heeft zijn leven vermoedelijk te danken aan twee Eindhovenaren. Die von den het jongetje in de nacht van zaterdag op zondag kort na vier uur in een brandgang in het stadsdeel Strijp. De bore ling had niets aan en was danig onderkoeld. Het kind, dat is opgenomen in een ziekenhuis, maakt het naar omstandighe den goed. De politie kwam vrij snel na de vondst de moeder op het spoor. Het gaat om een 20-jarige vrouw die nog bij haar ouders woont, vlakbij de plek waar het kind is gevonden, Ze had haar zwangerschap uit schaamte negen maanden voor haar ou ders verborgen gehouden. Ook de moeder is opgenomen in het ziekenhuis. Het kind was enkele uren oud toen de Eindhovenaren het aantroffen. Het tweetal was door de brandgang op weg naar huis. Het was op dat mo ment bitter koud, tegen het vriespunt. Het kind lag te hui len. Een van de mannen heeft de baby met zijn jas ioegedeki terwijl de ander de GGD waar schuwde, Wat zich rond de geboorte pre cies heeft voorgedaan, is nog onduidelijk. Ook staat nog niet vast wie de baby in de brand gang heeft achtergelaten. De moeder is dermate overstuur, dat de politie haar nog niet kan verhoren. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 44' estblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4C -400 nog 229 dagen tot Zie ook weerbericht op pagina 10 Rotterdam De politie gaat relschoppende jongeren uit Spangen hard aanpakken. „Stenen gooien en vechten met de politie kan niet geto lereerd worden," zegt deel raadsvoorzitter T. Harreman. „Daar moet je volslagen hel der in zijn. Je kunt dat niet over je kant laten gaan." Hij staat een 'zero-toleranee aeh- tige aanpak' voor. De politie en allochtone jongeren van de zogeheten Florida-groep raakten vorige week woensdag slaags na provocaties van de jon geren, die de politie voortdurend uitdagen. Op de hoek van de Bil- derdijkstraat en de Van Lennep- straat werd een agent in zijn ge zicht geduwd. Eén van de jonge ren belaagde de agenten met een metalen staaf. Na een grote vecht partij werden drie van de rel schoppers gearresteerd wegens belediging, mishandeling en ver zet tegen de politie. Protest Een groep andere jongens gooide later uit protest de ruiten in van het naburige servicepunt van de politie en van winkels. Ook werd een brandje gesticht bij het servi cepunt. De dne arrestanten, 19,21 en 25 jaar oud, zijn een dag later vrijgelaten. De Florida-groep, genoemd naar een snackbar, zorgt al jaren voor problemen in Spangen. Harre man: „Het is een hele tijd stil rond hen, en dan heb je ineens weer problemen. Maar ja, er valt voor jongeren in Spangen niet zoveel te doen, hè. We zijn begonnen met het krachthonk in Vreelust. Dat is nog maar een eerste aanzet." Verbeten strijd Wijkagent Hans Loopik zegt in de Volkskrant dat de groep allochto ne jongeren met de politie een verbeten strijd om de macht voert. Volgens Loopik gaat het om de vraag wie de baas is op straat. Harreman bestrijdt dit. „Het is een incident dat escaleert," meent hjj. „We moeten goed kij ken wat er achter zit. Maar het is overdreven om over een strijd cm de macht te praten. De politie is de baas in Spangen." Ook de poli tie verzekert dat ze de zaak onder controle heeft. Personeelstekort De politie van Rotterdam-West kampt met een personeelstekort van dertig mensen. Van een ge biedsgebonden team van dertien mensen zijn nog slechts drie agenten over. De overigen hebben hun toevlucht gezocht tot een veel rustiger baan in de provincie of zijn overgeplaatst naar een sped- drugsoverlastbestrijdincs- SchiedamIn een woning aan de Schiedamse Van Marumstraat is de afgelopen nacht kort na twaalf uur een man doodgeschoten. Over de identiteit van het slacht offer is nog niets bekend. De da der, een 20-jarige Rotterdammer, gaf zichzelf korte tijd later aan bij het politiebureau. Enkele uren daarna meldden zich bij een an der bureau nog twee handlangers, een 21-jarige en een 26-jarige Rot terdammer. Over de toedracht van de schiet partij is nog mets duidelijk. De politie trof het levenloze lichaam van de man aan, nadat ze na een telefoontje van de buren naar de woning waren gesneld. De buren belden, nadat ze schoten hadden gehoord. Door Ad Bloemendaal Tel Avfv Bij vliegt,uigladingen vol kwamen ze vandaag vanuit Amerika en Europa het land bin nen: Isr ars die koste wat kost hun stem .«Hen uitbrengen, Gis teravond al landde op het vlieg veld van Tel Aviv een tot de laat ste plaats bezette jumbojet van de Amerikaanse maatschappij TWA, voor de gelegenheid omgedoopt tot 'Air Barak'. Het zjjn vooral de supporters van de Israëlische oppositie die bereid zijn een flink bedrag (3000 gulden voor een retourtje vanaf de Ame rikaanse Westkust) neer te tellen voor het wegstemmen van pre mier Benjamin 'Bibi' Netanyahu. Voor de meeste Israëliërs hebben deze verkiezingen maar één the ma, en dat is de toekomst van de minister-president. Geen andere premier heeft ooit zoveel emoties opgeroepen. Het ziet er ook om andere rede nen naar uit dat Ehud Barak van de Arbeiderspartij morgenoch tend ai de nieuwe premier van Is raël zal zijn. Drie van zijn vier op ponenten zijn het afgelopen weekeinde uit de race gestapt en volgens de opiniepeilingen ziet het er slecht uit voor Netanyahu, Hoewel de zittende premier giste ren nog zei dat hij zeker is van winst, lijkt het er niet op dat hij het gaat redden. Hij beschuldigde Het schilderij 'Vrouwelijk naakt voor tuin van Pi CaSSO.Archleffo AmsterdamIn het Stedelijk mu seum in Amsterdam is gistermid dag een schilderij van Picasso vernield. Het betreft Vrouwelijk naakt voor tuin' uit 1956. Later in de middag heeft de politie een 41- jarige man in Amsterdam aange houden die zich bij het dagblad De Telegraaf had gemeld Of hij het bewuste schilderij heeft vernield, is nog niet duidelijk. De 41-jarige man was eerder uit een psychiatrisch ziekenhuis in Utrecht ontsnapt, waar hij in ge dwongen opname zat. De man werd om half zes aange houden bij het krantenconcern. /0e politie vond bij hem een mesje en een entreekaartje voor het Ste delijk Museum. Een bekentenis tegenover de politie heeft de man niet afgelegd. Medewerkers van het museum zeggen tegenover de politie wel iemand te hebben ge zien die voldoet aan het signale mentvan de 41-jarige man. Het schilderij 'Vrouwelijk naakt voor tuin' is 1.30 bij 1.62 meter groot en komt uit de collectie van het Stedelijk Museum. Het is in 1981 aangekocht. Een woordvoer der noemt het doek een 'bijzonder geliefd schilderij' dat ook vaak is te zien. Eet Stedelijk Museum heeft meer te maken gehad met mensen die schilderijen vernielden. In no vember 1997 zette de toen 44-jari- ge G. J. van B. het mes in het schilderij 'Cathedra' van Bamett Newman, nadat hij elf jaar daar voor al "Who's afraid of Red Yel low and Blue' van dezelfde kun stenaar bewerkte. De Nederland se Museumvereniging eiste toen dat vernielers van kunst automa tisch een museumverbod zouden krijgen. Het Stedelijk ontzegde Van B. na de tweede vernieling de toegang tot het museum. Na een eerste onderzoek vanmor gen concludeerden restaurateurs dat het vernielde schilderij waar schijnlijk goed te herstellen is. gisteren Barak ervan met de hulp van de massamedia een oneerlij ke campagne te hebben gevoerd, gefinancierd met vele tientallen miljoenen dollars aan wat hij noemt 'zwart geld'. Het kwam er op neer dat hij Barak verweet de verkiezingsoverwinning te heb ben 'gekocht'. Sinds een maand is Barak in de opiniepeilingen langzaam maar zeker uitgelopen op Netanyahu. De jongste, gisteren gepubliceer de peiling geeft hem 52 procent van de stemmen, tegen Netanya hu's 42. In dat resultaat is geen re kening gehouden met het terug treden van Mordeehai, Bishara en Begin. Verkiezingsdag is in Israël een of ficiële vrije dag. De stembussen sluiten vanavond om tien uur plaatselijke tijd (negen uur Ne derlandse tijd) en onmiddellijk daarna zullen de twee nationale televisiezenders de resultaten be kend maken van de schaduwver kiezingen. In 1996, toen Netanya hu het opnam tegen de zittende premier Shimon Peres, leden de opiniepeilers een beschamende nederlaag. De schaduwverkiezin gen voorspelden toen een kleine overwinning voor Peres, maar toen de Israëliërs de volgende ochtend wakker werden en de ra dio aanzetten hoorden ze dat Ne tanyahu met een verschil van 29.000 stemmen (0,9 procent) de nieuwe premier was geworden. Afgaande op de peilingen van de afgelopen paar weken zal zoiets zich niet herhalen. Ehud Barak heeft een stevige voorsprong op Netanyahu - veel groter dan des tijds Peres - en het verschil is tot de laatste dag gegroeid. Door Peter van Eijkelenburg Rotterdam Bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest (RPhO) is vanaf vandaag Leen Vleggeert (68) werkzaam als interim-direc teur. Tot een maand geleden be kleedde hij die functie dne jaar lang bij het Rotterdams Conserva torium, Vleggeert, daarvoor laat stelijk burgemeester van Spijke- nisse, is ook bestuurslid van het nauw aan het RPhO gerelateerde Gergjev Festival. Hij is gevraagd omdat RPhO-di- reeteur Paul Zeegers per 1 okto ber weggaat en het orkest drin gend driekwart miljoen gulden per jaar moet bezuigen. Pogingen van het RPhO-bestuur om een de finitieve opvolger voor Zeegers als zakelijk directeur te vinden zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Enige tijd geleden leek men het eens met een kandidaat die zich echter op het laatste moment te rug trok, Een nieuwe zoektocht via headhunters naar een direc teur kost veel tijd, reden om voor lopig met interim-manager Vleg geert in zee te gaan, „Een half jaar, tot maximaal een jaar zegt Vleggeert zelf over de periode dat hij een halve weekbe- schikbaar stelt aan het RPhO. Bij het conservatorium was hij des tijds ook voor hooguit een half jaar als reddende engel binnenge haald, maar het werden driejaren bijna full time voordat opvolgster Jikkie van der Giessen (tot dan de Amsterdamse wethouder voor cultuur) vorige maand aantrad. Bij het conservatorium heeft Vleggeert bewezen in de kunst sector te kunnen saneren en het bestuur te kunnen reorganiseren. Een eerste overleg met de onder nemingsraad van het RPhO is vol gens hem positief verlopen. „Driekwart miljoen bezuinigen is niet niks en je kunt niet zomaar de bijl zetten in zo'n orkest," zegt Vleggeert. „Ik zal vanaf vandaag de staf van het orkest en veel mensen van de organisatie spre ken en hen zien te winnen voor mijn voorstellen." Ultra-orthodoxe joden maken een een rondedans om hun steun te betuigen aan premier Netanyahu, De Israëlische premier lijktin de verkiezingen te worden verslagen door de linkse kandidaat Barak. FotojeromeDeiay/AP kele auto's tot stoppen te dwin gen, maar dat lukte pas bij de der de auto, een Renault Mégane, die hij later weer verwisselde voor de Peugeot 106 van een vrouw. Die dwong hij in een naburig bos tot stoppen. De lege auto werd gister avond op een bospad, drie kilome ter van Sierck, teruggevonden. De dader is meerdere malen voor geweldpleging en roof veroor deeld. De politie vermoedt dat hij nog over een wapen en munitie beschikt. Dillingen/Metz Een 36-jarige Duitser heeft gisteren bij de Duit se stad Saarbrücken een bloedbad aangericht. In het Duits-Franse grensgebied doodde de man vijf mensen en verwondde er elf. Tweehonderd Franse politieagen ten zijn een grootscheepse speur tocht naar de schutter begonnen. Het bloedbad begon in discotheek Xanadu in het Duitse Dillingen waar de man rond vijf uur 's och tends twee personeelsleden dood schoot. Vervolgens schoot hij zich met twee wapens een weg naar buiten en verwondde vier bezoe kers. Hierna drong hij een nabij gelegen woning binnen en ver moordde het daar woonachtige Frans-Brits echtpaar. Daarna vluchtte hij naar Frank rijk. In de grensplaats Sierck-les- Bains bracht hij de 39-jarige vader van twee kinderen in diens wo ning om. Hierna probeerde hij en- Tokyo De drie belangrijkste (is lamitische) oppositiepartijen van Indonesië hebben hun krachten gebundeld om eendrachtig oppo sitie te voeren tegen de regerende Golkar-partij van president Habi bie. De samenwerking is gericht op een succesvoile campagne voor de eerste vrije verkiezingen in 44 jaar, op 7 juni. Het gaat om een krachtenbunde ling van de Nationale Bewustwor- dings Partij (PKB), de Strijdende Indonesische Democratische Par tij (PDI Perjuangan) van Megawa ti Sukarnoputri en de Nationale Mandaat Partij (PAN) van mos limleider Amien Rais. De vraag wie namens het nieuwe islamistische machtsblok presi dentskandidaat wordt, zal pas na de verkiezingen worden beant woord. De partij die tijdens de verkiezin gen de meeste stemmen vergaart, zal de presidentskandidaat naar voren kunnen schuiven. Zie ook pagina 5 Bel vandaag nog voor standplaats 1 regio i 8 Rotterdam/Dordrecht I S NS Reizigers Ber'ijn De twee Joegoslavische militairen die op een Amerikaan se basis in Duitsland worden vast gehouden, worden vandaag vrij gelaten. Dat heeft het Amerikaan se leger in Europa bekendge maakt, De twee krijgsgevangenen worden overgedragen aan het Ro de Kruis. Het is niet bekend op welke wijze 2ij naar Joegoslavië zullen worden overgebracht. De Serviërs werden half april door het Kosovo Bevrijdingsleger U£K opgepakt, en overgedragen aan de Amerikaanse troepen in Alba nië. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Bank/glronr.: Ha nrtekenlng;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1