Steun voor nieuw plan bibliotheek Mc '.ter Jams iagbiad Politiek Maassluis achter uitbreiding in Koningshof Verkeersouders pikken gevaren op Singel niet langer D66 krijgt de Schiedamse achterban nog niet bij elkaar Vies drinkwater door kapotte leiding 'Kiezen voor snelheid' Identiteit van slachtoffer nog niet vrijgegeven Jongen van zijn scooter geslagen Schiedammer pakt herover 'Vlaardingen moet imago als haringstad uitbuiten' weken voor 125,- GOUDEN NAAMCOLLIER S ATI VAR JUWELIERS 125,- Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 18 mei 1999 Maassluis In een extra raadscommissievergadering hebben de politieke partijen zich gisteravond positief uitgelaten over het plan voor de nieuwe huisvesting van de Maassluise biblio theek. Hel college van b en w kwam vori ge week op de proppen met de lo catie waar de bibliotheek nu al zit, ontmoetingscentrum Konings hof. Met enige trots liet gemeente secretaris Arjan Korthout giste ren al een mini-maquette en teke ningen zien. Ze hoorden bij het voorstel waar, ondanks kantteke ningen, een raadsbrede steun voor bleek te zijn. „Heel verrassend dat u zo fors het roer omgooit," stelde CDA'er Arie van der Knjjff wel vast. De ge meente was immers al in een ver gevorderd stadium met de plek schuin voor het stadhuis. Boven op dat bibliotheekgebouw zou een aantal lagen met appartementen komen; een gebouw dat net zo hoog als het stadhuis zou worden. Meerdere redenen noemde het college voor de ommezwaai. Wet houder Pieter Hoogenraad (cul tuur) sprak onder meer over 'heel veel kritiek van de burgerij' en over de slepende procedure om hetbestemmingsplan bij het stad huis te wijzigen. En dat terwijl het college tempo wil maken. Het bouwplan voor de nieuwe huisvesting bij ontmoe tingscentrum Koningshof moest dan ook passen in het huidige be stemmingsplan, „Dat was de uit drukkelijke opdracht richting de architect," onderstreepte Hoo genraad. Gisteren werd duidelijk dat de ge wijzigde opstelling grotendeels is toe te schrijven aan het huidige college dat nu ruim een jaar in Maassluis de lijnen uitzet, ,,'t Is verrassend, ja. Dat klopt," aldus PvdA'er Hoogenraad. „Maar we zitten hier niet om op de winkel te passen, maar om te kijken wat be langrijk is voor Maassluis." Snel een nieuwe bibliotheek, dat vindt men belangrijk. Net als een ge zonde toekomst voor zalencen trum Koningshof. Bij het vorige college was dat laatste punt een paar jaar geleden niet echt een prioriteit, voor het huidige ge meentebestuur was 't het cruciale punt om weer te kiezen voor Ko ningshof als bibliotheeklocatie. Zy ziet alle puzzelstukjes in el kaar passen nu het zalencentrum aan renovatie toe is, in ieder geval twee van de drie kerken verder willen in Koningshof, en dus de bibliotheek naar een grotere ruimte verlangt. Daarnaast vindt de gemeente het sowieso van be lang dat Maassluis een dergelijk zalencentrum telt. Hoogenraad, na afloop van de vergadering: „Eind vorig jaar dachten we wat willen we nou. Afbreken? Wo ningbouw? Willen we dat? Nee. Waarom de bibliotheek dan niet waar hij hoort, waar hij nu staat. Gewoon doen!" Kanttekeningen op het voorstel waren er vooral van de WD en D66. Liberaal Bart S:o vond dat naast Koningshof ook de stadhuis-optie nog nadruk kelijk in beeld moest blijven. „Je oude schoenen nog niet weggooi en voordat je nieuwe hebt," be pleitte hij. Lenie van Duyn-Camf- ferman (D66) verbaasde zich over de planologische twijfels die er nu 'meens' 2ijn. „We wisten waar we aan begonnen, we wisten dat er mensen tegen zouden zij» "aldus de vorige wethouder ruimtelijke ordening. „Hoe zit het dan bij voorbeeld met de plannen voor uitbreiding van verzorgingste huis Zonneweelde? Daar zijn ook mensen tegen; gaan we dat dan ook afblazen? De argumenten Wethouder Hoogenraad: We zitten hier niet om op de winkel te pas sen, maar om te kijken wat goed is voor Maassluis.'Ar cnienoto Rotter dams Dagblad/Jaap Kozema zijn gewoon niet erg sterk." Ondanks de kritiek stemden alle fracties in met het voorstel waar over begin juni, in de raadsverga dering, een definitief besluit valt. In oktober kan dan al met de uit voering van het plan worden be gonnen, zoals hei tiideiijk onder brengen van de bibliotheek. Over de renovatie en herindeling van het zalencentrum wordt op korte termijn gepraat met onder meer de kerken. In de eerste helft van 2001, zo verwacht het college, zul len het nieuwe zalencentrum en de nieuwe bibliotheek klaar zyn. Maassluis„We zijn er niet onge lukkig mee. Echt niet," verklaart voorzitter "Visser, van het stich tingsbestuur van de bibliotheek. Hoewel de voorkeur lag by het stadhuis en bij één in plaats van twee lagen, kan men met het nieuwe plan ook uit de voeten. Visser wijst er daarnaast op dat het stadhuisplan op het laatst erg veel afweek van het oorspronke lijke idee met gemeenschappelij ke ruimtes voor stadhuis en bi bliotheek. „Dat bleek geen haal bare kaart te zyn." Bij het biblio theek-bestuur vindt met nu ook een vlotte besluitvorming van be lang. „We kiezen nu echt voor snelheid," aldus Visser. In haar huidige onderkomen kampt men immers meer en meer met ruimtegebrek. „Laatst is er weer een grote plant naar buiten geschoven. Om ruimte te ma ken." Schiedam De identiteit van het slachtoffer van de moord in de Van Marumstaat in Schiedam is nog steeds niet vrijgegeven door de politie. Eerst moet de familie van het slachtoffer worden ingelicht, laat een woordvoerder van de politie weten. Volgens buren van het slachtoffer gaat het echter om een Turkse man van ongeveer twintig jaar. De man is in de nacht van zondag op maandag om het leven ge bracht met twee pistoolschoten. Bij de moord gaat het waarschijn lijk om een uit de hand gelopen ruzie om drugs. De politie wil dit nog niet bevesti gen maar volgens buren heeft de politie drugs aangetroffen in de woning van het slachtoffer. Over het slachtoffer is weinig bekend m de buurt. Hij woonde nog maar twee maan den in de woning. Last bezorgde hij Je buurt niet. Het viel de bu ren wel op dat er veel mannen, bij na nooit vrouweapp bezoek kwa men en dat die bezoekers in erg dure auto's reden. De dader, een 20-jarige Rotter dammer, heeft zichzelf korte tijd na de moord aangegeven bij het politiebureau in Schiedam. Enke le uren daarna meldden zich bij een politiebureau in Rotterdam nog twee handlangers, een 21 -jari ge en een 26-jarige Rotterdam mer. Zij worden op het moment ver hoord. Het ongeveer 20-jarige slachtoffer heeft kort voor zijn dood gesmeekt voor zijn leven bij zyn belagers. De buren van het slachtoffer hebben dit woordelijk kunnen volgen. Ook de doods strijd van de man, die na de pis toolschoten nog een kwartier heeft geleefd, was letterlijk te vol gen door de buren die na de scho ten de politie hebben gebeld. Schiedam Een 16-jarige jongen uit Rotterdam is gisteravond even na zes uur in Schiedam beroofd van2ijn scooter. Zijn tweewieler werd hem op het Hazepad met geweld afhandig ge maakt. Drie knapen, van wie één hem bedreigde met een buis, ver sperden het slachtoffer de weg en sommeerden hem zijn scooter af te staan. Toen de Rotterdammer dat niet direct deed, werd hij van de scooter geslagen waarna twee van zyn belagers er mee vandoor gingen. De derde jongen volgde het tweetal op een fiets. Anderhalf uur later zagen surveillerende po litiemensen iemand op de geroof de scooter rijden in de Slachthuis- buurt. Toen ze de berijder wilden aanspreken, ging hij er rennend vandoor. Na een korte sprint wist de politie de verdachte, een 18-ja- rige Schiedammer, in de kraag te vatten. De man wordt voor nader onder zoek vastgehouden. H.F. Ambacht Een 18-jarige Schiedammer heeft gistermorgen een 16-jarige tasjesrover in de kraag gevat, die in Hendrik Ido Ambacht een 68-jarige vrouw overviel. Olympische Sporters ojdert Volkswagend Met sandwichborden, een spandoek en kartonnen slagbomen protesteerden de ouders van de kinderen van O.B.S de Singel tegen de chaotische verkeerssituatie rondom de school. Foto Roger van der Kraan SchiedamAuto's die op de stoep of dubbel in de straat staan gepar keerd. Wachtende ouders voor de school die bijna van hun sokken worden gereden door ongeduldi ge automobilisten. Of mensen die hun wagen gewoon midden op straat zetten, met draaiende mo tor en al. De verkeersouders van de openbare basisschool De Sin gel hebben het gehad met de stank, de irritaties en vooral het gevaar voor hun schoolgaande kinderen. Met een reeks vriendelijke acties willen zij ouders, die hun kinde ren met de auto naar schooi bren gen of halen, wijzen op de gevaar lijke verkeerssituatie in en om De SingeL Ouders met sandwichbor- den en kartonnen slagbomen re gelden gistermiddag het verkeer: 'Langzaam rijden en op een goede plek neerzetten', drukten zy de automobilisten op het hart. 'En niet in de straat parkeren'. „Kinderen komen zo vanuit school tussen de auto's terecht," zegt Karin Cox. Ze is één van de verkeersouders die uit 'toene mende ergernis' besloot actie te ondernemen tegen de chaotische verkeerssituatie rond De Singel. „Ouders blijven voor de school stilstaan om hun kind op te halen. Automobilisten die daarachter staan, raken geïrriteerd, duwen door. Kinderen op fietsen schie ten tussen de wagens door. Die kunnen de situatie niet overzien." Bovendien klagen Singel-bewo ners, met een parkeervergun- ning, dat zy hun auto niet kwijt kunnen voor en na schooltijd om dat de straat dan volstaat met wachtende ouders, zonder ver gunning. Autovrij zal de Singel nooit wor den, die illusie hebben de ver keersouders niet. Cox: „Het gaat erom dat automobilisten zich be wust worden van de situatie. Dat ze wat voorzichtiger zijn. Ze reali seren zich niet hoe gevaarlijk het is, terwijl het notabene om hun ei gen kinderen gaat. Er zit ook geen kwade wil achter," realiseert zij zich. „Ze denken gewoon niet na." De auto thuislaten zou een oplos sing zijn, suggereert de verkeers- irtoeder. Of 'm in de parkeergara ge bij de Nieuwe Passage zetten. De eerste drie dagen van de week hoeft daar de eerste twee uur niets te worden betaald. Een stuk je verderop is volgens haar ook 'plek zat'. Op de Marconiweg bij voorbeeld, alleen kost dat dan een kwartje en ben je als ouder een minuutje meer kwijt. Zet de auto in ieder geval neer op een plek waar het mag, stellen de verkeers ouders. Het is een wonder dat er nog geen ernstig ongeluk is gebeurd," zegt een van de moeders. Volgens haar zijn automobilisten agressief tegen ouders en kinderen en is er zelfs een keer een kind aangere den omdat een automobilist te on geduldig was. De kinderen zelf zien geen gevaar, maar de angst dat er in de toekomst ongelukken gaan gebeuren zit er by de ouders goed in. De meeste ouders die hun kind gistermiddag op kwamen halen, reageerden positief op de acties. Behalve één. „Ik word bekeken alsof ik iets verkeerds doe. Maar ik heb geen keuze. Ik woon een eind uit de buurt en breng mijn kinderen hier naar school omdat ik moet werken om mijn gezin te onderhouden. Op de fiets doe ik er een uur over, dat kan ik me niet permitteren, ik moet iedere mi nuut van de dag benutten." 'Bevoogdend' Er is al zoveel 'automobilistje pes ten', zegt de boze moeder, die de actie 'bevoogdend' noemt. Boven dien zet je je auto volgens haar niet asociaal neer omdat je dat zo leuk vindt. „Dat doen mensen niet voor hun plezier, maar omdat het niet anders kan," zegt ze. Zelf staat ze met een wiel op de stoep rand geparkeerd in de Marconi straat. Kon niet anders want de weg was geblokkeerd door een vrachtwagen. Een beetje meer be grip zou opzijn plek zyn, vindt ze. „Kan er niet gewoon over gepraat worden in plaats van die agressie tegen automobilisten. Ik kies hier niet voor, maar ik word wel gezien als de boeman." Al eerder zijn fietsklemmen en paaltjes geplaatst om parkeren op de stoep tegen te gaan. Nog de he le week voeren de verkeersouders van De Singel actie tegen de on veilige verkeerssituatie voor de school met onder meer een hou ten pop waarvan een arm en been is gebroken, tekeningen die wor den uitgedeeld aan automobilis ten en borden. Alles op een vrien delijke manier. Net als het wijk- serviceteam, dat de weken erna waarschuwingen uit gaat delen aan automobilisten die 2ich niet aan de regels houden. Wie het na drie weken nog niet weet en z'n auto op de stoep of midden in de straat parkeert, krijgt vanaf 7 juni een bekeuring van de wijkagent. Schiedam Het Schiedamse af delingsbestuur van D66 heeft de voor vanavond'geplande leden vergadering moeten afblazen. Er waren de afgelopen dagen teveel afmeldingen gekomen. De vergadering had heel byzc der moeten warden omdat het b<_ stuur de gemeenteraadsfractie nadrukkelijk 'op scherp' wilde zetten en van de gekozen verte genwoordigers twee opvallende rtellingnames verlangde. Het be stuur had twee moties voorbereid, die aan de achterban zouden wor den voorgelegd. Ten eerste werd, wanneer een meerderheid van de Schiedamse leden daarmee instemde tenmin ste, van de fractie verlangd dat zy zouden proberen een referendum te bewerkstelligen over de toe komstvan het Stedelijk Museum. Moeten daar nu vele miljoenen "ïldens in worden gepompt of ijict, 20 zou het afdelingsbestuur graag via een officiële peiling van de Schiedamse bevolking verne men Daarnaast oordeelde het afde lingsbestuur dat de tijd rijp was om het harde 'nee' tegen de aan leg van de A4-Noord wat af te zwakken. Daar zou een 'mits' aan toe moeten worden gevoegd. Want aanleg van de ruim zes kilo meter rijksweg door Midden-Delf land zou eventueel mogelijk moe ten kunnen zijn wanneer de weg ondertunneld wordt aangelegd en de aangrenzende gemeenten Schiedam en Delft er daardoor veel minder hinder van zullen hebben. De verwachting was dat vooral dat laatste punt op weerstand zou kunnen stuiten bij de leden. D66 zou daardoor veel van het 'groene smoel' verliezen. De mogelijke opdracht aan de fractie om voor een referendum te pleiten sluit daarentegen naadloos aan by de landelijke lijn, die juist dezer da gen weer vol is aangedikt. Veertig leden Van een peiling onder de leden komt het vanavond echter nog niet. Bij het het afdelingsbestuur kwa men de afgelopen week zo'n vijf tien afmeldingen binnen voor de vergadering in het wijkcentrum aan het Wibautplein. De afdeling telt in Schiedam circa veertig le den en daarvan is minder dan de helft in enigerlei mate actief. En juist de regelmatige bezoekers van de afdelingsvergadering meldden zich om tal van pnvé-re- denenaf. „Deze vergadering is te belang rijk. Er staan twee heel stevige moties op de agenda. Daar moet onze achterban een uitspraak overdoen. En als om legitieme re denen teveel mensen niet kunnen is het beter de vergadering af te gelasten en een andere datum te prikken," laat het bestuur weten. Het is de bedoeling, dat de verga dering nu over enkele weken wordt uitgeschreven. De verwach ting is dat over de datum later de ze week duidelijkheid zal bestaan. Vlaardingen— Wil Vlaardingen het nationaal én internationaal gaan maken, dan moet de ge meente haar imago als haring- stad veel meer uitbuiten. Dat schrijft de directeur van het Vis serijmuseum Frits Loomeijer in een pamflet, dat hij in het kader van het Stadsdebat rondstuurt Net als buurgemeente Schie dam zich op alle fronten met de jenevervies profileert, moet Vlaardingen dat volgens Loo meijer met de Hollandse Nieu we doen. Als Loomeijer zijn zin krijgt, dan komt het hele gebied rond de Oude Haven in het te ken van de haring te staan. Bin nen- en buitenlandse toeristen moeten op die centrale plek niet alleen alles over de historie van het visje te weten komen, ze moeten ook een kykje krijgen in de haringindustrie en vanzelf sprekend ook een maatje kun nen proeven. In Loomeyers Vis serijmuseum zou daartoe een permanente haringexpositie kunnen worden ingericht Om het belang van het visje voor Vlaardingen een historische context te geven, zouden ookhet Archeologisch-Historisch Muse um Hoogstad en het Streekmu seum Jan Anderson naar de Westhavenkade moeten verhui zen. De haringindustrie daar moet rondleidingen organiseren en restaurants moeten toeris- ten-vismenu's aanbieden. Paginal5: 'Vlaardingen moet op de kaart als haringstad' Vlaardingen— Véél Vlaardingse woningen kampten vanochtend met vies, roestig gekleurd water uit de kraan. Ook stroomde het drinkwater langzamer. De proble men met de watervoorziening wa ren een gevolg van een lekkage aan één van de hoofdleidingen. De breuk ontstond bij de leiding, die onder het fietspad aan de Broekweg loopt Dit fietspad inde Indische Buurt stond vanochtend onderwater. ENECO benadrukt dat het drin ken van dit water geen effecten op de gezondheid kar hebben gehad. Kleding wassen met dit water kan wel roestvlekken in het wasgoed hebben veroorzaakt. Volgens EN ECO gaan deze vlekken bij een tweede wasbeui t er weer uit. De gebroken leiding loopt vlak langs de Engeisehe Boomgaert. Daar wordt sinds drie weken ge werkt aan het bouwrijp maken van het terrein voor woningbouw. De breuk heeft volgens ENECO echter niets te maken met de bouwactiviteiten. Het defect in de leiding is, zegt een woordvoerder, ontstaan door een 'spontane breuk, eventueel veroorzaakt door het verschuiven van grond'. Dat laatste is volgens de zegsman een natuurlijk verschijnsel, dat vaak optreedt. Nadat de lekkage om tien over half tien vanochtend ontdekt werd, heeft ENECO de defecte lei ding afgesloten. De watervoorzie ning kwam omstreeks half twaalf weer normaal op gang, omdat EN ECO de watervoorziening voor de Vlaardingse huishoudens op an dere leidingen had overgescha keld. Door deze 'wateromleiding' was er volgens ENECO vóór het middaguur weer gewoon transpa rant, normaal-stromend water uit de kraan. De kapotte hoofdleiding zal naar verwachting nog vandaag worden gerepareerd. Daartoe moet eerst het water op het fiets pad worden weggepompt. Daarna moet de buis worden uitgegraven. Na het herstel zal de watervoor ziening gewoon weer door deze leiding plaatsvinden. Niemnueenproe Roita tséenpfl i, Jdr noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement f (6 weken voor slechts'29,-) 'Naam: Adres: .r Postcode:. Telefoon:..-. „..Voort: 'Nn~fr, m/v_ (I.y.m. controle bezorging};? .Bank/gtronr.:-. .Handtekening:,I,..., L. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service F3 Antwoordnummer 3-5*7.9, 3QOOVB Rotterdam Ë31

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3