13,! 'Bed Breakfast is thuis op afstand' Winkehvand Elysium bijna klaar In oude schippersinternaat hotelvoorziening met zeven kamers Eerste zonneboiler op het dak geplaatst vpJ1^ $1®. ^jgenda Protestmars tegen ziek beleid Buurthuis heeft nieuwe keuken Rotterdams Dagblad Donderdag 20 mei 1999 Als de gemeenteraad van Rotterdam, waar ik beroepshalve by moet zijn, vandaag een beetje opschiet, dan kan ik op tijd terug zijn in Schiedam om vanaf 19.00 uur mee te lopen in die protestmars van de wijkverenigingBijdorp. Ik sympathiseer met het verzet tegen een nieuw ziekenhuis op die plek. De optocht gaat door het historische straatje dat geslcopt moet worden (de Schiedamseweg) en langs de rijke flora bij de Poldervaart waar parkeerplaatsen moeten komen. Voor het maandblad Musis heeft Wout van der Schalie in kaart gebracht wat er allemaal groeit. Wout is voorzitter van de afdeling Waterweg-Noord van de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV), hij is een kenner van de veldbiologie. Hondsdraf, smeerwortel, fluitekruid, herderstasje, weegbree, kruisbes, bereklauw, kleefkruid, look-zon- der-look, Wout komt tot 31 soorten en spreekt van een ware apotheek aan geneeskrachtige kruiden. Moet dat weg voor een ziekenhuis? De Poldervaart is een waardevolle ecologische zone. Moet je van af blijven. Bovendien komt het ziekenhuis op een te krappe plek, een normale wethouder plant geen publiekstrekker op een plek Waar het publiek ze in de file zal staan dat ambulances en politiewagens met sirene er niet doorheen kunnen (pech, zeg, als je zwaargewond naar het ziekenhuis moet). Het verkeer zal ook enorme parkeeroverlast geven, aan alle kanten van NS-station Nieuwland en de Nieuwe Dam- laan. Maar een normale wethouder was ook aanwezig geweest op een in formatie-avond voor bewoners van Nieuwland en Bijdorp. En een normale wethouder had ze ook tijdig betrokken by de planvorming. Dat is hier uitgebleven, want het gaat om een wethouder die in hoge mate verantwoordelijk is voor de vernietigende zelfanalyse van de gemeente Schiedam. In die zelfanalyse staat dat de gemeente pover communiceert, dat het college van burgemeester en wethouders te weinig doet aan interactieve beleidsvorming, en dat de wethouders te solistisch beng rijn. Klopt allemaal tweehonderd procent waar het om het nieuwe zieken huis gaai De plannenmakerij had al zes, zeven jaar geleden in open hartige sfeer van start kunnen gaan. Dan hadden ook betere locaties gekozen kunnen worden (bijvoorbeeld het SheU-sportpark inVlaar- dingen, met kuurzwembad, zoals Gemeentebelangen Schiedam op pert). Maar het lijkt wel alsof zogenaamde 'stadsgesprekken5 over de bin nenstad de aandacht moesten afleiden van wat er verder nog aan de hand is met Schiedam. Dus als ze nou op de Coolsingel opschieten, dan kan ik snel met de trein naar station Nieuwland en ben ik er om 19.00 uur. Demonstre ren! Ik wil Bydorp-activist Everard ter Haar wel één suggestie doem De protestmars is bedoeld als verzet tegen een „rampzalig zieken- huisplan" en daar zit wat in, maar mogen we het ook uitleggen als protest tegen riek beleid? Ik denk dat men vanavond luidkeels JAAAAA roept. KOE KEGEL Donderdag 20 mei SCHIEDAM Patiënten voorlichtingscentrum Schieland Zieken huis. Spreekuur Lupus Patiëntengroep, 12.30-14.00u. en spreekuur Nationale Vereniging voor Fibromyal- giepotienten, 14 00-16.ÖÖU Zorgcentrum TJmrlede, Bloemschikken, 14 ööu. Filmhuis, Nicuwstraat 12. The Truman Show, 21.00u. Podium Café, Lange Ha ven 28. Marco Diaman tatos sessie (kwaliteitsmuziek spektakel), 21.39. VLAAFDINGEN Dc Babberspolder. Bingo, 10.0ö-11.30u. Grote Kerk. Lunchconcert door Aad Zoutendijk, 12.45-13.15u. Clubgebouw Natsec, Watersportweg Broekpolder. Vaartocht grote kayak, lOOu. De Groene Luiken, Oosthavenkade 8. Informatieavond Kosovo, 2f OOu. Vrijdag 21 mei SCHIEDAM Filmhuis, Nieuwstraat 12. The Truman Show, 21.OOu. Podium Café, Lange Haven 28. Vrijdag avond CD's, 21.30u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Spellenmiddag, 14.00-16.00u. en darten, 14.00-16.00u. Dc de Bijenkorf, Reigerlaan 105. Euro- voorlichting aan ouderen, 14.00-15.30u. Ingang Volksbos, Maassluiscdijk. Excursie volksbos, 20.00- 22.00u. Grote Kerk. Concert Bram Beekman op het Peteghem-orgel, 2G.15u. Filmtheater Het Zeepaard, Schiedamseweg 51. Leaf on a Pillow, 21.00u. Bioscopen Van wo.20mei. t/m wo.26mei. Cinerama I: 'Entrapment'(16)dag. 12.20-15.20-18.10- 21.10. Cin.2: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.40- 15.30-18.20-21.20. Cin.3: 'Apt pupil' (12) dag. 35,30- 18.20-21.20, do, vr.di. 00k 12.40. Cin.4; 'Asterix Obe- lix tegen Caesar1 (al) dag. 16-18.50-21.30, do.vr.di. 00k 13, Cia5: 'Blast from the past' (al) dag. 13-18.45. 'La vita èbella'(al) dag. 15.40-21.30. Imax Theater: 'Extreme' (al)do.zo.ma. t/m wo. 14-16- 19.30, vr.za.zo. 14-16-20 (Nb 19.30-20 u. Eng.vers.). Af rica's Elephant Kingdom (al) do.ma, t/m wo. 15, vT.za- .20.15-19. 'Whales' (al)dag. 13. 'Saving private Ryan' {16} vr.za.zo. 21. The Horse Wisperer' (12) do.ma.di- wo. 20.30. Venster 1: 'Journey to the sun'(16) dag. 19.30. 'My na me is Joe' i 6) dag. (beh.ma.) 22, vr00k 15. Sneak pre view (16) ma. 22. Ven.2:'Het vijfde seizoen' (16)do.vr- .za.zo. 20. 'Festen' (16) dag. 22. Moviezone: 'Basquiat' (16) vr. 15.30. Cinema 2000: 'Cria Cuervos' (16) ma.di- ,wo. 19.30. Ven.3; 'De boekverfilming' (16) dag. 20. 'Sitcom' (16) dag. 22. Ven.4: 'La vie rêvée des anges' (16) dag. 19.30. 'Following'(16)dag. 22. Lumière 1: 'Arlington road' (16) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Lum. Z: 'I stül know what you did last summer' (16) dag. 13-15.45-18.30-21.15. Lura.3: 'Rush hour' {16} dag. 16-18.45-21.30,do.vr.di. 00k 13.30. Lum. 4: 'Bride of Chucky' (16) dag. 13-21.15. 'Holy man' (al) dag. 15.30-18.30. Pathé 1: 'Entrapment' (12) dag. 11.50-15.30-18.15- 21.10. Pat.2: True crime' (16) dag. 15.40-18.30-21.20 (di.nietom 21,20}, do.vr.di.ook 11.40. Pat.3: 'Acivil ac tion' (16) dag. 16,20-19-21.40, do.vr.di. ook 11.10-13.45. Sneak Preview. 'Is dit de juiste combinatie?' (16) di. 21.20. Pat.4: 'Forces of nature'(al) dag. 11.30-14-16.30- 19-21,40. Pat.5: mo am I?' (12) dag. 11-13.35-16,10- 18.50-21.30. Pat.6: 'Shakespeare in love' (al) dag. 16.10-18.50-21.30, do.vr.di. 00k 11-13.35. Pat.7: 'Ame rican history X' (16) dag. 16-18.45-21220» do.vr.di. 00k 11-13.30. Nachtvoorstellineen: Lum.l: 'Arlington road' (16) vr- .za. 00.15. Lum.2: 'I still know what you did last sum mer' (16) vr.za. 00.30. Lum.3: 'Pay Back' (16), vr.za. 00.15, Lum.4: 'Letters from a killer' (16) vr.za. 00.30. Kindermatinees: Cin.3: 'Babe in de grote stad' (al) za. t/m ma.wo. 13. Cin.4: 'Abeltje' (al) za. t/m ma.wo. 16. Imax Theater: 'Babe inde grote stad'(al) dag. 17. Lum.3: 'Een luizenleven' (al) za. t/m ma.wo. 13,30. Pat.2: 'Missing link' (ai) za, t/m ma.wo. 11-13.20. Pat.3: 'Asterix en Obelïx' (al) za. t/m ma.wo. 11.19- 13.50. Pat.6: 'Een luizenleven' (al) za. t/m ma.wo. 11.20-13.35. Pat.7: 'Babe in de grote stad' (al) za. t/m ma.wo. 11-13.30. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Cornellsse, Benvan Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Eefje Oom en, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 Ai Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 t „Het toerisme in Schiedam zit in de lift," zegt directeur Ruud Pil- lard van de VW Schiedam. In 1998 bezochten 305 groepen de Branderstad, ruim 275 groepen meer dan het jaar daarvoor. Mo menteel heeft Schiedam 169 ho telkamers. Hotel Novotel heeft de duurste kamers, met 189 gul den per nacht. De goedkoopste kamers bevinden zich in Hotel- Café The Windmill, een tweeper soonskamer is daar 75 gulden. Maar binnenkort komt hier ver andering in. Nog een klein half jaar en Bed Breakfast't Fescb Huys opent zijn nieuwe deuren. De zeven kamers, inclusief ont bijt, gaan 75 gulden per nacht kosten. Door Daphne Groenendijk Schiedam Als je de deur open doet, komt de verflucht je nog te gemoet. Een lichte entreehal en het ruime, hoge trappenhuis brengen je naar de eerste vier ka mers van Bed Breakfast, Voor lopig zijn dit nog de enige kamers, want de inrichting van het pand in de Schoolstraat in Schiedam is nog in volle gang. De bedoeling is dat over een klein half jaar zeven kamers gereed zijn, drie tweeper soons kamers en vier eenper soons kamers. Het Bed Breakfast hotel is niet nieuw in Schiedam. Eind 1996 zijn Margreet Feenstra en haar man Erick Schoenmakers begon nen in hun huis aan de Van Ruys- daellaan in Schiedam-West. „Mijn moeder had het idee be dacht," vertelt Margreet Feenstra. „We hadden een huis gekocht, maar dat was te groot voor ons. Mijn moeder zei: „Waarom ga je geen kamers verhuren?". Zij heeft vroeger hetzelfde gedaan. Vlak na de oorlog, in de jaren vijf tig, schreeuwde de WV in Zee land om kamers. Mijn moeder heeft om die reden haar huis be schikbaar gesteld." Feenstra vond het geen slecht idee en waagde het er op. De twee benedeflkamers richtte ze in als hotelkamers. Zelf gingen ze op de bovenverdieping wonen. „We zijn begonnen met wat oude spulle tjes. Want als je alles nieuw koopt en er komt niemand op af, dan is dat zonde van je geld." Maar de nieuwe business begon vry snel te lopen. Margreet Feen stra en haar man waren enthousi ast. Na drie maanden verscheen een stukje in de krant over het schip persinternaat in de Schoolstraat. Deze zou een andere locatie krij gen. „We dachten meteen: 'mis- Margot Feen stra: 'Soms klikt het ge woon. Dan vind je het heel jamnmer wanneer mensen weer weggaan.' Foto Roel Dijkstra schien moeten we maar gaan uit breiden'." Het pand uit 1914 is uitermate ge schikt voor hen. „Alles zit er al m: verlaagde plafonds, nooduitgan gen, een wastafel in elke kamer. Er moest alleen nog worden ge verfd." In oktober vorig jaar kreeg het echtpaar groen licht. Emd maart is het echtpaar en het hotel ver huisd. Er moest nog wel veel ge beuren om de woning om te tove ren tot hotel. Inmiddels zijn vier van de zeven kamers klaar. Feen stra hoopt over een klein halfjaar alle kamers af te hebben, zodat het hotel volledig kan draaien. Het hotel nog niet helemaal af, maar de gastvrouw is toch al ze ven dagen per week in de weer voor het hotel. „Ontbjjtjesmaken, de was doen, schoonmaken. Ook bij vier kamers blijf je bezig," zegt ze meteen glimlach. Goedkoop Bed Breakfast is een goedkoop hotel. Het heeft ongeveer dezelf de prijsklasse als The Windmill. „Tk wil geen super-de-luxe hotel runnen. Ik doe het puur voor de lolIk vind het leuk om mensen te leren kennen." De meeste gasten van het hotel zijn mensen die tijdelijk in Schie dam werken. Naast Nederlanders komen er ook mensen uit Duits land, Belgie, Luxemburg. Frank rijk, Italië en Spaiye. Er zijn zelfs mensen uit Nigeria en Australië geweest. „De mensen die hier komen, zijn heel verschillend. Er is bijvoor beeld een consul geweest, maar er overnachten ook mensen uit de bouw. De één komt als toerist, dc ander voor zyn werk." „Het voordeel van Bed Break fast is dat je je eigen gang kan gaan. Het is een beetje thuis op af stand," benadrukt Feenstra. De kamers zyn dan ook huiselijk in gericht. Huisvriend In de twee en half jaar dat het ho tel open is, heeft de eigenaresse al heel wat meegemaakt. Dromerig denkt ze terug aan een Australi sche jongen ule uiteindelijk een soort huisv riend is geworden. „Hij kwam bij ons in het huis aan de Van Ruysdaellaan om te over nachten. Het was een beetje een onhandige jongen. Hy was vGor het eerst op reis en zou voor twee maanden hier gaan werken." De gastvrouw leerde de jongen tij dens zyn verblijf beter kennen. „Maar na een paar dagen kon hij niet meer terecht in Bed Break fast, want de kamer was gereser veerd. Andere hotels zaten vol. We beslo ten om hem als huisvriend bij ons te laten logeren. Hij is een aantal nachten gebleven. Dat was heel gezellig." De Australiër vond een kamer in Rotterdam. Maar al snel kreeg hy daar ruzie en belde hij in hoge nood op. „Ik heb een probleem," zei hij, „ik sta op straat, mag ik bij jullie komen?" Het echtpaar kon onmogelijk 'nee' zeggen. „Hij kwam weer terug en heeft weer bij ons gelogeerd. In de buurt vonden we een kamer voor hem. Een tijd later kwam zijn va der over uit Australië. Hij heeft voor ons gekookt. Dat was hart stikke leuk. Je verwacht zoiets niet. Het ging van puur zakelijk over naar iets persoonlijks." Met weugde kijkt ze hier op te rug. Het contact met hotelgasten is soms heel goed. „Met sommige mensen klikt het gewoon. Ik vind het dan ook heel jammer als ze weerweggaan." Rommelmarkt Zo kreeg ze ook een binding met een Nigeriaanse man die twee jaar geleden in het hotel over nachtte. Hij zou tien dagen blij ven. „Het was een keurige man, vreselijk bescheiden. Hy zat hier zonder vrouw en kinderen. Het was koninginnedag en er was voor hem niets te doen. Ik heb hem toen meegenomen naar Kethel, naar de rommelmarkt. Dat vond hij een hele belevenis. Hij kocht daar cadeautjes voor zijn kinderen. Het was leuk om zo met een andere cultuur in aanra king te komen," Feenstra hoopt dat er in de toe komst meer toeristen in haar ho tel komen. Momenteel overnacht ongeveer tachtig procent van de gasten voor hun werk. Met de VW heeft ze al mogelijkheden besproken om een arrangement te maken. De WV in Schiedam wil in de toe komst de arrangementen uitbrei den. Nu zijn. er slechts dagarran gementen waarbij groepen door de stad worden geleid. Samen met andere plaatsen in de regio willen ze het aanbod gaan uitbrei den. En dan graag in combinatie met hotels, hoopt Feenstra vurig. Ze zou graag iets toevoegen aan het toerisme. „Schiedam heeft een mooie binnenstad en een leuke geschiedenis. Er is zoveel te bele ven. Ik wil graag wat meer doen voor de stad. Maar dat gaat moei lijk in je eentje." De 'mega store" van Radio Modem zit er al en bij Cupido's slaapcomfort zijn ze druk aan het Inrichten. Het zijn twee van de grote winkels die hun nering in Elysium, aan de Indu strieweg In Maassluis proberen te slijten. Achter een twee honderd meter lange glazen wand verschijnen acht 'show room achtlge' bedrijven zoals een keukenzaak en een han delaar in parket. Ge*n gewone winkels, en zeker geen supermarkten want die hoivo thuis in de bestaande winkelcentra, vindt de gemeen te Maassluis. Net als de grote winkelunits bij het politiebu reau vormt Elysium als het ware een verbindingselement tussen enerzijds de binnenstad en anderzijds winkelcen trum Koningshoek. Foto Roel Dijkstra Maassluis Op het dak van zijn nieuwe womng aan de Plevier- straat in Maassluis prijkt sinds kort een zonneboiler. De heer Dijkhuizen ging als eerste in op het aanbod van Eneco om een energiezuinige boiler met korting aan te schaffen. Deze primeur werd gistermiddag gevierd tij dens een bijeenkomst in het stad huis. Naast Dijkhuizen en wethouder Wesenhagen-Kastelein, waren ook vertegenwoordigers van Ene co, de leverancier van de zonne- boiler en het installatiebedrijf van de partij. In februari dit jaar ging de actie Zonneboiler '99 in Maas sluis van start. De gemeente fun geerde samen met Ridderkerk als pilotproject voor de actie. Dankzij het succes is het project inmid dels uitgebreid naar twintig ge meenten waaronder ook Schie dam en Vlaardïngen. In Maassluis vroegen ongeveer zeventig belangstellenden een in formatiepakket op en kwamen er 25 aanmeldingsformulieren bin nen. De gemeente Maassluis stel de voor de eerste twintig gegadig den een extra subsidie van vijf honderd gulden beschikbaar. In middels zijn tien opdrachten ge plaatst en werd de eerste zonne boiler geïnstalleerd. Met de boiler kan maar liefst vijftig procent energie worden bespaard op de warmwatervoorziening. De actie van Eneco loopt overi gens gewoon door. De subsidiebe dragen van het energiebedrijf va riëren tussen de 750 en 1200 gul den. Dit is afhankelijk van de situ atie in de woning en het type zon neboiler. De actie is bedoeld voor particuliere huiseigenaren en het huis moet aan enkele voorwaar den voldoen. Zo moet het huis be schikken over een onbeschaduwd plat dak of een schuin dak dat is georiënteerd tussen zuidwest en zuidoost Verder moet de bestaan de warmwatervoorziening bij voorkeur op zolder zijn geplaatst Is de ketel op de begane grond ge plaatst, dan geldt een meerprijs. Een informatiepakket kan bij de afdeling ruimtelijke ordening en milieubeheer van de gemeente worden opgevraagd. Schiedam - Het ontmoetingshuis De Weerklank in de Schiedamse wijk Groenoord heeft een nieuwe en gemoderniseerde keuken. Het kookblok is vanmiddag officieel in gebruik genomen door wethou der Adn Reijnhout De oude keuken voldeed al langer niet meer aan de eisen. Het buurt huis, dat een initiatief is van de Stichting Interkerkelijk Ontmoe tingsplaats Schiedam-Noord, heeft de afgelopen maanden daar om beroep gedaan op verschillen de subsidies om het oude blok te kunnen vervangen. In het ontmoetingshuis kunnen per keer zo'n vijfentwintig perso nen eten. Iedere twee weken wordt er voor een zacht prijsje een maaltijd aangeboden. Naast een goedkoop eethuis heeft De Weer klank ook de functie van buurt huis, waar bijvoorbeeld handvaar digheidscursussen worden geor ganiseerd. Ook verkoopt de We reldwinkel er een keer in de maand een aantal producten. Om de nieuwe keuken feestelijk in te lijven worden morgen-en za terdagavond twee culinaire bij eenkomsten in de eetzaal gehou den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3