9 Sloop huizen Kortedijk voorlopig van de baan Ouderwetse stoomtreintjes op laatste Schiespoor-dag ?Mooi dat de gemeente tenminste probéért de discussie aan te gaan' Wethouder belooft na huurdersprotest nader bouwkundig onderzoek Politiebureau varkensstal Brand in opslagloods Autokraker door getuigen gepakt Dronken tegen verkeerslicht Agressieveling in snackbar Engelsman deelt klap uit Palletdieven aangehouden Rotterdams Dagblad Dinsdag 25 mei 1999 Vlaardingen Een uitslaande brand beeft zaterdagmorgen op het bedrijventerrein De Vergalde Hand in Vlaardingen een opslag loods voor onder meer tropische vruchten in de as gelegd. Aanvan kelijk dacht de brandweer met een brand in een chemische was serij te maken te hebben, maar dat bleek op een misverstand te berusten. De brand in het pand aan de Bell- straat brak door nog onbekende oorzaak even na half acht uit. Om dat de vruchten in houten kisten en stro waren verpakt en er ook nog archiefdozen waren opgesla gen, had de brandweer de nodige moeite het vuur te bestrijden. Om tien uur kon het sein brand mees ter gegeven worden. Schiedam Dankzij twee getui gen heeft de Schiedamse politie gistermiddag rond vijf uur aan het Groenendal een autokraker kunnen arresteren. De verdachte, een 41-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, was be trapt toen hij aan de Lange Haven een auto open had gebroken. Met zijn buit sloeg de autokraker op de vlucht, maar de getuigen zetten de achtervolging in. Via de Appelmarkt, de Hoogstraat en het Broersveld trachtte de man te ont komen. Uiteindelijk werd hij door de gealarmeerde politie liggende achter een muurtje aan het Groe nendal gevonden. Schiedam/Vlaardlngen—Een 39-ja- rige Vlaardinger is gisterochtend vToeg door zyn eigen schuld in het ziekenhuis beland. De man was met een flinke slok op achter het stuur van zijn auto gekropen en reed op de Koemarkt in Schie dam tegen een verkeerslicht op. Door de aanrijding raakte de man gewond aan zijn gezicht. Hij werd ter observatie opgenomen m het Schieland Ziekenhuis. In Vlaardingen reed een automo bilist de sloot langs de Maasslui- sedijk in nadat hij een lantaarn paal uit de grond had gereden. De bestuurder liet zyn auto achter en ging te voet verder. In de auto werd een kopie van een rijbewijs aangetroffen. De houder ervan, een 47-jarige Maassluizer, is ver hoord. Vannachtwerd op Plein 1940-1945 in Schiedam een 24-jarige Hage naar met zijn auto van de weg ge haald. De man had te veel gedron ken en bleek bovendien niet over een rijbewijs te beschikken. Vlaardingen Een agressieve Vlaardinger (24) heeft zaterdag nacht in een snackbar aan de Westhavenplaals in zyn woon plaats behoorlijk huisgehouden. De man sloeg zonder enige aanlei ding een klant een aantal malen tegen het hoofd en verliet de zaak. Nij zijn vertrek sloeg hij by een bedrijf naast de snackbar een ruit in om er vervolgens als een haas van door te gaan. Op aanwijzingen van getuigen kon de amokmaker op de Kortedijk worden aange houden door de politie. Hij beken de zich te hebben misdragen waarna tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt Hoek van Holland Zonder dat daartoe een reden was, is zater dagmiddag op de Stationsweg in Hoek van Holland een 38-jarige man uit Leiden in zijn gezicht ge slagen. De boosdoener was een Engelsman. Hij werd gearres teerd. Aangezien het slachtoffer geen aangifte deed van mishandeling, werd de Brit overgedragen aan de marechaussee. Die zette de man op de boot richting Engeland. Vlaardingen Drie Schiedam mers van 20 jaar zijn eergisteren door de politie van het district Wa terweg aangehouden wegens de diefstal van een aantal pallets. Het trio had ze weggenomen van een bouwplaats aan de Maasslui- sedyk in Vlaardingen. Na een tip werden de drie rijdend op de dijk met de pallets op een aanhangwagen, aangetroffen. Ze bekenden de diefstal. Wat de Schiedammers met de pallets van plan waren is niet bekend. Door Eelje Qomen Vlaardingen— De huizen van de groep Kortedijk-huurders, die zich vorige maand fel tegen sloop keerde, worden voorlopig nog niet neergehaald. Naar aanleiding van de bewonerspro testen heeft de Vlaardingse wethouder Kees van der Windt toegezegd de staat van de panden nog eens te bekijken. Als uit die inspectie blijkt dat de huizen bouwkundig goed genoeg zijn, mogen ze blijven staan. Om de woedende bewoners tege moet te komen heeft Van der Windt daarnaast ook een centraal aanspreekpunt voor hen inge steld. Bij Gerard Janssen, de coör dinator van de nieuwbouwplan- nen voor het Buizengat, kunnen de huurders per direct met hun vragen en klachten terecht. Het heeft immers vooral kwaad bloed gezet dat de bewoners het sloopnieuws via-via moesten ver nemen. Eén van de huursters kreeg het hele verhaal toevallig te horen tijdens een huisbezoek van twee vertegenwoordigers van de corporatie Waterweg Wonen. In tegenstelling tot de eerdere ge- meentelyke belofte dat de panden gehandhaafd zouden blijven, werd haar door het tweetal tussen neus en lippen door verteld dat ze per 1 september haar huis uit zou moeten. Toen de bewoners zich na deze in formele mededeling tot de ge meente wendden, kregen ze nul op rekest. 'Waterweg Wonen', zo luidde de officiële mededeling, 'zou voor alle communicatie rond het Buizengat-projeet zorgen'. 'Onbehoorlijk bestuur', zo betite len de bewoners het gebrek aan informatie van de kant van het stadhuis. De gemeente is de ver huurder van de huizen. By het door de wethouder beloof de onderzoek wordt niet alleen de bouwkundige staat van de pan den geïnspecteerd, ook de funde ringen gaan onder de loep. Vooral de grondvesten zouden immers nogal te lijden kunnen knjgen van de aankomende bouwactivi teiten. Als beide aspecten van de woningen naar behoren zijn, wordt het slooppian niet doorge zet. De huurders zyn ervan overtuigd dat sloop niet hoeft, omdat ze de afgelopen jaren zelf nogal wat aan hun huizen hebben vertimmerd. Zo zorgden ze onder meer voor isolatie en centrale verwarming. Taxatie Het bouwkundige onderzoek wordt uitgevoerd door een com mercieel bureau, dat gespeciali seerd is in de taxatie van oude panden. Het is de tweede woning- inspectie op de Kortedijk. De eer ste werd uitgevoerd door gemeen te-ambtenaren. Op die controle hadden de bewoners nogal wat kritiek. De gemeente zou volgens hen slechts de buitenkant van de panden hebben bekeken. Het onderzoek van het commerci ële bureau wordt binnen enkele weken uitgevoerd. Wethouder Van der Windt: „We gaan er zo snel mogelijk mee van start." Nog vóór de zomervakantie zullen de bewoners volgens hem duidelijk heid krijgen over de toekomst plannen met hun woningen. Alleen de bewoners met een regu lier huurcontract kunnen aan spraak maken op de inspectieron de. De woningen van de huurders, die in het bezit zijn van een zoge heten 'om-nietcontract', worden sowieso gesloopt. De 'om-niet' huurders hebben ermee inge stemd hun panden direct te verla ten als de gemeente daar om vraagt. Als tegenprestatie vraagt de gemeente er geen of bijna geen huur voor. Een varken van zeker drie honderd kilo op de lucht plaats voor delinquenten. Agenten van het ScWe- damse politiebureau wis ten gisteren niet wat ze meemaakten. De politie vond het vatten vlakbij het bureau langs bij het kruispunt van de Nieu we Damlaan. Het dier moet zijn ontsnapt van een veld je bij de Poldervaart Om- wile van de verkeersveilig heid ontfermde zij zich over het dier. „Het Het zich als een hondje door het bureau lelden, het at al leen wat uit de plantenbak ken en er ging hier en daar een vuilnisbak omver. ebben we hem t op de lucht- toch ntet werd gebruikt," zegt een woordvoerder. De opgespoorde eigenaar Is het varken tater op de dag komen ophalen. Foto RotHDIJX«fr8 Schiedam Liefhebbers van mi niatuur-treinen hebben op de laatste Schiespoor-dag vin bet seizoen hun hart op kunnen ha len. De hele dag tuften ouderwet se locomotieven over de model spoorbanen in het clubhuis van de Schiedamse vereniging. De meeste modellen werden 'gele verd' door de Stichting Doorreis die te gast was en haar pronkstuk ken tentoonstelde. De collecties waarmee Stichting Doorreis in het onderkomen aan de Westerkade voor de dag kwam, bestaan bijna volledig uit materi aal van de Nederlandse Spoorwe gen. De tentoonstelling gaf blokkendo zen, voor- en na-oorloogse perso nen- en goederentremen en het nieuwe NS-materiaai te zien. De nadruk lag echter op de jaren der tig. Uit die periode viel een aantal exclusieve stoomlocomotieven, waaronder de vermaarde Tigerlij waarvan er nog slechts twee be staan, te bewonderen. Vooral veel ouderen vergaapten zich zaterdag aan de geëxposeer de treinstellen, maar ook jeugdige bezoekers kwamen op de open dag af. „De ouderen," legt Schie- spoor-voorzitter Hans Nossent uit, „komen hoofdzakelijk om te kijken. Ze zijn benieuwd wat we er op de modelspoorbaan bij hebben ge bouwd en hebben oog voor detail. Ze zien bijvoorbeeld dat we volks tuintjes hebben aangelegd en dat daar zelfs fruit aan de bomen groeit. De jeugd kijkt ook wel rond, maar de rangeerbaan trekt toch wel de meeste interesse. Daar kunnen ze zelf rangeren." Schiedammer Cees Scheffers is één van de vele bezoekers die 's ochtends al een kijkje kemt ne men, Hy zegt besmet te zijn ge raakt met het miniatuurtreinvi- rus door zijn broer Lou. „Ik ben met de vut en het bezig zyn met miniatuurtreinen is gewoon een hele leuke bezigheid. De trein rondjes laten rijden is een kwar tier leuk. Het gaat meer om het werk dat je er vooraf aan hebt. En als alles dan werkt, ja, dan krijg je er steeds meer lol in." Volwassenen die met treinbes spelen? Is dat niet een beetje kin derachtig? Scheffers moet lachen. „Zeg dat hier alsjeblieft niet, want dan pleeg je zo'n beetje heilig schennis. Het is meer dan speel goed wat hier staat. Kijk maar eens goed om je heen." Ware attractie Hij heeft gelyk. De modelspoor baan is voor de treinliefhebbers een ware attractie. In het glooien de landschap staan fraaie station netjes, liggen idyllische dorpjes compleet met paraderende fanfa re op straat, rondrijdende stads bussen en bezinestations met werkplaats en boven op de berg zorgt een oud kasteel voor het let terlijke hoogtepunt. „Er komt nog een grote stad by," wijst voorzitter Nossent naar een stuk braakliggend terrein. „Maar dat is pas in het nieuwe seizoen te aanschouwen. We gaan er op de clubavonden hard aan werken. En geloof me, dan wordt er ook echt hard gewerkt." Elke maand houdt Sehiespoor m De laatste open dag van Sehiespoor van dit set zoen trok veel bekijks. Foto Roel Dijkstra Dinsdag 25 mei SCHIEDAM De Blauwe Bmg. Avond overnatuurvnendelijk tuinieren. Podium Café, Lange Haven 28. Jamsessie, 21»30u. VLAARDINGEN Dc West. Lezing over Bergen op Zoom van de Histonscfie Vereniging Vlaardingen. 20.00- 22.30u. Dc Soenda. Darts en klaverjassen (footamjU9.00-21.30u ROTTERDAM Lantaren/Venster 20.30 Mode). BlIJdorp Huid en Haar. Dtoy 22.00 Steam Team Nighttown 2100 The Jon Spencer Blues Ex plosion. Luxor 20.15 Tineke Schouten, de Unie 2030 Archrtectuurcafe. Woensdag 26 mei SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Damesbtljart, 18.00- 22-OOu. en zomerkoersbai, 19.15-22.00u, VLAARDINGEN Buurthuis de Pljpeiaar, WRiem Pijperstraat 10. KindertHngo.14 QQ-14.30u. MAASSLUIS Centrum voor Natuur en Milieueducatie, Havenstraat 2d. Bijen les voor kinderen en volwassenen, 13 00-16.00u. Theater Schuurkertc Xindermiddag voor vluchtelin genkinderen met o,a poppentheater Wht> Noordegraaf, 14.Q0u. ROTTERDAM Lantaren/Venster 20,30 Model. Rotter dam*# Sehouwburggr zaal 20151 Said. Bij dorp Huid en Haar. Dtvarw locaties HIBo- sluis Anroe M.G. Schmidtdag. Galerie Ron Mandes vanaf 10.30 Vanuit de Sprookjes- stoel. TheaterWest 16.00-17 00 Stem- workshop voor kinderen. 14.30 De Wegloop pop. 19.30-21.30 Koor, Speten met je stem. Ahoy" 20.00 Alan/s Monsette. Casino 20.00-01.00 Peter Brands. 20.00-01.00 Ladres Day. Dodorama 20.30 Machines For Making Sense. Odeon 20.30 Uve Jazz mOde- on. Nighttown 22.00 Yottiu Yindi. 23.00 Fresh Up. Prinses Theater 20.15 improptca- na 2; De Nazaten van Pruts Hendrik. Rotown 22.00 Lucky Suike stand up comedy flight Dansacadetnle 19,30 Fallmgfrom the Rain bow. SKVR Muziekschool Da weg 19.30 leer- (ingenuitvoenng Piano. *t Kapaffetfe 14,30 Tussen de Boxen, de Unie 20.30 NCRV Volg spot-twe. Schel ling's 19.00 Zzep. Luxor 20.15 Tineke Schouten. Centrum voorTbea- ter 20.30 Tooeeflesproduct», Puntstraat 13.00-17.00 Dealing with Art Rot own 22.00 Lucky Stn ke stand up comedy nighf. Se- ntorwwoos WBtobrord 14.00-16.00 .Kla verjassen. Theater ZuidpMn 20.15 Het Plein. Bioscopen een open dag die gemiddeld 150 bezoekers trekt. De komende twee maanden moeten de treinfa- naten het even zonder stellen. Dan geldt de 'zomerstop'. Maar als geen ander kijkt ook Hans Nossent nu al uit naar het volgen de seizoen en dat heeft een be paalde reden. „Dan vieren we ons derde lus trum. Op 17 oktober om precies te zijn. We gaan met alle leden (ze ventig in getal; red.) een dagje uit. Hoe? Wat dacht je? Met de trein natuurlijk! t/mwo-26mel. Cinerama Ij Entrapment' (16) dag. 12.20- 15.20-18.10-21.10. Cln.2: 'Message in a botöe' (12)dag. 12.40-15,30-18.20-21.20. Clfl3: 'Apt pupri' (12) dag. 1530-18.20- 21.20, do.vr.di. ook 12,40. Cln.4: 'Astenx Obel« tegen Caesar- (al) dag. 16-18.50- 21.30, do.vT.di. ook 13 Cln.5:'Blasttrom the past' (al) dag. 13-18.45. 'La snta bella' (ai) dag. 15.40-21.30, Imax Theater. 'Extreme' (al) do.zo.ma. t/m wo. 14-16-19.30, vr.za.20. 14-16-20 (ND 19.30-20 u. Eng.vers.). Africa's Elephant Kingdom (al) do.ma. t/m wo. 15, vr.za.zo. 15- 19. "Whales' (al) dag, 13'Savingprivate Ryan' (16)vrza.a,21. The Horse Wtsperer,(12)do- .ma.di.wo,20.30. Venster 1: Journey to the sun' (16) dag. 19.30. 'My name is Joe' (16) dag. (beh.ma.) 22, vt. ook 15. Sneak prewew (16) ma. 22. Ven J: 'Het vijfde seizoen' (16) do.vr.zazo. 20'Festen' (16) dag. 22, Moviezooe: "Basqu- at' (16) vt. 15.30. Cinema2Q00: 'Criacuervos' (16) ma.di.wo. 19.30. Ven.3: 'Deboekverfü- ming" (16) dag- 20. 'Sitcom' (16) dag. 22. Ven.*: 'La vie révée des angps' (16) dag 19,30. ToHowing" (16) dag. 22. Lumlére Is 'Arlington road' (16) dag. 13,15- 16-18.45-21.30. Lum. 2: 'I still know «tut you did last summer' (16) dag. 13-15.45- 18.30-21.15. Lum3: 'Rush hour' (16) dag. 16-18.45-21.30, do.vr.di. ook 13.30. Lum, 4: 'Bndecf Chuck/ (16) dag. 13-21.15. 'Holy man' (al) dag. 15.30-18.30. Rexane: Erotische films (18) dag. 12 fm 01. Pathi Is •Entrapment- (12) dag. 11.50- 15.30-18.15-21.10.Pat2: "True crime' (15) dag 15.40-18.30 21.20 (di.niet om 21.20), do.vr.di.ook 11.40. Pat3; 'AcMlacDon' (16) dag. 16.20-19-21.40, do.vr.di. ook 11,10- 13.45Snea k Preview: 'Is dit de juiste combi natie?' (16) di. 21.20. Pat4:Forces of natu re' (al) dag. 11.30-14-16.30-19-21.40. Pat5: Who am 1?' (12) dag. 11-1335- 16,10-18.50-2130. Prt.6: 'Shakespeare m love' (al) dag. 16.10-18.50-21.30. do,vr.dl. ook 11-13.35. Pat 7: 'American history X* (16) dag. 16-18.45-21.20, Oo.vr.di. ook 11- 13,30. Klndermatinee*: CM.3: 'Babe in de grote stad' (al) za. t/m tna.wo. 13. Cln.4: 'Aüeltje* (al) za. t/m ma.wo. 16. Imax Theater. 'Babem de grote stad'(al) oag. i7.Lum3: ten luizen- leven' (al) za. t/m ma.wo. 13.30. PaL2t 'Ms- sing link' (al)za. t/m ma.wo. 11-13.20. P*t3: 'Astenx en Obelix' (al) za. t/m ma.wo. 11.10- 13.50. Pat6: 'Een iutzenieven' (al)za,t/m ma .wo. 11.20-1335. Pat7: 'Babe in de grote stad' (al) za. t/m ma.wo. 11-13,30, Door Eefje Qomen Vlaardingen Pvda-fractievoor- zitter Anny Attema staat erop. Jan van der Kolk moet zijn uitspraak over 'het doodgeboren kindje' te rugdraaien, „Want," wijst Attema om zich heen, „het kind is inmid dels weer levend," Inderdaad be leeft het 'terras op tournee' zater dagmiddag zyn hoogtepunt. Om drie uur drommen zo'n vyftig be langstellenden samen rond de Stadsdebat-karavaan ophetVeer- plein. Een twintigtal Vlaardingers is er zelfs even bij gaan zitten. Trio Hasjee reageert wat onzeker op de plotselinge belangstelling inde binnenstad. „Nu alsjeblieft niet meer weggaan, mensen," piept de accordeonist. 'Flauw' vindt Attema het, dat het GroenLmks-raadshd Van der Kolk het gemeente-initiatief 20 heeft neergesabeld. „Het is de eers te keer dat we zoiets organise ren. Dan kun je er toch niet van uitgaan dat het meteen een dave rend succes wordt. Het gaat erom dat de gemeente tenminste pro béért met de burgers in discussie te gaan. Dat we daar ons best voor En zo waar: tij dens net vier de en laatste Terras op tournee had presentatrice Jet Sol enige tijd een flinke hoorders. Foto doen, dat is toch heel mooi?" In gesprek met de PvdA-polïtiea geeft Van der Kolk haar 'een beet je gelyk' over de toegenomen in teresse. „Oké, het kind is enigs zins gereanimeerd. Maar," voegt hij onmiddellijk toe, „dat mag ook wel, zaterdagmiddag, op het druk ste punt van Vlaardingen. Als het hier niet lukt, waar dan wel?" Popconcerten Aan een vouwtafeltje tegenover V &D worstelt één van de enquèt- ten." De vraag 'vindt u dat er meer activiteiten m het centrum moeten komen', blijkt niet con creet genoeg voor de twee tiener meisjes die hij voor zich heeft. „Activiteiten," herhaalt de één. „U bedoelt demonstraties?" „Nee," weet de andere tiener bedoelt buurthuizen Na de vervolgvraag moeten activiteiten toch doorgaan overlast blijft het even stil. Een van de meis .Hoezo eurs met zyn vragenlijst. De ge sprekken 'met sturen', staat erop zyn instructieblad. „Moeilijk," zegt hij, „want soms kan je niet anders, dan een paar voorbeelden noemen. Anders begrijpen de mensen niet watje van ze wil we- overlast?" De enquêteur zucht. Uitleggen? Niet uitleggen? Ook de vraag naar de Vlaardingse 'voorzieningen' zorgt voor moei lijkheden Op het Stadsdebat-for mulier moeten de twee jongeren aangeven welke faciliteit voor hen het belangrijkst is. Derde op tie op het antwoordblad, de 'kunst- en cultuurvoorzieningen'. „Cultuur, wordt daar ook de bieb onder verstaan?," wil het tweetal weten. De bibliotheek blijkt ech ter een aparte categorie op het antwoordblad. „Het gaat dus over het museum," concluderen de meisjes. „Nou, zet dat dan maar op de laatste plaats. Het museum vin den we niet belangrijk." Dat ze met die keus ook pop concerten, to neelstukken en cultfilms als 'met-be langrijk' weg schrijven, ont gaat ze. Drie kwartier later, als de twee meisjes allang weer een kledingwinkel zijn inge doken, komt het Groenlinks- raadslid nog even langs om zijn mening bij te stellen. Een beetje triomfantelijk: „Kijk, het kind heeft inmiddels weer het leven gelaten." Het terras achter hem is opnieuw leeg. Een enkeling bla dert nog in een Stadsdebat-folder. Onder de volhouders ontwaart Van der Kolk 'verdacht veel' ge meenteambtenaren en burgers, „die altijd al de deur van het stad huis platlopen." Onder de groep 'diehards' ook veel politici, die het laatste 'terras op tournee' nog even aan de lijve willen meemaken. WD-fractie- voorzitter Leny van Halteren 'hoewel blij dat er toch nog be langstelling is', vindt de opkomst op het Veerplein toch 'wat teleur stellend'. „Het is hier een stuk stiller dan gewoonlijk. Tja, het weekend rond Pinksteren, hè? Dan zijn toch veel mensen de stad uit." Zouden de discussies nog een keer worden georganiseerd, dan heeft het WD-raadslid nog wel wat ideeen voor verbetering. .Achteraf hadden we alle bewo nersdebatten toch beter over één maand kunnen spreiden, m plaats van ze in één week te plan nen. Dan hadden we ze ook steeds op een zaterdagmiddag kunnen houden in de winkelcentra van de verschillende wijken." 'Campag ne-ervaring', lacht ze, „dan kies je ook altijd voor die locaties en die tijdstippen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1