Esma Redzepova helpt de Kosovaren in Skopje Qgrips Ex-callgirl Kim mag nu tóch bij de politie Aubergine-chips met Parmezaanse kaas Het ES-virus heeft toegeslagen tmnmm] Oma heeft het 'm geflikt Tara in de ban(d) van de vogelmelk I 8#l «3 éfï $*i~ Ia rm Lekker Dagpuzzel 'De zigeuner is nog nooit een oorlog begonnen, en heeft nog nooit een land bezet' EUROVISIE Agenda Malcolm X zomaar op veiling Vraagteken Rotterdams Dagblad iv? Voor tips en reacties: 010-4004337 i m '%c ■- Woensdag 26 mei 1999 Vogelmelk heet het plantje met de opvatlen- de blauwe bloemen, dat een heilza me werking bij sommige soorten kan ker zou heb ben. Het En gelse 'model van het Jaar' Tara King hing de blauwe guir landes om haar zo te zien kerngezonde lijf, om aandacht te vragen voor de kankerbestrijding. Het biauwe bloemetje staat symbool voor die Strijd, foto Michael Stephens/EPA De Australische Kim Hol- lingsworth kon weer breed lachen nadat de politie, die haar van de politie-opleidfng had verwijderd, in het onge lijk was gesteld. Kim had vol gens de politie verzwegen dat ze vroeger haar geld had verdiend als callgirl en dat ze in stripteasetenten had gewerkt. Een speciale com missie vond dat echter geen reden om Kim een nieuwe loopbaan bij de politie te ontzeggen. Haar beige huis- rat Casper moet nu dus vre zen dat Kim haar aandacht binnenkort ook op andere ratten zal richten. Foto News u- Het zijn niet alleen aardappelen waarvan chips gemaakt kunnen worden. Ook in dunne plakken gesneden aubergines laten zich in hete (olijOolle in slechts 2-3 minu ten lekker krokant bakken. En dat geldt trouwens ook voor wor telen, meiknolletjes (navets), knolselderij, koolraap en (rauwe) rode bietjes. De groentenchips, die met wat fijngeraspte oude Goudse of Par mezaanse kaas kunnen worden bestrooid, lenen zich uiteraard goed om bij een glas wijn of ande re drank te presenteren. 2e kun nen ook als een bijgerecht bij ge braden of geroosterd vlees en ge vogelte worden gegeven. Voor ca. 2Q0 gram chïps.i grote en vooral taiige aubergine, eu. 2,5 dl (olijffolie; 2 eetl. fijngeraspte oude of overjarige kaas. Spoel de aubergine onder stro mend koud water. Maak hem droog met keukenpapier en snijd de uiteinden er af. Snijd de auber gine vervolgens in plakken die niet veel dikker dan 2.5 millime ter mogen zijn. Maak de plakken stuk voor stuk droog met keuken papier. Verhit een bakpan met ho ge opstaande rand en voeg de olie toe. Wacht tot een temperatuur van ca. 175 graden is bereikt. Bak de aubergineplakken er bij kleine hoeveelheden in 2-3 minuten goudbruin en lekker knapperig in. Houd de plakken tijdens het bakken wel van elkaar geschei den want ze hebben de neiging om aan elkaar vast te willen kle ven. Laat de chips na het bakken even op keukenpapier uitlekken. Bestrooi ze onmiddellijk daarna met wat fijngeraspte kaas. Horizontaal l.hn brengt de Italiaanse Amerika (13); 7, dat water is krachtig (5); 8 stiekem jagen op die van ap pels of rietsui ker (7); 9. zit de politie in de bak? (3); 10. heeft men kijk op een meisje? (5); 1L aan alle kan ten vreemd (4); luchtige houding Engelsen (3); 14. bij zo'n meningsverschil loopt men averij op (9); 15. goed werk van een fhc (3); 17. onderin het fornuis vindt men eersteklas groente (4); 18. is die boom familie van een vroegere scheidsrechter? (5); 19. wat vindt Sien? Is 'r vriendje niet goed meer? (3); 20. nog eenWD-Rom? (7); 22. zo stel ik me een compleet insect voor (5); 24. bij dat gedoe heb je je ogen dicht (13). Verticaal; 1. in de mand voor de guillotine neemt hij alles niet zo serieus (6); 2. we kunnen naarde draaikolk lopen of in de lift op BG drukken (8); 3. men weet zijn weetje, naar men bij het tuinbed bekende (9); 4. 'n lid woord zonder zijden (3); 5. is er dan één niet tegen het gebruik van dat materiaal? (5); 6. het hangt van een zeeman af hoe het gordijn hangt (6); 8. er is op de weg iets aan dc hand (9); 12. voor de Belgen zijn tekenfilms kinderspel (9); 13. op geld mag een Duits bedrijf in oprichting wel reke nen (4); 15. op de hoogte met een computermelodietje (6); 16. u ziet wat er in het boek staat, dat ik niet naar buiten breng (6); 17. kunnen padvin ders met elkaar zonder 'r leiding? (5); 21. is die haver niets voor een jon gen? (3); 23. de eerste godheid vliegt en spreekt (3). Oplossing vorige week Horizontaal: 2. voorganger; 7. silo; 8. dorpel; 9. stad; 10. wolk; 11. etentje; 12. clan; 13. list; 14. bagatel; 16. abba; 17. ezel; 19. adjunct; 21. maal; 23. jonk; 24. schade; 25- snek; 26. trapstoel. Verticaal: 1. sintel; 2. voddenbaai; 3, oorveeg; 4. geest; 5. giro; 6. rook stel; 10. welletjes; 12. charmant; 15. tonnage; 18. einder; 20. jacht: 22. al- va. Door Cees van Zweeden Het pad naar het bakstenen huis van Esma Redzepova wijst zich vanzelf. Links en rechts liggen bergen lege flessen en blikjes die doen vermoeden dat de tuin die nacht het toneel is geweest van een woeste zigeunerbrui loft. Maar om zoveel naïve teit moet de zigeunerkonin- gin lachen. „We hebben hier* gisteren twintig ton voedsel uitgedeeld aan families die vluchtelingen uit Kosovo herbergen," zegt ze. „Daar om ligt hier zoveel afval," Niet alleen de tuin getuigt van de oorlog, ook haar huis. Het werd nooit afgebouwd, omdat ze niet aan het geid op haar bankreke ning in Belgrado kon komen. „Er stond een miljoen (Duitse) mark op," zegt Esma Redzepova. „Toen er economische sancties tegen Servië werden ingesteld, kon ik het er niet meer afhalen. Ik neem aan dat het geld nu verdwenen is. De Serviërs zullen er wel wapens van hebben gekocht." Haar huis ligt op een kale heuvel aan de rand van Skopje, in Mace donië. Esma woonde jaren in Bel grado, maar keerde terug toen haar man ziek werd. Ze was haar geboortewijk wel ontgroeid. Maar als ze 's ochtends haar gordijnen openschuift, ziet ze er niettemin op uit. Aan de voet van de heuvel ligt Topana, waar 40.000 zigeu ners wonen, zingen en feesten. In die wijk stond haar school bank. „Een meisje wilde aanvan kelijk niet naast me zitten, omdat ik een zigeunerin was," herinnert ze zich. „Maar de barrière tussen ons was snel geslecht toen ik be gon te zingen. Daarmee werd ik heel populair op school," Zang zou Esma, die nu 55 jaar is, wereldroem brengen. Ze werd eerst populair op school, toen in de stad, vervolgens in het land. Esma zong voor Josip Broz Tito, die vier decennia lang Joegoslavië bijeenhield. En vanaf 1966 was ze 's lands grootste exportsucces. Haar optreden in Parijs dat jaar markeerde het begin van een loopbaan die haar tot in de stoffig- ste hoeken van de wereld bracht. „Onlangs was ik in Nederland," zegt ze, „ik ga naar Tsjechië, en naar Frankrijk." Zeven dagen feest Esma was een meisje van dertien- in-een-dozijn, geboren onder een ongunstig gesternte. Een Duitse bom had haar vader een been af gerukt, wat haar verplichtte hem te helpen bij zijn werk als schoen poetser - het was aan haar de kist te dragen. Zoals alle zigeunerinnen was ze grootgebracht op de tonen van de muziek, maar haar levensverhaal zou nooit geschreven zijn als ze niet op 2-jarige leeftijd Stem Teodeosievski had ontmoet. Deze Macedonische accordeonist had een band waarvoor hij een bege nadigde zangeres zocht, en Esma was dat talent Stevo werd eerst haar mentor, toen haar begeleider en tenslotte haar minnaar. Hij trouwde haar toen ze 24 was. „Een vanzelfspre kendheid was dat niet," herinner Esma zich. „Ik was de eerste zi geunerin in het land die met een Redzepova:De Serviërs zullen wel wapens hebben gekocht van dat miljoen op mijn bankrekening." Foto cees van zweeden/opo niet-zigeuner trouwde." De brui loft was er niet minder om. Stevo bracht ruim negentig liter raki (druiveryenever) mee, en Esma haar broers met hun violen en cymbalen. Het feest duurde zeven dagen, en kostte het leven aan 22 schapen. Esma werd in rouw gedompeld, toen de veel oudere Stevo twee jaar geleden na een lange stnjd tegen kanker overleed. Ze over woog even een klooster in te gaan, maar besloot uiteindelijk haar loopbaan zonder hem voort te zet ten. In een nis van haar huis leeft Ste vo echter voort. Onder een oude poster die een gezamenlijk optre den aankondigt, staat zijn borst beeld en de urn met zijn as. „Dit," zegt Esma met een werktuiglijk gebaar naar de nis, „moet het be gin worden van een museum over zigeunermuziek." Gevraagd wie haar grootste held is, hoeft Esma niet lang na te denken. „De zigeu ner," zegt ze. „De zigeuner is nog nooit een oorlog begonnen, heeft nog nooit een land bezet. Hij is niet geïnteresseerd ïn hoe de sa menleving eruit ziet, hij wii slechts leven." Medicinaal concert Zelf heeft 2e veel gedaan om het leven van anderen te veraangena men. In Belgrado vond ze het me dicinale concert uit, dat ze weke lijks gaf in psychiatrische zieken huizen. „Muziek is voedsel voor de mensen, het beste voedsel dat er is. Eerst huilden de patiënten, daarna ontspanden ze zich. De artsen zeiden me dat ze na de op tredens dagenlang geen pillen hoefden voor te schrijven." Haar andere held hangt aan de muur van haar keuken. „Moeder Teresa gaf haar leven aan de ar men in Calcutta, maar werd in Skopje geboren," zegt ze. „Weet u wie haar naar het station bracht voor haar reis naar India? Mijn moeder." Door Tom Ruijfrok Al op de eerste dag in Jeruzalem werd ik direct geconfronteerd met het ES-virus. Het eerste repetitie uur was voor de Belgische deel neemster Vanessa Chinitor.' Df- rect nadat ze haar stemmige bal lad 'Like the Wind' had gezongen, barstte NOS-collega Tim Dekkers los in een bijna over-enthousiast applaus. Dekkers: „Journalisten mogen ook klappen hoor! Wacht maar af, over een paar dagen doe je net zo." Niet dus; ik verwonder me vooral. Het is wel een knettergek circus, daar in het laveloze International Convention Centre. Gerend wordt er door de verslaggevers veel. Je pikt een paar minuten repetitie van Slovenië mee, rent dan naar de persconferentie van Estland en pikt onderweg een broodje en wat cd-singles op. En maar noteren, hè: 'de Franse zangeres Nayah komt uit Ferpigmn'. Het zijn niet zelden homoseksue le mannen die door het ES-virus zijn besmet Wellicht heeft het iets met de glitter, glamour en het hoge camp-gehalte van het festi val te maken. Britse journalisten lijken nog de enigen die de deel nemers met serieuze, relevante vragen bestoken, Maar verder gaat het vaak over de kleur van de sokken en natuurlijk: De Jurk. Want niets is voor een ES-geïnfec- teerde zo belangrijk als het ant woord op de vraag welke jurk de zangeres zaterdag zal dragen. Maar van Marfayne zou ik het niet eens weten. Paul op het dak Eigenlijk ging er maar één ding echt mis: de vertegenwoordiger van de Groene Blaadjes Partij, die zich in Israël inzet voor 1 Do Belgische deelneemster Vanessa Chinitor kreeg aan de Klaagmuur mobiel wat klachtjes doorgebeld, fowap advertentie geplaatst in de Jeru salem Post, en vanaf dat moment heeft de telefoon niet stilgestaan. Er zijn zo'n duizend telefoontjes geweest!" De voorbereiding voor de Jeruza- lem-week van Paul de Leeuw wa ren al een half jaar geleden begon nen. Nova-correspondente Ankie Rechess ritselde ter plekke veel. Voor de uitzendingen zelf werden veertig medewerkers naar Israël gevlogen. En natuurlijk ook de steeds beroemder wordende bank. Willemijn: „Het enige ver schil zijn eigenlijk de veiligheids mensen die constant om ons heen lopen, maar dat geeft wel weer een veilig gevoel." Morgen volgt een tweede 's mid dags opgenomen uitzending. Veel onderwerpen zullen te maken hebben met de duopresentator, EO-coryfee Henk Binnendijk. En zaterdag tenslotte komt Laat de Leeuw direct na het Songfestival live in de huiskamers. Vanaf het dak zullen kenners commentaar geven op de uitslag. En tsja, als Marlaynewint... ring van softdrugs, kwam te laat en haalde de uitzending niet. Daarom moest Paul de Leeuw in Jeruzalem de gesprekken met an dere gasten wat rekken. Verder was het gisteren een Laat de Leeuw zoals bedoeld. De aflevering was 's middags op genomen op het dak van het sjie- ke Dan Pearl HoteL Op dat dak zat ook een publiek van zo'n honderd mensen, voor het grootste deel in Israël rentenierende Nederlan ders. Wtliemijn Francissen van hetLaat-productieteam: „We heb ben om aan publiek te komen een Apetrots toont Marga- reta McMa- hon uit Nieuw Zee land de be wijsstukken dat ze met haar 93 jaar nog een vrije val van drie kilometer heeft ge maakt Ze had in Taupo gezien hoe haar kleindochter een parachutesprong maakte en had gedacht: 'nou, maar dat ga ik ook doen'. En dus had ze op Tweede Pinkster dag met een instructeur de sprong gewaagd, terwijl dit maal haar kleindochter ver bluft toekeek. Oma heeft nu alweer nieue plannen: ze wil gaan deltavliegen. Foto oavs Hansfort/Reutwj De familie van de zwarte strijder voor burgerrechten Malcolm X «ril weten hoe de agenda van Malcolm in handen van een prlvé-verzamelaar is terechtgeko men. Het boekje zat In Malcolms jaszak op de avond in 1965 dat hij werd dood geschoten, in een danszaal in Harlem. De anonieme 'eigenaar' van het boekje wil het morgenop een veiling In San Francisco verkopen. Het boekje, gebonden in rood nepleer, zit vol kogelgaten en bloedvlekken van de moslimleider. Het was een belangrijk be wijsstuk tijdens de rechtszitting, waarbij drie mannen werden veroordeeld voor de moord. In het boekje staan namen en tele foonnummers van connecties van Malcolm X en afspraken die hij niet meer na heeft kunnen komen. Gezien de grote histori sche waarde zal de agenda mogelijk zo'n 165.000 opbren gen. De politie zoekt nog uit hoe het mogelijk is dat het dag boek In privéhanden kwam. De huidige verkoper kocht het van een tussenpersoon. Normaal gesproken worden de privébezit- tfngen van een slachtoffer van moord na het onderzoek aan de familie teruggegeven. Een woordvoerder zegt dat de familie, inclusief dochter Myasah Shabazz, 'geschokt' is dat zoiets in tiems zomaar geveild wordt. Archieffoto Rotterdams Dagblad Sommige mensen krijgen het voor elkaar van al hun creaties er een zo befaamd te laten worden, dat hun eigen roem daarbij in het niet valt Terwijl hun briljante vinding met alle eer aan de haal gaal, verkiezen zij zelf een verblijf in de luwte. Misschien zoeken zij die bescheiden positie zelf wel. Glimlachend zien zij toe hoe an deren zich vergapen aan wat voor henzelf vanzelfsprekend is. Mon kelend stellen ze vast hoe de bui tenwereld zich laat verbazen en verbazen, generatie op generatie. Maar ter zake. In vrijwel elk toeristenwinkeltje in New York hangt die ene, ultie me afbeelding, die het wezen van deze wereldstad uitdrukt. Hij is te verkrijgen als poster, als ansicht kaart, als sticker, als place-mat of als T-shirt. Iedereen kent die af beelding. Het is een tekening. De lijnvoering oogt primitief. Een kinderlijk perspectief. We zien een wat grove weergave van de sky-line van New York en herken nen, hoe eenvoudig ook ge schetst, de belangrijkste gebou wen, Empire State, Chrysler, RCA. Daarachter strekt zich een smal strookje land uit. Vervolgens kyken we uit over de zee, de At lantische Oceaan, zoals er, ter ver duidelijking in een hanepoterig lettertype is ingeschreven. En vervolgens komt daar de lege, ka le vlakte van een ander continent, waarin wij allen, die New York een warm hart toedragen, onmid dellijk Europa herkennen. Ook dat is er in wat harkerige letters opgeschreven. De tekenaar wil maar zeggen: New York is het middelpunt van de wereld, tegen de voorgrond van deze reuzen- stad valt alles in het niet Althans, zo zouden de New Yorkers zelf graag willen dat het is. In feite gaat het hier natuurlijk om een scherpe karikatuur Om diezelfde New Yorkers fijntjes te.,wijzen op de bekrompenheid, waarmee zij hun stad tot middelpunt van het universum hebben verklaard en nauwelijks oog hebben voor de rest van de wereld. De tekening werd wereldberoemd. De ironie raakte in dat proces misschien wat verloren, waardoor de afbeel ding uitgroeide tot het symbool van de vierentwintig uur per dag gonzende, kloppende en bruisen de mierenhoop die New York heet De tekenaar heette Saul Stem berg. Zoals hij tekende, keek hij naar de wereld. Roemeen, van joodse afkomst, architect en uit geweken naar Amerika. De wer kelijkheid was voor hem een me tafoor. Een spel van onalledaagse observaties, toevallig door hem betrapt en toevertrouwd aan het papier. In zijn wereld reden haas tige letters razendsnel door het beeld. Alles had een leven en kreeg een ziel. Het vraagteken had een weifelmoedig karakter, stelde hij ooit vast. „Je vraagt je af waarom het bovenste deel altijd passief de punt volgt, terwijl de bovenste helft van het uitroepte ken zo streng, zo arrogant, zo zelf zuchtig is." In zijn wereld regen gebouwen zich moeiteloos aaneen tot letters en woorden. Vijftig jaar lang deelde Saul Steinberg de wonderbaarlijke wereld die hij met zijn wat aarzelende pen zag met de lezers van het tijdschrift The New Yorker. Hij was meer verwant met het vraagteken dan met diens brutale tegenvoeter. Zo'n dag of tien geleden ging hij stilletjes dood, 84 jaar oud. De rechter mr, Jesse van Muylwijck Heinz 5T*rt(CS KKiltffM WE uCRVKCC&oe VBPOoG-Zt/vGE/J s 9ATWOO WEt. Suivi 't KOfJ nier AWreRS oes VvJi<.C>B WAARS UK ÖCEKI Pie neie/A/Viueee/'j MEHf*. ftEEFr. JA. a/A pe vcRKiexiAKSCivi ziW aJos WCU PJCWeU'MSS» Al AAR is eft WAARSCHÜA WZJK HEtS/AAAV POKTE*, ACOW ReneWindigenEddiedeJong fi H£UO JOSEPHH howdoyxiao? J"3 Charles M. Schulz WEET JE, CHARLIE BROWN, BIJ HONKBAL MOET JE GOEP NADENKEN. PAAI? KOMT MEVRW1LLÊMS04 MÊT UAAK &ULOO& VLUG, ZETFKEp IN PE KEUKEN- /kbcnera/f Hoeft met* Pie buldoq... IK DACHT NET WAT ER GEBEURD ZOU ZIJN AL5 BEETHOVEN MET ANTONIE 6RENTANO GETROUWD WAS.. MAAR WAT AL6 HIJ MET GIUÜETTA GUKXIARD1 GETROUWD WAS? IK WEET HET GEWOON NIET CATCHERS HEBBEN TEVEEL TIJD OM NA TE DENKEN..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2