ML 13»^ Aanpak van overlast jeugd Negeren afsluiting Vijfsluizen brengt wegwerkers in gevaar Rotterdams Dagblad KHJKfNSTlJDIO N j UNENDUK a» BMtNEBBM Vragen over bestrating Appelmarkt Excursie naar Polderweg brengt commissie niet tot andere inzichten Directeur Visserijmuseum stapt op Man gewond bij steekpartij Jongen vecht voor zijn gsm Bromfietsers op de bon Start opknap Stationsstraat Gewond bij val met motor 'Winkelend publiek en middenstand centrum Vlaardingen getart met provocerend gedrag' Élltef#''" 6 weken voor 9 0800-0642 Rotterdams Dagblad Ui Waterweg Woensdag 26 mei 1999 Vlaardingen Frits Loomeijer, directeur van het Visserijmu seum in Vlaardingen, houdt het na negenenhalf jaar voor gezien. Per 1 september stapt hij op om conservator scheeps bouw te worden in het Neder lands Scheepvaartmuseum in Amsterdam. Daar gaat de ma ritiem historicus zich vooral bezighouden met het beheer van en het onderzoek naar de coliectie van het grootste mari tiem museum van Nederland. Loomeijer kwam vorige week in het nieuws met het plan om het Archeologisch-Historisch Museum Hoogstad en het Streekmuseum Jan Anderson naar de Westhavenkade te la ten verhuizen, waar het Visse rijmuseum haar huidige on derkomen heeft. Volgens de di recteur moet Vlaardingen haar imago als haringstad veel meer uitbuiten. Wil de gemeente het nationaal en internationaal gaan maken, dan moet zij zich op elk vlak profileren als ha ringstad, schrijft Loomeijer in een pamflet dat hij in het ka der van het Stadsdebat rond stuurde. De nu 45-jarige Loomeijer trad in 1990 in dienst als interim-di recteur van de Stichting Visse rijmuseum. Na een jaar kreeg hij een vaste aanstelling. On der zijn hoede onderging het Visserijmuseum een reorgani satie en een verbouwing. Aan de Westhavenkade verrees in die periode museumpavïljoen De Joon en werd een replica van de Vlaardingse Stads- kraan geplaatst. SchiedamProblemen tn de rela tiesfeer zijn vannacht waarschijn lijk de aanleiding geweest voor een steekpartij in de Schiedamse Johan Wagenaarstraat. Een 28-ja- rige bewoner raakte gewond, de dader werd later in Vlaardingen aangehouden. Het slachtoffer werd door zijn be lager, een 47-jarige Vlaardinger, opgewacht toen hij thuiskwam. Die sloeg eerst met een stuk hout de voorruit van zijn auto aan dig gelen en stak vervolgens de Schiedammer in zijn schouder. Vlaardingen Een 15-jarige jon gen uit Maassluis heeft gisteren letterlijk moeten vechten voor het behoud van zijn gsm. De knaap werd op de Broekpolderweg in Vlaardingen aangevallen door een ongeveer 18-jarige man die hem van zijn mobiele telefoon wil de beroven. Een passerende auto mobilist schoot de jongen te hulp waarop de verdachte er als een haas vandoor ging. Schiedam Op de Parkweg in Schiedam zijn gisterochtend tij dens een bromfietscontrole veer tien bekeuringen uitgeschreven. In totaal werden 38 bestuurders van brommers en scooters aange houden voor de controle. Maassluis—Tijdens een informa tiebijeenkomst in het Maassluise stadhuis zijn gisteren de eerste drie subsidiebeschikkingen afge geven voor woningverbetering in de Stationsstraat. Met die werk zaamheden is nu gestart. Voor de reparatie van onder meer gevels, daken en fundering is zo'n ander half miljoen gulden beschikbaar. Schiedam—Een 24-jarige Engelse motorr\jdster is gistermiddag op rijksweg A 20 gewond gemakt. De vrouw kwam ter hoogte van de af rit Schiedam ten val. Toen ze op het wegdek lag, reed een passe rende bestelbus over haar hand. Door Sander Sonnemans Vlaardingen Een experiment met jongeren die zich veelvul dig in groepjes ophouden in het Vlaardingse centrum, moet een eind maken aan de overlast die ze veroorzaken. Met de zo genoemde 'Peergroep-benadering' wil de politie de jongeren inzicht geven in de gevolgen van hun gedrag. Met deze aanpak wordt al enige tijd proef gedraaid in Maassluis en in Schiedam is vonge maand een pilot-project gestart. De poli tie werkt daarbij nauw samen met de gemeente, het Boumanhuis, de GGD en het jongerenopbouw- werk. Bij de overlast in Vlaardingen moet volgens Alain Meijer (29), wijkagent in het centrum, met worden gedacht aan jongeren die stelend en vernielend door het stadshart trekken. Het is meer het provocerende en uitdagende gedrag waarmee ze het winkelend publiek en de middenstanders tarten. De meeste overlast wordt ondervonden op koopavonden als de jeugd, voornamelijk allochtone jongeren afkomstig uit de West- wijk en de Vettenoordsepolder, massaal naar het centrum komt. „Ze zoeken," zegt Meijer, „een ontmoetingsplaats. De McDo nald's, bijvoorbeeld, is zo'n ont moetingsplek. Ze eten er een hamburger, maar verzamelen zich er ook vaak voor de deur. De overlast die ze vervolgens veroor zaken bestaat uit luidruchtig aan wezig zijn en mensen de door gang belemmeren. In het verle den zijn ook wel mensen verbaal lastig gevallen. Eén keertje is er iemand mishandeld, maar dat is al weer geruime tijd geleden." De Peergroep-benadering ('Peers' is het Engelse woord voor leeftijd genoten), die zes bijeenkomsten behelst, wordt toegepast op jonge ren van 12 tot 18 jaar en speelt in op de omgang met leeftijdsgeno ten. Er wordt vanuit geggaan dat jongeren de overlast niet als hun probleem ervaren. Het terugdrin gen van die overlast wordt bereikt door de jongeren zo ver te krijgen dat ze hun gedrag veranderen. Te gelijk wordt wordt getracht het gedrag en de tolerantiegraad van de omgeving met betrekking tot jongeren en overlast, positief te beïnvloeden. Dat kan worden ge realiseerd door het beleid af te stemmen op de omgeving en de buurt. Belangrijk daarbij is dat de communicatie tussen betrokke nen uit die omgeving en de jonge ren wordt verbeterd. Overvallen Alain Meijer ging tot actie over nadat hij afgelopen maand door de winkeliersvereniging Vlaar- dingen-centrum was uitgenodigd voor een bijeenkomst waar veilig heid en beveiliging de gespreks onderwerpen waren. Het gevoel van onveiligheid bij de midden standers werd volgens Meijer me de veroorzaakt door de overvallen op de McDonald's en V&D, eind vorig jaar. „Ik kan me goed voorstellen dat die misdrijven een enorme im pact hebben. Maar de onrust werd mede veroorzaakt door de rond hangende jeugd. Ons beleid is de jongeren uit de anonimiteit te ha len. Kijk, in een groep voelen ze zich veilig als ze worden aange sproken. Maar kan je iemand bij naam noemen, dan is het even wat anders. Daarom proberen we alle jongens bij naam te leren ken nen. Er moet een stuk wederzijd se herkenning zijn. Sommige gas ten kennen mij ook bij naam. Ze roepen ook wel eens naar me. Dan ben je al een heel eind op weg." Om voornoemde doelstelling te bereiken wordt op koopavonden met twee extra mensen gesurveil leerd om 'de boel in de gaten te houden' en makkelijker in con tact te komen met de jeugd. Door de wijkagent wordt gepleit voor meer voorzieningen. Het feit dat jongerensoos The Question is ge sloten wordt als één van de oorza ken van het doelloos rondhangen gezien. Meijer. „We zouden dan ook graag wat meer voorzieningen in of rond het centrum voor de jeugd zien. Ik heb ovengens wel het idee dat de winkeliers een goed gevoel hebben overgehouden aan de informatie-avond van vorige maand. Mijn belangrijkste bood schap naar hen toe is geweest dat we hun klachten serieus nemen. Door te zoeken naar de oorzaken, contact leggen met de jeugd en de inzet van een jeugdcoórdinator en een collega die zich uitsluitend bezighoudt met jeugdzaken, pro beren we de problemen aan te pakken. De Peergroep-benade ring is een goed project dat elders al z'n vruchten heeft afgeworpen. We zijn er begin deze maand mee gestart en het is nog maar een probeersel. En ja, als het niet werkt, dan proberen we gewoon wat anders." Door Sander Sonnemans Schledam/Vlaardingen Het door- rijverbod dat tijdelijk geldt op het stuk Vlaardingerdijk tussen Vlaardingen en Schiedam, ter hoogte van bedrijventerrein Vijfs luizen, wordt massaal overtreden. Veel automobilisten weigeren ge bruik te maken van de omlei dingsroutes en nemen toch de enige vrije rijstrook die uitslui tend bestemd is voor bussen en bouwverkeer. Vooral omdat ze ook nog eens met een veel te hoge snelheid rijden, veroorzaken ze gevaarlijke situa ties voor de wegwerkers. Eén keer is het op de bouwplaats tot een vechtpartij gekomen, toen de werklui het roekeloze rijgedrag niet niet langer pikten en ze een automobilist de weg versperden. Boos stapte daarop de bestuurder uit zijn auto om verhaal te halen en raakte vervolgens slaags met de werklieden. Aannemers die het werk uitvoeren, hebben al eens gedreigd het werk neer te leggen als de politie en de ge meente geen maatregelen zouden nemen. „De aannemerscombinatie van KWS, Heymans em NBM kon de veiligheid voor hun werknemers niet waarborgen," legt projectlei der Ed Bcuwkamp uit. „Naar aan leiding daarvan is wat druk uitge oefend op de politie en de ge meente, want de arbeidsinspectie zou de werkomstandigheden ook niet hebben goedgekeurd. Er is toen gelijk fors gecontroleerd. Ik geloof dat er toen honderdvijftig bekeuringen zijn uitgedeeld in één uur. Nu hebben we regelma tig overleg met beide instanties en dat loopt uitstekend." „Het is echt niet normaal meer," zegt projectbegeleider Douwe Fol- kert. „De wegwerkers worden hier bekant uit hun schoenen ge reden. De auto's scheuren af en aan." Ed Bouwkamp vult hem aan. „Overal staan met borden de om- leidingsroutes aangegeven en toch zijn er mensen die gewoon de Vlaardingerdijk nemen. Levens gevaarlijk is het. Rondom de bouwput geldt een maximum snelheid van dertig kilometer, maar er worden snelheden van zestig a zeventig kilometer geme ten. We hebben de politie daarom nadrukkelijk gevraagd niet alleen te waarschuwen, maar ook te be keuren." De afsluiting van de verbindings- De Vlaardingerdijk richting Vlaardingen. Ook deze automobilist negeert de verbodsborden en omleidingsroute. Inzet: De Burgemeester van Haarenlaan tus sen de Troelstralaan en Nieuwe Damlaan. Vooral tijdens de spitsuren vormt zich daar als gevolg van de omleidingen een enorme file. Foto's Roel Dijkstra weg tussen Vlaardïngen-Oost en Schiedam duurt tot 1 juni en is noodzakelijk in verband met de werkzaamheden aan de tweede buis van de Beneluxtunnel, het metro-traject en de nieuwe op- en afritten van rijksweg A 20. Het deel van de Vlaardingerdijk onder de A 4 is afgegraven omdat die in verband met de aanleg van een tweede viaduct dieper moet ko men te liggen. Inmiddels is men bezig met de riolerings- en asfal- teringswerkzaamheden. Het bouw- en werkverkeer rijdt af en aan en toch schieten daar regel matig talloze auto's en motoren tussendoor. Er is gewikt en gewo gen over een afdoende maatregel, maar die blijkt er niet te zijn. Want het stuk Vlaardingerdijk moet openblijven voor de bussen van Zuid-West Nederland en be stemmingsverkeer voor het indu striegebied Vijfsluizen. Van de op- ri# bij de A 20 richting knooppunt Kethelplein kan door geen enkel verkeer gebruik worden gemaakt. En zodoende worden op de omlei- dingsroutes weer enorme files veroorzaakt omdat ze de ver keersstroom niet kunnen verwer ken. Verkeer vanuit Vlaardingen naar Schiedam moet omrijden via de Van Hogendorplaan en de Har- gaiaan in Schiedam. Andersom leidt de omleidingsroute via de Burgemeester van Haarenlaan, Nieuwe Damlaan en Hargalaan naar Vlaardingen. Vooral in de spitsuren, en dan met name nabij de kruisingen van de Nieuwe Damlaan met de Van Haarenlaan en de Hargalaan, ontstaan enor me files. Om de lange wachttijden te om zeilen, nemen nog altijd veel auto mobilisten het risico en 'pikken' ze toch het stukje Vlaardinger dijk. „Sommigen," wil Ton van Duist, die toezicht en directie voert op het bouwrijp maken van het 'verkeersplein', zijn kritiek ook wel even kwijt, „zie ik hier vier, vy f keer per dag voorbij cros sen. En moetje horen watje naar je hoofd krijgt geslingerd als je er iemand op aanspreekt. Man, je krijgt de ergste ziektes toege wenst. De automobilisten hebben weinig respect voor de mensen die hier aan het werk zijn. Het is ech t een wonder dat hier nog geen ongelukken zijn gebeurd. En dat is te danken aan de wegwerkers, omdat ze goed hun veiligheid in de gaten houden." De Vlaardingerdijk blijft afgeslo ten tot en met 31 mei. Volgend jaar augustus zal het verkeer we derom rekening moeten houden met een tijdelijke afsluiting. Dan wordt het oude viaduct onder de A 20 opgevijzeld. Het nieuwe me tro-traject moet in november 2002 volledig in bedrijf zijn. SchiedamBinnen de Schiedam se politiek is met verbijstering ge reageerd op het nieuws dat de nieuwe bestrating van de Appel markt niet goed is uitgevoerd en weer moet worden verwijderd De fractie van Gemeenbelangen heeft inmiddels schriftelijke vra gen aan het college van burge meester en wethouders gesteld. .Tegenwoordig moetje als lid van de gemeenteraad in de krant le zen wat er in Schiedam gaat ge beuren of wat er fout is gegaan," aldus raadslid Henk Metaal met verwijzing naar een artikel in het Rotterdams Dagblad over het 'be stratingsdebacle'. „Net als in Tuindorp moet de bestrating er weer uit omdat er onvoldoende kwaliteit is geleverd. Dat kost weer tonnen extra." Metaal wil nu van het college we ten wie verantwoordelijk is voor het slechte bestratingswerk aan de Appelmarkt. Toelichtend: „Als je de foto in de krant ziet dan lijkt er ook sprake van slecht bestek- werk." Daarnaast vraagt het Ge meentebelangen-raadslid infor matie over de totnutoe gemaakte kosten aan het bestratingswerk en wie de begeleiding en coördi natie op zich heeft danwel heb ben. „En hoe staat het met de ga rantie," luidt een volgende vraag. „Want waarom moet het de ge meente nu weer extra geld kos ten? Klussen worden toch aange nomen, geklaard en gegaran deerd?" Schiedam Twee koeien en wat schapen staan wat loom m een grGte sappige weide met boter bloemen. „Kijk, dat willen wij toch allemaal," zegt VYD-er Will van Wijk enthousiast. Hij slaat sa men met partijgenote Engelina van Collenburg het tafereel gade vanaf het terrein van een vracht- wagenbedrijf. De commissie ruimtelijke ordening van de ge meente Schiedam was gisteren op excursie om de omgeving van de Polderweg te verkennen. Nadat een voorstel van het college van burgemeester en wethouders vooreen nieuw bestemmingsplan 'Polderweg en omgeving' tot tweemaal toe was gesneuveld in de commissie, gingen de leden maar eens gezamenlijk het gebied bekijken. De PvdA, SP, Groen links, AOV/Unie 55+ zijn de grootste tegenstanders. „Als je vervolgens toestaat dat 250 wo ningen gebouwd mogen worden, blijft er namelijk niet veel groen over," meent Judith Boertjens van Groenlinks. Andere partijen twijfelen nog. Trudy van den Akker (D66): „Ik heb nog geen uitgebreide me ning. Dat er wat moet gebeuren is duidelijk. Voor iedereen. Maar ook mij lijken die 250 woningen erg veel als ik het hier bekijk," De delegatie politici start op het terrein van het vrachtwagenbe- drijf aan de Polderweg, nummer 74. Tot ieders verbazing is het achter de mooie oude boerderij helemaal volgebouwd met enor me trucks tot aan het Rotterdam se bedrijventerrein Noordwest. „Waar we nu staan is het ooit ook weiland geweest," zegt Van Col lenburg tegen Van Wijk. „Je ziet dat er stukje bij beetje steeds weer een strook bij geasfalteerd is om weer meer trucks te kunnen stallen. Er is hier niks meer van het oude agrarische gebied over. Het is echt zonde." Van WD tot Groenlinks werd er afwisselend bewondering uitge sproken voor de mooie oude boer derijen, schuren, weides en sloten langs de Polderweg, Om even vaak weer met verbaring de be drijvigheid te aanschouwen, die zich in de loop der jaren heeft kunnen ontwikkelen. „Hoe is het mogelijk dat hier zo'n groot vrachtwagenbedrijf zit. Al dat zware verkeer over die smalle bochtige Polderweg?" klonk het bijvoorbeeld. Wandelaars Door te ruime verouderde be stemmingsplannen hebben eige naren van grond van alles kunnen bouwen op het stukje Schiedamse veenweidegebied. Het maakt deel uit van Midden Delfland en is ge liefd onder wandelaars en fiet sers. De Polderweg ziet er op het eerste gezicht ook nog landelijk uit. Maar als je beter kijkt, zie je wat er in de kassen staat en wat er achter heggen en ouderwetse boe renschuren verborgen ligt. Wethouder Luub Hafkamp noemt het 'wildbebouwing' eri een 'onge controleerde ontwikkeling van bedrijvigheid'. Er worden geen to maten in de kassen verbouwd, maar er staan caravans gestald. Er staan geen koeien in de wei, maar op geasfalteerde terreinen wor den diverse bouwmaterialen en oude metalen opgeslagen. En zit ten er werkplaatsen voor repara tie van motorvoertuigen, een au- tospuiterij en een autosloperij. De gemeente ontbreekt het mo menteel aan middelen om deze ontwikkeling tegen te gaan. De wildbebouwing is al zo lang aan de gang dat de gebruikers van de terreinen «rich kunnen beroepen op gedoogrecht. Bovendien heeft de gemeente geen grond in eigen dom. Volgens Hafkamp is een nieuw bestemmingsplan voor wo ningen de enige mogelijkheid. „De groei van bedrijvigheid moet worden gestopt door een andere bestemming," licht de wethouder toe. „Maar wat doe je dan met de bedrijven die er al zitten? Deze mogen blijven in het nieuwe be stemmingsplan, maar krijgen niet meer de ruimte om verder te groeien. Als we willen dat ze weg gaan, moeten we ze wel een alter- natiefbieden." Aantrekkelijk Geef je het gebied de bestemming natuur, dan is de grond volgeifc Hafkamp nog maar enkele tien tallen guldens per vierkante me ter waard. Spreek je over grond- die kan worden bebouwd dan wordt dat al gauw veel meer. Haf kamp: „Dan pas wordt het aan trekkelijk voor de bedrijven." Ondanks dat Hafkamp aangeeft dat er in het bestemmingsplan ei sen kunnen worden opgenomen, lijken de tegenstanders niet over tuigd. Het argument dat er maar een bepaalde hoeveelheid vier kante meter bebouwd mag wor den op bepaalde plaatsen en op een bepaalde hoeveelheid grond, bleek niet afdoende. „Want waarom nou in een keer 250 woningen? Als je de ruimte geeft voor zoveel woningen, weet je ook zeker dat die allemaal ge bouwd gaan worden," stelt Boer tjens. GroenLinks en de PvdA be grijpen niet waarom het niet wat minder kan. Maarten Groene (PvdA): „Het wordt zo gepresen teerd als een of-of situatie. Of met dit bestemmingsplan ingrijpen of helemaal niks doen en de bedrij vigheid zich verder laten ontwik kelen. Terwijl wtj het graag per deelgebied willen bekijken hoe veel groen en hoeveel bebouwd." De volgende vergadering, 15 juni, moeten de commissieleden een beslissing gaan nemen. Eén strui kelblok is alvast weggenomen. Volgens Halkamp is er geen spra ke meer van dat er een brede ver bindingsweg komt van bedrijven terrein 's-Gravenland naar Rot terdam-Noordwest. Oorspronke lijk lag er een idee om de Poldet», dwarsweg door te trekken om 'ZO een betere ontsluiting te realise ren. De gehele commissie waar schuwde tijdens de vorige verga dering dat deze 'verbindingscom- dor' weieens een sluiproute zou kunnen worden tussen de A13 en de A 20. „Er zal alleen een ontslui- tingsweg komen voor de huizen die gebouwd gaan worden," aldus Hafkamp, die ervan uit gaat dat in de nabije toekomst NS-station Kethel zal zijn aangelegd en de nieuwe woonwijk Sveapark via TramPlus wordt ontsloten. Neem nu een proe x -n •ffi, p Ja, noteer mU voor zo'n voordelig p - (6 weken voor slechts29]-} -tJ Naam:,. Adres: Postcode:. Telefoon:...,.. Bank/gironr.: -(..Voort: Piaats: .(l.vjn.controle bea»gJng)'| T Handtekening:... Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naari Rotterdam* Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer1579,3000 VB Rotterdam j DORPSSTRAAT 174 2992 AS BAREN DRECHT BU DE WATERTOREN TEL. 01 ««11100 MAANDAG GESLOTEN - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7