14 Actiedreiging bij brandweer Weer brand door sigaret in metro Jeugdtoernool moet Rotterdammer bij evenementen betrekken 'Bommetje was bedoeld voor tram' Vuurwerk- handelaren klaar voor millennium 'Levensgevaarlijke situaties door onderbezetting' Pleziervaart leeft eisen voldoende na 'Trofee voor duurzaamheid is bewijs van goed gedrag* Si Suurhoffbrug voor deel dicht Duurzame gemeente Rotterdams Dagblad Woensdag 26 mei 1999 Rotterdam De vuurwerkbran che in Rotterdam bereidt zich nu al voor op grote verkopen vooraf gaand aan de millenniumviering. Bij de DCMR Milieudienst Rijn mond zijn vijftien nieuwe aanvra gen binnengekomen voor mur- werkbunkers. Op dit moment hebben tien vuur werkhandelaren in Rotterdam een vergunning voor zo'n bevei ligde opslagplaats. Handelaren die meer dan duizend kilo willen opslaan, moeten daarvoor een vergunning hebben. De DCMR beslist of de vergunning wordt verleend. JUs de aanvragers voldoen aan de eisen» komen we voor Rotter dam op 25 opslagplaatsen," zegt een woordvoerster van de milieu dienst. De aanvragen worden nu al ingediend, omdat de DCMR een half jaar de tijd neemt voor de beslissing. Vuurwerkverkopers die hoeveel heden onder de duizend kilo in voorraad hebben, hoeven een minder zware procedure te door lopen. Zjj krijgen binnen een maand uitsluitsel „Deze hausse verwachten we aan het eind van het jaar," zegt de DCMR-woord- voerster. Rotterdam De Rotterdamse brandweer dreigt met acties als de korpsleiding niet snel maatregelen neemt om de soms 'le vensgevaarlijke situatie' die het gevolg is van onderbezetting te verbeteren. Dat hebben de vakbonden AbvaKabo en Novon, verenigd in de Bedrijfsledengroep, en de ondernemingsraad gisteren bekend gemaakt. Or en bonden zeggen dat de brand weer adequaat optreden in noodgevallen niet kan garanderen. Geëist wordt dat de Arbeidsinspectie een onderzoek instelt naar de werkomstandigheden. Het personeelsgebrek is zo nij pend, dat het voorkomt dat in heel Rotterdam-Zuid 's nachts slechts één ladderwagen bemand kan worden, terwijl dat er drie horen te zijn. Het is slechts een kwestie van tijd voordat er slachtoffers vallen onder de brandweerlieden of de burgerij, aldus W. Brouwer, de voorzitter van de Bedrijfsle dengroep. De onvTede by de Rotterdamse brandweer kwam naar buiten na dat burgemeester I. Opstelter) had geweigerd zich met de proble men te bemoeien. Volgens Opstel ten moet het personeel de zaak oplossen in het gewone overleg tussen ondernemingsraad en korpschef J. D. Berghuys. Maar die heeft volgens de bonden tot nu toe weinig begrip getoond voor de klachten, „We hebben gepro beerd de zaak intern te houden. Maar als Berghuys mets doet, gaan wij toch de Coolsingel weer op," dreigt Brouwer. De onderbezetting by de brand weer is volgens de Bedrijfsleden groep - die 95 procent van de circa 700 brandweerlieden zegt le ver tegenwoordigen - het gevolg van reorganisaties en bezuinigingen die sinds 1993 zijn doorgevoerd. De bevoegdheden zijn door het opdelen van het korps in vier dis tricten sterk versnipperd en de werkdruk is voor iedereen 'enorm gestegen'. 'Miscommunicatie' kenmerkt de omgang tussen directie en perso neel. Brouwer: „Het besturen van het korps riekt naar mismanage ment." De brandweerleiding erkende gis teren bepaalde klachten van het personeel. Het voorbeeld van het beschikbare materieel in Rotter dam-Zuid en de omschrijving 'le vensgevaarlijk1 wordt echter over dreven genoemd. Het gekozen voorbeeld zou ook 'niet maatge vend' zyn voor de onderbezetting. Er bestaat een protocol op basis van computerberekeningen waar- by het uitvallen van ladderwa gens 'operationeel aanvaardbaar' Ondertussen komen ook van de brandweer in Amsterdam en Utrecht geluiden dat door reorga nisaties en onderbezetting vaak wagens onbemand blijven. Rotterdam In Rotterdam is gis termiddag even voor vijf uur het metrostation Delfshaven ont ruimd na een brandalarm. Er smeulde iets in een kabelgoot. Van een echte brand was by nader inzien geen sprake. De problemen ontstonden door dat een rubberen strook onder de rails begon te smeulen. Dit zou veroorzaakt zijn door een bran dende sigarettenpeuk. De brand weer had de bron van het euvel snel gevonden en gedoofd. Na on geveer veertig minuten werd het metrostation weer vrijgegeven en kon de metro weer rijden. Op hetzelfde metrostation brak in oktober 1998 een grote brand uit die, zo bleek uit onderzoek, waar schijnlijk eveneens door een siga ret was veroorzaakt. Mede naar aanleiding van de brand in okto ber, de eerste in het dertigjarige bestaan van de Rotterdamse me tro, besloot de RET op de onder grondse perrons een rookverbod in te stellen. Dit verbod gaat ech ter pas op 1 juli in. Volgens het vervoerbedrijf is vervroeging van het verbod niet mogelijk. De ver bodsbordjes zijn nog niet klaar en het personeel dat op de handha ving van het verbod moet gaan toezien, heeft de opleiding daar voor nog niet voltooid. Bovendien wil de RET de reizigers de tijd ge ven aan het rookverbod te wen nen. De brandweer betreurt dat er nooit eerder een gecontroleerd rookverbod in de metro is inge voerd. Formeel is roken op de me troperrons al veel langer niet toe gestaan, maar omdat dit niet dui delijk is aangegeven, zijn veel rei zigers er niet van op de hoogte. Er is ook geen enkele controle op overtredingen. Die komt er vanaf juli wél Rotterdam De waterpoli tie meent dat de pleziervaart veilig heidseisen voldoende naleeft. De afgelopen twee weken heeft zij tij dens een landelijke actie onge veer honderd passagiersschepen gecontroleerd. Slechts zes vaar tuigen kregen een bekeuring. Hiervan kregen ei drie een vaar- verbod. De waterpolitie van het Korps Landelijke Politiediensten en de rivierpolitie Rotterdam deelden onder meer bekeuringen uit voor verlopen keuringspapieren, ont brekende vaarvergunningen en veiligheidsplannen die niet op de vereiste plaatsen waren opgehan gen. De waterpolitie nam open rond vaartboten, hotelschepen, veer- en lyndienstboten en zeilende passagiersschepen onder de loep. Ook de Arbeidsinspectie was be trokken bij de grootscheepse con trole, Zij keek onder andere naar de arbeidsomstandigheden en werktijden van het personeel aan boord. Hoewel er dit jaar geen landelijke actie meer op stapel staat, blijft de waterpolitie de pleziervaart steek proefsgewijs controleren. Rotterdam De Suurhoffbrug over het Hartelkanaal in Rotter dam-Europoort wordt voorlopig gedeeltelijk afgesloten. Rijkswa terstaat wil de brug ontzien, nadat dit weekeinde het te hoog geladen containerschip Hamistaüe de brug beschadigde. Daarbij raakte een van de twee hoofdliggers, die de brug dragen, beschadigd. De andere hoofdligger is verbogen. Van de vier rijbanen zullen er voorlopig twee worden afgesloten. In beide richtingen zal verkeer echter nog steeds mogelijk zijn. 'Exceptioneel vervoer' mag de brug gedurende de reparatie niet op. Volgens een woordvoerder moet onderzoek aan het licht brengen wat de reparatie van de brug uiteindelijk zal kosten. In de Nederlandse en Belgische speelsteden van EURO 2000 (Eu ropees Kampioenschap voetbal) worden de komende maanden diverse evenementen georgani seerd. Morgen begint in Rotter dam het Euro Jeugd Voetbaltoer nooi (EJVR). Tot en met zaterdag nemen ongeveer honderd jon gens- en meisj esteams deel aan dit internationale evenement. Door Jimmy Holterhuès Rotterdam „Sportieve prestatie staat bij ons niet voorop," zegt de Rotterdamse projectleider EJVR Chris de Veth in zijn kantoor aan de Goudsesingel. „We vinden het belangrijker dat de spelers het naar hun zin hebben en een bin ding krijgen met elkaar." Het voetbaltoernooi wordt ge speeld op negen verschillende sportcomplexen in Rotterdam, al les bij elkaar twintig sportvelden. Er wordt gestreden in drie catego rieën: meisjes, scholen/club- en buurthuizen en verenigingen (al leen D-junioren). Naast teams uit Rotterdam en aangrenzende gemeenten, zijn ook vier amateurteams uit Boeda pest, Dresden, Basel en Duisburg uitgenodigd. De ploegen zijn ver deeld in poules. De winnaars van deze poules spelen op zaterdag fi nalewedstrijden tegen elkaar op het terrein van Neptunus/Activi- tas. Voor de deelnemers is ook een re creatief programma opgezet Zij zullen onder meer de Euromast en het Imax Theater bezoeken, een rondleiding krijgen door het Feyenoord-stadion en een rond vaart maken met de Spido. „Zo le ren de voetballertjes Rotterdam ook op een andere manier ken nen," aldus De Veth. Op de slotdag is er een speciaal programma -de Sportsplanet - voor alle ploegen die in de voor ronden zijn gesneuveld. De spe lers kunnen hun vaardigheid tes ten in verschillende takken van sport, zoals basketbal, american /oc&ail en voetvoüey. Voor deze onderdelen kunnen zy punten verdienen. Rond vier uur vindt de prijsuitreiking van het voetbal toernooi en van Sportsplanet plaats in het nieuwe honkbalsta dion van Neptunus. Volgens De Veth is het driedaags evenement een try-out voor het jeugdvoetbal toernooi dat volgend jaar, vlak voor het EK, gaat plaats vinden. „Dit jaar hebben wij be nut om onze organisatie op te bou wen en vrijwilligers te werven. Maar alle elementen die er nu in zitten, komen volgend jaar weer terug. Alleen dan grootschaliger. Zo hebben we nu maar vier ste den uitgenodigd, die elk met één ploeg komen. In 2000 kunnen alle steden in Europa en daarbuiten zich met twee ploegen inschrij ven. Dan komen er misschien wel vijftig teams." De ongeveer tachtig buitenlandse deelnemers verblijven tijdens het toernooi in een jeugdherberg in Dordrecht. De Rotterdamse deel nemers slapen gewoon thuis. De Veth: „Er wordt nog onder zocht of we volgend jaar een soort Olympisch dorp kunnen opzet ten, waar alle deelnemers onder gebracht worden. We verwachten dan ongeveer vierduizend gasten, dus hygiëne en veiligheid zijn be langrijke punten waar nog aan dacht aan moet worden besteed." Nieuw elan De Veth, normaal beleidsadviseur Sport bij Dienst Recreatie Rotter dam, is samen met een aantal col lega's speciaal voor het organise ren van het jeugdtoemooi vrijge maakt. In 1997 stippelde de ge meente Rotterdam een beleid uit om de stad een nieuw elan te ge ven. De dienst kreeg het verzoek een plan te ontwikkeien, waarbij de inwoners van Rotterdam nauw betrokken moesten worden. „Daarnaast moest het project een zekere uitstraling hebben en het moest wat opleveren voor de toe komst," herinnert De Veth zich. „Tijdens een discussie in de ge meenteraad ontstond het idee voor een jeugdvoetbal toernooi. Omdat toen al bekend was dat EURO 2000 eraan kwam, leek het ons een leuk idee om de toernooi en aan elkaar te koppelen." In overleg met de KNVB en met het onderwijs - dat zyn toestem ming moest geven omdat het toer nooi onder schooltijd wordt ge speeld - werkte de Dienst Recrea tie Rotterdam het plan uit en leg de het voor aan het college van b en w. „Zij keurden het plan goed en toen is de bal gaan rollen." In januari van dit jaar begon het nieuwe projectbureau EJVR met het werven van vrijwilligers voor het toernooi. Door middel van ra diospotjes, posters en /lyers wer den enthousiaste Rotterdammers opgeroepen voor een functie als onder andere scheidsrechter, tolk, teambegeleider of EHBO'er. In totaal werken 550 vrijwilligers mee aan het toernooi, van wie 180 mensen die niet tot het bestaande sportvrijwilligerskorps behoor den. Zij kregen allemaal een korte op leiding, waarin ze geïnformeerd werden over hun nieuwe functie. Zo was er voor de scheidsrechters een speciale cursus gericht op de '.r.VH-'-v.v- Chris de Veth ziet het Jeugd een try-out jeugdvoetbal toernooi dat volgend jaar, plaatsvinden. 'Dtt jaar heb ben wij benut om onze orga nisatie op te bouwen en vrijwilligers te werven. Maar alleelemen- zftten. komen volgend Jaar weer terug. grootschali ger.' foto Jaap -v&S jeugd, met de bekende arbiters Dick Jol en Peter Oskam als in structeur. Na het toemr o, vindt een evalua tie plaats, die moet uitwyzen op welke onderdelen het evenement moet worden verbeterd. De vrij willigers spelen hierbij een be langrijke rol. De Veth: „Iedereen die ervaring heeft opgedaan kan dan zijn zegje doen, zodat in 2000 alle schoon heidsfoutjes er uit zyn gehaald, en alle ideeën zijn getoetst op haalbaarheid en zijn ingebracht in het project. Dat is belangrijk voor het evene ment zelf en, met het oog op de toekomst, ook voor de sport in Rotterdam. Door een grotere be trokkenheid van Rotterdammers bij dit soort evenementen kan het bestand aan sportvrijwilligers wellicht worden uitgebreid." Door Kor Kegel Rotterdam—Een bewijs van goed gedrag: zo kijken ze in het stadhuis aantegen de wissel trofee die Rotterdam gewonnen heeft voor duurzaam beleid. De wethouder voor milieu, Els Kuyper, zegt heel blij te zijn omdat het een stimulans is, niet alleen voor het gemeentebestuur maar ook voor milieugroepen, maatschappelijke organisaties en 'de Rotterdammers' om door te gaan met het werken aan een duurzame stad. Knijper riet de inspanningen van de laatste jaren beloond met de eerste Lokale Duur zaamheidsSpiegel» een wisseltrofee van de Nationale Commissie voor Duurzame Ont wikkeling. Rotterdam behoort tot de gemeen ten die een Lokale Agenda 21 hébben opge steld, met als doel de leefbaarheid te bewaren en te verbeteren in de eenentwintigste eeuw. De Lokale Agenda 21 kan gezien worden als een uitwerking van de topconferentie over milieu, dié in 1992 in Rio de Janeiro werd ge houden. Rotterdam scoort in de 'competitie' van de NCDO met 151 punten het hoogst; beschik baar zijn 180 punten. Er is op een aantal pun ten getoetst. Of er een schoon energiebeleid is, voldoende natuur in de gemeente, terug dringen van waterverbruik, omgang met de burgers, internationale samenwerking (bij voorbeeld met zustergemeenten waarmee kennis wordt uitgewisseld) en veiligheid en leefbaarheid in de woonomgeving. Bij dat laatste wordt gekeken naar kinderopvang, verkeer, volkshuisvesting en werkgelegen heidsbeleid. Rotterdam scoorde in drie cate gorieën het hoogst en kwam aan het hoogste puntentotaal van de 71 deelnemende ge meenten. Kanttekening PvdA-raadslid Gerard Peet vindt dat een gro te verdienste, maar hij heeft er een kantteke ning by. „Ik wil geen afbreuk doen aan het belang van de wisseltrofee, want er gebeurt veel in Rotterdam, veel goeds, al kan het al tijd nog beter. Maar wat ik jammer vind, is dat de NCDO vooral gekeken heeft naar het be steld hebben van milieu-ambtenaren. Wat me opvalt, is dat de vragenlijst niet of nauwelijks ging over de effectiviteit van het beleid. Nu denk ik dat Rotterdam ook dan hoog gescoord zou hebben, maar ik. vind dat toch een noodzakelijke relativering bij dit op zich aardige resultaat." Peet vindt dat de monitor van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond een beter beeld geeft van de resultaten op milieugebied» Hij raadt de NCDO daarom aan de harde praktijk bij de competitie te betrekken. Ook bet verkeersbeleid speelt volgens het PvdA-raadslid een ondergeschikte rol in de DuurzaamheidsSpiegel. Omdat het verkeer in toenemende mate voor overlast zorgt, vindt Peet dat dit beleidsaspect meer aan dacht verdient in een onderzoek naar duurza me ontwikkeling. Donderdagavond wordt het winnen van de DuurzaamheidsSpiegel 'ge vierd' met een debat tussen Rotterdamse na tuur- en milieu-organisaties. Dat debat wordt om 19.45 uur gehouden op een toepasselijke plaats: in het Natuurmuseum. Wethouder Kuyper neemt deel aan het avondprogram ma. Op een nader te bepalen datum in juni zal de Spiegel worden uitgereikt Door Yvonne Keun^n Rotterdam De lessen op basis school De Zonnehoek aan het Stichtseplein waren vanochtend anders dan andere dagen. Niet de juf maar een agent stond dit keer voor de klas om de leerlingen op het hart te drukken dat het niet verstandig is om ondefinieerbare dingen van straat te rapen en er aante gaan morrelen. Aanleiding voor deze speciale les is de commotie van gisteravond in Hillesluis. Even na achten klonk een harde knal op het centrale speelplein. Alsof er geschoten werd dachten sommige bewoners geschrokken. In werkelijkheid kwam een ijzeren pijpje tot ont ploffing. In de hand van een 10-ja- rige meisje dat daardoor waar schijnlijk twee vingers moet mis sen. Drie leeftijdsgenootjes kwa men er genadiger vanaf, maar lie pen door rondvliegende stulqes metaal verwondingen op aan hun benen. Ze moesten wel allemaal naar een ziekenhuis. De meisjes vonden een ijzeren pijpje op de trambaan van de na bijgelegen Randweg. „Het was volgens my geen vuurwerk. Meer een soort bommetje. Het lag óp de rails. Waarschijnlijk met de be doeling dat tram 2 of 20 er over heen zou rijden. Dat vermoedt de politie tenminste," zegt de moe der van één de slachtoffertjes. „Dat is een suggestie die we on derzoeken," reageert een politie woordvoerder. „Het is heel goed mogelijk dat het pijpje met opzet tussen de rails is gelegd, maar er worden meer mogelijkheden be keken. We onderzoeken de zaak uitgebreid. Het was immers een levensgevaarlijke situatie." De vriendinnen namen het pijpje, dat met een schroef was afgeslo ten en met tape was omwikkeld, mee naar het plein waar ze wel va ker samenkomen. Daar werd het ding uitgebreid bekeken. De nieuwsgierigheid werd nog meer gewekt toen er plotseling wit poe der uitkwam. Er werd eens met het pijpje geschud, mee tegen een stoeptegel getikt en voor ze het wisten ontplofte het. De 10-jarige Jessica Bongers is één van de slachtoffers. Ze kwam gisteravond van haar wekelijkse repetitie met de drumband af, bracht haar spullen thuis en liep nog snel even het plein voor haar ouderlijk huis op om met vrien dinnen te spelen. „Ze was nog maar net weg of ik hoorde een hoop geknal" vertelt haar moe der. „Ik zat net televisie te kijken. Je schrikt je kweetnietwat. Maar nog voor ik het plein op kon lopen om te kijken wat er was gebeurd, stond Jessica al boven aan de trap met bebloede knieën." De ochtend na het incident heeft het meisje nog steeds de bibbers in haar benen. Het is echter geen reden om een dagje thuis te blij ven. Ze wil graag weer naar school Om met de politieman haar verhaal te kunnen vertellen. Jan Pronk heeft 27 gemeenten de wacht aangezegd. Ze hebben hun milieubeleid niet op orde en daar gaat de minister van VROM streng tegen optreden. Pronk laat bij 15 gemeenten een kritisch on derzoek instellen (dat voor straf door de gemeenten zelf bekostigd moet worden). En 12 gemeenten moeten een deel van hun ryksby- drage terugstorten als ze over een half jaar nog niet op orde rijn. Je eerste reactie is dan: „Zit mijn gemeente daarbij?" Alsjeonte- vreden bent over je gemeentebe stuur, hóóp je het bijna, omdat je dan een bewijs vindt van je gelijk. Maar we mogen niet mopperen. Bij die 27 gemeenten zit er niet één uit de Rotterdamse regio. De lakse gemeenten liggen in een qua natuur comfortabele omge ving (Ede, Ommen, Naarden, Noord-Beveland. Veere), waar ze nooit de noodzaak voelden om iets met milieu te doen. In de Rijnmond lag dat wel anders. De alarmfases van dertig jaar terug dwongen overheid en bedrijfsle ven tot maatregelen tegen de smog. Er kwam een maatschappe lijke en politieke bewustwording op gang, die voortdurend tot bij stelling van het milieubeleid noopte, plaatselijk en regionaal. Het ambitieuze ROM-project Rijnmond is hiervan het gevolg. Het beoogt tot 'nieuwe natuur' te komen, het streeft economische vooruitgang in een 'groene haven' na. Het steigerplan van Watemet is een rechtstreeks gevolg van het eerste ROM-convenantuit 1993. Er is In het Rotterdamse een sterk besef dat de ruimtenood in het verstedelijkte gebied tot behoed zaamheid dwingt Dat stelt eisen aan landinrichting, duurzame wo ningbouw, spaarzaam gebruik van bedrijfsterreinen. De aan dacht voor natuur in woonwijken neemt toe, denk aan de harte- kreetvan wijkwerkers: „Zwanen terug in de singels." Ander voor beeld is de één kilometer lange geveltuin in Spangen, die er elk jaar bloeiender bij staat. Het be wijst dat bewoners en stadsbe stuur een gezamenlijk doel heb ben: een vriendelijke stad waar het fijn en veilig wonen is. In Vee- re of Naarden is dat vanzelfspre kend, je hoeft er weinig aan te doen om het gezellig te houden. Maar een kenmerk van de grote stad is datje de leefbaarheid moet 'terugyeroveren' op misère en apathie. Daarvoor is doortastend beleid nodig, een stevige aanpak - en een lange adem. Het mag dus niet verbazen, dat Rotterdam, tegen het rokerige imago van haven- en werkstad in, winnaar is geworden van de eer ste Lokale DuurzaamheidsSpie gel Ergens in juni wordt die prijs uitgereikt: een gegraveerde spie gel met de tekst Duurzame Ge meente 1999. Van de 538 gemeenten in Neder land hebben er 71 meegedaan aan deze 'competitie', georganiseerd door de Nationale Commissie voor Duurzame Ontwikkeling (NCDO) die hoopt dat in 2000 min stens een dubbel aantal gemeen ten deelneemt. De competitie grijpt terug op de milieuconferentie die in 1992 in Rio de Janeiro werd gehouden Een mondiale agenda voor de eenentwintigste eeuw zou 'ver taald' worden naar plaatselijke omstandigheden. De actiefste ge meenten stelden een Lokale Agenda 21 op. Vervolgens was er de behoefte om de resultaten te meten. De DuurzaamheidsSpie gel is het resultaat. Nu het lokale milieubeleid voor het eerst is 'getoetst', blijkt Rot terdam in drie van de zes catego rieën het hoogst te scoren en ook gemiddeld het beste uit de bus te komen. Op de onderdelen 'beleid maken met de burger', 'interna tionale samenwerking' en 'woon omgeving' staat Rotterdam bo venaan, Het is goed dat het NCDO ook gekeken heeft naar omgang met de burger. Een gemeente met een uitstekend energiebeleid maar met een ondoorzichtig be stuur kan daarom toch slecht uit komen. Van de andere Rijnmond gemeenten komt Ridderkerk het dichtst in de buurt (met een ge- ueelde tiende plaats). Maassluis staat op nummer22, Vlaardingen op 24 en Schiedam op 28, tamelijk laag voor een gemeente die in de jaren tachtig pionierde op milieu gebied. Oud-Beijerland staat er gens onderaan: op nummer 61. Is dat laag? Van 467 gemeenten is de score niet bekend. Ze deden niet mee, misschien durfden zeniet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8