Actueel 3 Nederlanders stierven in orgie van geweld Huisvuil begint zich al op te hopen Grootste vangst cocaïne ooit is nog geen Europees record Gorilla-oma opnieuw moeder geworden Drugsvangst Zelfs grofvuil wordt gewoon buiten gezet Den Haag onderzoekt nieuwe weg Rotterdam Rotterdams Dagblad Commentaar- Bel OIO-4004.444 OVER 15 JAAR 3 MifjoEW Roteb staakt Rotterdams Dagblad Donderdag 27 mei 1999 Door Cees van Zweeden Parijs De vier Nederlanders die eind vorige week ïn het Zuid-Franse Monfort zijn vermoord, zijn omgekomen in een orgie van barbaars geweld. Dat blijkt uit het resultaat van de lijkschouwing, dat /.gisteren door de Franse rechter-com missaris bekend werd gemaakt. Artie van Hulst (51) werd door vier ko- - gels geraakt, alvorens hij zich poogde te barricaderen in de ruimte waar later .vzijn lijk werd gevonden. Hij overleed aan een kogel die hem in de keel raakte. ,/De drie anderen werden met een mes omgebracht, Artie's echtgenote Marian- 4 ne (51) kreeg drie messteken in haar ge- 2icht voordat ze werd gekeeld. Ze bleek -.eveneens in de borst te zijn gestoken. Haar zus Dora Nieuwenhuis (57), werd twaalf keer met een mes bewerkt. Ook zij overleed door een snede in de hals. Dora's man Johan (62) overleed aan zes tien messteken, waarvan twaalf in de rug. Beestachtig Een geëmotioneerde rechter-commissa- ris omschreef zijn aanvankelijke betite lingvan het misdrijf als 'barbaars' giste ren aio een understatement. „Het gaat wellicht te ver om van foltering te spre ken," zei Guy Etienne, „maar deze men sen zijn op meer dan beestachtige wijze afgemaakt." Een commandant van de gendarmerie van het departement had de moord zon dag al geduid als „het ergste misdrijf sinds de oorlogsmisdrijven van de Duit sers in de regio." De Gers stond volgens luitenant-kolonel Colonge bekend om zijn lage criminaliteit. Niettemin sluit de rechter-commissaris niet uit dat de moorden het werk zij n ge weest van misdadigers uit de streek. De afgelopen anderhalf jaar zouden twee keer eerder mensen zijn overvallen in de buurt vanMonfort, waar Artie enMa- rianne van Hulst een boerderij bezaten. Het daarbij gebruikte geweld was ech ter veei minder. De tweede hypothese blijft die van een afrekening. Woensdagochtend werd de hoeve doorzocht met honden die in staat zijn drugs op te sporen. Of daarbij iels werd gevonden, werd niet bekend ge maakt. De lijkschouwing gaf geen uitsluitsel over het precieze tijdstip van de misdrij ven. Guy Etienne veronderstelde echter dat de moorden werden gepleegd in de nacht van donderdag op vrijdag. Artie zou eerst zgn vermoord, de anderen toen zij thuiskwamen van een etentje in een restaurant in de omgeving. De lijken werden pas zaterdag ontdekt, door een andere Nederlander.1 Henri Wagemans was de avond tevoren door Artie en Marianne van Hulst voor een diner op de boerderij uitgenodigd, maar had toen de luiken en deuren gesloten gevonden. Hij keerde de volgende dag terug, omdat hij argwaan had gekregen toen de hele zaterdag de telefoon niet werd opgenomen. Rotterdam Het huisvuil begon zich vanmorgen al direct op te hopen in wijken waar vandaag het afval zou worden opge haald. Sommige inwoners van de stad hebben hun vuilniszak ken en op enkele plaatsen zelfs hun grofvuil gewoon buiten gezet, onkundig van de staking of bewust. Zwerfvuil slingert hier en daar al over straat. De afgelopen dagen zwierf al veel van dat zwerfvuil door de stad, onder meer op de Westblaak en de 's Gravendijkwal. Het leek erop of de Roteb-werknemers in de aanloop tot de staking al minder schoonmaakten. Hoeveel Rotterdammers onkun dig zijn van de staking en gewoon het huisvuil op de stoep zetten, is bij de Roteb niet bekend, Gemid deld wordt er dagelijks 1100 ton grofvuil en huis houdelijk afval aangeboden. Vuil op straat wordt in de stakingsweek alleen opgeruimd als het direct ge vaar oplevert De Roteb komt alleen in actie op verzoek van de politie, de GGD en de brand- Petitie De actievoerende gemeenteambte naren boden wet houder J. van den Muijsenberg van Personeelsbeleid vanmorgen op de Coolsingel een petitie aan. ,lWe geven niet op alvorens wij hebben gewonnen," sprak lande lijk onderhandelaar X. den Uyl tot de actievoerders op de Coolsingel. „Het gaat immers niet alleen om loon, maar ook om het feit dat de ze werkgever ons allen niet seri eus wil nemen. Wie nu akkoord zou gaan met een onredelijk laag bod, zet zich voor jaren buiten- spel Dan denkt deze werkgever dat hij iedere keer met een onre delijk laag bod wegkomt. Dat zul len we niet laten gebeuren." De ambtenarenbonden hebben gisteravond wel gepraat met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De werkgevers-on derhandelaar H. Scherf, ook wet houder van Eind hoven, had vooraf gezegd te hopen tot een formeel bod te komen. Na afloop werden door beide partij en geen medede lingen gedaan. Morgen zullen de kaders van de dne ambtenaren bonden, naast Abvakabo, de CFO (CNV) en de CMHF, zich buigen over de gemeentelijke voorstel len. Partijen huilen zich verder in stilzwijgen. Duidelijk is wel dat er nog geen reden is om de gesprek ken formeel voort te zetten. En ook gaan de aanzeggingen voor de stakingen van volgende week gewoon de deur uit. „We zyn in gesprek en niet somber ge stemd," aldus een woordvoerster De Roteb is vanaf vandaag in staking. Het vuil in Rotterdam wordt een week lang niet opgehaald. van de Abvakabo FNV. Volgens de VNG-onderhandelaar begint het draagvlak bij het pu bliek voor de acties van gemeen teambtenaren kleiner te worden. De ambtenaren zijn al sinds 15 april bezig te proberen hun gelijk te krygen in een beter bod van de VNG. Ze willen 3,5 procent plus een eindejaarsuitkering van 1 procent in een overeenkomst van een jaar. De gemeenten hebben inmiddels informeel 4,5 procent voor 18 maanden voorgelegd. Scherf wil niet zeggen of het feit dat de acties de afgelopen tijd scherper zijn - grootschaligeren langduriger- bij de VNG heeft geleid tot een ruimere hand dan de informele 4,5 procent in ander- halfjaar. De bonden op hun beurt willen niet zeggen hoe ver zij wil len gaan bij het realiseren van hun eisen. Gorilla moeder Annette met jong. Foto Joep van der Pal/Cor Vos .'Rotterdam Gorilla-oma Annet 1 is opnieuw moeder geworden. 'Het jong Abeeku is de 21-ste lhaglandgorilla die in de Rotter damse Diergaarde Blijdorp is Heboren. Voor moeder Annet is Abeeku het.zevende kind. Zij heeft ook al twee kleinkinderen. Vader van de nieuwe boreling is -rilverruggorilla Ernst Het ge slacht van het jongste kind van ''Annet staat nog niet voor hon- rderd procent vast, maar de ver- zorgers gaan er vanuit dat het I om een mannetje gaat, De 26-jarige Annet is een gerou- fineerde moeder. Naast de pas geboren zoon Abeeku past zij ook al op haar dochter Astra (4) en kleindochter Aya (4). Deze laatste is een nakomeling van dochter Aifja, die alweer enige tijd in de dierentuin van Tel Aviv verblijft en daar recent het leven aan een kind heeft ge schonken. In de Rotterdamse dierentuin wordt op dit moment nog hard gewerkt aan het nieuwe buiten verblijf voor de gorilla's. Eind volgende maand moet dit acht tienhonderd vierkante meter grote eiland klaar zijn. Zie ook pagina Rotterdam Door Yvonne Keunen Rotterdam Het was de grootste vangst ooit en daar is de Rotter damse Douane ronduit trots op. Maar liefst 4008 kilo cocaïne heb ben douanebeambten aan de Ree weg in het Waal- en Eemhavenge- bied onderschept. Een Europees record is daarmee echter nog niet behaald. Dat blijft voorbehouden aan de Italiaanse stad Turijn waar ooit 5500 kilo cocaïne werd onder schept. Niettemin is de vangst in de Rot terdamse haven, gedaan op 10 mei, een stevig record voor Neder landse begrippen. „Meer dan vier duizend kilo is echt verschrikke lijk veel. Het is het type vangst dat de douanier zijn hele leven bij blijft," zegt V. Castenmiller van de Rotterdamse Douane. „De coke was nog onversneden ook, dus dan komt de uiteindelijk straatwaarde waarschijnlijk op nog meer uit dan het half miljard waarop het nu al is geschat" Het witte poeder was in kleine zakjes verpakt en verborgen in 215 rollen met spijkerstof. De waar was afkomstig uit Peru en bestemd voor Portugal. Rotter dam was slechts doorvoerhaven. Nog voor het uit Zuid-Am er ika af komstige zeeschip op 10 mei de Rotterdamse haven werd ingeva ren, was al bepaald dat de contai ner met denimfabrics, zoals de la ding op de vrachtbrieven werd omschreven, moest worden door gelicht. Op basis waarvan zo'n zogeheten risico-analyse wordt gemaakt, is informatie die de douane nooit vrijgeeft. Maar het land van her komst, land ran bestemming of een afwijkende lading kan een re den zijn om een laadkist eruit te pikken. „Je moet het zien als een soort er varingssysteem," zegt Castenmil ler. „Wanneer er een boot met ba nanen uit Noorwegen komt, dan is dat reden om de lading te con troleren." Scan De laadkist werd in de Douane Controle Loods gelost en de rollen s*of werden gecontrolee J met de zogeheten palletscan. Met behulp van deze verplaatsbare x-ray - een middenmaat tussen de baga gescanner op Schiphol en de nieu we containerscan op de Maasvlak- De grootsteNederlandse drugs vangsten van de afgelopen tien jaar op een rij: 1989: In december wordt in Rot terdam 330 kilo in beslag geno men, de grootste cokevangst in Nederland tot dan toe. De drugs zijn afkomstig uit Suriname. 1990: In februari onderschept de politie in Dordrecht 45.000 kilo Pa kistaanse hasj, opgeslagen in een loods van een transportbedrijf. Een maand later wordtin IJmui- den ontdekt dat een lading inge vroren vruchtensap niet minder dan 2658 kilo cocaïne bevat, af komstig uit Colombia. 1993: In juli proberen twee Ame rikanen met een zeiljacht 500 kilo cocaïne op Texel aan land te bren gen. Het duo strandt met een rub berboot op een zandplaat voor het Waddeneiland. De drugs zijn af komstig uit Venezuela. Een van de eerste grote vangsten chemische drugs (xtc en aanver wante middelen) wordt in augus tus gedaan door de Amsterdamse politie. Op het terrein van een ma nege worden 1.6 miljoen xtc-pillen gevonden. Daarnaast treft de poli- te ook nog een miljoen neppillen aan en een hoeveelheid grondstof waar 13 miljoen pillen van ge draaid hadden kunnen worden. 1994: In maart onderschept de te - konden de douaniers zien dat in de rollen stof pakjes verstopt zaten. Toen daarin ook nog eens wit poeder bleek te zitten werd de speurhond ingeschakeld en wer den proeven gedaan. Nog dezelf de avond is de recordvangst onder streng toezicht verbrand. Met het oog op een onderzoek naar de afnemers besloot de doua ne in samenspraak met Spaanse en Portugese autoriteiten om de douanerecherche in een loods Zeewolde een partij van 32341rilo. De drugs zijn afkomstig uit Vene zuela. 1995: In september doen de douane en FIOD in Rotterdam een vangst marihuana: 23.500 ki lo, afkomstig uit Colombia. In juni krijgt de politie een tip van de Britse douane en vindt daarop 143 kilo heroïne in een schuurtje in Amersfoort. In oktober van dat jaar treft de Rotterdamse politie 1000 kilo coke in een container met ingevroren garnalen. 1996: In juli is het opnieuw raak in IJmuiden: op een in de haven aangemeerde schoener neemt de poktie 1000 kilo cocaïne in beslag, afkomstig uit Brazilië. Bij daarop volgende huiszoekingen komt nog eens 145 kilo bovenwater, 1997: Net iets groter is de partij die de douane in april weet te con fisqueren in de haven van Vlissin- gen, verborgen op een schip uit Curasao: 1236 kilo. In juni van dat jaar vindt de politie Zaanstreek- Waterland 1000 küo in een contai ner in Hoorn. 1999: Op 7 mei ontdekt de doua ne op Schiphol 700 kilo cocaïne in 144 dozen met groente en fruit, af komstig uit Suriname. Drie dagen later volgt het record in de Rotter damse haven: 4008 kilo vangst niet meteen naar buiten te brengen. Dat gebeurde pas giste ren nadat afgelopen dinsdag in het grensgebied tussen beide Zuid-Europese landen verschil lende aanhoudingen waren ver richt nadat de container daar over land naartoe was vervoerd. De grootste vangst cocaïne in Ne derland betrof tot nu toe 3234 kilo. Dat was in 1994 in de Amsterdam se haven, waar het middel in een scheepslading aluminium schroot was verstopt Het afgelopen jaar werden door de Nederlandse Douane en de Fiscale Inlichting en Opsporingsdienst (FIOD) over het hele jaar ruim 33 ton verdo vende middelen'in beslag geno men, waarvan 5260 kilo cocaïne. De politie sloeg deze maand nog twee flinke slagen. Het zogeheten Hit and Run Containerteam (HARC-team) van FIOD, douane en rivierpolitie m Rotterdam heeft drie mensen gearresteerd na de onderschepping van 208 ki lo cocaïne in de Rotterdamse ha ven. De arrestaties werden al op vrijdag 21 mei verricht. De cocaï ne was eerder door een speur hond van de douanepost Rotter dam gevonden in een partij van 48 blikken scheepsverf. Deze lag op geslagen bij een bedrijf in de ha ven De cocaïne is vanuit Curasao ver scheept. De drie verdachten, af komstig uit Rotterdam en Helle- voetsluis, zyn inmiddels voorge leid en in verzekering gesteld. Ook maakte de Rotterdamse poli tie bekend dat het HARC-team ruim anderhalve week geleden, in een koelcontainer op een Rotter dams haventerrein 16.350 kilo marihuana heeft gevonden. De container was per schip uit Hon duras aangevoerd. Volgens de po litie vertegenwoordigt de marihu ana een straatwaarde zo'n 500 mil joen gulden. Er zijn nog geen ar restaties verricht m verband met deze zaak. De Nederlandse douane heeft deze maand in Rotterdam de internationale drugshandel een flinke klap bezorgd. Op een uit Peru afkomstig schip werd in rollen stof voor spij- kerkleding maar liefst 4008 kilo cocaïne ontdekt, een ongekende vangst voor Nederlandse begrippen. Als de drugs uiteindelijk op de markt waren gekomen, was er voor meer dan een half miljard gul den omgezet. Zover is het niet gekomen want het spul is zoals ge bruikelijk nog dezelfde dag vernietigd. Voor de internationale drugsbestrijding is de vangst van groot be lang. Ze vormt een flinke stimulans om die strijd met kracht voort te zetten. En met de nodige creativiteit, want de drugsmafia pleegt ook zeer inventief te zijn. In die kringen worden voortdurend nieuwe methoden beproefd om de autoriteiten om de tuin te leiden en ongestoord met hun uiterst lucratieve handel door te gaan. Grote drugsvangsten zijn tegenwoordig niet langer een kwestie van stom geluk, maar zijn te danken aan een combinatie van gezond verstand en moderne technische middelen. Sommige schepen of vliegtuigen met sommige officiële ladingen uit sommige landen kunnen al bij voorbaat als verdacht worden aangemerkt. Met be hulp van rontgen-apparatuur kan vervolgens worden nagegaan of die verdenking terecht was en containers en laadkisten inderdaad inhoud bevatten die niet in de vrachtbrieven stond vermeld. In Rotterdam heeft het er alle schijn van dat de investeringen in ge avanceerde apparatuur zeer lonend kunnen zijn. De Rotterdamse ervaringen rijn een aanmoediging voor andere zee- en luchthavens dergelijke technieken eveneens te gaan benutten. Zeker in het rij ke Europa, dat een belangrijke afzetmarkt is van deze producten - en dat ook wel zal blijven. Het is immers een illusie te denken dat het drugsprobleem de wereld uit kan worden geholpen, hoe hard en verbeten de jacht op producenten en handelaren ook is, met alle ge volgen vandien voor de prijzen en de onvermijdelijke criminele bij verschijnselen. Het is niet uit te sluiten dat de record-cokevangst in de Rotterdam se haven ook effecten heeft op het imago van wereldhaven nummer 1 bij de grote drugsbaronnen in onder meer Latijns-Amerika. Mocht Rotterdam in die kringen al de naam hebben een haven te rijn waar men vrijwel ongestoord illegale lading kan in-, uit- of doorvoeren, dan is die naam deze maand in één klap gewist. Dat zal ongetwij feld enige invloed hebben op het aantal schepen dat de Rotterdam se haven aandoet. Maar daar moet niet om worden getreurd, want er rijn klanten die kunnen worden gemist als kiespijn. Den Haag Den Haag begint sa men met de randgemeenten Voor burg en Rijswijk een onderzoek naar een extra snelweg richting Rotterdam. Momenteel perst al het autoverkeer zich via de Utreehtsebaan (A12) de stad in en au wordt b«9fg(s)tsr van bet Rotterdams bagMad uit. Op termijn moet daar een 'Rotterdams ebaan' bij komen, die de Haagse binnenstad verbindt met het knooppunt Ypenburg (A13/A4). Het plan voor zo'n extra verbin ding bestaat al langer, maar well: route de weg moet gaan volgen was nog onduidelijk. Gisteren maakten Den Haag en de randste den bekend dat de keuze is geval len op het Trekvliettraeé, aat loopt via industriegebied Binek- horst en de Trekvliet. Onderzocht wrordt of het mogelijk is de weg geheel ondergronds aan te leg gen. De plannenmakers denken dat de weg er op vroegst in 2010 kan liggen en mikken daarbij op rijkssteun. Omdat alleen nog maar een tracékeuze is gemaakt, kan Den Haag nog geen schatting maken van de totale kosten van het project. Perstuk lOOOgram van 9,50 voor Lrfi~ Culi d'Or slagroomtaart Een mooi gedecoreerde luchtige slagroomtaart, tn de diepvnes Perstuk lOOO gram y van 9.50 voor -*-■ v j Konwar £~w 7-3n DE tfEtóEw pü ££m KuiS WONÊM fJOti Wi'tT EEmS MEEÊ,ER£f-gMj) Roteb iegt tie; werk écn- week neer: vanaf dond érdag 2 7 in e iOÜ .00u u r tot en. rnec woèhsdag.2 juni 24.00 uur. Van af. donderdag 3. juni zet. Roteb aNe mensen en ■middelen in óm d.e. stad weer schoon té maken. Kijk voor meer informatie op. Stadstext.pagiha .777

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3