4 Kabinet tegen plan vluchtelingenkampen VERHUIZINGS UITVERKOOP Mavo-examen Engels scoort met damesvoetbal Deel flat weerstaat ontploffingen 'Winterstalling' inbrekers halveert aantal inbraken Celstraf voor overvallen 'COA heeft niet de expertise om in Kosovo te werken' Texel stapt naar rechter Hoge strafeis tegen overvaller Amsterdam moet betalen TJsselmeer uitbreiden' Heroïne in ruil voor verklaring Meer mensen wonen alleen Subsidie voor circus Vonnis Van Dijke IP";- Antilliaanse scholieren vinden antwoorden tijdig op Internet -""s* -Si] öj)p'j]üg Vernieuwende woonideëen KORTINGEN TOT 50% op al|e artikelen Voor wie professioneel wil inrichten Exclusieve messing deurkruk Milano van HP,-* voor 79,- Rotterdams Dagblad Ik S*i Donderdag 27 mei 1999 Den Bosch De Bossche recht bank heeft gisteren een 42-jarige Eindhovenaar veroordeeld tot ze ven jaar cel. De man beroofde in januari in zijn woonplaats een geldloper van 130.000 gulden on der bedreiging van een pistool Het geld is nooit teruggevonden. Wel vond de politie in het huis van de man een pruik, een bril en een jas die door getuigen zijn herkend als die van de dader. Alkmaar De ambulancezorg Texel spant een kort geding aan tegen het ministerie van volksge zondheid. De dienstwil het minis terie dwingen de kosten van een tweede ambulance te financieren. Texel heeft met 15.000 inwoners recht op één ambulance, maar door het grote aantal toeristen is een tweede nodig. Volgens de be staande richtlijnen van het minis terie kan er echter maar één am bulance worden betaald. Den Haag Een D66-plan om het Centraal Opvang Asielzoe kers (COA) vluchtelingenkampen te laten bouwen in Albanië, is gisteren in de Tweede Kamer door het kabinet genadeloos weggehoond. „Daar kampen bouwen in de broeierige hitte met de kans op epidemieen is toch iets anders dan het managen van pingpong- tafels in Ermelo," was de vernieti gende reactie van minister Herf kens (Ontwikkelingssamenwer king) tijdens het overleg over de opvang van vluchtelingen uit Kosovo. Het voorstel was afkom stig van D66-Kamerlid Dittrieh. Volgens Herfkens heeft het COA geen expertise om in het buiten land grote vluchtelingenkampen te bouwen. De VH-vIuchtelingen- organisatie UNHCR heeft er niet om gevraagd en het Nederlandse Rode Kruis is er beter voor toege rust Die bouwt in Zuid-Albanie al een kamp. Ook staatssecretaris Cohen (Asielbeleid) sabelde Dittrichs voorstel neer. „Als het COA be hoefte heeft aan een vluchtelin genkamp, dan wordt de firma De Boer gebeld die zo'n kamp bouwt. Dat kan het COA helemaal niet. Het COA is niet de organisatie die hiervoor in aanmerking komt," legde hij uit Bovendien is het COA zwaar over belast door de komst van asielzoe kers naar Nederland, stelde hij: „Het COA heeft zijn mensen hard nodig om de eigen accommoda ties te beheren." Dittrieh vond dat beide bewindslieden een 'karika tuur' van zijn voorstel maakten. Volgens hem is het COA uitste kend in staat tentenkampen te bouwen en te managen. Hij ver wees naar een Noors hulpproject in Albanië waar diverse medewer kers van het COA stage lopen. „In samenwerking met de UNHCR kunnen ze voorde winter vluchte lingenkampen bouwen, inrichten en managen," aldus Dittrieh die vindt dat Herfkens dit de VN moet aanbieden. De minister zeg de wel toe hierover met de UNH CR te overleggen, maar liet te vens blijken hier weinig heil van te verwachten. Alkmaar Tegen een 27-jarige Amsterdammer is gisteren voor de Alkmaarse rechtbank vijftien jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist. De man wordt verdacht van veertien ge wapende overvallen. Daarnaast gaat justitie ervan uit dat de man schuldig is aan de dood van Cees de Vries, die in de ochtend van 10 oktober 1997 levenloos op straat werd aangetroffen in Alkmaar. Amsterdam De gemeente Am sterdam moet opdraaien voor de vierduizend gulden aan kosten voor bijlessen voor de oudste zoon van Kanna Schaapman. Dit heeft de Amsterdamse rechtbank in ho ger beroep bepaald. Schaapman stapte naar de rechter omdat het onderwijs op de 14e Montessori school in de Jordaan zo slecht was dat haar kind bijles nodig had. Amsterdam Het IJsselmeer zou moeten worden uitgebreid met een randmeer bij de Noordoost polder en een meer bij Wieringen, zo stelt de Raad voor het Lande lijk Gebied. Het advies is vandaag in Amsterdam aan staatssecreta ris Faber (Natuur) overhandigd. Volgens de raad zijn de nieuwe meren nodig wegens het stijgend waterpeil in het IJsselmeer. Kli maatverandering zorgt 's winters voor meer regen en watertoevoer naar het meer. Arnhem Tegen het Arnhemse ex-CD-raadslid H. Selhorst is in hoger beroep voor het hof in Am- hem een gevangenisstraf van vijf maanden geëist wegens overtre ding van de Opiumwet. Volgens procureur-generaal mr. L. van der Laan heeft het ex-raadslid vorig jaar maart in Nijmegen verslaaf den bolletjes heroïne aangeboden in ruil voor een handtekening op de kieslijst van zijn partij. Den Haag Over vijftien jaar wo nen bijna drie miljoen mensen al leen. Nu zijn dat nog 2,2 miljoen mensen. Het aantal paren stijgt in die periode van 4,2 naar 4,3 mil joen. De groei van het aantal huis houdens komt voor het grootste deel voor rekening van de eenper soonshuishoudens. Hierdoor zal de vraag naar woningen verder toenemen. Dit blijkt uit progno ses van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op dit moment lopen er ruim 450.000 alleenstaanden rond in Nederland die jonger zijn dan der tigjaar. Tot 2015 komen hier zo'n 50.000 alleenstaanden bij. Een lichte stijging volgens het CBS. Bij de hogere leeftijdsgroepen ligt dit aantal rond de 200.000. Het ge zin blijft populair. Een leven lang alleen wonen wil bijna niemand. Het ideaal: een gezin met twee kinderen. De keuze voor een huwelijk is daarbij echter niet meer vanzelf sprekend. In de toekomst zal nog maar 60 procent van de mannen in het huwelijksbootje stappen. Samenwonen komt hiervoor in de plaats. Het aantal getrouwde stel len neemt de komende vijftien jaar af van 3,5 naar 3,3 miljoen. Daar tegenover staat een groei van niet getrouwde stellen van 700.000 tot 1 miljoen. Jonge men sen beschouwen het alleenwonen meestal als een tijdelijke fase: ne gen op de tien twintigers wil in de toekomst met een partner samen wonen. Volgens het CBS zijn relaties van paren die samenwonen minder stabiel dan huwelijken. Hierdoor zal het aantal relaties dat stuk loopt toenemen. Op hogere leeftij den zullen er daardoor steals meer alleenstaanden bijkomen. Tussen de 30 en 49 jaar neemt het aantal alleenstaanden de komen de vijftien jaar met 200.000 toe. Ook het aantal alleenstaanden tussen de 50 en 59 jaar stijgt de komende periode met200.000. Dit komt vooral doordat de helft van het aantal mensen dat gaat schei den niet opnieuw in het huwe lijksbootje stapt. Door de groei van kleine huishoudens zal de vraag naar woningen doorgaan. Niet zeker is of de toenamen van het aantal eenpersoonshuishou dens een grotere vraag naar klei nere woningen uitlokt. Dit hangt volgens het CBS af van het econo mische klimaat en de sociaal-cul turele Ontwikkelingen. Grotere woningen zijn ook voor eenper soonshuishoudens aantrekkelijk. Joyce Collewijn, Jurgen van der Sloot en leerkracht De Grootzijn blij dat het examen Engels voorbij is Foto joep van derPai/eorVos Door Jan Horstinken Rob Snijder Capelle aan den SJssel Het exa men Engels dat de mavo-kandi daten gistermiddag voorgelegd kregen, begon met een paar leuke binnenkomertjes. Het eerste tekstje ging over Indiase school kinderen die 's ochtends een heu se tijger in hun klaslokaal aantrof fen, gevolgd door onder meer arti keltjes over Whitney Houston en de overbelaste wasserij van het Witte Huis wegens de talloze gas ten die een nachtje mogen verble ven in hel domicilie van hun pre sident als beloning voor het spek ken van zijn verkiezingskas. Het echte werk begon pas met de gTote teksten. Was de 'gaten tekst', waarin de leerlingen weg gelaten woorden moeten invullen, nog niet al te lastig, tekst 12 met Amsterdam Circus Elleboog krijgt voor 1,8 miljoen gulden Eu ropese subsidie voor een depen dance in Amsterdam-Zuidoost Volgend jaar opent het circus, dat dit jaar zijn vijftigjarig jubileum viert, daar de deuren van een tij delijk onderkomen. Naar ver wachting is twee tot driejaar later de definitieve huisvesting bij de Amsterdamse Poort klaar. De uit breiding in de Bijlmer past vol gens Heesakkers in de traditie van het kindercircus dat vyftig jaar geleden in de Amsterdamse Pijp werd opgericht. Den Haag - In hoger beroep heeft de procureur-generaal gisteren voor het Haagse gerechtshof een boete van driehonderd gulden ge elst tegen RPF-Kamerlid Van Dy ke, Hij zou zich in het blad Nieu we Revu beledigend hebben uit gelaten over homo's. In het ge wraakte interview vergeleek de RPF-voorman homoseksualiteit met het plegen van fraude. Het opblazen van de vijfentwintig jaar oude vleugel flat De Knoepert In het Venlose stadsdeel Blerick is gistermiddag bepaald niet vlek keloos verlopen. Het enorme ge bouw had In der tig seconden als een plumpudding in elkaar moeten zakken, maar een technisch man kement verhin derde dat. Er staat nog altijd een stuk flat overeind. De Knoepert kreeg vorigjaar mei lan delijke bekend heid toen het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) aan kondigde twee duizend asielzoe kers in het al eni ge tijd leegstaan de gebouw te wil len onderbren gen. Foto Marcel Anto- nlsse/ANP itr, smitB .■tmm.ii ;isimessu ifjïïsif! -IMSeïïH «jSEMai ««isssjse i- <3. ïr'ÏEJSi: Zoetermeer Leerlingen op de Antillen en Aruba hoeven toch hun examen niet over te doen om dat zij opgaven of antwoorden van Internet konden plukken dankzij het tijdverschil met Nederland. Een woordvoerster van het Neder landse ministerie van Onderwijs heeft dat gisteren laten weten. Overzeese scholieren hadden na dat de examens in Nederland wa ren afgenomen, nog zo'n twee uur voordat zij aan hetzelfde examen begonnen. Een nieuw examen dreigde voor leerlingen in drie schoolsoorten die in het Nederlands, Frans en Duits examen hadden gedaan. Uit onderzoek blijkt dat de opgaven voor Frans havo en de antwoor den van Duits vwo (eigen ant woorden van het Intemetcollege) inderdaad via Internet verkrijg baar waren enkele uren voordat op de eilanden de examens be gonnen. In beide gevallen 2ijn de gege vens één keer opgevraagd: ie mand op Aruba bekeek de opga ven Frans, iemand op Curasao vond de antwoorden Duits. „De examens zijn versneld nagekeken en daaruit blijkt dat zich geen on regelmatigheden hebben voorge daan," aldus de woordvoerster van het departement in Zoeter meer. „Er waren bijvoorbeeld geen mensen die ineens prachtige resultaten hadden. Verder was er niemand die dezelfde fouten had gemaakt als het Intemetcollege." Voor de examens die nog overblij ven (Frans mavo en Duits havo) worden speciale maatregelen ge nomen. Antilianen die de uren voor hun examen vrij hebben, zui len zich eerder bij hun school moeten melden om te voorkomen dat zij Internet afzoeken. Minimaal De Antilliaanse autoriteiten had den overigens van te voren reke ning gehouden met het tijdsver schil en de mogelijke inzage voor af in de antwoorden. Dat risico werd minimaal ingeschat omdat veel examens vrijwel gelijktijdig plaatsvinden: op de eilanden 's ochtends vroeg, in Nederland in de middag. De betrokken examens Frans, Duits en Nederlands waren niet afgestemd omdat het niet om al leen meerkeuzevragen ging. Ver der zou de examenperiode te lang duren. Bij gelijktijdige toetsing kan maar één examen op een dag plaatsvinden. In de jaren tachtig speelde het zelfde probleem door opkomst van de fax. Frans en Duits worden op de eilanden slechts door enke le tientallen leerlingen gemaakt, bij Nederlands gaat het om meer dan 1500 examenkandidaten. Utrecht Het aantal woningin braken daalt flink als inbrekers hun straf in de winter moeten uit zitten. Volgens het jaarverslag van de politieregio Utrecht heeft de 'winterstalling' van inbrekers in de winter van 1897/1998 geleid tot een halvering van het aantal inbraken in de stad in vergelij king met dezelfde periode daar voor. De winter is traditioneel de perio de waarin het hoogste aantal in- braken plaatsvindt. Dc simpele verklaring daarvoor js dat inbre kers bij voorkeur hun vak in het anonieme duister uitoefenen. Het idee om inbrekers in de cel te laten overwinteren komt van re chercheur N. van Huussen van het stadsdistrict Utrecht Noord. Het Openbaar Ministerie heeft op initiatief van Van Huussen uitein delijk negentien inbrekers met openstaande straffen in de cel la ten overwinteren. Mede door het project Winterstal ling daalde het aantal woningin braken in de hele politieregio Utrecht in het jaar 1998 tot by na 8400, een daling van ruim 1100 in vergelijking met 1997. Gezien het succes zijn er binnen de politiere gio Utrecht voorzichtige ideeën voor de opzet van een project on der de naam zomerstalling. Daar in zouden dan bijvoorbeeld auto krakers, die in de zomer het meest actief zijn, onderdak kun nen vinden. de woordspelige titel 'Belles of the ball' zag er aanzienlijk moeilijker uit. Het artikel ging over de op komst van het damesvoetbal in Engeland. Ook de laatste tekst, over de fietskoeriers in Londen, was er één om de tanden op stuk te bijten. „Goed maakbaar," oor deelt docent Engels A. Richter van het Comenius College in Ca pelle aan den IJssel. „Die gaten tekst over een nieuw regime in Amerikaanse gevangenissen vond ik wat gedateerd, maar voor de rest waren het allemaal aardige onderwerpen. Joyce Collewijn (15), mavo-kan didate van het Comenius College vond het 'best wel moeilyk'. „De teksten vielen me op zich wel mee, maar die vragen!" Toch gaat Joyce, tenminste als ze slaagt, in de talige richting verder leren: marketing en communicatie op het ROC Zadkine. „Ik vind het moeilijk in te schatten hoe ik het ervan af heb gebracht," zegt Jur gen van der Sloot (16), „maar 'strange things' ben ik niet tegen gekomen." Jurgen gaat volgend jaar naar de detailhandeisoplei- ding in Gouda. Hij wil later een ei gen zaak in wit- en bruingoed be ginnen. Docent economie H. Burger heeft een kernachtig oordeel over het examen Economische weten schappen 1 en recht dat zijn vwo- pupillen gistermiddag moesten maken: 'vrij pittig'. „Bij opgave 2, een aantal vraagstukken over de Kennemerland Express van de firma Lovers, begonnen de pro blemen. Veel rekenwerk,een fors beroep op de wiskundige kennis en differentiëren, waarmee de meeste leerlingen grote moeite hebben," aldus Burger. In opgave 3 stond het leggen van verbanden centraal. Daarvoor moesten de leerlingen zo'n beetje al hun economische kennis uit de kast halen. Burger: „Hetzelfde gold voor opgave 4. En nummer 5, over inflatie in een ontwikke lingsland, begon meteen al met een wel heel erg moeilijke vraag over de totale procentuele geld ontwaarding in het voorbeeld- land. Ik denk dat er maar weini gen zijn die dat goed hebben. De meningen onder de jonge vwo- economen van het Comenius Col lege waren ongeveer gelijklui dend. „Ik ben weliswaar niet zo erg goed in economie," zegt Alice Comelisse (19), „maar dit was toch wel te doen. Beschrijven kan ik wel, maar het rekenwerk, voor al in opgave 5, vind ik een crime." Alice wil volgend jaar maatschap pijgeschiedenis aan de Erasmus Universiteit gaan studeren. Simon Nab (17) is het met haar eens. „Maar man, ik heb geen flauw idee van het resultaat. Mijn antwoorden zijn misschien wel goed, maar hoe zit 't met de uit werking? Zo'n schema als in op gave drie heb ik nog nooit gezien. Gelukkig kwam ik er redelijk uit." Ook Simon gaat naar de Erasmus, bedrijfskunde studeren. Als hij hoort dal Alice daar ook naar toe gaat, reageert hij verheugd, want haar vindt 'ie 'een stuk'. Hans van Wijngaarden (18) begon wel lek ker, maar naarmate het examen vorderde kreeg hij het toch enigs zins benauwd. „Die laatste opgave was niet te maken. Maar een vol doende, dat moet lukken." Adverteren? Tel: 010 - 4004 264 De hie fauteuil... één van onze specialiteiten. Ben eldoradoaan keuzemogelijkheden. amervan uw romen. Een interieur precies die uit straling meegeven, waarin u zichthuïsvoelt... Dat wordt een eindeloze zoektocht noar meubels, accessoires en verlichting. Maar niet bij Lagerwaard Design! Zij is ai tientallen jaren één van de meest toonaangevende interieur-vormgevers inde Randstad. In haar expositie ruimte van ruim 3000 m2 vindt u de meest inspirerende plekjes vol exclusief design. tard Design skunaig Maar Lagi biedt advii service. Het f< 'toekomsl compleet lichtplan, is voorbeeld van. Kom omt vrij blijvend langs omjmarket V4flet^%n<énKo p je koffie uwvroanwensen te '3 bespreken. Kanaclweg 39-53 Capelle a.d. IJssèl ••Tel: 010-4507466 Ljgerwoard Design maokf coder onder® gebonk von de woonvormen Artifon, Auping, Baaz Bord, Von Bmowv, CaiteSijn, ftom, Christian Fit Gelderland, Harvink, HuUta, Interstar, Job, Jon', Henni® de Jong, Kendut, Walter Knoll, leoluK, Linteloo, Metaform, Monjfs, New Sfy, Potode, Ploegstoffjrt, ftidfcrm, SDB Design, de Sede, Team by Weltu, Touché, Young International en Wittindh. Boutique Lacoste gaat binnenkort verhuizen naar Rotterdam-Centrum. Wij willen zo weinig mogelijk meeverhuizen, daarom nu al: T.w. heren dameskleding, schoenen én parfums van Lacoste maandag 13.00 -17.30 uur dinsdag t/m donderdag 9.30 - .17.30 zaterdag. 9.30 - 17-.Ö0uuf Boütique Lacoste; Weissenbruchlaan 106 3054 LR Rotterdam Hillegetsberg, Tel/Fax: 010-4220508 Langeweg 5e 3261 U Oud Beijerland Bedrijvenpark Langeweg (Naast Kon») Telefoon 0106 648406 Fax 0186 648488 Openingstijden Dinsdag-Vrijdag 9 00-17.30 Zaterdag 00-17 00 Vnidagavond koopavond Wie mcoi wil inrichten, neemt a Bé én genoegen met kwalitatief goede an moo» producten. U denkt, dat zal behoorlijk prijzig zijn! Maar nietBlj Braurop de Cei/ttairtteanl Hier treft u moderne en klassieke deurkrukken van professionele kwaliteit in aSerleT stijlen aan. In een aparte sfeervolte showroom tonen wij u alle modellen. Nergens heeft u meer keus, Tegen pn;zen die wij nauwelijks durven te noemen Zoals deze messing Deurkruk Milano met langschild Voor slechts f.79,- Dit 1$ maar één voorbeeld van de 30.000 artikelen die i Wtj zijn 6 dagen per week geopend i Ruime gratis parkeergelegenheid Vrijdag koopavond

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4