9 T 'm Chinese spionage-affaire zwaar punt bij Amerikaanse presidentscampagne Steen der Onwijzen maakt kroonjuweel D66 tot loden last tVJM l Picasso's naakte vrouw Kunstwerk Wiegel (8) Wiegel (9) Supporters f Dercon was directeur van eigen idealen-bv Rotterdams Dagblad Donderdag 27 mei 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ik kan mij voorstellen dat een hedendaagse realisti sche schilder door gebrek aan publiciteit voor zijn werk slechts een paar krassen op een doek zet om zijn ongenoegen te uiten.... Het schilderij van Picasso, dat miljoenen waard is, kan het best worden hersteld door een van de velen van de amateurschilders die we njk zijn. Het zal best even moeilijk zijn, maar de benodigde grovekwasten kun nen worden aagesehafd bij doe-het-zelf zaken. Laten we het zo maar doen, want zo kosthet veel minder dan het inschakelen van knappe restaurateurs. Wie bepaalt de waarde van een schilderij? De naam van de maker? Mijn handtekening kóst meestal geld. Rembrandt, Rubens, Paulus Petter en anderen zou den zeker in de pen zijn geklommen bij het zien van een tijdens een kop koffie door Picasso gemaakt doek. Er zijn genoeg voorbeelden van rommelmakers la Pi casso. Daag b .*n eens uit om iets realistisch te maken, bijvoorbeeld zoiets als een van de vele perfecte wer ken van Wil jnk. Ik denk datje nooit iets van die kun stenaars zult horen, want ze beschikken niet over de vaardigheid van bijvoorbeeld vader en zoon Bol of Remt Withaar... Welke kunstcriticus kan mij dit alles eens uitleggen? Ben ik zo naïef? Ik denk dat veelmensen vinden dater te overheidsgeld is gemoeid met het restaureren van deze Picasso. Ik ga een 'Boogie Woogie' spelen op mijn gitaar... J. SteCfen, Maassluis Fietsend op weg naar Zuidland passeerde ik een ob- stakelopde oude trambaan. Ik zag met verbazingmet welke materialeneen gammel soort bruggetje was op gebouwd. Gezien de rotzooi aan weerszijden van deze 'brug' dachtikdathet hier een obstakel betrof datdoor een stel schooljongens was gemaakt. Later hoorde ik over een 'kunstwerk' spreken en geloofde het niet. Als u weet welke voorschriften, besluiten en milieu technische aspecten (bla,bla bla) er aan te pas komen om iets van de grond te krijgen, dan is het genoemde 'kunstwerk' slechts 'kunst' waar het de geslaagde po ging betreft om hiervoor subsidie te krijgen. Zo'n flin ke brandstapel van oude autobanden, drums, kunst stofkratten hooi en takkenbossen; dat is toch vragen om brandstichting! Zeker als de betrokken gemeente lijke instantie de onbegrijpelijke toestemming ver leent om zo'n werk nabij een school te plaatsen. En de resten laat liggen. NuiserenemeneerTejoMoeringsvan plan desamen- leving in Hellevoetsluis met een nieuw kunstwerk op te zadelen. Bezint eer ge begint! Er is op heel Voorne en Putten niemand diezit te wachtenopkunstwerken die mogelijk in de fik gestoken kunnen worden, zeker met als de rotzooi van de brand als 'aandenken' kan blijven liggen. Als iemand zijn vuilnisbak een uur te vroeg buiten zet, kandie persoon al een bekeuringvan ƒ50 krijgen. Als 'kunstenmaker' kun je je waardeloze rotzooi echter overai vrij neerzetten en dat - dat is het ergste - wordt dan nog met gemeenschapsgeld be taald. Dat daarmee klakkeloos wordt omgesprongen, moge blijken uit het feit dat de gemeente Spijkenisse niet kanaantonen waaruiteen tekort vanachtmiljoen gulden is ontstaan... L.N.Maijstré, Spijkenisse Hij moet maar eens terugdenken aan zij n regeerperio de met Van Agt. Wiegel bralde toen dat hij puin ging mimen, maar na afloop van zijn regeerperiode bleek dat de werkeloosheid drie keer verdubbeld was, de staatschuld twee keer. Advies: bemoei je eigen nooit meer met politiek, dat gaat boven je petje, ga je seha* men en biedt je excuus aan Paars 2, dat veel beter re geert dan jij gedaan hebt of ooit zult kunnen, hetgeen je met je puinruimen reeds bewezen hebt. Jebenteenschandevoordepartijdieje vertegenwoor digt, je laatje zogenaamde principe (eigen belang prevaleren boven dat van je partij. De handdruk die je gaf aan Kok en Peper was het toppunt van sarcasme, alleen de Judaskus ontbrak. W. Pieters, Rotterdam Ik ga even in op de weigering van de heer Wiegel. Niet omdat het kabinet gevallen is, want dat vond ik slecht tot zeer slecht voor Nederland. Dat de heer Wiegel nog slechter is, daar benik bangvoor. Hij isa!30jaartegen een referendum, logisch dat je dan tegen stemt. Als het volk mee mag stemmen in bepaalde zaken is het einde helemaal zoek. Het volk moet niet zeuren enge- woon zijn salaris betalen. Want de ministers hebben logischerwijs geleerd voor de baan die zij hebben. En je moet natuurlijk geleerd hebben om zo dom te rege ren, Om daar een gigantisch salaris voorop te strijken,dat is op zich zelf al heel knap. Want de groten m de poli- dek, het spijt me wel, die zie ik nergens meer. En de heer Wiegel past prima bij dat niets, een nietzeggend geheel. En verder? Geen politieop straat, geenleraren voorde klas, geen goedescholen beschikbaar, geen goede ge zondheidszorg, geen veiligheid op straat of thuis: een kleine greep uit de algemene tekortkomingen. Mevrouw J. Boom, Schiedam Met heel veel genoegen en plezier, heb ik stuk van Tonny van Ede over Sparta gelezen. Toen supporters nog echte supporters waren. Als men de krant van za terdag j.l. over natuurlijk moet Sparta knokken. Als men dan leest, wat ik mij persoonlijk nog heel goed herinner, over de beslisingswedstrijd in Zaandam te gen Z.F.C. 39 bussen met supporters reisden mee, als men van daagdedagzoiets organiseerd, dan vraag je je als buschauffeur af, zal ik straks mijn bus nog heel en gaaf in de garage terug kunnen zetten. Op dezelfde pagina lees ik over een Duitse amateur wedstrijd waar gevechten en rellen uitbrakende poli tie waterkannonen inzette, 28 arrestaties verrichtte, en waarschuwingsschoten moest lossen om deorde te herstellen. Hoe supporters bij Go-Ahead in Deventer geweigerd werden (eigen schuld) toen maar naar Veendam gingen om herrie enrellen teschoppen. Zul len we over het kampioensfeest van Feyenoord nog maar zwijgen: dat zijn geen supporters, maar groepen die uit zijn op op herrie en vernielen. Nee supporters, neem een voorbeeld aan 1949, dat waren tenminste echte supporters, die veel voor hun club overhadden en er veel plezier mee beleefde. C. Karreman, Bleiswijk Tekening Theo Gootjes Door Terence Hunt Na het abusievelijke bombarde ment op de Chinese ambassade in Belgrado zijn de beschuldigingen dat Peking al jarenlang Ameri kaanse atoomgeheimen steelt een nieuwe klap voor de goede rela ties tussen de landen. Bovendien zorgen de aantijgingen in het rap port van het Huis van Afgevaar digden voor veel binnenlands po litieke verwijten, met een moge lijke uitstraling naar de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van volgend jaar- De bevindingen van de uit Demo craten en Republikeinen samen gestelde Congrescommissie die het rapport opstelde, noopten de hoogste Democraat, afgevaardig-, de Norm Dicks, tot de uitspraak" dat het gaat om 'een van de ern stigste contraspionagemissers in de geschiedenis van het land'. Volgens de Republikeinse com missievoorzitter Christopher Cox duurt de spionage waarschijnlijk voort tot op de dag van vandaag. De relatie met China is voor de VS geen eenvoudige en er waren al spanningen over de aanhoudende meningsverschillen over mensen rechten, het groeiende Chinese handelsoverschot en de in de VS gedane beschuldiging dat presi dent Bill Clinton illegale campag- nebijdragen uit China heeft ont vangen. Peking neemt de be schuldigingen over mensenrech tenschendingen en het handels overschot van 57 miljard dollar in 1998 zeer hoog op en is daarnaast woedend over de Amerikaanse plannen voor de bouw van een ra ketafweersysteem, waarvan Pe king vreest dat het naar Taiwan geéxporteerd zal worden. Ondanks die felle tegenstellingen leken beide partijen nadrukkelijk de goede samenwerking op ande re punten naar voren te willen ha len. In die geest "bezocht Clinton vorig jaar China, het eerste be zoek van een Amerikaanse presi dent sinds het neerslaan van het democratieprotest in 1989. „Dat was een perfect voorbeeld van een persoonlijke diplomatie die vooruitloopt op de realiteit," zegt Richard Haass van de libera le denktank Brookings Institu tion. „Dit is een nieuwe tegenslag. De relatie wordt slechter en er moet nog een formule komen voor een niet-vijandige relatie die misschien zelfs productief kan zijn." David Shambaugh, medewerker van de George Washington Uni- versitei en kenner van het Chine se leger, zegt dat de relatie met China de belangrijkste buiten lands politieke kwestie in de pre sidentscampagne gaat worden. Hij verwacht dat die op een polari serende manier behandeld zal worden. Het eerste slachtoffer van het ambassadebombarde ment was de militaire samenwer king met de VS, die door China weid stopgezet. Minister van de fensie William Cohen zegde later een bezoek aan China af vanwege de toegenomen spanningen. Analisten vrezen dat er nog meer strubbelingen zullen ontstaan want het Congres moet binnen kort stemmen over de opname van China in de Wereldhandelsor ganisatie (WTO) en over de jaar lijkse verlenging van de preferen tiële handelsstatus voor China. Die laatste beslissing wordt door kenners echter niet als een pro bleem gezien: „De laatste paar jaar was er daarover scherpe reto riek, maar bij elke stemming, stemde het Congres met een gro tere marge voor verlenging," zegt David Lampton van de faculteit internationale relaties van de Johns Hopkins universiteit. „Niet alleen de zakenwereld, maar ook de honderdduizenden mensen wier banen afhangen van de han del zullen hun woede temperen met de erkenning dat er ook posi tieve belangen zijn." Er zijn veel meer spionageaffaires geweest - van de diefstal van dui zenden supergeheime.documen ten over sovjet-bewapening door de Israëlische spion Jonathan Pol lard tot het verraad van de hoge CIA'er Aldrich Ames van alle Amerikaanse spionnen in Rus land aan Moskou. Maar de Chine se spionage trekt vooral veel aan dacht doordat die zo succesvol was en werd uitgevoerd door een land dat de VS tot voor kort niet nucleair kon bedreigen. „Er zal veel politieke opwinding zjjn over de vraag wie van welke politieke partij wat deed in welke regering," zegt de Republikeinse senator Richard Lugar. Maar De mocraten wijzen de kritiek af dat de regering-Clinton niet snel ge noeg heeft gereageerd op tekenen dat er iets mis was. „Deze zaak gaat terug tot 1982," zei de Democratische fractielei der in de Senaat, Tom Daschle. Puinruimen bij de Ameri kaanse am bassade in Peking, die na het 'ongeluk je'in Belgrado door demon stranten on der handen werd geno men. Foto Greg Baker/AP Zal Chris Dercon het nog leren? De inkt van het rapport dat hem moet redden is niet droog of hij is alweer volop bezig zijn mensen te irriteren. Het wordt afzien voor de museumdirecteur. Door Han Geurts „De regering-Reagan deed niets, de regermg-Bush deed niets. Wat wij nog veel opvallender vinden is dat de Republikeinse fractielei ders in het Huis en de Senaat in 1996 over de zaak werden geïnfor meerd en ook hebben verkozen om niets te doen. Deze regering is de eerste die iets onderneemt." Eerste Kamerlid Erik Jur- gens keek zesendertig uur lang in de ogen van werk nemers van Boijmans en conclu deerde dat de communicatie in het museum gebrekkig was. De directeur wist niet wat zijn men sen deden en zij wisten niet wat hun baas wilde. Ieder vuiltje aan de lucht kan dan een onweersbui worden, aldus Jur- gens. Dus moeten we nu snel die organisatie oplap pen. Dat advies klinkt vriendelijk maar is in feite al een brevet van onvermogen. Taak één van een directeur is om contact te houden met zijn mensen. In een klein ambtenarenwerkweekje ontdekt een aardige oude man wat de directeur drie jaar lang niet is opge vallen, namelijk dat hij al die tijd naast het museum heeft gestaan ui plaats van er middenin. Dercon was de baas van de idealen-bv in zijn hoofd maar niet van Boijmans. Of Jurgensook in de harten van de medewerkers heeft gekeken weet ik niet. Zijn rapport wijdt uit over organisatiefouten en zo min mogelijk over ka rakterfoutjes. Al noemt hij wel het woord luisteren. In dat verband zegt hij iets over flamboyante stijl van de directeur. Toen Jurgens zijn bevindingen aan het personeel van het museum presenteerde kregen we daar meteen een aardig staaltje van zien: Dercon zat ook achter de tafel en trok zonder blikken of blozen een lijntje van honderdvijftig jaar bewogen Boij- mans-gesehiedenis naar honderdvijftig jaar enerve rende toekomst. Ik zie nog de verbaasde flikkering in de ogen van Jurgens, die net geen frons werd: dat ene ondeelbare moment waarin hij ter plekke moet zijn gaan twijfe len aan zijn eigen conclusies. Want zo plaatste Der con zich op de kleinste dag van zyn carrière pontifi caal in het glorierijke epicentrum van driehonderd jaar Boijmans. Dat presteert alleen iemand die nooit zal kunnen luisteren. Wat zeg ik, die niet eens weet wat luisteren is. Tijdens de presentatie van zijn eigen reddingsplan wist Dercon nog te vertellen dat wispelturigheid ook flexibiliteit kan betekenen, en verzamelen ook ontza- melen. Het hoeft niemand te verbazen dat hij een dag later al weer vol op de gevoelige teen van zijn museumstaf ging staan door, vooruitlopend op een onafhankelijk advies, de verkoop van zijn schilderij en opnieuw aan de orde te stellen. Kroonprins Nu is Jurgens een verstandig man, dus hij vertrekt niet zonder iets achter te laten. Hoewel het Dercon toegestaan blijft om buiten het museum zijn mond open te doen, zal hij intern anderhalf jaar een direc tievoorzitter boven zich moeten dulden. Die gaat het museum genezen van alle communicatieproblemen en zal nu en dan ook verslag uitbrengen of de direc teur al naar behoren functioneert. Het zal een hel worden voor de arme Dercon. Zijn lot ligt nu in han den van de organisatiedokter. Het moet een behoor lijke zielenknijper zijn wil het hem lukken om het beste uit de museumdirecteur te persen, maar dat is het ergste niet. In feite is Dercon geen directeur meer, maar kroonprins. Hij is gedegradeerd tot een pratend hoofd op een sokkel. Zoiets wens je je ergste vijand niet toe. Lubbers deed er anderhalfjaar over omBrinkman tot de grond toe aftebranden en Boon stra had minder tijd nodig voor Pieper. Wonderdokter Ik zie een paar scenario's. Als de vertrouwensarts met capabel is dan stort de zaak in een oogwenk in. Het personeel zal de directeur alsnog de wacht aan zeggen. Is de wonderdokter wél capabel dan zal hij concluderen dat Dercon dat niet is. Hoe kun je an ders zo lang directeur zyn zonder te merken dat er niets gebeurt als je aan de touwtjes trekt? Als papadoc zéér capabel is dan neemt hij meteen zelf de touwtjes in handen. Na twee weken gelooft het hele personeel weer in de organisatie, de nieuwe communicatiestructuur en zelfs in de directeur. An derhalf jaar lang gaat het fantastisch met Boijmans. Tot de dag dat de genezer vertrekt en Dercon weer zelfstandig begint te communiceren. Door Kor Kegel Dankzij de democratie, en dus het feit dat eerste ministers niet voor het le ven worden benoemd zodat ze daarna nog een tijdje mee gaan, konden we in het Buitenhof oud-premier Barend Biesheuvel aanhoren. Een verruk king! Zonder de ballast van het ambt van minister-president bleek Bies heuvels humor het van zijn formalis me te winnen. Hier zat een Biesheu vel zoals het volk hem niet eerder kende. Onbevreesd voor politieke vijanden, want die heeft een oude rot niet meer, deelde Biesheuvel met zichtbare pret plaagstoten uit Hij was er niet zuinig mee. Een sneer naar WD-dissident Hans Wiegel, een uithaal naar het steile D66, een kat aan de farizeeïsche voorman van zijn eigen CDA, Jaap de Hoop Scheffer. Na de Nacht van Wie gel had nog niemand zo scherp geana lyseerd wat er scheefgegroeid was en nu gedaan moet worden. Biesheuvel herbevestigde zijn reputatie als staatsmanEn hij was de enige die het gezaghebbend kon doen, want Bies heuvel is voorzitter geweest van de commissie die nut en noodzaak van referenda onderzocht: het item waar mee Paars II averij opliep. Biesheuvel herinnerde fijntjes aan het advies van zijn commissie. Het was een uiterst genuanceerd voorstel om volksraadplegingen mogelijk te maken, niet als correctie van de vier jaarlijkse verkiezingen en dus zeker niet ter vervanging van de represen tatieve democratie, maar hooguit ais bescheiden aanvulling op het be staande systeem. Je hebt verkiezin gen en tussendoor mogen de kiezers ook wel eens een uitspraak doen, zo verdedigde CDA'er Biesheuvel het re ferendum. Zijn commissie had voor gesteld om een correctief referendum (waarvan de uitslag bindend moet zijn voor politici) toe te staan als er 10.000 handtekeningen voor verza meld zijn. By het referendum zelf zou een minimale opkomst van 300.000 kiezers voldoende zyn om aan de uit slag geldigheid te verlenen. Biesheuvel beklaagde zich. Want on der Paars I heeft zijn voorstel inflatie opgelopen, de drempels werden ver hoogd. In het wetsvoorstel kwam te staan dat je 60.000 aanvragers voor een referendum moet verzamelen, van wie de handtekening niet vol staat, nee, ze moeten elk naar het stadhuis om zich te legitimeren. En daarna is het referendum pas geldig bij een minimum van 600.000 stem men. Biesheuvel meent dat vooral de eerste fase niet te organiseren valt - tenzij door een organisatie als de ANWB wanneer het tegen rekening rijden gericht is - en hij verweet voor al D66 dat het zich medeplichtig heeft gemaakt aan een 'slap aftreksel' van het door hem beoogde referendum. Slap afstreksel Biesheuvel vroeg zich af hoe Dbb van zo'n slap aftreksel nog een halszaak kon maken. En hij haalde ook uit naar WD-senator Hans Wiegel, die deed alsof zo'n slappewasreférendum de hele democratische orde op z'n kop zet. Biesheuvel vroeg zich af-of Wiegel en andere senatoren van WD en CDA zijn advies eigenlijk wel gelezen had den. Was Wiegel principieel? Nee, daar geloofde Biesheuvel niets van. Het leek een impliciete bevestiging van Wim Koks verwijt dat Wiegel het voortbestaan van het PvdA/VVD/D6t- kabinet willens en wetens op het spel heeft gezet. Maar tegelijk zette Biesheuvel CDA- leider De Hoop Scheffer neer als ama teur in de pyromanie. De Hoop Schef fer had een brandje willen stichten onder Paars II door overhaast op nieuwe verkiezingen aan te dringen. Biesheuvel vond dat de CDA-leider daarmee een overhaast en onverstan dig advies had gegeven aan koningin Beatrix - een advies, niet gericht op het landsbelang, maar gebaseerd op vage hoop dat het CDA bij nieuwe ver kiezingen garen spint by een breuk tussen PvdA, WD en D66. Biesheu vel raadde aan: eerst lijmen. En als dat niet lukt, wordt het drama binnen paars alleen maar groter. En dóar kan het CDA z'n voordeel mee doen. Niet door nu olie op het vuur te gooien. Kiezers houden niet van saboteurs. Bijzonder verstandige woorden van de man die amper twee jaar (1971- 1973) premier was. Buitenhof-inter viewer Peter van Ingen hoefde niet eens zijn best te doen om de oud-pre mier tot gezaghebbende uitspraken te verleiden. Maar als je je best niet doet, levert dat gemiste kansen op. De verrassing van Biesheuvels voltref fers moet bij Van Ingen zo groot ge weest zyn, dat de CDA-vriendelijke strategie onopgemerkt bleef. Want wat had Biesheuvel feitelijk gedaan? Biesheuvel had het voor D66 moreel volstrekt onmogelijk gemaakt om zich met de WD (en PvdA) te verzoe nen. Binnen de PvdA waren in het Pinksterweekeinde al pogingen gaan de om D66 te lijmen met voorstellen voor bestuurlijke vernieuwing, waar onder een raadplegend referendum. Het verschil met een correctief refe rendum is groot. Bij een correctief re ferendum is de uitslag bepalend. Een raadplegend referendum is niet meer dan een opgeklopte enquête. Daar zijn in het Rotterdamse gemeentebe stuur in 1994 lange discussies over ge voerd. Maar de massa kent het ver schil niet en denkt dat er maar één soort referendum is: hét instrument van de volkswil (volgens D66, PvdA, Groenlinks, SP en De Groenen) en daarom bedreigend voor de vertegen woordigende rol van per slot van re kening gekozen politici (volgens CDA SGP, GPV, RPF, AOV en Wie gel). Oud yzer Waar het Biesheuvel om ging, was om nog eens haarfijn in herinnering te roepen dat het zelfs bij D66, die het re ferendum zogenaamd als kroonju weel koestert, lood om oud ijzer is of het om serieuze referenda of om on praktische surrogaat-volksraadple gingen gaat, D66 verliest de nuance uit het oog en hamert op 'het referen dum', volstrekt voorbijgaand aan het feit dat het door Bram Peper verde digde wetsvoorstel een slap aftreksel was van waartoe Barend Biesheuvel geadviseerd had. Door te benadruk ken dat D66 een breekpunt maakte van een slap aftreksel, maakte Bies heuvel het onmogelijk voor D66 om met behoud van geloofwaardigheid akkoord te gaan met een lijmpoging waarbij PvdA-leider Ad Meïkert een raadplegend referendum in de aan bieding doet. Een raadplegend referendum is im mers nog slapper dan een slap aftrek sel van een correctief referendum, het is brak water vergeleken met bos vruchtenthee, Als D66 met zoiets flauws genoegen neemt, dan krijgen alle commentatoren gelijk die zeggen dat D66 zich in '99 overleefd heeft en zichzelf beter kan opheffen, omdat er tussen PvdA en WD geen plek meer is voor draaikonterig sociaal-liberalis- me. Als D66-leider Thom de Graaf een lauw referendum accepteert als ge noegdoening, dan staat hij toe dat zwarte magiërs met een omgekeerde Steen der Wijzen het schitterende kroonjuweel van D66 omvormen tot een loden last met een laagje blad goud. Als D66 op die basis lijmt, is de party overbodig geworden. Als ze niet lijmt, is ervoor D66 ook geen bestaansrecht meer, want dan keert ze niet terug in het kabinet en haken nog meer kie zers af. Dit is de Biesheuvel-factor. De Hoop Scheffer kwam er niet op. Maar dit subliem opgeworpen dilemma is voor de politieke geschiedschrijving van meer belang dan Wiegels pseudo- masochisme.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5