11 té Felle kritiek van ambtenarentop Rotterdams Dagblad Vlaardingen verder achterop in saneringsoperatie Overlast verwacht bij reiniging boorplek Scooterdieven bekennen Hardrijders bekeurd Meisje steelt babykleding Brokkenmaker zonder rijbewijs Beboetvoor terpentine bij vuurwerk 'In Schiedam is tegenwerking van bovenaf en dat leidt tot demotivatie' Gehandicapte voetballers verrast met gratis concert van Rob de Nijs Kinderopvang blij, maar ook een beetje verdrietig Duizend Rotterdam-passen erbij Leden D66 nu wel beschtbaar wekere voor IJa notoer mlj voor zo'n vóordellg proefabonnernent NBHBBHg 0800-06 42 De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Rotterdams Dagblad r^^J.ïï Waterweg Donderdag 27 mei 1999 SchiedamTwee van de drie jon gens die worden verdacht van de diefstal van een scooter, zijn deze week aangehouden. Ze beroofden vorige week met geweld een 16-ja- nge Rotterdammer op het Haze- pad in Schiedam van zijn gemoto riseerde tweewieler. Diezelfde avond nog werd een 18- jange Schiedammer, die op de ge stolen scooter reed, aangehouden en ingesloten. Zijn twee handlan gers, beiden 15 jaar, zijn dinsdag ochtend opgepakt. Vandaag wor den ze voorgeleid aan de officier van justitie. De oudste van de drie moest vorige week al voor de offi cier verschijnen. Het drietal neeft de diefstal bekend. Gisteravond is een 50-jarige Schiedammer het slachtoffer ge worden van scooterdieven. De man zat te vissen aan de Polder vaart en zag dat drie mannen met zijn scooter aan de haal wilden gaan. Toen de visser dat trachtte te voorkomen werd hy bij zijn keel gegrepen en op de grond ge gooid. Nadat het trio de sleuteltjes van de scooter uit de jaszak van het slachtoffer hadden gehaald, gingen ze er met het voertuig van door. Vlaardingen Bij snelheidscon troles op drie plaatsen in Vlaar- dingen-Holyzijn gistermorgen 18 bekeuringen uitgedeeld. Op de Zwanensingel passeerden in een uur tijd 265 automobilisten de ra dar waarvan er zeven te hard re den. Op de Lepelaarsingel over schreden eveneens zeven van de 150 passanten de maximum snel heid en op de Holysingel waren dit er vier. Schiedam In een kledingzaak aan de Beierlandsestraat in Schie dam is gisterochtend een wel heel jonge dievegge in de kraag gegre pen. Een meisje van tien jaar werd door het personeel betrapt op het stelen van babykleding. Ze werd overgedragen aan de po litie en meegenomen naar het bu reau. De leerplicht-ambtenaar werd in kennis gesteld omdat het meisje op het tijdstip van de dief stal op school had moeten zitten. Schiedam Een ongekeurde en onverzekerde auto en een be stuurder zonder geldig rijbewijs. Dat was de uitkomst van het on derzoek dat de politie gisteren rond elf uur instelde naar aanlei ding van een aanrijding. De botsing vond plaats op de krui sing van de Burgemeester Knap- pertlaan en de Nieuwe Haven. Er raakte niemand gewond. De man, een 28-jarige Rotterdammer, werd voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Daar bleek dat hy nog enkele boetes open had staan. Zijn voertuig werd inbeslaggenomen. Schledam/Vlaardingeïi Een Schiedamse rijwielhersteller is voor de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een boete van vijf honderd gulden omdat hij vuur werk niet goed had opgeslagen. Bij controle bleek dat zich in de reparatieruimte, die als opslag diende, ook terpentine bevond. Bij schikking was hem een boete van duizend gulden geboden, maar dat ging de Schiedamse middenstander te ver. De rechter wees erop dat de man aan de voor schriften moet voldoen en dus geen ontvlambare stoffen in de buurt mocht hebben. De moeite van het op een zitting laten aan komen, loonde toch voor de fiet senmaker. De boete werd gehal veerd tot vijfhonderd gulden, plus een zelfde bedrag voorwaardelijk. Tijdens dezelfde 'vuurwerkzit- ting' werd een 27-jarige Vlaardin- ger veroordeeld tot vier maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk, of honderd uur onbetaalde arbeid. Hem was ten laste gelegd dat hij in hetEe'gische Kapellen ingesla gen illegaal spul als strijkers door verkocht. Door John Bunte Schiedam Binnen het Schiedamse ambtenarenapparaat be staat grote onvrede over het functioneren van het college van burgemeester en wethouders. De bestuurlijke top wordt ver antwoordelijk gehouden voor een slechte communicatie met de ambtenaren. Er wordt zelfs van tegenwerking gesproken. Vooral om die reden raakt het personeel gedemotiveerd en dat heeft weer een groot verloop onder het ambtenarenbe- stand tot gevolg. Dit blijkt uit een artikel in het in terne personeelsblad van de ge meente Schiedam, Indruk. Daar in wordt verslag gedaan van een Tonde tafelgesprek' dat zes top ambtenaren naar aanleiding van de zelfanalyse voerden. In dat ge sprek zijn de ambtenaren bij tijd en wijle vernietigend in hun oor deel. Nadat in de eerder dit jaar gepre senteerde zelfanalyse 'het com plete stadskantoor' het moest ont gelden zijn de in het artikel opge voerde ambtenaren de mening toegedaan dat de zwartepiet toch vooral bij het bestuur zou moeten liggen. Marijke Smit, hoofd volkshuis vesting: „Een paar wethouders trekken niet goed met elkaar op, Dat leidt tot een slechte commu nicatie tussen het ambtelijk appa raat en het bestuur. Dat is frustre rend voor het hele proces. Want dan is er geen goede discussie mo gelijk." En verderop in het gesprek: „De voorbeeldfunctie van het college naar het ambtelijk apparaat is heel belangrijk. Maar als heteolle- ge dat niet geeft heb ik geen argu menten als mensen bij mij komen klagen." Coördinator uitvoering stedelijk beheer Ruud Elderhorst: „Ik voel me dagelijks een zendeling in de Schiedamse Sahara. Het is de kunst mensen te blijven motive ren, De obstructie hier en daar - en dat van boven naar beneden - leidt tot demotivatie." Volgens hem zou het zogeheten drie hoeksoverleg dat ambtenaren met hun wethouder hebben, moe ten worden afgeschaft. „Ward daardoor wordt alleen maar de mogelijkheid geschapen om in een achterafkamertje van alles met een wethouder te regelen." Tijdens het gesprek hebben de ambtenaren een lijst vol concrete klachten van het personeel verza meld. Een bijzonder grote erger nis is het vaak problemen geven de computersysteem. Smit: „Op het voorwaardenscheppende ni veau kan nog veel gedaan wor den. Dat de mensen 's morgens hun pc in kunnen bijvoorbeeld. Dat lukt nu vaak niet omdat de gemeenteraad heeft besloten geen geld beschikbaar te stellen voor een extra server." Joop Jansen, het ad interim-hoofd adminstratieve organisatie bij economische zaken stelt in het In- druk-verslag evenwel dat het de ambtelijke dienst is, die zich de problemen moet aanrekenen. „De ambtelijke organisatie is de enige constante factor in de gemeente en de enige die iedere dag met de materie bezig is. De politiek is een voorbijkomend fenomeen. Daar- orp moetje als ambtenaar voorko men dat zulke dingen kunnen ge beuren." Schriftelijke vragen Het artikel in Indruk heeft inmid dels geleid tot schriftelijke vragen van de raadsfractie van Gemeen tebelangen. Volgens raadslid Henk Metaal heeft hij bij lezing 'tranen in zijn ogen' gekregen. „En dat was niet omdat mensen openly k voor hun mening en ge voelens uitkomen, maar omdat er zo overduidelijk een kloof is tus sen de vragen en wensen van raadsleden, politiek bestuurlijk verantwoordelijken en het ambte lijk uitvoeringskorps." Hij wil weten wie binnen het col lege de verantwoording draagt „om het personeel te enthousias meren en waar nodig te (laten) be- legeiden." En: „Is het college be reid om managers/leidinggeven den op hun verantwoordelijkheid om een goed personeelsbeleid te voeren aan te spreken en des noods (impopulaire) maatregelen te nemen?" Exit-gesprekken Het Gemeentebelangen-raadslid vraagt zich voorts af of er richtlij nen zijn om zogeheten exit-ge- sprekken met vertrekkende per soneelsleden te voeren. Zo zou meer inzicht kunnen ontstaan in de redenen om de Schiedamse ge meentedienst te verlaten. Mocht dat al gebeuren dan wil Metaal vernemen wat een inventarisatie van die gegevens oplevert. Metaal vraagt verder naar de fei- Veel moeite had Rob de Nljser in de bomvolle HBSS-karrtJnonietvoor nod {gomde zaal platte krijgen. Al vanaf het eerste nummer s de teksten luidkeels mee. Foto rhi wjkstn» zongen de G-voetballers SchiedamWie het suprise-con- cert zou geven? Dat wisten de G- voetballers die uit het hele land waren toegestroomd naar het clubhuis van HBSS niet. Zelfs voor enkele bestuursleden van de Schiedamse sportclub was het om acht uur gisteravond nog een vraagteken. Het geheim was goed bewaard gebleven. Maar plots stond ie daar dan in de schijnwerpers. Blote voeten in witte gympies, vale spijkerbroek met daarboven een los bunge lend t-shirt: Rob de Nijs. Gejuich uit zo'n tweehonderd ke len steeg op. Was het de echte? Ja, het was de enige, echte Rob de Nys, En hij stond er. inclusief twee zangeressen en begelei dingsband helemaal voor nop pes. De zanger kreeg het dolen thousiaste publiek in een mum van tijd aan zijn voeten. Het werd een feest dat de deelnemers van het jaarlijks terugkerende toer nooi voor gehandicapten niet snel zullen vergeten. „Normaal," legt Fred Fukkink, een van de organisatoren, uit, „hebben we pas ter afsluiting van het toernooi een bekendheid op het podium staan, maar Rob kon komende zaterdag niet. Hij heeft toen zelf voorgesteld vanavond maar te komen. We zijn gelijk al le verenigingen gaan bellen en allemaal zijn ze hier vanavond. Grandioos toch? Moet je die kop pies zien. Ja, hier geniet ik van. En ik niet alleen." Omdat de nog immer popupaire zanger slechts twee of drie keer per jaar belangeloos optreedt voor gehandicapten, viel het niet mee om de vijftiger vast te leg gen. Maar na anderhalf jaar slaagde HBSS er dan toch in Rob de Nijs naar sportpark Harga te halen, waar zaterdag de twaalfde editie van het G-toemooi plaats vindt. Eén uur en een kwartier duurde het concert Publiciteit was er niet aan gegeven. Het op treden was alleen voor de G-voet ballers, dus op drommen fans za ten ze niet te wachten. Trouwens, die hadden er in het bomvolle clubhuis niets bij gekund. Jong en oud zong de meeste tek sten luidkeels mee. En bij de laatste toegift - Dag zuster Ursu la- ging het dak er helemaal af. „Bit," hijgde Rob de Nijs voor het uitdelen van handtekeningen nog na, ,4s echt leuk. Hier beleef ik heel veel plezier aan. Et vind het ook belangrijk om te doen. Je hebt je talent niet alleen om voor je eigen gunsten aan te wenden, maar ook om deze mensen een groot plezier mee te doen. Daar om geniet ik er ook net zo veel van als dit publiek." telijke formatie van het gemeen telijk apparaat en het aantal vaca tures. Zo 20U duidelijk worden of de werkdruk onaanvaardbaar hoog is. Ook wil hij inzicht in het ziekteverzuim. „Zijn er richtlij nen voor de begeleiding tijdens langdurig ziekteverzuim en wie is hiervoor politiek en ambtelijk verantwoordelijk," luidt een vraag. Het raadslid maakt zich tenslotte ook zorgen over het inschakelen van interim-managers, zoals vori ge week ook weer bij het Stedelijk Museum gebeurde. „Hoeveel zijn er nu werkzaam," wil hij weten, „en wat kost dat de gemeente Schiedam maandelijks extra." SctiiedamNatuurlijk is de stich ting Kinderopvang Schiedam blij met het nieuwe onderkomen in de Woudhoek. Zaterdag bij de offici ële opening is er ook best wat te vieren, maar een beetje nare bij smaak blijft. En dat zal algemeen directeur Yvette Vervoort op dat moment ook niet onder stoelen of banken steken. Het kinderdagverblijf, het Mira kel geheten, maakt onderdeel uit van een multifunctioneel com plex aan het Warmoezenierpad. Er zijn ook een gymzaal, wonin gen en zogenaamde schoolwonin- gen in opgenomen. Het bijzonde re aan die laatste categorie is, dat die leslokalen over een aantal ja ren wanneer het kinderaanbod in de Woudhoek is afgenomen heel eenvoudig zijn te transformeren tot appartementen. Volgens Vervoort heeft het wel heel erg gelang geduurd voordat het gebouw er stond en is vooral de kinderopvang daarvan de dupe geworden. „Het is een proces van zeven jaar geweest, dat werd ge kenmerkt door zeer trage besluit vorming bij de gemeente Schie dam." En nog is het leed niet geleden voor de stichting, die het nieuwe onderkomen een maand geleden al officieus in gebruik nam. „De laatste kwelling is het uitblijven van de uitvoering van de inrich ting van het dakterras, waar een zandbak, bankjes, plantenbakken en een konijnenhok zouden moe ten komen. Hetzelfde geldt voor de omgeving. Het speelterrein, de omheining, de wandelpromena de, de kunstobjecten; het Iaat alle maal op zich wachten. Het gevolg daarvan is dat het dagverblijf al leen over een houten loopplank te bereiken is en de kinderen al sinds de verhuizing op 23 april niet buitenspelen." VlaardingenVorig jaar is de ver koop van Rotterdam-passen in Vlaardingen fiks gestegen, zo bleek uit de gisteren gepresen teerde jaarrekening. Werden er in 1997 nog minder dan 1500 van verspreid, vorig jaar gingen er een kleine 2500 over de toonbank. Dat er steeds meer van verkocht worden, komt volgens wethouder van financiën Roijers vooral om dat de passen steeds bekender worden. De Rotterdam-pas maakt onder deel uit van het gemeentelijk ar- moedebestrijdings-beleid. Met het kaartje kunnen minima en uitkeringsgerechtigden korting krijgen op onder meer het open baar vervoer en op de toegangs prijs van culturele instellingen. Het geld voor deze reductie komt overigens niet alleen uit de ge meentekas. Vlaardingen krijgt er een flinke bijdrage voor van de rijksoverheid Vorig jaar steeg ook het aantal be woners, dat gebruik maakt van de kwijtschelding van belastingaan slagen, als de OZB, de afvalstof fenheffing, de hondenbelasting en de schuldhulpverlening. Huis houdens, die in december 1997 tenminste drie jaar onafgebroken een uitkering hadden, kwamen hiervoor in aanmerking. Minima konden, zo gewenst, ook aan spraak maken op dezekwytschel- dingsiegel. Zo'n duizend Vlaar- dingers maken er inmiddels ge bruik van. Maasland Vooral omwonenden van de Maaslandse Coldenho- velaan moeten rekening houden met overlast rond de reinigings werkzaamheden bij één van de NAM-boorlocaties op het Maas dijkveld, Bij de schoonmaakbeurt horen onder meer een aantal 'affakkel- dagen en nachten, waarbij er op het nabijgelegen weiland gas wordt verbrand. Dat kan voor fiks wat stank en hitte zorgen. Tijdens de schoonmaakbeurt zai de in Schiedam gevestigde NAM ook speciale vloeistoffen in de put injecteren. Omdat deze injectie onder hoge druk gebeurt, kunnen deze werk zaamheden voor flinke geluids overlast zorgen. De aardoliemaat schappij verzekert dat de bezighe den niet vóór zeven uur 's och tends en na acht 's avonds plaats zullen vinden. Barstjes De schoonmaakbeurt is nodig om de productiecapaciteit van de put weer te vergroten. Door speciale vloeistoffen onder hoge druk in de put te spuiten, worden er klei ne barstjes aangebracht in het ge steente waar het gas uit moet ko men. Door deze 'gaatjes' te ma ken, kan de stof weer gemakkelij ker naar de oppervlakte komen. Schiedam Het afdelingsbe stuur van D66 verwacht dins dag 1 juni in wijkcentrum Nieuwiand aan het Dreesplein ditoaal wel voldoende leden om te vergaderen. Een eerdere vergadering werd afgelast omdat veel leden ver hinderd waren. Op de agenda staan het voornemen om een referendum over de toekomst van het Stedelijk Museum te bepleiten en een herziening van het standpunt over de A 4- Noord. VlaardingenOok vorig jaar kost te het Vlaardingen weer meer moeite om aan de afgesproken be zuinigingen te voldoen. Van de plusminus 3,2 miljoen gulden, die bespaard had moeten worden, hee ft de gemeente ru im zeven ton niet 'weg' kunnen werken. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de jaarrekening van 1998. De bezuiniging van 1998 maakt nog deel uit van de grote sane ringsoperatie van achttien mil joen gulden. Die operatie, die vier jaar geleden van start ging, zou moeten worden afgerond in het jaar 2000. Omdat de gemeente ook in 1998 niet aan het bedrag komt, dat jaarlijks ingelopen moet wor den, zal deze streefdatum hoogst waarschijnlijk niet worden ge haald. Een paar jaar geleden liep de Vlaardingse bezuinigingsoperatie prima in de pas. Ongeveer 95 pro cent werd er in de jaren 1995 en 1996 nog gehaald van het vereiste bezuinigingsbedrag. Twee jaar geleden echter kwam al de klad in de operatie. Toen kwam de ge meente nog maar aan een bezui nigingspercentage van 79 pro cent. Van de 5,3 miljoen gulden, die bespaard had moeten worden, werd er in 1997 maar 4,2 miljoen weggewerkt. Met de 2,5 miljoen gulden, die over 1998 werd ingelopen, zit de gemeente nóg verder weg van de volle honderd procent bezuini ging. Vorig jaar werd er slechts 77 procent van gerealiseerd. De laat ste bezuinigingsloodjes wegen het zwaarst, zo lijkt heb Penibel blijken vooral de sanerin gen, die moeten worden doorge voerd in het bibliotheekwezen en in de gemeentelijke dienst beheer gebouwen. Zo brengt het biblio theekfiliaal Holy door do vertra ging in de nieuwbouwplannen nog steeds niet genoeg geld in het laadje. Ook de dienst beheer ge bouwen, die gemeentelijke pan den tegenwoordig zoveel moge lijk tegen kostprijs tracht te ver huren, draait nog steeds niet naar behoren. De 2,5 miljoen gulden, die wel by elkaar werden gehaald, 'verdient' Vlaardingen grotendeels uit de verhoging van de onroerende- zaakbelasting (OZB). De inkrim ping van het ambtenarenapparaat en de efficieney-operatie, die in het stadhuis werd doorgevoerd, zorgde voor minder kosten. Ook de zogeheten 'concern-mana gementrapportage' werd gisteren gepresenteerd. Die geeft aan wel ke punten van de meerjarenbe groting 1999-2000 kunnen worden gerealiseerd. De 'marap' over de eerste drie maanden van dit jaar voorspelt een tekort van 1,9 mil joen gulden. Dit debetbedrag baart de gemeente echter niet zul ke grote zorgen. Een vergelijkba re rapportage voorzag voor het af gelopen jaar immers een dubbel zo groot tekort van 4,2 miljoen gulden. Omdat de gemeente dat fikse bedrag ook heeft kunnen 'inlopen', moet het weg te werken bedrag van twee miljoen gulden volgens wethouder van financiën Henk Roijers 'niet ondoenlijk' te zijn. Positief saldo Tevredenheid overheerste bij de presentatie van de jaarrekening. Net als voorgaande jaren sloot de gemeente het huishoudboekje over 1998 af met een positief sal do. Gaf de gemeente twee jaar ge leden 189.000 gulden minder uit dan was voorspeld, vorig jaar lag dat overschot zelfs nog wat hoger. In 1998 hield Vlaardingen 244.000 gulden over op de begroting. Daarbij werden de forse verliezen van de grote 'kostenverslinder' de dienst Welzijn gecompenseerd met de 'winst' op de Bestuurs dienst. Welzijn, de dienst die on der meer over de sociale voorzie ningen gaat, eindigde met 2,6 mil joen gulden in de min. De Be stuursdienst daarentegen hield 2,5 miljoen over. Ook de dienst Stadswerk eindigde met een rui me drie ton in de plus. De wethouder is, zo zei hij, 'opti mistisch' over de Vlaardingse fi nanciën in de nabije toekomst. Verder dan 2001 wil hy echter nog niet kijken. Omdat in dat jaar de uitkomsten van de Stacsvisie op tafel liggen, zouden df financiële prioriteiten volgens hem tegen die tijd immers we) wat kunnen zyn verschoven. De Stadsvisie stelt een prioriteitenlijst vast voor de jlad in het jaar 2020. Ofb enwvolgendjaar het geld an ders zouden willen verdelen, wil de Roijers nog niet kwijt. Die dis cussie bewaart hij voor de juli-ver- gadering van de gemeenteraad, waarin over de voorjaarsnota wordt gesproken. Daar zal het col lege eerst een inventarisatie ma ken van de verlanglijstjes van de politieke partijen. Het ligt echter nu al voor de hand, dat een groot deel van de raad zich sterk zal ma ken voor het verhogen van het on derwijsbudget. Vooral Groen links heeft de afgelopen tyd be nadrukt dat er snel extra lesloka len bij moeten komen. In novem ber wordt de officiële begroting voor 2000 vastgelegd. Ondanks zijn optimisme, waar schuwde Roijers de fracties niet te denken, 'dat het nu niet op kan in Vlaardingen'. Zo zal de ge meente er rekening mee moeten houden dat er minder geld uit Den Haag komt, omdat het inwo nersaantal in Vlaardingen daalt Volgens de gemeente zal dat over drie jaar zo'n 1,1 miljoen gulden aan rijksgelden schelen Ging Vlaardingen vorig jaar nog uit van een bewonersaantal van 74.500 in 2002, lijkt het totaal van 73.200 nu een stuk realistischer. en ontvang dé. krant f' ƒ,1 r'a - rV (8weken voorslechts 29.-) Adres;.',..,... Postcode: Telefoon: Jfoort:. ...Nrt, PA Plaats: "...(Lv.m. controte bezorging] fbniv'gSronr.:.-1.^1 i?Handtekening:„j, T„. -J 'Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar:' RotterdamsDagblad^Afd. Abonnee Service 1 - Antwoordnummer 15793000 VB Rotterdam tfjwfrrni'rriiYii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7