12 Rotterdam Roteb-rapport: ernstige conclusies Verblijd met Przewalkipaardje en kuifmakaak-aapje Agenten lijden onder gebrek aan respect voor overheid' Onderzoek naar nieuwe erectie-pil Verdubbeling aantal ZMOK-plaatsen PvdA wil hartig woordje wisselen met wethouder Van den Muijsenberg Alternatieve straf voor brandstichting op school Herkomst van explosiefis nog onduidelijk Boetes voor chauffeurs Hennepkwekerij ontmanteld Beroofd in auto Hulplijn tegen seksueel geweld School Evangelische Broeder-gemeente Vrouw beroofd doornep-agent i RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Donderdag 27 mei 1999 Rotterdam De politie heeft nog geen uitsluitsel over de herkomst van het explosief dat dinsdag avond vier meisjes verwondde op een speelplaats aan het Stichtse- plein in Hillesluis. De resten van de messingbuis en van het explo sieve materiaal dat er in zat, zijn voor onderzoek naar het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk ge stuurd, De uitslag ^'-ordt niet meer deze week verwacht. De kinderen hadden het buisje langs de trambaan aan de Rnd- weg gevonden. Het ontplofte toen ze probeerden het open te maken. Een meisje van tien jaar moet en kelevingerkootjes aan de rechter hand missen als gevolg van het ongeval. RotterdamDrie chauffeurs heb ben gistermorgen oprykswegA13 en de A15 van de verkeerspolitie bekeuringen gekregen. Ze reden met transporten, die tijdens de spits niet op deze snelwegen mo gen. Pas na tien uur mochten ze hun weg vervolgen. RotterdamNa klachten van om wonenden heeft de politie van het distriet Zuid gistermorgen een hennepkwekerij in de Dordtse- laan ontmanteld. In de woning werden negen vuilniszakken met de hennepoogst aangetroffen. De 61-jarige bewoner is aangehou den. Rotterdam Om even voor mid dernacht gisteravond is een 17-ja- rige jongen in de Homenisstraat (Lombardijen) beroofd. Hij werd op straat aangesproken door een onbekende die cd's te koop aan bood, een auto ingeduwd en kreeg daar door een tweede man iets hards in de mg geduwd met de mededeling dat het een vuurwa pen betrof. Onder bedreiging daarvan, moest de jongen zijn walkman, cd's, cd-rom en een doosje met diskettes afgeven. Toen het slachtoffer doorkreeg dat het voorwerp achter zyn rug geen vuurwapen was, zag hij kans uit de auto te ontsnappen. Rotterdam De SOS Telefoni sche Hulpdienst begint op 16 juni een speciaal nummer voor men sen die getroffen zijn door seksu eel geweld. Dat gebeurt in samen werking met verschillende ge zondheidsinstellingen. De hulpdienst bestaat deze dagen veertig jaar. De hulpdienst is be kend van de achterzijde van het telefoonboek met de vermelding Voor een gesprek van mens tot mens'. Het jaarverslag 1998 meldt ruim 14.000 telefoontjes. De gesprek ken gaan over allerlei zaken waar mee mensen het moeilijk hebben, Eén procent van de gesprekken gaat over seksueel geweld. Daar naast komt dit onderwerp vaak in andere telefoongesprekken ter sprake. Door Wessel Penning Rotterdam De Rotterdamse PvdA wil zo snel mogelijk „een ernstig woordje wisselen" met wethouder H. van den Muij senberg. Volgens gemeenteraadsfractieleider P. van Dijk blijkt uit de 'ernstige conclusies' van de Rekenkamer Rotter dam over de begrotingsperikelen bij de Roteb dat de wethou der het een en ander uit te leggen heeft. Van Dijk (PvdA) had vanmiddag nog met het gehele onderzoeks rapport gelezen, maar de samen vatting deed hem reeds hevig schrikken. „Dit geeft aanleiding de wethouder nader te bevragen wat er in 1997 gebeurd is." De. PvdA'er wil weten waarom de wet houder de dreigende overschrij dingen lange tijd „onder de pet heeft gehouden" en de gemeente raad niet inlichtte. „En waarom zyn er geen begrotingsmaatrege len genomen? Inmiddels zijn er wel maatregelen genomen op de begroting van de Roteb. En die hebben geholpen. Als de wethou der toen al in actie was gekomen, had dat de gemeente veel kunnen besparen." Binnen de WD beslaat meer be grip voor de handelwijze van Van den Muijsenberg. De WD vindt het wel 'zorgelijk' dat de Roteb, zoals uit het rapport blykt, een be groting heeft ingediend die met correct is. Volgens raadslid M. Kiebert be vestigt het rapport wat zij onder vond tijdens de bestudering van de jaarrekeningen van de ge meentelijke diensten. „Bij veel diensten schort nogal wat aan de financiële administratie en orga nisatie." Maar Kiebert vreest geen politiek gevolgen voor Van den Muijsen berg. „Ik lees dat niet zo m het rapport. Natuurlijk is het zorgelijk dat de gemeenteraad iaat geïnformeerd is. Maar ik vind niet dat er zaken, zoals dat beet, onder de pet zyn gehouden. Op een aantal momen ten is de gemeenteraad niet geïn formeerd, maar daar waren rede nen voor. De wethouder wilde zich met op voorlopige cijfers ba seren. Alleen ais je nu terugkijkt kan je zeggen: het is te laat ge beurd." Van den Muijsenberg kreeg vorig jaar al veel kritiek over zich heen naar aanleiding van de proble men bij de Roteb. De gemeente raad vond het ongehoord dat de toenmalige interimdirecteur R. Houwer (voor zeven ton per jaar ingehuurd bij het organisatiead viesbureau BCG) bij het aflopen van zijn dienstverband niet kri tisch toegesproken is. Wat de gemeenteraad uiteindelijk doet met de conclusies van de Re kenkamer is nog onduidelijk. Maar de positie van Van den Muij senberg (WD) kan politiek gevoe lig komen te liggen. Hy is nog al tijd wethouder in Rotterdam, maar voor de Roteb is tegenwoor dig PvdA-wethouder E. Kuijper verantwoordelijk. De PvdA vj ndt echter dat Van den Muijsenberg moet worden aange sproken op de conclusies. De WD-wethouder wordt door hem daarom vast uitgenodigd de raadscommissievergadermgen waarbij de Rotebtekorten worden besproken bij te wonen.Anders zou een van de hoofdrolspelers in dit verhaal niet aan bod komen," aldus Van Dijk. RotterdamDe komst per 1 au gustus 2000 van een basïschool op grondslag van de Evangeli sche Broedergemeente is een stapje dichterbij gekomen. De nieuwe school zal op termijn in totaal plaats kunnen gaan bie den aan ongeveer 750 leerlin gen. Gisteren gaf de raadscommissie onderwijs groen licht voor de op richting van de school Als ook Den Haag akkoord gaat, wordt de eerste Rotterdamse basis school op grondslag van de Evangelische Broedergemeente een feit Er bestaan al basisscho len van de Evangelische Broe dergemeente in Amsterdam en Zeist. Hoewel de school volgens de uit komst van indirecte metingen te laag scoorde op het gebied van belangstelling', mag ze van de gemeente toch komen. Bij indi recte meting bleek sprake van genoeg aantoonbaar leerlingen- potentieel Zalxoe maar wat trots op. Da fd slfmakaak-moectar wil dat Mereen haarjoog zM.ZsloatzichniatfOtagraferen,fl)aarzapose@ft.VoorlieteerM!fl6!|;>stwin- tigjaarls InDiergaardeBlIldofp waareen exemplaarvan daajasrtdtanie Indorcp- ssftcho apensoort geboren. *- BlIJdorp heelt vorig Jaar drie kulfinafcaak-apes, utt het ZwtaMtae Boras gekre- gen, twee mannetjs» en een vrouwtje. Zij hebben nu voor het Jong gezorgd. Recant Is oen tweede groop kulfmakaak-apen !n BlIJdorp aangekomen. Het gaat om drie volwassen vrouwtje» en een jong. BJ zijn afkomstig uit de dieren- tuln inliet Dtgatse Chaster ett veihlijven nu nog Inquarantataa. Het Isdo bedoeling dat de pikzwarte apen, die oen roze zitvlak hebben, spoedig bij da andere kulfmakaak-ajwii worden gevoegd. Foto Joep van (ter P&VCot Vo« W Ma' Rotterdam—Diergaarde Blijdorp is een Przewalski-paardje rijker. Ondanks het feit dat dit paardenras al niet meer met uitsterven wordt bedreigd, is de geboorte toch bijzonder. Want de enige Przewalski-hengst in de Rotterdamse dierentuin ging tot vorige week als 'gegarandeerd honderd procent steriel' door het leven. En sterker nog: niemand van de verzorgers in Blijdorp heeft de hengst,die twee jaar ge- leden vanuit de dierentuin van München is gekomen, ooit op enige amoureuze inspan ningen kunnen betrappen. En niet alleen heeft de hengst nu 'stiekem' een nakomeling, twee andere Frzewalski-memes zijn ook drachtig. Bijdorp is twee jaar geleden gestopt met het fokken van Przewalski-paarden, waarvan ei tien jaai geleden wereldwijd nog maar dertien over waren. De Rollemamse hengst is toen verhuisd naar Munchen, waar de plaatselijke kudde vers bloed wel kon gebruiken. In mil daarvoor kreeg Blijdorp de steriele hengst. Krap een jaar na zijn komst was er in Blijdorp ook al een Przewalski-veulen geboren. Als vader weid toen nog de naar Duitsland verhuisde hengst aangewezen. „Gelet op de draagtijd van elf maanden was dat aannemelijk," zegt Bijdorp-directeur A Dorresteijn, „Maar daar zijn we inmiddels niet meer zo zeker van." Enkele politiebonden luidden gisteren de noodklok. Agenten worden steeds vaker het mik punt van agressie van burgers, met alle gevolgen van dien. Het respect voor de politie, zo luidt de conclusie, is verdwenen. Is het gezag van de vaderlandse diender echt tanende? Door Marcel Potters RotterdamDe politie moet voor al niet wanhopen. Niet roepen dat de situatie de agenten door de vingers glipt, dai de dienders de controle over het land verliezen. Of geen respedt meer hebben. Dat vindt althans prof dr. G. Bruins- ma, hoogleraar criminologie aan het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Kechtshandha- vingin Leiden. Zyn mening: >Ais ik het met het koele oog van een wetenschapper bekijk, dan constateer ik dat het probleem van geweld tegen de po litie nooit goed is bijgehouden. Pas de laatste twee jam zyn we daarvoor gevoeliger geworden. Kyk, woninginbraken, die kun je telen. Maar hoe zit dat met het op deze manier bejegenen van agen- ten?" Ook hij heeft gelezen over het in cident op de A13 ('afschuwelijk') en kennis genomen van de rel- schoppende jongeren in Spangen. En, uiteraard, van de ongeregeld heden na de huldiging van Feye- noord op 25 april De politie op de loop. Toch: „Heeft de politie echt minder gezag? Ik weet het niet." Watishetdanioel? Bruinsma: „Wat ik wél zie is dat het gezag van de overheid als ge heel is afgenomen. Er is geen ge zag meer voor de wethouder, niet meer voor de minister. Men wordt steeds individualistischer -bekijk het maar, zeggen ze dan, wie schryft my de wet nog voor? En de politie staat in de frontlijn, die krijgt daar als eerste mee te ma ken." Dat heeft de overheid dus aan zichzelf te wijten.*. „Ja. De overheid hamert er tel kens op: je moet problemen zelf' oplossen, doe het zelf. Dan heb je de politie die meldt dat ze de cri minaliteit niet meer aankan. De georganiseerde misdaad, zeggen ze, die is niet te bestrijden. Hoe moet een omaatje zich dan wel niet voelen als er 's avonds wordt aangebeld? Het versterkt het pro ces. De burger zegt: ik drink nu, ik plas nu tegen die muur." Tegelijkertijd belooft de politie van aiies. Meer blauw op straat bijvoorbeeld. Daar kan nu niet aan worden voldaan. „Nou, je kunt je afvragen wat het effect is van dat meer blauw op straat Dat is heel subjectief. Als ik ineens veel meer politie in mijn wyk zou zien, dan zou ik me gaan afvragen of het wel goed gaat in mijn buurt. Wat ik wel constateer is dat de minister eerst aankon digt dat er vijfduizend agenten bijkomen. Dat zijn er uiteindelijk nog geen duizend. En niet eens goed opgeleid. Ook dat maakt je ongeloofwaardig." Dat stenen gooien Tiaar de politie maakt vooral op jonge daders nog al indruk. Lukt het een keer, dan proberen ze het nog eens. „Als de politie zich één keer te rugtrekt, zoals bij die rellen in Groningen, dan heeft dat een gi gantisch effect op de politie in heel Nederland. Dat de agenten aangaven dat ze te bang waren om op te treden, dat maakt een hele slechte indruk- Ik heb dat zelf in Twente gezien, bij de zogeheten cross-reien. Toen werden er auto's gestolen, en gin gen ze rondjes rijden. Publiek erbij, heel gevaarlijk alle maal. De politie heeft ook daar heel lang niets gedaan." Tijd dus voor keihard ingrijpen? „Het gaat niet om hard ingrijpen, maar om doelgericht ingrijpen. Het gaat om regels, waaraan de politie zich moet houden. Die zijn er nu ovk al, maar er wordt door de tijd heen veel te veel gedoogd. Er is veel onduidelijkheid. Dat ge dogen werd door sommige men sen heel positief gewaardeerd, maar anderen gingen dat sche mergebied eens flink exploite ren." Het is dus niet best gesteld met de politie? „Het is ingewikkeld, zo complex. Die gebeurtenissen in Rotterdam zijn incidenten. Geen trend. Het respect voor de politie is er nog wel Bij de meeste mensen, althans. Bij sommigen niet, maar die had den het vroeger ook al niet" Heeft u nog adviezen? Hoe moet dat verder tn Spangen? „Die Marokkaanse jongens daar hebben problemen, en de politie weet daar nog niet zo goed raad mee. Ze zijn gewend te werken met Nederlandse jongens. Met deze groep Marokkanen is de communicatie nu eenmaal an ders. Het enige wat je kunt doen, is contact houden met die jon gens. Praten niet hun ouders, met anderen die invloed hebben op hen. Niets is erger dan blanke po litiemensen die tegen Marok kaanse jongeren vechten." Het is een kwestie van communi catie? Vroeger had je één samenleving. Nu is het allemaal veel complexer. Je hebt allerlei groepjes, met alle maal hun eigen culturen en ge woontes, en die vragen allemaal een eigen aanpak. Dat is een sub tiel spel Daaraan, moet aandacht worden besteed op de politie-aca- demie. Dat moet verbeteren," £71 wat was er bij dat ongeluk op de snelweg aan de hand „Dat is zo iets raars, dat heb ik nog nooit meegemaakt. Het kan rijn dat er toevallig een bepaalde groep in de buurt was. Of het heeft te maken met de wijk naast die snelweg. Dat zie je wel vaker, van die buurten, dat je elkaar maar even aanraakt, en je hebt spanningen." Nogmaals: de politie m Rotter dam-Rij unumd hoeft niet te wan hopen? „Nee. Er is nu een aantal ontwik kelingen gaande. Maak even pas op de plaats. En bekijk heel rustig wat je wilt aanpakken, en wat niet. Dat is mijn advies." Rotterdam De Erasmus Univer siteit Rotterdam gaat onderzoek doen naar een nieuw medicijn te gen erectieproblemen. Hoogle raar in de fysiologie en de pa- thofysiologie van de seksualiteit prof. dr. A. K Slob start waar schijnlijk in juni met zyn studie, waarvoor hij gezonde mannen met erectieproblemen zoekt die willen meedoen. Het onderzoek naar het middel - werktitel PNU 95666U- wordt eveneens uitgevoerd aan de uni versiteiten van Nijmegen, Leiden en Eindhoven. Evenals bij de be kende Vïagra-pil is de stimuleren de werking van het medicijn bij toeval aan het licht gekomen. Het te bestuderen medicijn werd ontwikkeld voor mensen met de ziekte van Parkinson. Een bijwer king bleek te zijn dat mannen er een erectie van krijgen. Aan de deelnemers worden enke le eisen gesteld. Hun erectiepro blemen dienen mild van aard te zijn. Nu en dan een goede ochten- derectïe of een stijve tijdens het vrijen is noodzakelijk. Voor man nen die helemaal nooit meer een harde hebben, is het middel niet geschikt. Ook snelle klaarkomers komen niet voor het onderzoek in aanmerking. Deelnemers moeten in totaal drie keer naar het ziekenhuis komen, waar in het laboratorium hun erectievermogen wordt getest ter wijl ze naar een erotische film kij ken. De erectie wordt gemeten middels twee dunne bandjes die om de penis worden bevestigd. De uitzetting van deze bandjes is een maat voor de erectie. Tydens het eerste bezoek wordt precies uitgelegd wat er tydens het onderzoek gaat gebeuren. Ook worden de mannen lichame lijk onderzocht Tydens de vol gende bezoeken krijgen ze het medicijn of een nepmiddel, waar na ze naar eerder genoemde film zullen kijken. Het middel is nog niet in de han del, en kan dus ook niet worden voorgeschreven. Maar mannen die dat willen, kunnen wel wor den geholpen met de tot op heden beschikbare middelen. Professor Slob deed twee jaar ge leden ook onderzoek naar een me dicijn voor mannen die chronisch te snel klaar komen. Clomiprami ne, een anti-depressmim waar van de orgasme-vertragende wer king opnieuw bij toeval aan het licht kwam, blykt goed te helpen. Nemen mannen met dit probleem het medicijn vier tot zes uur m voordat ze gemeenschap hebben, dan wordt de ejaculatie met 1 tot 3,5 minuten uitgesteld. Voordeel van clomipramine is dat gebrui kers het alleen hoeven te gebrui ken wanneer ze gemeenschap wil len hebben. Bij chronisch gebruik kan het orgasme op den duur zelfs helemaal uitblijven. Wie wil meewerken aan de nieu we studie kan zich schriftelijk of telefonisch aanmelden bij pro fessor Slob, Erasmus Universi teit, Faculteit Geneeskunde, ka mer Ee 1516, postbus 1138, 3000 DR Rotterdam, telefoon 010- 4087587. Rotterdam De uitbreiding van onderwijs aan zeer moeilijk op voedbare kinderen (ZMOK) in Rotterdam moet voortvarend wor den aangepakt. De gemeente moet in deze het zogenoemde 'pro-actieve' scenario volgen, wat neerkomt op een verdubbeling van de huidige capaciteit van 75 plaatsen. De plaatsen worden in principe gefinancierd door het Rijk, maar om de ergste achterstand zo snel mogelijk weg te werken, moet de gemeente een tijdje bijspringen. Wethouder E. Kuijper loodste het plan van aanpak gisteren met veel vuur door de raadscommissie voor onderwijs. Hoewel niet alle partijen zich honderd procent achter die aanpak konden scha ren -het CDA had moeite met de volgens L. Geluk 'gebrekkige fi nanciële onderbouwing- wist Kuijper uiteindelijk een meerder heid voor dit plan over de streep te trekken. „Wij willen een stad waar geen van dat soort kinderen over straat loopt. En dat proberen we hier handen en voeten te geven," onderstreep te ze nogmaals het belang van de door haar gewenste uitbreiding. Het huidige aantal van 75 ZMOK- plaatsen is weinig voor een stad waarin totaalzo'n 45.000jongeren in het voortgezet onderwijs zitten. In Amsterdam, ongeveer van ver gelijkbare grootte, ligt de totale capaciteit van het VSO-ZMOK tussen de vierhonderd en vijfhon derd. Kuijper onderbouwde haar keus voor het verdubbelings-sce- nario onder meer met financiële argumenten: „Ik wil liever nu in één keer inzetten op een een be paalde groei, dan krijgen we het gefinancierd door het Rijk. Die kans is veel kleiner als we lager inzetten. Je kunt niet drie keer achter elkaar bijstellen." Onderzoek bij ruim tweehonderd instellingen en personen in op dracht van het projectteam uit breiding ZMOK, heeft tot 1 april van dit jaar 139 potentiële ZMÓK- aanmeldingen opgeleverd van kinderen die nog thuis zitten, om dat er 'toch geen plaats' voor ze is. Daar zaten slechts drie dubbele aanmeldingen by. Uit het onderzoek blijkt dat veel meer jongens dan meisjes voor ZMOK-onderwijs in aanmerking komen: 101 om 34, respectievelijk 73 en 24 procent. Bijna de helft van deze groep is van de Nederlandse nationaliteit (63 jongeren). Daarna komen de Marokkaanse (19), Surinaamse (14), Antilliaanse (12) en Turkse jongeren (10). Onder de resterende 21 'aspirant- ZMOK-kers' bevinden zieh Gha- nezen, Kaapverdiërders en Co- lombianen. Tweederde van hen gaaf nog gewoon naar school, dc rest verzuimt of gaat helemaal niet. Bijna zestig procent van de dos siers van laatstgenoemde twee groepen is bekend bij de leer plichtambtenaar. Rotterdam Vanwege het stich ten van een brand op openbare scholengemeenschap Wolfert van Borselen in Blijdorp heeft de Rot terdamse kinderrechter gisteren een 15-jarige Rotterdammer een alternatieve straf van 240 uur op gelegd. Ook heeft de jongen drie maanden voorwaardelijk gekre gen met een proeftijd van twee jaar. De jongen stak op 7 januari een doekje benzine aan in een ev- ruimte op de eerste verdieping van de school aan de Bentinck- laan. Omdat het vuur snel werd geblust, werd weinig schade aan gericht. Van de 240 uur die de rechtbank de knaap oplegde, blijft in prak tijk nog maar 63 uur over omdat de jongen geruime tijd in voorar rest heeft gezeten. Die resterende straf zal worden omgezet in een sociale vaardigheidstraining. De brand zorgde voor veel onrust op school, mede omdat rond de zelfde tijd kleine vernielingen werden gepleegd en via brieven in de aula dreigementen werden geuit. Die dreigbrieven werden steevast ondertekend met de Schoolbroihers. Afijn cliënt wist wie de School- brothers waren, maar hij heeft er zelf geen actieve rol in gespeeld," onderstreept zyn raadsman mr. Ij. E. van der Spoel „Daarom zyn hem ook geen bedreigingen ten laste gelegd." De Rotterdammer was leerling van de Wolfert van Borselen, maar is inmiddels toegelaten tot een andere scholengemeenschap. De minderjarige jongens die er van worden verdacht deel te heb ben uitgemaakt van de Seboolbro- thers, zijn nog niet gedagvaard. Justitie verwacht dat dat nog gaat gebeuren. Rotterdam Een nep-politieman heeft gistermiddag een 83-jarige bewoonster aan het Goudseplein in Crooswijk beroofd van haar pasje en pincode. Nog voor het be jaarde slachtoffer haar rekening kon blokkeren, bleek de nep- agent al duizend gulden van de rekening te hebben opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8