13,i I Wroeten in een vuilniszak, op zoek naar een adres A Poppenkast en ijsjes toe voor jongste vluchtelingen 'De naam milieupolitie bewaren we voor de echt vervelende sujetten' -00 Ji:!3 j ii £l tgs%i e SteS7 H Anneke in een unieke positie genda Rotterdams Dagblad A Donderdag 27 mei 1999 We mogen niet verwachten dat Anneke Meijer meteen de vergade ringen van burgemeester en wethouders naar haar hand gaat zetten, wanneer zij aanstaande dinsdag voor het eerst aanschuift. Zij zal de eerste weken een bescheiden opstelling verkiezen. Anneke komt in de voor Nederland originele situatie dat zij als niet-welhouder mag meepraten in het college van b en w. Die unieke positie heeft alles ie maken met de vindingrijke afspraak, die de vier coalitiepartners in de Schiedamse gemeenteraad vorig jaar maakten. Op voorstel van Aad Wiegman spraken PvdA, WD, Groenlinks en D66 af dat Adri Reijnhout (D66) halverwege de raads periode zou plaatsmaken voor een wethouder van Groenlinks. Het is nog niet zo ver dat Reijnhout stuivertje moet wisselen, hij heeft nog een jaar, maar Anneke mag wel alvast aantreden. Zo kan zij zich in werken om in 2000 beslagen ten ijs te komen. Als aankomend wet houder mag zij in het college-meepraten, zonder stemrecht Maar het komt er in het college niet zo vaak op aan dat er gestemd moet wor den, wist zij nu reeds. „Er wordt namelijk gestreefd naar consensus/' Consensus. Dat is datje net zo lang praat tot je het met elkaar eens bent, We mo gen ons in gemoede afvragen of dat in het college wel voldoende ge beurt Verschillende gemeenteraadsleden hebben uit de onthutsen de zelfanalyse van het Stadserf dat intrigerende zinnetje geciteerd, dat luidt dat Schiedam niet een college heeft, maar vier wethouders. Daarmee wordt dit bedoeld: Aad Wiegman, Peter Groeneweg, Luub Haflamp en Adri Reijnhout vormen geen team, maar ze zijn solis tisch ingesteld, ze houden zich voornamelijk met hun eigen porte feuille bezig. Hun beleid is niet integraal, staat in de zelfanalyse. Er wordt te weinig in eikaars keuken gekeken en ze wisselen te weinig argumenten uit. Dan kun je het gauw eens zijn. Maar dat is geen con sensus. Dat is gemakzucht. Het is angsthazerij, ze zijn beducht voor partijpolitieke conflict) es. Het college heeft bij het vaststellen van de zelfanalyse beterschap be loofd. In dat licht is het is bijzonder verstandig om nu reeds Anneke Meijer bij het dagelijks bestuur van Schiedam te betrekken. Beschei den als ze is - naar mijn smaak te veel een madeliefje, te weinig een distel - kan ze toch grote verdiensten hebben als ze probeert verban den aan te brengen. Het kan haar functie zijn om los zand en wille keur te voorkomen. Dan is zij als 'buitenlid' van het college niet al leen in Nederland uniek, maar zelfs ook in Schiedam. Ik daag Anneke Meijer uit om vooral samenhang te brengen tussen wijk- en buurtbeheer en groenvoorziening (meer natuur in de straat), - tussen wijk- en buurtbeheer en bouwplannen, tussen wijk- en buurt- beheer en openbare orde, en vergeet daarbij de verkeersdrculatie en parkeeroverlast niet Dan doet Anneke precies wat het zittende colle ge categorisch nagelaten heeft, voorbijgaand aan verzoeken van ac tieve wijkbewoners. Ik daag Anneke niet voor niets uit Ik verwacht wat van haar. Maar zelfs als ze slaagt vraag ik me af of het college volgend jaar, als Adri Reijnhout formeel wijkt voor wethouder Meijer, niet aan een grotere opfrissing toe is. Als Luub Hafkamp nu eens gaat rentenieren, dan kan Will van Wijk zijn loopbaan als wethouder afsluiten, zodat de WD in 2002 met een frisse lijsttrekker de verkiezingen in kan (Chris Coppensisinbeeld). -Een vlottere doorstroming zou geen kwaad kunnen. KOR KEGEL Donderdag 27 mei SCHIEDAM Filmhuis, Nieuwstraat 12. Fear and Loathing in Las Vegas,21,00u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45-13.15u. Dc Soenda. Schaken, 14.00u. De Harmonie. Schotse avond Ne derlandse Vereniging van Hhuisvrouwen, 19.30u. MAASSLUIS Centrum voor Natuur en Milieueducatie, Haven straat 2d. Cursus natuurvriendelijk tuinieren, 20-OOu. Vrijdag 28 mei SCHIEDAM Het Gebouw, Broersveld 142. Beeldend kunstenares Meta Oosters in gesprek met bezoeksters over kunst, ll.00-12.00u. Dc Oost Maaltijd van de maand, 12.00- 13.00u, Stedelijk Museum Schiedam. Opening ten toonstelling Aloysius Donia, Bad Paint, 20.0ÖU. Klap huis Oost, Boerhavelaan 79. Receptie 25-jarige be wonersverenging Schiedam-Oost. Filmhuis, Niéuw- straat 12. Fear and Loathing in Is vegas, 21.00u, Podi um Café, Lange Haven 28. Vrijdag-avond CD's, 21.30u. VLAARDINGEN Markt, voor het stadhuis. Stadswandeling VW, 19.15u. Filmhuis, Schiedamseweg 51. Festen, 21.00u. Villa Musica, Koningin Wilhelminahaven NZ 10b. Concert YammahTammah, 21.00u. Broekpolder Wa tersportweg ter hoogte van De Sommeer. Nacht vlinders kijken, 22.00u. MAASSLUIS Commedia (dansschool Sitton). Govert van Wijnka de 18, Summer Swing 1999 met Edwin Rutten, De Blue Friends en Mr. Boogie Woogie, 2G.öüu. HOEKVANHOLLAND Kampeerterrein Rotterdam aan Zee. Rondgang Mar- f1 Band met aansluitend concert harmonie-or- 'tterdam aan Zee, 19.00u, Bioscopen Van do.27mei. t/m wo/Jjuni. Cinerama 1: 'Entrapment' (16) dag. 13.20-16-18.40- 21.30. Cim2: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.40- 15.30-18.20-21.20.Cin.3: 'Acivil action' (16) dag. 12.40- 15.30-18.20-21.20. Cin.4: 'Lolita' (16) dag. 12.20-15.20- 16.15-21.10. Ciiü>: 'La vita bella' (al) dag. 13-21.20. 'Astérix Obélix contre César' (al) dag. 16-18.40- 21.30. ïmax Theater: 'Extreme' (al) dag. (beh.vr.za.) 14-15- 19.30, vr.za. 14-16-20 (nb: 19.30-20 u. Eng. vers.). Afri ca's Elephant Kingdom (al) dag. 15. 'Whales' (al) dag. 13, vr.za. ook 19. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 21. "The Horse Wisperer' (12) dag. (beh.vr.za.) 20.30, Venster 1: 'Journey to the sun' (16) dag. (beh.wo.) 19.30. 'Vaarwel Pavel' (16) wo.19.30. 'My name is Joe' (16) dag. (beh.ma.) 22, vr. ook 15. Sneak preview (16) ma. 22. Ven.2: 'De boekverfiiming' (16) do. t/m zo. 20. 'Festen' (16) dag. 22. Moviezone: 'Basquiat' (16) vr.15.30. Cinema 2000: 'Cria cuervos' (16) ma.wo. 19.30. Ven.3: 'Leaf on a pillow5 (16) dag. 20. 'Sitcom' (16) dag. 22. Ven.4: 'La vie rêvée des anges' (18) dag. 19.30. 'Following' (16) dag. 22. Lumière 1: 'Arlington road' (16) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Lum. 2: 'I still know what you did last summer' (16) dag, 13-15,30-18.15-21. Lum.3: 'True crime' (16) dag. 12.30-18.15-21.15. 'Holy man' (al) dag. 15.15. Lum. 4: 'Rush hour' (16) dag. 13-21.30. 'Bride of Chucky' (16) dag. 15.45-19. Pathé 1: 'Entrapment' (12) dag. 11.50-15.30-18.15- 21.10. Pat.2: 'Letters from a killer' (16) dag. 11-13.35- 16.10-18.50-21.30. Pat.3: 'At first sight'(12) dag. 11.50- 1820-21 10, dovrmadi ook 15.30. Pat.4: 'Forces of nature' (al) dag. 11.30-14-16.30-19-21.40, Pat.5: TVho am I?' (12) dag. 11-13.35-16.10-18.50-21.30. Sneak Pre view: Tes man, it's true' (16) di. 21.20. Pat.6: 'Shake speare in love' (al) dag. 11.40-18,40-21.20, di. niet om 21.20, vr.do.ma.di. ook 15.20. Pat.7: 'American history X (16) dag. 16-18.45-21.20, do.vr.ma.di. ook 11-13.30, Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comelisse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Oisthoom, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Door Eefje Oomen Viaardingen Tussen het bergje afgedankte fauteuils, keukenkasten en oude gym schoenen in de voortuin ligt één plastic boodschappentas. Kordaat steekt reinigingsin specteur Chris Roest er (46) zijn rechterhand in. Teleur gesteld trekt hij 'm weer te rug. „Jammer, jammer, er zit geen envelop in." Collega- Hans Mielen (51) knoopt een praatje aan met de overbuur man. „Aha. u heeft ze dus za terdagochtend zien vertrek ken." Het benedenhuis aan de Floreslaan is leegge ruimd, op de deurlijst staan nog wel wat letters gekrast. Mielan: „Hmm, die naam ook even onthouden." Huisraad op straat zetten, zonder de reinigingsdienst in te lichten. Het is al jaren verboden, maar toch komen de twee Vlaardingse inspecteurs nog regelmatig oude bankstellen, koelkasten en ma trassen tegen, die zomaar op het trottoir zyn achtergelaten. Of, er ger nog, gedumpt zijn in een plantsoen of park. Mielen: „In flatwijken nemen sommigen niet eens de moeite om hun afgedank te spullen naar beneden te tillen. Daar gaat die oude wasmachine zo, hup, van tien hoog de balustra de over." Soms signaleren ze zulke stapels afgedankte spullen tijdens één van hun ronden door de wijken. Andere keren, zoals nu in de Flo reslaan, gaan ze erop af na een te lefoontje van omwonenden. Roest: „Gebeurt niet zo vaak, hoor. De meesten durven hun bu ren niet aan te geven. Klikken, vinden ze dat. Nee, zeggen wij dan, dat is zorg dragen voor je ei- gen omgeving." Tien jaar geleden werd Roest aan gesteld1 als eerste Vlaardingse rei nigingsinspecteur. De grote ste den hadden zo'n buitengewoon opsporingsambtenaar al sinds middenjaren zeventig, de periode waarin het woord 'milieubewust zijn' voor het eerst in zwang raak te. Een paar jaar later, in 1992, werd Hans Mielen aangesteld. Hun eerste taakomschrijving luidde: 'het bestrijden van bron nen van vervuiling'. Inmiddels zijn er tientallen pagina's nodig om hun takenpakket in woorden te vatten. Roest; „Elk jaar veran dert de milieuwetgeving. Het is bijna niet meer bij te houden." Pakkie-an Productie-afval van bedrijven is niet hun pakkie-an. AfVal in slo ten of grachten, daar gaan ze ook niet over. Wel heeft het tweetal al les te zeggen over het gewone huisvuilnis, het groente- fruit-, en tuinafval en het grofvuil. Staan de zakken op het verkeerde tijdstip op de verkeerde plek buiten ge parkeerd, dan mogen zij een bon uitdelen. Waar het voor vuilnis mannen verboden is in de grijze zakken te gluren, mogen Roest en X Reinigingsinspecteurs Chris Roest en Hans Mielen op pad in Viaardingen. 'We hebben het zwerfvuil er goed onder gekregen.' Foto Roel Dijkstra Mielen dat wel. Ze hebben er zelfs een speciaal wagentje voor. Daar laadden ze het afval in uit en wroeten er dan voorzichtig door heen, met handschoenen aan. Roest: „Niet dat ik er vies van ben, maar je moet toch oppassen. Er kunnen injectienaalden tussen zitten." Tien jaar ervaring heeft het twee tal uitgerust meteen batterij truc jes om notoire overtreders er bij te lappen. Mielen: „Iedereen weet dat je het gewone huisvuil alleen maar op bepaalde dagen buiten mag zetten. Toch zyn er nog steeds een paar burgers, die de zakken op de straat pleuren als hun hoofd er naai staat. Slim zor gen ze er dan wel voor, dat er geen brief of ansichtkaart met hun ge gevens bij zit. Eventjes gaat dat goed. Maar vroeger of later vallen ze toch door de mand. Vergeten ze dat hun adres ook op de wikkel van een tv-gids staat of op het eti ket van een flesje medicijnen." Roest: „Geheid dat ze *t ook een keertje vergeten, om geen brie ven in die zak te stoppen," Soms kost 't ze wel flink wat zoek werk, voor ze een overtreder bij de lurven hebben. Zoals die keer dat Roest een partij huisraad vond van een familie, die inmid dels verhuisd was. Geen brief, geen medicijnflesje. Via via („daar heb je op een gegeven mo ment wel je methoden voor") kwam hij er snel achter dat het ge zin in buurgemeente Schiedam woonde. „Die lui dachten dat ze van ons af waren. Tot ze opeens een telefoontje kregen. Of ze toch nog even hun spullen op wilden komen halen." Reprimande Soms ook blijkt een spoor vals. Mielen: „Vorige week nog kwam ik een flatwijk twee zakken in het plantsoen tegen. Vanaf het balkon naar beneden gegooid. Twee en veloppen met adres erin. Kat in het bakkie, dacht ik. Toen ik bij de dame aanklopte, die op de en veloppen vermeld stond, zag ik di rect dat zij het niet gedaan kon hebben. Die schrok écht Met mijn ervaring zie ik dat wel, hoor. Na wat rondvragen bleek dat een buurjongetje een geintje uit had gehaald." De dame kreeg nog wel een reprimande van Mielen. Ze had de zakken immers direct naar de container moeten wegbrengen. Altijd, bezweert Roest, krijgen overtreders eerst een waarschu wing. Pas als bewoners herhaal delijk in de fout gaan, komt het beruchte boekje uit het borstzak je. „Wij zijn geen bonnenjagers. In dit vak moet je niet meteen een prent van honderd piek uitdelen. Dat werkt alleen maar averechts." Mielen: „Dan hebben ze direct een bloedhekel aan je/' Roest lepelt hun beroepsmotto op: „Je moet niet overrulen, maar overtuigen. Mensen geduldig uit leggen, wat het betekent als zij hun vuilniszak te vroeg op straat zetten. Dat als er één zo'n zak staat, andere snel volgen." Mie len: „En dan een beetje op hun ge moed spelen, hè. Zo van, u wil toch ook niet dat het hier een zooi tje wordt Dat u bezoek heeft en dat uw gasten dan zeggen: wat woont u in een gribusbuurt." Als de inspecteurs willen, mogen ze zich ook voorstellen als 'milieu politie'. Mielen: „Maar dat klinkt zo hard, hè. Die naam bewaar ik voor de echt vervelende sujetten." Anders dan de andere 'agenten' lopen Roest en Mielen in hun ge wone kloffie rond. Een voordeel vinden ze. Omdat ze geen blauv dragen, denken burgers vaak da ze met rechercheurs te makei hebben. Roest: „Daar hebben z veel respect voor." Schelden Het tweetal heeft ook geen m pen. Niet nodig, vinden ze, war ze hebben nooit te maken met g< weid. Zelfs geen verbale agressie Mielen: „Dat wel natuurlijk. Al we alle ziekten hadden gekregei die ons waren toegewenst, zate we hier niet meer." Zijn colleg schurkt zijn schouders: „Ma*„ ach, schelden, daar wen je wt* aan." Dat Roest na tien jaar milieu-ii speette nog steeds een complet inboedel op straat vindt, zoals i de Floresstraat, vindt hij niet erj „Ik reed dit weekeinde nog do< Spangen. Daar was me 't bui te toch smerig. Nee, dan hebben w in Viaardingen weinig te klagei We hebben het zwerfvuil er goe onder gekregen." Maar dromen ze dan niet af en tc van een Viaardingen, zo smetti loos als Singapore? Geen beke tje, geen ysstokje, geen kauv gommetje op straat? Even aarzi len ze. Roest denkt even voor zie uit: „Nee, jóh. Dat kan hier toe nooit. Burgelijke ongehoorzaan heid is de tweede natuur van d Nederlander." Maassluis „Daar, daar!! De zeldzame vo gel. Daar is 'tie!" Kinderen schreeuwen zo wat hun keeltjes schor, terwijl de vingertjes richting de felrode poppenkast wijzen. Want Joop, hoofdrolspeler, moet worden gewaarschuwd. Maar nog niet voot de vo gel, zo blijkt later. In het groene beest ziet Joop namelijk een kikker. Wel een heel bij zondere want hij kwakt niet; het enige wat hij uitkraamt is het woordje 'ja'. Lachen, schreeuwen, kortom reageren; de zo'n vijfentwintig aanwezige kinderen, al len niet ouder dan een jaar of tien, deden in Theater Schuurkerk wat een poppenkast- publiek behoort te doen. Toch was het pu bliek van theatermaker Wim Noordegraaf gistermiddag anders dan anders. Geen ver jaardagspartijtjes, maar een zaal bestaande uit in Nederland geboren kinderen van vluchtelingen, of zij die op jonge leeftijd zelf de uittocht uit hun vaderland mee maakten. Bijvoorbeeld uit Somalié, Kosovo ofIran. Lachen De middag is bedoeld om te lachen, om ple zier te hebben. Ieder op z'n eigen manier. Zoals drie Noord-Afrikaans uitziende ko ters die het poppenspel ademloos in zich opnemen, maar ook Somalische boefjes die op de grond stampen en de opgevoerde heks uitdagen. „Je bent een stom beest!" roept er één. Voor de allerkleinste aanwezige, misschien twee of drie jaar, is de creatie van Wim Noordegraaf blijkbaar wat te hoog gegre pen. Op het podium klauteren en verstop pertje onder de tribune vindt ze veel span nender Lida Kersten van organisator PICO (Project Interculturele Ontmoeting) vertelt dat voor het 'middagje lachen' een kleine tachtig persoonlijke uitnodigingen de deur zijn uit gegaan. De opkomst van 25 vindt ze dan ook wat tegenvallen. „Vluchtelingen heb ben blijkbaar toch wat moeite met brieven die ze krijgen; misschien moeten we toch een andere manier verzinnen." Leed verzachten De gratis middag - inclusief gratis ijsje - is speciaal voor de kinderen die steeds met leed te maken hebben, vertelt Kersten. Een begeleidster van twee kinderen uit Somalië en drie uit Kosovo, ze beschouwt zich een beetje als oma van hen, bevestigt dat leed. Zeker de moeder van de drie Kosovaartjes wordt de laatste tyd geconfronteerd met de situatie van de familie in haar geboorte land, legt de begeleidster uit. Beetje leuk 'Niet leuk', noemt zoontje Niki (9) de situa tie in het land waar hij werd geboren. Maar dat zijn vader in Duitsland verblijft, zegt hij gewoon te vinden: „hij belt ons soms." Lik kend aan een ijsje laat Niki, die al vijfjaar in Nederland woont, zich ook uit over de poppenkast-uitvoering. In tegenstelling tot zusje Arlinde (7) vond hij het maar 'een beetje leuk'. „Het leek wel voor baby's. Ik vond het meer wat voor Nederlandse klein tjes." Dirie uit Somalië speelt na afloop van voor stelling en ijsje nog wat met vriendjes op het plein voor Theater Schuurkerk. „Ik woon in Maasland omdat ik gevlucht ben," vertelt hij. „Ook heb ik nog in Italië ge woond en in dat land waar de piramides zyn. 't Is niet leuk als je vluchteling bent, maar ik heb wel zeven landen gezien." Toen Dirie nog maar net geboren was, ver loor hij z'n drie jaar oude zusje Sakieja; ze werd getroffen door een kogel. „Ik denk vaak hoe ze er uit ziet," vertelt de jonge Maaslander. En: „Toen ik heel klein was, kon ik ook geraakt worden," Over z'n huidi ge bestaan is Dirie tevreden. „Ik heb het best wel leuk hier." Zo'n 25 jongt vluchtelin gen ver gisteren prl ma tijdens d( dccrhctPro jectlnterCui turele Ont- organlseer- in De Schuur kerk. Foto Roet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9