29 7 'Bod AS Roma op Van Gastel grove belediging' mm I ta Ajax beurt twintig miljoen voor Edwin van der Sar Feyenoord boos, maar Stadionclub vangt zelf bot bij Pierre van Hooijdonk Ebi Smolarek in de voetsporen van zijn vader Sen - tweetje j UEFA: nee tegen Joegoslavië Ook opstootjes bij feest in Manchester Haringa weg bij Spaarselect Engelsen willen 'Sii? Ferguson Liverpool in zee met Ajacied Mario Melehiot Taffarel meldt zich af voor Brazilië Sevilla wilde promotie kopen van spelers' Hé Theo, Rotterdams Dagblad Vrijdag 28 mei 1999 Edwin van der Sar scmiöt m Turijn de hand vanJuventus □resident Ro- FotoclautoPapl/ Reuters Amsterdam Ajax is weer hele maal terug op aarde. In navolging van alle 'godenzonen' waarmee hij op die mooie zomeravond in mei 1995 de Europa Cup 1 won, verlaat ook Edwin van der Sar Ajax. De 28-jarige keeper wil de komende vier seizoenen de hemel met Juventus bestormen. De Ou de Dame uit Turijn koopt voor zo'n twintig miljoen gulden het tot de zomer van 2901 doorlopen de contract van de keeper van Oranje af. Het vertrek van Van der Sar by Ajax komt allesbehalve als een verrassing. De doelman, die Stan ley Menzo in 1991 onder de lat bij Ajax afloste, zag zijn club de laat ste vier jaar de tijd verslapen. Ter wijl oud-ploeggenoten als Berg kamp, Overmars, Seedorf, KIui- vert, Reiziger, Davids en de broer tjes De Boer schitterden bij Man chester United, Arsenal, Real Ma drid, Juventus en Barcelona keep te Van der Sar moeizame wedstrij den tegen RKC, MW en Cam- buur. In een droevige competitie moest hij 41 keer de gang naar het net maken. „Er waren ook aanbiedingen uit andere landen. Bijvoorbeeld uit Engeland. Ik ben daa** vorige week ook geweest, maar ik denk dat de Italiaanse stijl van voetbal len en leven mij het beste ligt. Als dan ook nog eens de juiste club zich meldt, is dat meegenomen. Juventus is een prachtige vereni ging, de grootste club uit Italië. Met Ajax hebben we er drie keer niet van kunnen winnen. Dus moet ik er maar gaan voetballen." Van der Sar volgt bij Juventus Perruzi op, die voor ruim 25 mil joen gulden by Inter Milan met zijn oude trainer Marcello Lippi wordt herenigd. „Ik heb al met trainer Ancelotti gesproken," zei Van der Sar. „En natuurlijk heb ik ook met mijn oude ploegmaatje Edgar Davids gepraat, Juventus heeft een minder seizoen achter de rug en loopt zelfs de kans Euro pees voetbal mis te lopen. Ai kun nen we ons natuurlijk altijd via de Intertoto nog kwalificeren," lach te Van der Sar. De doelman bedankte tijdens de druk bezochte persconferentie op Schiphol Ajax- „Ze wilden eerst niet aan mijn transfer meewer ken, Maar na enkele gesprekken hebben ze toch meegeholpen. Daar ben ik ze dankbaar voor. Ik heb ook een fantastische tijd bij de club gehad." Van der Sar, die tijdens het tij dens het thuisduel tegen Sparta op 23 apnl 1991 bij Ajax debuteer de, vertrekt niet met lege handen bij Ajax. Vier landstitels, vier KNVB-bekers, de Supercup, de Europa Cup I en de wereldbeker sleepte hij binnen. Door Marcel van der Kraan RotterdamEen delegatie van AS Roma heeft een bezoek ge bracht aan Feyenoord om te onderhandelen over de transfer van Jean-Paul van Gastel, Be afvaardiging van de Italiaanse club stond echter binnen de kortste keren weer buiten de deur, omdat het bod dat AS Roma op Van Gastel deed zo 'bela chelijk laag' was dat het geen enkele zin had om nog verder met de heren te praten. „Het was een grove belediging, voor zowel de speler als de club," zegt Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik. Feyenoord wil het bedrag niet bekend maken, maar om meer dan een paar miljoen gulden ging het niet. „Het bedrag was zo idioot laag dat we er niet eens een reserve-speler voor had den kunnen terugkopen. Daarom is het gesprek direct afgekapt en nemen we de hele zaak niet lan ger serieus." Feyenoord was aan het begin van deze week op de hoogte gebracht van Italiaanse belangstelling voor Jean-Paul van Gastel. Aanvanke lijk bestond het vermoeden dat Juventus de aanvoerder van de landskampioen wilde inlijven, omdat bij die club Didier De- schamps vertrekt. Feyenoord liet de Italianen, die zich niet wilden identificeren, weten dat er alleen rechtstreeks met de club zaken konden worden gedaan. Woens dagochtend kreeg Jorien van den Herik vervolgens een persoonlij ke brief van de voorzitter van AS Roma waarin het bezoek van een bestuursdelegatie werd aange kondigd. In principe was en is Van Gastel niet te koop. „Hij is onze aanvoer der, bijna een vaste waarde in Oranje en een ongelooflijk be langrijke speler voor de club," zegt Van den Herik. „Maar voor iedere speler zijn er grenzen. Als een club een fortuin over heeft voor een speler, moeten we daar in elk geval naar luisteren. Dit bleek echter een genante verto ning." Om die reden heeft Feyenoord de voorzitter van AS Roma gisteren een brief terug geschreven, waar in het zijn beklag doet over de ma nier waarop de Italianen zaken meenden te willen doen. Ook ver biedt Feyenoord de Romeinse club om ook nog maar enig con tact met Van Gastel of diens zaak waarnemer op te nemen.Aan dit soort mensen verdoen we onze tijd niet meer. We weigeren zo slecht te worden behandeld. AS Roma stuurt mensen op ons af die we niet serieus kunnen nemen. Die ontvangen we dus niet meer." Voor Jean-Paul van Gastel was eerder wel serieuze belangstel ling van Liverpool, maar ook de Engelsen werd duidelijk gemaakt dat er een recordbedrag (meer dan 20 miljoen gulden) op tafel moet komen wil Feyenoord zijn centrale middenvelder laten gaan. „Uit alles blijkt nu dat Feye noord 'JP' niet kwijt wil," zegt Van Gasteis zaakwaarnemer Bob Maaskant. Feyenoord kan hoge eisen stellen, omdat Van Gastel Barcelona Joegoslavië is uitge sloten van de rntertoto-competi- tie. De Europese voetbalunie heeft dit in Barcelona beslist. Ma cedonië neemt de opengevallen plaats in. De Intertoto^omperitie, waaraan ook Heerenveen mee doet, begint op 19 juni. De huidige situatie in Joegoslavië ligt ten grondslag aan he* besluit van de UEFA Task Force. De Europese voetbalunie heeft nog geen beslis sing genomen over de Joegoslavi sche clubs die zich hebben ge plaatst voor het UEFA-bekertoer- nooi en de Champion*, League. Deze toernooien beginnen later danrie Intertoto. de best betaalde speler van de club is en nog drie seizoenen vast ligt. Maaskant: „Feyenoord vraagt een absurd hoge afkoop som. Er is geen club die dat gaat betalen." Hoewel de Stadionclub alles be halve goed bij kas zit, doen Rob Baan en Leo Beenhakker er alles aan om het niveau van de kampi oen verder op te schroeven. Een Manchester—Het voetbalfeest in Manchester is afgelopen nacht, net als bij het kampi oensfeest van Feyenoord het geval was, 'toch nog ontsierd door enkele rellen. Fans beko gelden de politie met bierfles sen-en probeerden vervolgens op de vüïst te gaan. Volgens., een woordvoerder van de poli tie was er geen sprake van grootschalig geweld. Er wer den vijf aanhoudingen ver richt. Manchester was de dag na de winst van United in de Champions League (2-1 tegen Bayem München) het toneel van één groot feest. Ruim een half miljoen mensen bejubel den de voetballers, die een rondrit in een open brs maak ten. Een dikke menigte van mensen met rode shirts be volkte de route van elf kilome ter door de stad. vertrek van Van Gastel zou in strijd zijn met hun visie en hun plannen voor de toekomst. Baan en Beenhakker buigen zich juist in deze periode over de namen van spelers die zij kunnen toevoe gen aan de selectie. Pierre van Hooidonk Feyenoord heeft daarbij officieel geïnformeerd naar de mogelijk heid om Pierre van Hooijdonk over te nemen van Nottingham Forest. Van Hooijdonk, die net als de Feyenoorders Van Wonderen, Konterman, Van Vossen en Paau- we met Oranje naar Brazilië af reist, wil dolgraag vertrekken bij Nottingham Forest Feyenoord is echter geschrokken van het sala ris dat de boomlange spits in En geland verdient. Zelfs al wordt hij ingedeeld in de categorie van best verdienende Feyenoord-spelers, dan komt dat nog niet in de buurt van zijn huidige salaris bij Not tingham Forest. Feyenoord ver wacht niet dat Van Hooijdonk bij na een miljoen zal willen inleve ren om weer in Nederland aan de slag te gaan. De interesse voor Van Hooijdonk staat los van de positie van Julio Cruz bij Feyenoord. De techni sche staf rekent erop dat de Ar gentijn ook volgend seizoen ge woon in dienst is van de Rotter damse club. „Maar iedereen zal begrijpen dat er enorme eisen aan de spelers gesteld gaan worden met interlands en Champions League-wedstryden bovenop het normale competitie- en bekerpro- gramma," legt Van den Herik uit. „Rond Julio Cruz is het rustig en ik verwacht dat dat zo blijft." Van Hooijdonk lijkt nu voorbe stemd om zijn carrière in de Duit se Bundesliga voort te zetten. Omdat ook pogingen om PSVer Joonas Kolkka en FC Twente- spits Jan Vennegoor of Hesselink op niets zijn uitgelopen, moet Feyenoord nu zijn aandacht op andere spelers richten. Van den Herik: „Een transfer van Kolkka en Vennegoor of Hesselink was volstrekt onbespreekbaar. Zowel Frank Amesen als Cees Anker, de voorzitter van FC Twente, heeft dat aan ons duidelijk gemaakt Dat betekent dat we verder moe ten gaan zoehcn. Maar ik garan deer dat Rob Baa/ en Leo Been hakker eruit komen. Het komt goed met Feyenoord." Jean-Pau van Gastel wordt AS Roma. maar Feye noord laat zijn aanvoerder niet voor een habbekrats A vertrekken. Foto Co r vos Door Marcel van der Kraan RotterdamZijn vader speelde in de jaren tachtig al in de Kuip. Was in die periode bij het legioen net zo populair als Jozsef Kiprich in de jaren negentig. De vraag is of Ebi Smolarek, 18 jaar en linksbui ten van Feyenoords hoogste jeugdelftal, in de voetsporen kan treden van de man die met Polen op meerdere wereldkampioen schappen actief was. Wlodi Smolarek, nu jeugdtrainer bij Feyenoord, zegt dat zijn zoon net als de Jordi Cruijff of Darren Ferguson nog de meeste hinder ondervindt van zijn achternaam. „De verwachtingen van de men sen zijn heel hoog. Hij moet knok ken om door te dringen tot de top én hij moet knokken tegen die naam. Dat maakt het voor hem ex tra moeilijk. Maar voorlopig slaat hij zich er aardig doorheen," vindt Smolarek senior. Ebi Smolarek groeide op in Ne derland, ging hier naar school en doorliep de jeugdopleiding van Feyenoord. Alleen in zyn pas poort staat nog steeds de Poolse nationaliteit vermeld, waardoor hij ook Pools jeugdintemational is geworden. De laatste interland van Polen onder 18 jaar liet hij echter aan zich voorbij gaan, om dat hij de belangen van Feye noord in deze fase zwaarder vindt tellen. Smolarek jr. was boven dien in de slotfase van de compe titie verwikkeld in een nek-aan- nek race om de titel 'beste jeugd speler van Nederland'. Ebi Smolarek is niet het enige grote talent dat vanavond in het Internationale jeugdtoernooi van stijlvol in ac tie op de lin kervleugel van Feye noords A1- team. Van avond treedt hij in de tuiip aan op het In temationale jeugdtoer nooi. Fotojqhn de Pater Feyenoord zijn opwachting maakt in de Ki ip. Om acht uur komt ook de Brariiiaan Leonardo, die vier jaar geleden in Brazilië op de voetbalschool van 'JJ7 werd ont dekt, in actie tegen de jeugd van Queens Park Rangers. Leonardo is eigenlijk nog B-junior, maar speelt al een jaar in de A 1 van Feyenoord. Een zware blessure aan zyn kuit been hield hem bijna een halfjaar aan de kant.„Maar sinds een paar maanden is hij weer terug en hy ontwikkelt zich nog steeds heel goed," zegt Henk van Stee, die Feyenoords jeugdteam dit week einde samen met assistent Henk Fraser onder zijn hoede heeft. Van Stee is trots op de talenten die momenteel in Feyenoords A1- juniorenteam rondlopen. „Het is veruit de jongste ploeg van Ne derland en ook op dit toernooi. De gemiddelde leeftijd schommelt rond de zeventien jaar. De helft van de jongens mag nog uitko men in de B-junioren. Dat bete kent dat zij het fysiek heel zwaar hebben, maar we zijn ervan over tuigd dat ze met hun talent heel ver kunnen komen." zegt Van Stee. Van Stee wil de Feyenoord-jeugd niet verheerlijken. „De toekomst moet nog steeds uitwijzen of het inderdaad kanjers voor het eerste worden. Veel hangt af van hun ontwikkeling, van de plaatsen die vrij komen in het eerste, én van de hoofdtrainer. Met Leo Been hakker weten we dat we een man in huis hebben die de jongens van Varkenoord graag laat doorstro men in de A-selectie, Het liefst had hij in de laatste competitie wedstrijd tegen Vitesse nog twee of drie jongens laten debuteren, maar door de grote belangen die er op dat moment in de competitie op het spel stonden kon dat niet." Het Internationale jeugdtoernooi van Feyenoord begint vanavond om half zeven en eindigt zondag middag met de finale om half drie in de Kuip. Tijdens het toernooi kiest een juiy de beste speler, de beste keeper en is er ook een pn voor de topscorer. De vorige naars van het toernooi zi ja (2x) en Real Madrid. T oemooiscfie ma Vanavond. 18.3C Bayem München-Colo Colo (De Kmp), Ivoorkust-Real Madnd (Varkenoord) 20.00 u: Ferenoord-QPR(De Kuip), PSV-Ierse elftal (Varkenoord) Morgen. 11.00 u: QPR-Ivoorkust (De Kuip), Feyenocrd-Real Madrid (Varkenoord) liïö u: PSV-Bayern München (De Kuip), Ierse elftal-Colo Colo (Varkenoord) 1A30 u: QPR Itail Madrid (De Kuip), Feyenoord- I st (Varkenoord). 16.00 m Ierse elf- u. München (De Kuip). Colo Colo- PSV i Varkenoord). Zondag. 10.00 w Kruisfinales (De KuijV Varkenoord! 11.00 u: Kruisfinales (De Kusp/Varkenoord) 13.00 u; 3e"4e plaats (De Kuip) 14.30 u: Finale (De Kuip) Haarlem Ingrid Haringa zal de komende winter niet meer als schaatscoach op het ijs staan bij de Spaarseled-ploeg. De 34-jarige trainster moet Kaats maken voor Peter Mueller. De positie van Ha ringa was al in het geding toen de Amerikaan samen met de tops- printers Jan Bos, Erben Wenne- mars en Jakko Jan Leeuwangh half maart door Spaarselect van de KNSB werd overgenomen. Mueller wil de coaching niet de len en wenst ook geen assistent. De Amerikaanse succestrainer neemt derhalve in zijn eentje de zeven-mans-formatie onder zijn hoede. Dat zijn naast de drie eer der genoemde sprinters Tonny de Jong, die een driejarige verbinte nis aangaat, Bob de Jong, Gianni Romme en sprintjongcïing Bas Brusche. Haringa, die nog een verbintenis van een jaar heeft, is teleurge steld: „Je voelt het aankomen. Je staat in de file en wordt van achter aangereden. Als je zelf de aanrij ding veroorzaak* t een heel ander verhaal. Nu r b ik de tijd niet gekregen me te bewijzen." Romme haalde Haringa persoon lijk vorig jaar augustus naar Spaarselect. Ingrid verruilde daarvoor haar baan als trainster bij de wielerbond voor die bij de commerciële schaatsploeg. Om dat Romme met een depressie te kampen kreeg, maakte Haringa een moeilijk eerste jaar door. Maar op de WK-afstanden in maart pakte Romme toch nog de titel op de 5 km en haalde Bob de Jong goüd op de dubbele afstand. Londen De Britse regering heeft bekendgemaakt dat het veel verzoeken heeft binnengekregen om Alex Ferguson, coach van Manchester United, in de adelstand te verheffen. Met Ferguson aan het roer won het vlaggenschip van Manchester United woensdag de finale van de Champions League, nadat het al de nationale beker en de landstitel had ver overd. Trainer Matt Busby won met Manchester Uni ted in 1968 de hoogste Europese prijs voor clubteams. Ook hij werd toen tot ridder geslagen. Een woord voerder van de Engelse regering deelde gisteren mee dat de uiteindelijke beslissing over Ferguson by pre mier Tony Blair ligt. Als het aan sportminister Tony Banks ligt, mag Ferguson zich binnenkort 'Sir' noe- Amsterdam—Twee Spaanse clubs, Espanyol en Heal Mallorca, hebben zich gemeld bij Mario Melehiot, die bij Ajax moet vertrekken. De verdediger is transfer vrij en kreeg geen nieuw contract aangeboden. Mel ehiot heeft inmiddels een gesprek gevoerd met Li verpool, dat eerder Willem II-speler Hyypia aantrok. „Mario gaat of naar Engeland of naar Spanje," aldus zijn manager Sigi Lens. AS Roma heeft zyn zinnen gezet op Ajacied Sunday Oliseh. De Nigeriaanse verdediger ligt nog tot julf 2002 vast in Amsterdam, maar tegen een afkoopsom van ongeveer 15 miljoen gulden mag hij vertrekken. Of de club dat bedrag wil betalen valt te bezien. Oli seh heeft in ieder geval een lucratieve aanbieding op - zak van Atletico Madrid. De Spaanse dub heeft ook al twee keer onderhandeld met Ajax. Ook Sunder land, gepromoveerd naar de Engelse Premier Lea gue, heeft interesse. Rio De JaneiroCiaudio Taffarel heeft zich bij bonds coach Vanderley Luxemburgo afgemeld voor de oe-__ feninterlands van Brazilië tegen het Nederlands èlf-1 tal op 5 en 8 juni. De 33-jarige doelman, onder C0ö-i; tract bij de Turkse kampioen Galatasaray, heeft be-' sloten zich niet langer verkiesbaar te stellen. ,Jk bes- dank hem voor het vertrouwen maar ik heb besloten een punt te zetten achter mijn interlandeanièie," zei Taffarel, die 113 keer in het Braziliaanse team onder de lat stond. Zijn grootste succes was de wereldtitel in 1994 in de Verenigde Staten. Bologna is dicht bij een plaats in het UEFA-beker- toemooi dankzij de zege in Milaan op Inter (1-2). Lang was onzeker of Ronaldo kon. spelen. De Brazili aanse aanvaller van Inter had veel last van een spier blessure in de dij, Hij probeerde het wel maar bleef na de eerste helft in de klee dkamer achter. Aron Win ter was zijn vervanger. De return is op 30 mei. NAC heeft doelman Jan-Willem van Ede aangetrok ken. Van Ede (36) wordt bij de Bredase club keepers- trainer en maakt deel uit van de selectie. Chris de Witte staat op het punt om een vy(jarig contract bij FC Twente te tekenen. De 21-jarige aan valler, die afgelopen seizoen van Anderlecht aan twente werd verhuurd, verwacht dat Twente en An derlecht er binnen een paar dagen uit zyn. Arminia Bielefeld is na één jaar teruggekeerd in de eerste Bundesliga De ploeg van trainer Thomas von Heesen had gisteravond aan een 1-1 bij KSC genoeg. Dynamo Kiev is voor de zevende keer in acht jaar Oekrauis voetbalkampioen geworden, Madrid De Spaanse pers beschuldigt voetbalclub Sevilla van een poging tot omkoping om promotie naar de hoogste divisie zeker te stellen. Volgens de regionale televisiezender Telemadrid bood de club twee spelers van het B-elftal van Atletico Madrid geld in ruil voor een nederlaag in de wedstrijd tegen Se villa. De profs, die oeger zelf voor Sevilla speelden, wezen het aanbod af. Een van de voetballers miste in het duel wel een,strafschop. Sevilla won het treffen met 1-0. De dub ontkent alle beschuldigingen. Ook Atletico Madrid zou andere clubs geld hebben geboden. De club in degradatienood zou Real Mallor ca en Betis Sevilla een zegepremie hebben voorge houden bij winst op de andere degradatiekandidaten Extremadura en Villareal- Ook Atletico ontkent elke betrokkenheid, Natuurlijk, als Sparta de rest wint, en de spelers van Jan Everse 'de tweede bat vinden' (was de eerstezoek, dan?), is er nog niets aan de hand. Maar of ik er nog") geloof? Aad de Mos bestaat niet. Je pakt dne punten, of je ver- I speelt er dne. Het verschil iszes. Reken maar uit op jezak- jap- j Ik ben bij nader inzien toch maar met naar het Kasteel ge- gaan, gisteren. Ik dacht, je kan nooit weten met die Gro- I mngers - die Wallage zal zich met voor mets zo druk ma- j ken. Er ligt op Spangen zoveel bouwmateriaal, er zal eens een gek mee gaan goaen. Ik heb het dus met radio en tv j moeten doen. Ook net alsof je erbij bent Het scheelde maar weinig of de Spaita-hooltes hadden 1 zelf vuile handen gemaakt Vooreen interne verbouwing gezorgd. Onbegrijpelijk? Het is het soort wanhoop, die op i Zuid binnenvaart als tegen Ajax wordt gespeeld: de totale onmacht, die oproept tot razernij. De voetbalsupporters i een emotioneel wezen. Remember de ontgoocheling bij Newcastle, zaterdag FACup; de ontroostbareNAC-suppor- tersvan zondagj.l.; denk terug aan die ontmande Duit sers, woensdag, van Bayem. Eris veel verborgen leed op detnbunes. En dan kun je na 0-3 en 2-3 nog zo hopen op een mirakel. Maar Sparta is geen Manchester United, Jan Everse geen Alex Ferguson, en Enk Tammer en John den Dunnen geen Shenngham en Solskjaer. Nog vijf wedstnjden te gaan; maar straks verliezen ze nog van hun eigen shirtsponsor... PS: Ik gun het Sar best dat hij naar Juve gaat, en JP niet Maar wat had-ie altijd een lelijke truien aan, als je ze zo nog eens de revue ziet passeren. Doei, Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 9