15 Hoogovens wil samen met British Steel hk W Helidek klaar voor vertrek Oliereuzen blazen fusie-overleg af; Shell weer in beeld Rotterdam Bericht Fusie zal leiden tot de grootste staalproducent van Europa II Spoorwegen zien brood in Circle Line Rotterdam wil regie bij Tweede Maasvlakte Akkoord over eerste CAO voor ziekenhuispersoneel Shell: chemie zonder ontslagen verkopen Nieuw contract methanol voor Paktank Vlissingen: meer winst Benzine cent goedkoper Volvo maakt auto's in VS Recordwinst by Vetus Verzekeraars mogelijk samen !MS§to ÜteiÖ Bekendmaking voorkeursrecht 'Chef draagt bij aan het fileprobleem' Finnen willen Sphinx kopen Piibert Rotterdams Dagblad k. Donderdag 3 juni 1999 Rotterdam Paktank gaat de 1 komende tien jaar in Rotter- -dam een grote hoeveelheid methanol opslaan en behande- len, Paktank Chemical Neder- land heeft hiervoor een con tract gesloten met het Canade se Methanex ter waarde van ongeveer honderd miljoen gul- den. Paktank zal in de termi- nals Botlek en Europak tien miljoen gulden investeren_m twee extra opslagtanks, ïaad- apparatuur en aanpassing van pijpleidingen. De twee nieuwe methanoltanks worden de grootste in Europa met een in houd van elk zestigduizend kubieke meter. De twee terminals zullen wor- den aangesloten op de speciale methanolpüpleiding van Pak- 1 tank in het Rotterdamse ha- vengebied. Dit biedt ook moge- iijkheden voor nieuwe raetha- nolgebruikers in Rotterdam. i Methanex heeft recent in Chili 1 een derde methanolfabriek met een capaciteit van 975.000 ton in gebruik genomen. De to tale productiecapaciteit van het concern komt daarmee op 2,7 miljoen ton per jaar. Voor het transport van de methanol vanuit Zuid-Amerika gaatMe- thanex de tanker Millennium - Explorer inzetten. Dit schip r wordt volgend jaar opgeleverd met een draagvermogen van 98.000 ton het grootste me- th anolschip ter wereld. De Mil lennium Explorer is twee keer zo groot als de schepen die op dit moment voor het transport van methanol worden ge bruikt Vlissingen De haven van Vlis singen heeft vorig jaar de winst weten te verviervoudigen tot vier miljoen gulden. De omzet van het bedrijf steeg met achttien procent tot een recordhoogte van 106 mil- •joen. De Zeeuwse haven, die sa menwerkt met Temeuzen, behan delde in 1998 5,4 miljoen ton la ding. Dat was 25 procent meer dan in 1997, zo is gebleken uit het gisteren gepresenteerde jaarver- Rotterdam Benzine en diesel worden een cent goedkoper. Van af morgen kost een liter euro lood vrij 2,16 gulden en super met loodvervanger komt op 2,28 gul den. Diesel gaat 1,454 gulden kos ten. Götenborg Volvo, de Zweedse autofabrikant die dit jaar is over genomen door Ford, wil over en kelejaren auto's gaan produceren in de Verenigde Staten. Het gaat om de opvolgers van de S40 en de V40, de auto's die bij Nedcar in Nederland worden gebouwd. Vol gens Volvo heeft een Amerikaan se productielijn geen gevolgen voor Nedcar. Het gaat om extra productie die het Nederlandse be drijf niet zal vervangen, zo heeft de Zweedse fabrikant gisteren on derstreept. Schiedam Vetus Den Ouden heeft vorig jaar het beste resultaat behaald in haar 35-jarig bestaan. De toeleverancier voor de kleine scheeps- en jachtbouw in Schie dam kwam vorig jaar uit op een nettowinst van 6,7 miljoen gulden tegenover vijf miljoen in 1997. Vooral de buitenlandse vestigm- „gen, met in het bijzonder die in de -Verenigde Staten, droegen by aan He winstgroei. Den Haag Nuts Ohra en Delta Lloyd gaan mogelijk fuseren. De twee verzekeraars zijn 'oriënte rende besprekingen' gestart naar een vergaande vorm van santen werking. De gesprekken vinden dan wel plaats op basis van gelijk waardigheid, maar een fusie ligt het meeste voor'de hand ligt, zo het Nuts Ohra, het moederbedrijf van onder meer de kwakkelende Haagse verzekeraar Nuts, giste ren weten. Uitgangspunt is dat de drie belangrijkste onderdelen van de nieuwe combinatie {Nuts, Del ta Uoyd en Ohra) in tact blijven. Beverwijk Hoogovens en de Engelse branchegenoot British Steel praten over een fusie. Het samengaan levert de grootste staalproducent van Europa op en de nummer drie van de we reld. Met ruim 70.000 werknemers produceren de Britten en de Bevenvijkse staal- en aluminiumgigant jaarlijks 22,5 mil joen ton staal. Hoogovens en British Steel samen de grootste van Europa De bedrijven hebben de onder handelingen gisteren openbaar gemaakt, omdat er voord op de Londense beurs al geruchten de ronde deden. Ook Hoogovens was door deze geluiden de laatste da gen geliefd op Beursplein 5. De concerns wilden gisteren geen toelichting geven, uiterlyk maan dag komen ze met meer informa tie. De opmerkelijke handel in aande len Hoogovens is inmiddels ook de Stichting Toezicht Effecten verkeer opgevallen „We hebben het signaal gezien dat er sprake was van een opvallende omzet," stelt de stichting, die de handel nader gaat bestuderen. British Steel is ongeveer twee keer zo groot als Hoogovens. De omzet van een half boekjaar is vrijwel net zo groot als die van Hoogovens over een heel jaar. Het Engelse concern maakte het jong ste halfjaar van het gebroken boekjaar (april tot maart) een winst voor belastingen van 340 miljoen gulden, terwijl Hoog ovens over heel 1998 een netto winst van 415 miljoen presenteer de. British Steel, een voormalig staatsbedrijf dat m 1988 werd ge privatiseerd, flirte de afgelopen jaren onder meer met het Belgi sche Cockenll-Sambre, iïoesch en Clockner uit Duitsland en de Amerikaanse staaireus Bethle hem Steel. Telkens visten de Brit ten achter het net. Overname Analist S. Smit by de Bank La- bouchère heeft de indruk dat het een echte fusie betreft en dat het met om een verkapte overname door de Britten gaat, Hij baseert zich op de gisteren uitgegeven verklaring: „Er wordt vanuit ge gaan dat een fusie gepaard zal gaan met een terugbetaling van kapitaal aan aandeelhouders Bri tish Steel." Het feit dat de Engel se aandeelhouders geld krijgen, moet het verschil in grootte goed maken, stelt Smit. „Je zou het kunnen interpreteren als een compensatiebetaling." Top 10 staalproducenten in Europa in 1993 (in miljoenen ton) Arbed (lux.) Usinor (Fra) LNM(QBr) ThyssenKrupp (Duf) Riva (Ite) CockeriH Sambre 13,3 - Hoogovens(Ned) sa Voest-Afpine (Oos) E m 6,2 Saftigttter fDul) CLÜ. 4,8 enaRottartltma Popblad/ bron: Internat d Iron and Sled institute Hoogovens in miljoenen guldens (1998) BRITISH STEEL* HOOGOVENS Netto-winst: 746 415 Omzet: 22.925 10.811 Werknemers: 40.000 21.942*"*"' boekjaar aprtt .t/m maart'98 '97 Voor Bntish Steel is Hoogovens aantrekkelijk, omdat het een effi ciënte fabnekis, meent Smit. Ook het feit dat Hoogovens in een eu roland is gevestigd, is een plus punt voor de Britten. „Ze hadden last van het dure pond." Voor Hoogovens is het samengaan in teressant, omdat het bedrijf te klein dreigt te worden na alle fu sies in de staalwereld. FNV Bondgenoten maakt zich zorgen over bepaalde onderdelen van het staal- en aluminiumcon- cem. „Ik wil weten of het brede productenassortiment zo zal blij ven, of dat een aantal taken naar Engeland gaan," zegt bestuurder J. Duynhoven, Hij wijst op de af deling lange producten, waarvan het voortbestaan al langer onze ker is. De fusie kan ook zijn ingegeven door de lagere winsten, waarmee beide concerns het afgelopen jaar zijn geconfronteerd. Bij Hoog ovens kelderde het resultaat met zeventien, procent. British Steel zag de winst tussen apri' en sep tember met eenderde dalen. Ais oorzaak wordt de Aziecrisis ge noemd. Hoogovens had daarnaast de han den vol aan Boel, de "Waalse staal fabriek die met zyn altijd tot sta kingen bereid zijnde arbeiders een kat in de zak bleek te zijn. Na een jaar aanmodderen kon dit jaar met moeite het belang in de Belgen van de hand worden ge daan. Den HaagEen cirkelverbinding per spoor met een hoge frequentie van treinen die inwoners uit me tropolen snel op andere plekken in de agglomeratie brengen. De Nederlandse Spoorwegen zien wel wat in zo'n Circle Line als ont sluiting van de Randstad na 2010. De voorbeelden liggen in Londen en Tokio, stelde NS-zegsman P. Geurts gisteren op een seminar over personenvervoer. Het plan zou binnen de Randstad op de lange termijn een samen hangend openbaar vervoerssys teem tot stand moeten brengen. De steden Rotterdam, Amster dam, Utrecht en Den Haag heb ben zich daartoe al verzameld in een alliantie die Deltametropool is gedoopt. Hoewel het slechts om één van de vele toekomststudies gaat, vinden de NS de Circle Line de moeite van nadere uitwerking waard. „Een cirkelverbinding is de meest efficiënte verbinding van infra structuur," sprak Geurts. Hij denkt dat in de Randstad een fre quentie van elke zestig minuten zes treinen links- en rechtsom mogelijk moet zijn. Rotterdam Als het komt tot de aanleg van de Tweede Maasvlak te, dan wil Rotterdam daarvan de regie voeren. „Daar hebben we de kennis voor in huis," meent wet houder H. Simons (haven en eco nomische zaken). Simons zegt te spreken te zijn over de vorderin gen die worden gemaakt in de dis cussie over een oplossing voor het dreigende ruimtetekort in de Rot terdamse haven. Die mening wordt niet gedeeld door de leden van de Rotterdamse gemeenteraadscommissie haven en economische zaken. Vooral de raadsleden R. M. van Middelkoop (PvdA) en F. J. van der Heijden (CDA) maken zich ernstige zorgen over het tempo van het Project Mainportontvnkkeling Rotter dam (PMR), de organisatie die het kabinetsbesluit van volgend jaar voorbereidt. Volgens wethouder Simons kan, als het komt tot de aanleg van de Tweede Maasvlakte, veel nu ver loren tijd worden goedgemaakt door publiek-private samenwer king. Nu al wordt gewerkt aan een programma van eisen voor land aanwinning. Simons: „Op het mo ment dat bij dat proces aanne mers worden betrokken, is er geen weg meer terug Volgens PvdA-raadslid P. Aubert zou voor de oplossing van het Rot terdamse ruimtetekort slechts vier miljard gulden beschikbaar zijn. Aubert betwijfelt of dat ge noeg is voor aanleg van een Twee de Maasvlakte. „Als dit bedrag klopt, dan is het mede-richtingge vend voor de oplossing die de PMR-discussie moet opleveren." Zowel wethouder Simons als alge meen-directeur mr. W. K. Schol ten van het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam kent dat be drag, „Het is slechts een gerucht," stelde de wethouder. Een medewerker van de Dordtse aluminiumbouwer Bayards veegt een helicopterdek schoon, voordat het 85 ton zware ge vaarte per boot naar de Noorse kust zal worden gevaren. Het platform van 25 bij 30 meter Is voor bijna twee miljoen gulden gebouwd voor Hydro, de grootste oliemaatschappij van Noor wegen. Het dek wordt gemonteerd op een olieplatform. Foto Ton Bors boom/ANP Burgemeester en wethouders van Rotterdam maken bekend; Het besluit van de gemeenteraad van Rotterdam overeenkomstig het bepaalde in artikel 8. eerste lid van de We! voorkeursrecht gemeenten. Het raadsbesluit met bijbehorende kadastrale kaart en overige stukken, betreffende de aanwijzing van percelen in het gebied (plaatselijk bekend als) Laurenskwartier, waarop de artikelen 10 t/m 24,26 en 27 Wvg opnieuw van toepassing zijn, liggen met ingang van 4 juni 1999 voor een ieder kosteloos ter inzage bij het Ontwikke- lingsBednjf Rotterdam, Galvamstraat 15, toren II, kamer 18.68. Openingstijden: ma-vr9.00-16 00 uur; Als u buiten de openingstijden de stukken wenst in te zien, kunt u een afspraak maken met mevrouw Bosscher of mevrouw Niekus, telefonisch bereikbaar onder de telefoon num mers 010-4897185/ 4895794 Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen een termijn van zes weken met ingang van de dag na publicatie van dit besluit in de Staatscourant bij de gemeenteraad van Rotterdam tegen het raadsbesluit een bezwaarschrift indienen. Het bezwaarschnft dient gencht te worden aan Gemeenteraad van Rotterdam Postbus 70012 3000 KP Rotterdam onder vermelding van voorkeursrecht Laurenskwartier Indien een bezwaarschnft is ingediend, kan tevens een verzoek om voorlopige voorziening worden ingediend bij de President van de Arrondissementsrechtbank Rotterdam, Postbus 50951,3007 BM Rotterdam Rotterdam, 3 juni 1999 ONTWIKKELINGSBËDRUF RÖTTERDSM Groningen Veel forensen willen best thuis werken om de files te vermijden. Maar hun chefs, en ook hun colle ga's, houden dat tegen. Ook speelt mee dat automobilisten de file beschouwen als een moment van rest, waarin werkgever of familie hen niet lastigvallen. Tot deze conclu sies komt H. Spittje na een on derzoek onder 936 automobi listen op de JA10 bij Amster dam en de A28 in Groningen. Spittje promoveert maandag aan de Rijksuniversiteit Gro ningen op het onderzoek. Overigens is telewerken niet het meest populair. Liever hebben automobilisten beter en goedkoper openbaar ver voer, flexibele werktijden en carpoolen. De meesten zou den ook enkele dagen of dag delen thuis willen werken. Als twee miljoen mensen één dag per week tele- of thuiswerken, scheelt dat 38 miljoen kilome ter per werkweek. New YorkDe Amerikaanse olie concerns Texaco en Chevron pra ten niet langer over de mogelijk heden om samen te gaan. Texaco heeft laten weten de besprekin gen te hebben afgebroken omdat de eisen van het veel grotere Che vron te vergingen. HeA oheoconcern wees onder meer op de onaanvaardbare prij zen waar Chevron van uitging. Ook zouden de twee concerns het niet eens kunnen worden over wie de nieuwe maatschappij moest gaan leiden. In kringen van de olie-industrie wordt erop gewe zen dat Texaco later nieuwe voor stellen wellicht wel weer gaat be studeren. In ieder geval heeft het bestuur gisteren laten weten dat het zich gaat toeleggen op kosten besparingen en op de verdere ont wikkeling 'van binnenuit'. Het afketsen van de krachtenbun deling betekent een onderbre king in de reeks van grote fusies en overnemingen die de oliesec- tor de laatste tijd kenmerkt. Zo zitten Exxon en Mobil midden in een fusieproces en nam BP de twee maatschappijen Amoco en Atlantich Richfield over. Officieel was er weinig bekend over de plannen van Texjco en Chevron. De bundeling werd een fusie genoemd, maar gezien het verschil in beurswaarde was er eerder sprake van een overne ming van Texaco door Chevron. Het laatstgenoemde concern zou - met eigen aandelen- ongeveer 70 dollar per aandeel hebben wil len betalen, in totaal rond de 37,5 miljard dollar. Eén van de punten waarop het overleg is stukgelopen, is de geza menlijke onderneming die Texa co met Shell in de Verenigde Sta ten heeft voor de raffinage en de verkoop van olieproducten. De waarde daarvan zou een breek punt zyn geweest, maar ook zou den de kartelautoriteiten bezwaar hebben gemaakt omdat die on derneming een al te dominante marktpositie zou krijgen. Analisten sluiten niet uit dat Shell en Texaco hun banden ver der gaan aanhalen, ook al zegt Shell steeds het in zijn eentje best te kunnen redden. De twee pas sen volgens de deskundigen goed. bij elkaar en Texaco zou best eens in kunnen gaan op een overname bod van 80 dollar per aandeel of meer. Overigens is in de olie-in dustrie ook Chevron al genoemd als mogelijke partner van Shell. Rijswijk—De Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) en de vakbonden hebben vannacht een principe-akkoord bereikt voor een eerste CAO alleen voor ziekenhuispersoneel. De werkne mers krijgen er in totaal 5 procent bij; 3 procent per 1 juni 1999 en 2 procent per 1 juni 2000. :qe4gAgj'dig;gè}dt voor 155.000 ''wêrknèmërsTn de ziekenhuizen, heeft een looptijd van 23 maan* Bd®kTèriT§eldt''ivanaf;l'- april 1999. Het akkoord kent naast de loons verhoging afspraken over ver mindering van werkdruk en ziek teverzuim, modernisering van ar beidstijden en invoering van een nieuw functiewaarderingssys teem. De eindejaarsuitkering voor de werknemers wordt in december van dit jaar met 0,25 procent ver hoogd naar 1 procent. Daarnaast krygen de werknemers 1 januari 2001 een eenmalige uitkering van eveneens 1 procent. De CAO is de eerste voor alleen het ziekenhuispersoneel. Vorig jaar stapte de NVZ uit de CAO voor gezondheidszorg om een ei gen CAO op te stellen. Dat is nu gelukt. De NVZ noemt de nieuwe CAO een doorbraak naar de vernieu wing van^ arbeidsvoorwaarden, die nódig'is orftMë^StënK&izen in de toekomst aantrekkelijk te houden voor werknemers. Het akkoord komt na een onrusti ge periode tijdens de eerstcon- derhandelïngen. De bonden von den dat de NVZ verslechterings- voorstellen had gedaan. „Maar nadat die van tafel waren gehaald kon er reëel worden onderhan deld," aldus de bonden AbvaKa bo, FNV, CFO, SBGenFHZ. RotterdamShell zal het uiterste doen om by de verkoop van che mische fabrieken gedwongen ont slagen te vermijden. „De directie is ervan overtuigd dat gedwongen ontslagen kunnen worden voor komen," stelt de directie van Shell in een protocol dat gister avond laat nog samen met de bon den is opgesteld. Het protocol wordt verder uitge werkt met de ondernemingsra den en moet uitmonden in een convenant. Daarin komt een pak ket aan arbeidsvoorwaarden en voorzieningen, dat gebruikt wordt bij de mogelijke overgang van medewerkers naar de bedrij ven waar de fabrieken aan wor den verkocht. In de gisteravond rondgekomen CAO is ook een zogeheten per soonlijk ontwikkelingsbudget op genomen. Werknemers krijgen hierdoor de mogelijkheid hun ar beidsmarktpositie te verbeteren door een zelfgekozen opleiding te volgen. Het gaat om een budget van vijfduizend gulden over een periode van driejaar. m Ook krijgen medewerkers die off- der de CAO vallen de gelegenheid verlof te sparen. Hiervoor komen de ADV-dagen en de bovenwette lijke vakantiedagen in aanmer king. De werknemers van Shell in Per nis en Moerdijk krygen 3 procent loonsverhoging per 1 april 1999 en 2,75 procent per 1 april 2000. Daar bovenop komt een eenmalige uit kering van 0,5 procent per 1 okto ber 2000. Het onderhandelingsre sultaat wordt dinsdag 22 juni aan de gezamenlijke ledenvergade ring van CNV/FNV voorgelegd. Maastricht Keramiekfabrikant Sphinx Gustavsberg komt in han den. van de Finse branchegenoot Sanitee. Het bod van ƒ28,60 per aandeel ligt 27 procent boven de slotkoers van gisteren. In totaal trekken de Finnen 264 miljoen uit voor de stroefdraaiende Lim burgse sanitairproducent. De nieuwe combinatie zal naar ei gen een leidende rol gaan spelen in de Europese markt van badka mer- en toiletproducten. Met 8850 werknemers zal Sanitee/Sphinx een omzet draaien van ongeveer 1,9 miljard. Behalve het bod van Samtec kwam Sphinx Gustavsberg don derdagochtend ook met de resul taten over het boekjaar 1998/99. Het concern zit al jaren in de hoek waar de klappen vallen. De netto winst daalde vorig jaar met 17 pro cent tot 4,8 miljoen. Ook de om zet liep terug: van 648 miljoen in 1997/98 tot 632 miljoen het afge lopen boekjaar. door Scott Adams' ik noem mijn nieuwe BESTURINGSSYSTEEM 'DOGBERT2000' BINNENKORT HET tS NET NEB IK DE HELE 'WINDOWS 95' COMPUTER INDUSTRIE IN MIJN MACHT/ e^\ f/ANA IK MARK GEBRUIK VAN DEZELFDE &RA- FIEWE META FOREN, ALLEEN SPREEK IK ZE ANDERS UIT. JU HET MICROSOFT LOGO UIT?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5