13 n Herinnert u zich deze Schiedam zoekt in Haarlem tevergeefs naar 'Nieuwland' Huilen met Henk genda Vlaardingse jeugdsociëteit CSLD wil 1964 voor eenmaal herbeleven vf Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 juni 1999 Zou-ie nog een traantje hebben weggepinkt? Ik moest meteen aan Henk Metaal denken toen de ervaringen van de commissie Brinkman deze week bekend werden. Wat een stelletje penen zijn die gemeenteraadsleden, constateerde de commissie vry vertaald. En nog erger, ze hadden het zelf toegegeven. Gezegd dat ze voor zich zelf vooral een 'volgende' rol zagen weggelegd. 'Ja meester, als U dat vindt moeten we dat maar doen.' Brinkman wist niet wat-ie hoorde. Dat zoiets nog bestond Nota bene in een gemeente, die zichzelf grote stad wil noemen. En dus was die commissie uitermate kritisch over met name de Schiedamse politiek. En staat de gemeente nu te boek als Afbrandersstad. Van dik hout, zo gingen Brinkman en consorten. Beng, beng, beng, beng. Weliswaar af en toe nog met een goedbedoeld advies ('De Ne derlandse economie wacht niet tot Schiedam de problemen heeft op gelost'), maar daaromheen toch vooral het betere hakwerk. Soms was daar wat nadere studie en dito analyse voor nodig, maar voor wat de politiek betreft betreft was het zo klaar als een klontje. Ze zeiden het allemaal zelf. 'Nee, wij doen niets. We wonen vergaderingen bij, lezen af en toe iets op en daar blijft het wel bij. Zelf ondernemen we eigen lijk heel erg weinig.' En eigenlijk is het misschien wel eerlijk. D~ gemeenteraad volgt slaafs de door het college ingezette koers: kijk ons eens fantastisch slecht bezig zijn. Zijn we met dit gemeentebestuur een probleemstad of niet? Brinkman zou dat doorzichtige masochisme ongetwijfeld hebben doorzien, maar Schiedam maakte het hem nog wat makkelij ker. Andere betrokkenen, die bij de commissie aanschoven deden de rest. Want ambtenaren waren zo mogelijk nog vernietigender. Het is aan nemelijk, dat zij Brinkman cs hetzelfde vertelden als vorige week in het interne personeelsblad stond vermeld. Dat artikel deed Henk Metaal naar eigen zeggen in tranen uitbarsten. Hoe kunnen ambte naren zulke lelijke dingen over hun gekozen superieuren zeggen en hoe is het toch mogelijk, dat mesen die met elkaar moeten samen werken zo van elkaar vervreemden? Volgend jaar neemt de o zo lieve Anneke Meijer de wethoudersporte feuille personeelszaken over. Henk, heb jij alvast een zakdoek voor haar? JOHN BÜNTE Vrijdag 4 juni SCHIEDAM Filmhuis, Nieuwstraat 12. A Simple Plan, 2I.00u. VLAARDINGEN Vaartland. Discussieavond 'Ouderen in Europa' door AOV/Unie 55+, 19.30u. Stadsgehoorzaal. Thea tergroep Roth met Van de brug af gezien, 20.0ÖU. Filmhuis, Schiedamseweg 51. La Vita Bella, 21.00u. SamSam, Kon. Wilhelminahaven Ï.The Real Exam Party, 20,Q0-04.80u. Villa Musica, Kon, Wilhel minahaven NZ lö-B. Barflyer presenteert Rubber- duck, Count Ziggenpuss en Shifter, 21.30u. ROTTERDAM Ahoy' t/m 17.00 PC Discount. StuöioTheater DRD 20.30 Workshopprogramma '91V99. CNME Wilgenhof t/m 16.00 Kinderactiviteiten. Blijdorp Huid en Haar. Jeugdtheater Hofplein 19.00 Assepoester. Nationaal Schoolmuseum t/m 1100 Kinderspektakel. Blauwe Vis 23,00-05.00 Blauwe Vis Clubavond. Barocca 23.00-08.00 World of Dance, De Vlerk 00.30 New Tricks. 21.30 Finale vers uit de maas. Maastheater 23.00 The DJ's van TMF. SKVR Muziekschool Dal- weg 19.00 Leerlingenuitvoering. Rotterdamse Schouwburg kl zaal 20,30 Fawaka. 't Kapelletje 20.30 RISK. Hal 4 Good Guys and Bad Guys. Bonheur 7e Klein Bonheur Festival. Donner Maand van het Spannende Boek. de Unie 20.00 Zomer 2009 begint het. Apollo 18.00-02.00 Apollo Cafe-avond. Zwaans hals t/m 20.00 Millenniumbraderie. Zaterdag5juni SCHIEDAM Grote Kerk. Inloopconcert met Vrouwenkoor Trés Anime, 15.0ÜU, Filmhuis, Nieuwstraat 12, A Simple Plan,21.00u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Haring- en Bierfeest: gevarieerd pro gramma, I0.00-ll.30u. en 13.45-16.00u. Sportpark Vijfsluizen. Ruilbeurs Shell Postzegelvereniging, ll.00-16.00u. Joannes de Dooperkerk, Gedempte Biersloot, Mid-lenteconcert, 20.15u. Stadsgehoor zaal Theatergroep Roth met Van de brug af gezien, 20.00u. Villa Musica, Kon. Wilhelminahaven NZ 10- B. Led Zeppelin special, 2L00u. t/mwo.9juni. Cinerama 1: 'Entrapment' (16) dag. 13.20-16-18.40- 21.30. Cin.2: 'Message in a bottle' (12) dag. 12.40- 15J30-18.20-21.20. Cin.3: 'At first sight' (12) dag. 12.40- 18.20-21.20, do.vr.ma.di. ook 15.30. Cin.4: 'Shakespe are in love' (16) dag. 12.20-15.20-18.20-21.20. Cin.5: 'La vita bella' (al) dag. 13-21.20. 'Astérix Obélix contre César'(al) dag. 15.50-18.40. Imax Theater: 'Extreme' (al) dag. 14-16-19.30 (nb: 19.30 Eng.vers.), Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 15, do.vT.ma.di. ook 18,30. Whales' (al) dag. 13, do.vr .ma.di. ook 17.30. 'Saving private Ryan' (16) vr.za. 21. 'The Horse Wisperer' (12) dag. (beh.vr.za.) 20.30. Redactie Venster I: Vaarwel Pavel' (16) dag. 20. 'My name is Waterweg: Joe' (16) dag. (beh.ma.) 22, vt. ook 18. Sneak preview John (16) ma. 22. Ven.2: 'La vie rêvée des anges' 16) do. t/m Bunte, zo. 19.30. 'Sitcom' (16) do. t/m zo. 22, Moviezone: 'A li- Edwin fe less ordinary' (16) vr.15.30. Cinema 2000: 'Fitzcar- Comelisse, raldo' (16) ma.di.wo. 19.30. Ven.3: 'Leaf on a pillow' Ben van (16) dag. 20. 'Brown's requiem' (16) dag. 22. Ven.4: Haren, 'Journey to the sun'(16) dag. 19.30, 'Festen'(16)dag, Danielle 22. Hermans, Lumière 1: 'She's all that' (al) dag. 13.30-16-18.30-21. Mariétte Lum. 2: 'I still know what you did last summer1 (16) Olsthoom, dag. 13,30-16-18.45-21.30. Ltim.3: 'Arlington road' (16) Eefje dag. 15.45-18,30-21.15, do.vr.ma.di. ook 13. 'Holy man' Oomen, (al) za.zo.wo, 13.15. Lum. 4: 'Rush hour' (16) dag. 13- Sander 21.30. 'Bride ofChucky'(16) dag. 15.45-18.45. Sonnemans Rexane: Erotische films (18) dag, 12 t/m 01. Pathé 1: 'Entrapment' (12) dag. 11.50-15.30-18.15- Overde 21.10. Pat.2: 'Hurly Burly' (16) dag. 11.40-15.20-18.40- Vesten 3, 21.20. Pat.3: 'Letters from a killer' (16) dag, 11-13.35- 3116 AD 18.50-21.30, di. niet om 21.30, do,vr.ma.di.ook 16.10. Schiedam Sneak Preview: 'Stad doemt opnieuw uit het donker Postbus 373, op' (16) di. 21.30. Pat.4: 'Forces of nature' (al) dag. 3100 AJ 11.30-14-16.30-19-21.40. Pati: Who am I?' (12) dag. Schiedam 11-13,35-16.10-18.50-21.30, zo. niet om 11. Pat.6: 'Loli ta' (al) dag. 11.50-18.15-21.10, do.vr.ma.di, ook 15. Telefoon Pat.7: 'American history X* (16) dag. 16-18.45-21.20, 2732700 do.vr.ma.di ook 1 i-13.30. T eiefax Nachtvoorstellingen: Lum.1: The waterboy' (al) vt- 4265227 .za. 00.30. Lum.2: 'I still know what you did last sum mer' (16) vr.za. 00.15. Lum.3: 'Arlington road' (16) vr- Sportredac .za. 00.30. Lum.4: 'Pay Back' (16) vr,za. 00.15. tie: Kindermatinees: Cin.3: 'Abeltje' (al) za.zo.wo. 15.30. Bart Imax Theater:'Babe in de grote stad'(al)zajzo. 11-17, Boerop wo. 17, Pat.3: 'Asterix en Obelix' (al) za.zo.wo. 16.10. Telefoon Patfc 'Een luizenleven' (al) za.zo.wo. 15. Pat.7: 'Babe 2732700 in de grote stad' (al) za.zo.wo. 11-13.30. 4004310 Wie zich In de rcerlge jaren zestig wilde onttrekken aan een braaf, burgerlijk bestaan en Iets wilde be reiken in de wereld, sloot zich aan bij Club Salut Les Diables (CSLD). DezeVlaar* dingse jongeren» oclëtelt luidde In 1964 'de nieuwe tijd' In. Da vereniging ope reerde los van kerk of poli tiek en sprak een grote groep jongeren aan. In de hoogtijdagen waren zo'n driehonderd Jongeren lid. Wie er bij wilde horen, Uet zich regelmatig zien In de sociëteit In de oude Erica- school aan de Zomer straat. Het fanatieke bestuur or ganiseerde talloze rock roll concerten, thema feestjes en toneel- en ca baretavondjes. Doorde weeks fungeerde de socië teit als ontmoetingsplek. Ageren tegen de Vlaardlng- se hokjesgeest en de ver zuilde maatschappij onder het genot van een drankje, een broodje worst of een tosti. Maar de Jonge we reldverbeteraars hielden het niet alleen bij discus siëren. Als Je op zoek was naar een nieuwe liefde, moest Je ook bij CSLD zijn. ledereen die ooit lid Is ge weest van de jongerenso- cfëtelt krijgt 35 Jaar na da to de kans om oude liefdes en vrienden te ontmoeten. In het npjaar wordt een reü nie gehouden en oud-leden kunnen zich morgentijdens het Haring- en Bierfeest opgeven bij een speciale kraam van CSLD op de Westhavenkade. Door Danielle Hermans Vlaardingen Al jaren lopen ze met het plan rond om een reünie voor de oud-leden van Club Salut Les Diables te organiseren. De be hoefte om vrienden van weleer te ontmoeten en goede herinnerin gen op te halen, groeide naarmate de jaren verstreken. Zou de socië teit bij andere oud-leden dezelfde warme gevoelens oproepen? Zo vlak voor de eeuwwisseling wil den ze deze brandende vraag graag beantwoord zien. Dus sla ken enkele actieve oud-leden de koppen bijeen en werd op goed geluk een datum voor de reünie geprikt. Op zaterdag 27 november moet het oude CSLD-vuur weer oplaaien in zaal De Harmonie in Vlaardingen. De oorspronkelijke huisband Les Diables werkt al hard aan een speciaal optreden voor die avond. Herinnert u zich deze nog, nog, nog, nog, nog,..? Voordat het zover is, wil het 'Co mité van voorbereiding reünie' zoveel mogelijk oud-leden opspo ren. Een gigantische klus, omdat de sociëteit tijdens haar bestaan honderden leden heeft gehad. Bo vendien wonen de meeste leden, die inmiddels achteraan veertig, begin vijftig zyn, natuurlijk niet meer op hun ouderlijk adres. Daarom heeft het comité een standje gehuurd op het Haring en Bierfeest De kraam zal be plakt worden met posters waarop uitvergrote foto's van oud-leden zijn afgedrukt. Bekenden zullen in de jeugdige portretten de on deugende zusjes Bea en Nel Dijkshoorn herkennen en de vriendinnen Anke Burger- De clubruimte van de jongerensociêteit aan de Zomerstraat in Vlaardingen werd met oud meubilair en afgedankte spullen ingericht. Naast een bar en een groot podium was er ook een grote dansruimte. Reedijk en Tine Beets. De laatste twee waren nauw betrokken bij de oprichting van CSLD en run den in de beginperiode het secre tariaat. Verliefd Tine Beets weet nog precies hoe de sociëteit in 1964 het licht zag. Ze was in die tijd verliefd op Frans Sieswerda, de gitarist van Les Diables, een populaire Vlaar- dingse band. Hij werkte bij het benzinestation en Tine en haar vriendin Anke kwamen regelma tig tanken, Op een zeker moment hadden de vriendinnen een uitno diging te pakken voor een concert van 'de duivels'. En ja, Tine en Frans kregen verkering. De band, die be kende rock roll covers speelde, werd heel populair onder tieners uit de regio. Tine: „Er was onder de jon geren grote behoefte aan muziek en gezelligheid. Een fanclub oprichten voor Les Diables vonden we veel te burgerlijk. Maar toen ma nager Frans van de Ven het idee opperde om in de plaats daar van een jongerensociêteit op te richten, waren we meteen enthou siast." Ze lieten er geen gras over groei en. De naam van de club werd ont leend aan die van de muziekband en de bestuursfuncties werden verdeeld over de bandleden. Van Een van de roemruchte themafeesten, een gemaskerd bal, waarde leden van Club Salut Les Dia bles massaal op afkwamen. Foto's Tine Beets de politie kregen ze te horen aan welke eisen de sociëteit moest voldoen. Zo moest iedere bezoe ker minimaal 16 jaar zijn en zich als lid aanmelden om activiteiten bij te wonen. Tijdens de openings avond in zaal Excelsior konden jongeren voor 1,50 Hd worden. Ruim vijftig jongeren stroomde toe. De eerste avond van CSLD, waarbij tegen de Vlaardingse hok jesgeest werd gestreden, was me teen een groot succes. Het leden aantal groeide al snel naar zo'n driehonderd. „Excelsior was te klein en de Harmonie te duur. En zaal Muzanda in Vlaardingen-Am- bacht mochten we na een paar keer niet meer afhuren. De bewo ners konden niet tegen de herrie. Vooral na afloop van de avond zorgden al die scheurende brommertjes voor veel overlastschatert Tine het uit Ze zit met glimmende ogen aan de tafel samen met de zussen Bea Broek-Dijks hoorn (46) en Nel van der Kooij-Dijkshoom. De drie dissen steeds enthousiaster allerlei herinneringen op. Namen- van vriendjes en kleine roddels komen weer bo vendrijven, gevolgd door uitbun dig gelach of verbaasde kreten. Het is niet moeilijk je de drie voor te stellen als de jonge meisjes van' weleer. „Ik heb de zussen zeker dertig jaar niet meer gezien, maar het lijkt net alsof die tussenlig gende jaren wegvallen. Je pakt de draad gemakkelijk op omdat je toch een verleden deelt. Dat ge voel hebben we de laatste tijd met meer oud-leden gehad," legt Tine uit. Woeff De drie vrouwen kenden in die tijd veel mensen. Allerlei vrien den verleenden hun medewer king aan de club. Onder hen ook NOS-correspondent Peter d' Ka- mecourt, toen actief als verslagge ver bij de lokale krant én het voor malige vriendje van zowel Tine ö!s Bea als Nd. Peter bracht de op richting van de nieuwe Vlaarding se jongerensociêteit uitgebreid in het nieuws. En werd eveneens hoofdredacteur van Woeff, het clubblad van CSL-D. Anke en Tine typten het blad vol, lieten het drukken bij een bevriend lid en zorgden voor de verspreiding. De vriendinnen hielden ook het le denbestand bij en verstuurden per post uitnodigingen voor speci ale activiteiten. Ook zaten ze net ais de zusjes Dijkshoorn bij de in gang van de zaal om kaartjes te verkopen. Bea, die toen pas 14 jaar was, vroeg dan met een stalen gezicht of de bezoeker in kwestie wel 16 was. De club organiseerde overigens elke zaterdagavond voor haar le den een activiteit, In het begin draaide het vooral om concerten. Violiste Emmy Verhey, de Golden Earrings (toen nog meervoud), de Black Specs en Cuby and the Bliz zards, om maar een paar optre dende bands te noemen. Later werden er ook themafeesten, ge maskerde bals, modeshows, kerstdiners, toneel- en cabaret avonden gehouden. Toen de so ciëteit in 1967 een eigen ruimte in de oude Ericaschooi in de Zomer straat kreeg, kwamen er ook an dere activiteiten bij. In de school had ook de Kunstenaarssociëteit VT65 haar onderkomen. Zodoen de hielden de twee verenigingen geregeld samen exposities en jamsessies. Subsidie kreeg CSLD niet, zodat de nieuwe clubruimte zo goedkoop mogelijk moest wor den ingericht. Olievaten Subsidie kreeg CSLD niet, dus or ganiseerde de vereniging een gro te inzamelingsactie om de nieuwe clubraimte zo goedkoop mogelijk in te richten. Bea herinnert zich dit nog levendig: „We reden met een auto en een oplegger door de straten. Op die oplegger stond een muziekbandje te spelen. We trok ken veel bekijks. Van alle kanten kregen we oud meubilair zoals af gedankte stoelen uit het Koipa- bad en de Stadsgehoorzaal. De ta fels maakten we van olievaten en de verlichting boven de bar hin gen we in afgezaagde flessen. Er kwam een groot podium en op de achterwand plakten we oude aardappelzakken met mooie op drukken." De creatieve leden kregen hulp van handige broers en ouders om de sociëteit zo gezellig mogelijk te maken. Niet alleen als er klusjes gedaan moesten worden, moch ten pa en ma opdraven. Ook op andere tijdstippen waren er altijd wel een paar volwassenen aanwe zig om een oogje in hetzeil te hou den. Tine vertelt dat vooral het echtpaar Van de Ven heel belang rijk zijn geweest voor de sociëteit. „Ongeacht afkomst of geloof, ie dereen mocht lid worden. Dit stre ven werd door pa en ma Van de Ven in ere gehouden. Zij zeiden altijd dat je iedereen een kans moest geven." De ouders van Frans hebben het tot aan het einde toe volgehou den. Teen CSLD omstreeks 1974 overging in andere handen, stap te het echtpaar op. Voor Tine kwam dit afscheid al jaren eerder. Zij vond na twee jaar lidmaat schap de kunstenaars van VI '65 veel interessanter. Bovendien brak een periode van studie en werk aan en verliet ze Vlaardin gen. Ook Nel hield het in 1968 voor gezien. Zus Bea verliet de vereniging in 1971, maar kwam voordien ook vaak bij DAT, een afsplitsing van de jongerensociê teit Bea bleef lid omdat ze heel actief was in de toneel- en cabaret verenigingen. Na al die jaren kan ze nog steeds enkele revolutionai re songs over de pil, seks en de kerk aanheffen. Stekelige teksten voor die tijd. Al concluderen de drie dames achteraf dat het er ei genlijk heel braaf en keurig aan toeging in de sociëteit. Ze voelden ook niets voor die 'zweverige hip- pietijd' die in de jaren zeventig aanbrak. Tine: „Je kunt ons niet echt revolutionair noemen, maar voor die tijd was het heel uniek wat we deden. We telden als jon geren plotseling mee en kregen belangrijke zaken voor elkaar. De dub heeft veel impact op onze toe komst gehad. In zekere zin heeft het ons gevormd" Schiedam/HaarlemHet stond zo leuk in de uitnodiging. Een excur sie van de Schiedamse raadscom missie stadsvernieuwing en volkshuisvesting naar de Haar lemse Schalkwijk, die in zoveel opzichten zou moeten doen den ken aan Nieuwland. Schiedam zit in de maag met die probleemwijk en in Haarlem zouden ze daar wel raad mee weten. Niets van dat ai- les. Misschien, dat het voorwerk toch niet helemaal goed was ge weest. Want Schalkwijk zou 'op de Schiedamse kaart' een vsan de betere buurten zijn geweest. Wet houder Adri Reijnhout:Haarlem heeft meer geld en het heeft min der problemen dan wij, Nou, dan weetje het wel." Uiteindelijk zette de excursie de problematiek van Nieuwland eer der nog wat scherper op het net vlies van de Schiedamse delega tie. Schalkwijk bleek maar voor een klein deel te zijn gebouwd in de jaren zestig zoals Nieuwland. De rest van de huizen stamt uit de jaren zeventig en zelfs tachtig. Het grootste gedeelte van wijk bleek ook nog te bestaan uit koop woningen met verzorgde tuintjes. Niet te vergelijken met Nieuw land dat vooreen groot deel uit ja ren zestig portiekflats bestaat en waar mensen wonen de lage hu ren betalen en weinigen een tuin tje hebben. Laat staan dat ze die zo netjes kunnen verzorgen, Aad van Aken van de gemeente Haarlem lichtte tijdens het be zoek het stadsvernieuwingsplan toe dat Schalkwijk moet aanpas sen aan de volgende eeuw. „Het is nu nog een aardige wijk. We wil len voorkomen dat het anders wordt." De buurt vergrijst en jon ge stellen, die kinderen krijgen en meer geld gaan verdienen, trekken weg. In het kleine gedeel te huurwoningen die de wijk kent. komen steeds meer mensen met een bijstandsinkomen. Daar naast wordt de wijk doorsneden met grote verkeerswegen. Deze wil de gemeente weghalen en er woningen voor in de plaats bou wen of meer groen planten. „Het lykt eigenlijk meer op Groenoord, zoals ik het nu hoor," merkte Anneke Meijer van Groenlinks zachtjes op tijdens het verhaal van de Haarlemse ambtenaar, „Een weg omzetten in groen, dat is net de Jozef Orelios- singel." De toekomstig wethouder betwijfelde al snel of de Schie damse delegatie wel goed zat in Haarlem. Die twijfel sloeg om in zekerheid. Van Aken begon kort daarna een ambitieus plan toe te lichten dat Schalkwijk verder aantrekkelijk moet maken. Zo wordt van het saaie winkelcentrum meer een kleine binnenstad gemaakt met meer horeca en kleine straatjes en al. De parkeergarage op het dak verhuist onder de grond en op het dak komen ouderenflats en kan toren. De grote ontsluitingswegen die wel blijven bestaan worden verdiept aangelegd met !ang- zaamverkeerwegen - op maaiveld niveau- er overheen. „Kunt u misschien vertellen wat de demografische gegevens zijn van Schalkwijk," vroeg Reijnhout op ene gegeven moment. Het leek alsof hij de verlossende woorden sprak. De gehele commissie zat direct rechtop. Het gemiddelde percentage werkloosheid blijkt acht procent. Zeven procent is al lochtoon.. „Dat is nou niet be paald te vergelijken met Nieuw land," klonk het vanuit verschil lende monden. Reijnhout: „Wij hebbenberwel 23." Door de vele woningen in de laag ste huurcategorie wonen er in de Schiedamse wijk juist veel men sen met een laag inkomen, heerst hoge werkloosheid en wonen er zoveel verschillende allochtone groepen, dat contact met de buren maken niet altijd een even ge makkelijke opgave is. Bewoners zijn in Nieuwland vaak weinig betrokken bij het wel en wee van hun buurt en de wijk is in een neerwaartse spiraal geko men. Reijnhout: „Wij kunnen niet volstaan met enkel het verfraaien van de woningen. Het sociale pro bleem moet worden opgelost. De fysieke woonomgeving opknap pen is daarvoor slechts een rand voorwaarde,'". Maar het aanpakken van de socia le problemen is in de loop der ja ren van het Beheerplan Nieuw land juist de grote moeilijkheid gebleken, Het is volgens de wet houder ook lastiger om in Schie dam het tij te keren dan in een stad als Haarlem. «Nieuwland heeft vooral een probleem door de vele woningen in de laagste huur sector. Dat trekt mensen aan met een laag inkomen. Vooral uit Rot terdam. Maar wij kennen in het Rijnmondgebied een vrije huur markt. Iedereen mag wonen waar hij of zij wil. In Haarlem geldt dat niet. Hier kun je pas kopen boven de vier ton. Huurders en kopers daaronder worden alleen toegela ten om economische redenen of als ze bijvoorbeeld hier zijn gebo ren." Wat dat laatste betreft is de wet houder wel een beetje jaloers op Haarlem. Dat zou tijdens de rond rit met een tuuiingbus door de wijk alleen maar toenemen. „Grosso modo ziet het hier toch beter uit allemaal. Ook de huur huizen," moest hij bekennen. De enige manier om wat meer diver siteit in Nieuwland aan te bren gen, is een deel van de vele por tiekflats te slopen en daarvoor in de plaats bijvoorbeeld wat eenge zinswoningen te bcuwen. Maar ten Reuderink van de PvdA; „Maar als je gaat slopen, moet er ook wat voor die mensen uit de portiekflats terugkomen." Reijn hout: De Schiedamse delegatie deed wel geteld één idee op voor Nieuwland. „Tot nu toe dachten wij dat je in portiekflats geen lif ten kan bouwen. Maar hier heb ben ze dat prachtig gedaan," zei Reijnhout. In Schalkwijk hebben ze liften in de trappenhuizen ge bouwd en de trappenhuizen naar buiten verplaatst Het opknappen van het gedeelte uit de jaren zestig, 346 woningen, heeft een investering van zo'n ze ven miljoen gulden gekost vol gens Van Aken. Twee miljoen is betaald door de gemeente en is voornamelijk besteed aan de om geving. Opvallend is dat vijf mil joen door de woningbouwcorpora ties op tafel is gelegd. „Maar je kan je toch niet voorstellen dat de woningbouwcorporaties dat in Schiedam doen?" zei Reuderink. „Hier zit gewoon veel meer geld. Deze gemeente is rijker, en ook haar inwoners en corporaties zit ten beter in de slappe was."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3