15 F 'Wereldgoal' Van Vossen redt Oranje 'II Pirata' laat Italië huilen Westerveld en Jonk in basis Van Wonderen: 'Blessure komt nooit gelegen' Giro eindigt in gigantisch dopingschandaal rond 'zekere winnaar' Pantani Pagina 18 S^asta.aïfSO degradeert,; r-o#:met Huub HuJsG" Pagina 19 Volleyballers lopentegen Canadese muur op Tranen vloeien rijkelijk in Parijs 'Ik weet hoe de mensen over mijn uitverkiezing denken, dat maakt dit moment nog mooier' Inge de Bruijn breekt record na record in Rio Rotterdams Dagblad Maandag 7 juni 1999 Salvador Sander Westerveld maakt morgen avond zijn debuut in het Nederlands elftal. De doel man van "Vitesse, die voor een miljoenenbedrag naar Liverpool is verhuisd, is in het tweede duel te gen Brazilië verzekerd van een basisplaats. „Ik kan niet elke reservespeler belonen, maar Westerveld verdient een wedstrijd. Hij doet het in de groep en Salvador De interlandear- rière van Peter van Vossen kende, ondanks het respecta bele aantal van 25 duels, geen extreme hoogtepunten. Maar in de herfst van zijn loopbaan schaarde de 31-jari- ge Zeeuw zich zaterdag avond tegen Brazilië bij illus tere voorgangers in de ge schiedenis van het Neder landse voetbal. Met een 'we- reldgoal' in Estadio Oetavio Mangabeira zette Van Vos sen na een jaar niet alleen de kroon op zijn terugkeer in het Nederlandse voetbal, maar redde hij ook het ge zicht van Oranje in Salvador (2-2). Het was een actie zoals waar schijnlijk alleen Van Vossen die kan maken. Gedreven, op intuï tie, de bal door de benen van (de door Ajax begeerde) Evanilson en vervolgens die majesteuze krul in de kruising. De Nederlandse bank leek te exploderen. Van Vos sen maakte een triomfsprint van 50 meter en Frank Rijkaard viel hem in de armen alsof ze samen de voor Oranje onbereikbare Co- pa America hadden gewonnen. Het was een goal tegen alle logica in. Van Vossen houdt niet van voetballen bij temperaturen .bo ven de dertig graden, moest als in- Oranje in Brazilië Door Marcel van der Kraan n valler al na een half uur de zieke Philip Cocu vervangen op een grasmat die voor zijn bonkige stijl rüet geschapen leek. Bovendien moest de Feyenoorder aantreden in een fase waarin het Nederlands elftal door Brazilië zoek werd ge speeld en alle initiatieven uit han den waren gegeven. De bewondering voor zijn optre den in zijn 25e interland klonk na afloop door In de spelersgroep van Oranje. Van Vossen werd bewie rookt doorzijn collega's, wilde zelf niet op de voorgrond treden maar nam de hand van de afscheid ne mende Clarence Seedorf dank baar aan, Seedorf, die meteen na het eerste duel tegen Brazilië we gens verplichtingen bij Real Ma drid diende terug te keren naar Spanje, zei zelden zo'n 'wereld- Patrick Klui Braziliaanse doelman Dida het nakijken Oranje komt terug tot 2-1 Ook Antonio Carlos en Al dair (r) kun nen niets meerurtnch- FotpsCor Mulder/ANP op de training erg goed. Maar om hem echt te beoor delen moet ik hem zien spelen," aldus bondscoach Frank Rijkaard. Wïm Jonk viert na een jaar afwe zigheid zijn rentree. De middenvelder van Shef field Wednesday, die na het WK niet meer werd op geroepen, vervangt de naar Real Madrid vervroegd teruggekeerde Clarence Seedorf, Salvador. Oefeninterland. Brazilië-Ne- derland2-2(24)).27 Amoroso 1-0,45. Gio vanni 2-0,64 Huivert 2-1.67. Van Vossen 2-2 Scheidsrechter; Gonzales (Par) Toe schouwers 35000 Gele kaart; Davids (Ned) Brazilië.* Dida, Evamlson, Aldair, Anto nio Carlos, Roberto Carlos, Emerson, Djair, Rr/aldo, Leonardo (75. Juiunho); Amoroso, Giovanni (62 DenJson) Nederland; Van der Sar; Reiziger (46, Ooijer), Frank de Boer, Konterman, Van Bronckhorst, Ronald de Boer (46. Zen den), Davids, Seedorf, Cocu (34 Van Vós sen), Huivert, Van Nistelrooij. Achtervolgd door Giovanni van Bronck horst stormt Petervan Vossen direct na zijn 'onmo gelijke' goal af op zijn vriend en coach Frank Rijkaard, die hem met ge balde vuisten opvangt. doelpunt' te hebben gezien. Van Vossen probeerde de zaken snel te relativeren, „Het was een prachtige goal, maar ik ben blijer voor het team dan voor mijzelf. Het was schitterend om te zien hoe Nederland terugkwam in de wedstrijd. De manier waarop we ons terug knokten en Brazilië on der druk zetten was ongelooflijk." Het Nederlands elftal deed het in het eerste bedrijf tegen de vice- wereldkampioen letterlijk en fi guurlijk in de broek. Ernstige darmklachten, die uitmondden in diarree en braken, waren er de oorzaak van dat een fors aantal spelers verzwakt in het veld stond. Ronald de Boer, Philip Co cu en Michael Reiziger haalden de tweede helft niet eens. In de broeierige hitte vr Salvador ble ven Edgar Davic art Konter man en Giovanni van Bronck horst ondanks buikloop wel op de been. Maar naast fysieke problemen en het ongemak van een toendraveld worstelde Oranje ook met tacti sche gebreken en een verkeerde' instelling. Er ging zoveel mis, dat Frank Rijkaard wanhopig om de haverklap achter de reclamebor den opsprong om zich naar de zij lijn te begeven. De bondscoach er kende later dat hij zich kapot had geërgerd. Oranje raakte voor het eerst onder zijn leiding de weg kwijt en dat vrat aan hem. „Ik zat in die eerste helft ontzettend in spanning." De voor 60 miljoen gulden aan Parma verkochte spits Amoroso en de bij Barcelona op de bank wegkwijnende Giovanni drukten het overwicht van de Brazilianen in het eerste bedrijf met twee ga ve treffers uit. Amoroso hapte toe toen Edwin van der Sar een vrije trap van Roberto Carlos met de benen terug voor het doel bracht en Giovanni prikte raak op aange ven van Kivaldo. Met Peter van Vossen en Boude- wijn Zenden als vervangers van de vleugelspelers Philip Cocu en Ronald de Boer en André Ooijer op de positie van Michael Reiziger gaf Rijkaard Nederland m deel twee een totaal ander gezicht. Van Vossen en Zenden plaatsten de Braziliaanse ploeg voor eigen pu bliek onder druk, terwijl. Edgar Davids en Clarence Seedorf op het middenveld de touwtjes in handen kregen. De 2-1 van Patrick Kluivert, uit een pass van Davids, was dik ver diend. De gelijkmaker van Van Vossen halverwege de tweede helft helemaal. De Zeeuw stond versteld van zichzelf. „Ik weet niet wat ik in dit lijf heb, maar het komt er toch nog uit en dat na zo'n slopend seizoen met Feyenoord," In Rotterdam-Zuid moest hij her werk verzetten om zijn club aan de landstitel te helpen. Zijn prestaties maakten zoveel indruk, dat Rijkaard hem weer bij Oranje haaide. Van Vossen kent de kri tiek. Hij zou zijn uitverkiezing voornamelijk te danken hebben aan zijn vriendschap met de bondscoach. „Frank en ik zijn vier handen op één buik. Maar juist daardoor is het voor mij nog moeilijker dan voor anderen om me in het Nederlands elftal te handhaven. Er wordt extra kri tisch naar me gekeken. Dat is niet fair, vrind ik, want op grond van m'n prestaties bij Feyenoord ver diende ik te worden geselecteerd. Maar het maakt dit moment al leen maar mooier voor me." Van Vossen, die trots is nog steeds international te zijn en 'waanzin nig naar de trip van Oranje naar Brazilië had uitgekeken', maakt zich geen illusies over de toe komst. Hij kent rijn rol. „Ik ben invaller en moet, als ik erin kom, iets extra's brengen. Dat valt ook niet altijd mee, want op de moei lijkste momenten word je in de strijd geworpen. Frank Rijkaard zei het voor de wedstrijd toevallig nog tegen me: 'Het is moeilijk, maar je moet iets doen. Er wordt van je verwacht dat je iets in het elftal brengt'. Ik heb met m'n krachten gesmeten en het is me weer gelukt. Dat geeft een goed gevoel, ook al ben ik totaal kapot gegaan," Zie verder pagina 17 en de Ach terpagina Door Hans Geleijnse RomeDe Giro d'Italia kreeg gis teren in Milaan een waardige win naar. Maar de champagne moet de dertigjarige Ivan Gotti niet hebben gesmaakt. Heel Italië praatte maar over één man: Marco Pantani. 'II Pirata' werd zaterdag vlak voor de voorlaatste etappe uit koers gehaald nadat een die mor gen afgenomen bloedtest een te hoog hematocrietgehalte aangaf. Pantani had de Giro gedomineerd en de winst op zak: hij reed in de roze leiderstrui met ruim vijf mi nuten voorsprong op Paolo Savol- delli, ook de nummer twee in de finale rangschikking. Pantani, vorig jaar winnaar van Giro en Tour de France, had zich intussen met familie en Deense vriendin Kristina van de wereld afgezonderd in zijn villa in Cese- natico aan de Adriatische Zee kust. Zodoende bleef het gissen of zijn dreigement om met wielren nen te stoppen nog van kracht was. Pantani's ploegleider, Giuseppe Martinelli, zei gisteren dat hij zijn renner wilde overhalen om in de Tour de France van start te gaan. Die etappekoers stond dit jaar niet op het programma van 'het olifantje', een andere koosnaam van de immens populaire Panta ni. Maar dt automatische schor sing van twee weken door de UCI, de internationale wielerbond, ver anderde alles. Martinelli: „Panta ni kan in de Tour de France laten zien hceveel hij betekent voor de wielersport en wat voor een groot renner hij is." Voorlopig echter zal het schan daal rond de bloedtesten de ge moederen blijven bezighouden. Pantani was de enige van tien renners die zaterdagmorgen in Madonna di Campiglio voor het ontbijt bloed moesten afgeven met een hematocrietgehalte ho ger dan de door het UCI getrok ken grens van 50. De resultaten van de onder con- Omringd dooreen leger agenten wordt-»farco Pantani weggeleid. De chaos is compleet. Foto cor vos trole van het UCI afgenomen tes ten zijn daarna in beslag geno men door justitie. Volgens de offi cier van justitie in Trento ook om te onderzoeken of er met de tes ten was geknoeid. Gisteren heb ben al contra-analyses van alle tien testen plaatsgevonden in het ziekenhuis van Parma. De uitslag daarvan zou vandaag bekend wor den gemaakt. Pantani, die na het vernemen van het testresultaat zo woedend werd dat hij een ruit kapotsloeg en zijn hand verwondde, suggereerde een 'complot'. „Ik begrijp hier he lemaal niets van Vrijdag had ik nog een hematocrietgehalte van 47. 's Morgens word ik wakker met 52 procent. Er klopt iets niet." „Ik heb veel om over na te den ken," voegde de kleine Italiaan er aan toe. Het boegbeeld van de wielersport is een vurig voorstan der van de in roering van gezond- beidscontroL s. „Het spijt me voor de wielerspw t. Die betaalt weder om een extreem hoge pnjs. En het spijt me voor de fans. Ër is iets vreemds aan de hand." Volgens ploegarts Roberto Rempi zou het hogere hematocrietgehal te te maken kunnen hebben met uitdroging en het gegeven dat de renners aan bergetappes bezig waren. Hij zei ook dat de Mercato Uno ploeg diezelfde dag nog twee nieuwe bloedtesten heeft laten af nemen bij een door de UCI er kend laboratorium van een zie kenhuis in Imola. Het hemato- cnet-gehalte van Pantani bleek toen op 47,7 en 48 uit te komen. Volgens de arts Pasquale Bellotti, president van de anti-dopingeom- missie van het Italiaans Olym pisch Comité (CON!) kan dat niet. „Twee van die drie resultaten zijn vals. Bovendien, ze zyn alle drie te hoog. Onze gegevens wijzen uit dat topwielrenners onder normale omstandigheden een hematoc- erietgehalte hebben van 42 of 43'. Ook de argumenten van ploegarts Rempi vond hij onzin. In Madon na di Campiglio zitje op iets meer dan 1500 meter hoogte. Stijging van het gehalte merkje alleen als je twee weken lang op een hoogte van vijf kilometer verblijft. 52 pro cent hematocnet door uitdro ging7 Dan noet je een tijd in de Sahara hebben gezeten." De suggestie dat Pantani het ver boden middel EPO heeft gepakt lag er dik bovenop. Maar do vedet te werd in bescherming genomen door een andere deskundige, prof. Andrea Mosca van de universiteit van Florence Hij verwees onder meer naar een Nederlands onder zoek, gepubliceerd in het gezag hebbende medische rijdschrift The Lancet, waarbij werd bewe zen werd geacht dat topsporters vaker een hematocrietgehalte ho ger dan 50 hebben. Volgens Mosca is de UCI-limiet van 50 gewoon te laag. „Oorlog van de analisten," kopten de meeste kranten gisteren dan ook. De zondagseditie van de Gaz- zetta dello Sport besteedde liefst 15 pagina's aan de affaire. Vol gens hoofdredacteur Candido Cannavo was er 'verraad' ge pleegd. Andere kranten, die zater dag nog met vette koppen hadden voorspeld dat Pantani opnieuw de Giro zou winnen, schreven over 'de angst en de schande' van het Italiaanse wielrennen, en het 'af breken van de mythe Pantani'. e- de 'totale ineenstorting van i man die de wereld in zijn jk had'. De politiek bleef niet achter. Pre mier D'Alema liet weten dat hij de 'bitterheid' van Fantam deelde, oppositieleider Berlusconi sprak van een 'nationale ramp' en sug gereerde dat er iets met de testen niet klopte. Maar uit de wielren nerij zelf kwamen andere gelui den P-'ntani was de grote aan- süchte ,i rennersverzet vong jaar in de Tour de France tegen het anti-dopmgbeleid van de Franse jusitie. In deze Giro leidde hij het protest tegen extra doping- testen door CONI,dat zich wil re vancheren voor een schandaal rond vervalste testen vorig jaar. Zie verder pagina 19 Rio de Janeiro Inge de Bruijn heeft afgelopen weekeinde tij dens zwemwedstrijden in Rio de Janeiro twee Europese records en een Nederlandse beste tijd ver broken. De Bruijn zette nieuwe Europese toptijden op de 50 m vlinderslag en 50 m vrije slag neer. Op de 10Q ra vrij#» slag verbe terde ze het drie jaai oude Neder landse record van Karin Brienes se: 54,92. Brienesse zwom destijds 55,16. De Bruijn tikte gisteren na afloop van de 50 m vlinderslag aan in 26,96 sec. Daarmee verbeterde ze haar oude record dat sinds juni 1998 op 27,15 stond. Zaterdag ver beterde ze al haar eigen Europese record op de 50 m vrije slag. De Bruijn liet 24,94 sec noteren. Haar oude toptijd stond sedert augus tus 1998 in Sao Paulo op 25,01. Utrecht Brazilië-Nederland had één van de hoogtepunten van het seizoen voor Kees van Wonderen moeten worden.' Bondscoach Frank Rijkaard had de Feyenoorder reeds van een basisplaats voorzien. Een buik spierblessure besliste anders. De verdediger zag de interland zaterdag thuis in Utrecht op de bank en wordt mogelijk van daag al in het Dijkzigt Zieken-1 huis in Rotterdam geopereerd. „Jammer. Nederland speelt bij na nooit tegen Brazilië en zeker niet in Brazilië. Misschien krijg ik deze kans nooit meer. Het was ook vreemd om de wedstrijd op de televisie te moeten bekijken. Het zij zo," aldus de voetballer, een dag na zijn terugkeer uit Zuid-Amerika. De blessure aan de linkerkant van zijn buikwand kwam niet geheel onverwachts. Ruim eeu jaar geleden werd Van Wonde ren aan de rechterzijde van de buikwand geopereerd. „Het is een aangeboren iets. Vorig jaar hebben we besloten om die an dere zijde niet te opereren. Ach teraf gezien was het misschien verstandiger geweest als dat wel was gebeurd." Woensdag tijdens de training met Oranje in Salvador ging het mis. ,Jk had de afgelopen maan den de dag na een wedstri jd wel een reactie gevoeld," herinnert Kees van Wonderen zich. „Het was geen aanleiding om alarm te slaar "k voelde me ook honderd procent fit, anders was ikmet meegegeaan. Maar woensdag was de reactie plotseling veel duidelijker. ïk geloof niet dat de blessure met het lange en zware seizoen heeft te maken. Ik heb het daar nog met de trainer over gehad. Ik heb bijna geen wed strijd gemist, maar je weet nooit waar je tegenaan loopt Een bles sure komt nooit gelegen." De verdediger moest zich van ochtend in het Dijkzigt Zieken huis melden. „Misschien word ik direct geopereerd. Als dat zo is, mag ik een dag later weer weg. Ik hoop in eïk geval zo snel mogelijk weer fit te zyn. Dat is ook de reden dat ik direct terug ben gegaan. Ik hoop zo min mo gelijk van de voorbereiding op het nieuwe seizoen te missen. Als het meezit kan ik over zes weken weer beginnen." Wil buren vrienden collega's in een wereldstad met een wereldkrant. B«l 0800-0642 voor «en proefabonnement.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3