6pwfs* Agassi klautert uit een diep dal Glorie voor Graf, hoon voor Hingis Bal na 'Rudon' en 'Olea' de nieuwe Oranje-sterren A C 0 P 'Ik schaamde me, omdat ik voor mijn gevoel het publiek in de steek liet' Dubbeltitel voor Williams Sisters -4«4|r mmr Met McEnroe in gemengd dubbel Van Nistelrooy kan naam niet aanhoren, of... Rotterdams Dagblad Maandag 7 juni 1999 Door Edwin Alblas ParijsGroter dan Pete Sampras wilde Andre Agassi zichzelf na het comple teren van de grote Grand Slam niet voelen. Maar dat hij na het vannen van de Open Franse tenniskampioenschappen iets had bereikt dat zijn landgenoot nog niet heeft gepresteerd, kon hij moeilijk ontkennen. Hij ging alleen de ver gelijking uit de weg. „Pete heeft de jaren negentig gedomineerd, maar ik zou mijn carrière met niemand anders willen ruilen," Slechts vier tennissers gingen hem voor in het winnen van alle vier Grand Slams. De twee die dat in één jaar was gelukt, Don Budge en Rod Laver, wachtten hem gis teren op met de Coupe des Mous- qetaires. Die trofee legde Agassi na zijn gewonnen finale tegen An drei Medvedev (6-1,6-2,4-6,3-6,4- 6) vertederend in zijn armen. Droog hield hij het niet. Veel mooie woorden schoten hem op dat moment evenmin te binnen, maar de betekenis van wat hij zo juist had bereikt, lag in zijn natte ogen verscholen. Dromen van het winnen van Ro land Garros had Andre Agassi na twee vergooide kansen in 1990 (te gen Andre Gomez) en 1991 {Jim Courier) nooit meer gedurfd. Hij wilde de goden niet verzoeken. Toen de derde mogelijkheid zich gisteren voordeed, drong het unieke karakter van die kans pas na twee verloren sets tot hem door. Tot die tijd had de 29-jarige Amerikaan tegen Andrei Medve dev slechts onder vuur gelegen. Zelfs een regenpauze bracht de nummer 100 van de wereld na de eerste game in de tweede set niet uit zijn ritme. Agassi zat diep in de put. De weg omhoog kon hij maar niet vinden. „Ik schaamde me, omdat ik voor mijn gevoel het publiek in de steek liet." Gevoel Maar toen bp de ook al verrassen de finalist uit Oekraïne de scherp te wat verdween, nam de Ameri kaan de regie in handen. Met pijn en moeite verlengde hij de partij met een set „Door het winnen van een set kun je van de finale in een Grand Slam in elk geval weer een strijd maken," redeneerde Agassi, die het niet bij loze woor den liet. Hij zette Medvedev met de rug tegen de muur. Uit die be narde positie ontsnapte de Oekra- iner niet meer. Minuten na de historische zege liep Agassi nog verdwaasd rond. „Dit betekent veel voor me, omdat dit ook de eerste Grand Slam is die ik had kunnen winnen. Ik kan me geen beter gevoel voorstel len." Toen Agassi als beginnend prof naar Parijs kwam droeg hij nog een korte spijkerbroek op de baan en wapperden zijn haren in de wind. Elf jaar later heeft het leven ook hem getekend. Hoe anders ging hij drie jaar te rug door het leven. In 1996 ver dween hij zelfs een tijdje uit het tennis. Blessures zouden daar de oorzaak van zijn geweest, maar het hoofd stond er ook niet naar. Dat hij in Parijs de finale had ge haald, zette Agassi ook aan het denken. „Ik beisef nu wat ik kan bereiken als ik me ergens toe zet" Anderhalf jaar terug was de Ame rikaan afgezakt naar een plaats buiten de top 140. In 1997 speelde hij de US Open als emge Grand Slam. Het had er alle schijn van dat de carrière van Agassi met een zwart laken zou worden bedekt. Toen hij in april 1997 ook nog eens met actnee Brooke Shields trouwde, zagen weinigen nog in de glamouihoy een toekomstig Grand Slam-wmnaar. Het huwe lijk is inmiddels ontbonden. Maar waar Medvedev slechts op zijn best is als hij verliefd, kan Agassi het ook zonder liefde. Inspiratie Ergens vond Agassi toch nog in spiratie. Bij Brad Gilbert, zijn coach; die het vuur in hem weer aanwakkerde. By Gil Reyes, die het lichaam van de tennisser weer op de orde bracht. Hij voelde zich niet te groot om via kleine toer- nooitjes in Las Vegas en Burbank zijn weg terug te vinden. Een jaar na zijn laagste ranking stond hij weer in de top vijf. Geen speler die ooit zo'n progressie in zo'n korte tijd had gemaakt. Nu hij alle Grand Slam-toemooi- en een keertje heeft gewonnen, blijft er weinig over wat Agassi nog niet op zijn erelijst heeft staan. Wereldkampioen (1990) en olympisch kampioen (1995) was hij ook al eens.^.Het is al meer dan 25 jaar geleden dat iemand Roland Garros en Wimbledon in één jaar won. Dat zou dus leuk zijn. En ik heb echt het gevoel dat als ik hier kan winnen, ik overal kan winnen. Wat ik heb bereikt is tot op zekere hoogte bijzonder. Maar wat Pete heeft bereikt, kun nen er ook niet veel zeggen met zijn elf Grand Slam-titels." Parijs De zusjes Venus en Serena Williams hebben op Roland Garros de titel in het vrouwendubbel veroverd. Het Amerikaanse duo klopte in de finale Martina Hingis en An na Koenukova met 5-3 6-7 8-6, Hingis bleef ook in haar twee de finale in Parijs met lege handen. De Zwitserse verloor zaterdag in de eindstrijd van het enkelspel van Steffi Graf. Mannen, halve finale: Agassi (VSt/13) - Hr> baty (Slw) 6-4 7-6 3-6 64. Finale; Agassi - Medvedev 1-6 2-6 6-4 6-3 64 Vrouwen, finale, Gral (Dui/ty- Hingis tZwV 1)4-67-56-2 Mannen dubbel, finale: Bhupaü/Paes (tra/ 1)- Ivarüsevic/Tarango (Kra/VSt) 6-2 7-5 Vrouwen dubbel, halve finale: Venus Wil liams/Serena Williams (VSt/91 - Davenport/ Pierce (VSVFra/12) 64 6-1 Finale Williams/ Williams - Hmgis/Koemikova{Zwi/Rus/2)6- 36-75-6 MeUJes, finale: Lino (Spa) - Foreix (Frs) 64 64 Jongens, finale: Corn (Arg) - Nalbandian (Arg)64 6-3 Met een uiter ste krachtsin spanning tracht Andre Agassi te re tourneren. Ne een zwak be gin kwam de Amerikaan sterkterug om alsnog de overwinning te grijpen. 'Ik kan me geen beter gevoel voorstellen,' huilde hij na aflOOp Foto AP «ij rf«S, Martina Hingis (1) heeft zich naar de andere kant van de baan be geven om de lijnrechter, de arbiter, Steffi Graf, die zich afzijdig hield, en het publiekduideUjkte maken datze die bal weldegelijk In had geslagen. Waarom toch zo'n ophef over die bal,' vroeg Graf zich later af. 'Het ging juist voor haar de goede kant op. Ik heb nog nooit meegemaakt dat Iemand helemaal naarde andere van het net komt. Iedereen weettoch dat het verboden Is?' foioap Door Edwin Alblas ParijsDe huilende Martina Hin gis moet zich zaterdag op het court central van Roland Garros in de hel hebben gewaand, terwyl Steffi Graf in de zevende hemel zweefde. De 29-jange Duitse tennisster ver klapte na de triomf, haar 22ste in een Grand Slam-toemooi, dat ze er nooit meer zal terugkeren, om dat ze wil dat haar laatste herinne ring aan de open Franse tennis kampioenschappen de mooiste blijft. De elf jaar jongere Zwitser se, die in de gedenkwaardige fina le (6-4,5-7,2-6) door het Franse pu bliek was 'gestenigd', zei dat ze volgend jaar zeker weer zal ko men. Het zou leuk zyn, voegde ze er aan toe, als het publiek dan op haar hand was. Onwetend dat het publiek de zij de van de underdog zou kiezen, deed de jonge Zwitserse geen con cessies aan haar soms arrogante gedrag. Hingis ageerde tegen elke in haar ogen onterechte beslis sing en maakte het zelfs een keer zo bont door naar de andere kant van de baan te lopen om de lijn rechter, de arbiter, Graf en het pu bliek duidelijk te maken dat ze die bal wel degelijk in had gesla gen. Scheidsrechter Lassere be boette die actie met een strafpunt waardoor Graf in haar service- game op 30-0 kwam. Waarom toch zo'n ophef over die bal, vroeg Graf zich achteraf af. „Ze stpnd met 64 en 2-Ü voor en het ging juist voor haar de goede kant op. Daarom was ik zo verbaasd. Ik heb nog nooit meegemaakt dat iemand he lemaal naar de andere van het net komt. Iedereen weet toch dat het verboden is?" Hmgis overzag de consequenties van haar actie niet, maar ze wer den haar snel duidelijk. Bij het eerste punt dat ze daarna scoorde kreeg de favoriet een hevig geloei over zich heen. Op 54 en 15-0 op eigen service dichtte Hmgis zich zelf nog goede kansen toe. „Ik ben er drie puntjes vanaf geweest," stamelde ze later. „Zo dichtbij, dat doet pijn." De stoïcijnse Graf won de tweede set (7-5), omdat Hmgis zich m de rally's tot de meest vreemde sla gen het verleiden. Na de eerste game in de derde set verdween Hingis onder luid gejoel voor een pauze naar de kleedkamers. Graf volgde onder luid applaus en keerde snel terug. Maar op de Zwitserse was het lang wachten. Zelfs moeder Meianie maakte zich ongerust en net toen ze haar tribuneplaats had veriaten, dook dochter Martina weer op. In een nieuw shirt en de haren anders opgestoken. Alsof ze opnieuwwil- de beginnen, maar Hmgis bleef het mikpunt van hoon. Opheteer- ste matchpoint voor Graf serveer de ze onderhands. Toen Michael Chang dat ooit in de finale van Ro land Garros tegen Ivan Lendl deed, sloten de Fransen hem in zijn armen. Hingis, die daarna het punt won, werd uitgejouwd. Ze schroomde niet om de hoogst ongebruikelyke service op het tweede matchpoint te herhalen. teer ging bi ter gaf een let, omdat het pu bliek nog niet tot bedaren was ge komen. Het duurde daarna met lang of de geplaagde tiener sloeg haar laatste bal uit. Hmgis pakte haar tas en rende byna het Court Central af. „Ik was niet van plan terug te komen voor de prijsuitreiking," erkende ze. Ze werd door haar moeder en coach Meianie Molitor snikkend teruggebracht. Graf kon haar geluk met op. „Dit is een ongelooflijk gevoel", be kende ze. „De grootste en mooiste zege in myn loopbaan." Zo groots en zo mooi dat ze in een opwelling besloot nooit meer terug te keren op Roland Garros. „Dit gevoel wil ik niet meer kwijt. Ik kan niet be ter." Volgens de Duitse mag daar nog met uit worden geconclu deerd dat ze na dit jaar stopt Slechts in Parijs is het afscheid definitief. „Dit is de mooiste titel die ik heb behaald. Deze herinne ring wil ik koesteren." Parijs Steffi Graf gaat het toernooi van Wimbledon dubbelen met de Amerikaan John McEnroe. De Duitse heeft dit na haar overwin ning in de vrouwenfinale op Roland Garros gezegd. „Jonn heeft mij gevraagd en ik heb ja gezegd. Ik moest hem wel beloven dat ik hem voluit zalsteunen." Het nieuwe paar krijgt voor het grandslamtoernooi in Londen, dat 21 juni begint, een wildcard. McEnroe is televisiecommentator. Hy houdt rich fit door te spelen in de seniorentour van de ATP. De drie voudig winnaar van het enkeltoernooi op Wimbledon (1981,1983 en 1984) nam in 1992 afscheid van het professionele circuit. Graf deed in Londen één keer eerder mee aan het gemengddubbel. Met trainer Heinz Günthardt werd ze toen snel uitgeschakeld. Haar grootste succes in het dubbel dateert van 1938. Ze won op Wimbledon samen met de Argentijnse Gabriela Sabatini. -wyrriNDEREN HADDEN haar 1^ buitenspiegel beschadigd J- omdat Tie! net met mocht weten was ze tussen de middög even snel naar de garage gereden voor reparatie Ze hoort thuis in de eregalerij van de oude glorie, want Miep van Eek, jarenlang op het kantoor van de KNVB afdeling Rotterdam, zoals de Rotterdamse voetbalbond toen nog heette, steun en toeverlaat voor alle clubs, is nog elke zondagochtend rond kwart over acht present bij VOC om de schone handdoeken op te hangen, de boel op te ruimen en om koffie te zetten Nee, het werk op de bond mist ze met. Ze zou daar ook met meer willen werken Het contact met de clubs is er met meer Ze zitten er alleen maar achter computers Nee, vroeger, toen ging ze met Jaap Keur elke zaterdagochtend vroeg nog even langs de postbus om de toto-formuberen op te halen van de clubs op de eilanden, want die konden wel eens verlaat zyn De afschaffing van de identiteitskaarten' Ze trekt een vies gezicht Natuurlijk, weet zy, werd er in haar tijd ook mee gesjoemeld. Maar als Jaap Keur, jarenlang secretaris/ penningmeester van de Rrmrotterrrrdamse voetbalbond, zoals oud-voorzitter Jan Byloo de RVB pleegde te noemen, dat zou horen, zou hy zich in zyn graf omdraaien. VOC is na al die jaren nog altyd haar club. 'De enige echte amateurclub, want als je hoort welke bedragen er omgaan by andere verenigingen om spelers aan te trekken,'weet zy VOC heeft daar nooit aan meegedaan en als je ziet hoe de dub floreert Haar 83-jange man Tiel is op zondagavond nog altyd actief met de wedstnjdformulieren. 'Ze maken hem nog steeds mets wys, hoor, want hy kent nog altyd alle reglementen uit zyn hoofd. En als er ook maar iets aan mankeert, dan hangt hy aan de telefoon.' Tie! is nog byna elke dag op het terrein van VOC en als Miep op een ochtend wat eerder weg moet, dan zet ze zyn ontbijt klaar op het nachtkastje. 'Je zou eens op een zondagmorgen by VOC langs moeten komen. Dan krygje van my een kop koffie en zorg ik er voor dat er gebak is,* nodigt ze me uit. Haar bmtenpsiegel is intussen gerepareerd. Met kordate pasjes inynt »e naar haar stzio Onderwecr roept ze nog even dat ik mets tegen Tiel mag zeggen. 'Jy hebt altijd wat,' zou hy haar verwyten als hy er achter kwam. We beloven haar het geheim niet te verklappen. Dag Miep, tot op een zondag. Moetkunnen „Ik lanceer wel eens een grap datikals blinde gebeiteldzitbij Feyenoord omdat er toch geen reet valt te zien." Feyenoord-supporter en blin de cabaretier Vincent Bijlo in Sportweek. „Ik zal het nog een keer uitleg gen voor Amsterdam: slechts dankzij het falen van anderen en het gegeven datzijpunten la- tenliggen, uerkrijp je een koplo per. Anders eindig je allemaal Qelijk." Nogmaals Vincent Bijlo over term 'kampioen van de armoe de' „Voor wie was die 6-0 nou wer- kelijkgenant;voordeploegvoor wie niets meer op het spel stond of voor die Amsterdamse lam zakken die alleen nog tegen Fey- cnosni vooruit tc branden zijn. Kom nou... Bovendien was het een goedmakertje in het kader van Van Gobbel en de grote ver zoening: die fwjidssportitve Faaienoorders willen die Ajax- supportm ook een keertje laten springen." Nog een keer Vincent Bylo, De internationale sportpers is nog niet helemaal bekend met de spelers die bij het Nederlands elf tal tot de tweede keus behoren. In Zuid-Amerika werden de namen van de basisspelers keurig op het scorebord en wedstrijdformulier vermeld. Maar toen de reserves werden aangekondigd vroeg me nigeen zich af wie Frank Ry kaard in de Nederlandse competitie alle maal bad opgevist, De Brazilia nen presenteerden de reserve bank als volgt: Versten Field (Westerveld), Vonderei (Van Won deren, was bovendien al naar huis), Ronton (Van Hintum), Ru- don (Van Hooijdonk), Younk (Jonk), Olea (Ooyer), Verlati (Ver laat), Fosem (Van Vossen), Paui (Paauwe) en Zedem (Zenden) Bert Konterman hoorde pas 24 uur voor de wedstrijd tegen Brazi lië dat hij moest aantreden als vervanger voor zyn ploeggenoot Kees van Wonderen. Feyenoords voorstopper kende net als de rest van het team een moeilyke eerste helft, maar herstelde zich na rust uitstekend en hield Barcelona's miljoenenspits Rivaldo in toom. De Braziliaan werd zelfs gewis seld. Voor een 'huis-tuin- en keu kenvoetballer' heeft hij nu twee aardige interlands achter zijn naam: Argentinië thuis en Brazi lië uit. Konterman: „Fax dat nog even door naar Co, ha,ha." Het was niet hatelijk bedoeld, want Konterman en Co Adriaanse zijn nog steeds 'dikke vrienden'. De ouders van Oranje-interna tional Mare van Hintum zijn dit weekeinde in Salvador overvallen en van hun sieraden beroofd. Van Hintums ouders waren samen met de vader en moeder van PSV- 'er Ruud van Nistelrooy naar Bra zilië gevlogen om hun zoon in ac tie te zien in Oranje. In een afgele gen straatje van Salvador werden de vader en moeder van Van Hin tum staande gehouden en inge sloten door twee Braziliaanse mannen. Het duo griste onder meer een gouden ketting om de hals van Van Hintum senior weg en nam de benen. Het echtpaar bleef ontredderd en geschokt ach ter. Bij de politie werd melding gemaakt van de beroving, 's Avonds bezochten van Hintums ouders wel de wedstrijd van Ne derland tegen Brazilië. Hun zoon viel echter niet in. In de tweede helft liep de Vitesse-speler wel lange tijd warm, maar toen Rijk aard hem in wilde brengen floot de scheidsrechter af- Brazilië heeft dit jaar pas één keer gewonnen. In maart verloor Brazilië van Zuid-Korea (1-0), de zelfde maand won het in en tegen Japan (2-0), waarna in aprn het ju bileumduel met Barcelona in een gelijkspel eindigde. Net als tegen Oranje werd het toen 2-2. Na het tweede duel tegen Nederland be gint Brazilië op 30 juni aan de Co- pa America. In gastland Paraguay ritten Ronaldo en de zijnen in een groep met Venezuela, Mexico en Chih. Versten Field, Vonderei, Rlnton... Kan Ruud van Ni stelrooy niet aanhoren hoe de Braziliaanse spea ker zijn naam gaat verbas teren? Of trok de spits acht minu ten voor tijd van de inter land Brazil ië-Nederland bij de stand van 2-2 uit schaamte het shirt over zijn hoofd, omdat hij een opgelegde kans had ge mist? De topscorer van de eredi visie passeerde Roberto Carlos, liep aoeiman Dida voorbij en koos vervolgens voor een Braziliaanse af ronding. In plaats van de bal met zijn linkervoet in het lege doel te tikken probeerde hij de bal te hakken. De 'droomgoal' eindigde in een struikel partij. Foto Reutere

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8